Dagblad voor Schiedam De Financier. 34ste Jaargang. Dinsdag 14 November 1911. No. 10169. Ofücieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. FEUILLETON. a ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1-6 regels 0.92; elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaalde!ijkadverteeren worden uiterst bil- Iyke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis dat op grond van ari. 3 1" a der verordening van 28 April 1908 (Gem. blad no. 10), gewijzigd bij die van 1 Juni 1909 (Gem. blad no. 7), de St. Pietersteeg en de "rinsensteeg in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer op die wegen voor alle Hiotorrütuigen en voor rijwielen gesloten zijn verklaard. J Schiedam, 14 November, 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris V. SICKENGA. iDe Italiaansche vloot. Volgens de »Neue Freie Presse" zijn in goed 'hgelichte kringen in Weenen geen berichten ont vangen over de Italiaansche aclie in de Aegeïsche ee. De mogendheden zouden te dezen opzichte 6een stappen hebben gedaan men zou afwach- p ten wat de Italiaansche regeering wil beginnen en welken vorm de actie zal aannemen. Evenwel eeft onder de gezanten der mogendheden in lome een vriendschappelijke gedachtenwisseling °ver de kwestie van een actie van de Italiaansche vloot plaats. De »Avanti" verneemt over de Italiaansche de monstratie in de Egeïsche Zee, dat 'n scheepsdi- v'sie, onder bevel van den hertog der Abruzzen, estaande uit twee groote slagschepen en 4 tor- Pedobooten, reeds tusschen de eilanden Cerigo'en vt'eta styling heeft genomen. Een tweede divisie, bestaande uit negen groote slagschepen en drie onderzeebooten, onder bevel van admiraal Aubry, bevindt zich bij Lemnos. Een derde divisie is van Venetië vertrokken en gaat eveneens naar Lemnos. De landing op Mytilene, Chios en Rhodos, zal Plaats hebben onder bescherming der derde divi de-met troepen uit Padua, Venetië en Milaan. Naar hetzelfde blad verneemt, is gisteravond let stoomschip »Leonidas" uit de Egeïsche Zee te Napels aangekomen. De kapitein rapporteerde at hij in de Dardanellen vijf Turksche oorlogs chepen en drie torpedobooten tegengekomen was, vvaaruit men besluit, dat Turksche vloot met de taliaansche strijden zol. De correspondent van de »Eclair" te Rome, Seint aan zijn blad, dat hij, na bij goed inge- lchte personen intormaties te hebben ingewonnen, Niettegenstaande de Italiaansche regeering de Waarheid der geruchten omtrent een verzet van °stenrijk tegen een actie van Italië in de Egeï- Clie Zee, met de grootste beslistheid kan beves- 'gen lo. dat Oostenrijk reserves heeft gemaakt aangaande de annexatie van Tripolis, 2o. dat 83) Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) ontzettende gedachtte kwam bij hem op Dn eens gestikt was, eer hij hem vond. feld overwo°g dat de schok hem ongetwij- y 1 ln bezwijming had gebrachthij herinnerde don1^0-0^ "*at Yersch gevallen sneeuw niet on- beo5 *ngbaar is en de lucht niet afsluiter sch ^us. ^ans ^at Mordy een langen tijd de orsing zijner ademhaling kon doorstaan, en h-- nmuwen Üver begon hij weer te peilen het ®tiet een vreugdekreet uit, toen hij aan dat luteincle van zyn karabijn iets hards voelde, Zich Weerstand bood. Onmiddellijk wierp hij g °P.de knieen, en met de handen krabbende, hoe- 1J de sneeuw weg» die los was, daar ze s Seen tijd had saam te pakken. Hij werkte hief Zooveel inspanning dat hij de scherpe koude t gewaar werd. hietp611 een trechtervormig- gat van een vin„ *eP gemaakt had, voelde hij onder de Oos-pnKri Moi"dy's kruin. Hij groef van dit beih vxr ^ecbt3 met de uiterste voorzichtig- geemr,i a ^ad ^ij geheele hoofd des pioyeerde van en uit de sneeuw bevrijd. Oostenrijk bedreigingen heeft doen hooren, voor geval Italië zou besluiten het oorlog-terrein te plaatsen buiten de Ionische Zee. Op deze laatste mededeeling heeft Italië ge antwoord met een hooghartige protestnota, welke de minister van Buitenlandsche Zaken, di San Guiliano, gisteravond aan den Oostenrijkschen gezant deed toekomen. In Turkije is men van meening, dat de eilanden Mytilene, Chios en Rhodos thans voldoende in staat van tegenweer zijn gebracht, om zich tegen een poging van de Italianen om er te landen krachtig te kunnen verzetten. Onder bescherming van den nacht hebben kleine zeilschepen van de Kust van Klein-Azië er in de laatste veertien dagen voortdurend troepen, schietvoorraad en mondkost heen gebracht. Ook zijn de eilanden van kanonnen voorzien. Een landing daar zouden de Italianen niet zonder de hardnekkigste gevech ten kunnen volvoeren. Anderen zijn echter van meening dat de Italianen hun oog meer op de kust van Syrië of op de golf van Saloniki gericht hebben. Het zal wel spoedig blijken. Het heet ook, dat de Turksche vloot niet lan ger werkeloos zal blijven. De correspondent van de »Frankf. Ztg." te Konstantinopel is van meening, dat de uitbreiding van de krijgsverrichtingen een ernstigen terugslag zal hebben. De uitzetting van de Italianen uit Turkije in menigte zal dan niet meer te vermijden zijn, en het is de vraag, of het bij de ten uit voerlegging van dien maatregel kalm zal toegaan De dweepzucht en de geprikkelde stemming van de Islamieten neemt een bedenkelijken omvang aan en het is een wonder, dat de tucht totnogtoe zoo goed gehandhaafd is. »De hartewond, die de verblinde staatslieden te Rome Turkije willen toebrengen, kan de gevaarlijkste nog sluimerende instincten van de heele Islamietische wereld wakker maken. Voor hare eensgezindheid levert Egypte een doorslaand bewijs. De offervaardig heid, die daar aan den dag wordt gelegd, gaat alle verwachtingen te boven. Het Egyptische comité onder leiding van den roerigen prins Orsoem Toussoen heeft Vrijdag 1500 kameelen met proviand en schietvoorraad naar Bengazi afgezonden ook heeft het den geheelen dadeloogst van het achterland van Bengazi en Tripolis opge kocht, om er de troepen mee aan mondkost te helpen." In en om Tripolis. De sTribuna" verneemt uit Tripolis, dat de lurken en de Arabische stammen uit Tunis evensmiddelen, ammunitie en geld verkrijgen De nieuwe Turksche commandant van ongeregelde troepen is voor Tripolis aangekomen. Voortdurend worden in Tripolis nog verborgen wapenen en ammunitie ontdekt, en hebben nog dikwijls aan vallen in den rug plaats. Uit Konstantinopel wordt aan de »National Zeitung" geseind De Porte heeft een bericht d.d. 10 dezer ont vangen, dat op dien dag (Vrijdag) een gevecht heeft plaats gevonden, waarbij 3800 bereden Toearegs de Italianen hebben aangevallen. Dezen Zijn gelaat was bleek als van een lijk. Zou de man dood zijn Feu mi luimde de sneeuw ter hoogte van de borst weg, om de werking der ademhaling te velgemakkelijken. Mordy stond overeind in de sneeuw gepakt. Of hij nog ademde, was niet te bespeuren. Op goed geluk greep Ferrari een handvol sneeuw, van die sneeuw welke bijna zijn dood kleed was geworden, en wreef hem er duchti" mee de wangen, het voorhoofd en den hals die weldra hun bleekheid verloren eu rood werden. Mordy liet een zucht, alsof hij ontwaakte hij deed een poging om zijn oogleden te openen, het gelukte hem ze op te heffen en hij zag met den ontstelden blik van iemand, die niet weet wat er gebeurd is, noch waar hij zich bevindt. Ferrari, die geen lust had zijn verbazing te genieten, hielp hem spoedig uit den droom. „Gij zit of liever gij staat in de sneeuw ge pakt. Toen ik u gezegd heb dat ik met u verlangde te kouten, hebt gij de zaak zeer ver keerd opgevat, gij trokt een revolver uit uw zak en richttet ze op mijn borst.' Tegenover deze onbeleefde handelwijze, zag ik mij in de noodza kelijkheid u de revolver met een kogel uit de hand te doen springen. Deze incidenten zult gij u wel herinneren, niet waar „Ziehier nu de verklaring van hetgeen er volgde, waarvan gij niet veel begrepen schijnt te hebben: mijn schot had een onverwachte uitwerking ten gevolge, het maakte een sneeuw- moeten 400 dooden en even zooveel gewonden hebben verloren. Uit Konstantinopel wordt d.d. 13 Nov. aan de National Zeitung" geseind De afgevaardigde van Tripolis, Sirhad, heeft aan de Kamer geseind, dat de Arabieren samen met de Turksche troepen thans den heiligen oor log hebben uitgeroepen. De sSabah" bericht dat de Fransche regeering aan de Porte heeft beloofd, de kolonnes van den gezondheidsdienst der Turksche Roode Halve Maan zooveel mogelijk in alle opzichten tegemoet te komen. Aviateurs voor Turk ij e. Naar de middageditie van de »Lokal Anzeiger" verneemt, heeft c(£ Porte Fransche aviateurs ver zocht, bij de troepen in Tripolis als verkenners 'n dienst te treden. Het contract loopt over zes maanden, met een maandelijksch salaris van 10.000 francs. Na afloop van dezen termijn, worden de aviateurs met de oprichting van een aviateurs- school te Constantinopel belast. In Tunis. Uit Tunis wordt aan de „National Zeitung" geseind De stad is kalm alleen de Italianen zijn nog Wat opgewonden. Inboorlingen hebben den gou verneur stukken doen toekomen, die blijk geven van hun loyale houding. De plaatselijke bladen eischen een versterking van het garnizoen. Uit een dagboek. De »Vossische Ztg." bevat een uittreksel uit een belangrijk dagboek uit Tripolis. De schrijver van dit dagboek is den 4den No verfiber naar een klein buiten gereden, dat hij in de oase bezit. Hij vindt zijn huis door bersaglieri bezet. Van de oase vertelt hij dan, het is een ideaal terrein voor de guerilla. Gedurende 2 uren heb ik in de buurt ongeveer 15 Turksche grana ten zien inslaan, die in de nabijheid van de Italiaan sche stellingen ontploften. Indien zij geen schade hebben aangericht, dan ligt dat daaraan, dat de stelling zich tusschen twee zeer uitgestrekte mu ren bevindt. Ik heb den indruk, dat de Turken zeer goed van de plaatsligging op de hoogte zijn en tamelijk goed schieten. Van beide kanten duurde het geschutvuur ongeveer den heelen dag voort. Geen van beide legers kan de uitwerking van het vuur waarnemen. Ook de vliegtuigen der Italianen zijn niet in staat, noemenswaardige verkenningsvluchten te volbrengen over de in de oase gekampeerde Turksche troepen. Verder moet worden vermeld, dat 3 dagen ge leden en gisteren granaten tot in de stad vlogen. Eén ontplofte zelfs bij den konak, waarin de opper bevelhebber woont. Uit gesprekken met Italiaansche officieren kan men opmaken, dat ook zij van meening zijn, dat de oase slechts met de bajonet kan worden ver overd en dat het voortdurend artillerie- en infan- terie-vuur doelloos verspillen van schietvoorraad is. Ook daarover zijn ze het eens, dat bij de uiterst taaie houding van de Turken en Arabie ren de bestorming groote verliezen zal kosten. De gezondheidstoestand van de troepen laat te val los, die mijn vorige losbrandingen tegen den een of anderen hinderpaal opgehoopt had den Deze lawine bedolf u zoodanig dat gij nu daar in de sneeuw geplant zijt, als een alledaagsche asperge, die men op nieuw in den grond heeft gestoken. De vergelijking is weinig vleiend, ik geef het toe, maar ze is juist." „Gij moest m(j maar liever bevrijden 1" zei Mordy. „O! .dat hangt van veel zaken af, mijnheer de barón Plock." „Wat! zijt gij soms voornemens mij hier te laten sterven?" „Dat hangt van u af, van uw gehoorzaamheid.. „Van mijn gehoorzaamheid?" „Ja! De lawine heeft de samenspraak on derbroken, die ternauwernood begonnen was Wij zullen ze voortzetten of beter gezegd ze beproeven." sik zal geen woord met u wisselen, tenzij gij mij uit deze sneeuw helpt, die mij gevangen houdt." „U hieruit helpen, om met den dood bedreigd te worden! Neen, neen Nu gij met armen en beenen gebonden zijt, zou ik wel dwaas zijn u te bevrijden. Gij hebt veel .te hooge preten tion, waarde baron, veel te hooge voor den nederigen toestand waarin gij verkeert. Bedenk dat gij, tot machteloosheid gebracht zijnde, een meer bescheiden toon moet aanslaan: Ik raad u dit in üw eigenbelang. Welnu luister naar hetgeen ik u ga zeggenik zal u een reeks van wenschen oveiDe cholera heeft reeds op één dag tot 25 offers toe geëischt. Ook woeden buikloop en koorts. De buikloop is voornamelijk het gevolg Tan het gebruik van dadels, die zelfs de vrij sterke Italiaansche magen soms te machtig zijn. Den 5den November schrijft hij De cholera breidt zich uit. In het Jodenkwartier zijn van daag 22 sterfgevallen voorgekomen. Nog meer sterfgevallen moeten voorgekomen zijn onder de Arabieren die in de moskeeën, scholen en kara- vanserails zijn ondergebracht. Over de sterfge vallen onder de troepen krijgt men geen bijzon derheden te weten. Het uiterst ruime, vroegere Italiaansche weeshuis, dat als militair hospitaal dient, is meer dan vol en omgeven door tenten en barakken, waarin de nieuwe zieken worden ondergebracht. De linkervleugel van de Italianen, die zich uitstrekt van Sjara Sjat over Sokra naar Mesri, en die reeds eenmaal is achteruitgedrongen, is nog steeds zwak bezet, en zal, naar de algemeene meening, een krachtigen aanval moeilijk kunnen weerstaan. Morgen is het 7 dagen geleden, dat de eerste Turksche granaten, afkomstig uit een batterij berg- artillerie, in de stad vielen. Niettegenstaande dagelijks met 3 vliegtuigen verkenningsvluchten plaats hebben, kon men de stellingen van de bat terij nog niet vinden, laat staan deze tot zwijgen te brengen. Den 6den November schrijft hij Uit de ge prikkelde opmerkingen van verscheidene officieren van den staf kan men opmaken, dat de besluiten van den opperbevelhebber niet steeds vrij zijn van niet-militaire invloeden. Reeds sinds bet begin der vijandelijkheden heeft men met eenige poli tici te maken, w.o. in de eerste plaats een be kende socialistische afgevaardigde uit Cicilië. Schermutselingen en gevechten hebben nog slechts plaats op den linkervleugel van de Italianen, die van het begin tot het eind in de de oase ligt. Officieren, die in mijn woning zijn ingekwartierd, spraken van een oprukken van groote Arabische troepenmachten. Vliegers zouden die hebben ge zien. Ook zij zijn zich bewust van den ernst van den toestand, waarin hun vleugel door een aige- meenen aanval zou kunnen worden gebracht. De stemming onder de troepen is niet zoo goed meer als in het begin. De mannen klagen er algemeen over, dat zij in 3 weken geen oogenblik zijn afgelost, en dag en nacht in hun stellingen moeten liggen. Ook de bewoners van de stad schijnen nu eindelijk te begrijpen, dat de Italiaan sche troepen nog een harde noot zullen hebben te kraken en dat de Turksch-Arabische troepen, hoewel zij half verhongerd zijn, het uithouden. Van officieren van gezondheid heb ik gehoord, fiat vandaag 58 Arabieren aan cholera zijn ge storven. De ziekte breidt zich uit. Van stads reiniging is geen sprake] meer het vuil hoopt zich in de straten op en slechts, dank zij den sterken regen van de laatste dagen, kan men zich nog op straat wagen. Dan vermeldt de correspondent nogNoch offi cieren, noch manschappen weten hier in de oase vragen stellen, waarop gij mij op de meest waarheidlievende, juiste, stellige wijze moet antwoorden. Voor het geval dat gij voornemens mocht zijn mij te bedriegen dient de waar schuwing dat ik de meeste antwoorden, welke gij op mijn vragen te geven hebt, reeds ken. Bij den kleinsten leugen, dien gij u veroor looft. „Zult gij mij het hoofd met een revolverschot verpletterenviel Mordy op bitteren toon in de rede. „En inderdaad de voltrekking van dit bedrijf zal u gemakkelijk vallen, omdat ik mij niet kan verdedigen. Het zal u met roem overladen." „Geen beroep op een soort gevoeligheid, die ik niet bezit I" hernam Ferrari op een strengen toon. „Als een boer een wolf in een strik vangt, maakt hij hem af: hij bevrijdt hem niet om den ijdelen roem te hebben, hem in vrij heid te bevechten. Eveneens zal ik met u handelen want gij zijt een vennijnig dier en ik wil niet gebeten worden. „Maar gij hebt mij niet uit laten spreken. Ik hervatbij den kleinste leugen, dien gij u veroorlooft zal ik eenige handenvol sneeuw op uw hoofd werpen en heengaan. Gij zult van koude omkomen „maar vooraf zal de groote gier, die daar boven ronddraait en zich reeds onthaald heeft op de door mij gedoode duiven, zich op uw hoofdschedel komen neerzetten hij zal u de oogen uitpikken en het vleesch van de wangen scheuren." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1