Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Woensdag 15 November 1911. No. 10170. Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandse)! Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. Yerspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1-6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voorherhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- Irjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Burgemeester van Schiedam brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Personeele Belasting no. 10 dezer gemeente, over het dienstjaar 1911, door den lieer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 14e November 1911 execu toir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. "Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15 November 1911. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag den 23 November, a s. des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize al daar in het openbaar aan te besteden 'Jo. de levering, gedurende het jaar 1912, van Roggebrood en Haver, ten behoeve van de paarden van de Gemeentereiniging; 2o. het weghalen van lomp enz. aanwezig op het terrein van de vuilnisbelt aan den Buiten havenweg, voor het jaar 1912. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschiijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten raadhuize aanwe zige gesloten bus, vóór des namiddags 1 uur van den dag van aanbesteding. De voorwaarden van aanbesteding liggen op de Gemeente-Secretarie (afdeeling A) ter lezing op lederen werkdag van 8ya 4i/2 uur. Uitbreiding van den oorlog? Uit Konstantinopel wordt dd. 14 November aan het «Berliner Tageblatt" geseind Omdat men rekent op een spoedigen aanval van de Italiaansche vloot op de Aziatische kust, Zljn door de Turken in het bijzonder tusscheri Dababoernoe en Saridsjaii tegenover Mytilene groote versterkingen aangebracht. Er heerscht, ten minste in de pers, volkomen zekerheid over de verblijfplaats der Italiaansche oorlogsschepen. Eergisterenavond heette het op het ministerie van binnenlandsche zaken, dat de Ujandelijke vloot bij het eiland Karisot (Nikaria) ten westen van Samos gezien is. Gister werd dit Weer tegengesproken. De «Agenzia Stefani" spreekt het bericht tegen Van eenige Italiaansche bladen, dat zekere mo gendheden (hiermede zijn natuurlijk bedoeld de hondgenooten van Italië Duitschland en Oosten- rl)kHongarije) geprotesteerd hebben tegen de doorgenomen actie van de Italiaansche vloot. De officieuze «Tribuna" zegt naar aanleiding iervan: «Italië, dat door Turkije tot militair op- Heden is gedwongen, zal daarmede eerst eindigen a's de inlijving door de Duitsche regeering zal ZlJO erkend. De keuze van de meest geschikte ®aiddelen om dit doel te bereiken, is de zaak van et Italiaansche kabinet en de militaire overheid, °ch het ongeduld van de openbare meening, noch de leugens van de pers, die Italië vijandig ls en welke leugens dienen moeten om de di- P oinatieke kringen te beïnvloeden, zullen Italië van afbrengen om het gunstige oogenblik te lezen om met het punt van zijn zwaard op de andere tafel der geschiedeuis het laatste hoofd- u c van het roemrijke nationale jubileumfeest te griffen. deze gezwollen tirade, die zich bovendien ^ao het verkeerde adres wendt, kan het «Berliner ageblatt" niet anders zien dan een bevestiging, men het plan van een actie van een vloot in o Middenlandsche Zee heeft laten varen. Hoogst- aarschijnlijnk niet wegens een protest van de 31 ^"Europeesche mogendheden, maar wel een- u !g hierom, omdat Italië daarmee het grootste afctnoegen van alle mogendheden, om niet te spreken van zijn Grieksche en Montenegrijnsche vrienden, zou opwekken. Terwijl alle andere Italiaansche bladen nog steeds de regeering aansporen om Turkije in zijn meest gevoelige deelen te treffen en de actie van de vloot in de Aegeïsche Zee te beginnen, verheft de democratische «Secoio zijn stem tegen een vergrooting van het oorlogstooneel. De bezetting van eilanden van den Archipel, zegt het blad, zou aan den vijand slechts geringe schade toebrengen, Het blokkeeren van de kusten zou met het oog oog op het geringe aantal Turksche handelssche pen van weinig beteekenis zijn. Een bombarde ment van open havenplaatsen mag volgens de Ha3gsche conventie niet plaats vinden. Er blijft dus slechts over een landing van een Italiaansche legerafdeeling of.een -forceeren van de Dardanellen en een bedreiging van Konstantinopel door de Italiaansche vloot na de vernietiging van de Turksche, maar afgezien van de moeilijkheden en gevaren, die daar toch reeds aan verbonden zijn, zou een dergelijke actie het Balkan-schier- land in vuur en vlam kunnen zetten. Dan moet Italië rekening houden met den tegenzin van de groote mogendheden tegen een dergelijk uitbreiden van den oorlog. Italië zou de verantwoording dragen voor het schaden van de belangen der vreemdelingen en voor mogelijke christen-slach tingen. Italië moet dus voor overdreven optimisme op zijn hoede zijn, een optimisme, dat reeds door Iripolis met de feiten is gelogenstraft. De Roode Halve Maan. Ue Egyptische Roode Halve Maan, die ingericht is naar het voorbeeld van het Roode Kruis, heeft een hulpexpeditie naar Tripolis gezonden. De expeditie gaat per spoorweg tot aan het eindsta tion in de Marioetwoestijn en vervolgens met een karavaan van 85 kameelen, 6 muilezels en 6 paarden naar de grens van Tripolis. De bevolking heeft voor deze expeditie groote bedragen ter beschikking gesteld. Dei s 11 ij; dj in e.n om Tripolis. De Arabieren hebben partij getrokken van het slechte weer om een aanval te beproeven op het fort Hamidié. Zij hebben gister de beschieting met geschut voortgezet. De Turksche minister van oorlog, Mahmoed Sjefket, verklaart, dat de toestand voor Tripolis bij voortduring gunstig voor de Turken blijft. In de laatste twee dagen hebben geen gevechten plaats gevonden. Zoowel in Tripolis als in Ben- gazi wachten de Turken het invallen af van het slechte weer, dat de oorlogsschepen zal verhinde ren om aan den strijd deel te nemen, vóórdat men tot krachtig optreden overgaat. Aldus de minister. Volgens een bericht van de «Moniteur Oriental" heeft het ministerie van binnenlandsche zaken uit Tiipolis het bericht ontvangen, dat een Italiaansch vliegtuig, dat bij een verkenningsvlucht te dicht aan den grond en in het bereik van het Turksche geschutvuur kwam, stuk is geschoten. Joessoes Sjetvan, de afgevaardigde van Bengazi, reist met lastgevingen en voorzien van geld tegen' het einde van deze week naar Tripolis. Hij moet eerst nog verschillende besprekingen over Barka houden met de leidende persoonlijkheden. Uit Rome wordt aan de National Zeitung dd. 14 November geseind Een telegram uit Tripolis meldt het volgende. De geregelde Turksche troepen zijn ten°getale van 3000 tot 4000 man met een groot front voor Tripolis samengetrokken. De Turken schijnen er alles op te willen zetten, om een laatste geweldige poging te wagen tot herovering van de stad. Verder wordt gemeld, dat de Berbers van Fezzan zich bij de Turksche troepen hebben aangesloten Men verwacht in Tripolis binnen 24 uur een zeer ernstig gevecht. Bij de Italiaansche troepen waren ten dien opzichte alle mogelijke maatrege len getroffen uit te lokken, wanneer de mijneigenaars een mi nimumloon niet zouden willen toestaan. De gister gehouden vergadering was geheim, zoodat allerlei tegenstrijdige geruchten daarover in omloop zijn, zoowel van vredelievende als van dreigenden aard. Maar de op de beurs loopende geruchten, als zou de vergadering het besluit genomen hebben de besprekingen een maand uit te stellen, wat een geweldige stijging der En- gelsche spoorwegaandeelen tengevolge hadble ken onjuist te zijn, omdat de vergadering tot heden was verdaagd. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt over Badajoz dd. 14 No vember aan het «Berliner Tageblatt" geseind De Lissabonsche pers publiceert het volgende telegram van de bij de grenzen staande royalis ten Zoodra de weergesteldheid het veroorlooft, zullen de operaties weer worden opgenomen. Op het oogenblik staat het geheele land onder water. Onderwijl worden alle voorbereidende maatregelen getroffen om ditmaal een resultaat te waarborgen. Prins Miguel van Braganza, de zoon van den troonpretendent Dom Miguel, heeft in Parijs en Londen een nieuwe leening ten bedrage van 40 millioen mark weten te sluiten. De terugbetaling van deze som wordt door rijke Portugeesche roya listen, die in het buitenland wonen, gewaarborgd. Een deel van deze som is bestemd om nieuwe uitrustingen, wapens, schietvoorraad, 20 machine geweren, 30 veldkanonnen, 1500 paarden en 500 muildieren te koopen. Het royalistische comité heeft in de laatste dagen in verschillende steden van Galicië alle schoenen, kleederen, dekens en andere voorwerpen opgekocht voor de uitrusting van de troepen in den winter. Van de bovenge noemde leening werd ook de laatste afbetalings som gestort voor de 3 «oorlogsschepen" der roya listen. De Portugeesche regeering vat echter ook dezen voorgenomen tweeden inval niet heel ernstig op. Zij vertrouwt op de onvoorwaardelijke trouw van hare troepen en dat te meer, omdat de eerste inval op zoo'n fiasco voor de royalisten is uitge- loopen. De militaire overheid trekt ditmaal alle troepen op Lissabon terug, in plaats van de grens te ver sterken, om daardoor de royalisten het land in te lokken en ook om groote onkosten te vermijden. De republikeinen zijn er van overtuigd, dat zij, ook al mochten de royalisten eenige steden in nemen, deze zullen heroveren, en de royalisten, als zij verslagen zijn, zullen kunnen verhinderen om naar Spanje terug te keeren. Deze tweede aanval zal in de tweede helft van deze maand plaats vinden. Een groot gevecht moet onder de bevolking van Alemkuer (district Lissabon) naar aanleiding van binnenlandsche politieke oneenigheden hebben plaats gevonden. Er waren verscheidene gewonden. BULGARIJE. Uit Sofia wordt 14 November aan de «Vos- sische Zeitung" geseind Ofschoon de consulaire conventie tusschen Frankrijk en Bulgarije, vol gens welke de capitalities worden opgeheven, reeds is onderteekend, schijnt de Fransche re geering vóór de behandeling hiervoor in het parlement een druk te willen uitoefenen op de Bulgaarsche regeering, om eenige tamelijk twijfel achtige aanspraken van Franschen door te zetten. Het gaat hoofdzakelijk over een complex bosschen waarop een Franschman sedert jaren vrijwel ongegronde aanspraken maakt, die dateeren uit den tijd van de Turken. Dit veroorzaakt op het ministerie van buitenlandsche zaken alhier veel hoofdbreken en men ziet diplomatieke verwikke lingen tusschen Frankrijk en Bulgarije tegemoet. Uit Boesjir wordt bericht, dat de Engelsche consul de Perzische kooplieden daar een verzoek schrift aan Engeland heeft laten onderteekenen, waarin de hulp van Engeland wordt verzocht, om de orde weer te herstellen. Waarschijnlijk bereidt Engeland het landen van nog meer Indische troepen voor. Uit Teheran wordt aan de «Vossische Zeitung" geseind: De democraten hebben ia het parlement het besluit weten door te zetten, om aan te blij ven tot het nieuwe parlement bijeenkomt, wat misschien na eenige maanden zal plaats hebben. Het parlement erkent hei verzoek van den regent, om af te treden, niet. Deze blijft bij zijn verzoek. Er zijn nog geen nieuwe ministers aangewezen. De reactie in het land maakt opnieuw voortgang. Uit Petersburg wordt aan de «Lokal-Anzeiger" geslend Het aftreden van den Russischen gezant in Teheran staat voor de deur. De oorzaak hier van is een rapport van den Russischen consul te Teheran, waarin deze de politiek van den gezant sterk veroordeelt en beweert, dat de gezant het Russische pressige schade aandoet en daardoor den invloed van Engeland bevordert. De consul heeft een afschrift van zijn rapport aan den ge zant gestuurd. Naar verluidt zullen- de minister van buitenlandsche zaken en de minister-president Kokofstof op de aanklacht van den consul ingaan. CHINA. Mantsjoerije heeft zich autonoom verklaard. Te Moekden, Kizin en Zizikar, is de macht feitelijk in handen van het provinciale comité. Er zijn strenge maatregelen genomen om de orde te handhaven. Het comité te Moekden ontving van verschillende organisaties en personen talrijke gelukwenschen met den veranderden stand van zaken. De voorvechter der constitutionalisten I.ian- tsi-tsjao is te Moekden aangekomen. Onder zijn voorzitterschap wordt door de afgevaardigden der constitutioneele partij beraadslaagd over maatre gelen om aan de revolutie zonder bloedvergieten een einde te maken en om de dynastie te be schermen. Men neemt hier aan, dat Lian-tsi-tsjao ten slotte aan het hoofd der regeering zal komen te staan en Yoean-sji-kai zal vervangen. Het Reuteragentschap meldt uit Peking Gister werd een keizerlijk edict uitgevaardigd, waarin Yuan-Shi-Kai wordt bevolen, het premier schap te aanvaarden, tot welzijn van het land. Een tweede edict beveelt den onderkoningen en gouverneurs van alle provincies vertegenwoor digers uit te kiezen, dje naar Peking moeten komen om over den huidigen staat van zaken te beraadslagen. ENGELAND. De afgevaardigden van den Engelschen bond van mijnwerkers, vertegenwoordigende zeshon- honderdduizend Engelsche mijnwerkers, hebben gistel te Londen vergaderd, om de kwestie van een minimumloon te bespreken, naar aanleiding van het besluit van de vergadering te Southport om een algemeene staking in de Engelsche mijnen PERZIë. Uit Teheran wordt aan het «Berliner Tage blatt" geseind Alle Oelema's in de provincie Fars hebben aan den regent en het parlement een protest gezonden tegen de landing van Engelsche troepen. In dit protest wordt er op gewezen, dat gedurende de onlusten geen enkelen Engelschman onrecht is aangedaan, maar dat zij allen steeds sympathie hebben ondervonden. Maar deze sympathie ver dwijnt nu en de bevolking zal met alle middelen recht zoeken en een beroep aan alle naties zenden, Langs de geheele Oost- en Westgrens van Duitschland zullen in alle groote vestingplaatsen afdeelingen van vliegers van 6—12 man gedeta cheerd worden. Met deze decentralisatie van het Duitsche vliegerskorps zal onmiddellijk een begin gemaakt worden. Waar reeds 70 officieren hun opleiding tot aviateur ontvingen, blijft de centrale oefenplaats Döbberitz. Op de aanstaande begroo ting zal 9 millioen Mark voor de uitbreiding van het militaire aviateurskorps gevraagd worden. - De Belgische Kamer hervatte gister haar werkzaamheden. Cooreman werd herkozen tot president. Prinses Louise heeft de procéssen tegen de stichting van Niederfuelbach, den Belgischen staat en de Nationale Bank verloren. Prinses Louise stelde prinses Clementine buiten het geding en verklaarde, dat de stichting van Niederfülbach niet bestaat, en dus de donatie, door koning Leopold II op 13 December 1909 gedaan, geen uitwerking kon hebben. De meube len en de andere voorwerpen, welke de stichting van Niederfühlbach toegewezen werden, en welke op een waarde van 1.500 000 francs geschat worden, maken deel uit van koning Leopold's nalatenschap. Het vonnis gelaste den Belgischen staat om het beslag op die voorwerpen op te heffen, verklaarde de eisch van klaagster onge grond, wat het surplus betreft, en veroordeelde gedaagde voor 1/50 en klaagster voor het overige in de kosten. Het gerucht gaat, dat de advocaten van prinses Louise in appèl zullen komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1