Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Staten-Generaal. ftfvi Buitechkjid wejjtpm. zijn. Allooi tyahlneef jüt uitbleef, zou bet zijn redht alleen doorzetten. Drei gende waarschuwingen Reikten Duitscihlanid slechts op om vast te. houden aan zijn recht. Een nieuwe lastgeving a,an den gezant van 26 Juli behelsde, dat minister Grey uit de ambte lijke mededeelingen had moeten zien, dat de be langen van Engeland bij dei onderhandelingen met FranikrJjJc niet betrokken zouden worden. Van zijn beproefde loyaliteit werd verwacht, dat hij daaraan in het parlement bekendheid zou geven, zonder op de bijzonderheden van de mededeeling der Duitsche regeering in te gaan. Aan den gëzant werd verder opgedragen daarvan akte te nemen, dat, wanneer minister Grey gezegd had, dat een Duitsch-Franschet (Overeenstemming hem ge- wen&cbt voorkwam en aan de overtuiging uiting had gegeven, dat. dit aan de onderhandelingen in hooge mate bevorderlijk zou zijln, het met dezen wejnsch moeilijk te vereenigen was, wanneer van Engelsche zijde zonder kennis van de Duitsche tegenpraestatie op politiek gebied, de Duitsche eischen op koloniaal gebied voor geen vervulling vatbaar werden genoemd. V olgens een den 27sten Juli blijkbaar aan Reu ter ingegeven mededeeling, zou bet verkeerd zijn, uit de beraadslagingen van Engetsdhe ministers de gevolgtrekking te maken, dat de Engelsche regeering voornemens was aan de 'Onderhandelin gen. met Duitschland actief deel te nemen. De veranderingen in de met betrekking tot de Home fleet in den Atlantischen Oceaan getroffen maat regelen hadden met de Marokkaansche kwestie niets uit te staan. Van af dit tijdstip waren de (Onderhandelingen met Frankrijk sneller gevorderd. FRANKRIJK. Minister Grey heeft in het Engelsche' Parle ment in antwoord op «enige vragen gezegd', dat er eenige niet openbaar gemaakte artikelen beston den., die aan de Engelsich-Fransche verklaring van 1904 toegevoegd waren. Zij waren van aanvullende bateekenis en zouden nu aan het parlement wor den voorgelegd (toejuichingen). De Fransche minister van Buitenl. Zaken de Selves heeft in de commissie voor buitenlandsche aangelegenheden medegedeeld, dat Engeland ver zoekt den tekst openbaar te kunnen maken van 'het geheime Fransich-'Engelsche verdrag, dat ver band houdt met het' Fransfclh-Spaansehe verdrag van 1904. I BELGIS. In del Kamer 'kwamen gister de interpellaties oyer de nationale verdediging aan de ordie. Troetelt bracht in herinnering, dat men zich 3 maanden lang aan den vooravond van een oor log beeft kunnen gelooven. De minister van oor log heeft verklaard, dat alles gereed was en het noodige was verricht. Indien men echter daarop te wapen was geroepen, zouden die forten van Luik niet verdedigd zijn geworden. De minister van ooilog ^antwoordde, dat men het land misleidt. Alles, wat moet worden ge daan om tegenstand te bieden aan een inval, is tot in de Klemstte bizonderbeden, sedert jaren vast gesteld, doch het' is onnoodig .op te meriken, dat geen bijzonderheden kunnen worden verstrekt be treffende die mobilisatieplannen, die zaken van vertrouwelijk en aard inhouden. Alles was gedaan om het leger binnen 5 tot 6 dagen te mohili- fceeren en samen te trekken, op eenige onder deden na, vervolgt de minister. Het leger heeft een voldoend aantal beschikbare troepen. Weldra zal het ontbrekende worden aangevuld; .er ont breken nml. 411 officieren. De onzijdigheid is gewaarborgd door het veldleger en heit stelsel van forten. Het beschikbare aantal troepen! was in 1910/1911 42,850 man sterk tegen 36,000 man in 1908. Voordat men er aan denikein kan den stand van hef aantal beschikbare troepen te wij zigen, moet men de volledige resultaten van de wet van 1909 afwachten. Bestdlingep1 zijp voorbe reid voor den aankoop van machinegeweren, pro viand en patronen in voldoende hoeveelheden. De minister zal zijn rede heden voortzotten. lokken en _zou er een ontzaglijke burgeroorlog door worden veroorzaakt. De overgroote meerderheid des volks is op de hand van het keizerlijk huis. Joeansjikai verklaarde, dat hij er tegen was, dat het hof verplaatst wordt naar Jehol, wijl dat een paniek zou kunnen uitlokken, die onnoodig bloedvergieten tengevolge zou hebben. Dia kiesrechtvrouvven hebben gisteravond te Landen aan hetooiging op het plein voor het par lementsgebouw gehouden. Een gioote politiemacht bewaakte streng de taegaingsweglein maar het par lement en verhinderde alle samenscholingen en belette ook, dat de afvaardigingen uit Caxtonhall, waar de kiesrechtvrouwen bestendig vergaderden, verder kwamen dan den omtrek van de hal. Enkelen •ontsnapten .evenwel aan den p'olifieg-ïr- del en slaagden er in, tot het parlementsplein door te dringen, alwaar «enigen in hechtenis wefden genomen; niet zonder eenige geweldple ging tegenover haar, die verzet boden. Een reusachtige volksmenigte joeldie en tierde, doch nam overigens geen deel aan de betoogipg. Doch toen kwam eerst het werkelijke, geheim gehouden veldtochtplan van vanavond aan het licht, want terwijl de kiesrecht vrouwen de politie daar bezighielden, gingen benden vrouwen ron dom 'belt parlementsplein, en wierpen, overal waar zij konden, die vensters der gebouwen, huizen on winkets in. Ettelijke ministeriegebouwen, Whi tehall, het postkantoor, Charingeross, bet West- minster Palace Hotel, alsmede Idle beikendende panden moesten het alzoo ontgelden'. Toen de politie opdaagde., was deze moedwil lige glazenvernielipg grootendeels volbracht, doch de meeste arrestaties ten getale van vijftig' hadden daarop plaats. In 't géheel zijn er 60 inhechtenisnemingen verricht. Alle gearresteerden werden naar het politiebureau ovcrgcbi-apihtdie moesten zij'n voorloopig vrijgelaten. Koning Ge.orge legde gis ter een bezoek af aan de khedive, die hem een tegenbezoek biacht en .ontving ook den Turkschen prins Zia Eiddin, die hem een brief van den sultan overhandigde. Ko ning Ge.orge gpf prins Zip Eddin een gezegelden brief v.oor den sultan. Lord Kitchener stelde aan den koning den Egypfischen minister-president en oen aantal andere op den voorgrond tredende Engelseh-Ëgyptiischie autoriteiten en den Frapsdben diplomateeikein agent voor. Die koning poodigde den khedive lein een uitgelezen gezelschap a,an de lunch. D.es av.onds verzamelde hij eeinige gas ten aan een diner, aap boord; vap de „Medina'!'. te werk ging met de Joden. Het ontwaken van China gebiedt zulk een politiek. Men drijft de Chineezen niet uit Indië Hun rechtspositie moet onverwijld verbeterd, voordat China ons dwingt. De heer De Visser wenscht in Indië religie vrijheid naar twee kanten, voor den Islam en voor het Christendom. Nooit mag echter cultuur gaan boven religie. De heer De Stuers bespreekt opnieuw ons optreden in Atjeh en betoogt, dat nog steeds ons pacificatiestelsel tot wreedheden leidt. De Kamer ging hierop over tot het trekken der afdeelingen, waarna de vergadering verdaagd werd tot heden ICR/a uur. Prins Hendrik. Prins Hendrik is gisteravond per D trein van 10 u. 19 met zijn adjudant, majoor jhr. Van Suchtelen van de Haare, de kamerheer jhr. Van den Bosch en den opperhoutvester Tutein Nol- thenius naar Berlijn vertrokken. staat stelt zich aansprakelijk voor de aan de ver- zekerden en hunne betrekkingen toekomende schadeloosstellingen de verzekering kan - niet worden overgedragen aan een risicobank. Ter vergadering waren aanwezig een dertigtal afgevaardigden van reeders- en visschersvereeni- gingen. Alle besprekingen waren van vertrouwelijken aard. PERZIë. Uit Petersburg wordt aan de „Lokal Anzeiger" geseind De 4000 man Russische troepen, die voor Kas- win bestemd waren, hebben plotseling bevel ge kregen, niet uit Bakoe te vertrekken. SAN DOMINGO. Het bericht van hief vermoorden van Jen pre sident van Spn Domingo wordt bevestigd. Omtrent dezen moord berichten de buitenland sche bladen, dat de da.ad Z.ondag gepleegd werb. De president, die een wandeling maakte,, werd neergeschoten en in het Amerikaansche consu laat binnengedragen, waar hij een half uur Ihter overleed. i CHINA. De correspondent te Peking van de «Times" heeft een langdurig onderhoud gehad met Joeans jikai. Deze gaf als zijn vaste meening te kennen, dat het behoud eener grondwettelijke monarchie noodzakelijk, ja onvermijdelijk is. Zeventiende van de Chineezen wenschen dat; slechts drietiende wil de verjaging van de Mantsjoedynastie. Moch ten daarom de opstandelingen er in slagen den troon omver te werpen dan zou die overwinning van de rebellen spoedig een bloedige reactie uit- TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 21 Nov. Indische Begrooting. De behandeling van de Indische begrooting wordt vervolgd door den heer Bos, die Indië nog in geen jaren rijp acht voor een zelfstandige vertegenwoordiging. De locale en gewestelijke raden moeten in waarheid zelfbestuur kennen. Hun belastingkring moet verruimd. Geen subsidies voor die raden. Spr. dringt aan op economische ontwikkeling in de eerste plaats door goed onderwijs. Voor staatsexploitatie, gelijk spr. deze wenscht met groote zelfstandigheid voor de bedrijfsleiders, ontbreken dikwijls de noodige deskundigen. Par ticuliere ondernemingen moeten behoorlijk in de lasten deelendan is er geen bezwaar, dat de Regeering tot het verkrijgen van werkkrachten meewerkt. Men scheppe door groote concessies geen mono polies. Van overheidswege moet er een goede geologische dienst komen de schatten van den bodem te exploreeren. Spr. wil de voorbereiding voor Indië aanwak keren door beurzen voor onbemiddelden. Van vreemd kapitaal in Indië is spr. geen vijand, mits het zich aan ons gezag onderwerpt. Spr. wenscht uitstekend staatsonderwijs voor den inlander. Spr. heeft alle achting voor de zending en haar werk, doch waarschuwt tegen het stelsel van de kerk boven den staat. Dit is in strijdNnet het Regeeringsreglement en kan leiden tot rustverstoring Het Mohammedanisme is al leen door onderwijs te breken, doch spr. bedoelt neutraal onderwijs. Christelijke propaganda op de inlandsche scholen zou ongewenschte gevolgen hebben. Spr. heeft vertrouwen in de Regeering en hoopt, dat zij zich bepalen zal tot economische ontwikkeling van Indië zonder den schoolstrijd daar over te brengen. De heer Hugenholtz bestrijdt de meenin- gan, die enkele leden koesteren ten aanzien van de zending en den Islam Een terugzinking der bevolking in het Hindoeïsme zou spr. uit staat kundig oogpunt toejuichen. De bijzondere school zon niets goeds kunnen uitrichten tegen het Mo- hamedanisme, dat men bestrijden moet door rechtvaardig te besturen. Christelijke propaganda, uitgaande van ambtenaren, is af te keuren als een uiting van zelotisme. De goede gezindheid van inlanders en Chineezen is het beste verdedigingsmiddel voor onzen Oost. Spr. dringt aan op opheffing van de uitzonderings bepalingen ten aanzien van de Chineezen. Men bescherme den inlander door hem op te voeden tegen de Chineezen, die nu in de gemeenschap opgenomen moeten worden. De heer Thomson laakt den anti-liberalen toon, welke men aan de overzijde aansloeg ten aanzien van het geloof van den inlander door het aanprijzen van middelen tegen de Mekka-tochten door christelijk onderwijs en christelijke ambte- narenpropaganda. Spr. vreest hiervan reactie. De minister moet waken tegen een Buitenzorgsche kersteningspolitiek. Hij vraagt een ministerieele verklaring, die rechtstreeksche geloofspropaganda en rechtstreekschen steun voor de zending uitsluit. Ten opzichte van de Chineezen moet men in Indië niet anders handelen dan men in Nederland Kardinaal Van Rossum. Van verschillende zijden is aangevraagd of nog giften voor het huldeblijk aan kardinaal van Ros sum in ontvangst genomen kunnen worden. Daarom verzoekt het Comité ons, te willen melden, dat de termijn voor de bijdragen is ver lengd tot 28 November. Ook zal een album met de namen der deelne mers aan Zijne Eminentie worden aangeboden. Het voorloopig plan der seculiere geestelijken, geboren te Zwolle en Zwollerkerspel, om hunnen mede-Zwollenaar, den H. Eerw. pater M. W. van Rossum, bij zijn verheffing tot kardinaal, een geschenk aan te bieden is tot rijpheid gekomen. Aan Z Eerw. zal alsdan een kelk worden aan geboden. (Centrum.) Staatscommissie voor (le droogmaking der Vechtplassen. De Stct. van gisteravond bevat het Kon. besluit van 10 November 1911, waarbij eene staatscom missie is ingesteld, aan welke is opgedragen lo. het instellen van een onderzoek omtrent het vraagstuk der droogmaking van de plassen beoosten te Vecht, en daarbij de volgende vragen te beantwoorden. 1. Is drooglegging der plassen beoosten de Vecht in het algemeen belang gewenscht te ach ten, zoo ja, op welke wijze zal dit het best kunnen geschieden 2. Hoeveel zullen de kosten daarvan bedragen 3. Hoe groot zullen vermoedelijk de jaarlijksche exploitatiekosten zijn 4. Welke waarde kan aangenomen worden, dat per hectare het drooggelegde land zal hebben 5. Welke gevolgen zal droogmaking hebben voor de omgeving met het oog op de verlaging van den grondwaterstand 6. Zijn zoutwaterwellen, evenah in de Naar- dermeer ontstaan zijn, te vreezen 7. Hoeveel water, zal tengevolge van de bema ling der plassen vermoedelijk per etmaal op de Vecht gebracht worden 8. Zal droogmaking van de plassen een gunsti- gen of ongunstigen invloed uitoefenen op den staat der volksgezondheid in de betrokken ge meenten 9. Welken invloed zal de droogmaking uitoe fenen op de landsdefensie in het bijzonder met betrekking tot de nieuwe Hollandsche Waterlinie en de Stelling van Amsterdam 10. Welke voorzieningen worden dientengevol ge uit een militair oogpunt noodig geoordeeld Verzekering tegen geldelijke gevolgen van bedrü fson ge vallen zee visscher jj bedrjjf. Gisteren is aan het departement van Landbouw, nijverheid en handel te 's-Gravenhage een verga dering gehouden van belanghebbenden in een verzekering van personen, werkzaam in het zee- vaartbedrijf en in het zeevisscherijbedrijf, tegen geldelijke gevolgen van bedrijfsongevallen. De vergadering, uitgeschreven door den minis ter van landbouw, nijverheid en handel, werd door dezen gepresideerd. Na de groote behoefte aan dergelijke verzekering aangetoond te hebben, zeide minister Talma, in navolging van Duitsch land te willen oprichten een wettelijk te regelen zeebedrijfsvereeniging, samengesteld uit werkge vers in het zeevaart- en zeevisscherijbedrijf. Alle werkgevers, dat zijn reeders of eigenvaarders zou den lid moeten zijn van die vereeniging, die bestuurd zal worden door ten minste 5, door de algemeene vergadering gekozen leden. De verzekering zal eerst ingaan den eersten dag van de zevende-maand na het ongeval, terwijl de uitkeering gedurende de eerste zes maanden voor rekening komt van den werkgever. Voorgesteld wordt zeventig procent van het dagloon uit te keeren, bij geheele ongeschiktheid, door het be drijfsongeval veroorzaakt, en bij niet geheele on geschiktheid een rente, naarmate van de gevolgen van het ongeval. Bij overlijden worden de be grafeniskosten betaald en een rente aan de na gelaten betrekkingen uitgekeerd van ten hoogste 60 procent van het dagloon van den overledene. ,Het beheer der zeebedrijfsvereeniging zal onder controle komen van een raad van toezicht van 12 leden, die door de Koningin worden benoemd, o.w. 4 werkgevers en 4 werknemers of oud werknemers. De kosten zullen worden omgesla gen over de leden der vereeniging. De in Neder land gevestigde reddingmaatschappyen zullen aan gesloten zijn, wat de uitkeeringen betreft, haar premiën zullen door den staat worden betaald. De Gemeenteraad. Op de agenda voor de Openbare Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 28 November, des n. m. 2 uur, staan de volgende voorstellen: 1. Vervulling in de open plaats van gedele geerde leden der Gemeente tengevolge van de jongste periodieke aftreding van raadsleden 'lo. in het bestuur der Vereeniging de Am- bachtsschoool voor Schiedam en Omstreken" (vacature Mr. J. C. von Briel Sasse). 2o. in het bestuur der vereeniging «Schiedamsch Volksbadhuis" (vacature T. S. Goslinga). 2. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1912 van den heer J. van Katwijk. Door de Commissie worden aanbevolende heeren J. van Katwijk en J. van Noortwijk, met welke aanbeveling B. en W. overeenkomstig de desbetreffende verordening verklaard hebben zich te kunnen vereenigen. 3. Verzoek van den heer M. v. d. Hengel om eervol ontslag als onderwijzer aan school C, met ingang van 1 Januari 1912, met advies van Bur gemeester en Wethouders; 4. Ontwerp-Besluiten (Modellen B C) tot wijziging der Gemeente begrooting dienst 1911 5. Bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1910/11 en 1911/12; 6. Voorstel tot vaststelling van den Staat van oninbare posten der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 19U9/1910. 7. Advies op het verzoek van het bestuur der R.-K. Middenstandsvereeniging «De Hanze", om subsidie en beschikbaarstelling van een lokaal voor de 3e klasse van den handelsavondcursus. 8. Behandeling Van het adres der Schilderspa- troonsvereeniging «Onderlinge Steun" alhier, waarbij verzocht wordt het Gemeenteverfwerk, hetwelk niet door het vaste personeel der Gemeente kan worden uitgevoerd, voortaan aan gevestigde Schiedamsche schilderspatroons op te dragen, met advies van B. en W. 9. Voorstel tot wijziging der verordening op het Havengeld. 10. Voorstel tot wijziging der verordening op het rijden te Schiedam met betrekking tot de wiel wijd te van vrachtwagens en de velgbreedte van sleepers-, molen-, spoelingwagens. 11. Voorstel tot wijziging der bepalingen om trent maximum-arbeidstijd en minimum-loon vast gesteld bij raadsbesluit 19 Februari 1907. 12. Adres van de afd. Schiedam van de ver eeniging «Vergunning" waarbij wordt verzocht in de verordening op het vergunningsrecht de wijze van herschatting bij reclame, te wijzigen, met advies van B. en W. 13. Voorstel tot vaststelling eener verordening houdende bepalingen ter voorkoming van brand gevaar en ter legeling van het blusschen van brand en in verband daarmede wijziging van de veror dening op het gebruik van de havens en wateren (havenreglement) Een nieuwe onderneming Sinds eenigen tijd is men bezig met het amo- veeien van het groote heerenhuis ca. van den heer J. C. van Deventer, aan de Tuinlaan alhier, hetwelk, door tusschenkomst van den makelaar S. C. van Waalwijk van Doorn, in eigendom is overgegaan aan de heeren A. J. Oosterhofï alhier en K. E. Oosterhoff te 's-Gravenhage. Omtrent hetgeen daar ter plaatse zal verrijzen kunnen wij thans het volgende mededeelen Aan den straatkant zullen ter rechterzijde vier heerenhuizen met kleinen tuin worden gebouwd. Tusschen deze huizen en het huis van den heer Th. G. van den Burg komt een gebouw van twee verdiepingen en een gang, toegang gevende tot een concertzaal, welke achter dit gebouw zal verrijzen. in het gebouw, tusschen de heerenhuizen en de gang, komt beneden een café-restaurant, op de eerste étage een sociëteit en op de tweede verdieping de woning van den pachter der buffetten. In den grooten tuin, welke achter het café gebouw gereserveerd blijft, zal een naar de eischen des tijds ingerichte concertzaal komen. Deze zaal zal aan het einde van den tuin aan den linkerkant, vlak tegen de zich daar bevindende mouterij worden gebouwd. In het concertgebouw zullen zich, behalve vele gerieflijkheden, ook breede galerijen bevinden, van waaruit men uitstekend op het tooneel zal kunnen zien. Het ligt in de bedoeling de zaal zóó in te rich ten, dat er tusschen 800 a 1000 zitplaatsen zullen zijn. De hoofdingang van de concertzaal zal niet aan de Tuinlaan komen, doch op het «Plein Eendragt." De tuin, welke achter het cafégebouw open blijft, zal nog een tamelijk groote oppervlakte beslaan en den toekomstigen cafébezoekers des zomers een aangenaam zitje bieden. Aangaande de wijze van exploitatie van het concertgebouw staat nog niets definitief vast.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2