Binnenland, Stads- «i Gewestelijk Nieuws. gefloten, ®a op voorstel van Bptha, daarbij on dersteund door Steyn, beslaten te hebben tot de. oprichting van een nieuwe partij, genoemd de Zuid-Afrikaansdhe Partij, als welker doel1 Botha de vorming van een Zuid-'Afrikaansch volk' aan gaf door de Rationale yerteemigïnlg der blanke rass'On. 1 1 Minister Hertzog zeidie, naar aanleiding van een aankondiging van Botha, diat de onderwijs wet in Oian jeri vier'kol onie, die de Hollandschéi taal begunstigt, gewijzigd zou wordletn, dat oök met dezen stap bedoeld was het grootte doel te bevorderen, dat men voot had met de vorming van een Zuid-Afrikaaneeh volk. De stap was niet gemakkelijk geweest, doch men was ertoe over gegaan, omdat men de overtuiging had, dat de welvaart van Znid-Afrika afhankelijk waS, noch van hei Hollandse-hé, noch van het Eng'efeche ras, doch van de harmonische samenwerking van beide. Het congres heeft ook besloten tot ontbinding van de Hollarwteehe bonden. Botha's en Hertzog's redevoeringen; vvmten met grootje. geestdrift, in 't bij!zion)dier onder de En- ge'lsche afgevaardigden, ontvangen. Provinciale Statenverkiezing. De af deeling 's-Graven hage van den Bond van Vrije Eiberalen heeft besloten, mr. dr. Ant, van Gijn oandidaat te stelle® voor lid va.'n do Pro vinciale, Staten. i Timor. Onze correspondent te Lissabon seint: Hiietr heersch't verbazing over de door Havas geseinde verklaring van jhr. de Savornin Lob man betreffende de onware voorstelling, die Ma- chado van het gebeurde op Timor gegeven 'heeft. Do meeste bladen nemen de verklaring zonder opmerkingen erbij te maken op. Alleen de „Intran sigent'' steekt den draak met Maelhiado. Men nodmt, zegt zij, Bernardino Mach ado weieens een beminnelijk grijsaard met de ziel van etetn kind, Hoe jammer, dat kinderen weleeinis liegen. (N. R. Crt.) De bebouwing van „Zorgvliet" te 's-Gravenhage. B. en W. van 's-Gravenhage hebben den Haag- scben raad in overweging gegeven, hun college te machtigen, om met de architecten Z. Hoek en J. Th. Wouters, ter zake van het villapark inrichten van een gedeelte van het Park Zorgvliet onderhandelingen te voeren en wel op den grond slag van een plan, ontworpen na advies van dein eigenaar, dr. Henrici, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Aken, en dat eenigs- zins afwijkt van het uitbreidingsplan. D.e heeren Hoek en Wouters' zouden de uitvoering in eigen beheer wenschen te doen g'eschieden, evenwél onder toezicht van die gemeente en volgens door haar te géven voorschriften. Duurte-wetsontwerp. Het door de regeering aangekondigde wetsont werp, houdende aanvrage van gelden tot toeken ning van een bijslag van f 20 aan een bepaalde categorie van rijksambtenaren, beambten en mi litairen, is bij den Raad van State ingekomen. Chr. Historische Unie. Als penningmeester van het prov. bestuur van ZuidHolland der Chr. Historische Unie is, naar de »Ned." meldt, opgetreden mr. E. baron Mackay te 's-Gravenhage. Slachthuis voor Bussum. Door B. en W. van Bussum zal aan den Raad worden voorgesteld een crediet te verleenen van f 500 tot het instellen van een onderzoek inzake de oprichting van een abattoir. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Nov. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 765.5 te Horta. Laagste barometerstand 741.6 te Iledaix. Verwachting tot den volgenden dag meest matige tot krachtigen, oostelijken tot noordooste lijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, mogelijk nachtvorst, zelfde tempe ratuur overdag. Wyziglng verordening heffing havengeld. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Ge meenteraad Bij volgn. 13 der begrooting voor 1912 gaven wij te kennen, dat het voornemen bestond spoe dig een herziening van het havenrecht ter hand te nemen op sommige punten, die tot een ver meerdering van opbrengst kon leiden. Dit is geschied en de vrucht daarvan kunnen wij U thans aanbieden. Hel punt dat voor verhooging in aanmerking komt is de regeling der abonnementen voor de Arrachtvaart. Op ongehoord lage regeling daarvan was ons oog reeds meer gevallen. Die regeling is ook veel lager dan in andere gemeenten. Terwijl het jaar-abonnementen in Den Haag 200, in Delft 100, in Vlaardingen oploopend tot 35 en in Rotterdam voor zeilschepen en lichters 20 en voor stoomschepen 40 maal het'recht voor een enkele reis bedraagt, is dit cijfer voor Schie dam I31/3. Ons voorstel is er nu op gericht deze abonne- ments-tarieven te verhoogen. Wij wenschen echter niet te overdrijven en stellen daarom voor het tarief voor zeilschepen, lichters enz. van 40 op 60 cent per ton te bren gen, waardoor het abonnement 20 maal het recht voor een enkele reis zal bedragen, hetgeen ook in Rotterdam voor dergelijke vaartuigen als verme nigvuldigingscijfer is aangenomen. Wij hebben dan het stelsel van laatstgenoemde gemeente gevolgd, waar onderscheid wordt ge maakt tusschen stoomschepen en andere vaartui gen. En dit is billijk. De eerste toch kunnen in denzelfden tijd veel meer reizen maken dan de andere. (Ter voorkoming van misverstand zij hier dadelijk opgemerkt, dat waar wij spreken van stoomschepen, daaronder overeenkomstig art. 3 der verordening de motorvaartuigen zijn begrepen). Wij hebben dit echter niet in alle gestreng heid doorgevoerd en wenschen stoombooten in geregelden dienst varende, als zij althans niet meer dan tweemaal per week onze Gemeente aandoen, blijven behandeld te zien op gelijken voet als de zeilvaartuigen, lichters enz. De overige wenschen wij te belasten met een abonnement van 80 cent per ton, hetgeen in ver gelijking met de andere plaatsen ook nog een zeer matige verhouding tusschen abonnement en enkele reis genoemd mag worden het verme- nigvuldigingscijfer is dan 262/3, tegen in Rotter dam 40 voor alle stoomschepen der binnen vaart Als men denkt aan firma's die met motorboo ten varen, is dit abonnement tegenover het enkele- reis tarief nog buitengewoon voordeelig. Het is toch volstrekt geen zeldzaamheid dat zij 200 a 300 reizen per jaar maken. De meerdere opbrengst die uit deze verhooging van de vermenigvuldigingsfactoren der abonne menten verwacht mag worden bedraagt f3200.— Tegenover deze verhooging, zouden wij voor alle doorvarende schepen (derhalve ook die uit het buitenland over de rivieren hier komende) welke hier niet laden en lossen, dus ook geen gebruik maken van de scheepvaartinrichtingen, behalve van sluizen en bruggen waarvoor zij betalen het halve binnenvaarttarief wenschen toe te passen. Verder moet er een maatregel worden genomen, dat de Gemeente niet de dupe wordt van de ver anderde wijze van meeting van passagiersbooten die in den laatsten tijd wordt toegepast. Bij een verhooging van het abonnement tot f 0.50 per ton zou in 1912 voor deze booten on geveer de opbrengst van 1910 zijn bereikt. Daar toe wordt het voorstel gedaan. In de verdere bepalingen der verordening wor den nog eenige wijzigingen voorgesteld. Wij zul len deze aan de hand der artikelen welke zij be treffen, bespreken. Art. 7. Het is gewenscht beter te doen uitko men, wat thans reeds praktijk is, dat uit het buitenland over de rivieren hier aankomende schepen in tweeden termijn en vervolgens het recht geldende voor de binnenvaart betalen. Art. 9. Hier zijn twee wijzigingen opgenomen waarvan de wenschelijkheid in den laatsten tijd is gebleken. Art. 10e. De bedoeling van de tegenwoordige bepaling is blijkbaar dat vaartuigen vrij van haven geld zullen zijn gedurende den tijd die noodig is om ze na aflating vaarklaar te maken. De ter mijn van 60 dagen is daarvoor te kort. Overge nomen is de Rotterdamsche bepaling die geen bepaald aantal dagen noemt. Art. 10f. Zal vrijstelling van havengeld voor schepen die hier alleen kornen om te repareeren, genoten kunnen worden, dan mag als eisch wor den gesteld, dat die reparatie geschiedt aan een alhier gevestigde werf. Art. 11. Zij het dat de bevoegdheid tot ver wisseling van vaartuigen voor het .abonnement streng beperkt moet blijven, zal men niet de deur open zetten voor misbruiken, zoo kan tech het aantal gevallen worden uitgebreid en naast het voor herstelling tijdelijk uit de vaart nemen het door schipbreuk, brand, afkeuring «f dergelijke oorzaken onafhankelijk van.de wil der reeders uit de vaart raken, genoemd worden. Waar te voorzien is dat de beslissing omtrent de vereischte koninklijke goedkeuring met den aanvang van het jaar 1912 nog niet zal zijn ge nomen, is door ons een overgangsbepaling in de wijzigingsverordening opgenomen, daartoe strek kende, dat het hoogste recht per jaar na het in werking treden der verordening in eens moet bij- taald worden. Op onze voorstellen, behalve die tot wijziging van art. 9, welke later opkwamen, zijn de Com missie voor de plaatselijke belastingen en de Kamer van Koophandel en Fabrieken gehoord. Hare adviezen leggen wij hierbij over. Eerstgenoemde Commissie verklaarde daartegen geen bezwaar te hebben. De Kamer van Koophandel en Fabrieken wenschte dat het recht voor schepen uit het buitenland over de rivieren hier aankomend en nu f0.10 per ton bedragende, zou worden terug gebracht tot dat geldende voor de binnenvaart van f0.03 per ton bedragende. •Wij merken op dat deze wijziging buiten het kader dezer voorstellen ligt. Doch al ware het anders, wy willen het uitspreken, wy zouden ons tegen die terugbrenging ten sterkste moeten verzetten. Het tarief bestaat reeds jaren, men is daaraan gewend, terwijl de terugbrenging aan de Gemeente ruim f7000.zou kosten. Ook is dit tarief maar niet zoo uit de lucht gegrepen. Het is blijkbaar zoo gesteld, opdat het haven recht dat voor het riviervaartuig betaald wordt bij aanvoer van goederen uit het buitenland over de rivieren, vrijwel gelijk zou staan met het recht dat voor zeeschip en lichter betaald moet worden bij aanvoer van over zee. Daaraan voldoet het nog. Immers wanneer men in aanmerking neemt, dat het recht van 3 cents per M3 bruto-inhoud van een zeestoomer geacht moet worden gelijk te staan met 6 a 7 cents per ton laadvermogen van een rijnschip, en daarbij voegt de 3 cents per ton laadvermogen van de lichter, komt men on geveer op het bedrag van f0.10 per ton laadver mogen, dat nu geheven wordt aan de riviervaart uit het buitenland. Verder kan de Kamer zich niet vereenigen met een verminderd tarief voor doorvarende schepen, zulks omdat dit een vermeerdering van de scheep vaart door de Schie ten gevolge zou hebben en die doorvaart dikwijls toch reeds door hetgroote aantal schepen wordt belemmerd. Wij kunnen noch het inzicht van de Kamer omtrent den tegenwoordigen toestand, noch haar overdreven vrees voor een vermeerderend verkeer deelen. Wij verwachten daarvan geen bezwaar en het zou ons dan ook zeer aangenaam zijn, wanneer van de vaart over de Schie door deze Gemeente meer gebruik werd gemaakt, te meer nog waar nu de Schie weder op diepte is gebracht. Verder blijven wij op de gronden bij dit punt boven ontwikkeld, het verminderd tarief voor doorvarende schepen billijk achten. De Kamer heeft bezwaar tegen opvoering van den vermenigvuldigingsfactor voor abonnementen voor in geregelden dienst varende stoom- en motorbooten. Wij verwijzen ten deze naar onze bij het be trokken punt gegeven beschouwingen en merken op dat het tegenwoordige vermemgvuldigingscijfer van I3V3 toch te laag wasom gehandhaafd te worden, doch dat deze voorstellen zich overigens geheel in de richting van het advies in dezen der Kamer bewegen, daar wij de stoom- en motorschepen in geregelden dienst mits niet meer dan twee keer per week de Gemeente aandoende met lichters en zeil schepen gelijk stelden (die het laagste abonnement betalen), hoewel dit elders, met name in Rotter dam niet het geval is. De Kamer pleit verder voor verlaging van het tarief voor spoelingschouwen bedoeld wordt het vermemgvuldigingscijfer van het abonnement want het enkele reistarief is reeds lager dan voor andere binnenvaartuigen (2 cent tegenover 3 cent) Wij merken op, dat ook deze wijziging buiten het kader onzer voorstellen ligt. Daaromtrent geldt overigens eenigszins hetzelfde, wat wij ten aanzien van een terugbrenging van het recht voor schepen uit het buitenland over de rivieren hier aankomende tegen de meening der Kamer, in brachten. Ook dit abonnement voor spoeling - schouwen bestaat jaren en is ingeburgerd, terwijl de reductie, waar deze vaartuigen dagelijks in de Gemeente kpmen, nog zeer aanzienlijk is. Waar de Kamer ten slotte nog als hare mee ning uitspreekt, dat het niet gewenscht is dat de schepen uit het buitenland over de rivieren hier aankomende, indien het tarief van f 0.10 gehand- haaft blijft, opnieuw met havengeld worden be last, als de vaart op de rivieren door ijs gestremd is, kunnen wij opmerken, dat alle vaartuigen die hier met ongebroken last aankomen, na hier te zijn gelost, volgens de zeer vrijgevige bepaling van art. 8a, hier mogen overwinteren, zonder op nieuw aan de belasting te worden onderworpen, waarin door ons geen wijziging is voorgesteld. V ergu nni ngsrecli t. Op but adres van die afdeeling Schiedam van dein. Neierlan'dsïhen Romkl'Van Koffiehuis-, Socië teit-, Restauranthouders ein, Slijters' „Vergunning1', hebben B. ,en W. dein Raad1 bericht, dat de schoonklinkende motieven van bet a|dires hun gek noopt heteft ma te gaa;n waarom hjet door adres santen zoo warm vepdielddgd stelsel, dat tio't 1905 hier heeft gegolden, verlate®, ig geworden. Wanneer wij nagaan zieglgon B. en W. wat in andere gemeenten bet vergunningsrecht opbrengt, dan kan niet worden weerspnoke% dat in deze Gemeente bijzonder laag g'eséhat wondt. Men mag die meening liebben, d,ei vrijheid, die den schatter moet worden gelaten, verbiedt hem een ander systeem van schatten op te dringen, dan hij meent in toepassing te moeten brengen. Wel achtten wij ons (dw.'z. omez ambtsvoor gangers vóór 1904 zich) verplicht Onze schatters tei vragen waarom bij herschatting vrijiwlel on veranderd de toch reeds lage schatting' nog' weer werd verlaagd en waarom wan verhoudingen ont stonden, zoiojdat, bij vrijjwel gelijkvormig, bedrijf, VO'Q» een debiet van 3000 liter na, herschatting minder betaald werd dan voor een van 1700 liter en dergelijke méér. De klacht kwam toen, dat onzie schatter bij herschatting steeds overstemd werd en vrijwel on verandert ijk altijd m et 2 s tem m en feg|e|nf 1 een lagere schatting vastgesteld werd. Daar heit. onzen ambtsvoorgangers, met wie We helt in dezen eens zijn, blijkbaar niet gewenscht voorkwam, dat ons vergunningsrecht afhing vian een persoon ,of pérsoideln die van hlersfeih'atten een za,akje wilden maken, wnul, toen in^evolgie de nieuwe Drankwie,t, het vergunningsrecht opnieuw geregeld mo,ast wonden, aan Uw vergadering do thans geldend© regeling voorgedragen. Is diie zoo, slecht? Dat bij reclame „eenige"' aanslagen zouden ver hoogd zijn, zooals U in hét ad,res Heest, bewijst niets. Wanneer bij de eerste schatting een fout gemaakt is, behoort die verbeterd, hetzij dan door vèrhioqging, hetzij doior verlaging Gaan wij echter na dat dit jaar ,op zies re clames, die ingediend zijn, 3 schattinig'en zijn gehandhaafd, 2 verlaagd en 1 veihoogd, dan komt ons het woord „eenige" minder juist voor ön dan „blijkt allerduidelijkst", om met adres sante te spreke®, dat ons stelsel nog zoo onbillijk niet wefkt. De, Commissie vootr dei belastingen zegt na 'de zooeven genoemde misbruiken te hebben aange duid „Waar het recht van verweer voor den beiang- „hiehbende, en de bevoegdheid van den Raad „om bij twijfel omtrent de juistheid der schat ting zich door andere deskundige® te doen „Voorlichten, in art. 6 der verordening van 20 „December 1904 (Gemeenteblad no. 3 van 1905) „Voldoende is geregeld, achten wij een wijziging „der Verordening niet noodig." Waar wij hiermede instemmen, moeten wij aan dringen op handhaving van de bestaande regeling en stellen U daarom voor afwijzend, op het adres te, beschikken. De Etalage-wedstryd. De étalage-wedstrijd vond ook heden veel be kijks; maar ook een officieele schouw was heden aan de verschillende prachtétalages gewijd. De jury-leden, die ten huize van den voorzitter van het comité, den heer F. J. Srnit, waren ontvan gen, togen van af heden-ochtend omstreeks 10 ure rond, om de verschillende étalages te beoor- deelen. Heden-avond zal de jury nog eens rond gaan om de étalages bij het licht te beschouwen. Het comité meldt ons, dat in de afdeeling kleeding nog als deelneemster buiten mededinging is opgetreden de firma M. Huygen en J. Vincent, Zangschool van „Gemengd Koor". De uitvoering van de zangschool van «Gemengd Koor" op gister-avond bracht, als altijd, een groote menigte belangstellenden te zamen in de zaal der Officieren-Vereeniging, die ook nu weder ge heel bezet was. 't Was ook ditmaal een zeer gevarieerd en over 't geheel wel gekozen program dat door de jeug dige executanten der zangschool werd uitgevoerd. Als gebruikelijk waren 't eerst de kleintjes aan de beurt. De laagste klasse voerde weer een aan tal speelliedjes van Dalcroze uit, liedjes met ge baren, die een studie van de verschillende bewe gingen vorderden. Door de jongens en meisjes te zamen werden gezongen«Het stommetje zonder stemmetje" (studie van de handbewegingen) vTikka-TakkeTikke-Tok" (studie van de ver schillende manieren van loopen) en «De meespre kende armpjes" (studie van de armbewegingen). Daarna werden door de meisjes alleen gezongen «De mooie pop" (studie van uitdrukking het hoofd en de oogenj en »Het Waternimfje" (studie van algemeene plastiek). De liedjes werden over 't geheel zeer lief, met voldoenden samenzang en behoorlijke mimiek, door de jeugdige kinderen ten gehoore gebracht't bleek wel dat zij er goed bij de kleintjes inzaten. Door de hoogste klasse werden daarna een drietal liederen voor vrouwenkoor uitgevoerd «Gott meine zuversicht", psalm 23, van F. Schu bert, werd met blijkbare toewijding zeer schoon, op eene wijze, die den verheven gewijden tekst allen recht deed wedervaren, door de oudere leer lingen ten gehoore gebracht. Nog beter beviel ons de uitvoering van het koor uit «Blanche de Proven ce", van Cherubini, waarbij ons, evenals in het eer ste nummer, ook vooral de zuivere uitspraak van het Duitsch opviel. Ook het hupsche «Ditirambo", van Curschmann, mocht ons wel bevallen, hoewel 't altijd moeilijk valt de zoetvloeiende Italiaansche klanken door een Hollandschen mond in al hun eigenaardigheid te doen weergeven. Nog voor de pauze werd daarna door de middel en hoogste klasse uitgevoerd, «Het Ouderhuis," cantate voor kinderkoor, woordeu van A. Reiger muziek van Richard Hol, waarin de zoo uit- eenloopende herinneringen van het ouderlijk huis, blijde en droevige, worden weergegeven. De kinderen zongen het lied met bijzondere toewij ding de zegeningen van het ouderhuis werden in goeden samenzang uitnemend vertolkt. Zoowel de algemeene als de meisjes- en jongenskoren waren zeer goed. Bijzonder mooi was vooral het alge meene koor «goede nacht," waarin voor het ter ruste gaan de zegen van den Albehoeder «voor vader en voor moeder" wordt afgebeden. Na de pauze werd als slotnummer door de leer lingen der middel- en hoogste klasse uitgevoerd, «In 't Zigeunerkamp," scène uit het Zigeuner leven voor kinderkoor, soli en dans. Met neer gelaten scherm werd eerst een deel der inleiding gezongen. Daarna zagen wij het bont, kleurrijk tafereel, dat een zigeunerkamp te zien geeft: de kinderen in de opgesmukte zigeunercostuums, ter wijl zelfs een veldketel en veldsmidse niet ont braken, zongen uit volle borst het lied der zigeu ners, dat van hun zwervend bedrijf getuigt, hunne woeste vreugde uitbeeldt, maar ook" het stille heim wee vertolkt. Over de wenschelijkheid om zoo jeug dige kinderen ook zigeunerdansen te doen uitvoeren,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2