Dagblad voor Schiedam Omstreken. De Financier. Jaargang. Vrijdag 24 November 1911. No. 10178. Batienkidsch Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.—per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lrjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. De strjjd in en om Tripolis. De correspondent van de Temps" is van uit Tripolis in het Turksche kamp aangekomen. Hij fond er orde en strijdlust, en oordeelt, dat in werkelijkheid de Italianen in Tripolis belegerd zjjn en zij geen stap verder zyn dan anderhalve maand geleden. Uit Tripolis wordt d.d. 23 November uit Ita- liaansche bron gemeld Gisteren zijn door troepen Arabieren eenige kleine aanvallen gericht tegen de loopgraven, tegen Sidi Mesri en tegen Hamidié. De Arabieren hebben zich teruggetrokken, nadat men eenige kanonschoten op hen had nfgevuurd. Uit Tripoli wordt gemeld, dat de Engelsche consul medegedeeld heeft, dat zijn telegrammen in cijferschrift, gericht aan het Engelsche ministerie van Buitenlandsche zaken, sedert 6 dagen werden achtergehouden. Hij kwam uitleg vragen aan gouverneur-genraal Caneva, die antwoordde, dat er een vergissing had plaats gehad en het bevel gaf de telegrammen onmiddellijk door te zenden. De Italiaanschen vloot. Naar de Petersburgsche correspondent van de «Vossische Zeitung" verneemt, heeft de mede- deeling van de Italiaansche regeering aan Rusland over een op handen zijnde uitbreiding van het oorlogstooneel in Russische diplomatieke kringen groote bezorgdheid gewekt. Rusland heeft Italië zelfs in zeer bepaalden vorm tegen een te groote uitbreiding van het oorlogstoneel gewaarschuwd. Er loopen geruchten dat Italië ambtelijk aan Rusland heeft medegedeeld, dat het besloten is tot een blokkade in de Aegeïsehe Zee over te gaan. Waarschijnlijk wordt hier een blokkade van de Dardanellen bedoeld. Turkije neemt de laatste maatregelen om de Dardanellen te versperren. Uit Triest wordt aan de «Reichspost" gemeld, dat een Italiaansche vloot van veertig schepen zich in de golf van Tarente bevindt, waar zij kolen inneemt. Aan het «Berliner Tageblatt" wordt uit Milaan geseind, dat, volgens de «Avanti", Oostenrijk in de Adriatische Zee drie eskaders der vloot met 5000 man marinesoldaten heeft gereed liggen, die ieder oogenblik, onder bevel van den admiraal Montecuculi, vereenigd kunnen worden. ENGELAND EN DUITSCHLAND. Volgens de «Matin" zou minister Grey den 21sten Juli tot den Duitschen gezant te Londen gezegd hebben, dat hij, naar aanleiding van de voor Frankrijk onaannemelijke eischen van Duitsch land, nu de vraag moet stellen, wat Duitschland te Agadir en zijn achterland deed. In elk geval 2ou, wanneer de Fransch-Duitsche onderhande. lingen niet tot een resultaat zouden komen, de kwestie-Agadir onmiddellijk aan de orde gesteld worden. En dan zou Engeland aan alle onder handelingen moeten deelnemen, die zouden ge voerd worden. Op alle verklaringen van den Duitschen gezant had minister Grey slechts geantwoord«Indien gij IJ met Frankrijk verstaat, goed doch indien gij niet tot overeenstemming komt, dan moeten wij met z'n driën praten". Den avond van den dezelfden dag zou toen Lloyd George zijn bekende redevoering gehouden hebben. De correspondent van de «Kölnische Zeitung" te Berlijn verklaart met betrekking tot Kiderlen's uiteenzetting van hetgeen hij gedaan heeft om een inmenging van Engeland te werenDe acute crisis is voorbij, maar de ernstige toestand blijft. Met nog grootere spanning dan voordien verwacht men nu de verklaringen van Engelsche zijde, die er uitsluitsel over moeten geven, welke richtsnoer Engeland in de toekomst bij zijne politiek jegens Duitschland zal volgen. Van de houding die de openbare meening en de regeering in Engeland aan zullen nemen, zal het afhangen, hoe de be trekkingen tusschen de twee landen zich zullen ontwikkelenof zij wantrouwig en onvriendelijk zullen blijven dan wel of zij nog in een beter spoor gebracht kunnen worden. De te Weenen verschijnende «Neue Freie Presse" verneemt uit diplomatieke bron, dat in Duitsche marinekringen toegegeven wordt, dat de Engelsche vloot in Juli gevechtsklaar was. Men is echter overtuigd, dat de Engelsche regee- ring geen aanval beoogde, maar slechts voor alle mogelijke eventualiteiten voorzorgsmaatregelen wilde treffen. Merkwaardig zijn in aansluiting hiermede de volgende berichten uit Londen Lord Charles Beresford, eergisterenavond te Portsmouth sprekende, zeide De afgeloopen crisis toont, hoe noodig het is, elk oogenblik op plotseling uitbrekend vijande lijkheden voorbereid te wezen. Uit verschillende dingen die aangaande de vloot algemeen bekend zÜn geworden blijkt, dat wij daarop niet voorbe- ïeid waren. Als wij tijdens een crisis haastige toebereidselen moeten maken, lijkt het of wij een oorlog tegen een anderen staat in den zin hebben, en dat is ten opzichte van Duitschland gebeurd. De admiraal hoopte, dat de ervaring, nu opge daan, de regeering zal aansporen, spoed te maken met het plan om een staf voor den zeeoorlog in te stellen, die van tijd tot tijd aanwijzing zou geven wat de vloot noodig heeft. Tijdens de crisis - ging Beresford voort was de vloot om de kust heen verdeeld. Wij hadden geen soldaten om te waken over maga- zynen, W6rv6n} csissons en, wat van nog moor belang is, over die spoorwegen, die elk oogenblik opgebroken konden worden. Wij hadden geen mijnopruimers in de havens en vaarwateren. Op de handelswegen ontbraken er kruisers, niettegen staande de Verklaring van Londen de zeeschui- merij wettigt en onze handelswegen door een plotselingen aanval kunnen afgesneden worden- Wij hadden in het Noorden geen voorraad olie voor de torpedojagers, die daarmede gestookt worden, zoodat er van de linieschepen olie moest overgepompt worden. Dat wij zoo weinig gereed waren komt uit het gemis van een staf voor den zeeroorlog zooals alle landen er een hebben. Er is geld noodig om de zaken in orde te brengen. Daarvoor, dacht Beresford, zou een leening goed zijn. Waarschijnlijk, voegde hij er bij, zou er ook een leening komen. De «Daily News" heeft McKenna (tot kort ge leden minister van marine) een samenvatting van Beresford's toespraak laten lezen. McKenna noemde Beresford's beweringen vol komen ongegrond. Er was in het Noorden van Schotland een overvloedige voorraad olie. Dat er steenkool naar het Noorden is gezonden met de spoor in plaats van over zee was een proef, die, niets met de Fransch-Duitsche crisis had te maken- stemmen het enkele voorstel aan om tot de orde van den dag over te gaan. Daarmee had de re geering zich vereenigd. PORTUGAL. Te Chaves is een monarchistisch complot ont dekt. Alle onderofficieren van het garnizoen had den saamgezworen om, wanneer de monarchisten verschenen hun officieren te vermoorden. Zij zou den daarop 't commando over 't garnizoen over genomen hebben. ENGELAND. Er doen allerlei geruchten omtrent een minis- terieele crisis de ronde. Asquith zou aftreden, wanneer hij niet in staat zou zijn het kabinet te reconstrueeren. De «Pall Mall Gazette" zegt, dat dergelijke geruchten voorbarig zijn. Geen ministerieele crisis kan verwacht worden, alvorens de Koning uit Britsch-Indië teruggekeerd is, doch de ministe rieele crisis zou waarschijnlijk in het voorjaar uitbreken wegens Home Rule. Het debat in het Lagerhuis gisteren over het rapport der spoorcommissie, heeft volgens een bericht in de «Globe" de vooruitzichten in de spoorwereld geenszins verhelderd. Men vreest algemeen voor een nieuwe spoor- crisis, daar de overtuiging bestaat, dat de over- groote meerderheid der spoorwegbeambten de volgende maand eenstemmig het rapport der spoorcomrnissie zal iverwerpen en het den be stuurders van de bonden van het personeel zal opdragen aan de maatschappijen een ultimatum te stellen. De politierechter in Bowstreet heeft gister middag mevrouw Pethik Lawrence, de eigenlijke leidster der Women's Social Political Union, tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld wegens handtastelijkheden tegen de politie, gepleegd Dinsdagavond op het parlementsplein. Gedaagde meest erkennen, dat de politie dit maal niet hardhandig was opgetreden. Gisteren waren slechts 37 gevallen, heden nog minder behandeld. De strafzittingen zullen ten minste eenige dagen duren. PERZIë. De «Daily News" teekent bij het bericht, dat Perzië zich naar het ultimatum van Rusland zal schikken en verontschuldigingen zal aanbieden - voor beleedigingen die het niet begaan heeft dat Rusland geen verontschuldiging van Perzië verlangt, maar Perzië's noordelijke provincies. Rusland zal die inpalmen, tenzij de binnengedron gen Russische troepen weer terugtrekken. De handhaving van de bezetting zou gelijk staan met een schending van de overeenkomst met Engeland aangaande Perzië en met een verdeeling van Perzië. VENEZUELA. Uit New-York wordt aan de «Lokal-Anzeiger" geseind Castro, de gewezen president van Venezuela, bericht, dat hij een groote overwinning heeft behaald, waardoor hij, naar hij zegt, in het bezit van de regeering gekomen is. Boeiende Roman. (Naar het Fransch.) 91) «Mijnheer, ik was voor zaken in Zwitserland, te Genève. Eerst eergisteren vernam ik de beschuldiging die op mij drukt naar aanleiding der misdaad van de Fondary-straat. Ik vertrok °nmiddelijk. Uit den trein, waarmee ik zoo even arriveerde, kom ik rechtstreeks naar u toe °m mij in uw handen te stellen, mij aan uw Vl'agen te onderwerpen, teneinde de verdenkin gen op te heffen, die mij in mijn eer aantasten." Hij verhaalde dat hij de misdaad vernam door een nalezing der nummers van «Le Courrier olitique"hij gaf hem op hoe hij zijn tijd be steed had en herhaalde de inlichtingen gelijk mj ze aan Pietro Ferrari verstrekt had. In den loop van den namiddag stelde de (echter van instructie het noodige onderzoek in. *"r bleek dat den 15 September een lederen falies van dezen vorm en die lengte in den bazar Le Sultan verkocht was geworden. De boeken van Tout-Paris vermeldden op denzelfden baturn den ver-koop aan één persoon van zes emden en zes roode flanellen borstrokken, «Jüde deze laatste de eeüigste welke dien dag in deze kleur verkocht werden. De door Mordy 'opgeveven prijzen stemden met die van het verkoopboek. De kapper van de rue duBac, herinnerde zich den klant zeer goed, wiens rijtuig aan- de deur gewacht had. Hij vei kocht hem zelfs een scheer mes, een bijzonderheid die door den geëmploy- van Odon Wegrow opgegeven was. Door een bijzonder geluk had Mordy in den zak van zijn overjas de nummers der beide fiacres teruggevonden, waarmee spoedig de koetsiers konden opgespoord wordendezen heiinneiden zich de ritten, welke zij met den geëmployeerde gemaakt hadden. Hij, die hem naar de statie op den hoek van den boulevard Grenelle en de avenue Lowendal bracht kon het juiste uur waarop zij er waren aangekomen, dank zij een bijzondere omstandigheid, opgeven „De 15e September," zei hij,„was een Woens dag. Welnu, alle Woensdagen moet ik mij bevinden, bij het plein Lion de Belford, waar ik een dame afhaal die ik te dineeren breng bij haar kinderen, wonende aan de place de la Republique. Dien Woensdag, ik herinner het mij klaai, toen ik op den boulevard Grenelle stilhield en den blik sloeg op de wijzerplaat van den kiosk, merkte ik dat het vijf minuten over half zes was ik zei tot mij-zelf: ik zal te laat bij Lion de Belford komen, dat geeft eed uit brander I En hoewel ik de arme Cocotte duchtig voortsleepte ik kwam feitelijk te laat. De oude tante stond te wachten. Zij zei mij droogjes FRANKRIJK. De Fransche Kamer behandelde gisteren een interpellatie betreffende de agents provocateurs. Men verweet den minister-president, dat men die menschen gebruikt. Aan Briand, die aan het debat wil deelnemen, werd door de socialisten het spreken belet. Er deden zich heftige tooneelen voor. Over Colly werd de censuur uitgesproken. Ten slotte nam de Kamer met 355 tegen 103 «Als gij nog eenmaal te laat zijt, dan heb ik u niet meer noodig 1" „Ziedaar waarom ik mij nauwkeurig *den tijd herinner, waarop ik mijn klant op den hoek van de avenue Lowendal liet uitstappen." Van den anderen kant stond op het register van de rijtuigen-statie Mademoiselle-staat, waar Mordy een fiacre genomen had, genoteerd dat deze afgereden was ten kwart over zes uur. Dank zij deze beide gegevens kwam men tot de gevolgtrekking dat de geëmployeerde een zeer korten tijd in de Fondarry straat op den bewusten avond doorgebracht had. Ten over vloede nam men een proef. De rechter van instructie, Stephan Mordy, Deo Renard, voorzien van een valies, en een andere agent van den Veiligheidsdienst namen een rijtuig en lieten zich hoek boulevard Gre nelle en avenue Lowendal brengen. Zoo gezwind als zij konden begaven zij zich van daar te voet naar de Fondary-strast, waar Leo Renard de valies met linnengoed en andere voorwerpen pakte. Zij daalden vlug de trap af en ijlden, alles overeenkomstig den gang van Mordy op 15 September, naar de Mademoiselle-straat, waar zij weer een fiacre namen. Op het oogenblik van instappen zag Queyrat op zijn horloge en nu bleek dat zij van den tijd af, toen zij op den hoek van den boulevard Grenelle uitstapten, 15 minuten meer noodig hadden, dan Mordy gebruikte den 15en Sep tember. Hij had dus onmogelijk tijd gehad om CHINA. Het Chineesche Staatsblad gaat voort met het publiceeren van keizerlijke edicten, hoezeer de Chineesche regeering zich ook machteloos voelt tegenover de revolutie. De opstandelingen hebben o.a. de hofceremoniën ongrondwettige en de da- gelijksche audiënties van den minister president bij het hof overbodig verklaard. De minister president is bevoegd beslissingen te nemen om trent de hangende zaken, zonder den troon daarin te kennen. Joeansjikai heeft een stormachtig onderhoud gehad met den Regent, toen hij dezen mededeel de, onmachtig te zijn om China te redden zoolang de Mantsjoe-dynastie aan blijft. Toen Joeansjikai heen ging zeide hij tot den Regent«Gij kunt over mijn leven beschikkenmaar ik ben niet in staat meer te doen, wegens gebrek aan middelen en de leegheid van de schatkist. De «Daily Telegraph" verneemt uit Peking, dat de Japansche oud-minister Katsoera zich dooreen medewerker van de «Nitsji-Nitsji" heeft laten inter viewen. Katsoera verklaarde, dat de economische en politieke belangen van Japan van zoo over wegend belang zijn, dat Japan het recht zou heb ben onmiddellijk tusschenbeide te komen, daar de Mantsjoedynastie heeft opgehouden, te regee- ren. Die uitlating van Tatsoera heeft de aanhangers van het Chineesche keizershuis ten zeerste ver ontwaardigd. bij René Bernard aan te kloppen, hem over te halen rustig door te schrijven, vervolgens hem te vermoorden en te bestelen, afgezien nog, dat de moordenaar na zijn misdaad veel tijd be steedde aan nasporingen. Alvorens in het paleis van Justitie terug te keeren voerde de rechter van instructie Mordy naar den kapper in de rue du Bac, die hem herkende. In de magazijnen van Tout-Paris herinnerde zich de bediende, belast met het wollen-klee- dingstukkenvak, dat hij Mordy geholpen had zijn uiterlijk had bij hem de gedachte gewekt Dat moet een Rus of een Kalmuk zijn." In den bazar Le Sultan herinnerde men zich ook zijn physionomie, De bediende had hem een tiental valiezen laten zien eer hij er een naar zijn zin vond. Onder deze verschillende ritten was de avond gevallen Mordy zei tot Queyrat „Mijnheer de rechter, mijn vrijwillige komst en de u thans gebleken juistheid mijner opga ven moeten u van mijn onschnld overtuigd hebben Denkt gij mij echter morgen nog noo dig te hebben-?" (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1