Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. trokken zich al Vechtende terug. Zij slaagden eir in oenige "telegraafpalen omver te haten, die wij morgen weer zullen herstellen. ENGELAND. Uit Wennen wordt aan liet „Berliner Tageblatt" geseind Do „Neue Fneie Pres se" verneemt uit Rome, dat in zeer bevoegde kringen verzekerd wondt, dat do Engelscihe regeering' die door' haar aian «enige beambten ontrukte controle over de bui- teihlandsc'hie palïtidk weer zelf in handen geno men 'heeft. Van een aftreden van sir Edward Grev of van een andere minister is natuurlijk geen sprake. Maar het kabinet in zijn geheel is besloten de betrekkingen met Duitschland te ver beteren. Reeds duiken geruchten op, dat een ver gelijk tusschen Engeland en Duitschland voor bereid wordt; Weliswaar niet over de vlootkwes- tie, maar in het algemeen over politieke vra gen. De correspondent verneemt, dat de zaken reeds zoover gevorderd zijn, dat het .niet moet verrassen, als de offücieete of officieuse vertegen woordiger der E.ngelsiche regeering1 naar Berlijn gaal om voor ieen totstandkomen van een ver drag te werken. Lord Rosiebery of lord Modey zijn waarschijnlijk de personen van deze missie. Of de dingen needs zoover gevorderd zijn, laat ik buiten kwestie, maar een feit is, dat de meer derheid id|er ministers den tegenwoordigen loe- stand, die haast tot een oorlog geleid heeft, be ëindigen wil. De Bmlijnsc'hie bladen schenken in het algemeen aan de sensatdoneele melding in de „Neue Freie Rresfee" weinig geloof, of beschou wen haar tenminste als ontijdig. PORTUGAL. Volgens een telegram uit Lissabon is de aarts bisschop van Guarda, bij regeeringsdwsluit, voor den tijd van twee jaar uit zijn diocees verban nen. Hem werden vijf dagen gegund om heen te gaan, In de overwegingen tot het besluit wordt gezegd, dat die bisschop voortdurend getracht heeft de uilvoering van de republikeinsche wetten, in het bijzonder van die sdheidingswet, te belemme ren. De Portugeesche correspondent van de »Köln. Ztg seint, d.t. 25 dezer In de Kamer werd de minister van buitenland- sche gisteren gevraagd of geruchten omtrent de verlangde, schadeloosstellingen voor de geroofde kloostergoederen, juist waren. De minister verklaarde, dat de regeering nog geen vordering tot schadeloosstelling heeft ont- Het ging hier alleen om eigendomskwesties, zeide hij. Van andere zijde verneem ik echter, dat En geland en Frankrijk zich tot hd Haagsche Hof zullen wenden, dat Duitschland blijft aandringen op on voorwaardelijke teruggave der eigendommen, waar bij het geïnterresteerd is, en Spanje nog niet be sloten heeft of het de teruggave of een schade loosstelling zal eischen MAROKKO Be „Temp-s" ontvangt het volgende telegram uit Berlijn: Die kruiser „Berlin" heeft Agadir op 20 No vember verlaten met bes'temwjng naar Las Pal- mas, en is vervangen door de „Eber"'. ZUID-AFRIKA. Het Reutetragentsöhap- meldt. Op het 24 November gehouden congres der partij „Het Volk", is besloten, voortaan samen te gaan met de „Zuid-Afrikaansohe Partij" die dezer da gen te Bloemfontein is gevormd. MEXICO. Den ganscben dag is er bij Santuana gevochten, waar 450 federalen 800 Zapatisten versloegen, waarvan er 62 gedood werden. De federale troepen doodien ieder, die schul dig bevonden wordt aan het aanstoken van open lijk oproer. PERZIK Heit Petefeburgsche tielegraafagtentschap meldt: Ovetr het standpunt zijner regeering in het be kende voorval met Sinister heeft de Russische •gezant te Teheran, in antwoord op de verontschul diging van den Perzischen minister van buiten- landsohe zaken, verklaard dat de, Russische re geering, tengevolge van de vertraging in het vol doen aan hare eischen, genoodzaakt was tot den buitengewonen maatregel van het zenden van troepen naar Perzië. Intussclbetn nam Sinister de vrijheid een vertaling van zijln brief aan de „Ti- mest', die vol onjuistheden was, in Perzië te verbreiden, blijkbaar om het Perzische volk tegen Rusland op te stoken. "Die gezant verklaarde voorts niet te gelooven dat de Russische regeering: zich tevreden zou stellen met de inwilliging van hare bedde eerste eischen. Hij zou verdere lastgevingen dienaangaande uit Petersburg afwachten. CHINA. Een Reutercorréspondent, die tegenwoordig was bij den aanval op Nanking, seint, dat de revolu- tionnairen de stad begonnen te bombardeeren te half acht in den morgen uit een sterkte, een mijl noordwaarts van de stad. "Volgens geruchten, die echter niet bevestigd zijn, zijn reeds aGht honderd keizerlijken gedood. Officieel wordt medegedeeld, dat, ingevolge de resolutie, aangenomen ter conferentie van de verschillende diplomaten te Peking, ten gevolge van den huidigen toestand, de vreemde garnizoe-' nen te Peking znllen worden versterkt. De Ja- pansche regeering houdt zich gereed, binnenkort de noodige versterking te zenden. Tegelijkertijd werd besloten, dat ingevolge het zeer beperkte aantal troepen, Petsjili een behoor lijke versterking zal zenden naar Tientsin. De totale bezetting van Peking en Tientsin zal be staan uit een bataljon infanterie, een detachement mitrailleurs; de totale sterkte van Petsjili zal het tot nu toe bestaande aantal niet overtreffen. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin was Zaterdag hoofdzakelijk naar de residentie gekomen ter conferentie met eenige ministers, want, behalve den minister van Oorlog, ontving H. M daartoe op verschillende uren ook den minister van Binnenlandsche Zaken en den minster van Waterstaat. Vóór H. M. de Koningin uit Den Haag naar Het Loo terugkeerde, verliet zij vrij geruimen tijd voor het vertrek het paleis, om zich, verge zeld van eene hofdame, te voet naar het station te begeven, langs Voorhout en Hertenkamp. Het publiek langs den weg toonde zich natuurlijk zeer verrast. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer zijn opgeroepen voor een vergadering op Woensdag 6 December a.s. des namiddags 8i/a uur. Timor. Te bevoegder plaatse machtigt men ons, het bericht van het sBerliner Tageblatt," dat de Nederlandsche regeering aan de Portugeesche 12 millioen gulden geboden zou hebben voor het Portugeesche gedeelte van Timor, tegen te spre ken. Onderhandelingen over verkoop hebben niet plaats gehad, en wat de grensregeling betreft wordt goede hoop gekoesterd, dat deze spoedig haar beslag zal krijgen. (N.R.Ct.) Onze correspondent te Lissabon schrijft dd. 23 November Bernardino Machado heeft weer gesproken. Gou den woorden. De telegrammen, die Havas geseind heeft over de discussie in de 2de Kamer betreffende de Ti- mor-aangelegenheden, waren duidelijk genoeg, (al werd daarin de heer Savornin Lobman dan ook Sabonnin Hohnsan genoemd), en gaven Bernardio Machado een veeg uit de pan, zooals hij wellicht in zijn diplomatische leven nog geen tweeden keer ontving. Vandaag kwam weer een telegram, zéggend, dat onze minister van koloniën verklaard heeft»dat de gouverneur-generaal nooit om verontschuldi ging gevraagd had, en alleen zijn droefheid over den dood van drie Portugeesche soldaten betuigd had, hetgeen eenvoudig als een hoffelijkheid be doeld was." Daarop is Bernardino Machado in de sSeculo", zijn spreektrompet, losgekomen, verklarend, dat »het weer de clericalen waren (o.a. de heer Sa bonnin Hohnsan corr.j die daarbuiten (Holland) tegen hem, minister van buiteniandsche zaken in het provisorisch bewind èn de Portugeesche be langen, een aanval deden, en dat er, ongelukkiger wijze, onder de Portugeezen ook lieden waren, die op onpatriottisctie wijze aan »hunnen" (.de Nederl. clericalen) onware aanvallen voet gaven I" De nieuwe minister van buiteniandsche zaken, Augusto de Vasconcellos, heeft heden in de »Seculo" echter bewijs gegeven, dat hij ten minste den ernst van zijn ambt begrijpt, en eemgen diplomatieken aanleg heeft. Hij antwoordde den man van de Seculo, die hem daarnaar vroeg, dat hij gisteren nog naar Den Haag geseind had ^aan den Portu- geeschen gezant; met de vraag, hem de juiste btwoordingen uit de discussie over te zenden. Zoodra hij daarop antwoord had, zou hij niet dralen, met inlichtingen te verschaffen. (N. R. Ct.) Algemeene Rekenkamer. Op de lijst van sollicitanten voor de Algemeene Rekenkamer komen thans voor 1. jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk, oud gouverneur van Curasao, te 's-Gravenhage 2. A. W."van der Meer, gepens. kolonel, hoofd intendant van het leger in Nederl. Indië, te Breda 3. C. F. Rechlien Morra, secretaris der Alge meene Rekenkamer, te 's-Gravenhage 4. P. J. A. de Bruine, burgemeester der ge meente Zwijndrecht, dijkgraaf van het hoogheem raadschap van de Zwijndrechtsche Waard en voorzitter van het Nederlandsch Landbouw-Comité, te Zwijndrecht 5. S. J. van Nooten, gepens. luitenant-gene raal te Amsterdam 6. F. H. Donner, kolonel plaatselijk comman dant der residentie, te 's-Gravenhage 7. H. F. W. Becking gepens. generaal-majoor inspecteur der genie, te 's-Gravenhage 8. mr. dr. H. S. Veldman, secretaris der gemeente Kampen, plaatsvervangend kantonrech ter aldaar 9. J. G. Meinesz, te 's-Gravenhage, eervol ontslagen ontvanger de registratie voor de bur gerlijke akten, te Middelburg 10. mr. J. G. C. Joosting rijks-archivaris in Drente, Assen 11. mr. J. B. Breukelman, doctor inderechts- en staatswetenschap, referendaris bij den Raad van State, te 's-Gravenhage. Mr Joh. Enschedé -j-. In den ouderdom van 60 jaar is te Haarlem overleden mr. Joh. Enschedé, lid van de firma Joh. Enschedé Zonen. R K. Middenstand en Neutrale Middenstandsbond. Men weet, dat de Haarlemsche Hanze, die als zoodanig lid was van den neutralen Middenstands bond, na de Bondsvergadering te Utrecht, waar in strijd niet de statuten van den Bond een be slissing werd genomen aangaande de aanhangige Tariefwet, bij algemeen aangenomen motie ter vergadering te Hoorn, uit den Bond trad. In het Aartsbisdom was de Hanze zelve geen lid van den neutralen Bond, doch wel de Leo-vereeniging te Utrecht, alsmede de R. K. Middenstands, ver- eemgingen te Zeist en te Oldenzaal. Vrijdagavond nu heeft de Leo-vereeniging te Utrecht, daartoe aangezocht door de Haarlemsche Hanze en daartoe geadviseerd door het Hanze- bestuur in het Aartsbisdom, eveneens en met algemeene stemmen besloten zich van den neu tralen Middenstandsbond af te scheiden. Een zeer talrijkeen krachtige middenstandsvereeniging wordt daardoor aan het ledental van den neutralen Bond onttrokken. De voorzitter der Leo-vereeniging deelde de vergadering mede, vrij groote zekerheid te heb ben, dat ook Zeist en Oldenzaal weldra een soortgelijk besluit zullen nemen. Dan zullen dus alle R. K. Middenstandsver- eenigingen in het Aartsbisdom zich van den neutralen Bond als lid hebben laten schrappen. l)e St. Vincentius-Vereen. in 1910. Blijkens het algemeen verslag over de confe- rentiën en liefdewerken der vereeniging van den H. Vincentius a Paulo, gedurende het jaar 1910, werden in dat jaar ingesteld 9 centrale Raden, en 19 bijzondere Raden ingelijfd 248 conferen- tiën, verdeeld over 21 verschillende landen, waar onder 4 in ons land. In het afgeloopen jaar werd de vereeniging gevestigd in de Fransche kolonie Dahomey^ en op het Engelsche eiland St. Lucia. Door de hooge bemiddeling van den beschermheer der Vereeni ging, Z.Em. kardinaal Vine. Vannutelli zijn in dit jaar 1911 de reeds lang in Columbia bestaande liefdadige vereenigingen toegetreden tot de St. Vincentius-vereeniging en zullen zich nu overeenkomstig het reglement der vereeniging hervormen. Voor de St. Vincentius-vereeniging is de aanwinst van dit groote katholieke land, zooals het verslag zegt, een waarlijk providentieele gebeurtenis. Nederlandsche Landoouwersbond. Op Maandag 4 December zal te Amsterdam een vergadering worden gehouden ter vaststelling van de statuten van den Nederl. Land bouwers bond (agrarische partij). Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht te den morgen van 27 Nov. '1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste -barometerstand 778.8 te Riga. Laagste barometerstand 757.5 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen oostelijken tot zuidelijken wind, meest betrokken en. nevelig, weinig of geen neerslag, iets zwakker. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Teleph. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8.^1 en van 2—4^ uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7-8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Afbramier. Bankwerker (h'.w.) Behanger (haltfw.) Blikslager (halfw.) Blikslagersjongen. Bist illateiurs j orngen. G asfitter Jongen v. kurkfabr. Jongens voor rijwielzaak. Kisten makers. Kistenmakers jongen. Kuipers jongen. Loopjongen. Loodgieters j o n gen. Aangeboden A Schoenmakersjongen. S iga r an makers j ongans Slagersjongen. Snelpersdrukker (blik werk). Smidsjongens. Smoutzetter (halfw.) Timmerman, (halfwas). Ti mm erm ans j ongen Voorslag-er. VVagenmakersleerling. Zadelmaker. rbeidskrachten. Brandersknechts. Sjouwers. D» stilla t-eursknech ts, Stoker. Letterzetters. Warmoezier, Leieirlingie-'modeiz'aa'k. Werksters. Schilders i i t De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Branden. Gister-avond 11 ure werd de politie per tele foon gewaarschuwd, dat er brand was aan de glasfabriek »De Schie." Bij onderzoek bleek, dat een gedeelte van den zoogenaamden koepel van den glasoven de vuursteenen bedekking was ingestort, waardoor het vuur bloot kwam te liggen en dit zich mededeelde aan den gedeelte lijk houten kap van de gemenghut, zoodat deze weldra in lichte laaie stond. Personen, die aldaar werkten, sloten den smelt oven af en deden het gas ontsnappen, waardoor grooter onheil voorkomen werd. De brandweer, die gealarmeerd was, kon ten 11£ ure inrukken: de brand was toen gebluscht. Om half twee heden-nacht werd aan de politiewacht aan de Hoofdstraat kennisgege ven, dat er brand was ontstaan in een pand Rhoonsche straat 16, Kring 4 vim de brandweer werd gealarmeerd. Bij onderzoek bleek dat kort te voren de man van het huis was opgestaan om zijne vrouw, die niet wel was en aan krampen leed, een warmen doek op te leggen. De man vulde daarbij het braftdend petroleumstel met petroleum, met het noodlottig gevolg dat de vlam er uitsloeg en de man in zijne verwardheid het bovengedeelte van het stel liet vallen, waardoor de vlammen zich door de geheele kamer verspreidden. De kamer brandde geheel uit. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. Mannen-Zang ver. „Inter nos". De Mann.-Zangver. sinter nos", directeur de heer A. M. den Draak, gat gister-avond de aan gekondigde soirée amusante in de zaal der Offi ciëren-Vereeniging, die door een groot publiek geheel bezet was. Nadat het orkest eenige feesttonen had doen hooren, werd de soirée geopend door den voor zitter, den heer W. A. Verwaijen, die namens zijne vereeniging allen hartelijk welkom heette en wees op deze uitvoering, die na veel moeite en zorg, dank zij vooral de bijzondere werkzaamheid van den heer Den Draak, een feit was geworden. Van hen, die zich voor deze uitvoering zoovele opofferingen getroostten, was een door familie omstandigheden in de onmogelijkheid gesteld daaraan deel te nemen maar de heer Den Draak was aanstonds bereid die rol (Kreutzer) over te nemen en had zich die in den kortst mogelijken tijd eigen gemaakt. Voorz. hoopte, dat allen zou den tevreden zijn over deze eerste uitvoering van sinter nos" en over die welke zij binnenkort we der zou geven en besloot met allen een genoeg lijken feestavond te wenschen. Daarna verscheen mèt zijn zangerenschaar de Directeur op het podium en werd met krachtig applaus begroet. Allereerst kregen wij de wals sJJouauwellen" te hooren, de hupsche melodie, van ivanovici die door dit jeugdig zangerskorps zeker op verdienstelijke wijze ten gahoore werd gebracht. In gewilde afwisseling volgden daarna voor drachten en orkestnummers. Under de komische voordrachten waren er eenige, die wsj reeds op een andere soirée mochten hooren, ook enkele nieuwe, die bijzonder ui den smaak van het goed geluimd publiek vie.en, zoo o.a. sDe oude wijven- molen", duo voor tenor en bas, van R. Heinze, die zooNvel wat actie als zang betrelt, voortreffelijk werd uitgevoerd en met weinig stof tot vroolijk- heid gaf. sDe muzikale Poppenkost" werd ook thans weder met genoegen gezien en gehoord. Zoowel de spoppen" als hun vaardige impressario hadden eer van hun werk. Na de pauze werd gegeven sConradin Kreutzer, of: De Beul en zijn Knecht," komische operette voor soli en koor van H. Kipper, 't Is een van die komische zangspelen, die veelal een gpwild nummer vormen op de programs die zangvere nigingen voor eene soirée amusante ontwerpen, een stuk met een aardige intrigue, waarin, als gewoonlijk, ten slotte alles ten beste wordt op gelost, de vergissing wordt opgehelderd en allen als goede vrienden scheiden. Dit zangspel, waarin meer nog dan in andere dergelijke operetten aan koor en solisten een lang niet gemakkelijke taak is toebedeeld, werd zoowel wat zang als actie betreft, zeer verdienstelijk uitgevoerd de zang ditmaal zonder het bezielend dirigeerstafje. Vooral het duo uRairnund en Kreutzer" was zeer goed maar ook de andere solisten kweten zich voortreffelijk van hunne taak. Over 't geheel trouwens hebben dezen avond zoowel solisten als koor met de meeste toewijding tot het welslagen van deze soirée medegewerkt. Ook door anderer medewerking is deze soirée een waar succes geworden voor de uitvoerende vereeniging. Het orkest, onder de leiding van den heer A. H. de Leur, verzorgde verdienstelijk het deel van het feestprogram daaraan toevertrouwd en de costumes en grime van de firma H. Schip pers Co te Rotterdam, hebben mede alleszins tot het welslagen van het feestprogram het hare bijgedragen, 't Was over 't geheel een wel ver zorgde uitvoering, die bewees dat de jeugdige zangvereeniging die ze ondernam, hare .plaats onder de kunstlievende vereenigingen onzer stad met eere denkt in te nemen. In de plaats van wijlen den heer mr. W. H, Jansen is tot kerkmeester der O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier benoemd de heer J. T. Bertels. Daartoe uitgenoodigd, namen wij heden een kijkje in het fotografisch atelier van den heer A. Lans, Hoogstraat alhier, oudtijds bet atelier van den heer J. van Diggelen. Het atelier heeft een geheele metamorphose ondergaan. Van een nieuwen kap voorzien en geheel naar de eischen des tyds ingericht, biedt 't den bezoekers

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2