Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. 34ste Jaargang, Vrijdag 1 December 1911 \n. 10184 Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Britwiliidick Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan p#s Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. In en om Tripolis. Te Konstantinopel is nu een ambtelijk telegram van Nesjat-bei, den bevelhebber der Turksche troepen in Tripolis, bekend gemaakt, dat aan merkelijk van de lezing van Stefani betreffende het gevecht van Zondag afwijkt. Nesjat-bei seint dd. Maandag »Een gecombineerde Italiaansche brigade begon gisterenochtend een aanval in de richting van Ain Zara, om onze terugtocht-linie af te snyden. Ten gevolge van ons hardnekkig verzet trok de vijand 's avonds naar zijn vroegere stellingen terug. Daar onze terugtocht bedreigd was, lieten wij ons bataljon naar Soek-el Dzjema teruggaan. Afdee- lingen van den vijand rukten tot Henni op. De verliezen van onze vrijwilligerstroepen waren on beteekend. De vijand leed groote verliezen." Dit sobere telegram van den Turkschen bevel hebber geeft voor het eerst een goeden-indruk van het krijgsplan, de Italianen Zondag hadden ontworpenZij hadden de Turken en Arabieren tusschen de beenen van een tang willen, waarvan het eene been zich langs den weg naar Aïn-Zara moest uitstrekken en het andere voorbij Arnroes tot Soek-elüzjema zou loopen. Daarna zouden de twee uiterste vleugels zich in den rug van de Turken vereenigd hebben. Dit plan is mislukt, omdat de zuidelijke vleugel op een hevig verzet stuitte en niet vooruit kon komen, terwijl de Turken door bijtijds Soek el Dzjema te bezetten, zich ook tegen een omtrekking door den noorde lijken vlegel der Italianen vrijwaarden. Daar Nesjat-bei zegt, dat de Italianen, die in de rich ting van Aïn-Zara optrokken, 'avonds hun vroe gere stellingen weer hebben ingenomen, lijkt het nog zeer onzeker, of het fort Mesri werkelijk in handen van de Italianen gebleven is. Aan den anderen kant moet men echter aannemen, dat de Italianen juist meer naar het Noorden, bij Henni, beter vooruit zijn gekomen, zoodat het zeer goed mogelijk is, dat het fort Henni wel in hun macht is. Maar men zal nadere berichten moeten af wachten voor men een definitief oordeel kan vormen. In elk geval zullen de Italianen een stuk terrein in de oase ten Oosten van de stad gewon nen hebben. - Het bataljon, waarvan in het telegram van Nesjat bei sprake is, is gevormd uit.de geregelde Turksche troepen, de vry willigers zyn de Arabische hulptroepen. Een telegram van Stefani dd. Woensdag uit Tripolis meldt: »Eenige geweerschoten uit de oase, die het werk van de Italiaansche troepen moesten hin deren, daargelaten, is er niets nieuws gebeurd Het werk schiet flink op. Verschillende verken ningen van de troepen en van de vliegtuigen hebben aangetoond, dat de stelling van de geheele vijandelijke leger verplaatst was." Deze laatste opmerking klinkt tamelijk naïef en maakt niet den indruk, dat de Italianen veel ter rein gewonnen hebben. Want anders zou de ver plaatsing van de stelling der Turken van zelf sprekend zijn. Met »het werk" zal wel het graven v&n nieuwe schansen bedoeld zijn. De Tripolitaansche correspondent van de ïLokal- Anzeiger" zet zyn verhaal van den stryd om Tripolis voort. Hy seint het volgende Zondagmorgen om 10 uur werd de Italiaansche flag op het fort Mesri geplant. Onmiddellijk wer den er schietvoorraad en kanonnen heengestuurd ea een telefoon er heen aangelegd. De aanval van de bersaglieri op het fort was zoo schitterend ge- Weest, alsof hy op het exercitie-terrein was uit gevoerd. Om 1 uur 's middags deden de Turken een tegenaanval, die mislukte. In de schemering trokken de Italianen zich in hun oude verster kingen terug. Maandag werd een nieuwe opmarsch van den hfteien Italiaanschen vleugel en het centrum on dernomen. Er werd een groote overmacht aan het werk gezet, n.l. twee gecombineerde brigades met berggeschut en genietroepen op den linker vleugel, terwijl het centrum even sterk was en met veldartillerie en ruiterij den aanval opende, 's Morgens om acht uur deden de Arabieren een schitterenden aanval op de Italiaansche infanterie, die in het zand voorwaarts rukte. De Italianen trokken Kasr el Henni door, onder voortdurende gevechten. Ook in het osten moest ieder huis, iedere tuin, iedere muur op zichzelf veroverd worden. Met verbitterde hardnekkigheid en onder voortdurend geschreeuw lieten de Italianen hun tegenstanders niet los. De Turken vochten zwij gend en onzichtbaar bij hun kanonnen en maak ten het in lange tirailleurslinies der voorwaarts rukkende Italianen zeer lastig. Zoowel de Italia nen als de Turken legden buitengenwoon veel moed aan den dag. De strook, die de Italianen in deze twee dagen gewonnen hebben, is ten Oos ten van Tripolis van 400 tot 600 meter en in het Zuidoosten 1500 meter breed. Volgens een oppervlakkige schatting zijn gedu rende den strijd 1000 Italianen buiten gevecht gesteld. Dinsdagmorgen vielen de Italianen weer aan. De Turken hadden zich des nachts in hun stel lingen verschanst. Het gevecht was zeer hevig en duurde tot den middag. Hier eindigt het telegram. Over den uitslag zegt de correspondent niets. Aan de „Lokal-Anzeiger" wordt uit Konstanti- nope] geseind: Nesjatbei meldt: Wij zijn gedwongen, ons voor de overmacht van den vijand terug te trekken en de Italianen lang zamerhand tot aan den rand van de woestijn het veld te laten. De Italiaansche vloot in actie. Uit Perim wordt geseind: Een Itajiaansch oorlogsschip beschiet het fort Sjeich Said. Naar de „Morning Post" uit Konstantinopel verneemt, heeft de Porte aan de mogendheden meegedeeld, dat als Italië poogt zich een door tocht door de Diardanellen te banen, Turkije ver plicht zal zijn, de Diardanellen voor handelssche pen te sluiten, de verantwoordelijkheid waarvoor Turkije aan Italië laat. Naar verluidt hebben sommige mogendheden dientegengevolge weder getracht vredesonderhan delingen tusschen Turkije en Italië aan den gang te brengen, maar de Porte blijft er bij1, dat geen vrede mogelijk is, tenzij Italië de souvereinitoit van Turkije over Tripolis erkent. Naar men zegt, is de Russische Zwarte-Zee- vloot van Sewastopol vertrokken, hetgeen met de Dardanellenkwestie in verband wordt gebiecht. Versterkingen. De Corriere della Sera verneemt uit Rome, dat een groot aantal zware vestingkanonnen dezier dagen naar Tripoli zullen vertrekken. Luitenant Baldassare, van de centrale artillerieschool, zal op de opstelling toezicht houden. De twee oude kruisers „Lepanto" en „Italia," die nog slechts als transportschepen dienst de den, worden ook van zware kanonnen voorzien en zullen binnen tien dagen naar het oorlogs terrein vertrekken, waar zij als wachtschepen ge bruikt zullen worden, om de bezette kuststeden te beveiligen en de groote schepen, die elders noodig zijn, te vervangen. Bengazi. Naar de „Standard" van Malta verneemt, vertelt een brief uit Bengazi, dat de Turken en Arabieren dagelijks verwoede aanvallen doen op de Ita liaansche stellingen te Derna en Tobroek en do verliezen aan weerszijden aanzienlijk zijn, maar de beslissende strijd zou eerlang bij Bengazi, wor den verwacht, aangezien Enver bei er een be langrijke krijgsmacht met 30 kanonnen heeft sa mengetrokken. Naar het heet, houden de Italianen een tweede bombardement van Bengazi voor on vermijdelijk, hetgeen zou neerkomen op alge- heele verwoesting van de stad. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. naar Livadia begeven om met den tsaar te c'on- fereeren. ZWEDEN. De verkiezingen voor de Eerste Kamer zijn afge- loopen. De nieuwe Kamer 'bestaat uit 87 leden van de rechterzijde, 51 liberalen en 12 sociaal democraten. De oude Kamer bestond uit 116 leden van do rechterzijde, 30 liberalen en 4 sociaal-democra ten,. ENGELAND. - Do onderhandelingen tusschen de Engelsche regeering en de Iersche partij over de invoering van Home Rule, schijnen op het doode punt gekomen te zijn. De moeilijkheden moeten gezocht worden in de kwestie dor invoerrechten en ac cijnzen, Redmond weigert een maatregel te aan vaarden, waarbij Ierland beroofd wordt van het recht om invoerrechten en accijnzen te vorderen op de wijze, waarop het dit goed en nuttig acht. Een ander deel der Iersche partij gaat hierin niet met Redmond mede en men verwacht pen scheuring onder de Ieren. Er gaan geruchten van een leening voor den vlootbouw van 30 millioen pond Sterling. Het is zelfs mogelijk, dat een n<jg grooter bedrag zal worden uitgetrokken, waarvan een groot ge deelte zal dienen, om geschikte dokken voor Draednoughts te bouwen. FRANKRIJK. - De gewoonlijk uitstekend ingelichte Parijsche correspondent van het „Journal de Genève" te legrafeert aan zijn blad: „Sir Edward Grey beeft verklaard, dat tusschen Frankrijk en Engeland geen enkele verbintenis bestaat, die niet reeds is gepubliceerd. Men heeft daaruit opgemaakt, dat geen militaire conventie tusschen de beide lan den bestaat. Dit is volkomen waar; maar men zal daaruit niet moeten afleiden, dat Frankrijk en Engeland nooit do mogelijkheid hebben inge zien om hun krijgsmachten te vereenigen. Ziehier nauwkeurig, hoe de toestand.is: Zoo dikwijls de oorlog min of meer dreigend scheen, hebben de beide regeeringen elkander voor een beperkt tijd vak wederzijdsehen steun van hun troepenmacht beloofd. Dit was het geval in den loop van het najaar van 1905, tijdens het incident der deser teurs van Casablanca in 1908 en ook nog in dit jaar. De „entente cordiale" is een zoo lenig instrument geweest, dat, zoo dikwijls de omstan digheden het schenen te eischen, het tot een mondelinge overeenkomst betreffende wederzijd- sche krijgshulp kwam, die geldig zou zijn voor 'den duur van de crisis, waarvoor zij werd veredsebt. Telkens ook werden zeer preciese gedachtenwis- sefingen gehouden over het gebruik van de krijgs machten der beide natie." RUSLAND. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Pe tersburg geseind: Volgens de „Nowoje Wremja," zou de minister yan Buitenlandscho Zaken on middellijk na zifii terugkeer uit Zwitserland zich BELGIS. In de gister gehouden Kamerzitting werd de behandeling der militaire kwestie voortgezet. De president van den ministerraad consta teerde, dat, evenals in Engeland, de campagne tegen het militaire beleid der regeering, door oud-generaals gevoerd wordt. De minister ver klaarde, de verantwoordelijkheid voor den toe stand geheel te aanvaarden en weigerde de enquête, die door de oppositie gevraagd was, in te stellen. Hij deed opmerken, dat de oppo sitie geheel anders te werk ging dan die in Engeland en de noodzakelijke credioten voor de artillerie, versterkte posities, kazerneering cn den trein yerwierp. Vooral daarom was de minister tegen het instellen van een enquête, omdat daardoor de naburige staten kennis zou den krijgen van de genomen maatregelen. De minister voegde er bij, dat de Belgische artillerie de beste van Europa is en herinnerde er aan, dat de regeering de persoonlijke dienst plicht invoerde. Wij hebben zoo vervolgde de minister alle vertrouwen op de met ons gesloten ver dragen, maar wij moeten op ons leger kunnen rekenen. Ik protesteer tegen de betreurens waardige tactiek der bladen, die mj, eens be weren, dat wij maatregelen genoihen hebben tegen Duitsebland en dan weer, dat wij Z« te gen Frankrijk namen en op deze wijze verden kingen doen ontstaan. Spreker loochent de juistheid van het bericht van een Buitsch blad, volgens hetwelk 150.000 Engelse hen op grond van bestaande verdragen in België hadden kunnen landen, om zoo het oorlogsterrein te bereiken. Dat is eenvoudig een roman, zegt Spreker, en hij besluit Wij moeten steeds gereed zijn. Wij zijn vast besloten, de noodige hervormingen krachtig door te voeren en denken daarbij alleen aan de verdediging van ons vaderland. Nooit, in geen enkel tijdperk, hebben wrij zooveel man voor het front kunnen brengen als tegenwoordig, nooit hadden wy zulke groote hoeveelheden ammunitie en andere krijgsvoorraden. De ach terstand bij de fortificatiewerken van Antwer pen komt voort uit de onteigeningskwesties, die de regeering thans echter met den meesten spoed zal behandelen. Wat betreft het cijfer van 42.00 man sterk te op voet van vrede, moet men de volgende lichting afwachten, om zich nauwkeurig van de uitwerking der pieuwe wet op de hoogte te stellen. Met genoemd cijfer tot basis hebben wij besloten, de uitwerking van de wet van 1909 tot het maximum op te voeren. ITALIé. Volgens de „Liherté" viel de Paus, toen hy van de Sedia gestatoria opstond^ om op den pau selijken troon plaats te nemen, op den grond. De kardinalen beurden Z. H. op en brachten Hem naar den troon. De Paus gespeurde ],ater absoluut geen gevolgen van het ongeval. PERZlë. In antwoord op een vraag betreffende de jongste aan Perzië gestelde Russische eischen, antwoord de sir Edward Grey gister in het Engelsche La gerhuis het volgende: „Wij hebben ons daaromtrent in verbinding ge steld met de Russische regeering, en hebben ver zekeringen ontvangen betreffende het voorioopige en tijdelijke karakter van de stappen, welke Rus land op dit oogenblik onderneemt. „Ik heb geen aanmerking te maken aangaan de het krachtig optreden en de goede bedoe lingen van Shuster, maai- zijn volharding in het benoemen van Britsche onderdanen op be stuursposten in Noordelijk Perzië heeft een onmogelijken staat van zaken in het leven ge roepen. „Wij konden dit natuurlijk niet dulden, en hij heeft van zijn kant ieder advies betreffende dit onderwerp verworpen. Intusschen maakt do huigige crisis het dringend noodig, een oplos sing te Teheran te vinden, die het gevaar voor een herhaling van incidenten, die er op bere kend zyn, om de grondslagen der Engelsch- Russische overeenkomst to verstoren, te voor komen. „Daar het de ernstige wensch der beide re geeringen is, te voorkomen, dat deze overeen- comst wordt aangetast, zoo twijfel ik er niet aan, of een dergelijke oplossing zal worden gevonden. De wijze, waarop zij; het best zal kunnen worden verkregen, in overleg met de Russische regeering, houdt thans de aandacht der gngelsche regeering ernstig bezig. »Wij hebben ons deswege reeds in verbin ding gesteld met de Russische regeering, en zullen voortgaan met alles te doen wat in onze macht staat, om tot een overeenkomst /te geraken, die het meest in het belang der drie betreffende landen is." CHINA. Volgens konsulaire berichten van 29 dezer uit Setsjoean, werden de opstandelingen den 27en bij Ning-Yoean door de keizerlijken geslagen. De zendelingen zyn veilig. - Naar uit Berlyn aan de „Evening (Stan dard" geseind wordt, gaat in parlementaire krin gen aldaar het gerucht, dat admiraal von Tir- pitz, de tegenwoordige minister van Marine, von Bethmann Hollweg, als kanselier van het Dui'tsche Rijk zal opvolgen. Dit zou dan geschieden na d« verkiejingea.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1