Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingon. Hevig stekende pijn in den rug Kunst en Letteren. en Tuinbouw. Gemengd Nieuws. He ipaeèUr&eid van het ministerie heeft zich voor het aannemen van het ultimatum verklaard, omdat het op dit o,ogenblik voor Perzië het beste is. Het is dus nog niet zeker, dat het ministerie zich in hel besluit van. het parlement zal' schik ken. In hiet. parlement echter hebben slechts 7 Men tegen het afwijzen van het ultimatum ge stemd De dag' van heden begon weer met een groot oproer. In dte Lalezars I raat dn het Europeesehe kwartier hoort mien onophoudelijk' schieten. In die Bazar werd weer een aanslag gëplëegd en wel op Moiesjir-jes-Saltané, dle'n gewezen eersten minister van Mohammled-Ali. In de New-Yorksche „World" publiceert Sini ster een brief, waarin hij verklaart, dat Rus- land van do internationale verwikkelingen partij wil trekken, om een einde te maken aan de zelf standigheid van Perzië. Shuster moet vallen, om dat hij Peirzië niet verraden wil. De radicale „Star", zegt dat het de „Daily News" en da „Manchester Guardian" na, dat Grey's beleid in Perzië den handel le'n de belangen van Engeland ten believe van Rusland ten on dergang zal brengen. Gelijk Italië internationale verdragen verscheurd heeft om Tripolis in te pal mem, zoo zal Rusland een protectoraat over Peir'zië vestigen, ondanks die Eingelsch-Rnssische overéénkomst van 1907 betreffende Perzië. .De „Star" is van oordeel, dat do verbrokkeling van Peézjë ophanden is en het land tussdhen Enge land en Rusland verdeeld' zal worden. Uit Teheran wordt geseind: Ala. ed Dp,wié, oud-glcuverneur van Fars, die vöddacht wordt te heulen met Sipahdar over oen terugkeer van den voorma li gein Sjah, is' ver moord. Om 10 uur gistermorgen hebben drie mannein verscheidene schoten op don oud-glou- verneur gelost, op 't, «ogenblik' dat hij zijn huis tei Teheran verliet. Volgens den correspondent' va:n de „VoBsischie Zeitung" te Teheran besfchouwt men daar den aanslag op Ala-ed-Dowlé als het gevolg van een chicane ten behoeve van Rusland. Een later draadbericht uit Teheran meldt voorts Mosjir cd Djowlé, minisicr-'presietent onder den vorige,n Sjah, is door een revolverschot in het beien gewond. Zijn koetsier werd gedood. Masir cd Dowlé, vroeger een tegenstander van do beweging voor een cjonStitutiomeele regeëring, is vermoord. CHINA. Het St. Petersburgsche telegraafagentschap ver neemt uit Moekden, dat geruchten over een op handen zijnden opstand en een bezetting der stad door de opstandelingen groote opwinding hebben veroorzaakt. Tengevolge van principieele mee- ningsverschillen over den opstand hebben alle verantwoordelijke raadgevers van den onderkoning de stad verlaten. De uitoefening van het bestuur heeft feitelijk opgehouden te bestaan. Een nieuw Paleis. Het Haagsche Raadslid, de heer E. Deen, stelt voor B. en W. uit te noodigen zich te vergewissen, of H. M. de Koningin bereid is het Koninklijk Paleis in het Noordeinde met de aangrenzende gebouwen en terreinen in het belang van een doelmatige oplossing van het Raadhuisvraagstuk, aan de gemeente 's-Gravenhage af te staan, zoo de gemeente in samenwerking met het Rijk, en onder goedkeuring van Hare Majesteit, er in mocht slagen, de beschikking te krijgen over een gedeelte van het Park Zorgvliet, om ter plaatse een nieuw Koninklijk Paleis te stichten B. en W. te verzoeken stappen te doen, maat regelen te beramen en onderhandelingen te voeren, welke kunnen leiden tot een oplossing in deze richting, van het Paleis-Raadhuisvraagstuk Aan de Memorie van Toelichting is het vol gende ontleend Ondergeteekende is aanstonds na de verschij ning van het voorstel betreffende den bouw van een Raadhuis aan het Spui, van meening ge weest, dat de plaats voor dit doel zeer slecht ge kozen was. Steeds heeft hem voor oogen gestaan een op lossing van het Raadhuisvraagstuk, welke tevens zou inhouden de oplossing van het Paleisvraag- stuk. Dat er een Paleisvraagstuk is,- staat vast. Bij herhaling, voornamelijk bij bezoeken van vreemde Vorsten, is gebleken, dat het Koninklijk Paleis in het Noordeinde niet aan zijne bestemming voldoet en dat het ook voor bewoning door H. M. de Ko ningin onder gewone omstandigheden, niet vol doet aan de eischen, welke aan een Koninklijke woning mogen worden gesteld. De ligging in het midden der stad, geheel in gebouwd het gemis van een tuin of park van voldoende groottede onvrijheid, die van een en ander het gevolg is, zijn vermoedelijk oorzaak, dat het Hof, minder dan vroeger, in de residentie verblijft. Het ligt voor de hand, dat daarmede nadeelen voor deze gemeente gepaard gaan. Bovendien voldoet het tegenwoordige Paleis, ook uit aesthetisch oogpunt niet. Ondergeteekende ontveinst zich niet, dat in de eerste plaats de Staat verplicht is, desnoodig, een nieuw Paleis ter beschikking van H. M. de Ko ningin te stellen, doch hij acht hier ook aanwe zig een vitaal belang van de gemeente. Onderteekende had aanvankelijk het voornemen, dit zijn voorstel aanhangig te maken op het tijd stip, waarop mocht worden aangenomen, dat het voorstel van B. en W. in zake den Raadhuisbouw in openbare behandeling zou komen. In het thans door R, en W. gedane voorstel (bebouwing van Zorgvliet), heeft hij echter gereede aanleiding ge vonden reeds nu zijn denkbeeld aan den Raad ter beslissing voor te leggen. Wanneer immers dit voorstel van B. en W. zoude worden aangenomen, zou elke oplossing in de door ondergeteekende gewenschte richting bij voorbaat zijn uitgesloten. Trouwens, afgezien van deze omstandigheid zou hij zijne medewerking tot het voorstel van B. en W. niet hebben ver leend, vermits het nemen van een beginselbesluit, iu zake de bebouwing van Zorgvliet, waarbij zoo veel en velerlei van nadere uitwerking en beslis sing afhankelijk wordt gesteld, hem niet onbe denkelijk voorkomt. Wat de financieele zijde der zaak aangaat, moge het ondergeteekende veroorloofd zijn, het volgende op te merken Het schijnt hem mogelijk, dat de gemeente zich het bezit verwerft van pl.m. 56 H.A. van het Park Zorgvliet tegen een bedrag van pl.m. f4.200.000 zijnde f7.60 per M1. Rekent hij»de bijdrage, welke de gemeente eventueel in de kosten van een nieuw Paleis zal hebben aan te bieden op rond f 2.000.000, dan komt hij tot een totale uitgave van f 6.200.000. Het zal echter voldoende zijn voor den bouw van het Koninklijk Paleis, op Zorgvliet, 30 H.A. af te staan, zoodat de gemeente voor exploitatie of verkoop 26 H.A. aan zich houdt. Berekent ondergeteekende nu de waarde van de resteerende 26 H.A. van het Tark Zorgvliet en die van het complex gebouwen en terreinen dat eventueel door de gemeente in het Noordeinde zal worden verkregen op bovengenoemd bedrag van f 6.200:000, dan meent hij niet al te optimis tisch te zijn geweest en springen z.i. de voor- deelen voor de gemeente duidelijk in 't oog. Kardinaal van Rossum. Kardinaal van Rossum heeft, naar aan «De Tijd" wordt gemeld, Donderdag van zijn verhef fing officieel kennis gegeven aan H. M. de Koningin. Hij heeft telegrafische, gelukwenschen ontvangen van de drie katholieke ministers en de katholieke leden van de Eerste en de Tweede Kamer. Pest op Java. Een regeeringstelegram d.d. 1 December be treffende pestgevalten op Java luidtgedurende de week van 22 tot 28 December jl„ afdeeling Malang, zeventien pestgevallen, zestien dooden Toeloengagoeng evenals Madioen, vier doodelijke gevallen, Kediri een doodelijk geval. Kon. Landbouwtentoonstelling te Deventer. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft het behaagd het Beschermheerschap dezer Tentoon stelling, welke in Juli van het volgend jaar zal worden gehouden, te aanvaarden. H. Excellenties de Ministers van Koloniën en van Landbouw, Nijverheid en Handel, de direc. teur-generaal van den Landbouw en de heeren dr. J. Kraus, oud-Minister van Waterstaat, voor zitter van de Maatschappij van Nijverheid en J, T. Cremer, oud-Minister van ^Koloniën, voorzitter van den Raad van Beheer van het Koloniaal Instituut, hebben zitting genomen in het Eere- Comité. Binnenkort worden meerdere toezeggingen van hooge autoriteiten uit de Koloniën verwacht, waar zich een sub-comité heeft gevormd. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Dec. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 778.8 te Riga Laagste barometerstand 739.4 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen zuidoostelijken tot zuidelijken wind, nevelig tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, s nachts lichte vorst, zelfde temperatuur. De gehuwde onderwijzeres. Naar men verneemt, is het beroep, ingesteld bij H. M. de Koningin tegen het besluit van Ged, Staten van Zuid-Holland, waarbij het besluit van den gemeenteraad van Schiedam tot onge vraagd eervol ontslag aan mevr. M. C. Boer, geb. Sonneveld, als onderwijzeres wegens in het hu welijk treden werd gehandhaafd, door H. M- afgewezen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie; sleutel, zak, ledige portemonnaie, bril, gummi band, kinderschoentje, schoorsteenvalletje, fleschje, met vocht, jassen. Bij de volgende personenportemonnaie met inhoud, Kok, Otterbuurt 9 kinderschoentje; Zuid geest, Laurensstr. 6doosje met horlogemateri aal, Nieuwenburg, Proveniershuis 30 geldstuk, Voogd, Broersveld 108; zakdoek en boezeroen, v. Wijngaarden, Hoofdstr. 131portemonnaie met geld, Goudswaard, Strijenschestr. 48; idem, v. Deursen, Oversch. str. 90; gouden manchet knoop, Bouwens, S. Stevinstr. 8kinderschoentje, wed. van Etten, Ged. Broersvest 12 R. K. boekje, Schreijer, Pr. Fr. Hendrikstr. 5Bgummiband, Vermeulen, Ooievaarssteeg 6spijskaart, Feelders, N. Haven 31. Met ingang^ van 1 dezer is ver- plaatst van 's-Gravenhage D. B. 3e. kr. naar Schiedam I. en A. (tjjd.) de rijksklerk. J. N. Wes terbeek. Oud-pastoor De Groot. De zeereerw. pater P. de Groot, oud-pastoor van Goorn, hier in de St. Janspastorie rustend, is weder door eene ernstige ongesteldheid getrof fen. Terwijl hij nog zijn ouderen broeder, dezer dagen overleden, in diens laatste levensuren bij stond, werd hij niet lang daarna overvallen door eene ongesteldheid, die vooral met 'toog op zijn hoogen leeftijd circa 91 jaar het ergste doet vreezen. Gister-avond is pater De Groot van de laatste H. II. Sacramenten voorzien. Giste r-a vond is op advies van een dokter per brancard naar het Ziekenhuis gebracht een juffrouw, die in den trein tusschen halte Schiedamsche dijk en Schiedam een beroerte had gekregen. Heden-middag is zij als hersteld, waar zij te Rotterdam thuis behoort, naar hare woning al daar gebracht. Gister-namiddag is in depolitie- wacht aan de Hoofdstraat verbonden de 25-jarige J. K., smid, die bij het beslaan van een paard, wijl het beest den poot terugtrok, zich den nagel van de rechterhand openscheurde. DIT ROTTERDAM. Door den heer O. Vitting is in het pand Weste W agenstraat no. 100 een winkel geopend, waar in een ruime sorteering Solinger staahvaren voor handen is. Aan deze zaak i* tevens verbonden een electrise he slijperij. De zeer fraai ingerichte winkel zal ongetwijfeld wel velé koopers trekken. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Maandag 4 Dec. 8 u. »Musis Sacrum". Concert S. M. Zangver. «Zang en Vriendschap." W otnsdag 24 u. Stedelijk Museum. Boeleplein. is één deir verschijnselen van nierziekte. Doch ep zijn oiok andera verschijnselen, di© op nier ziekte wijzen, zooals: Waterzuchtige zwellingen, doffe pijn in de lendenen, lendenjicht, blaas aan doeningen, brandende of zanderige uri ne, gra veel of steen, rheumatische pijnen, zenuw-hoofd pijn, duizeligheid, blazen onder de ooge-n, on zuiver bloed, onophoudelijke dorst, hartaaudoe- ningern, zwakte1 en voortdurende vermoeidheid^ ontsteiki,n!g der blaas. Dieiza verschijnselen vertonnen zich gewoonlijk niet allje tegelijk, doch bij eiken nierlijder tre den er eenige op. Wanneer zich kenteekénën als d© bovengenoemde voordoen, kan het zijn dat uw ziekte zich peeds verder uitgebreid heeft dan gij vermoedt do nieren kunnen cel na cel vernietigd worden en de blaas verliest mis schien plotseling de macht om de urine o'p ge regelde, tijden af te scheiden. Foster s Rugpijn Nieren Pillen ^genezen deze kwalen, doordat zij de urinewegen zuiveren, zij versterken en heelen de nieren en blaas, en helplen de nieren ,o-m hot urinezuur en de ver dere schadelijke stoffen,' die de bovenstaande ver schijnselen en ziekten veroorzaken1, uit het li chaam te verwijderen. Zij; bereiken de oorzaak dei' ziek Ie, daardoor zijn de gënezinjgen duur zaam. Lel erop d'at gij de echte Foster's Rugpijn Nie ten Pillen krijgt. Iedere echte 'dops' is voorzien van dei handteekeniog James Foster. Zij zijini te Schiedam verkrijgbaar bij de heeren KAPPELHOF HOVINGH. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel, a f 1,75 voor één, of f 10.— voor zeis doozen. Wanneer men zijn maag gederangeerd heeft, neme men onmiddellijk Franz Jozef-bitterwater te baat. Omdat geneeskundige onderzoekingen in het Allgemeine Krankenhaus te Weenen hebben uitgemaakt, dat het natuurlijke Franz Jozeflaxeer- water den inhoud der maag reeds na weinige uren bij gelijktijdige verbetering van den eet lust, zonder pijn ledigt I C. C. A. De Vliegh.f Eergisteren overleed te Delft in den ouderdom van ruim 90 jaren de bekende Rotterdamsche musicus C. C. A. de Vliegh. Zijn laatste levensjaren bracht hij te Delft door waar hij een welverdiende rust genoot na een' lang en welbesteed leven. Ongeveer 54 jaar is hij te Rotterdam werkzaam geweest, en heeft zich daar eene zeer groote po pulariteit verworven. Hij was de oprichter van de «Rotterdamsche Liederentafel," welke vereeni- ging hij door zijne talentvolle leiding tot grooten bloei wist te brengen, en directeur van het zang koor in de kerk van het Allerh. Hart te Rotter dam. Ook als componist had hij veel verdiensten. In 1871 werd hij door de Regeering benoemd tot ridder in dé orde van de Eikenkroon. Met hem is heengegaan een verdienstvol kuns tenaar, een man met een open en eerlijk karakter maar bovenal met innig-vromen godsdienstzin. Mond- en klauwzeer. Onze Berlijn,sell e correspondent seint: Be „'Deutsche Tageszeitung" vertelt uitvoerige bijzonderheden over de ontdekking van do oor zaak van liet mond- en klauwzeer. Reeds vroeger had dr. Sichel gemerkt, dat na hef ontstaan van d'e blaren het onderzoek van d|e ziektegevallen ,geen resultaat meer .op leverde. In 1904 en 1905 was hij reeds in de gelegenheid om een groot aantal pas ziek ge worden runderen te onderzoeken. Gedurende lan gen lijd g.dukto het hem niet, ook maar een stap verder te komen. Maar twen voor ander- lialf jaar d'e ziekte zich weer plotseling uitbreid de, kreeg hij een zeer groot aantal gevallen van pas ziek géworden runderen onder oogen. Hij vestigde zijn opmerkzaamheid! vooral op het bloed en hij wend'dei voortdurend opnieuw pogingen aan om e ki,emcn, die telkens weer in liet bloed waren gevonden, kunstmatig tie kweeken. Eindelijk gelukte het hem culturen van deze bacteriën te verkrijgen. De culturen vertoon en zeier fijne wormachtige Wezens, meestal 2 aan 2 liggend: diplococcen, Zij gelijken op de bacil len, die verschillende menschelijfce ziekten ver oorzaken, bijv. longontsteking, maar ze zijn klei ner. Dezelfde bacteriën worden nu ook gevon den in dien inhoud van pas doorgebroken bla ren in dé milt en in andere inwendige doelen. Nu trachtte Sichel met d'e parasieten, die hij ge regeld in het beginstadium van de ziekte gevon den had, door eien inenting de proef op de som te nomen. Het gtelukte hem bij runderen, door voeding en inspuiting, met die culturen de karak teristieke, eerst korten tijd heviger en dan snel dalende, koorts tengevolge van de vorming van blaren in de mondholte te verwekken. Nu was de oorzaak ontdekt. Die kwestie was nu, of men déze, voorloopig slechts voor de wetenschap, belangrijke ontdekking ook' prak- Lislch zou kunnen toepassen om de ziekte te voorkomen. Hier wees het feit, dat de culturen verzwakken, den weg. Gelukte het om een ver zwakt gift te, verkrijgen, dat nog wel besmette, maai' niet ernstig ziek maakte en daarna tegen eien volgende sterke injectie immun maakte, dan was' men een eind dichter genaderd tot de op lossing van hef p tactische probleem, waarop het in dei veeteelt aankomt. Sichel gelooft dit o,ok tie hebben bereikt, in zoo,verre hij een conclussie mag trekken uit de resultaten, die hij bij zijn betrekkelijk klein aan tal proefdieren heeft verkregen. Nadat de met 'de culturen ingeente dieren de inëntingszie'kte te boven gekomen waren, liet hij ze drie wéken staan. Daarna werden z,o bij een pas ziek ge worden tooi© gestald. Het resultaat was, dat alle Üing'cënltlö dieren in geringe mate ziek werden,' Die hot sterkst behandeld waren, vertoonden slechts ceuige kleine blaren in de mondholte en aan de hoeven kon men niets bespeuren. Die algemeiene toestand, in 'f bijzonder de eet lust, blijft goed hieronder. Zoo is een graad van immuniteit bereikt, die misschien kan worden verhoogd, zoodat zij in de praktijd kan worden toegepast. In deze richting gaat dr. Sichel met zijn lOndeirzoiekingen voort. Wij verzoeken dringend aan de adverteerders, er voor te willen zorg- dragen, dat advertentiekopyen zooveel mogelijk des morgens vóór 12 uur aan ons bureau, Boterstraat 50boven, worden bezorgd. jjjflJF" Advertentiën, be- stemd voor het Zaterdag- a v o n d-n u m m e r gelieve men vooral vroegtijdig, liefst reeds des Vrijdags, in te zenden. DE DIRECTIE. Ongelukken. Ju. tfronw J. M. D was in haar woning aan het Zu ider-Bui tengwame te Haar lem aan net vet smelten, toen de vlam iu de pan sloeg. Zij greiep de pan met vet van het vuur doch kréég daarbjj den inhoud over haar kleeren en stond plotseling zélf in brand. De buren schoten toe, doch konden niet ver hinderen, dat de juffrouw hevige brandwonden, opliep. Zij brachten haar naar het Gasthuis doch het was reeds te laa,t. Na eon ontzettend lijden is zij jtlaar aan de gevolgen overleden. In Den Tempel, onder de gemeente Reeu- wijk, geraakte, doordat het paard s'chrikte, een rijtuig1 te water, waarin de echtgenoot© en de doch ter van den hoor Van Os to Ileeuvvijk gezeten waren. Die dochter van Van Os verdronk, de •vrouw ca hief paard werden gered. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2