Verspreide berichten. Binnenland. Stads* en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. fftnige reden Uit ongerustheid geeft. De dokters hebben hem verzocht rast to nemen. De jicht schijnt weer toegenomen te zijn. De „Osservatoró Romano" spreekt het be richt, dat de Paus c:en val deed, toen hij uit dh sedia gös'tatoirini stapte, formeel togen. PORTUGAL. De oud-taini^ter Azteredrv is gearresteerd pis sa menz weertter MAROKKO. Naar d!e „Petit Parisien" meldt, zijn Frankrijk en Engeland in dtein tijd van 14 dagen het eens 'geworden over hot program dat betreffende de Marotkkaamscbe aangelegenheid aap de regeering te Madrid zal voorg'eltejgd worden. Men hoopt te Parijs, dat de voorstel ten de Spaansche regeering aannemelijk zull'en toeschijnen. AMERIKA. Preisidient. Taft heeft a,an de drie nieuwe Ame rikaanse he> kardinalen telegrafist zijn hartelijken gelukwensch doen toekomen met de verziek eriug1, dat dei regeering; voornemens' is hun bij hun terugkeer eert grootsche ontvangst te bereiden. SIAM. Zaterdag heeft te Bangkok met veel ceremo nieel die kroningsplechtigheid phiats gtevonden van dien nieuwen kaning van Siam. Die vorst zette zichzelf die kroon op het hoofd. Na de kroning begaf d|o koning zich naar den tempel, waar hij zich tot „verdediger des' goloofs" verklaarde. Schilferende feesten volgden. Verscheiden Euro- poeische vorsten hadden zielt bij deze plechtig heden doen vertegenwoordiigende koning van Engeland door prins cm prinses Alexander von Teek. i CHINA. De Tart arcn-'s tad binnieln die stadsmuren van Nanking is geplunderd eln verbrand met goed vinden van die .overheid. Ta Oerga is die onafhankelijkheid van Mon golië afgekondigd. De C'hinieiekche ambtenaren wer den weggestuurd. PERZIë. Uit Teheran wordt aan het «Berliner Tagebl." geseind.Een Perzisch rijk koopman, Mohamed Achim, werd gisternacht in zijn huis overvallen en zwaar gewond. Hij was vroeger een der geld schieters der constitutionalisten, maar koos later de partij van Rusland en nam van Russische zijde geld aan. Verdere offers van de volkshaat zullen volgen. De rijken durven hun huizen niet verla ten. Geruchten gaan, dat 'n groot aantal aanzien lijke personen vermoord werden. Met beslistheid wordt beweerd, dat prins Ferman Ferma gisteren te Karvin om 't leven gebracht werd. De stem ming onder de Jong-Perzen is zeer opgewonden en de agitatie voor gewapend verzet tegen Rus- 'and breidt zich meer en meer uit. Het ministe rie heeft zijn arbeid wederom hervat. Het denkt den staat van beleg af te kondigen. Aan de bladen wordt uit Teheran geseind, dat de minister-president heeft medegedeeld, dat on derhandelingen met Rusland gaande zijn Hij hoopt, door Morgan Shuster op te offeren, den voortgang der Russische troepen te stuiten- Uit Teheran wordt geseind Een overeenkomst met Rusland schijnt nog mogelijk. De Perzische minister-president te Parijs ried echter aan een tegemoetkomende houding aan te nemen. Uit Teheran wordt jdd. Zaterdag aan de „Köl- nisch© Zijg1." giesteind1 Die stad is rustig. Slechts voor del moskeeën ein- het parlement heersc'ht eenige beweging; velte soldaten, vrijheids mannen en politie ziet men in de straten. Hef aan den vooravond van het Offerfeest van moirlgtem gewoonlijk ontstoken vuur werk is in' weerwil van dp opwinding' onder groo-' ten toeloop toch doorgegaan. In het huis van Saad ted Dowlé, die vrWghr ministea* onder Mohammed Ali w,as, is brand uitgebroken, wat aan kwaadwilligheid wordt toe geschreven. Verdtere politieke moorden schijnen te wachten te zijn, en het is' te vreezen, dat de opwinding der Perzen gevaarlijk voor de vreem delingen zal worden. Naar die „New York Herald" uit Washington verneemt, heeft het Amerikaansche departement van buitenland'sche zaken, na ontvangst van be richten, die behelsden dat het leven van Shuster bedreigd is, besloten vertoogten tot' Rusland te (richten. De „Noid'deutsche Allgemein© Zeitumg"' geeft te verstaan, d'at de Duitsche netgteering! bij1 de tweede behandeling' van de Maroikkaanseih© zaak in den Rijksdag nieuwe mededeelingten, tegenover die van Grey zal doen. Lord Charles Beresford heeft Vrijdag in een redevoering te Portsmouth gezegd', dat hij er zich Over verheugde, dat. de nieuwe admiraliteit een etaf krijgt. Wanneer dteiz;e bestond, zou hij ge rust zijn over die vloot. De plotselinge en ge wichtige veranderingen aan' de admiraliteit waren uiisluitond het gevo]|g gteweest van de Duitsch- Engielsche crisis. Uit New-York wordt gteseind: Het proces tegen die gebroeders James en John Macnamara, die aangeklaagd zijn, een jaar gieteden tien 'dyna- mit-taanslag p,p het gekmw van de „California^ Times" te Los' Angelos te hebben gepleegd, waar bij 21. personen om het leven kwamen, is gister plotseling geëindigd roet de bekentenis van Ja meis Macnamara. Het vonnis wordt dein bén De cember verwacht. James Macnamiara' zal waar schijnlijk' tot levenslange en John tot. 14 jaar tuchthuisstraf veroordeeld worden. Voor den der den. aangeklaagde, den hoofdgetuige, verwacht inch vrijspraak. i Do bekentenis van James Macnamara is' een zwarte slag voor die arbeideatevereenigi'ng. Deze had voor de verdediging' van die gebroeders' Mac namara oen som va,n 5000 dollar verzameld. Zij hoopte het bewijs te leveren, dat de catastrofe aan gasontploffing, te wijten was. De partij, waar van John secretaris was, beeft thans de gebroeders Macnamara. losgelaten. De plotselinge bekentenis na eteln hardnekkigten strijd van vier weken ver wekt algemeen© verwondering. -James J. Ryan, eèrn architect en aannemer in ruste te Baltimore, heeft 50,000 ter hand gestold aan kardinaal' Gibbons, to Baltimore, Voor die stichting' van een leerstoel aan de katholieke universiteit te Washington. Te New York is1, 71 jaar oud, overleden Thomas F. Gilray, oud-burgeimetester van New York. Hij bekleedde dat ambt in 1893 en '94. Ofschoon gekozen als Tamma ny-demote raat, bleek Gilroy in da uitoefening van zijn ambt een hoog staand bewindsman, Wiens bestuur vrij wa3 van politieke, schand alen. Commissie tot voorbereiding van de Derde Vredesconferentie. Aan het ministerie van buitenlandsche zaken hèeft door den minister jhr. mr. De Marees van Swindc-ren de installatie plaats gehad van de oommissie, tot voori>erediding; van de Derde Vredes-' conferentie, waarvan de samenstelling dezer dagen werd medegedeeld. Kardinaal Van Rossum. In den „OsSerVatore Romano," vinden wij on dier de lijst der nieuwe kardinalen en den Con gregaties, waarvan zij, krachtens bielschikking van dien H. Vader, to,t ledetn zijn benoemd, vermeld, dat Zijne Eminentie kardinaal Van' Rossum deel uitmaakt van de Congregaties der Regulieren en van dein Indiex. De Hoofdredacteur van „De Tijd". Nu de Eindhpveinsöhje Courant meldt, dat er eerlang verandering zal komen in de hoofdredac tie van „Die Tijd",.dioordat de tegenwoordige noofd- mlacteur in aanmerking komt vo,or een profes soraat aan het g'rio,ot-s.emi:nari© van Roermond, zien wij geen reden meer het oins sedert ©enigen tijd bekende ein in de laatste dagten van ver schillendten kant heihaalde bericht te bevestigen. Het aan den Z.Ew. heer Geurts toebedachte pro fessoraat moet dat in d© kerkgeschiedenis zijn. (L. K.) Onderscheiding. Het heeft Z. H. den Paus behaagd te benoe men tot Ridder in de Orde van den II. Gregorius den Grooten den Hoogwelg. Heer F. E. A. Baron van Hövell tot Westerflier, Huize Joppe. (Tijd.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht Jn den morgen van 4 Dec. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 778.2 te Riga Laagste barometerstand 741.4 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, betrok ken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, later tijdelijk opklarend, iets zachter. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Teleph. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8£—1 en van 2—4£ uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7-8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Afbramer. Behanger (halfw.) Blikslagen' (halfw.) Blikslagersjongen. Cistillateursjangen. Gasfitter Grondwerker^. Jongen v. kurkfabr. Jongmensch voor laboratorium. Jongens voor rijwielzaak. Kistenmakers. Kistetamakeirsjongön. Koperslager (halfw.) Kuiper. Aangeboden Arbeidskrachten Sjouwers. Loodgieters jongen Schoenmakersjongen. Siga reinmakersj ongens Slagersjongen. Smidsjongens. Smoutzetter (halfw.) Timmerman, (halfwas). Timmermansjongen. Voorslager. Wagenmakersleerling. Zadelmaker. Dagdienstboden. Dagmeisje. Bevolking te Schiedam. Maand November 1011, Bevolking op 31 Oct. 1911 32890 zielen Geboorte 91 Vestiging 242 333 Overlijden 40 Vertrek 170 210 Meer 123 zielen Bevolking op 30 November 1911 33013 zielen. 20 huwelijken werden gedurende de maand September gesloten. Irandersktiechts Dis tiila t-eu rsknechts Leerlinge Jm odetzaak Schilders Stoker. Warmoezier. Werksters. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Sociale Cursus. Het volgend verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Niet de heer J, Hengst trad Vrijdag l'Dec. als spreker op, zooals eerst was bekend gemaakt, maar de weleerw. pater Bartijn ruilde zijn spreek beurt, zoodat de heer Hengst 15 December zal spreken over de encycliek «Rerum Novarum" (vervolg). De «Nieuwe Schiedamsche Courant" vermeldde 't trouwens reeds in den loop dezer week. De eerw. spreker behandelde het onderwerp «Het Altaar." Er zijn betrekkelijk weinig geloovigen, die eenige kennis der Liturgie bezitten. Men weet ook nog te weinig van het Altaar en al wat er by behoort. Spr. zou ons dezen avond nader kennis doen maken, om ons zoodoende tot meer godsvrucht en aandacht aan te sporen voor de H. Handelingen, welke op het Altaar worden verricht. Het woord is afgeleid van het Latijnsche altara. altara hoogara offerplaats, dus hooge offerplaats. Ook beteekent het mensa tafel. In de eerste eeuwen bestond het altaar uit een gewone houten tafel. In de St. Jan van Lateranen te Rome, bevindt zich nog de houten tafel van den H. Petrus, omkleed met marmer, en waaraan slechts de Paus, of een gevolmachtigd priester het H. Offer mag opdragen. Tot in de 5e of öe eeuw duurde het gebruik van houten altaren voort. Echter reeds in de 2e eeuw vaardigde Paus Evaristus het bevel uit het H. Offer op steenen tafelsop te dragen. Zelfs in de Catacomben droeg men de H. Mis op een tafel met steenen platen belegd, of op een martelaarsgraf. Het altaar in het geheel beteekent de Calvarie berg, want het Offer van Calvarië wordt er on bloedig vernieuwd. Spr. gat een overzicht van de verschillende deelen en hunne beteekenis. Het altaar moet volgens liturgisch voorschrift geplaatst worden in het oosten, en de ingang der kerk in het westen, zoo is ook de Haven- en Singelkerk volgens voorschrift gebouwd. Dit voorschrift doelt op de verschijning van Christus in het Oosten. Volgens overlevering is Christus gekruist met zijn rug naar het Oosten, om de verwerping der Joden te verzinnebeelden daarom stond ook in de eerste Christeneeuwen de priester met den rug naar het Oosten en het gelaat naar het volk ge keerd bij het opdragen der H. Misvandaar keert ook thans de priester zich tot het volk, wanneer hij onder de H. Mis tot het volk spreekt. De evangeliekant wordt dan ook rechter-, de epistelkant, linkerzijde genoemd. Het altaar en de beeltenis der H. Maagd, en andere vrouwelijke heiligen plaatst men dan ook gewoonlijk rechts van het hoogaltaar, om Maria te eeren en de eereplaats te geven. De beeltenis van den H. Jozef en de mannelijke heiligen wor den links geplaatst. De evangeliekant noemt men ook wel de vron wenkant, de epistelzijde mannenkant. De altaardeelen zijn treden, platform, boven bouw, altaartafel- en -steen, tabernakel, expositie- troon en kaarsenbanken. Het hoofdaltaar moet 3 treden hebben, het zy- altaar minstens één. De treden hebben het practische doel den pries ter hooger te doen staan, teneinde de geloovigen in staat te stellen beter de H. Handelingen te volgen. Zij hebben het ^ïoogere doel de H. Drie eenheid te eeren. Door het Altaar op treden te plaatsen krijgt het meer een bergaanzien, als zijnde het de af beelding van den Calvarieberg. Langs de treden bereikt de priester het plat form. Aan het einde daarvan bevindt zich de onderbouw, zijnde een vorm van tafel of tombe, of beiden. Op den onderbouw moet een steen rusten, die de geheele oppervlakte bedekt of een klein vierkant is is de bovenbouw geheel gedekt, dan heet zulk een altaar, vast altaar. De meeste altaren zijn echter z.g. draagbaar, d.i. met een kleinen steen bedekt, waarin 5 kruis jes zijn uitgehouwen, die de 5 H. Wonden be- teekenen. Zulke steenen kunnen zonder schennis der H. Wijding, van het eene op het andere altaar ge legd worden, mits zij gaaf en ongeschonden zijn. In of onder den altaarsteen moeten relikwiën van Martelaars bewaard worden, ter herinnering aan de Martelaarsgraven, en om ons aan te sporen evenals de Martelaren voor ons Geloof te willen sterven. Midden op het hoofdaltaar ziet men het Taber nakel waarin de H. Hostiën bewaard worden. In ons bisdom, is voorgeschreven, dat bet Taber nakel van binnen een ijzeren brandkast moet be vatten, waarin de Ciborie,' wordt bewaard, rus tende op een corporale, van w i t linnen als zijnde Christus de Koning der Maagden. ïeitelijk moet het tabernakel omhangen zijn door een mantel in de kleur de Heiligen van den dag daarin is echter gedispenseerd, doch voor geschreven dat vóór het tabernakel een wit zijden gordijn hangtalléén als het altaar in rouw is hangt er een paarsch gordijn. De mantel of het gordijn beduidt ons, dat wij uit ons-zei ven niet waard zijn God te aanschou wen en spoort ons aan tot nederigheid. In bisschoppelijke kerken vindt men op het Hoogaltaar geen tabernakel daar wordt de H. Eucharistie bewaard op aparte altaren of in Sa cramentskapellen. Boven het tabernakel bevindt zich de expositie- troon om het Allerheiligste daaronder uit te stel len. Aan beide kanten van het tabernakel de kaarsenbanken. De bekleeding van het Altaar bestaat uit: 3 doeken op de Altaartafel, herinnerend aan de H. Drievuldigheid, en beteekenend de doeken, waar in Christus bij zijn geboorte en graflegging werd gewikkeld. Voor het altaar hangt een lamp, die moet branden, wanneer het Allerheiligste er rust. De lamp beteekent Chritus het Licht der wereld. Verder bevindt zich op het altaar een groot kruis met corpus, gemakkelijk zichtbaar voor priester en geloovigen. Er moeten bij een stille H. Mis minstens twee, bij een gezongen H. Mis minstens vier en bij een H. Mis met Uitstelling 6 kaarsen branden. De was, waarvan zij gemaakt zijn beteekent het lichaam van Christus, de pit beteekent de Ziel en de vlam, Christus' Godheid. Het versmelten der kaarsen is Christus' lichtstralende offerdood. Op het altaar wordt verder gebruikt een lesse naar met missaal, vermeldende alle Missen van iederen dag, voorts 3 schilderijen of canonborden waarop gebeden van den canon voorkomen, d.i. die geregeld gebeden worden. Aan den epistelkant de gebeden bij de handen- wassching, evangeliekant bet St. Jansevangelie, en in het midden de gebeden, en Consecratie woorden. Die canonborden dateeren eerst van de zestiende eeuw. Aan den voet van het Altaar is een schel, om den volke de voornaamste deelen der H. Mis aan te kondigen. Voorts worden bij de H. Mis gebruikt 2 kannetjes of ampullen, van glas of edel metaal vervaardigd, éen voor wijn en éen voor water. De eerw. spr. sloot hiermede zijn interessanten cursus, ons aansporend tot veelvuldig kerkbezoek en ontvangen der H, Communie. De hartgrondige dank van den voorzitter en het verzoek dergelijke cursussen te willen her halen, werden hem gebracht, voorzeker met in stemming van alle aanwezigen. Zaterdag-lavend is tijdens de afwe zigheid deir bewoners ingebroken in de woning van J. J. d. K., Prins' Mauritsstraat 32, en zijn aldaar door middle! van braak ontvreemd ver schillende gouden ein zilveren voorwerpen en tvveo bankbiljetten van f60. D© politie stelt een onderzoek in. Za tidr'd ag-a vond zijn ten name van teen persoon, waarvan later bleek, dat hij er niets van afwist in teen winkel aan de Brouwerstraat gehaald twee vrouwenrokken. Vermoedelijk zijn bedoelde klteedingStukken opgelicht. Een onderzoek wordt ingesteld. Zaterdagavond 7 ure werd door een paar knechts uit de distilleerderij van de firma Meeder, brand ontdekt op den zolder, te vens timmermanswerkplaats, van het pand van den heer A. Dirkzwager aan de Noordvest alhier. Bedoelde mannen bluschten den brand met eenige emmers water, waarbij bleek, dat eenig bout verbrand en een gat in den vloer gebrand was. Vermoedelijk was de brand ontstaan door een defect aan den schoorsteen. Van nacht is door depolitieaange- houden een persoon uit Delfshaven, die in een vechtpartij een ander met, een mes een gat in de hand had gestoken. Hij was zelf aan het hoofd verwond en werd in de wacht verbonden. Na verhoor is de man heden-ochtend ontslagen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Maandag 4 Dec. 8 u. sMusis Sacrum". Concert S. M. Zangver. «Zang en Vriendschap." Woensdag 24 u. Stedelijk Museum. Doelepleio. Typhus. In Jubbega (Fr.) breidt de typhus zich uit. Er zijn nu reeds 11 gevallen. Donder dag overleed een lijder van 13 jaar, wiens vader ook aangetast is. Men vermoedt dat het vaar water besmet is, Ter dood veroordeeld. Bij een proces voor den krygsraad te Ryssel tegen een, van ge weldpleging tegen een meerdere beschuldigden soldaat, wierp een als getuige gedagvaarde andere soldaat, Beuzebock genaamd, den voorzitter, een kolonel, zijn kepi naar het hoofd en uitte daarbij de grofste scheldwoorden. De kolonel beval onmiddellijk behandeling vafl dit feit, met het gevolg dat Beuzebock ter dood

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2