Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Hij ontkent, dat er eenige raden vfljof Engeland was, oin zich beaoitgj to maken over het zen dien van de „Panther" naar Agadir. Ook ontkent hij, d'al Engeland de veel besproken vragen ge daan en verklaringen afgelegd had, waarop oen antwoord' verwacht kom Wohclen. Frankrijk e;n zijn bondgieraoot Rusland hadden noodt eten blijk van wantrouwen gegeven. Hij is van meaning, dat voor Engeland nooit het gevaar bestaan hleeft achteruit Igtezet te worden, maar dat mem Duitschland inderdaad in. Marokko zoo- be hand'eld heeft. Als hij dan noig eens over de op winding in Engeland teonit te spreken, zegt hij toet nadruk, dat hij niet uitmaken kan of de onthullingen van Fabel al dan niet waar zijn, maar in zijn, verdere- rede spreekt, hij! voortdurend van e,en oorlogssternming in Engte-land. Herhaal dielijk wijst hij er op, dat in Frankrijk de opvat ting veje-1 kalmer was. Grey heeft zelf verklaard, dat hel afbreken der onderhandelingen 'nooit waar schijnlijk geweest is. Dat wSst Engeland dus e-n niettegenstaande dit ontstond er een toestand, die voor de E.ngelschen een oortng met ons, d. w. z. een wteaeld00rlog, Waarschijnlijk maakte. Dan spreekt hiji er over, dat de Engelsche minister den wensch uitgedrukt heeft om i-n een heitere verhouding' tot Duitschland te komen en pok dieielt reeds zoo vaam gezegd. De Engelsclrman sipreekt van hij in dien wensch, maar dit is in dp laatste jaren ©en schoone lei, maar Pp deze lei is in diein laats ton tijd met z-oo- harde grif fels geschreven, dat er krassen in gekomen zijn. Duitschland wil ook góed0 he-trekkingen, maar de-ze zullen slechts mogelijk zijn, als de F.n- girlsche staatslieden aan hun vriendschap, in hun staatkundiei, ©en stellige uiting geven. Dan djop-t hij nog, eten beroep op de gevoelens van kracht, die naar aanleiding van de- Marok- kaansc'hfci kwestie in Duitschland tot uiting geko men zijn. Deze stelling wil hij vasthouden. Wij hebben een ernstigten dreigenden tijd achter den rug. Dal. heeft het volk juist gevoeld. Moge het nu duidelijk i-nzien, wat 'he-t zichzelf schuldig is. Dat, is geen neerslachtigheid, noch uitdagende hoogmoed, maar pen op-en blik, klamte, rustige kracht, vaste eensgezindheid in de gro-ote natio nale vraagstukken. De rijkskanselier w-erd herhaaldelijk door tee- fcelnen van instemming' onderbroken. Zijn uiterlijke Widlsprekendheid kon die niet uitlokken, want hij sprak bijna slaapwekkend droog. Dat deled zich ook in de, zaal gevoelen, ondanks het, belangrijke van de zaken die hij besprak. Aan 'het slot werd hij van alle kanten toegejuicht. Na deu rijkskanselier voerde de spreker der conservatieven, graaf Westarp, het woord. Hij handhaafde de bezwaren, die von Heydebrapd Onlangs geuit heeft, maar die beoordeeling zijner partij van de D-uitsche staatslieden, die het ver drag tot stand hadden gebracht, was veel vrien delijker glewordiem. Hij besprak natuurlijk ook de feiten, die Faber bekend gemaakt heeft en die Grey, naar zijn toeemjing, niet bestreden had. napel,. dat Engeland en Rusland samen een pro- teelora at -ov-er Perzië zullen instellen. De syrrë patliie der Turken voor Perzië is sterk. Zij mee- nen, dat, Perzië aan diezelfde vervolgingen ,als Turkije blootstaat. CHINA. Dp „Times" verneemt uit Peking, dat Toeans- jikai naai' Hankou geseind heeft, dat hij er in toestemt, den wapenstilstand met vijftien dagen te verlengen. De wapenstilstand, omvat'het gteheele gebied, van don opstand ook Nanking, Toeans ji kai heeft de toezegging gedaan dat hij in den tu-sschcnlijd nergens regeeringstroepen zal heen zenden. De nationale conventie van het Chineesche volk zal niet te Sja-n'ghlai bijeenkomen maar te Han kou, waar naar heit hiee-t -die stemming kal mer is dan in Sjanghai. Maar die-snoods z-ou Toto ansjikai d-e conventie ook wel te Sjanghai wil len laten houden, indien d-e revolutionairen daar o-p zouden aandringen. Over het algemeen genomen is dte staat van zaken hoopvoller, vooral als' waar Wijkt, dat de Regent aftreedt, hetgeen naar de „Times'f- c-oiTespondent u,it goedje bron verneemt liet geval zal zijn. Dq Regent was' tot dusver het gToote struikel blok vo,or een gunstige oplossing van die moei lijkheden. FRANKRIJK. In de Kamer diende gister Damour een mo tie in, waarin de Kamer wordt uitgenoodigd het publiceeren van een geelboek over de Fransch- Duitsche onderhandelingen te verhaasten. Het verdrag moet zoo spoedig mogelijk behandeld worden, en het parlement moet alle middelen tot waardeering bezitten. Minister Caillaux zeide, dat de regeering niet aan het verzoek kan voldoen om het geelboek te publiceeren voor de behandeling van de overeen komst, en wel om redenen van buitenlandsche politiek, die zoo nauw met de waardigheid van de Kamer verbonden zijn. Indien de Kamer de motie aanneemt, kan de regeering de verantwoor delijkheid niet op zich nemen. Caillaux stelde de kwestie van vertrouwen. De motie werd met 342 tegen 110 stemmen verworpen. Sen tel-egram uit Portsmouth meldt, dat, daar gisteirtoo-rgbn een Duitsch officier gearresteerd is, o-mdi'ar beschuldiging van spiolnage. Nader wordt gemeld De eergisteravond te Portsmouth gearresteerde Duitsche kapitein, Heinrich Grosze, beschuldigd van spionnage te Southsea, blijkt gezagvoerder op de koopvaardijvloot te wezen. Beklaagde ver scheen gister te Portsmouth voor de rechtbank. Het openbaar ministerie voerde verschillende ver dachte omstandigheden aan, o.a. dat hij trachtte staatsgeheimen betreffende de landsverdediging uit te vorschen door middel van zekeren oud matroos, Salter geheeten, die alles aan de politie verklapt heeft. Het O. M. verklaarde, dat de politie bij Grosze een in cijferschift gestelden Duitschen brief had gevonden, welke gewichtig werd geacht voorzoover hij ontcijferd was. De zaak werd tot over een week verdaagd. De rechter weigerde beklaagde tegen borgtocht vrij te laten. Een draadbexicht uit Shanga meldt: Verscheidene Duitsche huizen hebben doiods- berlnei]ging|em -ontvangen voor het gteival zij wapenen ein .ammunitie aan d'e keizerlijken zouden [eve- üen. Eiein Duitsch geëmployeerde, zich naar het bal bejgieiv-ende, is ,op- geheimzinnige wijze verdwe nen. Spr. betoogt verder, dat de betooging voor het algemeene ^kiesrecht niet een anti-monarchaal, doch een anti-kapitalistisch karakter droeg, en dat dus de weigering van den minister, om een deputatie te ontvangen tot aanbieding van bet adres, ongemotiveerd was. Tenslotte constateert hij vertraging in de sociale wetgeving door deze regeering, die niets anders kon doen, dan het kapitalisme beschermen. Het dient een motie in ten gunste van de p^nsion- neering van arbeiders, die thans 70 jaar zijn, met f2 per week, in afwachting van invoering van de pensioenwet in haar geheel De kosten van dezen maatregel, die reeds in art. 357 van het verzekeringsontwerp is voorzien, zouden dit jaar ongeveer 2 millioen bedragen. Spreker dringt aan op onmiddellijke behandeling van de motie, of uiterlijk bij hoofdstuk X. De Voorzitter acht dit onmogelijk, met het oog op den beschikbaren begrootingstijd en stelt voor de motie later te behandelen. Dit voorstel, door den heer Troelstra bestreden, wordt aangenomen met 49 tegen 7 stemmen. De heer De K 1 e r k zal medegaan met den duurtetoeslag voor de onvermogende ambtenaren hij dringt aan op accijns- en belasting-verlaging voor de minvermogende bevolking, die eveneens onder de duurte lijdt. Ook spreker klaagde over deu langzamen gang der sociale verzekeringen, en achtte het verkeerd alles te doen wachten op de ziekteverzekering. Een zachte wending naar een andere tactiek is intusschen merkbaar uit de gewisselde parle mentaire stukken, zeker met het oog op de na derende verkiezingen. Maar daarin is waarschijnlijk de hand te zien van den premier Heemskerk. Spreker drong nog aan op zoo spoedig mogelijke behandeling van de heden ingediende motie- 1 roelstra om oude lieden alvast te pensioneeren. De heer Dolk, wijzende op de viering in 1913 van onze 100-jarige onafhankelijkheid, drong aan op een memoriepost op de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken met het doel een blijvend aandenken te stichten aan de viering van dit feest. De beraadslaging wordt geschorst tot heden. De vorstin van Bentheiin. De viortsti-n van Bieinthleim is gistefnainiddag te 41/2 uur aan het Staats-sp-oorstatien te 's-Gra- vc-nhage aangekomen, dioor haar zuster, H. M. dte Koningin-Moeder, ototvaingem. en met Haar naar hleit p-alieis in het Lange Voorhout gereden. 2o. Tot wijziging der Verordening' tot regeling der jaarwedden voor de Sluis- en Brugwachters in dienst der Gemeente Gemeentebladen 1901 no. 4 en 1908 no. 32 in dien zin, dat de minima en ma*xima der jaarwedden van de Brug wachters bedoeld sub. f. en g. van art. 1 n.l. die aan de Hoofd- en Willemsbrug, de Oranjebrug, de Appelmarktbrug, de Ooievaars- en de Koe- marktbrug, met f25.worden verhoogd en de periodieke verhoogingen van alle Brug- en Sluis wachter in plaats van na 5 en 15-jarigen dienst worden toegekend na 3 en 6-jarigen dienst Adres van verschillende drankbestrijdersvereeni- gingen met verzoek tot afschaffing der waarbor ging van Gemeentewege van de echtheid van Schiedamschen moutwijn en jenever met advies van Burgemeester en Wethouders. Oud-pastoor De Groot f. De teraarde bestelling van het stoffelijk over schot vau den zeereerw. pastoor De Groot is op Zaterdag a.s. bepaald. Om 10-ure's morgens zal bet plechtig Requiem in de St. Janskerk plaats hebben, waarna de teraarde-bestelling in het priestergraf op de R. K. begraafplaats zal volgen. Volksbadhuis. In de week van 26 Nov.-2Dec. 1911 werden genomen 246 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 17 kuipbaden 31 regen 18 regen 169 school s kinder 1 a 5 ct. 11 Drinkwaterleiding in N. W. Noord-Brabant. Heit rapport der dririiwaterleidi-ngrcommissie in Noordwestelijk Noord-Brabant is verschenen. Binnenkort zal n-u tia Breda ©ene gro-ote ver gadering worden gehouden, waartoe ook .afge vaardigden uit d-e belanghebbende gemeenten zul len worden uitgenoodigd; tevens' zal dan- de telgienwoordige commissie haar ontslag nemen en een -nieuw© moeten worden samengesteldde hoe ren dr. Bruins'ma, te Breda, voorzitter, en Sehuyk- man, te Blundert, secretaris, stellen zich evenwel niet meete herkiesbaar. TWEEDE KAMER. PORTUGAL. De bevolking van Braganza is in opstand ge komen en heeft de monarchistische samen zweerders bevrijd, die gevangen waren gezet, Er is een regiment heen gezonden. PERZIë. De „Tjrnels" verneemt uit Teheran, dat het Perzische parlement aan alle parlementen tele grammen gezonden Heeft, waarin het protesteert tegen Rusland's inmenging iin Pei'zië. Zoo deed «ok de- bond van Moslems. De tegen Rusland gerichte boycot diuurt onverzwakt voort 011 strekt zich niet enkel uit tot de trams, maar o-ok tot de spoorlijn naar Sjihabdoelazim. De- bewolking wjl deze vervoermiddelen niet gebruiken, omdat een Russische maatschappij- daarbij! geïnteres seerd is. Het is opmerkelijk hoezeer de Perzische vrouwen aan de betaolgingleln voor een boycot tegen Rusland dieielnemen on die welsprekend bepleiten. De „Times" verneemt uit Petersburg, dat de PelTzisch© regeering', volgens telegrammen uit Te heran, die troepen, die uitgezonden zijn tegen dien vr-qegeren Sjah en tegen Salar-ed-Do,ulé, te ruggeroepen beeft en hun aanvoerders gevraagd miet haar tegen Rusland samen te gaa-n. De „Daily Chronicle" verneemt uit Kom tanti- nopel, dat de Pokte besloten heeft de troepen aan die, Perzische grens te vers-torken evenals d-e troepen, die in Perzië de Turkstehe consulaten jPpet,en beschermen. Men gtelooft in Kónstainti- Zitting van Dinsdag 5 Dec. De Kamer zet de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voort. De heer Troelstra is aan het woord. Het betuigt zijn ongenoegen over de opdrijving van militaire lasten, over het streven der regeering naar invoering of verhooging van indirecte belas tingen (belasting van den consument), over hare onbeholpenheid en onzekerheid bij het ontwerpen van sociale wetgeving, en over het gebrek aan steun van de zijde der regeering voor de vakor ganisaties, met name voor die van ambtenaren en beambten. Spr. wijst met beslistheid het verwijt af. dat door het vele en lange spreken in de Kamer de arbeid zoo slecht opschiet. Het ligt aan de regee ring. Als deze en de rechterzijde willen, kan het werk wel afgedaan worden getuige de Militie- wet. Vervolgens behandelt spr. de R. K.-»reclame- motie," te Utrecht ten gunste van minister Talma aangenomen, waarover hij heftig uitvaart. Hierna bespreekt de heer Troelstra de duurte. Spr. heeft geene bedenking tegen den door de regeering voorgestelde toeslag van f20 voor som- mige rijksambtenaren en beambten. Waarom ech ter die loongrens van f1000? Beter ware de giens voor den toeslag te bepalen bij ambtenaren die f 1200 en daarbeneden verdienen, en dan alle kostwinners den toeslag te verleenen, rekening houdend met het aantal kinderen. Een meer algemeene salarisherziening blijft urgent. Spr. zal daartoe een motie indienen. Eindelijk behandelt spr. de stakingstroebelen te Amsterdam. De daden van terrorisme neemt hij niet in bescherming, doch hij meent wel, dat zij zijn uitgelokt door de handelingen der over heid, die niet het juiste begrip van het sposten" had, en er te zeer tegen inging, ja, het posten onmogelijk maakte. Hij dient een motie in, om de regeering uit te noodigen maatregelen te ne men om het urecht van posten," waar dit uitge oefend wordt, zonder schending van wettelijke bepalingen, te bandhaven. Wat denkt de regeering te doen ter verbetering van den toestand der zeelieden De wetgever moet ingrijpen. Spr. hekelt het optreden tegen de vakvereeni- gingen, met name tegen die van het spoorweg personeel. Het wegblijven van de Koningin bij de opening van de Staten-Generaal vormt een volgend punt van bespreking. Was de reden er een van priva ten aard of hing zij samen met de kiesrechtbe- tooging Spr. wijt het wegblijven aan de recht- sche pers, die de Koningin heeft willen uitspelen tegen die betooging Hij kan zich daarom begrij pen, dat de Koningin ten slotte geweigerd heeft zich te ieenen tot eene anti-socialistische betooging, gelijk de rechter pers van de opening der S. g! had willen maken. Provinciale Staten. Z1-1D-UOLLAND. Provinciale Staten.' vau Zukl- Hoilla-nd kwameln gisteren in najaarsvergadering bijleen. Die voorzitter, commissaris Sweeirts, vond in hef b-eiridht vain prof. Kraus, dat hij aftrad w-ejgjéims' zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer, aanleiding, ©enige zeer vvaardeerende woorden te sproken over de practische voorlichting1, welke de Staten van het uitgetreden lid hadden onder vonden. Mr. A. d© Jong, nieuwJ>cin-o©md lid v,oor Rot terdam, werd als zoodanig toteigieliaten'. Da verschillende ingekomen stukken werden commissari©el gemaakt. Gistermiddag' vergaderden de Staten in de af deel ingen. D© volgende openbare vergadering w-ohdt (op Dinsdag 19 December gehouden. St. Nicolaas-avond. De traditioneele St. Nicolaas-avond is ook dit maal weer op de gebruikelijke wijze gevierd, hoe wel niet met die drukte wtlke wij anders op dien avond in onze winkelstraten plegen op te merken. De omstandigheid dat het joavondje van Sinter- claes" zoo betrekkelijk kort na den Zaterdag avond inviel, heeft vermoedelijk de drukte van het feest doen verdeelen. Reeds Zaterdag-avond zag men toch reeds meer dan gewone drukte in de winkels, waardoor de overtollige drukte, welke men anders in de winkels op Sinterklaasavond pleegt op te merken, vermeden werd. Het weer, dat zich op den dag vrij goed had gehouden, maar in den avond weer die al te be kende grillige buien vertoonde, heeft zeker ook tot die mindere drukte veel bijgedragen. Van de gewone potsierlijke vertooningen konden wij al thans in den tijd dat wij ons door Schiedams^ winkelstraten bewogen, niets bemerken. Voor zoover wij 't konden bemerken, waagde St. Nico- laas zich ook niet aan Schiedams glibberige, sme rige straten, die het verbod van straatschrobben aan stadgenoot en. vreemdeling zoo luide verkon digen. Hopen wij, dat 't voor allen, in 't bijzonder ook voor de Schiedamsche winkeliers, die kort voor St. Nicolaas, bij den étalagewedstrijd, weder ge toond hebben wat zij kunnen leveren en dat zij in staat zijn hun clientèle naar wensch te be dienen, een goede voordeelige tijd is geweest. Zij vooral mogen zeker wel door dezen tijd hun ba lans met een voordeelig saldo zien sluiten, te meer waar zij over 't geheel zulke zware lasten hebben te dragen. Vertrouwen wjj, dat de zoo heerlijke surprises niet alleen blijde verrassing in menig gezin zullen gebracht hebben, maar dat ook de winkelier, na afloop van zijn zware dagtaak, in zijn huiskamer een enkel straaltje moge opge vangen hebben van het weldoend licht dat het traditioneele avondje in deze zoo sombere dagen verspreidt. Moge 't voor allen een goed, voordeelige St. Nicolaas zijn geweest Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht te den morgen van 6 Dec. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 779.0 te Haparanda. Laagste barometerstand 735.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwak ke tot matigen zuidoostelijken totzuidwestelijken wind, nevelig tot halfbewolkt, waarschijnlijk eenige regenbuien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Op de agenda der openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 12 December des n.m. 2 uur, staan o.m. de volgende voorstellen 1. Behandeling van het voorstel tot wijziging der Verordening op het Havengeld. (De leden van den Raad zullen in de gelegen heid worden gesteld in comité generaal van den havenmeester inlichtingen te ontvangen.) 2. Behandeling van het voorstel tot vaststel- hug eener verordening houdende bepalingen ter voorkoming van brandgevaar en ter regeling van het blusschen van brand en in verband daarmede wijziging van de verordening op het gebruik van de Havens en Wateren (Havenreglement.) 3. Voorstel tot aanvulling der Verordening op het gebruik van het archief en bibliotheek. 4. Voorstellen lo. Tot het doen ingaan van de tweede ver hooging van de jaarwedde van den Waag- en magazijnmeester op 1 Januari 1912, zulks met afwijking van het Raadsbesluit van 28 Juni 1901, waarbij is bepaald dat deze na 15-jarigen dienst zou worden toegekend Voor het loopende studiejaar is benoemd tot uitwonend adsistent aan de afdeeling van den hoogleeraar S. Mendes da Costa in het Binnen-gasthuis te Amsterdam de heer C. M. Kleipool, arts aldaar. St. c t. no. 286 bevat de statuten der volgende naamlooze vennootschappen Goederentransport Maatschappij Motorboot het Haasje, te Schiedam. Het doel der vennootschap is de aankoop en exploitatie van eene motorboot, zoowej door ver huring als door eigen gebruik, met dien verstande- dat de vennootschap nooit meer dan één schip in eigendom mag hebben. Het kapitaal der vennoot schap bedraagt f8000, verdeeld in 8 volgestorte aandeelen, elk groot f 1000, welke alle zijn ge plaatst en volgestort. Voor de eerste maal wordt tot directeur benoemd de heer W. J. Hazekamp distillateur, te 's-Gravenhage. IJzeren lichterschip »het Haasje II", te Schie dam. Het doel der vennootschap is de aankoop en exploitatie van een ijzeren lichterschip, zoowel door verhuring als door eigen gebruik, met dien verstande, dat de vennootschap nooit meer dan één schip in eigendom mag hebben. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 4000, verdeeld in 4 aandeelen, elk groot f 1000, welke alle zijn geplaatst en volgestort. Directeur als boven. UIT ROTTERDAM. Naar wij vernemen, moet het in de bedoeling liggen om in de eerstvolgende raadsvergadering dus vermoedelijk op Donderdag 14 December a.s., zoowel het praeadvies van R. en W. op de loon- moties als dat op de toeslag-na0ties, aan de orde te stellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2