Dagblad voor Schiedam en Omstreken. J^Tis o il"lkYonT" De Financier. 34ste Jaar^an^. Vrijdag 8 December SOIL No. 10190. Officieele berichten. Kennisgeving. K e nnisge vi n g. De oorlog tusschen Italië en Turkije. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel Handelsadvertentiën van 1-6 regels' 0.92elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam) Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan het Bestuur der 11. K. Coöperatieve Bak kerij en Verbruiksvereeniging en zijne recht verkrijgenden vergunning is verleend tot het uitbreiden dier bakkerij in het pand aan de Hoogstraat no. 67 (achter), kadaster Sectie C no 882, met een gasmotor van 2| P.K. Schiedam, den 7den December 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten, dat door den Raad dier Ge meente in zijn vergadering van den 28sten November 1911 is vastgesteld de volgende ver ordening VERORDENING tot wijziging van de ver ordening op het rijden te Schiedam (waarvan de tekst laatstelijk is be kend gemaakt by Gemeenteblad no. 28 van 1908). Artikel 1. Art. 17 wordt gelezen sVracht-» agens moeten voorzien zijn van wielen, die een middellijn hebben van ten minste 0.62 Meter. De velgen van molenwagens, spoeling wagens en sleeperswagens, onder welke laatste verstaan wor den alle vrachtwagens bij welke de afstand tus- schen de beide assen meer dan 2.5 Meter bedraagt, mogen niet smaller zijn dan 0.1 Meter, terwijl de radkrans in dwarsdoorsnede een rechtlijnig opper vlak moet vertoonen. By overtreding is de eigenaar van den wagen strafbaar." Art. 2. Deze verordening treedt in werking op 1 Janu ari 1914. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 4/6 December j.l B no. 1661 (2de afd)G. S. Uo. 78 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8sten December 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. In Tripolis. Aangaande de verovering van Aïn-Zara meldt oorlogscorrespondent van de ïBerliner Morgen- Post" Aan Italiaansche zijde zijn een kleine 100 man, °nder wie 5 officieren, gesneuveld. Het groote dorp Tadzjoera, ten Noordoosten van Aïn-Zara, bood den Italianen nog lang na den val van Aïn-Zara hardnekkigen tegenstand, ondanks het hevige vuur van de Italiaansche oorlogssche pen. De Turken en Arabieren zijn zuidwaarts in de richting van de hoogvlakten Tarhoena en Garian teruggetrokken. De door de Italianen met terdaad bezette strook strekt zich thans uit tot 20 K.M. van de kust. Volgens een telegram uit Tripolis hebben de Italianen zich meester gemaakt van het Turksche kamp te Bir el Toerk. Bengazi. Volgens de »Messagero" zijn de Turken en Arabieren bij Bengazi door de Italianen aange vallen en daarbij tusschen twee vuren geraakt. Hunne verliezen moeten zeer aanzienlijk zijn. De Italiaansche vloot. Nadat de Italiaansche oorlogsschepen de Turk sche schepen uit de Roode Zee verjaagd hebben, is de normale dienst hervat. De vuren zijn weder aangestoken langs de heele kust van Erytrea, De D a rdanellen. Naar de ïKölnische Zeitung" uit Konstantino- pel verneemt, heeft men aan de Dardanellen van de Italiaansche vloot geen bericht Voortdurend komen er uit Konstantinopel transporten van Turksche troepen aan. Aan de vestigingwerken wordt ondanks de feestdagen ijverig gewerkt. Onmiddellijk bij de stad staan er nog oude ves tingwerken. Van de zeemijnen is niets te bemer ken. Van de Russische zijde heet het, dat men, in tegenspraak met berichten uit andere bron, niet geneigd is, het vraagstuk van de Dardanellen nu te berde te brengen. Maar het is nauwelijks aan te nemen, dat die kwestie niet op de een of andere wijze te Konstantinopel ter sprake is gebracht. Volgens de laatste berichten uit Rusland schijnt men de behandeling van die zaak althans voor- loopig te willen laten rusten. De Parijsche bladen hechten veel beteekenis aan het bezoek van Sazonof. Verscheidene zeggen, dat Sazonof ook de kwestie van de doorvaart door de Dardanellen ter sprake zal brengen. Men vraagt zich thans hier af, of Rusland de zaak absoluut door wil zetten of dat het, door Duitschland en Oostenrijk gedreven, deze voor Engeland onaan gename kwestie opwerpt. De heer Sasonoff, de Russische minister van Buitenlandsche Zaken, eergisteravond te Parijs aangekomen, heeft gistermorgen een bezoek ge bracht aan den president der republiek. Gedu rende zijn verblijf te Parijs zal de heer Sasonoff een reeks conferenties houden met den minister van Buitenlandsche Zaken en met den voorzitter van den ministerraad. De heer Iswolky, gezant van Rusland te Parijs, zal die conferenties bij wonen, evenals de heer Beckendorf, de gezant van Rusland te Londen, Een officieuse Havas-nota zegt, dat in de ge- dachtenwisselingen tusschen Sasonoff en de boven genoemde personen sal de internationale vraag stukken, die aan de orde van den dag zijn, onderzocht zullen worden." Aan deze eenigszins vage informatie kan worden toegevoegd, dat de voornaamste, zoo niet eenige kwestie, die Jde reis van den Russischen minister van Buitenlandsche Zaken naar Parijs heeft noodig gemaakt, het vraagstuk der Dardanellen is. DUITSCHLAND. De sNational Zeitung" meldt Het bericht, dat aan den nieuwen Rijksdag bijna onmiddellijk na zijn bijeenkomst een nieuw ontwerp over de uitbreiding van de successie belasting zal worden voorgelegd, wordt ons van betrouwbare zijde verzekerd. Wij kunnen hierbij nog de volgende mededeelingen doenHet ont werp zal bij den nieuwen Rijksdag met uitzon deringsbepalingen voor het landelijk bezit, die reeds in het eerste ontwerp veranderd waren en ook door de commissie later voorgesteld werden, ingediend worden. Men rekent, dat het nieuwe ontwerp in den toekomstigen Rijksdag een meer derheid zal vinden, daar de verkiezingen de poli tieke constellatie geheel zullen veranderen en de conservatieve partij haar principieelen tegenstand zal laten varen. Verder wordt overwogen de belasting op luci fers en op spoorkaartjes op te heffen. De belasting op lucifers drukt de Duitsche luciferindustrie op een bijna niet te dragen wijze en ook de belas ting op spoorkaartjes is inpopulair en stuit zoowel bij de bevolking als bij de spoorwegdirecties op grooten tegenstand. Het surplus, dat de uitbreiding van de succes siebelasting zal geven, zal gebruikt worden voor Wei spoedigen afbouw van de vloot. I'n de eerste plaats zal een grooter aantal groote pantsersche pen op stapel gezet worden en wordt de indienst- stelling van een derde reserve-eskader overwogen. 102) Boeiende Roman. (Naar het Franse h.) Ferrari kon zich niet bedwingen «Ellendige knoeiers!" riep hij uit. „Niet te lden mijn vaderland te bestelen, beleedigt gij et noggjj zijt eerlooze valschspelers «Terwijl gij hier den champagne slurpt, ver engen zich in menigte voor de deuren der fincht-toevluchtsverblijven kooplieden, wier spaarpenningen gij ontfutseld, werklieden wier tood gij gestolen hebt. «Door uw dagbladen hebt gij de gezinnen an al die lieden in wanorde gebracht, gij hebt nun geleerd alle aristocratien te haten, zonder 6 bedenken dat gij-zeiven de koningen des eouds zijt. Er zal een dag komen, waarop zij ich niet tevreden zullen stellen om, zooals ik, ln 't volle feest uw eerloosheden te verwijten, maar waarop zij, uw lessen indachtig, uw ho- indachtig, uw hotels zullen overweldigen, *o zij zullen plunderen en waar zij u op dezelfde fctef uwer weelderige diners zttilen onthalzen, r® zal rechtvaardigheid zijn Want gij en 3 gelijken, die het gouden kalf aanbidt, maar uw aderen geen druppel Fransch bloed hebt, gij put den rijkdom van Frankrijk uit 1 Uw leven is dat der woekerplanten gij schenkt ons niets in ruil voor 't geen gij van ons wegneemt. Valschspelers, waar zijn uwe uitvindingen, waar de nuttige handwerken, die gij ons gebracht hebt Noemt mij het vaderland, waarvoor gij uw bloed gestort hebt. Terwijl gij de soldaten laat vechten, berekent gij de percenten, welke gij zult verdienen op de vijf milliarden, noodig voor het vrijkoopen van een volk! „In naam van Frankrijk: ik vervloek ut" Odon Wegrow. en zijn genoodigden, door deze ruwe verwenschingen zoodanig verstomd dat zij er in het eerst niet aan dachten den valschea John uit de deur te werpen, stonden in ver warring op en namen onder allerlei bedreigingen alle te gelijk het woord. Te midden van deze opschudding gelukte het eindelijk aan Wegrow den dienaren met een teeken zijner hand op Ferrari, vervolgens op de deur te wijzen Zij traden toe, maar de land- onderzoeker sloeg nu den commandeerenden toon aan „Niemand rake mij aan. Met luider stem heb ik de gedachte van een aantal Franschen uitgedrukt „Wat een aanmatiging bij een knecht schreeuwde de financier. „Werp hem de deur uit Ferrari kruiste de armen en bezag de aan wezigen met een blik, die ieder den lust benam om tusschenbeide t« treden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Aan het Berliner Tageblatt" wordt uit Weenen geseind In de gisteren gehouden zittting van het Huis van Afgevaardigden hield de afgevaardigde Heili ger de volgende interpellatieUit de dagbladen hebben wij vernomen, dat slechts door de wijze voorzorgsmaatregelen van onzen keizer de volke ren van Oostenrijk voor een oorlog en de daar mede verbonden gevolgen bewaard gebleven zijn- De verklaringen over het aftreden van den chef van den generalen staf geven te kennen, dat de campagne voor den oorlog van hooge on verantwoordelijke zijde gevoerd wordt door perso nen, die in geval van een oorlog hun leven niet behoeven bloot te stellen. (Geroep, die echter Rome veroveren wil voor het cleriealisme). Hij vraagt den president, of hij den keizer voor de wijze beslissing den diepgevoelden dank van de volkeren van Oostenrijk wil overbrengen. De president antwoordde hierop, dat hij op het voorstel van den afgevaardigde niet kon ingaan, daar het buiten de competentie van het Huis ligt. Ook van Christelijk-socialistische en van sociaal democratische zijde werd een interpellatie inge diend, die luidt als volgtDe door de pers in het binnen- en buitenland over het aftreden van den chef van den generalen staf gegeven commenta- ren, grijpen diep in de vreedzame ontwikkeling en in de toekomst van Europa en raken het voortbestaan van den Driebond en vóór alles het zeer wenschenswaardige verband tusschen Oos tenrijk en Italiö. De interpellanten verzoeken daarom den minister van Buitenlandsche Zaken, een duidelijk en bevattelijk beeld over den alge- meenen toestand en over de betrekkingen tot de andere mogendheden van den Driebond te geven, om de vorsten erop opmerkzaam te maken, dat de Oostenrijksche volkeren in vrede en op de meest vriendschappelijke wijze met Italië wenschen te leven. In den ministerraad verklaarde von Aehrenthal, in een exposé over den buitenlandschen toestand, dat hij de diplomatieke verhoudingen zeer gunstig acht. ITALIë. Uit Weenen wordt aan de ^National Zeitung" geseind De Romeinsche correspondent van de «Reichs- post" verzekert beslist, dat zijn bericht ever het uittreden van Italië uit den Driebond, in weerwil van alle dementi's, op waarheid berust en dat er werkelijk hierover in de Fransche legatie te Rome onderhandelingen plaats hebben. AMERIKA. De Handelskamer voor den staat New-York nam een motie aan, waarin aan de regeering der Vereenigde Staten in overweging wordt gegeven, een internationale commissie in het leven te roe pen, die een onderzoek zal hebben in te stellen naar de oorzaken der levensmiddeleuduurte, en over de middelen om ze te bestrijden. ZUID-AFRIKA. De minister van landsverdediging, Smuts, heeft in een redevoering gezegd, dat de regeering voor nemens was zich voor tal van jaren, wat de vei- igheid ter zee betrof, op de Engelsche marine te verlaten. De Zuid-Afrikaansche regeering had haar han den vol met de landsverdediging. Nadat dit vraagstuk was opgelost, zou de tijd gekomen zijn om de kwestie van de schepping van een Zuid- Afrikaansche vloot onder handen te nemen. Hij voor zich hoopte, dat men daar nooit toe over gaan. »Odon Wegrow," sprak hij, „luister goed naar hetgeen ik u ga zeggenGij hebt tot nu toe in Frankrijk tal van misdaden bedreven, welke de wet niet straft, maar integendeel aanmoe digt. Alles heeft een einde. Gij zijt veroordeeld uw rijk, koning des gouds, is geëindigd I Mor gen zal niet alleen over Gustaaf Marchand recht word n gesproken Vervolgens ging hij langzaam heen. Onder het mes der guillotine. Daags voor zijn verschijning ten crimineelen gereehtshove had Marchand alle hoop verloren tevergeefs spiegelde Maurits Belcoq hem voor dat er misschien hulp zou komen opdagen, van waar hij deze niet wachttehij kon aan die woorden geen geloot slaan. Reeds vertoonde zich dat tooneel voor zijn geest, 't welk hij door het dikwijls -bijgewoond te hebben, zoo goed kende. Hij hoorde den president na het doorbladeren van den code en het vlug en eentonig voorlezen van verscheiden artikelen zeggen Le beschuldigde Marchand is veroordeeld tot de straffe des doods." Het was of de schrijver bij elke wending zij ner gedachte de guillotine zag verschijnen, op zijn roode palen het schitterend hakmes, dat zijn hoofd wachtte, omhoog heffende. PERZIë. De correspondent te Teheran van de Londensche »Times" acht het waarschijnlijk, dat het Perzische Parlement zal worden weggevaagd en te Teheran een nieuwe regeering zal worden ingesteld door Rusland, waarschijnlijk onder controle van Rusland en Engeland. Ook is het mogelijk, dat een af zonderlijk Russisch en een Britsch protectoraat worden ingesteld, tot welk doel dan de Britsch - Russische overeenkomst nopens Perzie zou dienen te worden gewijzigd. Bij die herziening zou ook Perzië worden geraadpleegd. Op den dag der rechtszitting werd, bij het openen der deuren de zaal van het gerechtshof stormenderhand ingenomen geen plaats bleef onbezet. Meer dan tweehonderd personen, van biljetten voorzien, moesten heengaun, zonder tot de besloten ruimte te kunnen doordringen. De voor de advocaten geresveerde banken, die der journalisten, waren door de toeschouwers overrompeld. Men zag hen staande of gezeten tot op de treden van het tribunaal, de voor het Hof gereserveerde estrade, en zelfs de bank der beschuldigden werden door hen niet ontzien. Ternauwernood bleven er drie plaatsen vrij' voor Marchand en zijn bewaarders. Te elf uren sloeg de gerechtsbode met geweld op eon deur achter in de zaal en kondigde met luide stem aan „Het hof, mijne heeren Dadelijk bedaarde het verward rumoer der gesprekken. Iedereen stond op. De president de beide assesoren en de advocaat-generaal o-el kleed in lange roode losgeplooide tabbaarden met hermelijn op den schouder, gevolgd door' twaalf gezworenen, traden langzaam binnen De zitting werd geopend verklaard. (Hordt vervoladl XXXI.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1