Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Handelscursus van de Hanze. Het volgend verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Vrijdag werd in de bovenzaal van 't gebouw R. K. Volksbond aan de Lange Haven een open bare les gegeven van den handelscursus, waaraan beide klassen deelnamen. Deze les deed zien, dat vooral de praktijk en de toepassing in het latere leven het hoofddoel zijn van dezen cursus. Behalve het bestuur was aanwezig, als verte genwoordiger van heeren Burgemeester en Wet houders de heer T. S. Goslinga, wethouder van onderwijs, wien, voor zijne bereidwilligheid om deze les bij te wonen, door den waarnemenden voorzitter van »de Hanze", den heer G. L. Kamp, daarvoor dank werd gebracht. De geestelijke adviseur, de zeereerw. pastoor A. Verhoeven, reikte na afloop de rapporten uit en bij zijn toespraak tot de leerlingen, wenschte hij dezen geluk met't behaalde succes, hen aanporend, met het oog op de steeds stijgende eischen van het dagelijksch leven, te zorgen zich goed in te wer ken in de vakken, die op dezen cursus worden gegeven. Den directeur en leeraar werd dank gebracht voor hun onderwijs, dat zulke goede resultaten blijkt te geven en waaraan zij zooveel zorg be steden. Nadat de directeur nog een kort verslag had gegeven en de wethouder van onderwijs de leer lingen, de leeraren en het bestuur had toegespro ken en meegedeeld, dat het dagelijksch bestuur met veel belangstelling den goeden gang van den cursus volgde, werd deze buitengewone lesavond gesloten. De nieuwe cursus begint 8 Januari a.s. met 3 klassen en 47 leerlingen. In de plaats van den rijksveld- wachter H. v. d. Brink, is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd J. v. d. Scheer, thans gemeenteveldwachter te Appeltern. Maandag-middag werd doorde po litie aangehouden een 17-jarige jongen, wonende alhier, die onderscheidene winkeliers had opge licht voor vrouwenrokken en andere goederen di^ hij had verkocht. Gister-avond is de jongen na verhoor ontslagen. M a a n d a g-a vond werd bij een vecht- partij aan de Lange Haven door een der vech tenden een ruit van een woning aldaar gebroken, doordat hij er doorviel. De bewoners, die afwezig waren, werden door de politie met het geval in kennis gesteld. M a a n d a g-a vond werd een persoon aangehouden, gesignaleerd voor f 13 boete, subs. 13 dagen hechtenis. De aangehoudene teekende verzet aan tegen het bij verstek gewezen vonnis en werd daarna vrijgelaten. D i n s d a g-o chtend werd door de po litie uit Rotterdam een 18-jarig meisje, alhier wonende, aangebracht, die aldaar zwervende was aangetroffen. Het meisje werd aan de ouders weergegeven. Van nacht werd door de politie een 11-jarige jongen aangehouden, die niet naar huis durfde gaan uit vrees voor een pak slaag. De jongen werd naar de ouderlijke woning gebracht. Van morgen ging in de St. Liduina- straat een paard van den melkslijter Bezemer, wonende Fabristraat, op hol doordat het touw van den halster brak. Het paard werd aan de Nieuwe Haven gegrepen zonder dat 't ongelukken had veroorzaakt. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 24 u. Stedelijk Museum. Jloeleplein. delyk is hij des avonds aan het dwalen geraakt en door den laatsten trein van Dieren naar Zutphen overreden. De leerlingen van de Zondagsschool te Bur gersburg, gemeente Zijpe, zouden met de kleinen van St. Maartensbrug repeteeren voor een feest viering op het Kerstfeest. Per rijtuig togen zij naar de Zuid-Zijpe. Halverwege werd het paard schichtig, en alle tien kleinen vielen in de groote sloot. Gelukkig werden zij gered en liep het on heil met den schrik (en een nat pak) af. (Hbl.) Het mes. In het volkslogement »de Reizende Man" op den Bosschen weg te Tilbqrg heeft Zater dag-avond jzekere S. uit Oisterhout een van zijn medereizigers in een twist een levensgevaarlijken steek in het onderlijf toegebracht. De dader is gearresteerd. De toestand van den gewonde, wiens naam en verblijfplaats tot nu toe onbekend zijn, is zeer ernstig. Omtrent het voorgevallene verneemt men nog dat Zaterdagavond tAee grondwerkers uit Oister hout, D. A. Sn. en N. v. d. V., beide omstreeks '28 jaar oud, daar aankwamen. Na eenigen tijd in het logement vertoefd te hebben, wilde een hunner zich verwijderen, wat de ander hem poogde te beletten. Hierover ont stond een woordenstrijd, waaraan de houder van het logement M. een einde maakte door v. d. V* buiten de deur te zetten. Daar hij het ergste vreesde, gaf hij Sn. den raad het huis aan de achterzijde te verlaten. Deze lette daar evenwel niet op, maar volgde zijn makker op den voet. Buiten werd de twist voortgezet, waarbij Sn. zijn mes trok en zijn tegenstander een drietal doodelijke wonden in buik, dij en nek toebracht. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet meer baten en binnen verloop van een uur gaf v. d. V. den geest. De dader, die op de vlucht ging, werd weldra door de gemeentepolitie gearresteerd, waarna onder leiding van den commissaris van politie, den heer Caares, een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Sn. heeft bekend, en is naar Breda overgebracht. Een mooie vondst. Men meldt uit Ro- zendaalEen arbeider vond Zaterdag bij het reoien van een heg te Haink onder Rozendaal een pot met gouden en zilveren munten. De gouden munten ten getale van 37 zijn meest Portugeesche uit de zestiende eeuw; zij zijn zeer mooi en groot. De zilveren munten, natuurlijk van minder waarde, hebben een gewicht van '2^ K.G. Inbrekers gevat. Zaterdagmiddag zijn te s'Gravenhage naar het Huis van Bewaring oyerge- bracht drie mannen die in den nacht van Vrijdag op Zater dag op heeterdaad werden betrapt, terwijl zij inbraak pleegden in een, aan de gemeente toebe- hoorend leegstaand huis aan de Laan by de Varkenmarkt. De arrestatie van de inbrekers, wier doel was het stelen van lood, ging nogal met eenige moeilijkheid gepaard. Zelfs ontstond op het dak van het huis tusschen de aangehoudenen en de politieagenten een wor steling. Ten slotte gelukte het echter de mannen naar het commissariaat aan de Riviervischmarkt over te brengen. De nKanbangan" met aver ij. Het door de Rotterdamsche Droogdokmaatschappy nieuw gebouwde stoomschip »Kanbangan" van de Maat schappij sNederland", op reis naar Indië, is te Hoek van Holland door machine-averij bijna op de Noorderpier geloopen. Nader wordt gemeld Het s.s. nKanbangan" is door twee sleepbooten van de firma Smit Co. opgesleept naar Rotter dam, daar het aan den Hoek niet gerepareerd kon worden. Gevaar is er absoluut niet geweest. Ook een Kerstvacantie! De politie te Middelburg heeft Zaterdagmiddag een man naar het huis van bewaring aldaar overgebracht, die nog 3 dagen hechtenis moest ondergaan en daar voor de Kerstdagen had uitgekozen. Zoo ging dan de plechtige rouwstoet den weg op door uitgestrekte lenderijen, naar het eenvou dige dorp Noord-Laren. Bij het tolhek wachten de burgemeester van Zuid-Laren met een deputatie den stoet op, die bestond uit een tiental volgwagens en 't groot aantal ingezetenen van Noord-Laren. De klokken van een eenvoudigen kerktoren luiden den rouw stoet in. Op het betrekkelijk kleine kerkhof was alles reeds in orde, de hoogst eenvoudige graf kelder lag geopend onder de hooge boomen, die op het kerkhof staan. Ongeveer te ruim half vier bereikte de stoet de doodenplaats. Daaromheen op het terrein van den heer A. Hoenderken, die op verzoek uit Den Haag zijn grond beschikbaar had gesteld, stonden verschillende belangstellenden om de droeve plech tigheid bij te wonen. Toen allen om het graf stonden, nam de heer Lindhorst Homan, commissaris der Koningin in de provincie Drente het woord. Hij schetste de verdiensten van den overledene en nam ten slotte met droef gevoel van dankbaarheid afscheid van den overledene. Een zoon van den overledene bedankte. Ten slotte sprak ds. Hulsberger een gebed uit, nadat de kist in het graf was gelaten. Landgoed Niminerdor. De gemeente Amersfoort werd bij Raadsbesluit van 1 Sept., eigenaresse van het landgoed Nim- merdor, tegen een aankoopsprijs van f200.000. Eerst thans hebben de Gedep. Staten van de prov. Utrecht hunne beslissing genomen, waarbij goed keuring wordt geweigerd aan genoemd Raadsbe sluit, o.a. op de volgende gronden De aankoop geschiedde om regeling van de grondspeculatie te brengen in de macht der ge meente. De noodzakelijkheid hiervoor is niet gebleken. Groote en meer gunstig gelegen terreinen zijn nog beschikbaar als bouwterrein tegen den prijs van fl.50 a f5. Geen zeer sterke toename der bevolking is te wachten. De exploitatie zal vragen verbindingswegen over grond, niet in handen der gemeente. De prijs van f 200.000 achten de Sta ten te hoog, zoodat bij niet slagen van exploitatie als bouwterrein, den grond niet voor even hoogen prijs van de hand is te doen. De gemeente Amersfoort staat voor groote stijging van uitgaven in de naaste toekomst. Relangrjjke scliade. Uit Willemsdorp wordt gemeld Zooals men zich herinneren zal, heeft de Tong plaat, onder Willemsdorp, ook ernstig geleden door den stormvloed op 30 September j.l. Het verlaat van den polder, die onder het Kroondo mein ressorteert, bezweek, het water liep den polder in en een aantal stuks vee, dat daar weidde, verdronk. De belanghebbenden leden daardoor eenscbade van een groote f37.000 en wendden zich per request tot H. M. de Koningin om vergoeding. Zij hebben nu het bericht ontvangen, dat de helft van de schade hun zal worden vergoed. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Dec. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.0 te Coruna. Laagste barometerstand 748.1 te Kopenhagen Verwachting tot den volgenden dag toene mende tot krachtigen zuidelijken later verander lijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regen buien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 29 December 1911 des n.m. 2 uur, staat o.a.: Beëediging van den heer mr. M. J. C. M. Ka velaars, bij Koninklijk Besluit van 14 December 1911, no. 24 toegelaten tot lid van den Raad. 1. Benoeming van een lid der Commissie voor het Stads-Ziekenhuis wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1912 van den heer M. L. Honner- lage Grete. 2. Benoeming van een lid der Commissie voor het Algemeen Handels-Entrepot, wegens perio dieke aftreding op 1 Januari 1912 van den heer B. A. J. Wittkampf. 3. Benoeming van twee leden der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1912 van de heeren F. A. C. Lechner en Dr. C. R. VermaasDoor de Commissie van Toezicht worden aanbevolen Voor de vacature-Lechner. 1. de heer F. A. C. Lech ner 2. de heer J, WillinckVoor de vacature- Vermaas: 1. de heer C. R. Vermaas; 2. de heer D. Ris E.Hzn. 4. Benoeming van onderwijzend personeel. 5. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van een lid der Kamer van Koophan del en Fabrieken. 6. Voorstel tot periodieke verhooging der jaar wedden van eenige leeraren aan het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool en Burger-Avondschool. 7. Wijziging der Gemeentebegrooting, dienst 1911. 8. Adres van Regenten van het St. Jacobs- Gasthuis om een verhoogd subsidie van f650. met prae-advies van Burgemeester en Wethouders. 9. Voorstel om op verzoek van dë Commissie voor het Burgerlijk Armbestuur de 1893 begonnen en stilzwijgend voortgezettte proef om de bezit tingen van dat Bestuur van Gemeentewege tegen vergoeding te doen onderhouden, met 1 Januari a.s. als geëindigd te beschouwen. 10a. Voorstel betreffende de verbetering van de Brandsloot en aanleg van de Adriana-, Hen- drjna-, Helena-, en Piet Heinstraat en daarmede in verband staande werken. 10b. Voorstel tot aanvaarding van den door mevr. de Wed. G. MullerVrijland afgestanen grond der Ilendrina-, Helena-, en Piet Heinstraat en een gedeelte van de Brandsloot in verband met de werken sub a bedoeld. 11. Voorstel tot wijziging van de subsidie-re- geling der bewaarscholen, waarmede tevens be schikt zal zijn op de verzoeken van de Directeu ren van de Departementale Bewaarscholen en van de Vereeniging tot bevordening van Christelijk Onderwijs alhier tot verhooging vah het subsidie van de Gemeente. 12a. Voorstel tot verandering van de Herha lingsschool verbonden* aan school A in een Han delsavondcursus met ingang van 1 Januari 1912 en in verband daarmede vaststelling: lo. van een gewijzigd reglement voor de openbare Middelbare scholen 2o. van een verordening regelende de jaar wedden van den Directeur en leeraren van den Gemeentelijken Handelsavondcursus 3o. van een verordening op de heffing en invordering van schoolgelden aan dien cursus. 12b. Voorstel tot benoeming van het personeel thans aan bovenvermelde Herhalingsschool ver bonden, aan den Handelsavoniicursus, benevens benoeming van leeraren voor de nieuwe vakken ïHandelsaardrijkunde" en sNederlandsche taal en Correspondentie." Voor Handelsaardrijkskunde worden aanbevolen 1. J. Keuning, leeraar aan de Hoogere Burger school alhier2. W. Sterk, onderwijzer aan school D alhier. Voor Nederlandsche taal en Correspondentie 1. A. J. Dekker, Hoofd der gewone Lagere school voor Christelijk onderwijs; 2. A. Baan, Hoofd van school C alhier. 13. Voorstellen tot vaststelling van Verorde ningen op het geldelijk beheer der Gemeenterei niging en het Algemeen Handels-Entrepot en herziening van de Verordening op het Grondbe drijf, een en ander naar aanleiding van.art. 114bis der Gemeentewet. In verband met de wijziging der verordening op het grondbedrijf, wordt tevens een wijziging van de instructie van den Ontvanger dezer Ge meente (Gemeenteblad no. 24 van 1910) alsmede van de verordening regelende de samenstelling en den werkkring van de Commissie voor de Admi nistratie der private bezittingen (Gemeenteblad no- 15 van 1907) voorgesteld. 14. Behandeling van het voorstel tot vastelling eener verordening houdende bepalingen ter voor koming van brandgevaar en ter regeling van het blusschen van brand en in verband daarmede wijziging van de verordering op het gebruik van de Havens en Wateren (Havenreglement). 15. Verzoeken S. C. Van Waalwijk Van Doorn q.q. om hem een perceel bouwgrond te verkoopen aan de Nassaustraat (Hoek Prins Mauritsstraat) met prae-advies van Burgemeeseer en Wethouders. 16. Idem tot verkoop van een perceel grond aan de Prins Frederik Hendrikstraat. 17. Idem tot verkoop van een perceel grond aan de van Smalleveldstraat. En verdere voorstellen en mededeelingen. Nieu wjaarsdrukte. Met het oog op den grooten toevloed van post stukken bij de jaarwisseling wordt het publiek verzocht brieven, briefkaarten en gedrukte stuk ken, prentkaarten, visitekaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Jan. wenscht te doen bestellen te voorzien van tweê elkaar schuin- snijdende strepen, getrokkeu over de geheele adreszijde en die stukken reeds 27 en 28 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereed ge maakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren van bestemming bewaard en worden dan, zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgeno men. Nieuwjaarsdag is het kantoor geopend als op Zondagen. Gevonden voorwerpen. Aanwelzig aan het Commissariaat van Politie: fantasiearmband, hangslot met ketting, sleutel, kinderkousje, rozenkrans in étui, knijptang, ijfze- ren staaf, cape. Terug te b eikomen aan de volgende adressen porlemon. met geld, Jeijisman, Kreupiel*ïr. 36biov. rozenkrans, v, d. Broek, Warande 40; bok, Hen driks, Vlaard. sir. 30; ceintuur, Oosthof, Nieuw- sfieht Z.Z. 9; portemon. met geld, Meder, Bak- kerstr, 25; fox-terrier, v. 't Hof, Hoogste, 52; hemd, Bernard, Kortland®t'r. 158; dameshand- scihoenen, Mulder, Putterh. str. 18; gouden da- mesring, v. d. Touw, L. Achterweg 15; boxer) Oelker, Ploegslr. 16; pOrtemioh, met geld1, de Veld, Willemshofje 5; medaillon, Blonk, Statiönstr. 37. Volksbadhuis. In de week van 17 23 Dec. 1911 werden genomen 279 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 18 kuipbaden 43 regen s 21 regen 183 school kinder a 5 ct. 14 Ongelukken. Te Besoijen heeft het 11- jarige dochtertje van den visscher W., Vrijdag middag een ketel met kokend veevoeder over het lichaam gekregen, tengevolge waarvan zij na enkele uren hevig lijden is overleden. Gistermiddag omstreeks twee uur wilde een fietsrijder den overweg van de stoomtram der H. S. M. bij de Delftsche Laan te 's-Gravenhage passeeren, toen juist een tram kwam aanrijden. Niettegenstaande de seinwachter hem waarschuwde door met de vlag te zwaaien, reed de man door, omdat zijn vrouw, eveneens op de fiets, reeds de rails over was. Het achterwiel van de fiets werd door de machine gegreren en de man hoogst ern stig verwond. Hij werd naar het gemeente-zie kenhuis overgebracht. Zijn toestand is zeer be denkelijk. De heer J. W. H., scheikundige aan de ge meentelichtfabrieken te Haarlem, heeft bij het doen van proeven door het leegzuigen van een buisje vergif binnen gekregen. Hij is in het diaconessenhuis te Haarlem opge nomen en niet buiten gevaar. Eersten Kerstnacht is te Spankeren op den spoorweg ArnhemZutphen het vreeselijk ver minkte lijk gevonden van den 84-jarigen arbeider D. H., wonende op de Dierensche heide. Vermoe- Inbraak. Te Maastricht is Zondagnacht in gebroken in het bureau van de cokesfabriek bui ten de Boschpoort. Een lade werd geforceerd en daaruit een bedrag van f 270 aan bankpapier ont vreemd. Branden. Relff fellle brarnld heeft Zaterdag in' dejn vooravond. tiet Amsterdam gewoed in de Ro zenstraat, bij d|e, kruising 2de Kozend war's s trant- Dit is e|en van de drukste, dichtst bevolkte pun ten va,n dleln Jobdann, waar vooral op- Zaterdag1- avond st-eledis een groplte menschmvoite is omdat er dan teen sbprt straatmarkt gehouden wordt in alle dienlkbajle kllein© e|eitw(aren. Van hielt manufaefiurenmagazijn Willem de Zwij ger van dien heer Tholen, gevestigd in de per ceel en 152 en 154 van de Rozenstraat, standi plbtsieljng de uitstalkast in lichtelaaie, vermoede lijk doordat dei tocht eenige goederen in aanra king met de gasvlammen had gebracht. In een oogienblik stónden de hoog-opgestapelde goederen, en de vele opgehangen kleedjngs lukken jn volle vllam. Voor hiet winkelpersoneel, bestaande uit 11 aames en heeren, was van vluchten do-or du straatdeur geen sprake meer; ternauwernood kon den zij zich door hiet achterhuis, dat een uit gang heeft in de dwarsstraat, of over de dakeff

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2