Spaargelden. Provinciale Crediet- en Spaarbank, Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Ingezonden Mededeelingon. Neemt uw maatregelen bijtijds. 4V2 °/0 Schuldbrieven Gemengd Nieuws. Wegens het op Zaterdag invallen van den feestdag van DRIEKONINGEN zal het volgend nummer met geïllustreerd Zondagsblad ver schenen Vr jj dag-a vond. H.H. Adverteerders worden verzocht hun advertentiën voor dat nummer bestemd, uiter lijk voor Yrijdag-middag 1 ure in te zenden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 Dec. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.6 te München. Laagste barometerstand 741.3 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen, later toenemende zuidelijke totzuid- westélijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie: fantasiearmband, jasje, rozenkrans, R. K. Kerk boekje en sleutel. Bij de volgende personenportemon. met in houd, de Pater, Willemshofje 10zak haver, Groenhorst, St. Janssteeg; bloedkoralen armband, Eijkelboom, Oosterstraat 14; strik met zoekdoek, Verveen, Rotterd. dijk ll6; damestaschje met inhoud, Soeters, Singel 1328zilv. horlogekast, v. d. Hoeven, Villastraat 2rozenkrans, Bos, Brouwerstraat 26 want, v. Wijngaarden, N. Haven 29; damestaschje met inhoud, Wessel, L. Kerk straat 64 ledige portemon, de Regt, Helenastraat 28; idem, v. d. Meer, Fabristraat 12; schort, Post, Ouddorpschestraat 7 kloksleutel, Romeijn, Schie 104ffuweelen ceintuur, den Houting, Tuinlaan 50gouden oorknopje, Kuipers, Maria- straat 33b.; rozenkrans, Knikraan, Stationsplein 301; idem, Seijkens, Visscherstraat 42 muilkorf, Klepke, Helenastraat 16heerenhandschoen, Plooij, West vest 22. Gisteren geraakte een met twee hitten bespannen vrachtwagen van M. van der Most in de brandsloot bij de Dwarsstraat. De hitten werden spoedig weder op den kant gebracht zonder letsel te hebben bekomen. In een café aan de Verbrande Er ven had gister-avond een vechtpartij plaats tus- schen een paar kostgangers, waarbij eenig huis raad gebroken werd. Toen de politie kwam, was de vrede hersteld en konden de beide kostgangers blijven, daan als de een zou vertrekken, de ander ook zou moeten gaan. Giste r-a vondisper brancard naar zijne woning in het Nieuwsticht gebracht de 13- jarige G. van den Heuvel, die ongeveer 6 uur te voren, op den nieuwen weg tusschen Delfshaven en Schiedam fietsende, naar zijne verklaring door den slechten toestand van den weg, gevallen was, toevallig toen de electrische tram, van Schiedam komende, passeerde, en den achtersten wagen over den rechtervoet had gekregen. Met een van Rotterdam komende tram naar hier gebracht, constateerde dr. Janssen dat de groote teen van den rechtervoet verbrijzeld was. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. S c h i ei dam. Woensdag 24 u. Stedelijk Museum. Poeleplein. V ergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Vrydag 29 Dec. 1911, des namiddags 2 uur. {Vervolg.) Verbetering Brandsloot. 10a. Voorstel betreffende de verbetering van de Brandsloot en aanleg van de Adriana-, Hen- drina-, Helena-, en Piet Heinstraat en daarmede in verband staande werken; B. en W. deelen mede, dat de kosten der wer ken zeer globaal op f 13000 zijn geschat, en stel len voor, in beginsel te besluiten tot bedoelde werken onder voorbehoud, dat de aanleg van de Adrianastraat een punt van nadere overweging en beslissing zal uitmaken. De heer Van der Drift zegt, dat hij erg graag gewild had, dat de stukken te dezer zake den leden thuis waren gezondenzij hebben niet zoo lang ter visie gelegen. Hier geldt 't toch een punt, dat eene aandachtige overweging alleszins waard is. Intusschen zal hij niet vragen het voor stel van de agenda af te voeren en uit te stellen tot de volgende vergadering. De Voorzitter zegt, dat 't ook hem spijt, dat het stuk zoo laat is geschreven en ter visie gelegd. Ook volgens hem geldt 't hier een zeer belangrijke zaak die heel wat voeten in de aarde heeft gehad en heel wat besprekingen heeft ver oorzaakt, zoodat 't hem genoegen doet dit nog in het oude jaar te kunnen afdoen. Als er echter bezwaar tegen de behandeling beslaat, wil hij de zaak nog wel aanhouden en de stukken laten drukken, Intusschen dient toch over 10b, de aanvaarding der schenking van mevr. Mulder Vrijland, beslist te worden. De heer Van der Drift zegt, dat hij niet tegen 10b is en zich bij het noodzakelijk geval zal neerleggen maar toch had hij gaarne eenige nadere bescheiden gezien, opdat wij bij deze zaak goed uit de oogen zouden kunnen zien en weten wat wij doen. Om die reden zag hij de zaak gaarne nog uitgesteld. De Voorzitter wijst op de noodzakelijke werken tot verbetering, maar verklaart zich bij herhaling bereid het voorstel nog aan te houden en de stukken te laten drukken. De heer W i 11 k a m f beeft bezwaar tegen uitstel Hij had gaarne nu de behandeling gezien, maar hij vraagt hoe de wethouder van gemeente werken er over denkt. De wethouder van gemeentewerken, de heer Van Westendorp, stelt in 't licht, dat in deze zaak met verschillende eigenaren is gespro ken en dat zij hoofdzakelijk door den burge meester is behandeld en de voorzitter er prijs op stelt de zaak af te doen. Nu vraagt de heer Van der Drift een uitstel van 14 dagen maar dan zijn we precies even ver. Weth. begrijpt ook niet waarom deze zaak moet worden aangehouden de straten moeten er toch komen zij moeten er zijn volgens de Bouwverordening. Hij zou 'daarom den heer Van der Drift in overweging willen geven mee te gaan met het voorstel dat een heele ver betering geeft, een algeheele doorspoeling brengt van de riolen in het Gorze-kwartier. Er bestaat toch nog gelegenheid tot overleg, daar over de dubbeltjeskwestie nog moet beraadslaagd worden. De heer Van der Drift zegt, dat hij vol strekt niet dit werk wil tegen houdenhij zou liefst tot demping van de geheele Brandsloot overgaan, maar hij wijst er op, dat nu alleen het eerste gedeelte zal gedempt worden, het laatste niet. De Voorzitter zegt, dat 't zijn harte wensch is de geheele Brandsloot te dempen, maar dat is ondoenlijk. Naast de Brandsloot, in het Brandpad, zal een riool worden gelegd. Dit kan voorloopig niet anders; alleen door verdere bebouwing zou men daar een anderen toestand krijgen. Maar een groot deel, van de Groenelaan tot aan het Hek, zal toch gedempt worden er zal in de straat al daar een riool worden gelegd en een pleintje zal daar gevormd worden. In de Brandsloot, die een kabbbelend beekje zal worden, zal geen riool worden gelegd. De toestand zal aldus zeer verbe terd worden. De heer Wittkampf brengt hulde aan den burgemeester voor zijne persoonlijke bemoeiingen in dezen en brengt ook dank voor de inschikke lijkheid van mevr. Wed. MullerVrijland, de schenking door haar gedaan. De Voorzitter zegt nog, dat op verzoek van mevr. Muller deze zaak is veranderd en eenige doorhalingen in het oorspronkelijke stuk zijn gebracht. Daarna wordt 10a zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Kostelooze aanvaarding. 106. Voorstel tot kostelooze aanvaarding van den door mevr. de Wed. G. MullerVrijland afgestanen grond der Hendrina-, Helena-, en Piet Heinstraat en een gedeelte van de Brandsloot in verband met de werken sub a bedoeld. Voorgesteld wordt dit aan te nemen met be paling dat daar aan geenerlei kosten zullen zijn verbonden, ook niet voor het maken of verande ren van afscheidingen. Wordt aldus, onder dankbetuiging aan mevr. Wed. MullerVrijland, zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Subsidieregeling Bewaarscholen. 11. Voorstel tot wijziging van de subsidie-re geling der bewaarscholen, waarmede tevens be schikt zal zijn op de verzoeken van de Directeu ren van de Departementale Bewaarscholen en van de Vereeniging tot bevordening van Christelijk Onderwijs alhier tot verhooging van het subsidie van de Gemeente. Wordt, in verband met een ingekomen adres, van de agenda afgevoerd. Verandering Herhalingsschool. 12a. Voorstel tot verandering van de Herha lingsschool verbonden aan school A in een Han delsavondcursus met ingang van 1 Januari 1912 en in verband daarmede vaststelling lo. van een gewijzigd reglement voor de openbare Middelbare scholen 2o. van een verordening regelende de jaar wedden van den Directeur en leeraren van den Gemeentelijken Handelsavondcursus 3o. van een verordening op de heffing en invordering van schoolgelden aan dien cursus. De heer Houtman vraagt of de verordening ook is ingediend bij de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Hij meent, dat ze wèl aan de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs ter onderzoek is voorgelegd. De Voorzitter zegt, dat de betrokken ver ordening niet is gegeven aan de Commissie van Toezicht op het M. O. Misschien is zij vroeger aan de commissie voorgelegd, daar de zaak toch reeds lang loopt. De heer Houtman zou gaarne willen, dat zij in handen van bedoelde commissie werd ge steld. De Voorzitter zegt, dat eigenlijk eerst sedert kort bedoelde school onder M. O. res sorteert, daar zij vroeger steeds gerekend werd tot het L. O. te behooren. De wethouder van Onderwijs, de heer Gos linga, stelt in 't licht, dat bedoelde com missiën zijn commissies van toezicht, niet van advies. In den loop van een 15 a 16-tal jaren heeft deze school tusschen hemel en aarde gezweefdmen wist niet waar zij toebehoorde, tot het M. O. of tot het L. O., hoewel de bedoeling was haar onder L. O. te houden. In den Haag was men altijd van meening dat zij tot L. O. behoorde eigen lijk was 't ook geen M. O. en de Commissie voor het L. O. was ook altijd bereid daarop toe zicht te houden. Daarin kwam echter verande ring toen er een leeraar in de Ned. taal moest benoemd worden men meende nu op grond van dat feit dat zij bij M. O. moest gerekend worden Tevens achtte men 't noodzakelijk in verband daarmee enkele wijzigingen in het reglement te brengen. Nu zou 't toch wel zonderling zijn geweest de Commissie van Toezicht op het M. O. advies te vragen over eene zaak waarbij hare bevoegd heid ingekrompen wordt. Weth. verzekert ove rigens dat deze zaak behoorlijk in het College is voorbereid en dat er overleg met den Inspecteur van het M. O. is gepleegd. De heer Houtman zegt, dat hij na de toe lichting van den voorzitter en den heer Goslinga zich persoonlijk wel met de zaak, zooals zij nu geloopen is, kan vereenigen. Maar hij stert er altijd prijs op, dat de meening gehoord wordt van hen die belangeloos de belangen van het onderwijs behartigen en had daarom gaarne gezien, dat de Commissie van Toezicht op het M. O. evenals die op het L. O. even over de betrokken zaak gehoord was. De wethouder, de heer Goslinga, zegt, dat de Commissie van Toezicht op het L. O. even van advies heeft gediend over de benoeming van een leeraar in de Nederlandsche taal aan den Han delscursus, maar verder heeft zij niet geadvi seerd. Tot de behandeling der artikelen van het ge wijzigd reglement voor de middelbare scholen wordt nu overgegaan. Tegen de voorgestelde redactie van art. 22 heeft de heer Houtman bezwaar. Hij zou gaarna willlen, dat art. 22 hetzelfde luidde als in de oude verordening, de oude redactie van het vroe gere artikel behouden bleef. Vroeger kon een lid van de Commissie van Toezicht de overgangsexa mens der leerlingen bijwonen en daarover zelfs medestemmen en meermalen een doorslaande stem geven. Spr. meent, dat de belangstelling der commissieleden in de leerlingen zal verminderen, als zij niet in de gelegenheid gesteld worden ze te leeren kennen. Hij zegt, dat hij te dezer zake reeds eene bespreking met den wethouder van onderwijs heeft gehad en deze bereid was eene toevoeging aan art. 24 voor te stellen, waarbij toch een lid der commissie bij de overgangsexa mens zou tegenwoordig zijn en dan met eene adviseerende stem. Hij vertrouwt, dat de wethou der ter aangeduide plaatse die toevoeging zal willen voorstellen. De wethouder, de heer Goslinga, zegt, dat vroeger feitelijk een lid der commissie de beslis sing in handen had, welke leerlingen zouden over gaan en welke niet. Deze beslissing werd dus in handen gelegd van een commissie, die in 5 Scholen iets, in 10 nagenoeg niets en in 17 hee- lemaal niets te zeggen heeft. Weth. stelt in 't licht de scheeve verhouding die er ontstond door dat bijv. niet een leeraar aan de school toegevoegd, maar die dit jaar toevallig geen onderwijs aan bedoelden leerling had gegeven, maar wel een lid van de Commissie van Toezicht, die den leerling heelemaal niet kende, hier stem in het kapittel zou hebben. Directeur en leeraren wenschten dezen toe stand veranderd te zien en daarom vroeg de directeur der H.B.S., de heer Horn, wijst maara 11 e leeraren aan, want ik heb ze toch allen noodig. Van een commissie van examen te spreken is eigenlijk een wassen neus, daar toch alle leeraren met den directeur over den overgang moeten oordeelen. Weth. is intusschen bereid bij art. 24 de toevoe ging voor te stellen, waardoor een lid van de Commissie van Toezicht aan het examen kan deelnemen, en dan met een adviseerende stem. De heer Houtman kan zich met de laatste toevoeging door den wethouder bedoeld, geheel vereenigen. Hij is 't overigens geheel met hem eens, dat om een school te leeren kennen, men haar voortdurend moet bezoeken. Artt. 22 en 23 worden onveranderd aangenomen. De Voorzitter merkt bij art. 24 op, dat hier dus aan toegevoegd moet worden de bepa ling de ledeu van de commissie kunnen bij de beraadslagingen tegenwoordig zijn en hebben dan een adviseerende stem. De heer Wittkam pf acht de toevoeging «adviseerende stem" een wasse neus. De wethouder, de heer Goslinga voegt hem toeU hebt zelf hier een adviseerende stem, hecht u daar dan geen beteekenis aan. Na verdere gedachtenwisseling tusschen de heeren Wittkamp en Goslinga blijft laatstbedoelde toevoeging gehandhaafd. Bij art. 34 zegt de heer Houtman dat hij hier dezelfde opmerking heeft. De Voorzitter zegt in verband met de genomen beslissing een verbeterde redactie toe. De heer mr. Kavelaars merkt op, dat in het artikel dat de bezoldiging der leeraren om schrijft, het woord «telkens" misplaatst is. Zoo als 't nu staat zou 't verkeerd (omtrent de ver hoogingen) worden opgevat. Het woord «telkens" moet ingelascht worden na het woord «dienst." De Voorzitter zegt, dat B. en W. de zeer juiste opmerking van den heer Kavelaars over nemen. De geheele verordening wordt daarna bij accla matie aangenomen. Personeel Herhalingsschool. 126. Voorstel tot benoeming van het personeel thans aan bovenvermelde Herhalingsschool ver bonden, aan den Handelsavondcursus, benevens benoeming van leeraren voor de nieuwe vakken «Handelsaardiijkskunde" en «Nederlandsche taal en Correspondentie." Aliereerst geldt 't de herbenoeming van het personeel van de herhalingsschool bij den handels avondcursus nl. van den tijdelijken directeur, den heer De Maar, en van de leeraren de heer R. de Maar, Duitsche taal en rekenen, J. Goed volk, Fransche taal, K. Rovers, handelsrekenen en boekhouden, en mej. W. J. Visser, Engelsche taal. Voor Handelsaardrijkskunde worden aanbevolen 1. J. Keuning, leeraar aan de Hoogere Burger school alhier2. W. Sterk, onderwijzer aan school D alhier. Voor Nederlandsche taal en Correspondentie I. A. J. Dekker, Hoofd der gewone Lagere school voor Christelijk onderwijs; 2. A. Baan, Hoofd van school C alhier. Worden benoemd. Voor Handels-aardrijkskunde de heer J. Keuning, met 14 stemmen, 2 op den heer W. Sterk. Voor Nederl taal en Correspondentie de heer A. J. Dekker met 14 stemmen, 2 op den heer A. Baan. Vaststelling Verordeningen. 13. Voorstellen tot vaststelling van verorde ningen op het geldelijk beheer der Gemeenterei niging en het Algemeen Handels-Entrepot en herziening van de verordening op het Grondbe drijf, een en ander naar aanleiding van art. 114bis der Gemeentewet. Achtereenvolgens worden vastgesteld de arti kelen en daarna de geheele verordening op het geldelijk beheer der Gemeente-reiniging. Evenzoo worden met algemeene stemmen vastgesteld de artikelen en de geheele verordening op het Alge meene Handels-Entrepot. In behandeling komt nu de verordening op het Grondbedrijf. De Voorzitter merkt op, dat in art. 1 de twee eerste regels behooren te vervallen om direct te beginnen met «Het grondbedrijf" enz. Bij art. 17 heeft de heer Houtman een kleine opmerking. Hij wil nu berusten in het ar.tikel dat bepaalt, het saldo der winst- en ver liesrekening in de gemeente-huishouding zal ver vloeien, maar stelt zich voor, daarop later terug te komen. De geheele verordening wordt daarna, evenals de vorige, bij acclamatie aangenomen. In verband met de wijziging der verordening op het grondbedrijf, wordt tevens een wijziging van de instructie van den Ontvanger dezer Ge meente (Gemeenteblad no. 24 van 1910) alsmede van de verordening regelende de samenstelling en den werkkring van de Commissie voor de Admi nistratie der private bezittingen (Gemeenteblad no. 15 van 1967) voorgesteld Ook deze wijziging wordt met algemeene stem men aangenomen. Brandgevaar. 14. Behandeling van het voorstel tot vaststelling eener verordening houdende bepalingen ter voor koming van brandgevaar en ter regeling van het blusschen van brand en in verband daarmede wijziging van de verordering op het gebruik van de Havens en Wateren (Havenreglement). De Voorzitter zegt, dat deze zaak heel lang aanhangig is geweest. Er worden geen algemeene beschouwingen ge houden. Bij art. 11 vraagt de heer G e r 1 a c h of de ruwketels in den daar bedoelden schouw begre pen zijn. De Voorzitter merkt op, dat 't hier gaat over brandgevaar. Bij art. 30 wijst de wethouder, de heer Gos linga, op de bepaling in punt 5, dat alle deu ren in publieke gebouwen naar buiten moeten openslaan. De Voorzitter zegt hier een redactiewijzi ging toe. Na aanneming van het laatste artikel, dat be paalt de verordening met 1 Januari 1912 in wer king treedt, wordt de geheele verordening met algemeene stemmen aangenomen. De in verband met bedoelde verordening te wijzigen verordening op het gebruik van de Havens en Wateren (Havenreglement) wordt evenzoo goedgekeurd. (Slot volgt). Het komt dikwijls voor, dat menschen aan nier- of blaaskwalen lijdende zijn zonder dat zij eenig vermoeden hebben van de oorzaak van hun kwaal. De verschijnselen loopen dan ook zeer uiteen en dat zij zich niet op dezelfde wijze voordoen, dient te worden toegeschreven aan de verschillende lichaamsgesteldheden bij verschillend menschen. Doordat de nieren hun plicht niet behoorlijk vervullen, gaat gij lijden aan pijn in de gewrich ten en spieren en vooral bij guur en vochtig weer gevoelt gij u rheumatisch. De urine laat een be zinksel achter en komt pijnlijk, soms bij zeer groote of bij zeer kleine hoeveelheden, en met een scherpe, onaangename reuk. 's Morgens gevoelt gij u dikwijls te ellendig om op te staan en gij krijgt blazen onder de oogen, opgezwollen handen of enkels. Wanneer zich verschijnselen als de boven staande vertoonen, is dit een bewijs, dat de nieren te kort schieten in hun plicht om de onzuiver heden uit het bloed te filtreeren. Verwaarloózing dezer verschijnselen leidt tot gevaarlijke ziekten als chronische rheumatiek, steen, ontsteking van de blaas en urinekanalen, hartzwakte, enz. Begint daarom zoo spoedig mogelijk heden nog met het gebruik der echte Forster'sRugpijnNieren Pillen, het grootsche nieren- en blaasgeneesmiddel, dat de nieren hun verloren kracht weergeeft. Zij maken deze organen weer geschikt voor hun omvangrijk werk om het bloed te zuiveren. Let er op, dat de handteekening van James Foster op de doos voorkomt ten bewijze, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Zij zijn te Schiedam verkrijgbaar bij de heeren KAPPELHOFF HOVINGH. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Een soliede en voordeelige belegging van spaargelden en kapitalen vormen de in stukken van f50.—, flOO—1500.- en flOOO der Schiedam, Lange Haven 103. Koers van uitgifte 100 Verkrijgbaar ten kantore der Bank, alsmede by H.H. Commissionnairs in Effecten. Ongelukken. Schipper Spanjer, van de Midslander reddingsboot, is Donderdag in de red- dingbootschuur gevallen en inwendig ernstig ge kwetst. Gisteren is hij per motorreddingsboot Bran- daris naar Harlingen vervoerd, waar hij in het zie kenhuis werd opgenomen. Te Belfeld (Lib.) waren Donderdag-namiddag P. Lankes, oud 17 jaar, W. Verdonk, oud 15 jaar en J. Kessels, oud 16 jaar, bezig met het uitdelven van klei aan den Kleiberg, Er ont stond plotseling een aardverschuiving; alle drie geraakten onder de aarde en werden later leven loos onder de aardmassa uitgehaald. Branden. Donderdagmorgen ongeveer drie uur is te Wapieinvelde door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de zoogenaamde ..'Oude Ka zerne", zijnde acht aan elkander gebouwde ar beiderswoningen, staande aan den I lat temer weg etn toe beboerende aan de N. V. de Berghuizei! papierfabriek aldaar. Vier van de woningen wer den jn de asdh gelegd. Verzekering dekt gedeel telijk do sebade. (Zw. Ct.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2