Stads- en Gewestelijk Nieuws. eerste wenseht hij, dat men beter kent den defi nitieven kooper. 't Is toch niet van belang ont bloot te weten met welken persoon men te doen heeft. Voor den Raad die heeft te besluiten en het College dat moet uitvoeren, is 't niet vol doende dat de koopprijs betaald wordt. Er komen toch bij den koop verschillende conditiën, die 't wenscholijk maken te weten met wien men te doen heeft. Spr. begrijpt ook niet welk voor deel er in gelegen is, steeds een strooman voorop te schuiven. Hij geeft dus in overweging steeds naar den definitieven kooper te vragen, wiens naam toch bekend wordt bij de vaststelling der hypo theek-akte. Het tweede bezwaar is dat, 't hier betreft een hoekperceel, dat de gemeente later nog wel eens noodig kan hebben. Was nu door een clausule in de koopakte te bereiken, dat de gemeente later het perceel weer aan zich kon trekken, dan was spr. tevredenmaar daartoe ziet hij geen kans hij ziet geen kans hier een zakelijk recht te ver krijgen daarom wil hij dit perceel in erfpacht geven, dat de gemeente vroeg of laat als hoekper ceel kan noodig hebben, bijv. voor het maken van een tram. Waar 't alsdan zeer moeilijk zou terug te bekomen zijn, wil hij *t nu in erfpacht geven. De Voorzitter meent dat er niets tegen is, eerst den definitieven kooper te weten voor de akte gepasseerd wordt hij vindt daar integendeel veel voor te zeggen. Hij verklaart zich bereid daarop bij den bemiddelenden kooper aan te dringen. Wat het tweede bezwaar betreft, merkt de voorzitter op, dat dit voor iederen verkoop van grond geldt. Hij wijst er op, dat toch nog altijd de weg tot onteigening open ligt. De heer De Jong doet een beroep op de er varing reeds door B. en W. omtrent het niet-uit- geven in erfpacht opgedaan. Hij blijft van mee ning dat de gemeente later dit pereeel weer noo dig kan hebben en is daarom huiverig alle rech ten daarop prijs te geven. Waar hij hier geen zakelijk recht kan krijgen, rest hem niets anders dan in erfpacht uit te geven. De Voorzitter vraagt of de heer De Jong zijn voorstel handhaaft, waar toch het doel is daar alles te zien bebouwen. De heer De Jong doet beslist het voorstel dit stukje in erfpacht uit te geven. De heer Evers merkt op, dat hier 't geldt een hoek van een straat die geen hoefdstraat iseen tram wordt toch meestal door een hoofdstraat gelegd. Spr. wijst verder op de moeilijkheid van toepassing van erfpacht in de praktijk, daar de bouwers meestal geen erfpacht willen. De heer De Jong meent, dat, waar de ge meente eigenares is van (nagenoeg) alle bouwter reinen, wij niet van het goed vinden der bouwers behoeven af te hangen. Wijl hier geen concur rentie is, stelt de gemeente van haar bouwterrein hare condities. Hij ziet hier niet een zaak voor vandaag maar voor de toekomst. De wethouder, de heer Go sl in ga, begrijpt den vorigen spreker op zijn eersten punt niet. Hij zou dus onderscheid willen maken tusschen de koopers maar voor de gemeente zijn toch alle burgers die grond willen koopen gelijk en bestaat er geen voorkeur. Bovendien kunnen er motieven zijn, waarom de eigenlijke kooper zich niet direct bekend wil maken tegenover de Raadsleden. --vorio bezwaar betreft, meende weth. 'j, «'«rpn weer f.ude argumenten" Wotn. -venscit ook nog te vr «gen of de hoer De Jong genoegen zou nemen met eeuwigdurende afpacht. Hij zou wel willen, dat hy zijn voorstel omtrent eripucht wat nader kon omschrijven. De heer mr. von Briel Sasse kan hetgeen de heer Goslinga opmerkte, bijna geheel onder schrijven. Alleen heeft hij er bezwaar in, dat aan eventueele koopers de verplichting om zich bekend te maken als conditio sine qua non op te leggen er kan in den handelstand zeer veel be lang zijn om den naam van den kooper niet be kend te maken, en is die zóo obscuur, dan is er nog wel een middel om er achter te komen. Spr. acht 't niet het belang der gemeente, die grond moet verkoopen, daar zoo op aan te dringenhij zou alleen willen verzoeken, geen voorwaarde op te leggen. De Voorzitter zegt, dat 't zijn bedoeling was, bij dergelijke aanvraag aldus te handelen, dat gevraagd wordtIs er ook bezwaar tegen, dat de naam van den kooper genoemd wordt? De heer De Jong begrijpt niet, dat de heeren het belang van zijn voorstel niet geheel kunnen inzien, 't Is toch volstrekt niet hetzelfde of men te doen heeft met A of met B. 't Gaat toch niet alleen om den hoofdprijs, maar er zijn nog andere condities en als de kooper die niet nakomt, wat moet de gemeente dan doen Voor de beoordee ling van het koopcontract en bij de overweging of 't zal worden nagekomen, moet de Raad weten met wien hij te doen heeft. In een exceptioneel geval kan de zaak in geheime zitting behandeld worden, maar met een pseudoniem kan hij niet tevreden zijn. Overigens acht spr. de kwestie op welke wijze erfpacht moet toegepast worden, voor 75 jaar of onbeperkt, van ondergeschikt belang. Hij is vol daan als het beginsel van erfpacht wordt toege past en blijft dus bij zijn voorstel om hier niet te verkoopen, maar in erfpacht uit te geven. Dit voorstel wordt ondersteunde door de heeren Gerlach en Koopmans. De heer Wittkampf merkt op, dat de heer De Jong niet heeft aangetoond, waarom speciaal dat stukje in erfpacht moet worden gegeven, waar hij vroeger over erfpacht in vergelijking met Pink Pillen heeft gespreken, schijnt hij nu in eens in die pillen vertrouwen te hebben gekregen. De wethouder, de heer Goslinga, merkt op, dat <je bouwers erfpacht toch niet accepteeren en blijft >0k na de nadere opmerking van den heer D e J°ng volhouden, dat er een anderen weg, dien ran onteigening, openstaat, om het vroegere eigendom a.r gemeente terug te bekomen. De wethoucoj-, de heer Van Westendorp, stelt in 't licht <-Jat zich hier ook de kwestie van tijdelijke of eeuwigdurende erfpacht opdringt. Het argument van de voorstanders van erfpacht is ook dat men van ö<s waardevermeerdering van den grond moet profiteecen, maar hij eeuwigdu rende erfpacht kan men «lat niet toepassen. De heer De Jong zegt, dat hij dit perceel in erfpacht wil geven, omdat hij zich zeer goed kan voorstellen, dat de gemeente later in de noodza kelijkheid kan komen, dit perceel te moeten terug koopenj Dat bij dit perceel geen hoofdstraat ligt, is voor hem geen argement. Daar hij deze gebeurlijkheid niet met een clausule der koopakte kan voorzien, geen zakelijk recht hier kan ver krijgen, ziet hij zich genoopt zijn voorster tot he uitgeven in erfpacht te handhaven. fe T. De heer Wittkampf betoogt' dat, als de heer De Jong zich de mogelijkheid van terugkoo- pen voor dit perceel kan denken, die mogelijkheid voor ieder stuk uit te geven grond vaststaat en hij dus geen reden ziet hier na juist erfpacht toe te passen. De heer Koopmans meent, dat nog steeds het afwijzend preadvies van B. en W. hier aan de orde is, dat niet is terug genomen. Alvorens dus over erfpacht of verkoop te beslissen, moet eerst het afwijzend preadvies worden behandeld. De Voorzitter zegt, dat het ingekomen adres een heele verandering in deze zaak heeft gebracht, maar meent, dat eerst over het amen dement-De Jong moet worden gestemd. Het amendementDe Jong, daarna in stemming gebracht, wordt verworpen met 124 stemmen. Voor stemmen de heeren Gerlach, Koopmans, De Jong en Van Westendorp. De wethouder, de heer VanWestendorp, zegt, dat hier allereerst de vraag geldt of de gemeente zich tegenover de eerste koopers ver plicht heeft daar alleen heerenhuizen te bouwen. Als het bezwaar tegen het bouwen van een win kelhuis bij de betrokken persoon niet geldt, dan is 'took voor B. en W. geen bezwaar meer. Maar eerst moet hier de beslissing vallen over het af wijzend preadvies van B. en W., daarna kan men met de commissie van grondbedrijf over den prijs overleggen. De Voorzitter verklaart zich in gelijken zin. De heer mr. von Briel Sasse vraagt of er haast bij de zaak is. De Voorzitter gelooft 'tniet. De heer Houtman meent, dat als er daar een winkelgebouw gesticht wordt, de grondprijs hooger kan zijn, men kan er met de commissie van grondbedrijf over spreken. De Voorzitter meent, dat het voorstel dan teruggezonden moet worden om advies De heer Wittkampf meent, dat toch eerst gestemd moet worden over het preadvies van B. en W. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dat te rugtrekken en dan eerst advies zullen vragen aan de commissie voor grondbedrijf. 16. Idem tot verkoop van een perceel grond aan de Prins Frederik Hendrikstraat. Hier op adviseeren B. en W. gunstig, mits een prijs van f5.75 betaald wordt: De heer Evers zegt, dat hij als lid der com missie van grondbedrijf ook is meegegaan met den prijs van f5.75, maar na dien tijd heeft hij den heer Van Waalwijk van Doorn gesproken en gehoord, dat de eventueele kooper een prijs van f5.75 niet zou kunnen betalen en hoogstens f 5 50 zou kunnen geven 't zou hem spijten als de zaak op dat kwartje afstuittedaarom stelt hij voor, den grond voor f5.50 te verkoopen. De heer Wittkampf acht dit een gevaar lijke weghij gelooft wel, dat de kooper over dat kwartje heen zal gaan en zou daarom het voorstel willen houden, zooals 't was. De heer Evers wijst op de ongelukkige ligging van dit stuk grond aan den achterkant van eene branderij men zou 't toch bejammeren als het terrein daar niet volgebouwd werd. De Voorzitter zegt, dat wel degelijk reke ning is gehouden met de ongelukkige ligging van -tuk: +och meenen B. en W. de voorwaarde handhaven dat een prijs van f5,75 aald. Voorz. stelt nog in 't licht, dat 't Raad is die hier verkoopt, maar dat hij in W. machtigt tot genoemden prijs te Den heer Koopmans is 't niet recht duide lijk dat deze grond gelegen is achter een bran derij aan de Westerkadehij dacht dat die was aan den achterkant der daar bestaande scholen en meende dat een dwarsstraat geprojecteerd was door den nu uit te geven grond. De Voorzitter gelooft niet, dat een derge lijke straat in het plan van uitbreiding is ont worpen, dat in ieder geval nu nog niet is vast gesteld. De wethouder, de heer VanWestendorp, zegt, dat bedoelde gronduitgave met het tegen woordige plan niet in conflict komt. Hij verklaart, tot stemming overgaande, hoewel zijn stem aan dit voorstel gevende, over 't geheel tegen verkoop te zien. Het voorstel wordt aangenomen met 14 2 stemmen. Tegen stemmen de heeren Gerlach en Koop mans. De heer De Bruin heeft de vergadering reeds verlaten. 17. Idem tot verkoop van een perceel grond aan de Van Smalleveldstraat. Ook hier stellen B. en W. voor tot verkoop te besluiten tegen een prijs van f7.75. Op dezelfde wijze als bij het vorig voorstel worden B. en W. tot verkoop gemachtigd. Archief. B. en W. stellen voor, de den 12e December j.l. vastgestelde verordening op het gebruik vaD het archief en de bibliotheek onder nieuwe dagtee- kening vast te stellen met een kleine wijziging van art. 2 daartoe strekkende, dat achter dat artikel, luidende«Het archief en de bibliotheek zijn geopend iedere week op Maandag en Woens dag van des namiddags 1—4 uur, wordt toege voegd «behalve op de algemeen erkende Chris telijke feestdagen en den Nieuwjaarsdag." Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Interpellatie. De heer Gerlach krijgt nu gelegenheid tot het houden zijner aangekondigde interpellatie en vraagt: Is 't mogelijk tot opruiming van het wrak in de Raamgracht over te gaan De Voorzitter zegt, dat reeds over deze zaak is gesproken en dat de havenmeester in dato 21 December geadviseerd heeft tot opruiming van het onbeheerden wrak over ie gaan, maar de oor spronkelijke eigenaar heeft het vaartuig verkocht aar ziin zoon Rinus Klooster. Zoodra dezegearri- -..oriosr met den commissaris aiming nader besproken .gs den minnelijken weg, j de Wet moeten geschie- nkele dagen geduld moe- igenaar is aangekomen. De heer Gerlach meent, dat dit nog lang kan duren. De Voorzitter zegt, dat als de eigenaar niet spoedig komt opdagen, de opruiming volgens wettelijk voorschrift zal plaats hebben. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de openbare vergadering. Weerbericht .^Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Jan. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 776.7 te Mïmchen. Laagste barometerstand 739.7 te Haperanda. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen, meest zuidwestelijken wind, neveling tot betrokken, weinig neerslag zelfde temperatuur. Sociale cursus. Het volgende verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Ter afwisseling der sociale onderwerpen, gaf ons de heer Th. J. Mouwens, Vrijdag 29 De cember een lezing over een historisch onderwerp- Op de hem eigen prettige wijze schetste spr. ons het ontstaan van ons tegenwoordig constitutioneel koningschap gaf, een beeld van onze vaderland- sche geschiedenis vanaf 1780, en teekende de woelingen en twisten, die ons geleidelijk het tegenwoordige regeeringsstelsel bracht. De oorlog met Engeland in 1780 verlamde onzen handel en scheepvaart, bracht achteruitgang van zaken. Willem V was toen stadhouder van Hol land hij was een zwakkeling en tot regeeren onbekwaam; en toch verweet men aan zijn bloed dorstig optreden den treurigen toestand van het land. Zijn tegenstanders gingen zelfs zoover om in het openbaar in woord en geschrift tegen hem te velde te trekken, en in 1785 ontzette men hem als hoofd van het leger, later ontnam men hem ook het bevelhebberschap over de residentie) zoodat hij zich op het Loo terugtrok. Dit verdroot zijn vrouw, die zich in die afge trokkenheid niet kon schikken, zij ging naar den Haag en trachtte door bemiddeling harer vrien den een omwenteling te maken. Zij werd bij Goejanverwellensluis opgelicht en zoo haar poging verijdeld. Hierover woedend schreef zij aan haar broeder, den koning van Pruisen, die in Den Haag alge- heele voldoening voor den stadhouder eischte. Toen dit niet hielp, stuurde Pruisen een leger, dat zoo den stadhouder in zijn waardigheid her stelde en de orde handhaafde. De z.g. patriotten weken uit naar Frankrijk en België. Hun kwam de intusschen uitgebroken Fransche revolutie goed te stade. Zij stookten in Parijs en men besloot de wereld te bevrijden van hun hoofden. In 1795 kwam over de bevroren ri vieren een leger uit frankrijk. Men begroette de bevrijders hier met geestdrift en Willem V week naar Engeland uit. De republiek kwam een en ondeelbaar. Onze bevrijders moesten echter een kleine belooning hebben voor hun weldaad. Men betaalde hun het bagatel van honderd-millioen gulden en een gedeelte Nederland plus het onderhoud van 25000 soldaten, die gevoed en gekleed moesten worden, en dan telkens door andere worden ver wisseld dat alles kostte ons nog bovendien vier en-zeventig millioen. Voorts berokkende ons de vijandschap met Engeland onnoemelijke schade aan handel en nijverheid, honderden werden straatarm. De toestand van ons land was dan ook verre van rooskleurig. Toen kwam Napoleon, die godsdienst en vor stelijke regeering herstelde, en R. J. Schimmel- pennink als raadspensionaris aanstelde, die echter in 1806 ontslag moest nemen, omdat Napoleon nog een broer had, die hij voor ons als koning bestemd had. Konink Lodewijk kwam en toonde zich werkelijk een vaderlijk vorst. Hij bezocht bij verschiliende gelegenheden de door rampen ge teisterde plaatsen en streken en lenigden den nood der getroffenen. Napoleon, ziende den invloed dien zijn broeder in Holland kreeg, riep hem terug en maakte van Nederland een Fransch gewest stelde de zoo verafschuwde loting voor de militie in, verminderde de staatsschuld, waardoor velen arm werden, en veranderde het onderwijs. De inleider schetste ons breedvoerig de glorie en den val van Napoleon. In 1813, toen de glorie van Napoleon was verdwe nen en hijzelf gevangen zat, begonnen ook de Nederlanders zich te bewegen. Men haalde de stadhouder (een zoon van de bovenomschreven Willem V) uit Engeland, vormde een constitutio neel koninkrijk met Willem als vorst der Neder landen en gaf hem den naam van Koning Willem I. Zoo ontstond ons tegenwoordige regeerings stelsel met onze grondwet enz. De tweede voorzitter, dankte namens de ver gadering den inleider voor zijn afwisselende cau- seriën, die zeer in smaak van de vergadering vielen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, spreekt 12 Januari de weleerw. heer Warnink over «Lijkverbranding." Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Overzicht der werkzaamheden over het jaar 1911. Aanbiedingen van werkzoekenden 998aan vragen door werkgevers 555; aantal plaatsingen 389. In 1910 bedroeg het aantal aanbiedingen 936 dat der aanvragen 324, en dat der plaatsingen 175, P. Brittenburg, f In den ochtend1 van den Nieuwjaarsdag over leed alhier plotseling de heer P. Brilienburg, com missionair in effecten, oud-lid van dun R,a,ad dezer g«ir\eenl.<*. li De heer Btrillmburg, zoon e^ne-r oude Sehiedam- sche familie sedert vele jaren in onze stad ge vestigd, heeft ziclh steeds veelzijdig op maatschap pelijk gebied bewogen. Aan verschillende zaken van maatschappelijk belang nam hij ijverig deel, Nog onlangs werd zijne 25-jarige werkzaamheid als commissaris van de Nulsspaa.rbank «ie laatste 9 jaren als voorzitter eenigszins fees- lelijk herdacht. Iu den Gemeenteraad, waarvan hij va;n April 1889. tót September 1963 de-d uit maakte, wierden zijne adviezen als die van een op financieel gebied wel ervaren man steeds op prijs gesteld. Het zoo plotseling verscheiden van den heer Brilteinburg werd dan ook algemeen met deel neming vernomen. In menigen ^ring zal 't een merkbare leemte laten. JubilèB. H. P. Timmerhaus. Onder veelzijdige belangstelling herdacht gis teren de heer B. H. P. Timmerhaus den dag waarop hij voor 30 jaar in dienst trad ten kan tore van den heer A. C. A. Nolet, distillateur alhier, wiens zaak dien dag even lang bestond. Tal van brieven, kaartjes en telegrammen gaven blijk van de deelneming die ook dit jubilé van den volijverigen chet de bureau in ruimen kring vond. Oude- en Nieuwjaarsdag. De Oude- en Nieuwjaarsdag heeft ditmaal in onze gemeente heel wat drukte en rumoer ver oorzaakt. Hier en daar hadden schermutselingen plaats en moest de politie handelend optreden. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is door verbreking van afsluiting diefstal gepleegd in een schuur nabij den Watertoren en is daaruit eenig ondergoed en een konijnenvel ontvreemd. De gestolen voorwerpen zijn opgespoord en in beslag genomen. De daders zijn bekend. Zondag-morgen half zeven werd aan de politie kennis gegeven, dat een uitslaande brand was ontstaan aan den Noordvestsingel, waarop alarm werd gemaakt en de slangenwagen der politie uitrukte. Op het terrein gekomen bleek weldra, dat er geen brand was. Het roode aanschijn van de lucht uithoofde van het uithalen van «scheepjes" uit den glasoven van de glasblazerij der firma Mel- chers, wat het aanschijn gaf alsof de geheele fabriek in brand stond, had tot het geroep van brand aanleiding gekomen. Zondag-avond werd door eene vrouw klachte gedaan, dat in hare woning aan de Bakkersstraat door een haar bekend persoon moedwillig een ruit was stukgeslagen. Zondag-avond ongeveer 94 ure is gearresteerd en onder hevig verzet naar het po litiebureau gebracht de 24-jarige G. A. >S., wonende alhier, die in een koffiehuis op den hoek van de Lange Haven en de Bokkesteeg een 4-tal ruiten had stukgeslagen. Een jonger persoon, die zich hevig tegen de arrestatie van eerstbedoelden verzette, door den politieagent te bemoeilijken en aan 't lijf te han gen, werd mede gearresteerd en in bewaring gesteld. Gister-avond zijn beide personen na verhoor ontslagen. Zondagnacht ongeveer 4Va u r e 1 i e p een persoon, die vermoedelijk te veel Oud in Nieuw had gezet, in de Noordvestgracht. Hij werd er door eenige nabijzijnde personen uitgehaald en naar huis gebracht. Bij een vechtpartij die Zondag nacht plaats had op de Korte Haven tusschen eenige personen werd G. J., wonende te Overschie, aan het rechteroor verwond. Een vrouw in de Bakkersstraat deed gister-avond bij de politie klachte, dat een persoon haar bekend twee glasruiten en een bloempot in hare woning had stuk geslagen. Bij de 6 en 7 Dec. j. 1. te Rotterdam gehouden examens ter verkrijging van de Mercu- rius-diploma's «Engelsche Handelscorrespondentie" en «Boekhouden" slaagden respect, onze stadge- nooten, de heeren J. en C. van Noortwijk Pzn. Met ingang van 1 Januari j.l., z ij n de agenten van politie 2e klasse J. J. de Ruiter en G. J. Blok, bevorderd tot agent van politie le klasse. Ten Rijkstelegraafkantore alhier werden in 1911 behandeld 42320 telegrammen, zijnde 1367 minder dan in 1910. Het aantal gevoerde telefoongesprekken was 73.973 bij 1910 vergeleken 13.362 meer. Deze vermeerdering is ongetwijfeld het gevolg van het verlaagde telefoontarief. 1 n 1911 kwamen alhier binnen 43 stoomschepen, 3 zeelichters en 20 zee-zeilschepen met een totaal-inhoud van 148147 M8, terwijl deze cijfers voor 1910 respectievelijk bedroegen 53, 3, 29 en 184948 M3. De opbrengst van het havengeld bedroeg over 1911 f34660.38, tegen f36119.06 in 1910, of f 1458.674 minder. Het sluis- en bruggeld bedroeg over 1911 f21776.23, terwijl dit in 1910 was f22294 71, of f518.52 minder. Gister-avond omstreeks 7 uur is tusschen Schiedam en de Hooge boomen een boerenwagen door de electrische tram, komende uit Schiedam, aangereden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, doch de boerenwagen werd gedeeltelijk vernield, terwijl ook de tramwagen beschadigd werd. Vtil AÜV/^w...

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2