Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. gjjeir ham mededeeltte, flat Sit ,fii 2q ja&t ®et geval was:, zeide do vreemdeling„Dan moet u wel- gwed met het vaarwater bekend zijn!" Op de verdere vraag wat M. zou, doen, indien hij door ieiein vijandelijk smaldeel ,aan boord werd geno- men, kreeg de I/oer ten ^untwiosord.,,Ik zou aan boord gaan cm het smaldeel op de eerste de beste, zandbank aan de® grond zetten. Een Fries verraadt zijn vaderland nioig voor geen mil'lioenl" De nieuwsgierige heer maakte zich laarop snol uit de voeten. Volgens een bericht nit Rome beeft de Paus den bisschop van Adria ein Rovigo, Mgr. Bog- rani, tot nuntiuis van Mexico benoemd. Prov. Statenverkiezing. Zuid-Holland. LEIDERDORP. De Centrale Antirevolutionaire kiesvereeniging van het hoofdkiesdistrict Leider dorp, stelde gisternamiddag tot candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten voor de vacature wijlen J. J. van Hoeken, (aftreding 1916)) den heer R*Ouwehand, reeder en wethouder van Katwijk en in de vacature wijlen S. baron van Heemstra (aftreden 1913) de heer W. Warnaer. bloemist enlid van den Gemeenteraad te Sas- senheim. te gaan op het denkbeeld, dat generaal Snijders, zonder lid van de commissie te zijn, niettemin al haar werkzaamheden zou bijwonen, daarentegen opende Z. Exc. den generaal het vooruitzicht, dat hij, desverlangd, alsnog tot lid der commissie kon worden benoemd. De generaal heeft zich daarop onmiddellijk bereid verklaard, zoodanige benoeming te aanvaarden. In een langdurig mondeling onder houd, den generaal op zijn verzoek door minister Colijn, ten huize van Z. Exc., toegestaan, heeft de heer Snijders zijn bedoelingen nader toegelicht en den minister verschillende mededeelingen gedaan. Hoezeer, zooals bekend is, de generaal-majoor Bisschoff van Heemskerck voorzitter van de commissie is, heeft de luitenant-generaal Snijders, in strijd met de usances der militaire hiërarchie verklaard zich het lidmaatschap te laten welge vallen óók omdat hij volstrekt ongenegen zou zijn geweest, zelf als voorzitter op te treden. Ziektewet. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor de Ziektewet heeft gisteren hare vergaderingen voortgezet en zal ook nog de vol gende dagen van deze week bijeenblijven. Gevecht in Atjeh. Blijkens uit Nederlandsche-Indië bij de regee ring ontvangen telegrammen, ontstond bij een huisonderzoek in Kampong Dah, bij Rondeng (onderafdeeling van Atjeh, gouvernement Atjeh en onderhoorigheden) een gevecht, waarbij een militair beneden den rang van officier sneuvelde en zeven kwaadwilligen werden nedergelegd. Doordat de kwaadwilligen de zich in het huis bevindende personen verhinderden naar buiten te gaan, werden door het vuur der militairen, dat eerst na herhaalde sommatie werd afgegeven en dat gestaakt werd toen kindergeschrei gehoord werd, bij ongeluk gedood negen kamponglieden van wie twee vrouwen en drie kinderen en ge wond vier kamponglieden, van wie een vrouw en een kind. Sedert hebben zich gemeld 31 kwaadwilligen, onder wie de leiders van het verzet en de onder geschikte bendehoofden. zouden geen hoogere jaarwedde dan die der andere agenten wettigen. Bij het betoonen van bizondere activiteit, ontvangen zij buitengewone belooningen. De Schie voor »Hollandia" is zeker niet breed genoeg voor de vaart, een verbreeding of ingra ving, daar ter plaatse ware gewenscht. Overigens zijn er nog andere plaatsen waar dit vaarwater voor de tegenwoordige scheepvaart te smal is en men dus met groote schepen steeds last heeft. De vraag om het mnseum des Zondags open te stellen, heeft aanleiding gegeven tot overleg met de Commissie, als resultaat waarvan besloten is tot openstelling op eenige uren des Zondags voorloopig bij wijze van proef. Verpachting van visscher\jen door den Staat, De heeren Jan de Boon, Gzn., visscher en lid van den Gemeenteraad te Hardingsveld, F. J. Mijn- lieff Wzn., te Krimpen aan de Lek, A. C. v. d. Heuvel, te Rotterdam en W. Kalkman Sr., te Krimpen aan de Lek, hebben zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend met verzoek het daarheen te willen leiden, dat hun door den Staat der Nederlanden zal worden betaald als schade vergoeding de som van f 18110.80 met 5 pet. rente per jaar van 13 October 1905. Dit verzoek is een gevolg van gevoerde proces sen over verpachting van visscherijen door den Staat. Pensioenfonds S.S. De commissie van beheer van het ponsioen- fonds van het personeel der Staatsspoorwegen heeft aan dat personeel een circulaire met bijge voegd referendumbiljet gezonden, om zich uit te spreken over de vraag, of de leden zich al dan niet kunnen vereenigen met de voorstellen van de regeering, in welke de Minister opheffing van de commissie van beheer eischt. De directeur-gene raal heeft goedgevonden, dat een commissie van toezicht zal worden ingesteld welke echter geen recht van beslissing zal hebben Door de gezamenlijke organisaties zullen onder het personeel thans manifesten verspreid worden, waarin het wordt aangespoord een bijgaande strook op het referendumbiljet te plakken, waarop staat r »Ik aanvaard de regeling noodgedrongen, daar bij betreurende dat de commissie van beheer van het Pensioenfonds niet met haar tegenwoordige bevoegdheid gehandhaafd blijft." Oud-President Stein. 10 Maart a.s. viert de heer M. T. Steyn, oud- Staatspresident van den Oranje-Vrijstaat, zijn zilveren bruiloft. Mevr. de wed. dr. Berns-van Rees, te Utrecht, dr. H. J. Kiewiet de Jonge, te Dordrecht, prof. mr. J de Louter, te Utrecht, de heer G. A. A. Middelberg, te Loenersloot, dr. Hendrik Muller in Den Haag en prof. dr. C. Winkler, te Amsterdam doen moeite om den heer en mevr. Steyn dien dag een'geschenk aa® te bie den, vergezeld van een album met een adres en de handteekening van alle bijdragers (N. R. Ct) Onderscheiding. Door den Paus is begiftigd met het kruis »Pro Ecclesia et Pontifice" in goud, mevr. A. Wage- makers-Blankers te Breda, presidente der veree- niging tot bescherming van meisjes en meerdere katholieke liefdadigheidsinstellingen. Amendementen voorstel herziening regeling subsidie bewaarscholen. Op ons voorstel tot herziening der regeling op de subsidieering van het Bewaarschoolonderwijs werden twee amendementen ingediend, éen van de heeren Evers, Nolet en Beukers en een ander van den heer De Jong, medeonderteekend door de heeren Houtman en Koopmans. Wij zullen hierna bij ieder artikel waarvan wijziging wordt voorgesteld, de daarop betrekking hebbende amen dementen bespreken. Art. 2. De heeren De Jong c.s. achten de voor gestelde bijdragen van f150.— voor een hoofden f 75.voor een onderwijzeres te gering en stellen voor deze bijdragen te verhoogen tot resp. f200.— en f 100.—. Wij kunnen ons daarmede niet vereenigen. In onze toelichting gaven wij al te kennen, dat onze cijfers in onmiddellijk verband stonden met het totale bedrag dat wij meenden, dat voor sub- sidieverhooging kon worden beschikbaar gesteld. Bij onze voorstellen heeft dit bedrag wel degelijk een punt van gedachtenwisseling uitgemaakt. Wij blijven van meening, dat de Gemeentefinanciën niet gedoogen verder te gaan. Art. 3. Door een wijziging van ons voorstel nog onder het afdrukken, welke invoeging van het laatste lid ten gevolge had, is inderdaad over het hoofd gezien, dat de datum opgenomen in Een Volksuniversiteit. Naar de »N. R. Ct." verneemt, hebben een paar niet officieele Nederlandsche wetenschapsmen- schen het initiatief genomen tot de oprichting van een groot, door hot heele land vertakt populair- wetenschappelijk genootschap, een organisatie met verschillende secties. Tegen Maart is een oprich tingsvergadering uitgeschreven, waarop o.a. ge discussieerd zal worden over de stichting van een Nederlandsche Volksuniversiteit. De landweeroefeningen in 1910. De minister van oorlog heeft alsnog benoemd tot lid van de commissie van onderzoek naar de beweerde voorvallen bij de landweeroefeningen den gep. luitenant-generaal Snijders, die, zooals men weet, daarover klachten heeft openbaar ge maakt. De N. Ct. verneemt van de zijde van den heer Snijders het volgende Toen de commissie voor het landweer-onder zoek benoemd was, heeft de minister van oorlog den generaal schriftelijk de vraag gesteld, of hij zijn medewerking wilde verleenen, om het onder zoek van de commissie zoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn. Generaal Snijders heeft die vraag bevestigend beantwoord, mits zijn samenwerking met de commissie kon geschieden op voor hem aanneme lijke en uitvoerbare wijze. De talrijke gegevens waarover hij reeds beschikt en die nog slechts ten deele zijn gepubliceerd maakten het z.i. noodzakelijk, dat hij aan het onderzoek in den vollen omvang kon deelnemen. Geen lid der com missie zijnde, stelde hij eenige voorwaarden, om zeker te zijn, dat hij aan zijn bedoelingen gevolg zou kunnen geven. De minister had overwegend bezwaar tegen sommige dier voorwaarden doch enkele andere, ten doel hebbende het brengen van klaarheid in de zaak te bevorderen, werden door Z. Exc. reeds dadelijk aan de commissie ter naleving voorgeschrevennl. het toezeggen van straffeloosheid aan de getuigen voor hetgeen ze in 1910 mochten hebben misdrevenhet geven van de belofte, dat zij bij een volgende opkomst onder de wapenen geen nadeelen zullen onder vinden, en het afvragen van iederen getuige, of hij bereid zou zijn, zijn verklaring zoo noodig on der eede te bevestigen. Wenschte de minister van oorlog alzoo niet in Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Jan. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 779.5 te Kopenhagen. Laagste barometerstand 734.4 te Vestmanoer Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen oostelijken tot zuidoostelijken wind, nevelig tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer lichte tot matigen vorst. Beantwoording vragen by de behandeling der Gemeente-begrooting gedaan. B. en W. zieggen in een sehrijving aan den Raad Bij de behandeling der begrooting zijn eenige vragen gesteld of onderwerpen besproken, waar omtrent een nader antwoord werd voorbehouden. Wij laten, voor zoover de zaken voor afdoening geschikt zijn, hieronder ons antwoord volgen. De klacht over afwezigheid van Politie in de Plantage Da den storm van 30 September jl. is niet gerechtvaardigd. De post Plantage en kerk is dezelfde, daarom kan |de man niet steeds op hetzelfde punt blijven. Den lsten October was hij gedurende eenigen tijd van den voormiddag bij het Plein »Eendragt" noodig. De bewering, dat de agent in het wachtlokaal Hoofdstraat het lokaal niet mag sluiten, zoo el ders zijn hulp gevorderd wordt, stemt niet met de instructiën overeen. Voor een behoorlijk on derzoek van de klacht is een nadere aanduiding noodig, die zeker wel ter kennis van onzen Voor zitter gebracht zal worden. De nachtronden moeten gecontroleerd worden. Daar de wijken in verschillende richting doorloo- pen worden, passeert de politie niet altijd op hetzelfde uur hetzelde pand, terwijl de ronden wel degelyk vrijheid hebben in een andere wijk te assisteeren, wanneer hun bijstand daar noodig is. Hij politiediploma wordt met f 30.per jaar gehonoreerd, maar aan ieder, die door ijver en goed gedrag uitmunt, dient recht op bevordering gegeven te worden. Het zou onbillijk zijn de beambten, zonder diploma, doch met de gewensch- te eigenschappen, achter te stellen bij gediplo meerden, die de hoedanigheden niet in diezelfde mate bezitten. De diensten die de rechercheurs presteeren dat nieuwe lid, niet in overeenstemming was met die van het 3e lid, betreffende het indienen der begrooting. Wij stellen derhalve voor in het 3e lid in plaats van »2 April" te lezen »2 Mei". Art. 6. Dit art. eischt voor het hoofd der school den ouderdom van 25 jaar. De heeren Evers c s. verlangen verlaging van dezen eisch tot 23 jaar, gelijk geldt voor de onderwijzers van het Lager Onderwijs. De heeren De Jong c.s. achten het voldoende meerderjarigheid te vorderen. Bij nadere overweging achten wij dit laatste rationeel en zien daartegen geen bezwaar, zoodat wij voorstellen in plaats van s>een onderwijzeres minstens 25 jaar oud" te lezen neen meerderja rige onderwijzeres" Art. 7. Zoover betreft den leeftijd der help sters, vinden wij in beide amendementen goeds- Met de heeren Evers c.s. achten wij alle help sters toelaatbaar, die de lagere school met vrucht doorloopen hebben. Met de heeren De Jong c.s. zouden wij deze echter dan nog niet dadelijk bij de berekening der subsidie in aanmerking wen- schen te zien gebracht en kunnen ons in dat op zicht vereenigen met hun amendement om daar mede te wachten tot die helpsters den 14-jarigen leeftijd hebben bereikt. Wij stellen U derhalve voor het laatste lid te lezen nDe helpsters moeten de klassen eener gewone lagere school, volgens verklaring van het betrok ken hoofd, met vrucht hebben doorloopen. Voor de berekeneng van het subsidie komen niet.in aanmeaking helpsters beneden den leeftijd van 24 jaar." In verband hiermede is het dan gewenscht in art. 2 in plaats van nvoor elke helpster" te lezen nvoor elke helpster boven de 14 jaar". De heeren De Jong c.s. wenschen verder voor alle scholen van 101—250 leerlingen éen ver plichte onderwijzeres meer te zien voorgeschreven. Waar uit den aard der zaak de te eischen sterkte van het personeel altijd min of meer het karakter van een minimum moet dragen, meenden wij hier de juiste maat te hebben gekozen, waar van de motieven in ons begeleidend schrijven werden vermeld. Overigens zullen wij natuurlijk de vorming van kleine klassen met een ruim per- neel, waar de middelen dit toelaten, toejuichen. Wjj gevoelen ook wel iets voor het toekennen van subsidie voor onderwijzeressen boven het verplichte aantal, op het voetspoor van de Wet op het Lager Onderwijs, maar achten dit alleen aannemelijk, als een goede beperking mocht gevonden worden. Art. 9. De tweede alinea van dit artikel strekt om te bepalen dat lokalen voor meer dan 50 leerlingen in tweeën moeten zijn gesplitst door een doelmatige afscheiding. Nu willen de heeren Evers c.s. voor deze dui delijke bepaling een bij uitstek zwevend voor schrift in de plaats stellen. De lokalen zouden in tweeën moeten kunnen gesplitst worden. Doch wie beoordeelt, of dit kan en wie beoor deelt, wanneer dit zal gebeuren De voorgestelde bepaling heeft onze sympathie niet. Overigens wijst onze bepaling, in verband met de regeling van het verplichte aantal onderwijze ressen en helpsters, genoegzaam op het onder brengen van niet meer dan 50 kinderen, onder éen onderwijzeres of helpster, in éen behoorlijk afgescheiden ruimte. Wellicht hebben de heeren De Jong c.s. die de nieuwe bepaling onduidelijk en de oude beter vinden ha deze toelichting met de nieuwe bepa ling vrede. Art. 10. Tegen het amendement van de hee ren Evers c.s. hebben wij geen bezwaar Nog is ons opgevallen, dat in plaats van »vóor 1 Juli 1911," moet worden gelezen »op 1 Juli 1911." Wij stellen U derhalve voor in plaats van „tvaar reeds voor 1 Juli 1911 bewaarschoolonder wijs werd gegeven" te Lezen vwaar reeds op 1 Juli 1911 Bewaarschool- of Lager onderwijs werd gegeven." Art. 11. Waar het mogelijk is, dat een bruik baar lokaal op een kleinigheid na aan de maten van het eerste lid zou voldoen, wenschen wij de gelegenheid tot ontheffing open te houden en kunnen derhalve met het amendement van de heeren De Jong c.s. tot het doen vervallen dier ontheffing niet meegaan. Overigens merken wij op dat het verleenen van ontheffing algemeen als een daad van uitvoe ring wordt beschouwd, zoodat het zeer ongewoon zou zijn de ontheffing te brengen bij den Ge meenteraad. Op de opmerking van dezelfde heeren dat de Bewaarscholen niet aan Rijkstoezicht zijn onder worpen, zij het ons veroorloofd te verwijzen naar art. 15, sub c van de Lager Onderwijswet, vol gens welke hare artt. 5 en 96, handelende ook over Rijkstoezicht, op Bewaarscholen van toepas sing zijn. Art. 13. Dit artikel is niet vaag omschreven, gelijk de heeren De Jong c.s. beweren, doch het waagt er zich niet aan voor de toetreding van licht en lucht vooraf vaststaande eischen*te stellen. Zoo ergens dan heeft men hier met gevallen te doen die naar omstandigheden moeten worden beoordeeld. Genoemde heeren wenschen hier het advies van de Gezondheidscommissie te zien ingewonnen, doch wij werken op dat de Schoolcommissie, die zich op het gebied ook van het Bewaarschoolon derwijs beweegt, in dergelijke gevallen reeds pleegt gehoord te worden. Overigens komt het ons niet noodig voor het hooren van welke Commissie dan ook, bepaalde lijk voor te schrijven. Voor beroep op den Gemeenteraad zien wij geen voldoende reden. Art. 15. Wat de aanwezigheid van een speel lokaal en een speelplaats betreft, het ontwerp verplicht dadelijk tot het hebben van éen van beide, doch wenscht verder het hebben van beide door een premie te bevorderen met bepaling van een eindtijdstip, waarop de opwekking in een verplichting zal overgaan. In dien gedachtengang is de tijd waarop de aanwezigheid van beide ver plicht wordt, op 1 Januari 1917 niet te laat ge nomen. Met een vervroeging van dien termijn kunnen wij dan ook niet meegaan. Art. 16. Met de door de heeren Evers c.s. voorgestelde wijziging kunnen wij ons zeer goed vereenigen, zoodat wij voorstellen aan dit artikel toe te voegen nVan elke afwijking van den rooster der werkzaamheden wordt terstond aan Burgemeester en Wethouder kennis gegeven." Art. 18. Wij achten het juister de toegang tot de scholen te beperken tot de colleges en ambte naren, die daarop toezicht hebben te oefenen. Art. 20. De heeren Evers c.s. stellen verlenging, de heeren De Jong c.s. verkorting van den over gangstermijn voor. Wij wenschen ons bij het o.i. juiste midden te houden en kunnen nog opmer ken, dat het tijdvak gelijk is aan dat hetwelk werd gesteld door de oude verordening. In geen geval zouden wij een langeren termijn dan van drie jaar gerechtvaardigd achten voor het ver krijgen van de vereischte bevoegdheid door het aanwezige personeel. R. K. Kiesvereeniging. Wij herinneren onze lezers, leden van de R. K. Kiesvereeniging sRecht, Plicht en Orde," aan de vergadering welke morgen (Vrijdag)avond 8 ure in het Pondsgebouw wordt gehouden. Een talrijke opkomst zal om het gewicht der te behandelen onderwerpen alleszins gewenscht zijn. Naar wij vernemen, zal 't 16 Janua ri a.s. 25 jaar geleden zijn, dat ds. J. J. L. Duij- vendak, thans predikant bij de Evangelisch Luthersche gemeente alhier, het predikambt aanvaardde. Achtereenvolgens was ds. Duijvendak als pre dikant werkzadm te Harlingen, Weesp en Schie dam, in deze laatste gemeente sedert 25 Januari 1900. De makelaar S. C. vanWaalwijkv- Doorn deelt ons mede, dat in het pand Nieuwe Haven 249 alhier gevestigd zal worden de fabriek van machinale houtbewerking (stoomtimmerfa- briek) van de firma P. Timmer en B. May. Door de politie is heden-ochtend aangehouden een persoon verdacht van de ver melde aanranding aan de Damlaan voor eenige dagen gepleegd; 't bleek te zijn de zwerver O. De man werd in bewaring gestelddoch is heden middag na verhoor weer vrijgelaten. Door de politie van Delft is gister avond alhier aangebracht de bekende minderjarige v. d. L., uit Vlaardingen, die alweder de ouder lijke woonplaats verlaten had.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2