Verspreide berichte Binnenland. Voeding der zenuwachtigen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. zijn plan tot liet houden van een nationale con ventie te aanvaarden, doch daatentegen voorge steld een partijdige vergadering te convoceeran, hetgeen Joeantsjikaai volstrekt onaannemelijk ver klaarde. Hij stelde op den voorgrond, dat hij vol strekt niet streefde naar de handhaving der Mant- sjoe-dynastie, doch in de eerste plaats naar hand having van de orde, hetgeen de alleerste eisch van het ojgenblik is. De regeeringstroepen zullen, zoolang de wapen stilstand duurt, uitsluitend defensief optreden, of schoon Joeansjikai niet kon zeggen, hoelang hij zijn plan tot het houden van een conventie zou kunnen handhaven. Joeansjikai verklaarde met nadruk, dat hij de hypotheekleening niet zou erkennen, welke het revolutionaire bewind wil sluiten. Nog verklaarde Joeansjikai, dat men van den invloed van buiten- landsche mogendheden op China een overdreven voorstelling had. Maar zeker was de toestand in Mongolië kritiek; en indien Engeland ten opzichte van Tibet het voorbeeld van Rusland in Mongolië mocht volgen, zou China zijn vazalstaten verliezen. De »Times" verneemt uit Peking, dat het af stand doen van vorsten der Mantsjoe-dynastie aanstaande is. Prins Tsjing en andere hoogge plaatste zijn er thans vóór, dat dit zal geschieden. De correspondent te Peking van de «New York Herald" meldt hetzelfdehij voegt er nog aan toe, dat het revolutionaire bewind geneigd is, de noodzakelijke waarborgen toe te staan, die het Hof verlangt, dat nl.l. de Keizer een aanzienlijke toelage zal erlangen en dat de Mantsjoe-prinsen al hun voorrechten en ook de tempels hunner voorvaderen zullen behouden. Uit Tokio wordt nog aan de »New York Herald" gemeld, dat Japan heeft afgezien van een geza menlijk optreden met Engeland in China, ten gunste van de Mantsjoe-dynastie. Engeland was daartegen geweest, en sindsdien was Japan stipt onzijdig gebleven. Drie spionnageprocessen zullen binnenkort in Duitschland behandeld worden. Den 17en Januari moeten de Hongaarsche reserve-luitenant von Cano en de Russische marine-reserve-luitenant baron Van Winsgradoff wegens het verraden van militaire geheimen voorkomen. Twee dagen later zal de koopman Karl Holst, wegens hetzelfde misdrijf terecht staan. Den 31 en Januari komt de zaak voor van den Engelschen advocaat en kapitein der reserve- stewart, uit Londen voor. Deze werd einde Juli ,te Bremen als spion gearresteerd. De militaire »Politische Correspondenz" deelt mede, dat in Duitschland de gelden voor het nieuwe wetsontwerp tot uitbreiding van het staande leger, verbetering der artillerie, enz. gevonden zullen worden door het heffen van een toeslag op de inkomstenbelasting, die geheven zal worden van inkomens boven de 6000 Mark. Het blad voegt er aan toe, dat deze gelden ook zullen die nen voor de vloot. De »Neue Freie Presse" verneemt uit UskubEen sterke Bulgaarsche bende wierp bommen in een vergadering te Vilkoa, waar honderd personen hun loyauteitsverklaring voor de Turksche regeering aflegden. Dertien personen werden gedood, twee-en-twintig zwaar gewond Zes der daders werden gevangen genomen. Galadiner ten Hove. Gistèravond te halfacht -werd ten Hove het gastmaal gegeven, door H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins den hoofden van de buiten- landsche gezantschappen en den zaakgelastigden met hunne dames aangeboden. H. M. de Koningin was verhinderd aan tafel te verschijnen, zoodat de Koninklijke gastvrouw, evenals op het jongste gala-bal, vertegenwoordigd werd door H. M. de Koningin-Moeder, die der halve ook in den na afloop van het diner gevorm- den kring, de honneurs waarnam. Onder de talrijke ziektetoestanden, die eene buitengewone energieke versterking door middel van een gepast diëet vereischen, is speciaal de zenuwachtigheid te noemen. Iedereen kent dit in zooveel vormen optredende lijden, dat door zijn ontzettende verbreiding onder oud en jong, rijk en arm direct als de kuituurkwaal van onzen tijd te beschouwen is iedereen weet ook hoe zwaar juist de zenuwachtige dikwijls onder zijne algemeene matheid, zijn gedrukte stemming en zijn afkeer voor den arbeid lijdt, zonder toch eigenlijk als ziek te gelden. De maatregelen, die men tegen deze even lastige als gevaarlijke kenteekenen helaas nog steeds in toepassing brengt, laten zich in twee groepen verdeelen. Aan den eenen kant grijpt men dikwijls naar opwekkende middelen, aan gezien alle zenuwachtigen instinctmatig behoefte hebben aan middelen, die het lichaam het ver loren gegane krachtsgevoel snel teruggeven, Dat daarmede in het gunstigste geval slechts voorbijgaande resultaten bereikt wot den en dat het weerstandsvermogen der zenuwachtigen, zoodra de opwekkende werking uitgewerkt heeft, des te zekerder weder verdwijnen moet, ligt voor de hand. Opwekkende middelen toch wer ken op het organisme niet anders dan een zweep op het paard. Aan den gala-maaltijd, welke in de galerijzaal plaats had, namen de volgende genoodigden deel de minister van Buitenlandsche Zaken en mevr. de Marees van Swinderen de gezanten bij Hr. Ms. Hof van Zwitserland, Perzië, Frankrijk, Italië, met de Hertogin de Calvello, Japan, Spanje, Bra zilië en mevr. Lisboa, het Duitsche Rijk, Colum bia en mevr. Gutierriez-Ponce, Argentinië en mevr. Gueoalaga, België, Groot-Brittanië, Zweden, Oostenrijk-Hongarije, Siam, Portugal en mevr. Ferreira, Rumenië en mevr. Mitilinesi, de Veree- nigde Staten van Amerika en mevr. Bryce, Cuba en mevr. Köhlig, de zaakgelastigden van China, Rusland en mevr. Onou, en van Panama. Voor den aanvang van het feestmaal werd de gisteren geaccrediteerde gezant van Cuba ontvan gen door Z. K. H. den Prins en mevr. Köhly door H. M. de Koningin-Moeder. Het strijkorkest der Koninklijke Militaire Kapel, onder directie van luitenant Bouwman, luisterde het samenzijn aan tafel op. De huisvesting der Departementsgebouwen. Men meldt uit Den Haag De benedenvertrekken en de eerste verdieping van het voormalige Rijks-archiefgebouw aan het Plein, dat bestemd is te worden betrokken door het ministerie van Buitenlandsche Zaken, zijn bijna gereed. De tweede verdieping zal mede ten behoeve van den dienst in gebruik worden genomen, waarvoor verfwerk noodig is, dat weldra zal worden aanbesteed. Op het terrein aan den Bezuidenhoutschen weg, door het Rijk aangekocht voor het oprichten van een gebouw voor het ministerie van Land bouw, enz., zijn de eerste opmetingen en grond boringen verricht, noodig voor het opmaken van het bestek. Boterwet. Door een 5-tal winkeliers te Middelburg is een adres gericht aan den minister van Landbouw, Nijverh. en Handel, waarin op wijziging van art. 2 der Boterwet wordt aangedrongen, dat wegens adressanten een groote onbillijkheid bevat ten hunne opzichte, omdat zij zelf de boter van boeren koopen en zij er geen scheikundig labora torium op na kunnen houden en uiterlijk de hoe danigheid der boter niet is te constateeren, zelfs niet bij wijze van proeven. Genoemd artikel bedreigt ieder met straf, die boter verkoopt, welke niet aan de eischen vol doet. De Duitsche riviertol. Onze Berlijnsche correspondent seint: De Lokal-Anzeiger verneemt uit Dresden, dat het Pruisische ministerie van binnenlandsche za ken het* rijksdepartement van buitenlandsche zaken een memorie toegezonden heeft, die tot grondslag moet dienen voor de onderhandelingen met Oostenrijk en Nederland over den riviertol. Over den uitslag van deze onderhandelingen, die zeer ingewikkeld zijn, wordt het diepste stilzwij gen bewaard. Buitenlandsche zaken zet zooveel mogelijk spoed achter de zaak. Binnenkort zou er een conferentie tusschen vertegenwoordigers van Duitschland, Nederland en Oostenrijk over deze kwestie te Berlijn gehouden worden. Dit bericht is in eenige opzichten volkomen onjuist. Men kan moeilijk spreken van een zwijgen over uitkomsten die nog niet bereikt zijn en waarvan niemand de flauwste voorstelling heeft. De haast, die het departement van buitenlandsche zaken te Rerlijn zou hebben, bestaat niet. Hier naar kan men de waarde van het bericht afmeten, al schijnt het niet van den kant te komen, van waar in den laatsten tijd stelselmatig onjuiste berichten in de pers gelanceerd worden. (N. Crt.) De Kamerverkiezing in het district Hilversum. De centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging heeft met bijna algemeene stemmen mr. Rutgers candidaat gesteld. Aan den anderen kant hebben vele zenuwach tigen een bijzondere voorliefde voor de kalmee- rende middelen, die echter door den ernstigen beoordeelaar eveneens in alle opzichten veroor deeld worden. Ook hierdoor kan de zenuwach tigheid natuurlijk niet genezen worden. Zij ver minderen wel is waar de bijzondere onaange name, groote prikkelbaarheid der zenuwen en doen zoo het gevoel van lusteloosheid der ze nuwachtigen verdwijnen, maar van een blijvende werking kan natuurlijk geen sprake zijn. Zoo eene werking kan alleen met middelen bereikt worden, die het kwaad bij den wortel grijpen en de o o r z a a k der zenuwziekte uit den weg ruimen. Ten opzichte hiervan wordt er in den laatsten tijd met nadruk op gewezen, dat men de zui ver lichamelijke werkingen, voeding en stof wisseling, voor het ontstaan van dit schijnbaar meer op de ziel betrekking hebbend lijden, eene veel grootere beteekenis toekennen moet, dan men nog voor weinige jaren in het algemeen aannam. Deze wetenschappelijke gevolgtrekking stemt met de in het dagelijksche leven gemaakte ervaringen in ieder opzicht overeen wij weten toch, dat op bestendige overspanning, op eenen slechten toestand van het bloed, op de na ziek ten en operaties achterblijvende uitputting zoo dikwijls eene langdurige prikkelbare zwakte van het zenuwgestel volgt. De groote beteekenis van eene rijkelijke lichamelijke versterking bij zulke ziekte-toestanden spreekt daardoor dan De liberale kiesvereniging Bussum heeft met algemeene stemmen de heeren Y. de Jong, te 's-Gravenhage, en mr. Hingst, te Hilversum, voor- loopig candidaat gesteld. Als candidaat van katholieke zijde wordt, naar het Centr. meldt, o.a. genoemd de heer J. C. E. Slotemaker, te 's-Gravenhage. Prov. Staten. LEIDERDORP. De christelijk-historischen zul len, naar De Stand, meldt, geen candidaat stellen voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten in Zuid-Holland. Wel werd de heer F. A. Meer burg, te Katwijk, voor een candidatuur aangezocht die echter daarvoor niet in aanmerking wilde komen. Maatregelen van orde b\j opkomst landweer. Ter bevordering van een ordelijke opkomst der landweer in de maanden Maart, April en Mei a.s. zullen tijdens het vervoer per spoor enz. officieren en onderofficieren met het algemeen toezicht belast zijn. Hanze-bank. Eergisteren had te Utrecht, in het bijzijn van een groot aantal belangstellenden, in het gebouw aan de Oude Gracht T. Z. 141, de officieele opening plaats van de Credietbank der Hanze, Bond van &R.-K. vereenigingen van den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand in het aartsbisdom Utrecht. Het woord werd daarbij gevoerd door de hee ren C. J. L Alders, uit Hilversum, le voorzitter van de Hanzekapelaan Overvelde, geestelijk adviseur der Hanzeen pastoor Bos, te Arnhem- De kanalisatie der Maas. Aan de »Köln. Zeitung" wordt uit Brusse' gemeld omtrent de onderhandelingen tusschen de Nederlandsche en de Belgische Regeering over de kanalisatie der Maas tusschen Luik en Maastricht dat de Nederlandsche Regeering van meening is, dat elk der beide Staten de kosten der kanalisee ring op zijn gebied moet dragen. De Belgische Regeering daarentegen meent, dat het hier niet betreft de regeling van een natuurlijken rivierloop, doch een zuivere kanalisatie, waarvan de kosten voor het grootste deel door Holland moeten ge dragen worden, omdat dit land het plan heeft opgevat. België vreest daarenboven, dat de kanalisatie der Maas in 't bijzonder aan de haven van Rot terdam ten goede zal komen tot nadeel van Ant werpen. Het zal zich vermoedelijk slechts vóór deze kanalisatie verklaren onder voorwaarde, dat Nederland concessie doet ten opzichte van het kostenvraagstuk en ook aan de andere kanaal- wenschen van België namelijk voorzoover deze de verbinding van den Rijn met Antwerpen betref fen, tegemoet komt. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Jan. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 782.9 te Memel. Laagste barometerstand 736.1 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen zuidelijken wind, nevelig tot half- be wolk t, droog weer, kouder in het oosten. Brand Singel. Gisteravond omstreeks 10 uur werd door voor bijgangers brand ontdekt in den groentewinkel van C. Krommenhoek, aan den Achtersingel no. 54. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd en spoedig verscheen een talrijk blusschingsmate- riaal ter plaatse. Het vuur greep snel om zich heen. Langs alle kanten sloegen hel-roode vlammen uit het bran dende perceel. Het eene vertrek werd na het ook van zelf. Eene dergelijke versterking wordt nu, zooals de beroemdste vertegenwoordigers der genees kundige wetenschap door ontelbare proefnemingn hebben vastgesteld, zeker en spoedig bereikt met het Sanatogen. Het Sanatogen werkt tengevolge zijner hoogst doelmatige samenstelling op het menschelijk lichaam en in het bijzonder op de zenuwcellen als versterkingsmiddel van den allereersten rang. Het bestaat namelijk uit het zuiverste melkei- wit en glycero-phosphaat. De hooge waarde van het eiwit voor de voe ding is algemeen bekend sedert de onderzoe kingen van Liebig, die hiervoor den grondslag gelegd hebben, geldt het als de belangrijkste van alle voedingsstoffen en als de voornaamste bron van alle .spierkracht. Het melkeiwit, dat in het Sanatogen voorhanden is, is van een chemische en bacteriologische zuiverheid, zooals tot nu toe bij het eiwit nog nooit bereikt werd. Deze zuiverheid wordt echter niet door verhit ten bereikt, waardoor de eitwitlichamen in hooge mate benadeeld worden, en waardoor de giftige producten van vele bacteriën toch niet vernie tigd worden'; integendeel, zij berust op eene voorbeeldige vervaardiging uit de Zuiverste grondstoffen. Het andere bestanddeel van het Sanatogen, het zoogenaamde g'ycerophospaat, is het voor naamste deel van het lecithine, de chemische stof, die in de eerste plaats tot opbouw en het andere door het vuur vernield en in een uur tijds was het huisje nagenoeg geheel uitgebrand De brandweer, onder leiding van den comman dant. den heer Chr. Krijger, werkte met 4 slangen op de waterleiding. De stoombrandspuit, die mede ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen. De brand bleef tot het perceel no. 54 beperkt. Assurantie dekt de schade. Een talrijke menigte was op het terrein van den brand aanwezig. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend alleen is nog bekend geworden, dat de groentehandelaar omstreeks 9£ ure nog in het pand is geweest en met een brandende kaars ge zocht heeft naar iets dat hij en zijne vrouw noodig hadden. De Staats-Ct. 8 bevatdeaktevan oprichting der naamlooze vennootschap sSchie- damsche Bankvereeniging alhier. Doelde uitoefening van de bedrijven van bankier, kassier en commissionair in effecten. Zij belast zich met a. den aan- en verkoop van effecten voor rekening van derden op binnen- en buitenlandsche beurzen b. het realiseeren van couponsc. het a deposito nemen van gelden d. het sluiten van prolongatiën en beleeningen, volgens de op de beurs te Amsterdam gebruikelijke voorschriften van de Vereeniging voor den Effec tenhandel e. het openen van rekening courant, uitsluitend tegen onderpand van courante fondsen, f. het houden van geldelijk en administratief beheer, het in bewaring nemen van gelden en geldswaardig papier, voor derden; g. het ver strekken van crediet tegen zakelijke of persoon lijke zekerheid. Kapitaal f 100.000, verdeeld in 200 aandeelen, elk van f 500, waarvan 60 aan deden zijn geplaatst. Voor de eerste maal is directeur de heer D. C. Kok. Gister-avond zou een vader zijn 18- jarigen zoon naar het politie-bureau brengenj omdat hij geen huis met- hem kon houden en hij dreigde zijne moeder te doorsteken. Daar de jongen niet gewillig meeging, werd hulp door een politie-agent verleend. De jongen bleek op het bureau erg opgewon den en ander den invloed van sterken drank te zijn, waarom hij daar eenigen tijd ter kalmeerinS werd gehouden. Een 14-j arige jongen deed giste r- middag bij de politie klachte, dat hij op de straat aangegrepen was door een troep jongens van zijn leeftijd, die hem op den grond gegooid, getrapt en geslagen hadden, waarbij hij een dikken lip had opgeloopen. UIT ROTTERDAM. In de gister gehouden vergadering van den gemeenteraad van Rotterdam hield de voorzitter, de heer Zimmerman, de gebruikelijke Nieuwjaars rede, waarin hij aantoonde, dat de jaarcijfers een bij uitstek gunstig beeld vertoonen. De scheepvaart en ook de binnenvaart namen belangrijk toe, zoo dat het havengeld f 2.553.000 bedroeg, tegen f2 470.000 in 1910. De scheepswerven hebben volop werk en de Holland-Amerika-lijn heeft ook weder een nieuw stoomschip besteld van 32.000 ton inhoud. In verband hiermede spreekt hij het vertrouwen uit dat het gemeentebestuur en landsregeering alles zullen doen, om de haven en den haventoegang in overeenstemming te houden met de toenemen de eischen. Zoo zal in de toekomst geëischt wor den een verruiming der capaciteit van den Wa terweg, vooral voor de uitgaande schepen. In den breede wijst hij op het groote belang hieraan voor de welvaart van land en stad verbonden. In het bouwbedrijf heerschte gedurende korten tijd eenige slapte, welke echter bij de jaarwisseling overwonnen was. Gebouwd werden 1437 gebouwen met 2285 woningen, of 1350 woningen minder dan in 1910. Gesloopt werden 861 gebouwen met behoud van de hersenen en van de zenuwen noodig is. In deze samenstelling en bereikte zuiverheid van het Sanatogen ligt de verklaring voor zijne voortreffelijke werking en dat het zoo goed be komt. Sanatogen wordt dikwijls nog uitstekend verteerd, wanneer het organisme niet in staat is ander voedsel te verwerken. Al deze feiten grondvesten de onontbeerlijkheid van het Sana togen bij de voeding van zenuwachtigen alsook van zieken, die snel en duurzaam versterkt moeten worden. Ontegenzeggelijk is in alle deze gevallen Sa natogen de ideale voeding. Deze gunstige beoordeeling van het Sanatogen is gegrond op de onomwonden waardeering der artsen wereld. Het preparaat is in ontelbare gevallen klinisch beproefdde resultaten dezer proefnemingen zijn in niet minder dan 120 publiceeringen in geneeskundige tijdschriften bekend gemaakt. Deze literatuur wordt aange vuld door meer dan 15.000 gunstige beoordeelin gen van practiseerende artsen. Wie over Sanatogen en zijne toepassing nader wenscht te worden onderricht, verkrijgt op wensch van den Gen. Verteg. der Sanatogen- Werke, den Heer B. Harrenstein, Amsterdam, Heerengracht 278, mededeelingen uit het gedu rende het twaalf-jarig bestaan verzamelde Sa- natogen-archief. Sanatogen zelf is, zooals bekend, in alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. (Adv.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2