Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Kechtzaken. Laatste Berichten. Haudeisbericiitcn. 1290 woningen, of 437 woningen meer dan in 1910. Verbeterd werden 2966 woningen. Aan gemeentegrond werd verkocht een bedrag van f 1.433.877, zijnde ongeveer 67.000 vierk. M.°; aan linker Maasoever alleen 18.000 vierk. M. ver kocht, cijfers, die belangrijk hooger zijn dan het vorig jaar. De bevolking vermeerderde sterker dan in 1910. Er vestigden zich 19.382 en er vertrokken 17.609. Het aantal geboorten bedroeg 12.431, de sterfge vallen 5077, zoodat de bevolking totaal steeg met 9127 zielen tegen 8865 in 1910. De bevolking bedroeg uit. December 436.015, in het verhou- dingscijfer der geboorten blijft een daling te con- stateeren. De sterfte-cijfers zijn gunstig. In 1910 was het verhoudingscijfer nog 17.94 p. m. en is gestadig gedaald tot 11.77. Voor het gemeentebestuur is 1911, aldus besloot spr., geweest een jaar van krachtigen arbeid. Na de Nieuwsjaarsrede van den burgemeester, vroeg de heer Spiekman het woord daarover. De voorzitter antwoordde, dat de raad moest beslissen of hierover debat zou worden toege laten. 6 De heer Hollander zeide, dat hij hierover niet kon stemmen, daar hij niet wist wat de heer Spiekman te zeggen had. Verschillende leden protesteerden hiertegen. De voorzitter zeide, dat de raad een raadslid van stemmen kan verschoonen en deed daartoe een voorstel, dat werd aangenomen. Daarna werd het voorstel van den voorzitter, om geen debat toe te laten, met 32 tegen 7 stemmen aangenomen, zoodat den heer Spiekman niet het woord werd verleend. Een punt, dat tot debat aanleiding gaf, was een voorstel van de heeren Buskens c.s. om bij den verkoop van bouwgrond aan den Schiedam- schen weg voorwaarden te stellen wat de schoon heid bij den bouw betrof. Van de zijde van B. en W. werd dit bestreden, daar het te verwachten was, dat de Schiedamsche weg geen deftige, maar een burger buurt zou worden en dus met het oog op de huur, die daar uit de meeste huizen getrokken zou kunnen wor den, niet toeliet hooge eischen van schoonheid te stellen. Daarenboven zijn wel degelijk bepalingen gesteld en zullen B. en W. zeker tegen wanstal- tigen bouwjwaken. Nadat de heer Buskens had verklaard, dat zijn voorstel ook niet inhield zeer hooge eischen te stellen, maar het toch wenschelijk was eenige bepalingen te maken, werd zijn voorstel met 21 tegen 18 stemmen aangenomen. W oensdagmiddag is door den aannemer Van der Tak met goed gevolg in het gemeentedroog- ok in de Maashaven binnengebracht de door hem met behulp van den duiker Sperling gelichte steenkolen-transbordeur van de Steenkolen Han delsvereniging, welke in den avond van 8 No vember vol water was geloopen en gezonken voor iet terrein der Vereeniging aan de YVilhelmina- kade. Inbraak. Tijdens de uitstedigheid der be woners is ingebroken in een villa aan de Stad houderslaan, te 's-Gravenhage. Iemand, die nu en dan eens in het huis kwam, bemerkte Woensdag, dat er ongenoode gasten waren geweest, die ver moedelijk over een muurtje en een hek waren geklommen een ruit van de keukendeur hadden ingeslagen en zoo deze deur aan den binnenkant hadden geopend. Toen de bewoners Woensdagavond van de reis terugkwamen, stelden zij een onderzoek in dat tot resultaat had, dat niets werd vermist.' Zonderlinge diefstal. In een onbe- waa -t oogenblik had iemand de gelegenheid waar genomen om een magneet, ter waarde van onge veer f 100, van de machine der bioscope, te Vlij men, die daar eenige voorstellen had gegeven, te kapen. Een uitgebreid onderzoek werd door de politie ingesteld, wat tot gevolg had dat de dader, het gevaar voor ontdekking, die om het voorwerp van en diefstal niet kon uitblijven, te groot vindend, e magneet in den nacht nabij de machine neer legde, waar ze 's morgens gevonden werd. IJs. Men meldt uit Winschoten: In Oostelijk Groningen houden de ijsvlakten reeds. Hardrijderijen worden in heel het Noorden vooi bereid. De ijsbaan te Winschoten wordt heden geopend. Men meldt Bij Heerenveen is men op slooten en wijken al aan het schaatsenrijden. De No erdwijksche strandkwestie. legen den ambachtsheer van Noordwijk, graaf Van Limburg Stirum, is proces-verbaal opgemaakt ei za e, at hij in de gemeente Noordwijk in de buurtschap Langeveld, den openbaren duinweg heeft versperd door een geul er in te laten gra ven. Het in dien weg laten graven van een geul houdt ten nauwste verband met de kwestie, die de gemoederen in Noordwijk reeds geruimen tijd m beroering heeft gebracht. (»N. R. Ct."j Be ratelwacht. Sedert onheuglijke tijden roerde de nachtwacht te Ruinen (Dr.) op gezette tijden zijn ratel. Voor eenige dagen werd hem van gemeentewegen aangezegd, dat hy niet meer mocht ratelen, omdat het als burengerucht werd aangemerkt. Zooals in veie Drentscke dorpen be staat van ouds nog een boerenbestuur «de vol machten," die uit en door de boeren worden ge kozen, om hunne belangen te behartigen. De vol machten door wie de nachtwacht is aangesteld, hebben hem thans gelast te blijven ratelen. Met belangstelling wacht men ter plaatse af of het oude gebruik al of niet zal worden afgeschaft. (»Hbl.") Moord te Geveri k-B eek. Betreflende den te Geverik-Beek op den 73-jarigen landbou wer Gelissen gepleegden moord, meldt men nader In het begin dezer maand werd te Heerlen door de marechaussée eene vrouw aangehouden, met name M. S., bijzit van den zwerver P. Sen- den, een berucht individu, recidivist, die verklaarde dat P. S. in gezelschap van een tweetal andere personen bij G. den diefstal had gepleegd en dus ook aan den gepleegden moord niet vreemd zou zijn. Tengevolge dezer verklaring werd de vrouw, die medeplichtig zou zijn aan tal van diefstallen door S. gepleegd in verzekerde bewaring gehou den en werd zekere P. R. eene bij de Justitie welbekende persoonlijkheid, als verdacht van medeplichtigheid aan dien diefstal met moord aangehouden en ingesloten in het Huis van Be waring te Maastricht, alwaar hij tot heden nog vertoefde. Aanstonds werden ook de noodige maatregelen getroffen om den vermoedelijken hoofddader P. S. ,n handen te krijgen met het gevolg, dat hij te Aken werd aangehouden, in afwachting zijner uitlevering naar Nederland. Een handige dief. Onder de namen van de gewonden bij het spoorwegongeluk te Pont-des-Casquetiers, bevond zich die van een zekeren Oswald Coisman, uit Liary. Men heeft thans ontdekt, deze man, hoewel licht aan het hoofd gewond, geen slachtoffer is geweest van het ongeluk. Een half uur ongeveer vóór dat de trein botsing plaats had, werd Coisman door een koet koetsier van een bestelwagen betrapt op diefstal van kruidenierswaren uit dit rijtuig. De koetsior ranselde hem af en verwonde hem daarbij aan het Hoofd. Coisman nam met een bebloeden kop de vlucht in de richting van den spoorweg, waar eenige oogenblikken later het ongeluk plaats had. Gebruikmakende van de verwarring, die er ont stond, liet Colsman zich doorgaan voor een der reizigers en werd hij door een geneesheer ver bonden en zijn naam zelfs op de lijst der ver wonden geplaatst, die schadevergoeding eischten. Nadat hij verbonden was, nam Coisman plaats boven op een wagen van de stoomtram naar Mont- fermiel. Hij werd echter door den koessier wiens wagen hij bestolen had, herkend en gearresteerd. Op het politiebureau werd hij opgesloten, doch wist door een dakvenster te ontkomen. Een onder zoek werd nu naar zijn verblijfplaats ingesteld en deze ontdekt. Bij een huiszoeking vond men een gestolen automobiel. De dief is eehter nog voort vluchtig. Een internationale bazaardie f. De reislust heeft den 29-jarigen koopman Max Deutsch, uit de stad Reichenberg in Silezië, tot internationale bazaardief gemaakt. Deutsch is de zoon van achtbare ouders en had vroeger in zijn provinciestad een goed rendeerende zaak. Naar hij vertelt, beviel hem echter het leven in het kleine plaatsje niet. Een onoverwinnelijke reislust dreef hem de wijde wereld in. Om de groote uitgaven, die het reizen hem veroorzaakte, te kunnen bestrijden, had hij zeer veel geld noo- dig en daar hij er niet op eerlijke wijze aan kon komen, kwam hij op de gedachte, het zich door bazaar-diefstallen te verschaffen. Alle groote steden in geheel Europa bezocht hij en stal daar in de bazaars «principieel" slechts kostbare voorwerpen. Deftig gekleed, trad hij een bazaar binnen, liet zich talrijke zaken voorleggen) kocht niets, maar maakte van een onbewaakt oogenblik gebruik, een der kostbaarheden in zijn grooten zak te doen verdwijnen, dien hij expres- selijk voor dit doel in zijn wijde c&pe had aan gebracht. Het gelukte gisteren een rechercheur te Berlijn, den reizenden dief in 'n Waarenhaus op heeter- daad te betrappen. By zijn verhoor verklaarde Deutsch, acht dagen voor Kerstmis naar Berlijn te zijn gekomen en (Jaar sinds dien tijd van bazaar-diefstallen te hebben geleefd. Het laatst was hij te Antwerpen «werkzaam" geweest, en hij had er verbazend spijt van, naar Berlijn te zijn gekomen, daar hij daar steeds «pech" had. Deutsch is namelijk lang geleden, toen hij de eerste maal in Berlijn kwam, eveneens bij een diefstal verrast en gearresteerd. Een Russisch schip vergaan. Vol gens een bericht uit Boekarest, is het Russisch schip «Rouss" tusschen Galatz en Odessa vergaan. Het schip had 172 opvarenden aan boord. De schade wordt op 1 millioen roebel geschat. Brand te Dantzig. De «Lokal Anzeiger" meldt uit Dantzig Vannacht brandde een groote stapelplaats van de Pruisische spoorweg-maatschappij af. Behalve honderd twintig ladingen suiker, werd een hoe veelheid landbouwwerktuigen verwoest. De schade wordt op 1^ millioen mark geschat. De oorzaak van den brand is onbekend. Brand ineen paleis. Uit Weenenmeldt men aan de «Lokal Anzeiger", dat in het paleis van den aartshertog Frederik brand uitbrak, die zeven groote zalen totaal vernielde. Een gedeelte van het paleis bleef gespaard. Een rondreis door Amerika. De Amerikanen houden er van, de dingen in het grootte doen. Het Amerikaansche aardrijkskundig genootschap herdenkt dit jaar zijn stichting. Tot dat doel wordt een groote rondreis door de V.St. voorbereid. De reis, die per extra-trein wordt volbracht, zal anderhalve maand duren. O.m, zullen worden bezocht: de Hudsonvallei met zijn heuvel- en bergketenen, de Niagaravallen, de voormalige kunstranden van vroegere meren in Ohio, de zuidpunt van het Michigan-meer met de kanaalverbinding tusschen dat meer en den bo venloop van de Mississippi, het bovenstroomgebied van Mississippi en Missouri, de canyon van de Yellowstone-rivier en het Yellowstone-park, het Rotsgebergte in het Zuiden van Montana en het Cascaden-gebergte aan de Putgetsond in den staat Washington. De terugreis naar het Oosten ge- schiedtdan waarschijnlijk langs een zuidelijke route. Vertegenwoordigers van alle belangrijke aard rijkskundige genootschappen, ook van het buiten land, zullen tot deelneming aan deze rondreis worden uitgenoodigd. De daklooze n-v ergiftigingen. In de eergisteravond gehouden vergadering van de «Me- dizinische Gesellschaft", te Berlijn, kwam de kwestie der vergiftigingen in het dakloozenasyl ter sprake. Hoewel de artsen de vergiftiging door methyl-alcohol mogelijk achten, blijven zij toch bij hun vroegere meening, dat er ook sprake geweest is van botuline vergiftiging. In geen geval had men met een besmettelijke ziekte te doen. Men meldt ons uit Wolvega Gisteren overleed op de Lyclama-Stins te Wol vega in den hoogen ouderdom van 92 jaar de hoogeerw. heer L. B. Mulder, oud-pastoor van Wolvega, oud-deken van het dekenaat Heeren veen, proost van het Metropolitaan-Kapittel en ridder in de orde Oranje-Nassau. Drama te Ryswyk. Gisteren is voor de Haagsche rechtbank het onderzoek hervat in de zaak van C. S. d. B., wed. A. A. C. v. H., beklaagd verleden jaai haar echtgenoot, den heer A. A. C. v. H. door een of meer revolverschoten van het leven te hebben beroofd. Na het getuigenverhoor kwam het O. M. aan het woord. De subst.-off. v. justitie, mr. Brantjes, herin nerde aan hetgeen in den nacht van 3 op 4 Maart 1911, te Rijswijk was voorgevallen en aan zijn in eerste instantie genomen requisitoir ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een krankzinni gengesticht. Leek op het gebied van de psychiatrie deed het spr. genoegen, dat de rechtbank een nieuw onderzoek gelastte, daar hij thans, in tegenstelling met het eerste, een voor hem duidelijk en leesbaar rapport van deskundigen heeft gekregen. Dat rap port gelezen hebbende, kan spr. niet vasthouden aan het beeld, dat hij zich de vorige maal ge schapen heeft. Na het rapport van prof. Jelgersma en dr. Deknatel staat spr. anders tegenover be klaagde dan bij de eerste behandeling van de zaak. Met dr. Deknatel neemt spr. aan, dat bekl. toerekenbaar voor haar daad moet worden be schouwd, en dientengevolge luidde de eisch10 jaren gevangenisstraf wegens doodslag. Beklaagde, die gedurende de behandeling van de zaak heeft zitten steunen, barst in snikken uit. De verdediger, mr. Limburg, herinnerd ook zynerzijds aan het requisitoir, door het O. M. de vorige maal genomen. Dezelfde ambtenaar van het O. M., die de vorige maal, overtuigd door het rapport van de toen gehoorde deskundigen, zich overtuigd verklaarde, dat hij bekl. krankzinnig achtte, ja, die zelfs de bekl. zonder verwijzing naar de terechtzitting buiten vervolging wilde stellen, diezelfde ambtenaar is nu door de afwij kende meening van dr. Deknatel zóó van opinie veranderd, dat hij 10 jaar gevangenisstraf eischt. En dat, terwijl dr. Deknatel zegtik hel meer over naar ontoerekenbaarheid. Kijk, dat heeft pleiter in hooge mate bevreemd en verwonderd, te meer waar prof. Jelgersma bekl. ontoereken baar blijft houden. Dat de Papendrechtsche zaak reactie op psychiatrisch gebied tengevolge zou hebben, had pl. wel gevreesd, maar zoo zwart gallig is hij niet geweest om een oogenblik aan een dergelijk requisitoir te durven denken. Over de strafmate zwijgt spr. De eisch van 10 jaar is zoo kras, dat pleiter daaraan geen woord geeft. In de vaste overtuiging, dat het requisitoir anders zou luiden had pleiter een geheel andere pleitmemorie gereed, welke hij nu aan de recht bank overlegt. Spr. werpt een terugblik op zijn in eersten aanleg gehouden pleidooi, waarin hij er op wees, dat er geen enkel redelijk motief voor bekl was om haar man te dooden en dat zij dus krankzinnig moest zijn, toen zij dit deed. Pleiter komt nu tot het tweede rapport en tot de vragen, door hem in den loop der behandeling van deze zaak heden gesteld (in hoofdzaak reeds in het verslag medegedeeld) en uitvoerig staat hy stil bij den geestes- en gemoedstoestand van beklaagde voor het delict. Wat het tweede rapport aangaat, wijst pleiter er op, dat het O. M. het tweede rapport (van de heeren Jelgersma en Deknatel) zoo geheel ver schillend acht van het eerste (van de heeren Winkler en Plet), terwijl de heer Plet hier zeide, och, wij vieren zijn het eigenlijk eens. Alleen wijkt dr. Deknatel af, maar voor het grootste deel staat hij toch op het standpunt der ontoereken baarheid. Hoewel het nu aankomst op de conclusie van het rapport, wil pleiter toch nog een enkel woord zeggen over den inhoud. En dan betoogt hij, dat in dien inhoud van het rapport twee grove fouten voorkomen en wel het rapport neemt aan als vaststaande wat slechts veronderstellingen zijn het slaat vaststaand ma teriaal in den wind het insinueert en het spreekt zich op belangrijke punten tegen. Met voorbeelden tracht spr., dit aan te toonen en hij waarschuwt de rechtbank ernsiig tegen de gebruikmaking van haar rapport bij de samen stelling van haar vonnis De fouten van het rapport doen evenwel niets af aan de conclusie van prof. Jelgersma, die bekl. ontoerekenbaar acht, terwijl dr. Deknatel slechts de gedeeltelijke toerekenbaarheid aanneemt. Hij staat dus alleen tegenover vier andere deskundi gen en nog niet eens geheel, want hij zegt: ik hel over tot niet toerekenbaarheid. In een civiel geding zou een pleiter zegevierend de zaal verla ten en zeggen vier deskundigen tegenover één, ik heb de zaak gewonnen. En zou het dan in een strafzaak, waar het gaat om het wel en wee van een mensch, anders gaan Pleiter kan het niet gelooven. Onbewust heeft dr. Deknatel zich wel licht laten leiden door datgene, wat hij op dit oogenblik voor bekl. het beste vindt. Voor pleiter is maar eene oplossing in dit dra ma, n.l., dat de rechtbank zal verklaren, dat deze bekl. toen zij het feit pleegde, niet was een mis dadige, maar een zieke. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 25 dezer A. C. Bleys. f Te Kerkdriei is in den ouderdom van 70 jaar overleden de heer A. O. Bleys, oud-r. adslid vau Amsterdam, bouwer o. a. van het O. L. Vrouwe- Gasthuis, het St. Elisabeths-Gesticht en de St. Nicolaaskerk te Amsterdam. Aan de abonné's onzer Courant wordt dringend verzocht bij verhuizing daar van uitsluitend kennis te geven aan het bureau van ons blad Boterstraat 50 boven. Ook voor klachten over de bezorging ais anderszins wende men zich rechtstreeks tot het bureau van de »N. Schied. Crt." BEURS VAN SCHIEDAM, 12 Jan. 1912. Moutwijn. Officieele noteenng van de Commissie uit do «vainer van Koophandel voor de Beurs. 12 Jan. f 12 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Hamen» de Commitsie voor ie noteering H. A. 1. ffilTTKAMPE. Bond van Distillateurs i 9 Jan. 1 10 Jan 11 Jan. f 12# 1 f 121/* f 12 M o u t w ij n Je never: Amsterdamse he proef.: Spoeling: 11 Jan 13- 17 18t/g 1.80. 12 Jan. 13— 17— i8ys 1 80. Stemming op hedenprijshoudend. Spiritus. 11 Jan. 12 Jan. Graanspiritus f23af23'/4 f23 - a f 23 V* Melasse-spiritus f 193/4 a f20fl93/4 a f Ruwe spiritus f 10ya aff 10i/a a f 10s 4 Stemming op hedenvast. PARIJS, 11 Dec. Spiritus: kalm per hectoliterper Jan. fr. 72.25 betaald, per Febr. fr. 72.50 dito, per Maart/April tr. 72.75 a 73.per 4 md., van Mei fr. 72.50 a 7275, per 4 laatste md. fr. 56 50 be taald, per 3 md. van Oct. fr. 53.25 a 53.50. 1 KEffl-YORK. M a i sWestern in loco 11 Jan. 683/. 10 Jan. 683/t. Mai s 11 Jan. 10 Jan. Rogge 11 Jan. 10 Jan. CHICAGO Mei Juli 65i/8 643/4 prijsh. 65i/8 64-ya Loco 96 96 Sept. Dec. 621/* 651/s Beurs van Amsterdam. Vrijdag 12 Jan. Carren Steels 67's ',6Atchisons 105'/4 Den vers 217/, Eries 30'/4 Kansas gew. 279/,6; Roc- ky's 2óV«South Pac. 109.SouthRails 273/4 Unions 169'/4Wabash Gr. Trunk gew. Marine gew. Marine pref. Vorstelanden •- Handelm. resconto A'dam Deli A'd. SerdangDeli- cult 1103/4Krapoh Langk. A.—Medan N. AsahanR'd Deli 548.— Kon. Petr. 462'/4Enim Perlak Sumpal 169 'lt Z. Perlak Prolongatie 3'/^.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 3