IE F30ENI1 Afi filwassclerij. 2 cent VEEN's DE F10ENII Veryerij enüitstoomerij. 10 KORTING. CACAO Binnenland. Ingezonden Mededeelingon. Studs- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Aambeien en aandoeningen der huid, Telefoon No. 15. De prijs van per doorsnee stuktarief blijft GE HANDHAAFD. HOFLEVERANCIERS. de meest délicieuse drank. FABRIEK TE SNEEK. Telefoon No. 15, Aldeeling Gedurende de maanden Januari en Februari geyen wij aan onze clientele Pest op Java. Bij het departement van koloniën is ontvangen het vólgende telegram van den gouverneur- generaal van Ned. Indië, dd. 12 dezer, betreffende pestgevallen. op Java: gedurende de week van 39 dezer Afdeeling Malang, 3 nieuwe pestgevallen, 2 dooden Toeloengagoeng, 5 nieuwe gevallen, 4 dooden Madioen, 4 nieuwe gevallen, 2 dooden De lijder van de vorige week te Soerabaja is overleden. In* de vorige weekperiode nog 2 doodelijke gevallen te Madioen. Tweede Kamer-verkiezingen. HILVERSUM. De afd. Hilversum van de S. D. A. P. heeft den heer D. J. Wijnkoop candidaat gesteld voor dè Tweede Kamer. Arbeiderspensioneering. Het bestuur van de Sociaal-democratische Arbeiderspartij richt zich in het orgaan dier partij tot het Nederlandsche Volk, teneinde dit op te wekken tot een beweging ten gunste van de arbeiderspensioneering.. De bedoeling is om de Tweede Kamer te bewegen een spoedige en gun stige beslissing te nemen op de motie-Troelstra. Oude monumenten. Bij circulaire van den commissaris de Koningin in Noord-Brabant is andermaal aan de gemeente besturen in dat gewest verzocht, tijdig kennis te geven aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, van voorgenomen slooping, verbouwing of herstelling van oude monumenten, bepaaldelijk van raadhuizen, kerken, torens, kasteelen, poorten, merkwaardige gevels enz. opdat er gelegenheid besta, afbeeldingen en opmetingen te doen ver richten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 Jan. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 787.6 te Riga. Laagste barometerstand 737.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag meest matige zuidoostelijke tot zuidwestelijken wind, nevelig, in het oosten opklarend, weinig of geen neerslag, iets kouder. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Men zendt ons het volgende verslag ter plaat sing Vrijdagmiddag hield bovengenoemde Kamer, onder vooizitterschap van den heer B. A. J. Witt- kampt, vergadering. Na den Nieuwjaarswensch van den voorzitter en de beantwoordiug daarvan door den heer A. Cool Mz., werd overgegaan tot de benoeming van een voorzitter-plaatsvervanger. De heer B. A. J. Wittkampf werd tot voorzitter en de heer A. Cool Mz. tot voorzitter-plaatsvervanger herkozen. Laatstgenoemde werd eveneens herkozen tot lid der commissie voor de Beurs, tevens commissie voor den graanhandel. Tot leden der commissie, welke met den secre taris het verslag der Kamer van het afgeloopen jaar zal ontwerpen, werden benoemd de heeren A. Cool Mz., D. Ris E.Hz. en M. v. d. Vlies. Er was o.a. ingekomen een missive van de Hol- landsche IJzeren Spoorweg Maatschappij in ant woord op het schrijven der Kamer d.d. 9 Novem ber 1.1., waarin o.m. gewezen werd op de wen- schelijkheid van een spoorhaventje. In die missive werd o.in. meegedeeld, dat een haven op het stationsemplacement Schiedam, omdat zij zou moeten worden gemaakt ten Noorden van de brug over de Schie, slecht bereikbaar zou zijn voor de scheepvaart en de aanleg slechts met zoo hooge kosten zou zijn uit te voeren, dat het der Maatschappij voorkwam, dat de behoefte een der gelijke uitgave niet wettigde. Naar aanleiding dezer missive besloot de Kamer een commissie te be noemen om na te gaan, of het niet mogelijk zoude zijn de haven te maken ten Zuiden van de brug over de Schie en om, indien daartoe termen be stonden, een nieuwe missive aan de H. IJ. S. M. te ontwerpen. Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren A. Gooi Mz., H. J. Jansen, Th. G. v. d. Burg en D. Ris E.Hz. De rekening der Kamer over 1911 werd vast gesteld in ontvangsten op f 895.05, in uitgaven op f558.74 en als sluitende derhalve met een batig saldo van f246.31. Zij zal aan den Gemeenteraad ter goedkeuring worden gezonden. Daartoe door de Kamer uitgenoodigd, verscheen hierop de heer M. P. Feltzer ter vergadering, die, na gedurend 35 jaar te Schiedam zijn betrekking te hebben uitgeoefend, wegens hoogen leeftijd als ambtenaar bij de accijnzen ontslag had genomen. De voorzitter, hierop het woord nemende, zeide, dat het der Kamer aangenaam was, .dat de heer Feltzer aan hare uitnoodiging wel had willen gevolg geven. De reden dier uitnoodiging lag voor de hand en ieder, die de Schiedamsche toestanden en den heer Feitzei kende, zou gaarne toegeven, dat de Schiedamsche handel en speciaal de alco holindustrie niet van hem kon scheiden zonder hem dank te hebben betuigd voor de aangename wijze, waarop hij zijn ambt had uitgeoefend De heer Feltzer had Schiedam zien bloeien en .later, helaas, zien achteruitgaan. Van jongs af kennen wij dan ook den heer Feltzer. Toen wij in het bedrijf kwamen, ontmoetten wij hem al heel gauw en al spoedig werd ons gezegd: „Mijnheer Feltzer is een goed ambtenaar, iemand, die op uitstekende wijze zijn taak vervult." Later leerden wij hem nog meer waardeeren als een loyaal en tactvol ambtenaar, die begreep, dat de wet niet alleen een letter, maar ook een geest had, die trachtte den druk van de wet te verlichten zonder echter den belangen der schatkist te kort te doen. Zoodra er sprake was van zijn uittreden uit het ambt, gingen er dan ook stemmen op, die wezen op den plicht van dankbaarheid jegens hem. Speciaal noemde de Voorzitter hier de heeren van Harwegen den Breems en W. J. M. Nolet. Wqar thans de leeftijd was bereikt, waarop de rust past, wenschte de voorzitter hem ten slotte toe, dat hij zou mogen beleven een rustigen en gelukkigen ouden dag, dat hij de Schiedamsche branderijin dustrie zich nog zou mogen zien opheffen uit den toestand, waarin zij is, en dat de Gever van alle goed hem in den kring zijner geachte familie een gelukkigen ouderdom zou geven De voorzitter bood hem hierop namens den Schiedamschen handel een geschenk onder couvert aan, opdat hij zich daarvoor zou kunnen aanschaffen hetgeen hij verkoos, en voegde er een fraaie oorkonde aan toe, o.m. bevattende de namen der gevers. De heer Feltzer dankte hierop den voorzitter voor diens woorden, welke hem zeer diep hadden getroffen. Gedurende de 35 jaren dat hij te Schie dam werkzaam was, had hij getracht de goede verstandhouding en de samenwerking met de bran ders te bevorderen zonder de belangen van de schatkist te verwaarloozen. Het bewijs van sym pathie, dat men hem thans had willen geven, trof hem diep. Hij zeide daarvoor den Schiedam schen handel hartelijk dank. Hij dankte de han delaren tevens voor de prettige en aangename samenwerking, welke hij van hen had mogen ondervinden, en voor de uiting en sympathie, welke hij van hen had mogen ontvangen. Nadat de Kamer zich nog eenigen tijd met den heer Feltzer had onderhouden en deze daarop afscheid had genomen, en na de rondvraag, waarbij geen der leden het woord verlangde, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. „Recht, Plicht en Orde". De aangekondigde jaarvergadering van de R. K. Kiesvereeniging Recht, Plicht en Orde," gis teravond in het Bondsgebouw gehouden, werd door den voorzitter, den heer A. C. A. N olet, op de gebruikelijke wijze met den christelijken groet geopend, waarna de notulen der vorige vergade ring werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Daarna stelde de voorzitter als eerste punt der agenda aan de orde het verslag van den secre taris over het afgeloopen jaar. Dat verslag d or den secretaris, den heer P. H e i 1 k e r, uitgebracht, constateerde dat het ver- loopen jaar rijk aan feiten en verrassingen is geweest. Het getal leden bedroeg bij den overgang van het oude in het nieuwe 310 tegen 360 den vorigen keer. In de bestuursvacatures van de heeren lleim. Jansen en J. H. Frederiks werd voorzien door de verkiezing van de heeren J. H. Evers en J. A. M. Meijer. Onder de zeven bestuursleden zijn nu drie leden van den gemeenteraad. Het aantal ledenvergaderingen bedroeg 8, ter wijl het gemiddeld bezoek 36 was. Het verslag memoreert verder de schoone rede van baron van Wijnbergen en de verkregen ko ninklijke goedkeuring op de gewijzigde statuten, welke goedkeuring was aangevraagd in verband met de reeds vermelde voorgenomen leening. Terwijl bij de verkiezing voor de Kamer van Koophandel een verlies is geleden, waardoor de Kamer in meerderheid links is geworden, brach ten de periodieke gemeenteraadsverkiezingen geen verliezen, terwijl de verkiezing tot uitbreiding van den gemeenteraad de meerderheid met twee zetels versterkte, zoodat de verhouding thans is 167. Het verslag vermeldt nog het bestaan van de Propagandaclub met den heer J. H. Frederiks als voorzitter en den heer Th. de Boer als secretaris. Ten slotte wordt gewaagd van het groot verlies dat èn de katholieke partij èn de vereeniging heeft getroffen door het verscheiden van den heer mr. W. H. Jansen, sden streng principieelen katho lieke strijder, den man, in wien is heengegaan een van de kloeke figuren, wiens leven louter wer ken was. Hij hebbe zijn loon daarvoor reeds ontvangen." Vervolgens werd door den penningmeester, den heer C. H. Schefters, rekening en verant woording gedaan. Daaruit bleek, dat de rekening sloot met een batig saldo van f59.48.Altijd in aanmerking genomen, vulde de penningmeester aan, dat de oude schuld niet betaald is. Wijl de koninklijke goedkeuring van de gewijzigde statuten zich liet wachten, is ook het uitgeven van de leening, waaruit de oude schuld moet gedelgd worden, vertraagd. Door het bedanken van een 46-tal leden is de contributie, ook bij hat intreden van een aantal aantal nieuwe leden, onveranderd op f 260 ge bleven. De rekening, door de heeren Th. v. d. Burg en Adr. Zoetmulder Jos.zn. gecontroleerd, werd accoord bevonden en de penningmeester onder dank voor zijn beheer, gedéchargeerd. Rij de periodieke bestuursverkiezing werden de heeren J. H. Evers en C. H. Scheffers resp. met 23 en 21 stemmen herkozen, terwijl nog enkele stemmen over andere heeren waren ver deeld en 2 in blanco uitgebracht. De heer Scheffers verklaarde, desgevraagd, zijne benoeming weer aan te nemen, terwijl aan den heer Evers van zijne benoeming kennis zal worden gegeven. Van de heeren Smit, Evers en Meijer was be richt ingekomen, dat zij wegens bedlegerigheid verhinderd waren de vergadering bij te wonen. De voorzitter bracht daarna in herinnering de jaarvergadering vau den Provincalen Bond, aanst. Zondagmiddag half twee hier ter stede te houden, en wekte allen op, in zoo groot groot mogelijken ge tale die vergadering,' waartoe leden der aangeslo ten kiesvereenigingen toegang hebben, bij te wonen. Verder werden nog eemge maatregelen van voor lichting en controle in verband met bedoelde ver gadering te nemen, besproken. Ten slotte werden besproken de aanst. verkie zingen voor de Kamer van Koophandel en Fabrie ken en voor den Gemeenteraad. Terwijl de voor zitter den wensch uitsprak dat de leden de weinige dagen die nog voor de candidaat- stelling voor den gemeenteraad verloopen, zouden benuttigen om candidaten te zoeken, zooals het bestuur ook reeds verschillende personen gepolst heeft of zal polsen, moest voor de verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken aanstonds een candidaat worden gesteld. Waar het bestuur den vorigen heer den medebestuurder, den heer C. H. Scheffers, had voorgedragen, was 't van oordeel dat de heer Scheffers weer moest worden voorgesteld. Van andere zijde werd echter voor deze verkiezing, de heer Louis Melchers een meer geschikt candidaat geacht. Bij stemming bleken op den heer Scheffers 20 en op den heer Melchers 10 stemmen te zijn uit gebracht, zoodat eerstgenoemde gecandideerd bleek. De heer Scheffers, die aanvankelijk weigerde, verklaarde later zijn candidatuur aan te nemen. Nadat de voorzitter nog had medegedeeld, dat 't de bedoeling was bij de aanst Gemeenteraads verkiezingen in I en II aan iedere partij den zetel te laten, reeds door die partij ingenomen, wekte hij nog allen op, voor de samenstelling der nieuwe kiezerslijsten ijverig werkzaam te zijn en deed daartoe ook een bijzonder beroep op de Propagandaclub, dat niet onbeantwoord bleef. Na nog eenige besprekingen van meer huis- houdelyken aard, deelde de voorzitter ten slotte mede, dat binnen eenige dagen weer een nieuwe vergadering zal worden gehouden bijzonder voor het candidaat stellen voor den Gemeenteraad. Voorloopig werd die vergadering behoudens nadere bijeenroeping op Vrijdag aanst. bepaald. Daarna werd de vergadering, onder dank voor de opkomst, op de gebruikelijke wijze gesloten. Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Wij herinneren nog te dezer plaatse aan de algemeen© vergadering van den Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland, morgen (Zioindag)-middag half twee in het Bundsgebouw alhier te: houden. Zonars reeds opgemerkt, hebben leden vani aan gestoten kiesvereenigingen vrijen toegang tot deze vergadering, waarin na afdoening: der huis houdelijke zaken, door den heer G. Bruna, re dacteur van „Het Centrum", eene lezing zal wor den gehouden. De Kinderfeesten. Eem gioied denikbeeld van bet bestuur van Sclhie;- dams Volksbond is 't zeker geweest om, waar de jaarfeesten niet voor de Vasten konden ge geven worden, toch de Kinderfeesten te laten doorgaan. Heit jonge volkje, kinderen van leden pn donateurs der Biondsafdeeling, heeft er in ruime mate bij genoten. Beidó avonden was de Boindsgehoorzaal door de kinderen met hunne begeleiders geheel bezet ein de vroiolijke zangen die er gehoord werden en de juichkreten dia zich telkens deden hooren, toonden afdoende ,aan, dat de „hope des vaderlands" in ruime mate gepoot van hetgeen zoo kwistig werd geboden. De. humoristisch© voordrachten door leden van de Dilettantenclub „Alberdingk Thym" ten beste gegeven, en de fraaie voorstellingen die de mooie tooverlantaarn der eeirw. Broeders door hen-zel- vein bediend en verkLaard, te zien gaven, brach ten de jeugdige toeschouwers in vervoering; er was ook zooveel moois en leerzaams hij het veile vermakelijke wat de lantaarn in bonte ver schel deuheid deed passeeren. Wel voldaan schei dein de jeudgige fees'tgenootjes op het uur, dat vopr hen nagenoeg het begin van den rusttijd aanduidde. Ook die ouderen habben iets genoten van hetgeen den jongeren zoo gulhartig was ge boden. „Katholiek Leven". Dezo Vereeniging zal op a.s. Woensdag 17 Ja nuari hare jaarvergadering honden, waarin ver schillende belangrijke punten ter tafel1 zullen wor den gebracht. Dit jaar hoopt de Viereemiging haar vijfjarig bestaan te' vieren. Gisteren zijn op twee plaatsen, aan de Buitenhaven en aan de Hoogstraat, lantaarn palen aangereden doior bespannen voertuigen, waardoor kousjes en glazen braken. De bestuurders van bedoelde voertuigen zou den de schade vergoeden. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Zondag 14 Jan. I1/2 uur. Bondsgebouw. Verga dering Prov. van R. K. Kiesvereen. Woensdag 2—4 u. Stedelijk Museum. Doelepleio. Rotterdam. Zondag 14 Jan. 21/2 u. Tivoli. Mossel-matinee. Zondag 14 Jan. 2r/2 u. Gr. Schouwburg. Eruditie Musica. Pop. concert. De brand in de sEquitabl e." Men is begonnen met de opruiming van de ruïnes van het gebouw der »Equitable" te Ntw-York De groote safe-inrichting was geheel gespaard geble ven. Voor 1800 millioen aan papieren van waarde werd onder bewaking van politie en miliiairen te voorschijn gehaald. Overreden. Uit München-Gladbach wordt gemeld, dat door den Parijschen sneltrein een ploeg arbeiders op den spoorweg overreden werd 3 mannen werden gedood en 4 zwaar gewond. Verzet. Bij de ontruiming van een herberg te Aardenburg hebben de marechaussees gister nacht hevig verzet ondervonden en werden zij met steenen geworpen. Na herhaalde sommatie moest van de vuurwa pens gebruik gemaakt worden. Het is niet bekend of er iemand gewond is, daar alle deelnemers aan het verzet op de vlucht gingen. Vele menschen zijn aangedaan met aambeien en wanneer zij van tijd tot tijd verschrikkelijk daardoor lijden, komt dit doordat zij twee vergis singen makenlo. omdat zij hun kwaal niet als ernstig beschouwen en 2o. omdat zij denken, dat er voor hen geen genezing mogelijk is. Hun kwaal is ernstig, omdat zij een zeer slechten invloed uitoefent op het humeur van den lijder, hem soms krankzinnig maakt door de onbedaarlijke jeuking en pijn, en bij verwaar loozing zich steeds kan uitbreiden en mettertijd een operatie noodzakelijk maakt. Genezing is mogelijk door toepassing van Fos ter's Zalf, het geneesmiddel bij uitnemendheid. Reeds de eerste aanwending brengt verzachting en doet weldadig aan. Foster's Zalf is een speciaal geneesmiddel voor aambeien en alle jeukende huidziekten, als eczeem, gordeluitslag, roos, winterhanden, en voeten, huiduitslag, enz. Zij is te Schiedam ver krijgbaar bij de heeren Kappelhoff Hovingh) Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f '10. voor zes doozen. Doctor Couyelat, te Pau (Frankrijk) schrijft. Ik heb natuurlijk Franz Jozef-bitterwater voor geschreven aail een meisje bij wie het een goed resultaat hadvan alle te voren door haar gebruikte purgearmiddelen ondervond zij niet de minste uitwerking 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2