Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. MaT® KftTffT lédetó lie Bctfêrt BSn ^gé- Kamerverkiezing ia het district Hilversum. Het Casino-bal. e©n hOftfjirokiflTg pfoafe gjeihrtï fafiSohen vflf fTGof- daarvoor den voorzitter als hoofd der politie dank. Wat de recherche betreft, is opgemerkt, dat zij wel eens iets extra ontvangen, maar waar dit ook den agenten wel ten deel valt, valt dan niet dit geheele argument weg meen plaatselijk em industrieel belang'. Ter illustratie noemt de Nederlandsche Leder bewerkers-Arbeidersbond een paar voorbeelden van de laatste dagen om aan te tonnen op welke wijze de gedwongen winkelnering hier thans wordt toegepast. Het Ned. Roode Kruis. Men meldt ons uit Apeldoorn: Maandagavond had in de groot© zaal van het Hotel Van der Burg een vergadering plaats, be legd door het comité voor Apeldoorn van de Vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis". Er waren voor deze vergadering' 250 kaarten verkocht. Te ruim half 9 uur was cle zaal ge heel gevuld met dames en heeren belangstél- lenden. Te 9 uur werd Z. K. H. Prins Hendrik door het comité in een nevenzaal ontvangen en daarna binnen geleid door mevrouw H. Roos- male Nepveu-De Bordes, presidente van het co mité. Alle aanwezigen verrezen van hun zit plaats en nadat Z. K. H. aan de bestuurstafel had plaats genomen, gaf de presidente, na een kort welkomstwoord en oen dankbetuiging voor de tegenwoordigheid van Z. K. H., 't woord aan luit.-'generaal J. de Waal, die een lezing hield over: „Be Voorbereiding van het Nederlandsche Roode Kruis voor zijne mensch'ievende iaak, zoo wel bij rampen als oorlogstijd." Na de toegejuichte lezing nam Z. K. H. biet woora. De Prins dankte generaal Da Waal, ook namens de vereeniging, voor zijn lezing. „De geachte spreker heeft, zeide de Prins, in welsprekende ein schoon© woorden uiteengezét, wat de vereeniging bedoelt, hij heeft gespro ken over oorlogstijd, waarvan we hopein, dat die verre is ein blijvein zal en de zware taak, die dan het Roode Kruis wacht. Maar ook gaf spreker een ;overzicht van die taak in vredes tijd. Dan zal de vereeniging ook dienst kunnen doen bij groote volksverzamelingen, .als L.v. op den verjaardag van de Koningin. Het is daar om, dat ik ook uw aandacht vestigen wil op de taak der vereeniging1 in vredestijd, in het vaste vertrouwen, dat dit u allen sympathiek zal zijn. Ik wilde gaarne de vereeniging en haar belangen bij u allen aanbevelen." Hierna dakte de presidente Z. K. H. en generaal De Waal en sloot de vergadering. Nadat weder allen waren opgestaan, verliet de Prins de zaal om zich nog met het comité een, oogenbl'ik te onderhouden in de zijzaal. Prinsen auto wachtte inmiddels om hem en zijr. adjudant, jhr. Hooft Graafland, naar Het Loo te brengen. Bescherming van dieren. De Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden in zake het gewijzigd eindontwerp van wet, houdende bepalingen tol bescherming van in het wild levende vogels. De vereeniging kan in 't algemeen haar volle instemming betuigen met het ontwerp, doch stelt 'n haar adres op enkele bepalingen eenige wij zigingen voor. Ook aan den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is een adres gezonden over dit onderwerp. De bljjde gebeurtenis. Naar het »Dev. Dagbl." uit doorgaans goed ingelichte kringen te Den Haag verneemt, zou de blijde gebeurtenis in het Koninklijk gezin reeds in Mei a.s. worden tegemoet gezien. Staatscommissie voor Ned. taal. De Staatscommissie ten opzichte van de schrijf wijze der Nederlandsche taal zal binnenkort met haar rapport gereed zijn. In de gisteravond te Bussum gehouden verga dering van den centralen raad der vrijzinnige kiesvereenigingen, is de heer W. de Jong (A. L.), te 's-Gravenhage met 26 stemmen tot candidaat gekozen. Op mr. Hingst (.V D.) waren 14 stemmen uitgebracht. Mr. H. Th. s'Jacob, burgemeester van Bussum, heeft de, hem door de Christelijk-historische kiesvereeniging aangeboden candidatuur aanvaard. Mgr. W. van de Ven. Men seinde ons gisteren uit 's-Hertogenbosch De toestand van Mgr. Van de Ven is steeds yooruitgaande. f (Msb.) In de schitterend versierde zalen van Hotel de Oude Doelen te 's-Gravenhage werd gister avond hel Casino-hal gegeven, dat bezocht werd o.a. door den minister van Buitenlandsche Za ken, leden van het korps diplomatique en van de hofhouding. Het bal was zeer druk bezocht en had een hoogst geanimeerd verloop. Ryn—MaasSchelde. Volgens de „Limb. Koerier" worden er niet alleen pogingen aangewend, om te kotnen tot een Rijn-Maaskanaal, maar levens tot een daarop aansluitend Maas—-Scheldekanaal. JJL Zaterdag heeft ten stadhui*© te Maastricht induslrieelen uit Zuid-Limburg; en den burgemees ter in verband met bovenbedoelde plannen. Bij informatie bleek, dat omtrent de resultaten dier bespreking om overwegende redenen nog geen openbare mededeelingten kunnen worden ge daan. Intusschen werd niet verholen, dat d© con ferentie reeds geleid, heeft tot de vorming van een voorlOopig „Rijn-Maas Schel de-ban aa Leo in i té.'' Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 Jan. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 786.7 te Hernösand. Laagste barometerstand 745.9 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige tot krachtigen oostelijken wind, licht tot half bewolkt, droog weer, matige tot strenge vorst. «Schiedam." De vrijz.-dem. kiesvereeniging «Schiedam" heeft in haar op Maandagavond j.l. gehouden vergade ring besloten als candidaten bij de a.s. gemeente raadsverkiezing te stellen in district I (vacature mr. W. H Jansen) den heer J. M. van der Schalk en in district II (vacature—C. Klein) jhr. dr. N. van Suchtelen. Naar wij vernemen, zullen beide heeren de candidatuur aanvaarden Voorts werden in die zelfde vergadering tot bestuursleden gekozen, de heeren J. M. Hillenius en W. C. Gerlach en zulks in de plaats van de heeren E. Koopmans en P C. van der Pant jr., die hiervoor niet meer in aanmer king wenschten te komen. Jubilé—ds. Duyvendak. Onder vele blijken van belangstelling herdacht ds. Duyvendak, predikant bij de Evangelisch Luthersche gemeente alhier gisteren den dag waarop hij vóór 25 jaren het predikambt aan vaardde. Aan den vooravond van den herinneringsdag bereidde de gemeente haren leeraar en zijn ge zin eene aangename verassing. In het kerkje aan de Oranjestraat, geheel bezet, werd na een lied door de gemeente aangeheven, de jubilaris en zijn gezin door de kerkeraadsleden binnengeleid en namen zij in een halven cirkel, gevormd door het hoog opgaand groen, voor den predikstoel plaats. De heer Scheuerman bood daarop na mens het huldigingscomité, gevormd op initiatief van de werklieden-vereeniging, den jubileerenden predikant een geschenk, waartoe ook de filiaal- gemeente te Hellevoetsluis, door eenige leden ver tegenwoordigd, had mede gewerkt. Hij wees daarbij op de 11-jarige werkzaamheid van den jubilaris in deze gemeente en de door deze ge stichte werlieden-vereeniging. Het geschenk be stond uit een keurig bewerkte koperen gaskroon voor de huiskamer benevens een geschenk in couvert met verzoek dit naar eigen zienswijze te gebruiken. Daarbij werd nog een fraaie bloemen mand aangeboden. Namens den kerkeraad sprak nog de heer E. W. Lindeyer den jubilaris in waardeerende bewoordingen toe Daarna dankte ds. Duyvendak, wiens ambtsjubilé ge paard ging met zijn zilveren huwelijksfeest, al len ook de aanwezige gemeenteleden van Hel levoetsluis die tot het geschenk hadden bij gedragen. Na een slotwoord van den heer Scheuerman, die evenals de jubileerende predikant op druk kerkbezoek aandrong, passeerden allen den beminden jubilaris om hem en zijn echtgenoote geluk te wenschen. Gisteren, den eigenlijken feestdag, wapperde van de kerk de driekleur en kwamen in de pastorie de bewijzen van sympathie in den vorm van bloemen, kaartjes en telegrammen. Vele ge meenteleden van hier en uit de vroegere ge meenten Weesp en Harlingen kwamen mèt de predikanten der Ned. Herv. gemeente en tal van deputaties hunne geluk wenschen bieden. ÜIT HOEK-VAN -HOLLAND. Men seint ons uit Hoek van Holland Hedenmorgen om half elf is een Schevening- sche schokker bij het binnenkomen van den Wa terweg tegen het Zuiderhoofd lekgeslagen waar door het werd omgeworpen. Het ongeval werd dadelyk bemerkt en onmid dellijk vertrok de reddingboot naar het naar zee drijvende wrak, waarop zich drie menschen be vonden. Men slaagde ér in de bemanning over te ne men en behouden de haven te brengen. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam up Dinsdag 16 Jan. 1912, des namiddags 2 uur. {Vervolg.) Vragen Gemeent e-b egrooting. 6. Beantwoording van vrairen gesteld bij de behandeling der Gemeente-begrooting voor 1912 In ons nummer van 11 dezer deelden wij mede het schijven door B. en W. te dezer zake tot den Raad gericht. De heer Gerlach zegt, dat hy het antwoord op de gestelde vragen anders had verwacht. Hij heeft toch duidelijk doen uitkomen, dat er zelfs aan de kerk in de Plantage, in den heelen om trek, op den bewusten Zondag-middag geen politie was en handhaaft dus zijn klacht. Maar hij moet toch constateeren, dat er sedert die klacht een merkbare verbetering is ingetreden en zegt De Voorzitter, opmerkend dat de betrok ken zaak niet bij B. en W. behoort, maar uit sluitend bij den burgemeester, hoofd der politie, zegt, ook in antwoord op de nadere opmerking van den heer Gerlach, dat er geen recherche bestaat er zijn alleen agenten aan wie de recherchedienst is opgedragen 't is ook niet zeker dat dezelfde agenten reeds met dien dienst belast wordenhet volgende jaar kunnen daarvoor weer andere worden aangewezen. De agenten met den recherchedienst belast, zijn gewoon agenten eerste of tweede klasse, die nog al eens kans hebben eene buitengewone belooning te ontvangen. De post bij de Plantagekerk is dezelfde; maar bleef dien dag niet steeds op hetzelfde punt de be- betrokken agent heeft ook een tijd bij plein Een- dragt vertoefd; maar de post was er weldegelijk; 't kan zijn dat hij om 5 ure even gemist werd, toen hij moest worden afgelost. De heer Gerlach zegt, dat hij zoo wat uur ter plaatse heeft vertoefd en niets van een post aldaar heeft bemerkt. De Voorzitter zegt, dat hij het verder ge sprokene zal memoreeren. Den heer De Bruin komt 't voor, dat hier niet alle antwoorden op alle vragen zijn gegeven; maar dat wij hier alleen de voorhoede hebben te zien. De Voorzitter zegt, dat de voornaamste vraag geldt de politie. De heer De Bruin vestigt er de aandacht op, dat met het openstellen van het museum op Zondag de proef zal worden genomen. Wordt dat gepubliceerd De Voorzitter zegt, dat 't binnenkort zal gepubliceerd worden. De heer Koopmans bespreekt het geldelijk voordeel verbonden aan het politie-diploma met aanteekeningen. Dat wordt hier beloond met f 30. In verschillende gemeenten wordt echter het di ploma met aanteekeningen dubbel beloond maar ook voor het diploma zonder aanteekening eene belooning gegeven. Daarom had hij bij de behan deling der begrooting in overwegiug willen geven, het diploma met aauteekeningen te beloonen met f 30 en dat zonder aanteekeningen met f15. De beantwoording van hetgeen hij bij de begroo ting-behandeling omtrent de Schie opmerkte, geeft hem absoluut geen rede zjjne opmerkingen daar omtrent te wijzigen. De Voorzitter merkt op, dat wij toch niet kunnen overgaan tot verbreeding van de Schie niet alleen bij „flollandia," maar op meerdere plaatsen is zij te nauw. B. en W. zuilen intus schen te dezer zake diligent blijven. De heer Koop mans licht nog nader zijne bedoeling toe. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, geeft den heer Koopmans den raad over deze zaak niet meer te spreken door er in iedere raadszitting op terug te komen, brengt men haar niet verder. De heer Koopmans merkt op, dat 't niet juist is, hij over deze zaak meer heeft gesproken dan vroeger. De heer mr. von Briel Sas se meent, dat wij den weg door den heer Koopmans aangewe zen, niet op moeten; met het aanmoedigen van diploma's moeten wij niet verder traan wij moe ten practische menschen hebben en het verwer ven van diploma's niet in de hand werken. Ook het publiceeren van buitengewone belooningen acht iiij niet op onzen weg te liggen. Credieten Gasfabriek en Drink waterleiding 7. Voorstel tot regularisatie van credieten ten behoeve der Gasfabriek en Drinkwaterleiding. In overleg met de commissie voor de Gasfa briek en Drinkwaterleiding verzoeken B. en W. deze aanvullingscredieten te willen verleenen voor hoofdstuk 24a vernieuwing buizennet f 2400 955, veor 24 b uitbreiding buizennet f2610.30 en hoofdstuk 33 uitbreiding straatlantaans f484 en voor hoofdstuk 156 uitbreiding buizennet der waterleiding f 2671.27s Een en ander wordt verleend. Loonsverhooging Nachttelefonist. 8 Voorstel tot loonsverhooging van den nacht telefonist Th. Heezen. Op grond dat door vermeerdering van het aan tal gesprekken des nachts het karakter dezer betrekking is veranderd, stellen B. en W. voor, de belooning met ingang van 1 Januari j 1. te brengen van fl.15 op f150 per nacht. De heer De Bruin vraagt waarom de ge meente den nachtelefonist betaalt en acht dan wat de gemeente hem betaalt, fl.50 per nacht, heelemaal geen buitenkansje. Gewoonlijk wordt voor nachtwerk het dubbele betaald wordtmaar hier wordt* zelfs het enkele niet gegeven. De Voorzitter zegt, dat er een tijd geweest is, dat er geen nachtdienst was. De nachttelefo nist werd door de gemeente aangesteld, omdat de Bell Telefoonmaatschappij niet bereid was een nachtdienst in te stellen en 't toch noodzakelijk is, dat ten allen tijde de brandweer 's nachts be reikt wordt. Nu doet de nachttelefonist ook wel wat anders dan verbinding te geven met de brand weer ejt daarom is getracht te verkrijgen, dat althans de Bell Telefoon-Maatschappij een gedeelte van het loon zou betalen; maar, waar zij daartoe onwillig bleek, heeft men gedacht de man van gemeentewege moest bezoldigd worden, aanvanke lijk met een loon van fl.15, dat nu voorgesteld wordt tot fl.50 te verhoogen. Voorz. wijst hier bij op het bericht in de bladen, dat het bedrijf der Bell Telefoon Maatschappij door het Rijk zal worden overgenomen, dan komt er een andere regeling. Het nu voorgestelde zal dus slechts tot 1 of 31 Juli van kracht zijn. De heer De Bruin blijft ondanks het ge sprokene zijne meening omtrent den nachttelefonist handhaven. Hij betoogt, dat als hij alleen voor het zeldzame geval van brand dienst moest doen, de man er wel zijn dutje bij doen kan, maar acht toch eene belooning van f 1.50, voor welke diensten ook, te laag. De Voorzitter en de wethouder, de heer Lagerwey, repliceeren nogkortelijk De laatst genoemde merkt op, dat de betrokken functiona ris geen gemeente-ambtenaar is, maar slechts tijdelijk is aangesteld. De bestaande toestand moet gehandhaafd blijven tot de Bell Telefoon-Maat schappij aan het Rijk overgaat ol de concessie een einde neemt. De heer De Bruin zegt, geneigd te zijn hier een hoogere belooning voor te stellen dan door B. en W. is bedoeld maar waar eene verandering zó.i op handen i>, zal ni| lat niet doen. Het voorstel wordt daarna oij acclamatie aan genomen. De heer De Jong vraagt, waar nu subsie die bewaarscholen aan de orde komt. of er geen overleg met B. en W. is te treffen om trent de agenda, want als wij zoo voortgaan, komen we riiet klaar Hij zou daarom punt 9 willen uitschakelen, waar er over 10 en 11 ook iets te zeggen valt en bedoeld punt willen uit stellen tot de volgende vergadering; dan kunnen wij er rustig over spreken. De wethohder, de heer G o s 1 i n g a, meent, dat wij punt 10 en 11 kunnen afhandelen en dan wellicht over de ulgemeene beschouwingen van het subsidie-voorstel heen komen dan loopen wij geen gevaar meer voor de volgende vergadering. De heer De Jong meent, dat wij punt 10 en 11 kunnen afdoen en blijft er tijd, aan 9 kunnen beginnen. Daartoe wordt besloten. Subsidie Bondsteekenschool. 10. Verzoek van het Bestuur der Afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond tot het doen vervallen van een voorwaarde verbonden aan het laatstelijk verleende subsidie voor haar teekenschool St. Jozef, met advies van B. en W. Waar het hier slechts geldt subsidie voor één jaar en verwacht mag worden, dat de afdeeling wel het hare zal doen, om voor het vervolg in het genot te komen van verhoogd rijkssubsidie, stellen B. en W. voor, de gestelde voorwaarden ditmaal te laten vervallen en het besluit van 24 October j 1. in dien zin aan te vullen, dat voor 1912 een subsidie wordt verleend ten bedrage van 50% van het totaal der uitgaven voor het onder wijzend personeel over dat jaar gedaan, ook zon der dat de rijkssubsidie verhoogd wordt. De heer De Bruin meent te begrijpen, dat hetgeen B. en W. nu toestaan eene uitzondering is in afwachting dat het volgend jaar de verhoog de rijkssubsidie zal zijn verkregen. De Voorzitter bevestigd dat. Voor dit jaar zou het verkrijgen vau bedoelde rijkssubsidie werklijk te laat zijn. Het verzoek wordt zonder hoofdelijk stemming toegestaan. Verkoop Gemeentegrond. 11. Aanvragen tot verkoop van Gemeentegrond door S. C. Van Waalwijk van Doorn q.q. Naar aanleiding van de bespreking in de vorige vergadering betreffende aankoop van het hoekper- ceel Prins-Mauritsstraat en Nassaustraat is door B. en W. het advies gevraagd van de commissie voor het Grondbedrijf omtrent den te bepalen prijs. De commissie is van meeniug dat de geboden prijs. f8.p. M2, voldoende is. B. en W. stellen overeenkomstig dat advies voor hen tot uitgifte voor dien prijs machtiging te verleenen. De Voorzitter zegt, dat het adres van de naburige bewoners ingekomen, dat zij tegen het bouwen van een winkelhuis geen bezwaar hebben, de commissie voor het Grondbedrijf van inzicht heeft doen veranderen. Zij acht nu een prijs van f8 voldoende en adviseert den groud voor dien prijs uit te geven. De heer Koopmans meent toch dat waar het stichten van een winkelhuis noodig wordt geacht, er toch wel zal worden voorgeschreven welke winkels daar worden toegelaten. De wethouder van Gemeentewerken, de heer Van Westendorp, voorzitter van Grondbe drijf, hoopt, dat er in het nieuwe jaar meer aan vragen van grond zullen komen en wel van erf pacht. Weth. weet maar al te zeer. dat de Baad daaromtrent niet gelijkelijk denkt; maar hij wil toch nog even uiteenzetten wat de voorstanders van erfpacht beoogen, waar in een der verslagen van de plaatselijke pers betoogd is, dat de voor standers van erfpacht niet consequent zijn, zij van inconsequentie worden beschuldigd. Dat is niet het geval. Zij verlangen herhaaldelijk aanteeke ning niet voor verkoop te zijn maar, wetende dat de meerderheid van den Raad toch voor verkoop is, willen zij niet telkens over de verkoop-voor stellen doen stemmen. Weth. vertrouwt dat men na deze uiteenzetting zal weten, hoe de voorstan ders van erfpacht er over denken. De heer De Jong heeft hier misschien te be grijpen, dat ten zijnen opzichte inconsequentie bedoeld is. De wethouder, de heer Van Westendorp, ontkent dat. Spr., voort gaand, zegt, dat hij de discussie niet wil verlengen. Hij zou over erfpacht eene academische lezing kunnen houden, gelijk hij er van ochtend nog een uur over gepraat heeft, maar zal dat niet doen. Hij vraagt thans stemming. De wethouder, de heer VanWestendorp, zegt, dat hij er tegen is. De Voorzitter zal doen stemmen. De wethouder, de heer VanWestendorp, meent, dat eerst moet gestemd worden over de vraag zullen wij verkoopen, daarna eerst kan de prijs bepaald worden. De heer De Jong meent er verschil over den prijs kan zijn hij wil alleen stemmen over het voorstel in zijn geheel genomen. Dat voorstel wordt aangenomen met 13 4 stemmen. Tegen stemmen de heeren De Jong, Koopmans, De Bruin en Van Westendorp. In die zelfde vergadering werd machtiging ver leend tot verkoop aan den zelfden aanvrager van grond aan de Van Smaleveltstraat voor f7.75 p. Mz in den toestand waarin de grond zich thans bevindt. De aanvrager heeft echter bericht dezen prijs alleen te kunnen betalen, wanneer de grond behoorlijk wordt opgehoogd. Waarvan deze grond, die wel-is-waar opgehoogd is, door aanleg van straten nogal is afgegaan, stellen B. en W. voor, den grond behoorlijk opgehoogd te leveren. Ook hiertoe besluit de Raad. De heer Koopmans verzoekt aanteekening er tegen te zijn. Ten slotte heeft de aanvrager medegedeeld dat hij den grond aan de Prins Frederik Hendrik straat voor den prijs van f 5.75 p. M2 niet kon aanvaarden. De commissie voor het Grondbedrijf wil in deze haar uitgebracht advies aan de beslissing van den Raad overlaten. Zij deelt hieromtrent mede, dat er misschien wel reden kan zijn om voor den geboden prijs het perceel, zooals nu gevraagd, een breedte van 65 Meter bij een diepte van 20 Meter, af te staan. B. en W. kunnen zich met de zienswijze van de commissie vereenigen. De Voorzitter zegt, dat de pogingen om hier de betrokken partijen, tot elkander te bren gen niet zijn gelukt. De commissie voor het Grond bedrijf handhaaft den gestelden prijs, maar heeft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2