Verspreide bericliii Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. sjoes in opstand is gekomen, deze nog steunt en poogt te redden. De besprekingen over de afdanking der dy nastie worden intusschen voortgezet. Verschillende Mandsjoe-leiders dringen er bij den troon op aan, dat de keizer zal attreden en in Peking blijven. De Chineezen daarentegen verklaren dat de af danking zonder eenige waarde is, als het hof in Peking blijft. De wapenstilstand is slechts een fictie. Woekingfang weigert de verantwoordelijk heid op zich te nemen voor de oorlogsactie door de revolutionnairen gevoerd terwijl de onderdruk king der onlusten door de keizerlijke troepen meer en meer het karakter aanneemt van een geregelden oorlog. Achttien provinciën van China staan thans aan de zijde der republiekeinen, vier zijn nog trouw gebleven aan de keizerlijke regee ring. De regeering geeft alles toe om maar onnoo- dig bloedvergieten te voorkomen, doch zij wil nog geen organisatie tot Statenbond, zooals in Amerika5 daarbij wijzend op het lage peil van ontwikkeling der Chineesche bevolking. In een later ontvangen telegram wordt gezegd, dat degenen, die den aanslag pleegde, is gearres teerd. Hij heet Hoeang-Tin-Peng. Ook eenigen medeplichtigen werden gevangen genomen. Zij hebben bekend en verklaard, dat de aanslag de eerste van een reeks was, die door de revolutionnairen waren beraamd. Er hadden op den weg, dien de post volgde, nog meer bommenwerpers ge staan, doch na den aanslag ging Yoean-Sji-Kai een anderen weg, zoodat de andere aanslagen mislukten. De aDaily Telegraph" verneemt uit Peking, dat de voortzetting van het onderzoek naar den aan slag op Joeansjikai heeft aangetoond, dat men hier te doen heeft met een van te voren welbe raamd complot, waaraan ten minste vijf personen medeplichtig waren. Alvorens drie van hen tot het werpen van de bommen overgingen, hadden zij draden over de straat gespannen, ten einde het voorbijrijden van Joeansjikai's stoet te belem meren. Joeansjikai heeft na den aanslag verklaard, dat het gebeurde geen verandering zal brengen in zijn beleid. Inmiddels staat wel vast, dat zelfs de aanstaan de afstand van den Keizer geen einde zal maken aan den burgeroorlog, want Joeansjikai's inzichten zijn onvereenigbaar met de inzichten van het revolutionaire bewind. Invloedrijke buitenlanders gelooven dan ook, dat verdere strijd onvermijdelijk zal zijn, wil de verhitte dampkring worden gezuiverd. CUBA. De Amerikaansche regeering heeft besloten om gbweiu viin wapenen t'e nandfiaven. De Amerikaansche generale staf heeft alle maatregelen genomen om zoo noodig zonder ver wijl een expeditie naar Cuba te doen scheep gaan. Unnez, de leider van de Cubaanschen vetera- nenbond verklaarde, in Havana, dat hij er zijn medestanders de Amerikanen tot het uiterste zullen bestrijden. Volgens Unnez moet het Ameri kaansche ultimatum als louter bluf worden opge vat, en zou een expeditie van de Amerikanen naar Cuba volkomen ongemotiveerd zijn. De ïTimes"-correspondent te Washington houdt vol, dat noch de Amerikaansche regeering, noch de meerderheid van het Amerikaansche volk een nieuwe Cubaansche expeditie wenscheD. Het Amerikaansche volk niet, omdat zoo'n expeditie de inlijving van Cuba of de vestiging van een Amerikaansch protectoraat zou meebrengen. Nochtans beweren vele Amerikanen, dat de Cubanen dat juist willen, omdat hun eigen belang daardoor gebaat zou zijn. MAROKKO. De Fransche minister-president Poincart heeft in de senaatscommissie voor de Fransch-Duitsche overeenkomst verklaard, dat hij niet geloofde, dat er op het oogenblik reden bestond om de bezet tingstroepen in Marokko te versterken. Hij meen de echter, dat later 38.000 man noodig zouden zijn om het protectoraat te verzekeren. Het effec tief zou verminderd kunnen worden door het scheppen van een Sjerifijnsche troepenmacht met Fransch kader. Uit Tandzjer wordt geseindGeneraal Delbies en majoor Brémond zijn met hun troepen te Sefroe binnengetrokken. Een telegram uit Melilla, d.d. 18 Januari meldt Verscheidene Spaansche colonnes hebben zich bij het aanbreken van den dag in beweging ge zet en zonder op moeilijkheden te stooten' eenige strategische punten bezet. De inlandsche politie manschappen en de bevriende barka hadden 6 gewonden. De Spaansche minister van oorlog heeft in het parlement een wetsontwerp voorgelezen, waarin het legercontingent op 115.1)00 man wordt bepaald, benevens een wetsontwerp tot het onderhouden van troepen in de Afrikaansche bezittingen, welke voornamelijk uit vrijwilligers zullen bestaan, die voor 4 jaar dienst nemen. De uTagliche Rundschau" verneemt uit goede bron, dat Cartwright, de Engelsche gezant te Weenen, de man van het bekende anti- Duitsche interview in de »Neue Freie Presse", nog in den loop van dit jaar teruggeroepen zal wrdep, De Oostenrijk-Hongaarsche regeering zou eenigen tyd geleden in Londen te verstaan gegeven hebben, dat het in het belang van de betrekkingên tusschen Oostenrijk-Hongarije en Engeland een verandering wenschte. In Gross Salzke bij Schönebeck, werd een koopman gevangen genomen, verdacht van mili taire geheimen aan vreemde mogendheden ver kocht te hebben. Fhr. von Winogradow, die wegens spion- nage te Leipzig terecht stond, werd als officier tot 3 jaar vestingstraf veroordeelt, terwijl inge nieur von Cerno 3 jaar gevangenisstraf kreeg, daar hij de spionnage bedreven had uit geldbejag. Naar de nMorning Post" uit Washington verneemt, beweren Taft's vrienden thans openlijk dat de Staaltrust krachtige pogingen in het werk stelt om Roosevelt door de republikeinen voor het presidentschap te doen candideeren en wel om wraak te nemen op Taft, die een vervolging tegen deze trust durfde instellen. De staaltrust was de eenige der groote trusts, die tijdens Roosevelt's bestuur niet vervolgd werd en deze gaf zelfs een blijk van welgezindheid door haar in staat te stellen haar machtigste mededinger in zich op te nemen. Taft's vrienden verdienen echter overtuigd te zijn, dat de op touw gezette beweging niet tot het beoogde doel zal leiden en dat Taft toch wederom candidaat zal worden gesteld. Tweede Kamerverkiezing. HILVERSUM. Gister zijn in het district Hil versum voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer (vacature-baron Van Heemstra) officieel candidaat gesteld, de heeren mr. H. Th. 's Jacob (Chr.-HistW. J. E. H. M. de Jong (U.-L.) mr. V. H. Rutgers (Ant-Rev.), gesteund door de R.K. dr. Th. van der Waerden (S. D. A. P.) en D. Wijnkoop (S. D. P.) Zondagswet. De ambtenaar van het O. M. bij het kanton gerecht te Breda, mr. F. Couvée, heeft gemeend de wegens werken in het openbaar op den twee den Kerstdag geverbaliseerden niet te moeten vervolgen, wijl z.i. de Zondagswet niet meer toe passelijk is op den tweeden Kerstdag, nu deze voor de Katholieken niet meer als feestdag geldt. Spoorwegen in Nederland. De statistiek voor spoor- en tramwegen in Nederland is dezer dagen verschenen en bevat vele interessante bijzonderheden over deze ver keersmiddelen. 7.014.375 M., terwijl de lengte der gezamenlijke tramwegen 2.377.369 M. bedroeg, bij elkaar dus de respectabele lengte van 9.391.744 M. Het materieel, dat de 4 spoorwegmaatschappijen hebben, breidt zich meer en meer uit. Zoo had den ze te zamen 1142 locomotieven, waarvan de Staatsspoor er 645 en de H. IJ. S. M. 425ver der 2911 personenwagens, waarvan 1579 bij de Staatsspoor 645 en de H. IJ. S. M. 425; 19944 goederen- en veewagens, waarvan de S. S. 11927 en de H. IJ. S. M. 7033. Volgens de officieele cyfers bedroeg het aantal vervoerde reizigers door de 4 spoorwegmaatschap pijen 46.221 236, waarvan de H. IJ. S. M. met 25.413.576 bovenaan gaat, verder de S. S. 16.609.958. Het meerendeel der reizigers maakte gebruik van de 3e klasse, want tegen 1 reiziger in de eerste, zaten er 10 in de 2e en 32 in de 3e klasse. Ook het goederenvervoer geeft flinke cijfers. In 1910 werden vervoerd 16.051.371 tonnen, tegen 15.494.143 in 1909. Staht wat het reizigersvervoer betreft de H. IJ. S. M., dank zij vooral de drukke lijn Amsterdam—Rotterdam, aan het hoofd, wat het goederenvervoer betreft, spant de Staatsspoor de kroon, want vervoerde de H. IJ. S. M. 4.753.381 ton, de S.S. behandelde 10.126.587 ton. De opbrengst van het reizigers- en goederen vervoer bracht te zamen f 60.242.322 in het laadje, waarvan de S. S. ruim 32 millioen en de H. IJ. S. M. ruim 24 millioen opstak. De Nederl. Cen- traal-Spoor kreeg ruim 2 millioen, terwijl de Noord-Brabantsche Duitsche Spoor zich met ruim 1 millioen tevreden moest stellen. Van de totale opbrengst leverde het goederenvervoer en het reizigersvervoer zoowat ieder de helft. Dat ons land rijk is aan water, wordt weer geillustreerd door het feit, dat er hier 126 spoor wegbruggen van meer dan 30 meter lengte zijn. Dat er heel wat gereisd wordt, blijkt wel, als men ziet, dat de reizigers te zamen bijna 14 millioen K. M. afgelegd hebben. Wat de tramwegen betreft waren er niet min der dan 78 verschillende maatschappijen, die zich met de exploitatie dezer verkeersmiddelen bezig hielden. Hiervan werd bij 25 ondernemingen paarden en bij 35 locomotieven als trekkracht gebezigd, terwijl de rest grootendeels zich van electriciteit bediende. Deze treinen vervoerden te zamen bijna 170 millioen reizigers, die bijna 12 millioen betaalden, terwyl de goederen nog ruim 1£ millioen op brachten. De Amsterdamsche gemeentetram gaat meteen ontvangst van byna 3£ millioen gulden hier aan het hoofd. Waalbrug te Nijmegen. Dezer dagen had de traditioneele Jaarvergade ring van de ïBurgerycommissie voor Waalover brugging" te Nijmegen plaats. Een overzicht werd gegeven van wat in het afgeloopën jaar door deze commissie verricht is, waarbij o.a. gewezen kan worden op de groote propaganda, die door middel van geïllustreerde artikelen in verschillende tijdschriften voor de Waalbrug-zaak als nationale zaak in geheel Ne derland gemaakt was. Hetgeen vertrouwelijk omtrent den stand van zaken op het oogenblik en de onderhandelingen met de Regeering kon meegedeeld worden, was van verblijdenden aard. Gememoreerd werd, dat in den loop, van dezen zomer de Minister van Waterstaat, mr. L. Regout, vergezeld van den ingenieur-directeur Jelles, per soonlijk naar Nijmegen kwam om in loco zich omtrent den Waalbrug-bouw op de hoogte te stellen en daarover te confereeren. Geconstateerd werd, dat de commissie na 7 jaar werkens het zoover gebracht had. dat dit jaar de Gemeenteraad van Nijmegen besloot tot bouw van een Waalbrug en aan een commissie uit haar midden met den heer Burgemeester aan het hoofd, de opdracht gaf o.a. de financieele zijde van deze zaak, meer speciaal wat de bij dragen van het Rijk, Provincie enz. betreft tot klaarheid te brengen. Men heeft redenen te verwachten, dat het wel niet meer zooveel jaren zal behoeven te duren eer de eersta spade in den grond gestoken wordt, waardoor voor Nijmegen een nieuw tijdperk van verhoogden en stijgenden bloei kan geopend wor den. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 Jan. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 786.3 te Riga. Laagste barometerstand 754.6 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige oostelijke tot zuidoostelijken wind, ge deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, lichte tot matige vorst. Op verschillende plaatsen in den omtrek der stad werd gisteren reeds en ook heden nog, bij invallenden dooi, schaatsen gereden. En kelen hebben die liefhebberij voor het ijsvermaak met een nat pak moeten boeten. Gelukkig is, voor zoover bekend, alles zonder ernstige onge vallen afgeloopen. By de politie is terug te bekomen een licht ceje hond soort boxer. Binnen 2 x 24 uren met opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Heden-morgen is een begin van brand ontstaan in de woning van C. van Put, Houtstraat, doordat eenig goed, dat bij de kachel te drogen hing, vlam vatte. Het goed en ook gedeeltelijk een stoel zijn ver brand. Heden-ochtend omstreeks 9s/, uur is ten nadeele van den heer F. H. Backer Jr., apotheker, aan de Boterstraat no. 58, een rijwiel, hetwelk de loopjongen eenige oogenblikken op de stoep voor de apotheek onbeheerd had laten staan, ontvreemd. Van den dader is niets bekend. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijdag 8y) u. Bondsgebouw. Vergadering R. K. Kiesvereniging „Recht, Plicht en Orde". Woensdag 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Nieuwjaarsrede Loonen Ge meente-reiniging Vragen-beant- woording Loon Nachttelefonist Grondverkoopzaakjes Subsidie Bewaarscholen. De eerste zitting in het nieuwe jaar is, als altijd, begonnen met de gebruikelijke Nieuwjaars rede door den voorzitter uitgesproken, die sedert tal van jaren een overzicht geeft van hetgeen op gemeentelyk terrein in het vorig jaar is verricht. Er klinkt ditmaal uit deze rede gehouden, na het eerste volle jaar dat de heer M. L. Honner- lage Grete als burgemeester werkzaam is, een hoopvolle toon. Men bemerkt, dat 't een hart is, warm kloppend voor de zwaarwichtige belangen der dierbare geboortestad, 'twelk hier gloed en kracht aan de woorden geeft. Ondanks teleurstel ling op meerdere punten, vooral ook wat het havenbedrijf betreft, kan de rede met voldoening wyzen op verschillende verfraaiingen en verbete ringen die in het afgeloopen jaar zyn aangebracht, krachtigen actie op onderwijsgebied, verbetering van arbeiderstoestanden en ontwakende energie onder den middenstand. Een belangrijke toe zegging is wel dat nog dit jaar electrische stroom zal worden geleverd, die zeker als drijfkracht voor tal van kleine industriën, meer nog dan als bron van verlichting, in onze nyvere stad bepaald noodig is. In wel voorzichtige, met zorg gekozen woorden, wordt van de mogelykheid van een nieuw ziekenhuis gewaagd. Zeker moet daar uit niet worden afgeleid, dat dit voor de financiën onzer gemeente zoo zwaarwichtig probleem in de eerstvolgende jaren reeds zal zyn opgelost. Het wederwoord van 's Raads nestor, den heer Klein, die ditmaal wellicht als Raadslid zijn zwa nenzang zong, bracht terecht hulde niet alleen aan den varm gevoelenden burgemeester, maar ook aan de heeren wethouders en den secretaris voor hunne vaardigheid en bereidwilligheid den Raad betoond. Immers College en Raad hebben doeltreffend samengewerkt in hetgeen tot ver fraaiing en verbetering in het vorig jaar is tot stand gebracht. Bij de ingekomen stukken, wier aantal ditmaal niet groot was, gaf het afschrift van den loonstaat no. 2, inhoudende wat in de week van 612 Januari aan de verschillende werklieden in dienst der ge- meente-reinigmg aan loon betaald is, vroede De Bruin aanleiding tot het maken van opmerkingen die hem weer gelegenheid gaven als pleitbezorger der »kleine luyden" te poseeren. Zijn voorstel strek kende om B. en W. uit te noodigen te overwegen of wijziging der loonen gewenscht is en c. q. met voorstellen te komen, is ten slotte aangenomen. Een gewichtige mededeeling was zeker de her haalde verzekering van den heer Van der Drift, lid der commissie voor de reiniging, dat althans de loonen der koetsiers (wagenbestuurders) van de reiniging niet lager zijn dan bij particuliere per sonen, o.a. de firma's Van Deventer en Van der Eist. Overigens, waar wij eene mogelijke ver hooging ook dezen werklieden zeker alleszins gunnen, mag toch ook wel in aanmerking worden genomen, dat 't hier betreft werklieden die geen vak geleerd hebben en dus bijv. met de opper lieden bij gemeentewerken gelijk gesteld moeten worden. Na de behandeling van eenige punten van min der belang, o.a. de beantwoording van vragen bij de gemeentebegrooting gesteld, die hoofdzakelijk aanleiding gaf tot eenige opmerkingen over politie- diploma's en Schie-verwyding een zaak die zeker niet ligt in de macht van ons gemeentebestuur vond vroede De Bruin bij het voorstel tot loons- verhooging van den nachttelefonist weer gelegen heid zijn bekend standpunt in te nemen. Ook het tot fl.50 per nacht verhoogde loon werd voor dit eenvoudig werk niet voldoende geacht. Vroede wist echter een échec met een verhoogingsvoorstel te ontwijken met de opmerking dat een algeheele verandering toch binnenkort ophanden is. Nadat het verzoek van het bestuur van Schiedams Volksbond met betrekking tot de Teekenschool ïSt. Jozef' alleen met een en kele opmerking van onzen rooden vroede was toegestaan, kwamen de zaakjes van grond- verkoop weder de aandacht onzer vroeden vragen. Er waren er ditmaal drieeen betreffende het hoekperceel Prins Mauritsstr^at en Nassaustraat, een bedoelende de behoorlijke ophooging van het te verkoopen terrein aan de Van Smaleveltstraat en eindelijk de verkoop van het stuk grond ge legen aan de Prins Frederik Hendrikstraat achter de branderijen staande aan het eind der Wester kade. De wethouder van gemeentewerken heeft zich bij de. behandeling van het eerste voorstel allereerst verzet tegen een betoog, in een der verslagen van de plaatselijke pers rubriek Vroedschap N. S. Ct. dat de voorstanders van erfpacht niet consequent zijn. De wethouder, de heer Van Westendorp, heeft dat betoog van in consequentie trachten te weerleggen met de op merking dat de voorstanders van erfpacht her haaldelijk aanteekening verlangen niet voor erf pacht te zijnmaar wetende dat de meerderheid van den Raad toch voor verkoop is, willen zij niet telkens over de verkoop-voorstellen doen stemmen. Dit verweer zou zeker juist zijn, als t klopte met hetgeen in bedoelde rubriek was opgemerkt; maar dat is niet het geval. Daarin deed de verslaggever uitkomen, dat de heer Van Westendorp, wetende dat de gemeente grond verkoopen moet, zijn voorkeur voor erfpacht vrij warend, toch telkens feitelyk met verkoop mee gaat. Dat is zeker een rationeel standpunt; maar 't is niet consequentconsequent zou des wethou ders standpunt alleen zijn, als hij, zooals in deze zitting, telkens als een voorstel van grondaanvrage aan de orde komt, tegen stemde. Intusschen rationeel is dit standpunt zeker, immers de gemeente doet als de ongeoefende zwemmer in de zwemplaats: om drijvende te blijven, grijpt zij twee verbonden kurkende eene heet Gasfabriek, de andere Grondbedryf. Waar zij aldus op deze kurken moet drijven, is te verwonderen, dat zij deze herhaaldelijk half laat schieten. Zoo ook weer in deze zittingwant hoewel de opmerkingen van het Raadslid dat de dubbelzinnige, onbesliste houding der commissie van Grondbedrijf veroordeelde, niet ongegrond mogen heeten, toch had, dunkt on*, de Raad wel gedaan, het laatstbedoelde ongelukkig gelegen stuk grond voor den geboden prijs van f5.50 maar te geven. Dit grondgedeelte behoort toch te midden van de reeds bebouwde blokken niet on bebouwd te blyven, te meer daar dan den leelij- ken achtergrond der branderijen aan de Wester kade in dit schoone stadsgedeelte zou bedekt zijn. Het halstarrig vasthouden aan waardebepalin gen van Grondbedrijf heeft reeds menig bedryf voor onze gemeente doen verloren gaan, o. a. de groote styfselfabriek uit Ny verdal, die toch f 10 voor den Maasgrond bood en nu te Nijmegen nog niet het tiende deel daarvan betaalde. Voor de opmerking van den heer Wittkampf dat het beraadslagen over den grondprijs niet in openbare vergadering behoort te geschieden, is zeker veel te zeggen; maar het mededeelen van den naam van den werkelijken kooper van laatstbedoelden grond behoefde werkelyk niet in comité-generaal plaats te hebben na de uitlating van den heer j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2