Yerspreide berichten. Biimenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ARGENTINIë. De bladen Berichten, dat de Argentijns ene ge zant te Asuncion in opdracht beeft gekregen, een protest in te dienen naar aanleiding van de aan vallen op Arg'entifnsdhe vaartuigen en instellingen. Daar de regeering van Paraguay grof gleiweigerd heeft, hieromtrent eenige uitlegging te geven, heeft de Argentijnsche gezant last gekregen, binnen 24 uur voldoening te eischen. Indien hieraan niet wordt voldaan, zal de gezant onmiddellijk ver trekken. CHINA. De „Times" verneemt uit Peking, dat het nu blijkt dat de Keizerin-Weduwe enkel geweigeri heeft op staanden voet afstand te doen, zonder eerst de beslissing van de Nationale Conventie af te wachten. Niettemin beteekent deze weige ring, dat de vijandelijkheden onmiddellijk zullen worden hervat, zoodra Maandag a.s. de wapenstil stand zal zijn a^geloopen. Mocht Joeansji'kai nogmaals zijn ontslag indie nen, dan zon waarschijnlijk Tieliang, een van de Boksengeneraals uit 1900, opperbevelhebber wor den van het geheele Noorderlegerverder zou dan het geheele ministerie aftreden en zouden de vier noordelijke provincies, Sjantoeng, Sjansi, Ho- na n en Tsjili, zich onafhankelijk verklaren. De slaat van zaken verontrust de buitenlandsclhe le gaties te Peking ten zeerste. Sommigen echter geliooven, dat de crisis nog te elfder ure zat kunnen worden afgewend. Want Woetingfang heeft telegrafisch aan Joeansj i kai een wijziging voorge steld in het decreet nopens den afstand der kei zerlijke familie, teneinde een waarschijnlijk ont staan misverstand uit den weg te ruimen, welk misverstand Joeansjikai in den waan had gebracht, dat Soenjatsen een verraderlijke rol speelde. De „Daily Telegraph" verneemt uit Peking dat de ManLsjoes den indruk schijnen to hebben, dat achter de revolutionairen de Japanners staan. De militaire autoriteiten in Peking hebben zich bezig gehouden met plannen tot instelling van een mili taire regeering en tot reorganisatie van het Noor derleger. De gelden voor de uitbetaling van de s-oldijen aan dat leger zullen worden verkregen uit gedwongen extra-belastingen. Volgens een bericht aan de „Daily Mail" zijn te Peking 2000 man troepen aangekomen om Joeans jikai te ondersteunen. Uit Rome wordt geseind, dat monseigneur Tolly, uit Brussel, waarschijnlijk tot nuntius te Weenen benoemd zal worden. Het Reuteragentschap seint: „De „Medina", met het Engelsche koningspaar aan boord, is gis ter te Malta aangekomen. Nadat door de Ëngelsche en Fransche vloot- eskaders saluutschoten waren afgevuurd, begaf hel Engelsche koningspaar zich aan land, waar- het met geestdriftige toejuichingen werd ontvan gen. In Lancashire en Cheshire is de campagne tegen Home Rule begonnen. In 24 steden en dorpen werden vergaderingen gehouden, die alle zeer druk bezocht waren en waar bekende politici het woord voerden. In den loop dezer dagen zullen ook in andere plaatsen dergelijke anti'Hiome-Rule-Vergaderingein gehouden worden Te Liverpool spraken sir Edward Carson en mr. Smith, beide voor tot den nok gevulde huizen. De Londensche unionistische bladen bevatten de maatregelen, die de unionisten te Belfast den ken te nemen om te beletten, dat de vergadering van de liberalen op 8 Februari doorgaat. Een uilgelezen schaar van 4000 man heeft de gelofte afgelegd, dat zij de zaal zullen bezetten en de ingangen harriKadeeren. Vijftigduizend man zul len zicih buiten op straat verzamelen en de stra ten, die naar de zaal leiden, versperren. De laatste twee dagen zijn er, in een grooten veldtocht die er in Lancashire en Cheshire- te gen Home Rule is gehouden, vlammende toe spraken gehouden door Sir E. Carson en andere voorname unionisten. Zij verdedigden de handel wijze der Ulsterianen en verklaarden zich bereid tot alle maatregelen noodig om Ghurcihiü het spreken te beletten. Minister Hohhouse, gisterenavond te Bristol sprekende, zei, dat de regeering, na de taal, in Lancashire en Cheshire door conservatieve voor mannen gevoerd, de bedreigingen met geweldda den en onlusten ernstig moet opnemen. Aangezien minister Churchill vastbesloten is naar Belfast te g;aan, zien de bladen den toe stand ernstig in. Zij vreezen voor wanordelijkhe den en bloedvergieten. De Tsaar heeft de wet geteekend door de Douma en den Staatsraad aangenomen met be trekking tot de stortingen in geld aan de schat kist te doen ter vervanging van den persoonlijken militairen dienst der Finsche onderdanen. De gouv.-generaal van Canada, dè hertog van Connau;ght, brengt een bezoek aan de Ver. Sta ten. Maandag kwam hij in New-York; on in som mige Engelsche couranten, wordt de opmerking gemaakt, dat de houding van het Amerikaansche publiek niet onhebbelijk was, zooals heit in vele gevallen wel was, toen de broer van den Duit- schen Keizer, prins Heimrich, jaren geleden de Vereeniigde Staten bezocht. Deze gebleken voor uitgang in de goede manieren van den Ameri- kaan-op-straat is ook wel voor een deel toe te schrijven aan een bijoorzaak. Wie thans in een snelle auto door New-York toert, kan niet zooveel bekijks hebben als vroegere hooggeplaatste be zoekers, die het in open rijtuig' moesten doen. Trouwens, de ontvangst van den hertog van Con- naught was Amerikaansch-democratischgeen loo- pers oip het perron hij aankomst van eten trein, geen vlaggen in de straten, geen gedrang van het publiek, niets van dat alles! Daarentegen was er wel overgrobte belangstel ling en overdreven bedrijvigheid van den kant der journalisten en fotografen. De hertogin van Connaught en prinses Patricia zijn meegekomen. Voor Donderdag staat een kort bezoek aan Washington op het programma. De gouverneur van Canada zal daar een ontmoeting; hebben met president Taft. Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik heeft gisternamiddag, vergezeld van Zijn adjudant baron Van Pallandt, per auto Honselersdijk bezocht, en daar den tuin van den heer A. Vreugdenhil Jz. en de druiven- kweekerij Nieuw Honsel bezichtigd. Z K. H.nam met groote belangstelling kennis van de inrichting van de kassen, de verwarming en de electrische watervoorziening, en voorts van de vervroegde cultuur onder staand en liggend glas. De Prins werd rondgeleid en ingelicht door den heer Vreug denhil en diens vader, die de hooge gasten tot Loosduinen vergezelden, waar de inrichtingen van de firma H. v. Spronsen en Steijn werden be zichtigd. Paardenartsen. Naar de N. R. Ct. verneemt ligt h t in het voornemen van den Minister van oorlog de positie der paardenartsen van het leger te verbeteren door aan den veterinairen dienst een zelfstandigen inspecteur te geven met den rang van kolonel en hem een paardenarts der 1e of 2e klasse toe te voegen. Zooals men weet is de chef van den veterinairen dienst thans de inspecteur van den geneesk. dienst der landmacht en is de hoogste rang welken men als paardenarts kan behalen, die van luitenant-kolonel, toegevoegd aan dien inspecteur. Winkelsluiting. De zaak van de Amsterdamsche winkelsluiting zal 6 Februari a.s. voor den Hoogen Raad in be handeling komen. Dien dag zullen behandeld worden de cassatie zaken van lo. Joh Wagner (filiaalhouder van den sigaren fabrikant A. Hillen), Raadhuisstraat 23 en 2o. Israël Levisson, bakker, Blasiusstraat 113, beiden te Amsterdam, resp. requiranten van cassatie van de vonnissen van 19 Dec. 1911 gewezen in hooger beroep door de Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank. Kazerneering. De Minister van Oorlog heeft gisternamiddag te half twee aan zijn departement een bespre king betreffende kazerneering gehouden met daar toe uit verschillende garnizoenen overgekomen militaire autoriteiten. Zulks hield verband met de grootere sterkte van de lichtingen volgens de bij de Eerste Kamer aanhangige Militiewet, zoomede met de voorgenomen organisatie. De Opium-conlerentie. Men meldt uit den Haag De conferentie tegen het gebruik van opium heeft hare laatste zitting gehouden in tegenwoor digheid van oen minister van Buitenlands he Za ken en den Minister van Staat, den heer Asser De Nederlandsche, Duitsche en Portugeesche gedelegeerden hebben hulde gebracht aan de on partijdigheid en de waardigheid van den voorzit ter der conferentie, den Amerikaanschen bisschop Bent. Op zijn voorstel heeft de vergadering een telegram van hulde aan H. M. de Koningin ver zouden. De conferentie i6 gesloten. De gevolmachtigde afgevaardigden der vreemde mogendheden hebben de internationale opium-overeenkomst, bevattende 25 artikelen, evenals het protocol der sluiting ge teekend. De toegetreden staten zijn Duitschland, Ameri ka, China, Frankrijk, Groot-Brittanië, Italië, Japan, Nederland, Perzië, Portugal, Rusland en Siam. Het kamerlid jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman. Onze correspondent te Hilversum meldt ons: De heer De Savornin Lohman, afgevaardigde voor Goes, heeft aan de bestuursleden der Chr. Historische partij in 't district Hilversum verklaard in 1913 zich niét weer voor een Kamerzetel be schikbaar te stellen, zulks in verband met zijn hoogen leeftijd. (Tel.) Atjeh. Een regeeringstelegram van gisteren meldt Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram hebben zich te Rondeng (onderafdeeling ingkel, afdeeling Westkust Atjeh, gouvernement Atjeh en onderhoorigheden) 17 verzetslieden ge meld, terwijl 2 hunner nog niet in onderwerping kwamen. (Zie Ned. Staatscourant 11 Jan jl.) In den nacht van 20 Januari j.l., is een pa trouille-bivak, te Kroeëng Loëa gelegen, aan de boven Troemon-rivier, in de hoogergenoemde onderafdeeling door een 7-tal Troemonsche roo- I vers aangevallen van wie 2 werden neergelegd, j terwijl aan onze zijde 1 officier niet levensgevaar lijk, een inlandsch militair beneden den rang van officier en 2 inlandsche militairen beneden dien rang licht gewond werden. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag, 30 dezer, des avonds te half 9 uur. (Stet.) Algemeene Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Naar wij vernemen, heeft de R. K. Centrale Kiesvereeniging KatwijkLeiderderp aan de bij haar aangesloten kiesvereenigingen het oordeel gevraagd omtrent eenige door haar voorgestelde wijzigingen in het reglement van den Algemeenen Bond. Zij doet dit, om reden er op de laatste vergadering van den algemeenen bond, te Utrecht gehouden, werd besloten de bestuursverkiezing uit te stellen omdat het geheele Dagelijksch Bestuur gelijktijdig moest aftreden en niet meer onmiddellijk herkiesbaar was en er dus, daar dit besluit strijdig was met het reglement, in de volgende vergadering reglementswijziging noodig is, waartoe zoo meende men de aangeslo ten kiesvereenigingen wel voorstellen zouden in dienen. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 Jan. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.2 te Seydisford. Laagste barometerstand 747.6 te Hernösand. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen meest zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, mogelijk regen, zelfde temperatuur. Verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Wij herinneren onze lezers, kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, aan de ver kiezing welke morgen (Vrijdag) 26 dezer, 's mid dags van 1^— 3£ ure, ten raadhuize plaats heeft ter vervulling der vacature door het overlijden van den heer mr. W. H. Jansen ontstaan. Zooals men weet, is door de R. K. Kiesveree niging Recht, Plicht en Orde" tot candidaat bij die verkiezing gesteld de heer A. H. M. Melchers (Louis), een candidaat uit de kringen van den groothandel, die, sinds vele jaren in de industrie werkzaam, alleszins geschikt mag worden geacht de vacante plaats in te nemen. Het opmerkelijk verschijnsel doet zich herhaal delijk voor, dat er voor eene verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken zoo weinig belangstelling wordt betoondde gekozene moet zich in den regel met .enkele tientallen stemmen tevreden stellen. Toch kon en moest dit an ders zijn. De officieele vertegenwoordigster van den handel heeft wel-is-waar slechts eene advi- seerende stem maar hare adviezen leggen toch dikwijls veel gewicht in de schaal, vooral ook bij de beraadslagingen van den Gemeenteraad, in wier vergaderingen herhaablelijk naar het advies van de Kamer van Koophandel en Fabrieken wordt gevraagd. Wij vertrouwen dan ook dat, met deze verkie zing te beginnen, wat meer belangstelling voor de verkiezingen voor onze plaatselijke Handels kamer zal worden betoond. Nu er een candidaat gesteld is, die alleszins met de belangen van handel en nijverheid vertrouwd mag worden ge acht, vertrouwen we, dat alle tot deze keuze bevoegd, zich onder of na Beurstijd een lichten gang naar de stembus ten Raadhuize zullen wil len getroosten. Voor den gestelden candidaat is 't toch te meer eene voldoening en doet 't hem met te meer lust zijn taak opvatten als hij zich het mandaat hem door zijn medeburgers gegeven, met een beduidend stemmental ziet toevertrouwd. Moge dan morgen op de meest eervolle wijze 'gekozen blijke de candidaat door »Recht, Plicht en Orde" gesteld, de heer A. (Louis) H. M. Melchers. Dc stembus is geopend van half twee tot half vier. Verkiezing voor den Gemeenteraad. Voor de verfciezimgi van leden van den Gemeen teraad in de districten I en II zijn heden in alfabetische volgorde officieel de volgende can- didalen gesteld: District I. Vacaturemr. W. H. Jansen: de heeren W. van der Hoeik (S.-D.); J. M. van der Schalk (V.-D.); C. H. Scheffors (R. K.) District II. Vacature'C. Klein: de heeren W. van der Hoek (S.-D1.); Jan van Katwijk (A.-R.); Jhr. mr. N. van Snchtelen (V.-D'.). Over deze ciandidaten zal nu Woensdag 7 Fe bruari a.s. moeten worden gestemd; herstemming, zoto noodig, op Vrijdag 16 Februari d.a.v. Sociale Cursus. Vrijdag1 26 Januari zal op de vergadering van den socialen cursus als sipreker optreden de heer mr. M. M. van Velzan, met het onderwerp': „Ons Procesrecht". De vergadering wordt gehouden in de hoven- zaal van het Bondsgebouw en is toegankelijk voor alle Katholieken, dames en heeren. DIT ROTTERDAM. De Rotterdamsche berichtgever van het Hbl. meldt Wij vernemen, dat een overeenkomst is tot stand gekomen, waarbij de HamburgAmerika Lijn, in samenwerking met de Columbian Fruit Company, zich verbindt tot het inrichten van een geregelden dienst tusschen West-Indië en een haven op net Continent, waarschijnlijk Rotterdam (hoewel dat nog niet zeker is), in hoofdzaak voor den bananenaanvoer. De eerste boot wordt reeds verwacht in Maart. Men hoopt den dienst te kunnen uitbreiden tot eenmaal per week. Groote brand te Amsterdam. Een geweldige vuurgloed aan den Oostelyken hemel, die zich met groote sneiheid uitbreidde en in fel heid toenam, kondigde gisteravond omstreeks 7 uur een zwaren brand aan, welke door heel Am sterdam eu in wijden omtrek kon worden waar genomen. De brand woedde op de uitgestrekte emplacementen van de Kon. Ned. Faonek van Stoomwerktuigen en Spoorwegmaterieel, die zich uitstrekken langs de Conradstraat, tusschen de Oostenburgergracht en de Werf Conrad van de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij. Uit de geheele stad stroomden groote menschenmassa's, aangetrokken door den rossen vuurgloed, waar door men soms op grooten afstand de vlammen zag spelen, naar de Eilanden. Jaar echter de brandende gebouwen geheel op afgesloten terrein lagen, viel het gemakkelijk het nieuwsgierige publiek ^op een afstand te houden, zoodat verre weg de meeste menschen niet veel meer van den brand zagen dan den fel rood gekleurden hemel. Op het achterste gedeelte van het terrein stond de zg. timmerwerkplaats, d.i. een groote houten 'oods, ongeveer 100 M. lang en 30 M. breed, be staande uit twee verdiepingen. De benedenverdie ping was een groote hal, waarin de spoorwaggons op de chassis worden gebouwd, en die tevens als hout-opslagplaats diende. De bovenste verdieping bestond uit verschillende vertrekken en bevatte o.a. teeken-ateliers en een leerschool voor de fa- brieksjongens. Vermoedelijk is in een der schoollokalen de brand ontstaan, door welke oorzaak valt moeilijk uit te maken, daar dit geheele gedeelte van het gebouw in enkele oogenblikken in zulk een dichte rook stond, dat er met meer in door te dringen was. Gedacht wordt aan kortsluiting als de waar schijnlijkste oorzaak. Het duurde slechts zeer kort, of de geheele loods met het daarin opgeslagen hout en de in bewerking zijnde waggons (tweede-klasse-rijtuigen voor de Staatsspoor) stond in lichte laaie. Toen het dak was doorgebrand, stegen er geweldige vlammenzuilen huizenhoog ten hemel, en veroor zaakten den feilen gloed, die over de heele stad waarneembaar was. Nog voordat de brandweer met voldoende ma terieel aanwezig was, om den reusachtigen vuur poel met kracht aan te tasten, hadden de vlam men zich reeds medegedeeld aan het dak van de achter de loods gelegen eigen electrische centrale der fabriek, waarvan deze licht zoowel als beweeg kracht betrekt. En ook de lakkerij, naast de tim merwerkplaats, werd aangetast, zoodat de brand toen een ruimte besloeg van ongeveer 150 bij 45 meter. Geweldig was de hitte, die door deze woedende vuurzee werd uitgestraald, zoo zelfs, dat draden van de electrische geleiding op sommige plaatsen doorsmolten, zonder direct met de vlam men in aanraking te zijn geweest. In de stad dacht men niet anders, of de geheele Nederlandsche fabriek ging in de vlammen op. Alle beschikbaar braudweermaterieel, behalve na tuurlijk de reserve, die steeds achterblijft, rukte uit, ook de beide drijvende stoomspuiten, de Ga- son en de Jan van der Heyden, en toen deze met vijf andere stoomspuiten begonnen een waren zondvloed over de helwitte vuurkolken te werpern was het alsof plotseling een doovend scherm er over uitgespreid werd, zoo werden de hoog op laaiende vlammen neergedwongen en als verstikt in rossige wolken van damp en rook. Een uur na het uitbreken van den brand was hij bedwongen, hoewel de brandweer natuurlijk den ganschen nacht de handen vol werk houdt. De schade is moeilijk te schatten. Een der di recteuren van de fabriek deelde ons mede, dat in de timmerwerkplaats vrij veel, grootendeels afge werkte, waggons stonden, waarvan zoo goed als niets meer over is, want het gansche gebouw is schoon uitgebrand. Hoe kranig werk de brandweer geleverd heeft, en hoe krachtig zij den strijd heeft aangebonden met de geweldige vuurzee, blijkt hieruit, dat slechts het achterste gedeelte van de loods geheel met den grond is gelijk gebrand. Voor het groot ste gedeelte zijn de muren van het houten ge bouw blijven staan. Van de electrische centrale daarachter is het dak weggebrand. Daar de fabriek door twee eigen centralen bediend wordt, behoeft zij niet geheel stopgezet, maar toch wel voor een groot gedeelte, nl. al de werkplaatsen, die van deze centrale de stroom betrokken Hier staat voor ten minste f 75,000 aan machinerieën. Een eerste en oppervlakkig onderzoek doet hopen, dat deze niet ernstig beschadigd zijn. Doch in ieder geval zullen een 700 werklieden de eerste dagen niet aan hun gewonen arbeid kunnen gaan. Ook in de lakkerjj is veel schade aangericht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2