Yerspreide berichte;:. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. (1) Conservatieven 42 (59) Vrije conservatieven 14 (59) Oeconomische vereeniging 10 (18) Anti-semieten 3 (3) Polen 18 (20) Centrum 93 (103) Beiersche boerenbond. (0) 45 (51) (0) Beiersch liberaal 1 (0) 41 (49) Sociaal-democraten. 110 (53) Elzassers en Lotharingers 7 (8) (1) 2 (6) De socialisten hebben het kolossale getal van 110 zetels bereikt. Waar de rechterzijde heden de flauwste kans had geslagen te worden, werd zij geslagen. "Van de 16 districten, waarin zij met leden der linker zijde in herstemming kwam, gelukte het haar slechts 3 te veroveren. De conservatieven zagen zich, bij al het verlies dat reeds geleden hadden, nog 5 zetels ontglippen. Slechts één enkele konden zij handhaven. Hun aantal, dat in den ouden Rijksdag op 59 bedroeg, is dus tot 42 geslonken. Zij hebhen den zetel van den vermaarden jonker von Jonuschau van Oldenburg aan de vrije conservatieven verloren- Ook heeft een van beste mannen, von Richthoven, in een district in Silezië zijn zetel voor een so cialist moeten inruimen. Hetzelfde lot trof van Kröcher, den pas afgetreden voorzitter van het Pruisische Huis van afgevaardigden, tegenover het door de conservatieven fel gehate lid van den liberalen boerenbond dr. Böhme. De vrije conservatieven zagen zich gister-avond ook nog 2 zetels ontglippen, maar wonnen er 1 of 2 op andere groepen der rechterzijde terug, en hebben aldus 13 of 14 van de 25 zetels gered^ die zij in den vorigen Rijksdag bezaten. Het centrum ondervond teleurstellingen in het industriegebied in het Westen en komt, na een verlies van 10 zetels, met 93 leden terug. Betrekkelijk weinig hebben de Polen geleden, die van de 20 districten die zij bezeten hebben, er 18 of 19 hebben kunnen handhaven. De vrijzinnigen komen met ongeveer 42 man, met een verlies dus van 7, terug. Een groot verlies leden de nationaal-liberalen, die 44 zetels behouden hebben, tegenover de 51, die zij bezaten. Daarbij zijn de wilde liberalen een 4 of 5-tal vooruitgegaan, zoodat het verlies van de liberale groepen in hun geheel niet te vergelijken is met het veriies, dat door de rech terzijde geleden is. In dexf slag van gisteren zijn nog eenige vrij zinnige aanvoerders gevallen. InNordhausen heeft dr. Wiemer het onderspit moeten delven tegen een socialist dr. Cohn. Het is een van de verma- kelijkste voorvallen in dezen verkiezingsstrijd dat dr. Cohn slechts met actieve en passieve hulp van de anti-semieten gekozen is kunnen worden. Ook een andere, op den voorgrond tredende vrij zinnige, Eickhoff, heeft voor een sociaal-democraat moeten wijken. De sociaal democraten wonnen gister dan ook nog 8 nieuwe zetels, terwijl zij 3 van hun oude verloren. Ter verduidelijking geven wij hieronder een staatje van de getalsterkte der partijen in den nieuwen Rijksdag FRANKRIJK. De Senaatscommissie tot onderzoek van de Fransch-Duitsche overeenkomst heeft de overeen komst met 15 teyen 2 stemmen bij 4 onthoudingen aangenomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De correspondent van de «Vossische Zeitung" seint uit Weenen, dat op het ministerie van bui- teulandsche zaken wordt toegegeven, dat de toe stand van Aehrenthal gistermorgen opnieuw ver- eryerd is. De geneesheeren achten den toestand uiterst zorgwekkend. Er is geen sprake van, dat de minister zijn post zal kunuen blyven waar nemen. ITALIë. Naar Duitsche bladen melden publiceert de «Osservatore Romano" een schrijven van den staatssecretaris Merry del Val aan kardinaal Cas- setta, -olpens hetwelk een commissie onder eere- voorzuterschap van vorst Colonna benoemd wordt, die een in het volgende jaar te vieren herden kingsfeest van de afkondiging van het edict van keizer Constantijn den Grooten zal voorbereiden. BRAZILIë. Na eenige dagen van kalmte is de politieke strijd te Bahia opnieuw uitgebroken. Botsingen kwamen in de staten voor. Gedurende den nacht en den dag van gisteren werden de gebouwen van de aan de candidatuur van minister Scabra vijandige bladen in brand gestoken en geplun derd. ARGENTINIë. De regeering heeft besloten twee gepantserde kruisers en twee torpedojagers naar Paraguay te zenden wegens de voortdurende onlusten, die er heerschen en het onbehoorlijke antwoord, dat de regeering van Paraguay heeft gegeven op een nota van de Argentijnsche regeeiing in zake van geweldda ugheilen, gepleegd op Argentijnsche scheepsinrichtingen. CHINA. De »New-York Herald" verneemt uit Peking, dat de ex-regent en de prinsen Tsjaisjoen en Tsaotao er bij de Kezerin-Weduwe op aange drongen, de hulp in te roepen van Japan teneinde den opstand te bedwingen. De Keizerin-Weduwe was daarvoor en verzocht aan de drie prinsen dat plan ten uitvoer te brengen. Echter was het ministerie sterk tegen het plan en dreigde te zullen aftreden, indien getracht mocht worden het uit te voeren. Bovendien zou Japan thans niet van zins we zen, er op in te gaan, ofschoon naar beweerd wordt de Japansche regeering vroeger een zelfde voorstel had gedaan aan China. De Daily Telegraph" verneemt uit Peking, dat te Peking ettelijke juweliers, o.w. vele Franschen, aangekomen, om de kunstschatten der keizerlijke familie op te koopen. Zij kebben reeds voor mil- lioenen franken aan parels gekocht, echter geen zwarte. Ook kochten zij oud-Chineesch porselein, maar daarvoor moesten zij enorme sommen betalen. Een Amerikaansch deskundige heeft de kunst schatten onderzocht, die te Moekden aanwezig zijn. Hij rapporteerde, dat 40.000 stuks porselein^ die daar bewaard worden, nagenoeg waardeloos zijn. De kostbare stukken waren weggegeven of gestolen. Wat er echter is aan paarlen. bronzen en gouden voorwerpen is van buitengewone waarde. Joeansjikai handhaaft zijn positie, ofschoon de geldmiddelen, waarover hij de beschikking heeft, nog slechts voor drie weken toereikend zijn. Wordt echter het plan, om tot gedwongen be lastingheffing over te gaan, ten uitvoer gelegd, dan zouden de daarmee te verkrijgen 20 millioen taels nog voor twee maanden voldoende zijn. De Mongoolsche prinsen hebben aan de Mants- joes 30.000 man bereden hulptroepen aangeboden. De Mantsjoes hebben die aanbieding echter voor- loopig van de hand gewezen. Uit Londen wordt geseind Ongeveer 1000 karrevoerders van den Grooten Noorderspoorweg hebben heden gestaakt wegens de oude grief. De maatschappij ontsloeg een karrevoerder, omdat hij geweigerd had een hem opgedragen taak te volvoeren, voorgevende dat het niet zijn werk was. De andere trokken toen zijn partij. Men vreest nu, dat het overige per soneel zal volgen en mede zal staken, tenzij het geschil onverwijld bijgelegd wordt. Aanhoudende slagregens hebben het dal van de Theems, de speeldgronden van Eton College en het slotpark en het renbaan van Windsor over stroomd, evenals de Theemsoefers tot Oxford. De Theems lijkt naby Richmond een meer te zijn Honderden buitenhuizen zijn door het water van de buitenwereld afgesloten. Er is belangrijke schade aangericht. De Theems blijft wassen. Naar aan het «Berliner Tageblatt" uit Warschau wordt geseind, zijn de kapitein van den Duitsehen generalen stat von Stünzner en de Duitscher Steiner door den krijgsraad wegens spionnage resp. tot 3 en 2 jaren vestingstraf ver oordeeld. De Duitsche aviateur Falderbaum ging Maandag per vliegmachine van het vliegkamp bij Berlijn, naar Bork om te stemmen, voor de verkiezing van een Rijksdaglid. Hij landde in de buurt van het stadje, wandelde naar het stemlo kaal, bracht zijn stem uit en vertrok toen weer per aëroplaan naar het vliegkamp. Onder de Fransche postbeambten gist het opnieuw, en wel omdat de algemeene secretaris van hun bond, Bordères, wegens een redevoering en een door hem opgesteld rondschrijven met ontslag bedreigd wordt. Bordères zal Zaterdag voor den raad van discipline verschijnen, die over het, door het bestuur der posterijen gedane voor stel tot ontslag beslissen zal. Zondag wordt door den bond van postbeambten een bijeenkomst ge houden, waar beraadslaagd zal worden over maat regelen, door welke het ontslag van Bordères en de beperking van de vrijheid der beambten kun nen worden afgewend. De «Deutsche Tageszeitung" bevat het vol gende verhaalGisteravond vertoefde een infan- terieoffieier gedurende een half uur in de loods van den militairen spoorweg van Berlijn naar Jüterborg. De officier, die er door zijn donkere gelaatskleur als een vreemdeling uitzag, vroeg den schildwacht van den loods naar verschillende dienstzaken, las enkele stukken, die hy vond, door en vroeg op nadrukkelijke wijze waar gedu rende den nacht de lastgevingen van de militaire overheid betreffende den militairen spoorwegdienst bewaard werden. De officier vertrok langs een landweg in de richting van Jütenborg. Gelijk met hem verliet de schildwacht de loods. Toen hij na 3 uur terugkwam, vond hij de loods opengebroken. Uit alles bleek, dat men de stukken doorsnuffeld had. Eerst nu maakte de schildwacht melding. Zonder twijfel heeft men hier met een buitenlandschen spion in Duitsche uniform te doen. Audiëntie. Onze Romeinsche correspondent schrijft Dinsdagmorgen hadden de eerw. Moeder The- resinia, Algemeene Overste der Congregatie van O. L. Vrouwe Moeder van Barmhartigheid, te Tilburg, de eerw. Zuster Octavienne. assistente- generaal, en de eerw Zuster Gerulpha, Overste van het Liefdegesticht te Stratum, particuliere audiëntie by Z. H, den Paus. Zy werden aan den H. Vader voorgesteld door Z. Em. kardinaal Van Rossum wiens eenige zuster laatstgenoemde reli- gieuse is. Met groote belangstelling en waardeering liet de H. Vader zich een en ander mededeelen om trent de Tilburgsche Congregatie, die thans 3400 religieuzen telt, over 102 huizen in Nederland, België, Engeland, Noord-Amerika en Ned. Oost- Indië verdeeld, terwijl onder haar leiding niet minder dan 58.000 kinderen het voorrecht eener christelijke opvoeding genieten. De H. Vader, ten hoogste voldaan, gaf aan elk der drie genoemde religieuzen een fraaie gouden medaille als herinnering mee en verleende aan de gansche Congregatie Zijn hijzonderen zegen. Ook benoemde Z. H., staande de audiëntie, Z. Em. kardinaal Van Rossum tot protector van de Til burgsche Congregatie Na afl op begaf zich het aanzienlijk gezelschap naar kardinaal Merry del Val, om ook aan Z Em. den Kardinaal-Staatssecretaris eerbiedige opwach ting te maken. Aanstaanden Maandag zal het drietal religieuzen de terugreis naar het vaderland aanvaarden, maar onderweg Lourdes aandoen, waar met vurigen aandrang over de bloeiende Congregatie van Tilburg de bescherming wordt afgesmeekt van Maria, Onbevlekt Ontvangen. (Tijd.) De padvinderij en de katholieke jongens. Naar wij vernemen, heeft de plaatselijke (Haar- lemsche) afdeeling van de Dioc. Ver. van Kath. Bijz. Onderwijzers na gezette discussie besloten de padvindersbeweging niet te steunen en de toe treding van onze roomsche knapen tot de padvin dersorganisatie niet te bevorderen. (»Kath. Schoolblad.") Gouverneur-generaal en legercommandant. Van particuliere zijde meldt men aan het »N. v. d. D.": In tegenstelling met de berichten, dat de leger commandant in Ned.-Indië, de luitenant-generaal G. C. E. van Daalen, naar Nederland zou terug- keeren wegens zijn slechte verstandhouding met den gouv.-gen., kan worden bericht, dat die ver standhouding uitmuntend is en de gouverneur- generaal den legercommandant in alle opzichten ter wille is, door zooveel in zijn vermogen mee te werken om de voorstellen tot hervorming van het leger te doen slagen bij den minister. De legercommandant wenscht dan ook zijn programma geheel af te werken, alvorens heen te gaan, n.l. eerst alle wapens en diensten bij gedeelten reorganiseeren, een militie voor de op Java aanwezige Nederlanders tot stand brengen en ten slotte het geheele veldleger op Java reorgani seeren in rationeel verband, na ook de garnizoens troepen op buitenbezittingen te hebben gereor ganiseerd. Onder de hand is een geheel nieuw oefenings stelsel door generaal Van Daalen uitgevaardigd en is het leger voorzien van moderne velddienst en gevechtsvoorschriften, welke rekening houden met des generaals ervaring en met de lessen van den laatsten grooten oorlog. Mr. Van Deventer naar Intiië. De heer mr. C. Th. van Deventer, lid der Eer ste Kamer, zal 6 Februari a.s. van 's-Gravenhage vertrekken, tot het aanvangen van zijn reis naar Ned.-lndië. Vaccine-dwang. Naar wij vernemen, zal binnenkort van de hand van mr. A. F. de Savornin Lohinan een brochure verschijnnen, waarin hij zijn standpunt uiteenzet in zake den vaccine-dwang. Verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Voor de verkiezing van een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, ter vervulling der vacature door het overlijden van den heer mr. W. H. Jansen ontstaan, bleken heden te zijn uitge bracht 35 stemmen. Er werden uitgebracht op den heer A. H. M. Melchers 34 stemmen en 1 in blanco, zoodat ge kozen is de heer A. U. M. Melchers. Wedstryd Brandweerlieden. De Schiedamsche Brandweerlieden-Vereeniging Vriendschap zij ons doel" gaf gister-avond de eerste reeks harer aangekondigde wedstrijden op het terrein achter den Doele, dat, door een aan tal olielampen behoorlijk verlicht, daartoe alleszins geschikt bleek. In deze wedstrijden komen een 36-tal brand weerlieden uit, over drie avonden gedurende drie weken verdeeld. Waar 't toch groot bezwaar gaf op één avond éen zoo groot aantal slangen nat te maken, werd 't beter geacht, door de deelnemers aan den wedstrijd te verdeelen. het nat maken van de slangen tot een klein getal te beperken, zoodat iederen avond nu slechts 12 brandweer lieden mededingen. Voor de deelnemers aan den wedstrijd zijn 12 prijzen ter beschikking gesteld, n.l. 4 eerste, tweede en derde prijzen, die op grond van den tijd door iederen deelnemer aan het opgelegde werk besteed, zullen worden toege kend. De pryzen bestaan uit luxe-voorwerpen. Als juryleden treden bij dezen wedstrijd de verschil lende sectie-commandanten op. De wedstrijden, die gisteravond voor Zoover wij konden nagaan, alleen door enkele donateurs wer den bijgewoond, bestaan in het opzetten van een waterstuk II. het aanslaan van een slang III en het geven van water. Daartoe kregen de deelne mers een droge slang en zooveel mogelijk een drogen put. Meerdere deelnemers toonden in het werk een bijzondere vaardigheid. In een minimum van tijd hadden zij den put open, het stuk opge zet, de slang aangeslagen en daarmee water ge geven. Voorzeker zijn 't nuttige en doeltreffende oefe ningen, die aldus door de brandweerlieden worden verricht. Mogen zij hunne vaardigheid nog ver- hoogen, het Schiedamsche brandweerkorps te meer voor zijn zwaarwichtige taak bekwamen De «Staatscourant" bevat de Sta tuten van de volgende Naaml. Vennootschappen Spaankorvenfabriek «Holland", te Schiedam. Doel: het fabriceeren van en het drijven van handel in verpakkingen, in den ruimsten zin. Duur: tot 31 December 1941. Kapitaal: f80.000, verdeeld in 80 aandeelen van f 1U00, waarvan 35 geplaatst en volgestort, 31 door inbreng van alle rechten op een uitvinding van een middel tot het praepareeren van houtsoorten, waardoor deze bruikbaar worden voor het vervaardigen van mandwerk, geschikt voor verpakkingen en van handelsrelaties. Het bestuur der vennootschap wordt uitgeoefend door 2 directeurs, onder toe zicht van 3 commissarissen. Voor de eerste maal zijn benoemdtot direc- recteuren de heeren A. C. Otten, particulier, en L. van Pelt, directeur van het «Dagblad De Rot terdammer". en tot commissaris de heer H. van Reek, fruithandelaar, allen te Rotterdam. Mij. tot exploitatie van onroerend goed «Oud Mathenesse", te Rotterdam. De vennootschap heeft ten doel het verkrij gen, vervreemden, administreeren en exploiteeren van onroerend goed. Het kapitaal der vennoot schap bedraagt f24000, verdeeld in 24 aandeelen, elk groot f 1000, welke alle zijn geplaatst en vol gestort. Als volledige storting op 23 aandeelen wordt in de vennootschap ingebrachteen perceel bouwgrond, gelegen te Schiedam, aan den Singel, kadastraal bekend gemeente Schiedam, sectie I no. 338, groot 1 hectare 37 aren 40 centiaren. Voor de eerste maal wordt tot directeur benoemd de heer P. Dijkshoorn, architect, te Rotterdam. Door den heer A. C. A. Nol et is den Gemeenteraad bericht, dat hij de benoeming tot lid der Commissie van Administratie der fondsen van de vernietigde gilden aanneemt. Nadat de Raad in het laatst van het jaar 1911 besloot tot het verleenen van een crediet ten bedrage van f 300, ter bestrijding der kosten van het nemen van een proef met melk- onderzoek, werd dit onderzoek opgedragen aan den heer H. J. Smit, apotheker alhier. Deze heeft sedert November verschillende mon ters melk onderzocht. De uitkomsten van dit onderzoek zijn, naar wij vernemen, nogal bevredigend te noemen, hoewel niet te ontkennen valt, dat sommige genomen monsters nogal te wenschen over lieten. De heer dr. R. van der Meulen, leeraar in Geschiedenis en Aardrijkskunde, aan het Gymnasium alhier, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd, met ingang 16 April a.s. Van n a c h t o m s t r e e k s 3 u r e v i e 1 d e 23-jarige schippersknecht S. Hermus van het aakschip «Antonia" in de Buitensluis te water. Lieden aan boord wisten den knecht, op zijn hulpgeroep, spoedig weder binnen boord te breDgen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Maandag 29 Jan. 8^ u. S. O. V. Vergadering van Aandeelhouders Dinsdag 30 Jan. 2 u. Vergadering van den Ge meenteraad. Woensdag 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Ongelukken. De 16-jarige Jan de Vuls is gistermorgen te Leeuwarden onder een met cokes geladen wagen geraakt, met het gevolg, dat hy van de bekomen wonden is overleden. Het vierjarige zoontje van den tolgaarder N. D. te Rhoon, dat gisteravond vermist werd, is in den afgeloopen nacht uit een sloot nabij de ouderlijke zoning levenloos opgehaald. Het tweejarig zoontje van Jb. Polie te Den Bommel is in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. In de houtzagerij van den heer J. P. Helmer, aan het Weenaplein te Rotterdam, is de werk man L. A. v. W., wonende in de Lijnbaanstraat, door een drijfas gegrepen. Na een paar malen rondgeslingerd te zijn, kwam hij tegen een muur tereeht en bleef op de plaats dood. Griezelige vondst. Bij het omspitten van grond in het Haagsche bosch zijn daar eenige halfvergane planken gevonden, vermoedelijk van lijkkisten, en verschillende deelen van een tweetal menschelijke geraamten. Vermoed wordt, dat deze overblijfselen daar al vele tientallen jaren in den grond lagen. Gesloten wegens schoorsteenve gen. Een niet-Hagenaar schrijft aan «Het Vaderland" Op een van de dagen der vorige week moest ik aan het Ministerie van Koloniën zijn, maakte daarvoor de reis uit de provincie haar Den Haag

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2