Openbare Verkooping. Buitenlandsch Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. Verspreid© bericlilc Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. zijn voornemens ten overstaan van den Deurwaar der G. S MüNTFOORT, op Vrydag den Fe bruari 1912, des namiddags te twee uur. aan de Nassaustraat, de Dwarsstraat en de Gedempte Broersvest publiek a contant te verkoopen Een groote party Iepen-, Kastanje- en populieren boomstammen. Te voren te zien. Van het oorlogsveld. De «Agenzia Stefani" verneemt nog de volgen de bijzonderheden over den aanval van de Turken van den 28en Januari. Tegen 3 uur 's morgens vuurde de Italiaansche post op de Oostzijde van de verschansing op de vijanden, die onder be scherming van de duisternis de Italiaansche stel lingen waren genaderd. Toen de vijand, die mis schien van plan was de prikkeldraadversperring door te snijden, zag, dat men hem ontdekt had, begon hij uit de onmiddellijke nabijheid op de Italiaansche versterkingen te vuren. Naar het vuren te schatten, had de vijand een sterkte van 3 a 400 man. Toen de Italianen het vuur beant woordden, trokken de Turken zich na ongeveer 20 miputen terug. Tegen 6 uur, kort voor zonsopgang, deed de vijand in grooter getale en met breeder front opnieuw een aanval op de Zuidzijde van de Ita liaansche versterkingen bij Aïn-Zara. Het lang zame, maar goed gerichte geweervuur van de Italianen dwong de Turken spoedig zich achter de toppen der heuvel terug te trekken, vanwaar zij een langzamerhand in hevigheid verminderend vuur onderhielden. Tegen 7 uur bemerkte men plotseling nieuwe strijdkrachten van den vijand in het moerasland, dat voor de Zuidwestelijke zijde der Italiaansche stellingen ligt en dat moeilijk te overzien is. Het geweervuur, dat van dezen kant kwam, werd steeds heviger, maar de Italiaansche artillerie ontdekte spoedig de stelling van den vijand in het Zuidwesten en beschoot haar met succes te zamen met de machinegeweren. Na een half uur begon de vijand het vuur te verminderen en trok hij zich langzamerhand achter de heuvels terug. Om 7.40 was de vijand zoo onder het vuur van de Italiaansche veld artillerie aan het terugtrekken. Intusschen hadden de Italianen tegen half acht op grooten afstand in het Westen een andere colonne bespeurd, bestaande uit een aanzienlijke troepenmacht en verscheidene'kameelen, dienaar het Noorden optrok, waarschijnlijk om Aïn-Zara in den rug te vallen en te omsingelen. Toen deze colonne bemerkte, dat de andere colonnen zich terugtrokken, trok ook zij in Zuidelijke rich ting, maar niet snel genoeg om het vuur te ont gaan van de Italiaansche artillerie, die bij Fornaci is opgesteld, en van het 14yste bij Aïn-Zara* Tegen half 12 openden verschillende troepen op grooten afstand het vuur met het doel den terug tocht der hoofdmacht te dekken, de gewonden weg te dragen en de dooden te begraven. Nachtelijke aanvallen. Uit Rome wordt geseind, dat de nachtelijke aanvallen op de Italiaansche versterkingen zon der ophouden plaats hebben. Van oen staking der vijandelijkheden is geen sprake. De Italiaansche pers. De Italiaansche pers gaat voort over de bitters ontgoocheling te schrijven, die het land van Frank rijk ondervond, en eigenaardig is hel thans te vernemen, dat Duitsöhland de eenige eerlijke vriend is, dien men ten allen tijde vertrouwen 'kan. In de „Tribuna" schrijft de bekende politicus Morello een hoofdartikel over het geschil, waarin hij zegt, dat dit een afscheiding zal veroorzaken tusschen de twee bevriende naties. Onder alle mogendheden van Europa bestaan slechts twee ware voorstanders van den vrede, n.l. Italië eu Duitsöhland. (Diezelfde Morello behoorde veer tien dagen geleden tot de hevigste anti-Duitschers van het koninkrijk Italië). Het „Giornale d'Itaua" hoont in bittere woor den het geschreeuw van de Parijsche pers. De „Economista Italiano" verlangt nauwere eco nomische betrekkingen met Duitsöhland. Dan zou den ook de wolken optrekken, die thans den joli- tiéken horizon (van den Driehond) verduisteren. Karakteristiek is het artikel in de „Corriere della Sera"Wij hadden ons voorgesteld, dat Frankrijk niet alleen bevriend was, maar be schouwden dit land als een zusternatio. De ont goocheling is buitengewoon geweest. Alleen haat ■en bitterheid schijnt men in Frankrijk jegens ons te gevoelen. De broederliefde blijkt, dus gehui cheld, een phantoom. Om het Tunisvraagstuk te kunnen oplossen heeft Frankrijk mooi weer ge speeld, maar thans toont het zich in zijn ware gedaante. De Turksche h o s p i t a a 1-m i 1 i t. a i r a n. De stoomboot „Saint Augustin", met de '29 Turksche hospitaal-militairen aan boord, kwam om 6 uur 's avonds te Frioul aan. Aangehouden schepan. Reuter verneemt dd. Zondag uit Hodeida (aan de Roode Zee): Een door den Italiaanschen kruiser „Piemonta1' uitgezonden barkas, die de witte vlag gehesdren had, heeft bij Ras el Keüt in de nabijheid van Hodeida een motorboot opgebracht, die de En- gelsehe vlag voerde. Uit Gabes (Tunis) wordt dd. gisteren geseind: Een Italiaansche torpedoboot laat zelfs een, onder zoek instellen aan boord van de „Tunesiscgef visschersbooten in de golf van Adjir, in terri toriale wateren. De visschers, die zich schrik laten aanjagen, geven er de visehvangst aan en keeren naar Hoemstsoek terug. Zij vragen om de bescherming van een Franse,he torpedoboot, die een goeden indruk schijnt te moeten uitoefenen wegens de uitwerking dezer tartende onderzoe kingen op de inboorlingen. De Fransche cavalerie in het Zuiden staat aan gebrek aan paar den voer bloot, omdat dé leveranciers hun contracten niet kunnen nakomen, nu de vervoerders vreezan, dat de Italianen op alle zendingen naar de Zuid oostelijke havens beslag zullen leggen. Zoo meent men hier, dat de golven van Gaber en Djerha feitelijk geblokkeerd worden. ENGELAND. Het Reuteragentsehap seint uit Cairo: De hertog van Fife, echtgenoot van do princess royal, die onlangs de schipbreuk van de stoom boot „Delhi" medemaakte, en vervolgens naar Egypte vertrok, is te Assuan aan longontsteking overleden. Alexander William George Duff, eerste hertog van Fife na de tweede wederinstelling van het hertogschap in het geslacht der Duffs, werd in 1849 geboren als zoon van den Sen graaf James, en huwde in 1889 met prinses Louise, de in 1867 geboren zuster van koning George van En geland. Uit dit huwelijk zijn twee kinderen ge boren, de prinsessen Alexandra en Maud, zoo- dat. de hertogelijke titel van het geslacht Duff voor de derde maal is opgeheven. DUITSÖHLAND. De „National Zeitung" bevestigt liet bericht, dat keizer Frans Jozef zich niet van zijn vredes politiek laat afbrengen. Het bondgenootschap met Italië en Duitscihland is en blijft bij hem gega randeerd. De keizer moet zeer ontstemd zijn over de kuiperijen tegen von Aehrenthal en zijn poli tiek. De aartshertog-troonopvolger Frans Ferdinand bezocht ook keizer Wilhelm vóór hij van Bearliju afscheid nam. Het gesprek tusschen deze vor stelijke personen duurde anderhalf uur. Van goed ingelichte zijde verneemt men dat de Oostenrij'ksc'h-Hongaarscihe gezant te Berlijn blijft en dat er geen sprake is van zijn terug roeping, zooals de geruchten deden vermoeden. PERZIë. Inden laatsten tijd worden, naar nit de Per zische hoofdstad geseind wordt, de Russische troepen op den weg van Oermia naar Dilman voortdurend door Koerden beschoten. Verschei dene dezer laatsten werden gedood. SERVIë. Uit Belgrado wordt geseind, da,t de twist tus schen den kroonprins en den minister van Oor log, volgens de „Tribuna", schijnt bijgelegd te zijn. Het plan om 40 officieren over te plaatsen, wordt gehandhaafd. AMERIKA Jn een telegram uit New York aan de „Daily Mail" verklaart de correspondent van dat blad, dat in kiezerskringen hoe langer hoe meer de opvatting veld wint, dat Roosevelt zonder twij fel een candidatuur zal krijgen bij da komende verkiezingen voor liet presidentschap, en dat en kel een wonder kan beletten, dat hem een nieuwen presidentieelen termijn wordt opgedragen. Het is wel zeer opmerkelijk, dat deze opvatting den laatsten tijd zoo snel veldwint; waint positieve uitspraken van Roosevelt zelf, dat hij eventueel bereid zou zijn een Repuhlikeinsche Candida tuur voor het presidentschap te aanvaarden, ontbre ken tot dusver. Maar het grootte publiek wordt hoe langer hoe meer gesterkt in de opvatting, dat Roosevelt, als het er op aankomt, zich aan een partij-candida- tuur niet zal onttrekken. CHINA. De „Daily Telegraph" verneemt uit Peking, dat Soenjatsen een rondz endtelegram heeft doen toe komen aan d© gezanten te Peking. Deze telegram men werden Zaterdag door de gezanten ontvan gen en zijn opzienbarend van inhoud; dientenge volge worden zij druk besproken. In dezo tele grammen spreekt Soenjasen allerlei beschuldigin gen uit tegen Joeansjikai van welke tie voor naamste is, dat Joeansjikai streeft naar een dic tatorschap, door te trachtten de Mantsjoeregac- ring en ook het revolutionaire bewind te ont binden en dan zelf de teugels van het bewind te grijpen. Soenjatsen besluit zijn rondzendtelegiam als volgt Wij hebben onze voorwaarden niet gewijzigd, maar wij eischen, dat Joeansjikai enkel zal stre ven naar de totstandkoming van een deugdelijke Chineesche republiek. In Peking nemen de revolver- en homaansla gen toe, ook is in Tientsin en Moekden, Binnen vijf dagen tijds hebben in Moekden alleen 32 van zulke aanslagen plaats gevonden. De correspondent tie Reking van ae „Times" seint ongeveer hetzelfde, maar voegt er aan toe dat men verwacht, dat deze aanslagen de Mant- sjoeprinsen er toe zullen brengen htm verzet tegen den afstand van den Keizer te laten varen. De onderkoning te Hankou en 45 hooggeplaat ste officieren hebben een memorie gericht tot de Keizerin-Weduwe en tot de Mantsjoe-prins.cn, waarin zij er op aandringen, dat de Keizer afstand zal doen en dat China een republiek zal void r>. Het lijkt onmogelijk dat de regeeringstroepen den strijd zullen hervatten. De berichten over gevechten die aan den Poekou-spoorweg zouden hebben plaats gehad tusschen do regeeringstroe pen en de revolutionairen, zijn blijkbaar over dreven. Eir zijn slechts wat schoten gewisseld, die geen schade hebben aangericht. Uit Keulen wordt gemeld, dat de „Kölnisehe Zeitung" officieus bericht, dat de geruchten over de internationale politieke moeilijkheden, die op de beurs te Hamburg onrust verwelkten, abso luut. uit de lucht gegrepen zijn. Er is geen enkele grond tot verontrusting, wanneer er thans nog enkele donkere wolken aan de politieke horizon opduiken en er nog menig moeilijk probleem valt op te lossen. Voor pessimistische beschouwingen geeft dit alles geen aanleiding. Het spreekt vanzelf, dat er van tijd tot tijd geruchten op de beurs op duiken, die de bedoeling hebben de koersen van den dag t© bewerken. Wanneer de Italiaansch Turksche oorlog en de troebelen in China indi rect den politieken toestand in Europa eenigszins beïnvloeden, dan geeft de vreedzame afwikke ling van het Marokkoverdrag algemeen renen to: tevredenheid. Onder de rijke oude gilden te Londen is het goudsmidsgilde, met het visrihkoopersgilde, het rijkste. Van zijn groote inkomsten staat bet voortdurend aanzienlijke bedragen tot nut van het algemeen af, dikwijls voor het onderwijs. Nu weer heeft het 10,000 geschonken van het bouwfonds van King's College voor vrouwen, 5000 voor liet Bedford College voor vrouwen, 1000 voor de scheikundige afdeeling van Uni versity College en 1000 voor de metallurgi sche afdeeling van het nationale fysische labora torium, alle te Londen. •n Vice-president Ilaad van State. r Jhr. mr. J. Röell, lid van de Eerste Karn er voor Noord-Holland, oud-voorzitter van de Twee de Kamer, is, met ingang van 15 Februari, be noemd tot vice-president van den Raad van State. Jhr. mr. Joan Röell werd in 1844 te Haarlem geboren, promoveerde in 1866 aan de Universiteit te Utrecht tot doctor in de rechten op proefschrift «Historisch-staatsrechtelijk onderzoek naar't alge meen en 't bijzonder bestuur van den waterstaat jn Nederland, van 1795-1848", werd in 1867 benoemd tot adjunct-commies ter Prov. griffie van Gelderland, in 1868 tot commies ter Prov. griffie van Utrecht, in 1872 tot griffier der Staten van Zuid-Holland, werd in 1877 gekozen tot lid der Tweede Kamer voor Utrecht en in 1887 tot lid der Eerste Kamer voor Zeeland, in 1888 op nieuw benoemd tot lid der Tweede Kamer voor Utrecht en voor Haarlem en was van 1894—1897 minister van Buitenlandsche Zaken in het door hem gevormde kabinet, werd in 1898 opnieuw gekozen tot lid der Eerste Kamer voor Zuid- Holland, in 1901 wederom lid der Tweede Kamer voor Utrecht II en werd zijn mandaat in 1908 niet hernieuwd doch nog in hetzelfde jaar werd hij weer lid van de Eerste Kamer voor Zuid- Holland. Jhr. Röell was voorts lid en secretaris van den raad der voogdy over H M. de Koningin. Van zijn hand verschenen behalve tal van tijd schriftartikelen, «Reglement p de wegen in Utrecht" ^1872) en «Kantteekeningen op de ont werpen tot herziening der grondwetten" (1887). Bijdragen tot de regeling der administratieven rechtspraak werden door hem in samenwerking met mr. J. Oppenheim geleverd. Jhr. Röell is voorzitter van het college van curatoren der rijks-universiteit te Utrecht en lid van de Koninklijk Academie van Wetenschappen. Zoowel de Nederlandsche als de Portugeesche, de Rumeensche, de Perzische, de Japansche en de Chineesche regeering erkenden zijn verdiensten door het verstrekken van ridderorden. De Haagsehe Schouwburg. De Haagsehe Raad verwierp1 met 24 tegen 12 stemmen het voorstel van B. en W., gunstig te beschikken op het verzoek van den directeur van den Schouwburg, den heer Van Bdjleveldt om den Schouwburg nog I1/2 maand langer, dus tot 15 Mei open te laten. Het Raadsbesluit om de Schouwburg met 31 Maart te sluiten, blijft dus gehandhaafd. Pensioenfonds S.S. In de gistermorgen tte Utrecht gehouden ver gadering van de commissie van Ik:heer van het Pensioenfonds der S. S. werd met algem. stemmen besloten!, naar aanleiding van het gehouden re ferendum de voorstellen van den minister te aanvaarden. Griffiers. In een adres aan de Tweede Kamer verzoeken griffiers bij de arrondissements-rochtbanken te wil len bevorderen: lo. dat aan anderen dan aan hen het griffier schap van de raden van beroep voor de directe belastingen worde opgedragen, en 2o. dat, voor het geval er ernstige bezwaren bestaan om aan anderen het griffierschap' op te dragen, en de griffiers der arrond.-rechtbanken daarmede worden belast, aan hen daarvoor een billijke belooning of vergoeding worde toege kend. Mr. W. van de Yen. Men meldde uit 's-Hertogenbosch gisterochtend aan «De Tijd": Zaterdagnamiddag waren de berichten omtrent den toestand van Mgr. W. v. d. Ven zorgwek kend. Het bulletin van gisterenochtend echter meldt, dat Mgr. wel een slapeloozen nacht had doorgebracht, doch dat de toestand over het algemeen bevredigend was. Een nader bulletin werd gisteren niet gepubliceerd. Hedenmorgen vernamen wij aan het bisschop pelijk paleis, dat Monseigneur een vrij rustigen nacht had gehad en dat zijn toestand tamelijk onveranderd is. Gisteren is in meerdere parochiekerken van het bisdom door de geestelijkheid den geloovigen gewezen op de ernstige ongesteldheid van Mon seigneur, en op enkele plaatsen zijn des namiddags onder het Lof openbare gebeden voor den door- luchtigen Lijder gestort. Sociale wetgeving. Het Nederl. Werkliedenverbond «Patrimonium'' heeft, zoo meldt «De Stand." besloten, een actie te voeren voor de sociale wetgeving en voor de bescherming van den nationalen arbeid. Deze actie wordt aangevangen met een vergadering te Zwolle, waar als sprekers optreden de heeren N. Oosterbaan en J. Huizinga. Dinsdag 31 dezer wordt er een vergadering gehouden te Rotterdam. Als sprekers hopen dan op te treden de heeren P. van Vliet en J. Huizinga. Het bondsbestuur stelt zich voor, verder nog vergaderingen te beleggen in Amsterdam, Amers foort, Middelburg, Utrecht, Arnhem, Deventer, Assen, Meppel en Groningen. Een Prot. Boerenbond. De «Stand." verneemt, dat men voornemens is op te richten een Bond van Nederlandsche Landbouwers, die voor de Protestantsche boeren wil zijn wat de Boerenbond voor Roomsche boeren is. Deze bond zal zich niet op politiek gebied bewegen, doch wil uitsluitend de leidende en toonaangevende boeren-bedrijfs-organisatie worden daar deze tot heden in de Protestantsche streken ontbreekt. Wear bericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 Jan. 1912. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.5 te Valentia. Laagste barometerstand 752.0 te Christiansund Verwachting tot den avond van den volgenden dagaanvankelijk toenemende westelijke wind met kans op regen of sneeuw, later ruimende wind, wellicht eenigszins buiig, niet kouder. Sociale Cursus. Het volgend verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Op Vrijdag-avond 25 Januari, behandelde de heer mr. M. M. van Velzen» Ons Procesrecht", aan de hand van het Wetboek van Burgerlijke Rechtvordering. Spr. stelt zich de vraag, wat moet ik doen om een zaak aanhangig te maken bij den rechter? Daarvoor staan tweeërlei wegen open. Meestentijds moet het geschieden bij dagvaar ding, soms kan het ook per request. Een dagvaarding moet voldoen aan de eischen bij de wet gesteld, zoowel wat vorm als inhoud betreft, zoo zelfs, dat, wanneer niet nauwkeurig aan al die eischen wordt voldaan, de mogelijk heid bestaat, dat door de geringste fout de dag vaarding wordt nietig verklaard. Zij moet inhou den de middelen en het onderwerp van den eisch de feiten en rechtsgronden waarop wordt ge steund. Men heeft vervolgens procedure per request, zooals b.v. in de faillissementswet een verzoek tot faillietverklaring. Dit kan geschieden op groot papier, zonder zegel. Bij de wet op het arbeidscontract heeft men ingezien, dat het dwaas zou zijn van den arbei der te vergen zich in te werken in het B. W. om een procedure bij exploit te eischendaarom heeft men een middenweg gekozen, om een eenig- zins ontwikkeld arbeider, waardoor toch hoofdza kelijk die wet is bedoeld, in de gelegenheid te stellen zelf zijn eisëh bij den rechter aanhangig te maken. Dit verzoek moet inhouden naam en woonplaats van den eischen en den gedaagde, de overeen komst tusschen beide en den eisch. Zulks is tevens een vorm van snel recht, want binnen 14 dagen moet de zaak behandeld worden, na tevo ren beide partyen te hebben aangeschreven. Spr. behandelde nog in het kort welke fortna-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2