Verspreide berichte Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. alle gemoedsrust. Zuid-Perzië en de Perzische kust. „Wij Russen banen met ons bloed Engeland den weg, om Perzië op onbloedige wijze te an- ■nexeeren. In plaats hoera te roepen, moesten wij hen liever ernstig spreken over de slachting in Tahris." PORTUGAL. Het Staatsblad zal de aankondiging! bevatten, dat Lissabon in handen van den militairen com mandant (dus in staat van beleg) is gesteld. De autoriteiten lieten alle zaken in de buurt van den zetel van den Arbeidersbond sluiten, terwijl de bewoners zijn uitgenoodigd, niet meer nu 8 uur 's avonds uit te gaan. De winkels zijn geopend, maar er worden geen zaken gedaan. Twee tramwagens werden aange vallen. De conducteurs verdedigden zich met re volverschoten. CHINA. Reuter seint uit Peking: Men neemt aan, dat het hof nu eindelijk be sloten heeft om de door de republikeinen voor geschreven voorwaarden van den afstand te aan vaarden. De bekendmaking wordt verwacht, zoo- dra de bijzonderheden vastgesteld zullen zijn. Joeansji'kai heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij zegt geen eerzucht te bezitten met betrekking tot het presidentschap der republiek. Eén aantal soldaten is gedood bij dynamiet- aanslagen op met keizerlijke troepen bezette trei nen. De keizerlijken hebben gisteren zware: verlie zen geleden in het gevecht aan den spoorweg naar Poe kou. Een gister uit Tientsin afgezonden telegram behelst, dat bommenwerpers aldaar gepoogd heb ben het huis van den onderkoning en dat van den generaal op te blazen. Eenige van hen wer den gearresteerd. Sedert de jongste bomaanslagen worden alle naar Peking gaande vreemdelingen e-n Chineezen aan een onderzoek onderworpen en personen, die niet van een pas voorzien zijn, afgewezen. AMERIKA. In overeenstemming met het program der de mocratische partij, dat bezuiniging' wil, werd eer gisteravond op een kiezersvergadering van de democratische leden van het Huis van Afgevaar digden een besluit aangenomen, om geen uitbrei ding van de vloot gedurende dit zittingsjaar goed te keuren. Hierdoor wordt dus met het program, volgens hetwelk jaarlijks twee slagschepen ge^ bouwd zouden worden en dat sedert het presi dentsschap van Roosevelt door de republikeinen werd gevolgd, gebroken. ARGENTINIë. De Argentijnsche gezant te Asuncion is Maan dag te Buenos Ayres aangekomen, waar hij een langdurig onderhoud met den minister van bui- tenlandsche zaken heeft gehad. Volgens berichten uit Asuncion heeft president Rojas een nieuw ministerie gevormd met Daniel Codas als minister van buitenlandsche zaken. Daar Codas, zooals gemejd, te Buenos Ayres vertoeft, hoopt men op een spoedige bijlegging van het conflict. Een van de werklieden, die bij de onlusten te Differdingen gekwetst waren, is Zondagavond aan zjjne wonden bezweken. Het geheele aantal dooden bedraagt nu vijf. Een bericht, volgens hetwelk de Luxemburg- sche regeering tot de uitzetting van alle Itali- aansehe werklieden besloten zou hebben, wordt gelogenstraft, De Luxemburgsche nijverheid zou door zulk een maatregel geheel onthand zijn. Nederl.-Belgische Commissie. In de Trèves-zaal van liet Ministerie van Wa terstaat vergaderde gister de Nederlandsch- Belgische commissie voor de herziening van het verdrag vaii Vlaanderen, onder voorzitterschap van den heer A. A. Bekaar, oud-Inspecteur- Genaraal van den Rijkswaterstaat. Voor Nederland waren verder aanwezig de heeren H. E. De Bruyn, oud-Hootdicgeuieur-Directenr van den Rijkswater staat, jhr. mr. E. A. O. De Casern broot, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, J. C. Ramaer, Hoofd-ingenieur en J. A. J. Sibmacher Zijnen, Hoofd-ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zeeland, benevens den secretaris mr. G. Van der Meulen, Administrateur bij het Departement van Waterstaat. Van Belgische zijde waren verschenen de heeren J. A. Pierrot, Directeur Generaal der Bruggen en Wegen R. Geelhand, W. Van Caloen van Bas- seghem, L. De Rue, Griffier der provincie Oost- Vlaanderen, G. Van Haarte en de Somer, Hoofd ingenieurs-Directeuren der Bruggen en Wegen, en de secretaris A. Tonel, Afdeelingsschef bij het Provinciaal bestuur van Oost-Vlaanderen. Aan de Belgische heeren werd een noenmaal aangeboden in het sociëteitsgebouw aan het Plein. R. K. Sanatorium voor longlijders. Naar gemeld wordt is de leening ad t 325,000 ten behoeve van het R-K. sanatorium te Groes- beek voltrek-nd, zoodat binnenkort tot de aanbe steding zal worden overgegaan. Bestrijding van den woeker. De nationale vereeniging tot bestrijding van den woeker heeft in hare laatste bestuursverga dering besloten, een zoo uitgebreid mogelijk on derzoek in te stellen in het buitenland naar wat er op het gebied van woekerbestrijding in de verschillende landen gedaan wordt, m. a. w. welke vereenigingen daar bestaan, welke werken er zijn uitgekomen en welke personen zich voor die beweging interesseeren. Er is eene commissie benoemd, die zich hier mede onledig zal houden. De kosten van het bezoek van President Fallières. De minister van buitenlandsche zaken heeft een aanvullingsbegrooting van f57,400 ingediend tot bestrijding van de kosten, door bet bezoek van den president der Fransche republiek veroorzaakt, welke in het geheel f59,338.49 bedroegen, doch waarvan f 1985 voor decoratie van het pantser schip „Jacob van Heems'kerck" reeds werden ge vonden op den post onvoorziene uitgaven voor het departement van oorlog. Overigenis is de verdeeling als volgt: f31,069,12 voor de taptoe op het Tournooiveld, f20,000 voor den bouw van het landingspaviljoen te Amster dam, f 2912.07 voor feestelijkheden door de ma rine te Amsterdam gegeven, f2143 14 voor kosten te IJmuiden, f 1229.16 voor extra-treinen en reis- en verblijfkosten van den gezant te Parijs. Padvinders. De plaatselijke afheeling van de Diocesane Vereeniging van Katholieke bijzondere Onderwij zers te Haarlem, die volgens «Het Katholieke Schoolblad" besloten zou hebben de padvinders beweging met te steunen en de toetreding der Roomsche knapen tot de padvindersorganisatie niet te bevorderen, staat in deze niet alleen. De pastoor der gemeente Stratum, bij Eindhoven heeft van den kansel tegen het lidmaatschap van de Eindhovensche afdeeling der padvinderorgani satie gepredikt en den jongelieden uit zijn parochie verboden, tot de padvinderij toe te treden. De voornaamste grief van den pastoor is, dat de jongelieden des Zondagsnamiddags den catechismus verzuimen, omdat op dien tijd de marschtochten der padvinders aanvangen. Wear bericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 Jan. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.7 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 739 9 te Stockholm. Verwachting tot den avond van den volgenden dag krachtige, later afnemende noordwestelijke, tot noordoostelijken wind, veranderlijke bewolking aanvankelijk nog sneeuwbuien, kouder. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8j—-1 en van 2—4£ uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7 8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Bankwerker. Bankwerker-monteur. Behangersjongen. Brandersknecht. Broodbakker (halfw.) Fabrieksjongens. Fabrieksmeisje. Farceurs. Jongen v. kurkfabr. Jongen voor rijwielzaak Kistenmakers. Kis tenm'ak ers j ongons Koperslager (halfw.) Kopergieter. Aangeboden Bakker (halfw.) Bankwerker (halfw.) Grondwerker* G eneedschapsslijlpier Kuipers jongen. Loopjongen. Metaaldraaiers. Metselaars. Metselaars (halfw.) Nageljonjgens. Sc'hoors leenvegers- jongen. Schilders] ongein. Schilder (halfw.) Smoutzetler (halfw.) Sigarenmakersjongen. Wagenmakers jongen Dagdienst bode Arbeidskrachten. Machine-teekenaar (aankomend). Opperlieden. Sjouwers. Timmerlieden. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. „De Hemelsche Altaarwacht." In aansluiting bij hetgeen wij in ons nummer van Zaterdag 11. meldden, kunnen wij thans nadere bijzonderheden over het doel en de wijze van op voering van het zangspel«De Hemelsche Altaar- wacht" mededeelen. Dit gunstig bekend zangspel wordt hier opge voerd op initiatief en ten bate van het R. K. Parochaal Armbestuur, welks leden tevens regent zijn van het R K. Weeshuis. Het verdienstelijk werk van de weleerw. heeren Wm. Smulders en Ant Hansen, beide priesters van het bisdom 's Hertogenboseh, een zeg- en zangspel voor 7 engelen is ingestudeerd door een 7-tal Leidsche dames, de dames Hairy v. d. Harst, Dora de Graaf, Hermine Hoelen, Mies Keuls, Joanna Kort- mann, Ali de Vos en Frans v. d. Wolk, die 't in verschillende plaatsen tot een liefdadig doel gaarne opvoeren. Haar zang en zeggen doelt op de hemelsche altaarwacht, de rij van Engelen, die naar katholiek devoot inzien het Tabernakel om zweeft en den lof zingt van Hem Die ons op den avond waarop Hij ging naar Gethsemané's hof in het H. Altaar-Sacrament de gedachtenis van zijn lijden heeft nagelaten. De schoonheid van dit zangspel is aldus alleen ten volle te ge nieten door Katholieken, die beseffen de verheven gedachten die in zang en zeggen worden uitge drukt. De koren in de «Hemelsche Altaarwacht" zijn in eenvoudige gemakkelijke melodie geschre ven. Juist door zijn diepen eenvoud, die echter gloed en warmte volstrekt niet uitsluit, staat dit stichtelijk zangspel zoo ontzaglijk hoog. Zooals wij reeds meldden, zal 't hier op Woens dag 14 Februari in de Bondsgehoorzaal worden opgevoerd. Dit zal zijn door het zevental genoemde Leidsche dames, die 't reeds in meerdere plaatsen met zooveel succes gaven. Wij vertrouwen dat 't ook hier, zooals elders, eene overvolle zaal zal trekken. Waar bier werkelijk hoogstaande kunst te genieten wordt gegeven, en wel tot een doel dat zeker aller sympathieke belangstelling wekt, zullen de Leidsche «engelen" hier zeker op een overtalrijk publiek mogen nederzien. Gister-avond is door de politie uit Delft hier aangebracht een 15-jarige jongen, die aldaar zwervende was aangetroffen. De jongen is hier aan zijne ouders weergegeven. UIT ROTTERDAM Gisterennamiddag ongeveer 5 uretn waagden J. en P. G„ broers van 9 en 11 jaar uit de Ket- tingst'raat, en de 9-jarige G. V., uit de Ruben- straat alhier, zicih ter hoogte van de Plaslaan op het zeer zwakke ijs van den Kralingsc'hon Plas. Plotseling begaf het ijs ziclh onder hun voeten en weerklonk hun hulpgeroep, over den Plas. Bijna dadelijk daagde er hulp op. Twee mannen, A. Thans, wanende aan den Honingerdijk en D. Zaal, uit de Plaslaan, begaven zich met touwen en planken te water, baanden zich een weg door het ijs en deden wat zij konden om de jongens te redden. Spoedig hadden zij aen 9 jarigen J. G. er uitgehaald. Deze jongen kwam met een nat pak en den schrik vrij. Even later brachten beiide mannen ook den 9-jarigen G. V boven water. Hij was bewusteloos. Men droeg hem naar het gebouw van de IJsclub Kralin gen en daar werd alles aangewend om de levens geesten op te wekken, doch te vergeefs; een ge neesheer kon slechts den dood constateerjn. Naar den derden jongen, den ll-jarigen P. G., is tot 9 uren gisterenavond te vergeefs gedregd. Hij is naar alle waarschijnlijkheid onder net ijs ge schoten. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 30 Jun. 1912, des namiddags 2 uur. (Vervolg.) Subsidieregeling Bewaarscholen De Voorzitter, opmerkend dat men geble ven is bij art. 7, waar art. 6 is afgehandeld, stelt nu art 7 aan de orde. De heer De Bruin zegt, dat hij bij art. 2 een verandering had voorgesteld en nu zijn wij aan art. 7. De Voorzitter geeft eenige nadere verkla ringen en merkt op, dat op dit artikel amende menten zijn voorgesteld door de heeren De Jong en Evers. De heer De Jong merkt op, dat hij op art. 7 een amendement heeft voorvesteld om subsidie te geven voor elke onderwijzeres boven het getal enz. Hij wil echter dat amendement op art. 7 wel intrekken en dan de slotalinea van art. 7 zoo lezen, dat zij luidtVoor elke onderwijzeres bo ven net getal f 100, in dier voege, dat een bij drage van f200 niet overschreden wordt. Spr. wil daar nog wel iets bijvoegen. Hij meent dan dat zijn amendement wat betreft den leeftijd van de helpsters beter is dan dat van de heeren Evers c.s.dat wil, de helpster de school een jaar lang hebbe doorloopen bij wil alleen den 15-jarigen leeftijd veranderen in 14. De heer W ittkampf meent toch, dat nu eerst het amendement Nolet aan de orde is: De helpster moet 1 jaar in functie zijn geweest. By dit amendemen zijn wij toch gebleven. De wethouder van onderwijs, de heer Gosli nga wil aan den heer Nolet verzoeken zijn amende ment in te trekken, wegens de bezwaren daaraan verbonden. Zoo de helpster nagenoeg 1 jaar werkzaam is en zij gaat kort voor dien tijd weg en de nieuwe helpster ook weer voor den tijd dat de subsidie ingaat, de betrekking vei laat, dan kan 't jaren duren voor het schoolbestuur subsidie krijgt; daarom geeft weth. de voorkeur aan bet voorstel van B. en W. dat bepaalt den leeftijd boven de 14 jaar. Dit voorstel dat tus- schen dat van de heeren De Jong en Evers instaat, acht weth. het beste en daarom zou hij den heer Nolet willen vragen, zijn oppositie te laten varen en den heer De Jong het voorstel van B. en W. als het beste willen aanbevelen. De Voorzitter meent dat dit behoort bij art. 7. De wethouder, de heer G o s s 1 i n g a, merkt op, dat art. 7 en art. 2 in elkaar loopen. Over de plaatsing van de wijziging kan men beslissen alsd 1 kwestie is uitgemaakt. De heer Nolet zegt, dat hij aan het bezwaar door den heer Goslinga geopperd, dat de school besturen jaren lang de subsidie zouden missen door de wispelturigheid der helpsters, niet ge dacht heeft bij het stellen van zijn amendement hij heoft alleen het bezwaar van den 14-jarigen leeftijd willen ondervangen, omdat er scholen zijn, waar de helpsters reeds op 12-jarigen leeftijd in dienst treden. Spr. is echter bereid zijn sub amendement in te trekken, indien B. en W. mee gaan met een wijziging die alleen bepaalt: voor subsidie komen niet aanmerking helpsters die den leeftijd van 13 (des noods 13A jaar) nog niet bereikt hebben. De heer mr. Kavelaars kan als toevoeging aan de woorden van den heer Nolet mededeelen, dat het bestuur der bijzondere scholen die hjj op 't oog heeft, gaarne zulke helpsters heeft die van jongs af voor het bewaarschoolonderwijs worden opgeleid. Naar aanleiding van het bezwaar door den wethouder Goslinga gemaakt tegen het voor stel van den heer Nolet, merkt spr. dat dit zelfde bezwaar geldt voor het voorstel van B. en W. en ook met dat voorstel zich het geval kan voor doen, dat het schoolbestuur jaren lang zonder subsidie blijfthij blijft daarom aan het amende ment—Evers c.s. de voorkeur geven. De Voorzitter moet er op op attent maken, dat 't alleen een geldkwestie betreft. De help sters beneden den te bepalen leeftijd mogen wel op school komenalleen worden zij niet gesub sidieerd voor zij den gestelden leeftijd hebben. De heer mr. Kavelaars herhaalt, dat het opgeworpen bezwaar even goed geldt voor het voorstel van B. en W. als voor de wijziging door den heer Nolet voorgesteld. De wethouder, de heer L a g e r w e y, zegt dat in het amendement—Evers van geen leeftijd wordt gesproken alleen wordt gevorderd dat de help sters aan den leerplicht hebben voldaan, alle klas sen hebben doorloopen. Het betrokken schoolbe stuur acht meisjes van jeugdigen leeftijd geschik ter dan anderen om als helpster op te treden, omdat bij haar meer de vrije keuze en de aanleg vooroptreedt. Weth. meent, dat op de bewaar school geen wijsheid en lessen moeten worden ingeprent, waar 't daar meer een zaak is van toezicht en opvoeding volgens den leeftijd niet de leerkracht der helpsters geeft daar dan ook den doorslag, maar de geschiktheidde helpster is slechts het middel om tot de subsidie te komen en daarom moet men hier niet zoo scherp op de leeftijdgrens zien. Den heer De Bruin komt 't voor dat men bij deze bespreking meer het oog heeft heeft op de subsidie dan op de belangen van het bewaar schoolonderwijs. Men zoekt naar een leeftijdgrens der helpsters. B. en W. stellen voor 15 jaar, maar nemen over een amendement voor den 14-jarigen leeftijd nu komt er een voorstel van 13} straks wellicht van 12 Spr. meent, dat aldus niet het belang van het onderwijs bevorderd wordt; hij wil alleen subsidieeren als bet onderwijs goed is en onder toezicht valt van B. en W. Nog beter zou hij 't achten als B. en W. zelf het bewaar schoolonderwijs ter hand namen, dan zou er geen strijd zijn over een paar centen meer. Spr is geen onderwijsman, maar leek in het vak. maar hij begrijpt niet wat voor wonderkind 't moet zijn, dat op 12^-jarigen leeftijd toezicht houdt over een klas, terwijl in het huisgezin meisjes van 12 en 13 jaar zelfs geen 1 of 2 kinderen in bedwang kunnen houden. De bepaling van den 14-jarigen leeftijd kon er nog iets door, maar als men nog meer moet opofferen, lijkt 't al te veel een subsi- diejachtspr. wil meemerken om aan alle be waarscholen subsidie ts geven, als dit zonder schade voor het onderwijs kan zijn, maar hoopt dat men dan niet verder zal gaan dan den leef tijd van 14 jaar. De wethouder, de heer Goslinga. betoogt dat 't niet om de helpsters gaatdie worden in ieder geval in de school toegelaten, maar over het haar geven van subsidie als zij 't waard zyn, en nu geldt de kwestie wanneer dat is. De heer Nolet zegt na een jaar op de bewaarschool werk zaam te zijn geweestB. en W. bepalen den 14- jarigen leeftijd. Nu zou weth. die denkbeelden willen combineeren en voor de helpsters subsidie willen geven öf op 14-jarigen leeftijd öf als zij een jaar op de school werkzaam zyn geweest. >ok met het laatste heeft men voldoenden waar borg. Weth. zou aldus het voorstel van B. en W. en dat van den heer Nolet willen vereenigen. De heer De Jong moet zich daartegen verkla ren een jaar op de school werkzaam zijn wil niets zeggen minstens moet de 14-jarige leeftijd bepaald worden maar als men spreekt van als en of laat dan de leeftijdgrens maar varen. De wethouder, de heer Goslinga, meent toch, dat een jaar op de school werkzaam te zyn geweest wel tegen de leeftijdgrens opweegt. Weth. verdedigt nader de combinatie der bedoelde denk beelden, hoewel aan het voorstel van B. en W. de voorkeur gevend. De heer Nolet wil dan zijn amendement in trekken en het combinatie-voorstel van den heer Goslinga overnemen. De heer De Jong |meent, dat men met dit voorstel den leeftijd facultatief stelt en dat wil hij niethij zegt aan den 14 jarigen leeftijd te moe ten vasthouden. De heer Wittkampf merkt op, dat de heer De Jong niet consequent is. Eerst verklaarde hij met de bepaling van een jaar in de school werk zaam te zijn geweest, desnoods te kunnen meegaan, en nu het gecombineerde voorstel komt. wil hij daar niet op ingaan. Spr. meent toch dat bij dit voorstel twee waarborgen van geschiktheid worden mogelijk gemaakt en wordt aan een dezer beide voldaan, dan kan subsidie worden gegeven. De wethouder, de heer VanWestendorp, meent, dat wij over deze zaak niet lang behoeven te spreken. 'tKomt toch daarop neer, dat zij die tegen het voorstel van B. en W. zoo kolossale oppositie voeren, subsidie willen hebben zonder den voldoenden waarborg die de 14-jarige leeftijd geeft. Weth. wijst er op, dat men bij het bijzonder onderwijs op 12-jarigen leeftijd de school verlaat en dan zouden de meisjes een jaar later voor de klas staan. Weth. beaambt van het be waarschoolonderwijs niet wat de wethouder La- gerwey er van zegt. Als dat waar was, zou hij voor geen enkele bewaarschool subsidie willen gevenals daar maar een hoopje bij elkaar zat, dat stil moest worden gehouden. Neen, 't is heel andersniet het lezen en rekenen moet onder wezen worden maar bij de kleinen moet het begrip ontwikkeld wordenzij moeten goede ruimte hebben, veel spelen en daarom moet ook bij iedere bewaarschool een speellokaal of speeltuin zijn. Het idee moet niet postvatten, het geld maar binnen te halen zonder er iets voor te geven. Weth. meent dan ook, waar hij het andere voorstel met juist acht, aan het voorstel van B. en W. te moeten vasthouden. De heer Wittkampf meent toch dat 'tbij de bewaarscholen er meer op aankomst te bewa ren dan om te leeren en wijst het bedekt verwyt van subsidiejacht af Als dat toch het geval was, dan had men dezerzijds bij art. 2 wel voor sub sidie-verhooging gestemd. De heer Van der Velden vraagt, of, als de leeftijdgrens van 14 jaar gesteld wordt, B en W. het kind dat zich voor helpsters op de bewaarschool aanmeldt, een soort van examen doen afnemen, en merkt na het ontkennend antwoord nog op, dat hjj veel meer waarborg voor geschiktheid ziej

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2