Binnenland. •Stads- en Gewestelijk Nieuws. „Katholiek Leven." houdt ook eenige beschouwingen in verband met de Kinderwetten. De heer P e 1 i n c k bepleit herziening van het strafwetboek in dien zin, dat voor kleinere ver grijpen niet dadelijk gevangenisstraf behoeft te worden opgelegd. De heer Lucassen sluit zich aan bij den heer Bosch v. Drakestein, in zake onttrekking van veldwachters aan hun taak op het platteland. Hij bepleit ook de Generale Inspectie over de Rijks- veld wacht. Heden voortzetting. Opstand op Portugeesch Timor. Uit Lissabon wordt geseind De inlanders op Timor zijn in opstand geko men. Dientengevolge eischt de Portugeesche regeering het uitzenden van van oorlogsschepen. Protestbeweging tegen de verwerwerping der duurtewet. Door den Algemeemen Nederlandschen Rijks- werkliedenbond, den Al'giemeenen Bond van Ne- derlandsch Post-, Telegraaf- en Teilephoonperso- neel en den Al'gemeenen Nederlandschen Amb- tenaarsbond is een comité gevormd met het doel een protestbeweging te organiseeren door bet ge- heele land tegen de verwerping der duurtle-toe- slag-ontwerpen door de Eerste Kamer. De acitie zal worden geopend door de ver spreiding in den loop dezer week van een mani fest in 20.000 exemplaren, terwijl' een reeks van 20 openbare vergaderingen zal plaats hebben. De eerste dezer vergaderingen zal worden ge houden op Maandag 12 Febr.als spreker zal optreden het Tweede Kamerlid J. E. W. Dnys. De overige vergaderingen zullen zoo mogelijk tegelijk worden betegel op 18 of (en) 25 Fe bruari. Een Koninklijke gift. Men meldt uit Middelihamis, dat H. M. de Ko ningin een belangrijke gift heeft geschonken ten behoeve van de gezinnen, nagelaten door de be manning van de vischsloep „Anna" (M. D. 3) uil Middelharnis, welke thans wordt aangenomen met man en muis te zijn vergaan. Het verongelukte vaartuig, van staal gebouwd, werd gerekend tot de beste vaartuigen der vis- schersvloot van Middelharnis te behooren. De oorzaak van de ramp en de plaats, waai- het schip verongelukte, zijn nog niet bekend, maar zeker is het, dat het schip niet op de kust van Noorwegen is vergaan, zooals onlangs werd gemeld. P. C. Evers, -j- In den ouderdom van 81 jaar is te 's-Graven- hage overleden de heer P. C. Evers, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollnad, officier in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis is bepaald op Zaterdag a.s. op de Algemeene Begraafplaats om 12 uur va,n het sterfhuis. Tariefwet. Iu het geheel zijn thans 323 adressen, van welke 39 ongezegeld, bij de Tweede Kamer inge komen tegen en vóór de Tariefwet. In het cijfer zijn begrepen de sorns boekdoelen vormende stuk ken vain Kamers van Koophandel. De geheele stapel is in handen geweest of is nog in handen van de Commissie van voor bereiding, die bovendien ook nog belanghebben den neefl gehoord. Er is dus zeker geen gebrek aan belangstel ling van de zijde van het publiek, nooh aan ge mis van voorlichting. (Tijd). De Kamerverkiezing in het district Hilversum. De uitslag van de gisteren gehouden herstem ming Ier verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der S.-G. is als volgt: Aantal kiezers 12,669; uitgebracht 9010 gtel- dige stemmen; daarvan verkreeg mr. V. H. Rut gers (A.-R.) 4942 en de heer W. de Jong (U. L.) 4068 stemmen, zoodat mr. Rutgers gekozen is. Bij de eerste stemming waren uitgebracht 8299 geldige stemmen, waarvan op de heeren: mr. H. Th. 's Jacob (C.-H.) 1736, W. de Jong (U. L.) 2092, mr. V. H. Rutgers (A.-R.) 3584, dr. Th. van der Waerden (S.D.A.P.) 784 en D. Wijnkoop (S.D.P.) 103 stemmen. De bijzondere vacantiekaarten. De Vereeniging tot bevordering van de vestiging van vreemdelingen in Arnhem en tot [aanmoediging van het Vreemdelingenverkeer in Arnhem en Om streken, heeft plan aan de directies der S. S. eri H. IJ. S. M. een schrijven te richten, waarin wordt verzocht om wederinvoering der bijzondere vacantiekaarten wat betreft eerstgenoemde spoor wegmaatschappij en invoering er van'bij de H IJ S. M. Op groole schaal zijn overdrukken van deze verzoekschriften verspreid ten einde belangheb benden in de gelegenheid te stellen tot een adhae- feiebe tuiging. Naar de Arnhemsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer mededeelt, hebben de gemeente besturen en de Vereenigingen ter bevordering van Vreemdelingenverkeer te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, haar pogingen reeds willen steu nen. Huldeblijk dr. Nouwens. Eergistermiddag had te Heeswijk (N. Br.) een eenvoudige plechtigheid plaats, n.l. de aanbieding van het huldeblijk, door den Nederlandschen Middenstand aan dr. Nouwens vereerd, bij zijn vertrek uit Nederland. Op verzoek van de moeder van dr. Nouwens, voor wie de buste bestemd is, had de aanbieding gistermiddag plaats in het klooster van de Orde, waartoe dr. N. behoort. Namens de commissie voor het huldeblijk voerde de heer J. S. Meuw- sen hierby het woord en bracht in herinnering het vele goede, dat door dr. Nouwens voor den Middenstand was verricht, voornamelijk de ont wikkeling van den Middenstand op vak- en handelsgebied van de prettige samenwerking, die er steeds tusschen de verschillende Middenstands- vereenigingen bestaan had. Als hulde voor het vele goede, dat door hem verricht was, had de Commissie aan den bekenden beeldhouwer August Falise opgedragen, het borstbeeld van dr. Nou wens in marmer te beitelen, waarvan de kunste naar zich meesterlijk gekweten heeft. Bij de aanbieding waren, behalve de heer Meuw- sen, tegenwoordig de heeren W. Nieuwenhuizen en L. Bern. J. Gorris, terwijl het hoofdbestuur van de vereeniging »L)e Hanze" te 's-Hertogen- bosch geheel voltallig aanwezig was. De overste van het klooster dankte in schoone woorden voor de hulde, aan dr. Nouwens gebracht, en- veree- nigde daarna de aanwezigen aan zijn disch. Wear bericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 Febr. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 757.6 te Riga. Laagste barometerstand 727.4 te Valentia. Verwachting tot den avond van den volgenden dagmatige tot krachtigen, zuidoostelijken tot zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. De uitslag der Raadsverkiezingen. De uitslag der stemmingen in de beide distric ten, waar gisteren verkiezing voor den gemeen teraad was, is zeker een bijzondere voldoening vooral voor de leiders der christelijke partijen, die zich voor het verkiezingswerk weer zooveel moeite hebben getroost. Bij eerste stemming werden onze beide candidaten gekozen, en dat met eene meerderheid, die alleszins reden tot tevredenheid geett, zoodat eene herstemming, met al den na sleep van moeite en kosten daaraan verbonden, vermeden werd. Hulde aan de kiezers, wier goed inzicht aan onze billijke verwacfitingen zeker alleszins heeft voldaan 1 Na dit alleszins bevredigend succes geven ook de verschillende stemmencijfers alle reden over den afloop dezer verkiezing tevreden te zijn. In district 1 behaalde de candidaat der vereeuigde christelijke partijen, de heer C. H. 8c he tiers, een stemmencijfer (328j, waarbij dat van den vrijzinnigen candidaat, den heer J. M. van dei- Schalk (194), die zijn geachten familienaam nog weer eens voor de stembus heeft willen leenen, ver achterbleef, terwijl zich 74 stemmen op den candidaat der sociaal democraten, den heer W. van der Hoek, vereeuigden. In district II geeft het stemmencijfer op den candidaat der rectitsche coalitiepartijen uitgebracht mede alle reden tot tevredenheid. De heer Jan van Katwijk, verwierf 386 stemmen, alzoo 169 stemmen meer dan er op den rooden candidaat, den heer W. van der Hoek. (217) werden uitgebracht, terwijl jhr. dr. N. van Sucbtelen, de candidaat der vrijzinnig-democraten, hier slechts 145 stemmen mocht verwerven. Ook als wij in aanmerking nemen, dat 'teen tusschentijdsverkiezing gold, waarbij slap gestemd is. In 1 bleven nog 261 en in II nog 439 kiezers thuis mogen wij toch constateeren, dat de stemmencijfers der vrijzinnig democraten, maar vooral van de sociaal-democra ten, die met ligt van de stembus wegblijven, er sedert de periodieke verkiezingen, niet op vooruit zijn gegaan. De beproefde coalitietrouw der rechtsche par tijen is ook bij deze verkiezing weer duidelijk gebleken. Naast Hem, Wien wij allereerst voor al het goede ons geschonken, hulde en dank moe ten wijten, brengen wij ook vooral oprechte hulde en dank aan hen, die het moeizaam verkiezings werk door hun ijveren en zwoegen tot dezen uitslag hebben geleid, den beproefden leiders van het verkiezingswerk, maar ook den volijverigen pro pagandisten, die beiden hun eigenaardige taak in dezen met den meesten ijver en nauwgezetheid hebben vervuld. Schiedam is en blijft rechts. De kiezers hebben zich ook nu niet door een rooden trompetter laten misleiden, maar zich, dank zij ook diens schetterende tonen, met te meer ijver geschaard om de partijen, die orde en rust in haar vaandel schrijven. De aangekondigde groote vergadering van »Ka- tholiek Leven" werd gister-avond gehouden in de- Bondsgehoorzaal, die door een groot verscheiden publiek, waaronder eerw. heeren geestelijken en eerw. broeders, geheel bezet was. De voorzitter, de heer J. F. Putters, na de ver gadering omstreeks 8 ure met den christelijken groet te hebben geopend, getuigde dat bestuur en leden deze talrijke opkomst met groot genoegen zagen, gewaagde van de vereerende tegenwoordig heid van den alom bekenden Jezuïet pater Ermaun, die als spreker voor dezen avond zou optreden en constateerde met genoegen ook de tegenwoordig heid van vele dames tot wie red. in 't bijzonder het woord zou richten. «Katholiek Leven," zoo vervolgde voorz., stond nu in het teeken van het eerste lustrum. Vijf jaren had deze vereeniging van katholieke jonge lieden nu gearbeid en, zooals 't met alle vereeni gingen gaat, allengs waren de ijver en ambitie wel een weinig verflauwd maar op 't oogenblik werd er weer met buitengewonen ijver en werk lust gearbeid om een krachtige vereeniging tot stand te brengen voorz. spoorde de leden aan er voor te zorgen, dat meerdere katholieke jonge lieden, die nog geen lid zijn, zich bij de veree niging aansluiten. Met dank constateerde voorz. den steun door de geestelijkheid der stad, vooral door den hoogeer w. deken Cuppens, aan de ver eeniging geboden en sprak den wensch uit, dat met dien steun «Katholiek Leven" zich meer en meer zou uitbreiden. Ten slotte stelde voorz. aan de vergadering voor den weleerw. pater Er- mann, naar wiens woord de Katholieken steeds gaarne luisteren en wees vooral op de keuze van zijn onderwerpPius X en Ontwikkeling, dat zeker nog meer tot luisteren zou opwekken. Pater Ermaun S. J., St. Ignatiuskerk, Westzeedijk te Rotterdam, daarna onder applaus den katheder bestijgend, verzekerde allereerst, dat hij 't geneel met den voorzitter eens was, vooral ook wat de opkomst der dames betreftwant hij zou dingen zeggen die wel iedereen weet, maar waaraan niet iedereen denkt en met altijd op tijd. "Verder wenschte tnj de vereeniging geluk met met haar vijfjarig be staan, den weuseti uitend dat zij zich zou uitorei- deu en vele jongelieden zich bij haar zouden aansluiten. Daarna tot het onderwerp zijner lezing over gaande herinnerde de gevierde spreker aan den merkwaardigen datum van 2U Juli 1993, toen een der grootste Pausen die de geschiedenis gekend heeft, mannen, zooals er ter nauweriiood een in de honderd jaar geboren wordt, het tijdelijke met het eeuwige vei wisselde, een Paus, die den zedelijken invloed van het Pausdom door de ge heele wereld tot het hoogste peil verbeven heeft. Maar voor dien tijd It Nov. 1991 had een hooggeplaatst geestelijke, diocesaan waardigheids bekleder, den lof van dien grooten Paus verkon digd. Zeker vermoedde hij toen niet dat hij na enkele jaren zelt de opvolger zou zijn vaa hem, wiens lofrede hij had getiouden. De lof door Jozef Melchior 8arto aldus op Paus Leo Xlll gehouden, kon ook toegepast worden op hem die als Pius X zijn opvolger werd. Alleen de wijze van arbeiden van beide Pausen verscmlt Was Leo Xill de man van het genie in weteii- scbappehjken zin Pius X is de geniale man van de praktijk. In breede trekken schetste spr. diens nederige afkomst en werkzaam ouwikkeiend leven, bestijgend achtereenvolgens al de treden van den hieraictnschen ladder, totdat tnj door het Conclave in 1993 als Leo's opvolger op 8t. Petrus'8toel, als de 269ste Paus van Christus' Kerk werd gekozen Opmerkend dat ook de goddelijke belangen een menschelijke vertegenwoordiger hebben,de priester, getuigde red., dat Pius X ïseeu goed priester, die zich van zijn taak geheel bewust is; de woorden door hem bij zijn intreden als pastoor van 8alsano ge sproken ik zal alles voor u allen zijn", heelt hij op hoogere plaats tot volle waarheid gemaakt, toen de zoon van den gemeeutebode van Riesi het geestelijk hoofd was geworden van millioeneu Katholieken. Beantwuordend aan de genade Gods, heett hij zich op bijzondere wijze ontwikkeld en tot zijn boog verbeven ambt bekwaam gemaakt. De ontwikkeling waarnaar wij op zijn voorbeeld moeten streven, bestaat niet in veelweterij, in vakgeleerdheid, maar in het zich eigen maken van datgene wat op geestelijk, verstandelijk ge bied te pas komt om in een goed gezelschap geen zwijger te zijn. Zij bestaat in de ontwikkeling vau verstand, gemoed en wil, die de Katholieke Kerk, steeds er op uit het evenbeeld Gods uit te breiden, en Gods eerste gebod van outwikkeliug ha te ko men, tracht te bereiken door den voortgang van beschaving, kunst en wetenschap te bevorderen want God heeft ons verboden achter te blijven en geboden vooruit te gaan. (1ste hoofdst. Ge nesis). Pius X leert ons eerst de ontwikkeling van het lichaam. Zelf heeft hij aan de ontwikkeling van het lichaam gedaan: op 66 jarigen leeftijd oesteeg iiij nog de Alpen tot op een hoogte van 1899 M. In het Vatieaaii ontving tnj duizenden gymnasten en liet hen wedstrijden houden, waarbij 299 gou den en zilveren medailles onder hen verdeeld werden, de jongelieden aldus aansporend zich zoowel liehamelyk als geestelijk te ontwikkelen. Nagenoeg alle Pausen hebben ook de kunst beschermd, al waren ze niet alle kunstkenners, en onze Paus maakt daarop allerminst eene uitzon dering. Om dit te staven, wees spr. er op, dat de groote don Lorenzo Perosi aan den vroegeren patriark van Venetië zijn opkomst dankt; maar 't is niet de moderne kunst, welke zich van de zedelijkheid geëmancipeerd, losgemaakt heeft, die Pius X beschermt, maar de echte kunst, de reine liefde des geestes, die gloed wekt als het ijzer in het vuur, als t licht is dat in het kristal fonkelt, de zonneglans die door de takken speelt en die lichtstralen werpt zelt als ze bloedkleuren moet teekehen, de kunst die tot God gaat en het hoogste doel heett Hem te dienen. Ook bevordert de Paus de wetenschap, maar de echte wetenschap, die tot God voert en als eene apologie der waarheid is. Hoewel Pius X htt genie dat Leo XIII heet, in wetenschappelijke ontwikkeling niet nabij komt, heeft hij toch zijn studietijd terdege besteed een degelijk theologicns toont hij zich in zijn encyclieken en herderlijke brieven; in het kanoniek recht is hij zeer ervaren en de wis- en natuurkunde had hij zoo weinig verleerd, dat hij er als bisschop van Mantua iii les gaf als een leeraar aan het seminarie ontbrak Pius X toonde zich ook niet bang voor nieuwig heden toen het Esperanto zijn intrede in de we reld deed, was hij terstond bereid dat te bevor deren. In het vervolg zijner rede zette spr. uiteen, hoe het grootsche karakter van den tegen woord igen Pius zich ook steeds meer ontwikkelde in liefde tot de armen. Die liefde toonde hij reeds als pastoor van Salsano en kanunnik van Treviso, maar zjj kwam nog meer uit, toen hjj pas tot Paus gekozen, de hulde van zijn trouwe Venetia- nen ontvangend, tot weenens toe bewogen, 't meest dacht aan de armen en zieken, die hij in de Dogenstad achterliet. Die lietde tot armen en verdoolden toonde hij in heel zijn priesterlijk leven. Jozef 8arto wist personen van beginselen te onderscheiden en, terwijl hij de dwaling haatte, had hij de dwalenden lief. In dit verband schet ste spr de verheven taak van leden der 8t. Vincen- tius- en Elisabeths-vereenigingen in onzen tijd: de arme is niet alleen arm aan geld, maar ook aan familiegeluk; hij lijdt niet alleen gebrek, maar hij vloekt, hij vertwijfelt en balt oen vuist; daar om moeten mannen en vrouwen van hart die, God lof in Nederland worden gevonden, hun groot sche taak tot opheiling der armen wel begrijpen. Heeft dr. Trimborn in Duitschland gezegd, dat de groote strijd tusschen geloof en ongeloof op sociaal gebied zal worden volstreden; ieder moet op zijne wijze aan dien strjjd deelnemen, vooral iu de kath. soc. actie, die in de kleinste plaatsen hare vertakking moet vinden en ook door Pius X bevorderd wordt. Aan de Katholiek Kerk is toch de oplossing van het sociale vraagstuk voor behouden. Die oplossing bestaat in eene vernieu wing der maatschappij want de geheele maat schappij is ziek en de geleerde Dominicaan Albert Weiss zegt terecht, dat allen schuld hebben de eene stand den anderen niets heeft te verwijten. Te weinig wordt daar nog aan gedacht ook door die katholieke patroons, voor wie de betrokken encyclieken een doode letter zijn. De Katholieken in ons land behooren ook aan het politieke leven deel te nemenwant beslist onwaar is 't, dat Godsdienst en politiek niets met elkaar uistaande hebben Godsdienst en politiek, recht en zedeleer zijn met een onverbreekbaren keten aan elkaar verbonden. Daarorn moeten de Katholieken lid zijn eener katholieke kiesvereeni- ging en de daarbij behoorende propagaiidaclubs. Hier moet spr. even hu.de brengen aan de ka tholieke propagandaclubs, die zich bij Kamer- en Raadsveikiezingen zoo ijverig weren en hun arbeid met goed succes zien bekroond, (daverend applaus). 8pr. vergelijkt de leden der propagandacluos, mee- rendeels uit de mindere standen, met tamboers die er de kiezers met trommelslag voor de stem bus uithalen en met politiehonden die alles be snuffelen en als zij een Katholiek ruiken, blaffen zij zoolang tot hij op de kiezerslijst staat en lid is der kiesvereeniging. Pius X, de vroegere ka pelaan van Tombolo, geeft hun daarin het voor beeld; want hij stond daar zelf met de kiezerslijst klaar bij iedere stembus. Na een korte pauze zijne rede vervolgend, richtte spr. zich in t bijzonder tot de dames Al is 't ook waar dat de vrouw allereerst behoort tot het huiselijk, familieleven, dan staat 'ttoch ook vast, dat ze evenzeer ook buiten het huis moet werk zaam zijn het huis moet niet zijn als een kerk hof aangeboren vrouwentalenten moeten niet begraven en ommuurd worden. Waar 'took vast staat, dat er veel meer vrouwen zijn dan mannen, moet de vrouw wel een werkkring buiten het huisgezin aangewezen worden en moet zij wel op eigen onderhoud en levenszorg bedacht, moet ook de katholieke vrouw zich organiseeren, ontwikke len. En de Nederlaudsche vrouw blijft daarin, God lof, niet ten achter, vooral de vrouwen van lageren stand geven het voorbeeld de katholieke fabrieksarbeidsters te Enschede en elders veree nigen zich, en een R. li. Dienstmëis|esbond zal wellicht spoedig aan het getob met de dienstbo den een einde maken, zegt spr. ironisch. Ook in ons land heett een groote vrouwelijke organi satie recht van bestaan, zooals de Katholieke Vrouwenbond in Duitschland, waarin dames van deftigen huize voorgaan. Neen, zegt spr., de Roomsche vrouw moet zich in onzen tijd niet begraven de priester kan op godsdienstig en so ciaal terrein de hulp van de vrouw niet missen ook zij moet meewerken om den maatschappely- ken toestand te verbeteren, zich ontwikkelen en daarom moeten aan de vrouw in den tegenwoor- digen tijd andere eischen gesteld worden dan vroeger. De vrouw moet zich ook op politiek terrein bewegen en dan rijst de vraag of aan de vrouw evenals aan den man actief en passief kiesrecht moet worden verleend, zoodat zij ook stem heeft in de Volksvertegenwoordiging, verkiesbaar is. En zou men wel eens graag weten, hoe spr. als Jezuïet daarover denkt, maar zoo slim is hij wel dat hij dit met zal doen Met prof. Mausbach zal hij zich van een besliste uitspraak omtrent het vrouwenkiesrecht onthouden, waar de zeden en gewoonten der vrouw haar nog van het politiek terrein zoo geheel vervreemd houden. Intusschen treedt de vrouw toch al meer op het politiek terrein op, niet alleen in het verre Amerika, maar ook in het groote Rotterdam, zegt spr., hoewel de deftige liberale dames aldaar bij haar jongste politieke actie tegen de rechtsche coalitie weinig succes hadden. Evenzoo bezorgden de katholieke vrouwen in Keulen in Nov. 1911 bij de Raads verkiezingen aldaar door hare krachtige actie de meerderheid aan de katholieke partij. Al moet de vrouw dan ook geen lid zijn der kiesvereeniging, toch moeten de vrouwen, de echte moeders, hun kinderen van jongs at opvoeden tot zonen, man nen, die Staat en Kerk beiden met toewijding dienen. In het algemeen mannen en vrouwen tot ont wikkelen opwekkend, zegt spr., dat een Katho liek in de twintigste eeuw moet weten wat het katholiek zijn beteekent, vast moet staan in zjjn katholieke overtuiging; de Roomsche schoonheid, de heerlijkheid der Kerk moeten hem niet ver borgen blijven evenmin als aan dien Japanschen professor, die, een studiereis in Europa makend over de Katholieke Kerk en hare reiigieuse orden, bij zijn terugkeer getuigde, dat de Katholieke Kerk de krachtigste, de volmaakste, de schitte rendste instelling is die de geschiedenis heeft gekend. Maar dan moet ook de Katholiek zich meer en meer in godsdienstige kennis ontwik kelen. In alle steden en dorpen moesten vereeni gingen van «Geloof en Wetenschap" bestaan en de studie van de Godsdienstleer moest even hoog staan als die aan Hoogere Burgerschool of Gym nasium. In ieder geval is laster en domheid de beschuldiging dat de Kerk hare kinderen het licht tracht te onthouden. Ook Pius X wekt allen op, zich zoowel op godsdienstig als weten schappelijk gebied te ontwikkelen. Ook hij erkent te dezer zake het groote nut der katholieke pers, die hij bij een audientje ironisch de vjjt'de groote mogendheid noemde, en op zijn voetspoor wekt spr. ook allen op de Roomsche pers steeds te steunen en te verspreiden. Maar bij alle aansporing tot ontwikkeling wekt Pius X toch ook allen op tot dien eenvoud welke

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2