Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Bewestelijk Nieuws, Ingezonden Hededeelingoa» Merk walen zijn gevaarlijk. staan voor Russische onderdanen, versterking van de troepen aangevraagd. In Barfrouch be vinden zich thans slechts twee sotniën kozak ken en twee mitrailleuses. De kooplieden te Mazanderan, vertegenwoordigers van Russische huizen te Moskou, hebben aan den Russischen minister van Buitenlandsche Zaken om be scherming gevraagd. Tengevolge hiervan heeft de regeering be sloten twee compagnieën infanterie met mi trailleuses en berggeschut naar Astrabad te zenden. Een andere compagnie met geschut ver trekt naar Barfrouch; een compagnie gaat naar Meched-Esser. CHINA. Aan de „Köln. Ztg," wordt uit Berlijn gemeld: De nota van de Amerikaansche regeering aan de Duitsche, betreffende de houding tegenover den opstand in China aan te hemen, zal overal, waar men een vreedzame oplossing van den op stand in China wenscht, volkomen instemming vinden. Het bij uitstek praktische program strookt ook met den wensch, die voor eenige dagen in de „Köln. Ztg." voor een internationale behande ling der Chineesche kwestie geuit is. Het is ver blijdend, dat ook de Unie tot eenzelfde opvat ting gekomen is en tevens de verklaring afge legd heeft, dat de andere mogendheden onder de tegenwoordige omstandigheden het erover eens zijn, dat er aan de politiek van een gemeenschap pelijk optreden vastgehouden moet worden. Uit Moekden wordt geseind: De revolutionairen hebben gisteren met twaalf kanonnen het bombardement geopend op de stad Kaiping en de vesting dier plaats. In de stad brak brand uit. Drie-en-twintig of ficieren werden wegens het onderhouden van ge heime betrekkingen tot den aanvoerder der re volutionairen terechtgesteld. De „Times" verneemt uit Tokio, dat Japan aan de Chineesche opstandelingen heeft doen weten, dat zij de onzijdigheid van Pitsewa, een plaats op het schiereiland Liaotoeng, moeten eerbiedigen. De Kölnische Volkszeitung" meldt, dat mevr. Henry Taft, de schoonzuster van den pre sident der Ver. Staten het Katholicisme heeft omhelsd. Pater Bernhard Vaughan S. J. nam haar op in den schoot der Kerk. Het proces tegen den Duitschen Heinrich Grosse, verdacht van spionnage te Potsmouth, is gister-morgen begonnen. De advocaat-generaal, sir Rufus Isaacs, is vertegenwoordiger van de kroon, de beklaagde wordt bijgestaan door twee advocaten. Hij antwoordde op ieder der zes pun ten van de acte van beschuldiging met niet-schul- dig. Er was veel publiek tegenwoordig. Men seint nader: Grosse is schuldig bevonden en werd tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Auteursrecht. Bij de Tweede Kamer is thans ingekomen oen wetsontwerp houdende nieuwe regeling van het auteursrecht. De regeering acht de herziening van dat recht spoedeischend. Ook het auteursrecht op wer ken van beeldende kunst, in onze wetgeving nog steeds onbekend, moet spoedig wettelijk gere geld worden. Het ontwerp bevat achteenvolgens nadere be palingen omtrent den maker, liet werk, het open baar maken, het verveelvoudigen en de wette lijke bepalingen. Consul-Generaal Knobel. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de heer F. M. Knobel, onze consul-generaal in Zuid- Afrika, einde van dit jaar 's lands dienst ver laten. Gemeentebelangen. Naar men verneemt, heeft het Bestuur der Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen de navolgende heeren uitgenoodigd om een on derzoek in te stellen naar de wijze, waarop het thans bij de Tweede Kamer der Ütaten-üeneraal aanhangige ontwerp van wet tot invoering eener Algemeene Rijksinkomsten-belasting, ware aan te vullen, ten einde op de toekomstige aanslagen dier belasting c. q. opcenten ten behoeve der ge meenten te kunnen heffen, t. w. Mr. L. B. J. Van Oppen, burgemeester te Maastricht, G. Rovers, directeur der gemeentebelastingen te 's-Graven- hage mr. dr. G. W. I. Bruins, commies aan het Provinciaal Gouvernement van Zuid-Holland te 's-Gravenhage F. Raedt, directeur der gemeente belastingen te Amsterdam L. de Fouw, inspecteur bij 's Rijks belastingen te 's-Gravenhage. Deze commissie heeft die opdracht aanvaard en heeft bereids hare werkzaamheden aangevangen. Officieren vereeniging. De VereenigiDg van officieren van de Neder landsche landmacht telt thans 663 leden. De minister van Oorlog heeft aan den voorzit ter en den onder-voorzitter een particuliere audiëntie verleend en zich bereid verklaard kennis te nemen van voorstellen en wenschen uitgaande van de Vereeniging en de algemeene belangen der officieren betreffende, overtuigd dat een vereeniging van officieren zich steeds op een Standpunt zal stellen, haren leden waardig. De minister heeft gunstig beschikt op het door den voorzitter gedane verzoek om aan de leden der vereeniging een dag verlof te verleenen voor het bezoeken van de algemeene vergadering. Het vergaderen op Zondag is hierdoor niet meer noodig. (»N. Ct.") W eerbaarheids-commissie. De commissie door den minister van Oorlog benoemd inzake de we^rbaarheidsbeweging, heeft heden in een der lokalen van het Departement van Oorlog hare werkzaamheden aangevangen, nadat hare leden door den Minister in diens ka binet ontvangen en aan Z Exc. voorgesteld waren. De commissie voor het opmaken van het in de Militiewet bedoelde programma betreffende licha melijke oefeningen, komt morgen weer bijeen. Zaandam 100 jaar. Het centraal-comité tot feestviering ter gele genheid van het honderd-jarig bestaan der stad Zaandam, heeft Donderdagavond voorloopig hot volgende feestprogramma vastgesteld Vrijdag 12 Juli: klokgelui, gevolgd doorkoraal- muziek van den torentransbijeenkomsten in de kerkgebouwen, feestredenen en orgelconcerten receptie ten gemeentehuizeuitvoering eener can tate kinderfeesten volksspelen en wedstrijden historisch-allegorische optochtconcerten enz. Zaterdag 13 Juliringsteken voor zeil vaartuigen! hardroeien met jollenhardzeilen met platten nationale zwemwedstrijden; gecostumeerde voet balwedstrijd wedstrijden voor allerlei versierde voertuigen: fietsen, bokkenwagens, kinderwagens, sportkarren, enz. enz.groot avond-waterfeest op de Achterzaan, gevolgd door schitterend vuurwerk op de Voorzaan. Zondag 14 JuliGroote turnfeesten, voorafgegaan door een optochtinteressante voetbalwedstrijd wedstrijden om het kampioenschap in worstelen en gewichtheffenconcertenbioscoopvoorstel lingen in de open lucht, enz. enz. Tentoonstelling te Maastricht. Donderdag waren, naar de „N. R. Cr." mee deelt, op uitnoodiging yan mr. Janssen, lid der Tweede Kamer, in den foyer van 't theaterge bouw te Maasstricht, ongeveer 80 personen ver schenen ter bijwoning van een bespreking, door den heer J. Schaepkens van Riempst Jr. over het onderwerp: Een Nederlandsch-Belgische ten toonstelling in 1915 te Maastricht. De heer Schaepkens betoogde, dat voor een tentoonstelling in 1913, wil men iets blijvends tot stand brengen, de tijd van voorbereiding veel te kort is. De Maatschappij van Nijverheid heeft de tentoonstellingen van 1913 opgezet. Het cen trum des lands zal voorgaan. Voor Maastricht zal niet veel overschieten. Ook is in 1913 een ten toonstelling te Gent, welke veel vreemdelingen zal trekken. Middenstand en industrie zullen aan het plan 1913 niet veel hebben. Voor een Nederlandsch-Belgische in 1915 is de ligging van Maastricht uitstekend en wanneer met vereende .krachten gewerkt wordt, is het succes verzekerd. Het denkbeeld dezer tentoonstellingen is in den Haag goed ontvangen en ook uit België is groote steun toegezegd. Spre ker acht het oogenblik gekomen om een com missie van initiatief samen te stellen, die de zaak zal voorbereiden. De commissaris der Ko ningin, machtigde den heer Schaepkens te ver zekeren, dat, zoodra zich een dergelijke commis sie zal gevormd hebben, hij bereid is, het eere voorzitterschap te aanvaarden. Na eenige gedachtenwisseling werden verschil lende namen van groot-industrieelen genoemd wel ke men zal vragen, of ze in een voorloopig co mité zitting willen nemen. Het nieuwe pantserschip. Een wetsontwerp is ingediend tot verhooging van de Maririebegrooting voor 19112, als uitvloei sel van de bekende overwegingen by de behande ling aan genoemde begroeting, wat betreft de aanbouw van een pantserschip voor den alge- rneenen dienst, dat door den minister urgent werd geacht. Nieuwe gezichtspunten deden zich te dezer zake niet voor, zegt de minister. Herinnerende, dat, volgens de berekeningen der Staatscommissie van 19U6, de jaarlijksche kosten van een artillerievloot en van een torpedovloot van gelijke aanschaffingswaarde, ad. 41.4 millioen, resp. zouden bedragen f9.843.977 en f9.751.589, terwijl, volgens de uitgebeide en wèl gecontro leerde berekeningen van het departement van Marine die bedragen zouden zyn resp. f 11.010.819 en f 12.826 737 zegt de minister, dat hiermede het rekenkunstig bewys werd geleverd van een trou wens door de ervaring geleerd feit, dat in het alge meen torpedovaartuigen in onderhoud en gebruik veel kostbaarder zijn dan pantserschepen. Door de aan het departement van Marine uit gevoerde contróleberekeningen is niet alleen de onjuistheid van de uitkomsten door de Staats commissie verkregen, in het licht gesteld, maar zijn ook de oorzaken, waaraan het groote verschil tusschen de verkregen uitkomsten is te wyten, kunnen worden opgesomd en deze worden thans nader uiteengezet. W ear bencih t Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Febr. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 758.7 te Harpsranda. Laagste barometerstand 737.7 te Coruna. Verwachting tot den avond van den volgenden dag: zwakke tot matigen zuidelijken tot zuid oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig regen, waarschijnlijk iets zachter. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie: R. K. Kerkboekje, armband, portemon. met geld. Terug te bekomen aan de volgende adressen: portemon. met geld, de Veld, Heerenstr. 288; zweep, W. Berg, Visscherstr. 20; zilv. heerenhor loge, Straatman, Rotterd. dijk 651fannyhondje, v. d. Gaag, Buitenhavenweg 36; schaats, Bur ger, Broersveld 140; overschoen, de Bruin, Piet Heinstr. 14; portem. met geld en borsteltje, v. d. Endt, „Musis Sacrum"; lorgnetten in étui, Slie- drecht, Hendrinastr. 18; rozenkrans v. Katwijk, Boterstr. 29; idem, v. Zellem, L. Singelstr. 8; idem en armband, Erkers, L. Haven 138; tee kenplaten, v. Schoot, Rozenburgerstr. 8, »De Hemelsche Altaarwacht." Naar wij met genoegen vernemen, heeft de verkoop van kaarten voor de opvoering van het zangspel »De Hemelsche Altaarwacht" een bevre digend verloop, zoodat 't zich laat aanzien, dat de Bondsgehoorzaal Woensdagavond minstens geheel bezet zal zijn. Zij die nog de uitvoering van dit heerlijk, devoot toonwerk willen bijwonen, zullen dus wel doen zich intijds van plaatskaarten te voorzien en van de gelegenheid tot plaatsbespre ken op aanst. Dinsdag van 1012j ure gebruik te maken. In den Haag is dit stichtend zangspel nog de vorige week met veel succes opgevoerd. De Ka tholieken aldaar kwamen in grooten getale naar nDiligentia," waar het zangspel gegeven werd om pastoor Lucassen te steunen bij diens moeilijke taak, de stichting van een kerk in de Engelen- burgwijk, en de opvoering moet een belangrijke bate voor dit verheven doel hebben opgeleverd. 't Was een mooie avond, een avond die luiste renden, uitvoerenden en pastoor Lucassen de zaal was goed bezet met dankbare tevreden heid moet hebben vervuld, zegt de sResidentie- bode," die nog meldt, dat na de uitvoering van x>De Altaarwacht" alle vertolksters een boekwerk ontvingen, haar door pastoor Lucassen met eenige hartelijke woorden als blijvende herinnering aan geboden. Koperen Priesterfeest. De weleerw. pater L. Schol broek, O. P., sedert kort kapelaan der St. Janskerk alhier, hoopt Don derdag 15 Februari a.s zijn koperen priesterfeest te vieren. Soirée amusante. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal de Zangvereeniging »St. Cecilia", directeur de heer H. Veugelers, morgen (Zondag) avond in de Gehoorzaal van den Ned. R. K. Volksbond eene soirée amusante geven. Wat ons reeds herhaal delijk door »St. Cecilia" in de Bondsgehoorzaal te genieten werd gegeven, doet ons vertrouwen, dat ook deze soirée goed verzorgd zal zyn en allen een recht genoeglijken avond zal doen doorbren gen. Zij die er aan denken van deze bijzondere ge legenheid tot uitspanning gebruik te maken, zullen zeker wel in de middaguren plaats moeten be spreken, daar t te verwachten is, dat morgen avond de zaal geheel bezet zal zijn. Kunstnijverheid en Volkskunst. Het onlangs te dezer stede opgerichte Plaat selijk Comité der Zuid-Hollandsche Vereeniging tot bevordering van Kunstnijverheid en Volks kunst verzoekt ons opname van het volgende: Van 4 tot 27 Mei a.s. zal te Dordrecht een tentoonstelling van kunstnijverheid en volkskunst worden gehouden, uitgeschreven door de ver eeniging „Voor Vak en Kunst." Het behoeft geen betoog dat deze tentoonstelling van groote waarde zal zijn voor de beoordeeling van den werkeljj- ken stand onzer volkskunst en dat het daarom ook van belang is dat er niet alleen zooveel mo gelijk voorwerpen, maar ook uit zooveel moge lijk verschillende plaatsen worde ingezonden. De Zuid-Hollandsche Vereeniging heeft op deze ten toonstelling te beschikken over een eigen zaal waarin dus ook Schiedam behoorlijk vertegen woordigd zal kunnen zijn. Omtrent de te ver wachten voorwerpen zegt de prospectus van het tentoonstellingscomité „Deze tentoonstelling zal dan worden eene ver zameling van eenvoudige dingen van dagelijksch gebruik en nut, van vroeger en heden, waarop de kunst door vorm en versiering haren veredelen den invloed heeft doen gevoelen, eene tentoonstel ling van die voorwerpen welke nog geheel of groo- tendeels de vruchten zijn van het Handwerk en eenvoudige Kunstnijverheid, hetzij 'n vrijen tijd voor genoegen, hetzjj als middel van bestaan vervaardigd. Deze voorwerpen Kunnen eenerzijds een beeld geven van het peil waarop de volks kunst tegenwoordig staat," anderzijds kunnen zy aanleiding geven tot overdenking van wat in de toekomst gedaan behoort te worden om volks kunst tot hooger peil te brengen. In verband met dit laatste zal aan de tentoon stelling eene Retrospectieve afdeeling verbonden worden, waarin o.a. de versiering van binnen huizen, zooals die in vroeger tijden op sommige plaatsen vain ons land zoo typisch aan den dag trad, vertegenwoordigd zal zijn. Voorts een col lectie prenten en afbeeldingen, oud en nieuw, benevens een afdeeling van goede voorbeelden door ihedendaagscha kunstenaars op dit gebied gegeven. Op de tentoonstelling zullen die voorwerpen van hout, tin, koper, ijzer, zilver en brons, vlecht werk, intarsien, weef- borduur- kant- batik, glas- en aardewerk, porcelein, steen, marmer, proe- ven van lederbewerking, graveer- en teekenwerk worden toegelaten, welke het hierboven geschet ste karakter vertoonen. Sommige dier bewerkingen zullen tijdens de tentoonstelling plaats vindein. Het lijdt geen twijfel of er zal op veler streven om eenvoudige goede kunst voort ie brengen, een nieuw licht geworpen worden; veler namen zullen meer bekend geraken, een nieuw afzetge bied worden geschapen. Wij herinneren er aan dat Dordrecht tot de koopkrachtige plaatsen van ons land behoort." Naar aanleiding van het bovenstaande verzoekt het plaatselijk comité dengenen onder de Sckiie- damsche kunstnijveraars, handwerkslieden of ver zamelaars, die op deze tentoonstelling zouden wenschen in te zenden, zich om nadere inlichtin gen te weinden tot den heer; D. R. Gerhaxdt, direc teur der Ambachtsschool alhier. Aan de Voorhaven is thans een a.a n- vang gemaakt met het opruimen van den hout opslag, welke aldaar vrij lastig was geplaatst. Het hout wordt geladen in een Rijnschip dat't naar de plaats van bestemming aan den Rijn zal overbrengen. DIT BOTTERDAM. Inde oHanzeschool", Rochussenstraat 227a, hoek Claes de Vrieselaan, wordt weder een nieuwen cursus geopend. Lessen in boekhouden en steno grafie, Engelsche, Fransche en Duitsche conver satie en Handelscorrespondentie worden daar by voortduring gegeven. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENE. Schiedam. Zondag 12y2 u. Stedelijk Museum Doeleplein. Zondag 11 Febr. 8 u. Bondsgebouw „St. Ceci lia" Soirée amusante. Woensdag 24 u. Stedelijk Museum Doeleplein. Woensdag 14 Febfc 8 u. Bondsgebouw „De Hemel sche Altaarwacht." Vrijdag 16 Febr. 8 u. S. O. V. Uitvoering Ge mengd Koor „Judith." Rotterdam. Zondag 11 Feb. 2i/2 u. Gr. Schouwburg. Eru- ditio Musica. Populair namiadagconcert Nier- en blaaskwalem zyn daarom zoo gevaar lijk, omdat zij zoo dikwijls verwaarloosd wor den, totdat de ziekte in een hevigan graad uit breekt, doordat de zieke zjju maatregelen niet bijtijds nam. Het werk der nieren bestaat in het uit het bloed filtreeren der onzuiverheden, die met de urine afgevoerd worden. Wanneer deze onzuiver heden in het lichaam achterblijven door een ge brekkige werking der nieren, zullen zy zich op- hoopen in die deielen van het lichaam, waar zy zich het gemakkelijkst nestelen kunnen. Zoo zal het urinezuur zich verzamelen in de spieren en weefsels, en krijgt gij' last van pijn in de gewrich ten en spieren, in de lendenen en zyden, in de blaasstreek, enz. De vloeibare onzuiverheden hoopen zich op onder de huid en veroorzaken zwellingen onder de oogen, opgezwollen polsen en handen, ctikke voeten en boenen. Neemt uw maatregelen, zoodra zich de minste verschijnselen van een nierkwaal voordoen en draagt er zorg voor, dat de nieren het bloed zui- ver houden en dat de onzuiverheden geregeld afgevoerd worden. Zonder dat kunt gij niet ge zond zijn. Onder de waarschuwende kenteeke- nen van nierkwalen noemen wy: Pijn in de len denen, rheumatische pijnen, bezinksel of graveel in de urine, pijnlijke urineloozing, pijnlykheid in den rug bij het ontwaken, slapeloosheid, prikkel baarheid, waterzuchtige zwellingen, enz. Begint nog heden een kuur met Foster's Rug pijn Nieren Pillen, die de opgehoopte onzuiver, heden bereiken en afvoeren, en aan de nieren hun oude kracht weergeven. Doordat dit genees middel den oorsprong van uw ziekte bereikt, tast het uw kwaal in zijn wortels aan en zijn de genezingen door Foster's Rugpijn Nieren Pillen duurzaam. Let er op, dat ons handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen op het etiket voor komt. Gij kunt er dan zeker van zijn de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te hebben gekre. gen, die te Schiedam verkrijgbaar zijn bij de hee ren KAPPELHOFF HOVlNGH. Toezending ge- schiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f10.vóór zes doozen. De Directeur der Weener Universiteitsvrouwen kliniek, prof. Braun Von Fernwald, schryftVan de bekende snelle en zekere werking van het natuurlyke Franz Josef-laxeerwater heb ik my zeer vaak overtuigd en beveel daarom het gebruik daarvan b\j zieke vrouwen warm aan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2