Verspreide berichten. Üiimeulaiid. Stads- en (gewestelijk Nieuws, (Tel.) men als vaststaand te kunnen aannemen, dat de president gekozen zal worden uit de nationa'al- liberate partij. Men is van plan Paase'he, die thans 2de president is, te Denoemen. W ordt deze ge kozen dan komt de tweede presidentsplaats open. Hiervoor zou dan Kaempf (vrijzinnig) genomen worden. Naar men zegt, is Spahn niet na ruggespraak gehouden te hebben met zijn partijgenooten, af getreden. Hij heeft bet initiatief daartoe zelf ge- nomen, men zegt" uit vrees, dat hij bij' ie defi nitieve pxeisidentsverkiezing in Maart toch niet verkozen zou zijn. De: „Germania" schrijft echter en het blad weet het uit de beste bron dat Spahn met geep sociaal-democraat wil sa menwerken, die weigert 't „Hoc'h" uit te bren gen op den keizer en weigert bezoeken af te leggen aan het bof. Spahn blijft nog president tot een nieuwe verkiezing, waarschijnlijk Dins dag 13 Februari zal hebben plaats gehad. Hij doet dit terwille van den goeden gang van za ken". In de couloirs van den Rijksdag' circuleerde het gerucht, dat de nationaal-liberalen Spahn opnieuw willen kiezen. RUSLAND. De Koning van Montenegro en zijn zoon prins Peter, zijn Zaterdagmiddag te Zarskoje Zelo aan gekomen, waar zij door den Tsaar verwelkomd werden. De houge gasten nebben daarop oen be zoek gebracht ,aan keizerin Alexandra Feodorow- na in het Alexandor-paleis. Om 3 u. 50 zijn zij te St. Petersburg aangekomen, waar zij de Kei zerin-Weduwe in bet Anitsjkef-paleis begroet neb ben. FRANKRIJK. President Fallières is, naar uit Parijs gemeld wordt, definitief besloten met Pascihen een reis naar Algiers te maken. Zijn reis zal zich zelfs tot Zuid-Oran uitstrekken. Of de president ook een bezoek aan Oedjda zal brengen, is nog niet vastgesteld. De algemeene beraadslaging over de Fransch- Duitsche overeenkomst in den üeuaat is Zaterdag gesloten, waaiop de Frausch-Duitsebe oveieen komst werd aangenomen met 312 tegen 42 stem men, bij 38 onthoudingen. Met 249 tegen 16 stemmen werd nog aange nomen een motie om over te gaan tot de orde van den dag ten opzichte van het voorstel, dat beoogde de commissie voor de Fransch-Duitsche overeenkomst in een enquête-commissie te ver anderen. De revolutionaire organisaties te Parijs heb ben gisteren de lykplechtigneden gevierd van den disciplinair gestraften Aernout, wiens lijk uit Atrika was overgebracht. De lijkkist, aan het station van de lijn Parijs Lyon aangekomen, werd op een lijkwagen geplaatst onder het zingen van de «internationale" en vervolgens met een groo- ten stoet te midden van een talrijke menigte, die een uitge breiden politiedienst Vorderde, naar het kerkhof «Pére Lachaise" overgebracht Tegelijker tijd werd eene betoogmg gehouden voor een an deren gedisciplineerde zekere Rousset, die op 'toogenbhk zijn straf, dwangarbeid, uitboet we gens moord op een van zijne makkers en tegen wiens veroordeeling thans een sterke beweging in Frankrijk gaande is. TURKIJS. Uit Saloniki seint men, dat de Porte groote troepenmassa's naar Albanië ein Macedonië stuurt. De oorzaak zoekt men in het feit, dat Turkije tegen bet voorjaar op alle mogelijke gebeurte nissen voorbereid wensciht te zijn. CHINA. Uit Tientsin wordt heden geseind, dat ©enige oorlogsschepen der opiStandelingen voor Sjannai- kwan taan den Oost-Chineescnen spoorweg, die Tientsin verbindt met liet spoorwegnet in Mant- sjourjje) verschenen zijn. De keizerlijken verwach ten een landing, waartegen alie maatregelen wor den genomen. Ook de Russische nederzetting te Tientsin treft buitengewone v er dedi g i ngs in a a tr e- gëlen. Het heet, dat Joeansjikai onverwijld zou aankomen. Egisto Bayansi, een Italiaansche ex-beeldjes koopman is te Leipzig wegens spionnage veroor deeld geworden tot drie maauden gevangenisstraf. Dit is het 19e spionnenproces in den tijd van 2£ maand. De bond van Duitsche porselein-fabrikanten heeft een algemeene uitsluiting bevolen, ingaande 24 Februari. Er zijn hierby 12UU0 werklieden betrokken. De oorzaak is een kwestie tusschen directies van Berlijnsche fabrieken en hun werk lieden. Tusschen Keulen, Dusseldorf en Reuss zal binnenkort het eerste geregeld vervoer van pas sagiers en po'üt per vliegmachine worden inge steld. De beide aviateurs Kleinle en de advocaat Hoos staan aan het hoofd dezer nieuwe onderne ming Zij hebben reeds vier vliegmachines met vier bestuurders. Bij welslagen zullen nieuwe machines worden gebouwd. Bij een oefening voor Toulon is de torpe dojager «Spahi" met zijn anker in een rij van torpedo's vastgeraakt, die den toegang tot de haven verdedigden. Er ontstond gedurende een oogenblik een paniek, doch men slaagde er in» dank zij de tegenwoordigheid van geest der offi cieren, den »Spahi" uit zijn gevaarlijken toestand te bevrijden, zonder dat een der torpedo's is ontploft. Naar uit Parijs gemeld wordt, zou het be zoek van den koning en de koningin van Engeland aan president Fallières eerst in den herfst plaats hebben. De »L. A." verneemt uit vertrouwbare bron, dat de gezondheidstoestand van graaf Aehrenthal reden tot zeer ernstige bezordheid geeft. De krachten van graaf Aehrenthal nemen voort durend en snel af. De geneesneeren hebben de vrees geuit, dat de lijder misschien het begin der volgende maand niet zal beleven. Het Eucharistisch Congres te Weenen, wordt gehouden van 12 tot 15 September, op welken iaatsten dag door de rijkversierde straten de groote processie plaats heeft, waaraan naar men hoopt ook de keizer zal kunnen deelne men. Alle aanvragen omtrent het Congres moe ten gericht worden tot het Centraal Bureau van het Eucharistisch Congres, te Weenen, Stefansplatz 5. Gedurende het Congres wordt een tentoonstel ling gehouden van kerkelyke kunst. De deelne mers, die bij hunne aanmelding f5.75 storten, hebben daarvoor recht op het bijwonen van alle bijeenkomsten, ontvangen een onderscheidings- teeken, een gids door Weenen en het volledige geïllustreerde congresboek. Wie slechts enkele dagen aanwezig kan zyn, kan één of meer dag kaarten bestellen van fl. Uok deze geven recht op 5(J pCt. korting van de reiskosten. Koning Altonso de minister-president Cana- iejas en de munster van openbare werken hebben gisteren de geteisterde omstreken van öevilla als mede de stad zelf bezocnt. Gisteravond is de Koning, vergezeld van Markies Viauna, met een roeiboot de Guadalquivir opgegaan, maar de on- stuimigneid van den stroom noopte bem terug te keeren en naar öevilla terug te gaan. De ministers Canalejas en Rasset zyn 's avonds 8 ure naar Madrid teruggekeerd. De Koning vertrok den zeltdeu avond om te Laclrar in de provincie Grenada te gaan jagen. Het kabinet. Onze Haagsche correspondent schrijft ons Heden 12 Februarizal het tegenwoordige kabinet juist vier jaren aan het bewind zyn. Daarmee heeft het gezeten gedurende een periode, die in ons land tot dusver vrijwel als het maxi mum gold voor een ministerie. Het kabinet is echter bezig een record op zyn naam te vestigen. Immers, zelfs ai zou het in '1913 na de verkie zingen moeten aftreden (voor dien tijd zal er wel geen kink in den kabel komen), dan nog heeft het langer bestuursperiode gehad dan één der 24 kabinetten, die het na 1848 voorafgingen. Tot dusver staat het record op naam van het derde ministerie-Heemskerk-Vader, dat op twee dagen na vyt jaren aan het bewind is geweest (23 April '183 21 April 1888). Dit record zal zoo goed als zeker nu worden overtroffen. Maar het blyft in de familie I Van de 9 ministers, die in 1908 optraden, zyH er thans nog 5 in functie. Minister Nelisseu (Jus titie) trad 11 Mei 191U af en werd 7 Juni d.a.v. door mr. E. K. H. Regout opgevolgd. Minister Sa bron (Oorlog) was in functie tot 27 Juli 1909 werd opgevolgd door minister Cool, en deze 4 Januari 1911 door minister Colijn. Minister Be vers (Waterstaat) overleed 5 Januari 1909, en mr. L. W. H. Regout, kwam 21 Januari daar in zyn plaats. En minister Idenburg (Koloniën) werd 16 Augustus 1909 door den heer De Waal Malefyt opgevolgd. In totaal heeft het kabinet tot dusver 14 ministers gehad. Veteraan is minister Went- hoit (Marine), die reeds van 5 Augustus 1907 in functie is en uit het vorig kabinet overstapte. Mogen wy den premier, die straks recordhou der is, kampioen-minister president, bescheidenlijk gelukweuschen Hem zij voor het vervolg van zijn ambtstijd dezelfde opgewektheid toegewenscht, die hij getoond heeft zoo overvloedig te bezitten 1 Gastmaal. De directeur van het Kabinet der Koningin, mr. J. A. baron de Vos van Steenwijk, heeft gis teren in het hotel den Ouden Doel een groot gastmaal gegeven, waaraan o.a. deelnamenZ. K H. Prins Hendrik, de gezanten van Oostenrijk, Amerika, Italië, België en Roemenië, de ministers van koloniën, marine, fiinanciën, binnenlandsche zaken en buitenlandsche zaken, de oud-minister van buitenlandsche zaken, jhr. Van Tets jhr mr. van Kaï nebeek, de burgemeesterde voorzit ters van de beide Kamers der Staten-Generaal jhr. mr. Van Weede, gezant te Weenen, met verlof h. t. 1.W. graaf van Bijlandt, opper hofmaarschalk jhr. Van Geen, particulier secre taris van H. M. jhr. Boreel, hofmaarschalk jhr. Hooft Graafland en jhr. van Suchtelen van de Haare, adjudanten van Z. K. H.jhr. Van Weede, hofmaarschalk van H. M. den Koningin-Moeder; jhr. mr. W. Röell, secretaris van het Hof van Arbitragede heer De Ridder, referendaris bij Hr. Ms. Kabinet, en de Kamerleden baron Van Wassenaer van Catwyck en mr. Van Idsinga. Einmabloen. De spoorwegdirecties hebben afwijzend beschikt op het verzoek van de vereeniging voor personee' in dienst van de Nederlandsche spoorwegen tot bestryding der tuberculose om de Emmabloem op de stations te verkoopen. Identiteit van aangespoelde lijken. De Minister van Binnenl. Zaken heeft, naar het Hbl. meedeelt, aan eenige Commissarissen der Koningin de volgende aanschrijving gericht. Uit de processen-verbaal, welke gevoegd waren bij declaratiën van burgemeesters met betrekking tot de kosten van begraving van op het strand der zee aangespoelde en uit zee aangebrachte lij ken is mij g bleken, dat er somtijds kenteekenen waren, welke tot het vaststellen van de identi teit van de overledenen konden leiden. In verband met het groote belang, hetwelk met de aanwijzing van den overleden persoon kan gemoeid zijn, heb (k de eer UHEG. te verzoeken, in dergelijke ge vallen stappen te willen doen tot opsporing van de nabestaanden. In geval er teekenen zijn, welke op een vreemde nationaliteit van den overledene wijzen, en er verder genoegzame aanwijzing be staat om de nabestaanden in het buitenland te vinden, verzoek ik u een afschrift van het proces verbaal aan mijn ambtgenoot voor Buitenl. Zaken te willen doen toekomen. De Minister voor bedoeld Departement behoudt zich echter in ieder byzon- der geval voor, te beoordeelen, of er voldoende gegevens voorhanden zijn, om te verwachten, dat een onderzoek naar de identiteit vruchtdragend zal zijn. Voorwerpen, welke op de lijken worden gevon den, zouden ingeval zij niet tot dekking der be grafeniskosten hebben gediend, aan mijn ambt genoot voor Buitenl. Zaken zijn op te zenden, wanneer door deze opvraging plaats heeft. Aan genomen mag hierbij worden, dat de gevonden voorwerpen en goederen in den regel weinig waarde hebben of dat door de herkomst de te geldemaking moeilijkheden oplevert. Ten slotte noodig ik u uit, bij inzending van declaratiën en art. 37, le lid der Begrafeniswet, aan myn Departement steeds mededeehng te doen, of er naar uw meening, termen hebben bestaan tot nasporing. Wear Percent. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Febr. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 77U.5 te Harparanda. Laagste barometerstand 74U.Ü te Scilly. Verwachting tot den avond van den volgenden dag: meest matige totkrachtigen zuidwestelijken tot zuidoostelyken wind, zwaarbewolkt, waar schijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Soirée amusante. De Zangvereeniging «St. Cecilia", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, die ons herhaaldelijk bewijzen van krachtig leven geeft, gaf gister-avond met medewerking van het Harmonieorkest «St. Ambrosius" de aangekondigde soirée amusante in de Boudsgehooi zaal, welke door een overtalryk en vrij verscheiden publiek tot z. It's op ue triounes bezet was. Nadat «St. Ambrosius" ons in Van Blon's «Unter der FTiedeussuune" en in de ouverture »Pique Dame" van Suppé echte feesttonen had doen hooren, trad de heer J. H. de Boer, voor zitter van »St. Cecilia", voor het voetlicht. Voorz. betuigde byzondere voldoening over de groote opkomst tot deze soirée, heete allen hartelyk welkom en deelde mede, dat de party van het nu te volgen zangnummer door een ingezetene was geschonken, welk edel voorbeeld hij hoopte bij herhaling navolging zou wekken. Met blykbare toewijding werd daarna door de groote zangeren- schaar, onder de bezielende leiding van den heer H. Veugelers, het opgewekte, geestige nummer «Biergalop" van P. J. van Paeschen uitgevoerd. De uitvoering viel blijkbaar zeer in den smaak van het opgetogen pifbliek, dat den verdienste lijken zang met een krachtig applaus loonde. Daarna werd nog eens te genieten gegeven de bekende «Oudevrouwenwals", die wy vroeger meermalen in de vergaderingen van de Bonds- afdeeling genoten, maar nu sedert lang niet meer hadden gehoord. Door de heeren K. en V. werden daarna een aantal coupletten uitgevoerd, waarin vooral toestanden in deze gemeente werden ge hekeld. Het publiek wist die met een weinigje humor te genieten en toonde zijne vroolijke instemming met de geestige zetten van de beide uitvoerende heeren. Uat «St. Cecilia" over goede krachten beschikt, bleek een keer te meer in de uitvoering van het komisch trio «Twee Boeren voor den Rechter", dat. zoowel wat zang als actie betreft, voortref felijk werd uitgevoerd. Toen mochten wij nog eens hooren het heerlyk instrument, waaraan zulke liefelijke tonen worden ontlokt. De jonge heer Voorhuyzen, die ons in plaats van de aan gekondigde «Legende" van Wieniawski een fan tasie van Blériot gaf, deed ons in de verdienste lijke uitvoering van dat nummer zijn ontluikend, veelbelovend talent kennen. Een krachtig applaus loonde den jeugdigen violist. Na de komische voordracht van Luciens «Jan Ongeluk," mede voortreffelijk uitgevoerd, werden wij nog eens vergast op het komisch kwartet «De Wijnproef." Een viertal van de beste zangers van «St. Cecilia" voerde 't met de meeste toewijding uit en toonde het stuk zoo wel wat zang als actie betreft, voortreffelijk ingestudeerd te hebben. Het publiek loonde de kranige zangers, die toonden heel wat te kunnen verduwen of 'talles zui ver druivennat was weten we niet - met een langdurig dankbaar applaus. Na de pauze deed «St. Ambrosius" ons nog Montagne's «Valse interrompue," een fantaisie «Tannhauser" van R. Wagner en Renauds «Pot pourri populaire" hooren, welke gewilde, opgewekte nummer er alleszins de vroolijke stemming inhiel den. Daarna gaven «St. Cecilia"'s leden ons nog «De mislukte Repititie te Boemeldorp," zangspel in één bedrijf door J. M. V. Dit zangspel met een koddig verloop, tot hoofd doel hebbend een burgemeester die twee jaar te vroeg bejubeld wordt, werd zoowel wat zang als actie betreft, voortreffelijk uitgevoerd, 't Voerde de vroolijkheid ten top en was een welgekozen besluit ven den over 't geheel genotvollen avond. Onder de opwekkende de tonen van de «Marche Finale" scheidde het dankbaar publiek dan ook in de meest opgewekte stemming, wel voldaan over al wat 't dezen avond in zoo rijken overvloed te genieten was gegeven. Sociale Cursus. Het volgend verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Vrijdag 9 Februari, hield de eerw. pater Bartijn wederom een zeer interessante cursus over een Liturgisch onderwerp en wel over «de Misgewa den." Reeds in de eerste eeuwen van het christendom droegen de priesters en bisschoppen byzondere gewaden, die in vorm wel niet verschilden van andere kleeding, maar toch vervaardigd waren van fijnere stoffen en alleen gebruikt werden by het vieren der H. Geheimen. In de 7e of 8ste eeuw ging men meer byzon dere kleederen gebruiken, die in de 11e en 12e eeuw meer en meer den tegenwoordigen vorm kregen. in de 16e eeuw stelde Paus Pius V de kleuren vast die alleen gebruikt mochten worden. De kleederen moeten gewijd worden door den bisschop of priesters met byzondere volmacht, zooals kloosteroversten. De gewaden worden geheiligd door een bijzon deren zegen, alsmede door de wijze van aandoen, wijze van dragen, enz. Zij herinneren ons aan de Lijdensgeschiedenis van Christus. Zij brengen te vens de deugd in herinnering die de priester moet hebben bij de uitoefening van zyn ambt. Men heeft 6 verschillende gewaden, die by de H. Mis worden gebruikt, n.l. amict, albe, cingel, manipel, stool en kazuifel. De amict is een linnen doek met twee banden, die eerst op het hoofd wordt gelegd en daarna om de schouders; in het midden bevindt zich een kruisje, dat de priester, voor het omdoen, kust. Vroeger droeg de priester de amict op het hoofd tot bij het begin der Mis, en tegen het einde bij het verlaten van het altaar. Zij herinnert ons aan de deugd der hoop op de eeuwige zalig heid, en is het symbool van de beheersching der tong. Vervolgens herinnert zij ons aan den blind doek van Christus. De albe, genaamd Daar de kleur (wit), is een lang wit linnen kleed met mouwen. Ook de Apos telen droegen het reeds. De albe moet zijn van wit linnen, maar mag randversieringen hebben. Zij herinnert aan den spotmantel, die Herodes, Christus liet omhangen. De gordel of cingel is van linneu, mag ook zijn van zyde of halfzijde, moet eigenlijk wit zijn, maar mag ook de kleur van het kazuifel dragen. Zij woidt om de lendeoen gebonden, en dient hoofdzakelijk om de albe op te binden. Zij herin nert echter aan de banden, waarmeê Christus gebonden werd en is het symbool van arbeid zaamheid. De manipel wordt sedert de 9e of 10e eeuw gebruikt en heeft de kleur van den stool en het kazuiielin het midden en aan de beide einden bevindt zich een kruisje. Zy herinnert ons aan de boeien, waarmede Christus gebonden werd. en is het symbool van de tranen en smarten dezer aarde. De stool, welke voor de 9e eeuw orarium werd genaamd, diende oorspronkelijk tot het afwisschen van gelaat en handen van den priester, alsmede tot het afwisschen der kelk, in den tyd, dat de H. Communie nog onder beide gedaanten werd ge nuttigd. Zij is een lange, ongeveer handbreede strook en wordt op verschillende wijzen gedragen door den diaken, over de linkerschouder, door den priester gekruist op de borst, door den bisschop vrij afhangend, en herinnert ons aan den last van Christus' kruis. Het voornaamste gewaad is het kazuifel, ge naamd naar het Latijnsche woord casula, dat huisje beteekent, naar den ouden vorm, die het kazuifel eertijds had en het geheele lichaam van den priester omsloot. Dit was bij de verschillende handelingen wel lastig, vandaar, dat men in de 11e en 12e eeuw het kleed meer uitsneed en er meer den gothieken vorm aan gaf, later in de 16e eeuw en vervolgens kreeg men den hoogst wansmakely ken tegenwoordigen plank- of vioolvorm. In de 16e eeuw werden werden vijf kleuren voorgeschreven. Andere mochten niet gebruikt worden toch zag men soms wel blauwe of gele, al naar den smaak of devotie van een of anderen pastoor of kapelaan. Het kazuifel beteekent beteekent het purperen kleed door Pilatus op Christus' schouders gelegd en ook is het symbool van de liefde, waarmeê Christus voor ons is gestorven. Op het kazuifel ziet men aan de voorzijde een kolom, d i. de geeselkolom, en aan de achterzyde een kruis, dat doelt op het Kruis, waaraan Chris tus is gestorven. Oorspronkelijk bedekte twee kruisen het kazuifel. De gewijde spr. ontvouwde nog de beteekenis der kleuren en het gebruik van de verschillende kleursoortige gewaden op verschillende dagen. Zoo mogen geen goudkleurige, blauwe of gele kazuifels worden gebruikt, maar wel "die, welke vervaardigd zyn van goud- of zilverbrocaat. Ook mag men geen paarsch in pliats van zwart ge bruiken echter is gebruik toegestaan van paarsche kleederen, wanneer op Allerzielen ergens het Veertigurengebed wordt gevierd. Ten slotte wekte de gewijde spreker alle aan wezigen op zich op liturgische gebied te ontwik kelen, om zoodoende beter de H. Handelingen te kunnen volgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2