Binnenland. IStads- en Gewestelijk .Nieuws. Ingezonden Mededeelingon. Een groot gevaar. De nieriijjneit bij bejaarde lieden. Gemengd Nieuws. Indische en Middel-Amerikaansche Republieken (behalve Mexico) zal maken. Zij heelt, naar men overtuigd is, ten doel in 't licht te stellen den wensch der Amerikaansehe regeering om de Mon- roelecir te handhaven, en Europeesche inmenging in de verwikkelingen der Caraïbische Staten te verhinderen, waarvan de geographische en stra tegische positie na de voleindiging van. liet Pa namakanaal, naar Knox onlangs in een rede ver klaarde „de veiligheid, vrede en voorspoed v,an Midden-Amerika en het Caraïbiscih gebied tot een overwegend belang van de Vereenigde Staten zal maken." S De reis beoogt, naar verder Verluidt, tevens de vrees voor annexatie-plannen der Amerikaan sehe Regeering weg te nemen. JAPAN. Het nieuwe Japansche vlootprogram, dat voor ziet in den bouw van 18 schepen, waarvan 8 dreadnought, zal waarschijnlijk den democraten in het Congres der Vereenigde Staten oen aan sporing zijn, om de Amerikaanscba vlootmacht in den Stillen Oceaan uit te breiden. De Ameri kaansehe minister van Marine, Meyer, wees er Zaterdag op, dat de Japansche eskaders op twee slagschepen nu gelijk zullen staan met de Ame rikaansehe vloot, als men uit zuinigheid niet wil toestemmen in de noodige kredieten voor den aanbouw van meer nieuwe schepen. CHINA. Er zijn drie ediciein uitgevaardigd. In het eerste aanvaardt de «croon de republiek; iu ihet tweede aanvaardt zij de tusschen Joean- sjikai en de republikeinen overeengekomen voor waarden in het derde deelt zij den onderkonin gen en gouverneurs mede, dat de kroon haar politieke macht neerlegt ten einde gevolg te ge ven aan de wensc'hen van het volk, en draagt zij de hoofden der provincies tevens op om het volk rustig te houden. Het edict, waarin da republiek aanvaard wordt, draagt Joeansjikai op om een voorloopige repu blikeinsche regeering in te richten en met de republikeinen te beraadslagen over de beoogde vestiging van een groote republiek, welke Man- tsjoes, Cbineeizen, Mongolen, Mohammedanen en Thibetanen vereenigen zal. MEXICO. De correspondent te Washington van de „Ti mes" seint, dat de minister van buitenlandsche zaken Knox, Mexico mogelijk zal voorbijgaan, als hij eerlang zijn zee- en landreis naar Wiest- Indië onderneemt, tenzij de toestand in Mexico intusschen verbeterd mocht zijn. De tegenwoordige stand van zaken aldaar blijft de regeering dier Vereenigde Staten van Ame rika ernstige bezorgdheid inboezemen. Zij neemt tegenover Madero dezelfde houding aan ais vroe ger tegenover Diaz. Een gewapende inmenging van de zijde van Amerika blijft alleszins inoge- lijk, maar de troepen der Unie zullen niet do grens van Mexico overschrijden, tenzij het noo- dig mocht zijn leven en eigendommen van de Amerixaansche burgers te beschermen. Voorals nog werden echter de berichten over geweldple- ging jegens in Mexico gevestigde Amerikaansehe burgers niet bevestigd. De gezant van Mexico te Londen heeft aan de „Times" medegedeeld, dat de berichten over den opstand in Mexico schromelijk overdreven zijn. Slechts de rooverbenden van Zapala baren zorg, maar' Madero heeft maatregelen genomen om Zapata onschadelijk te makein. Verspreide berichten. De bekrachtiging' door den Franschen Se naat van de Franscfa-Duitsche overeenkomst wordt slechts door enkele Duitsche bladen even be sproken. De „Post", do „Berliner Neueste Nach- ïichten" en de „Germariia" toonen zich vooral getroüen door de onveranderlijk vijandige gevoe lens tegcin Jjuitschland, waarvan zekere redenaars blijk gaven. De „Post" resumeert (ie moening oer pers over 't geheel als volgt. Deze (Marokko)- overeenkomst is eon nest van nieuwe moeilijk heden. Wel verre van de wolken te verdqjven, verduistert zij nog den politieken horizon. Te Tcbe-Pou is bericht ontvangen, dat de regeeringstroepen gister-nacht de stad Hoisang Sia nabij Tche-Fou gebombardeerd hebben. In den nacht van 11 op 12 Februari zijn in een mijn te Antonienhutte (Hoog Silezië) een opzichter, twee chefs der mijnwerkers .en vier mijnwerkers door een uitbarsting van grauwvuur gedood. Men meent, dat de ramp door onvoor zichtigheid is veroorzaakt. Aan het' „Berliner Tageblatt" wordt uit Kazan (Rusland) gemeld, dat een twist die op een boerenbruiloft ontstond, zoio'n bloedig verloop kreeg, dat 27 gasten gedood werden. Gala-maaltijd. Ten hove werd gisteravond de jaarlijksche galamaaltijd voor vlag- en opperofficieren ge geven. H. M. de Koningin en Z. K. H. namen er. aan, deel. Aan de koninklijke tafel waren genoodigd de minister vaki Marine, vice-admiraal Wentholt en van Oorlog, de heer Colijn voorts de adjudanten in buitengewonen dienst te 's-Gravenhage lui tenant-generaal baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van de Eerste Kamerde gepen- sionneerde vice-admiraals Röell, Ten Bosch, Ellis de gep. luit.-generaal Kool, gep. vice-admiraal baron Sweerts de Landas, gep. luit.-gen. Rost van Tonningen, de gep. generaals-majoor jhr. Brand, De Bock, baron Van Tuyll van Seroos- kerken, adjudant der Koningin, jhr. De Lannoy de generaals te 's-Gravenhage in functieluit.- gen De Meester, comm. v/h veldleger, luit.-gen. Snijdersde generaals-majoor De Borders, Van Seters, Roest van Limburg, Quanjer, baron Van der Capellen, Hoogeboom, Van den Broek, De Meester (hoofdintendant), BischofT van Heemskerk, Roldanus, militiecommissaris; de vlagofficieren schout-bij-nacht Humme, geneesk. inspecteur der Marine; Pinke, benoemd commandant der O.-I- zeemacht; de schouten-bij-nacht-titulair Van Ma ren, Bantz van der Berg, inspecteur-generaal van het loodswezen en De Jong, chef der afd. hydro- graphie. De Kon. Mil. Kapel luisterde het diner op, dat de gasten vereenigde in de galerij-zaal. Gelijkstelling Bijzonder en Openbaar Onderwijs. De afdeeling 's-Gravenhage en Omstreken van de Diocesaan-Vereeniging van R. K. Bijzondere Onder wijzers in het bisdom Haarlem, zal een groote propaganda-vergadering houden op Donder dag a.s. in de groote zaal van »Pulchri Studio" te 's-Gravenhage. Mr. A. J. M. J. Baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer, zal spreken over»Financieele gelijkstelling van Bijzonder en Openbaar Onder wijs, waarna de beroemde Vlaarnsche toondichter Emiel Hullebroeck van Geut, een voordracht zal bouden over: Vlaamsen leven en leute." Bij de uitnoodigingen, die het bestuur rond heelt gezonden, heeft bet de volgende verklarende inlichting gevoegd »De wet tot regeling van het Lager Onderwijs ouderscheidt twee soorten van scholenopenbare en bijzondere. De lagere scholen opgericht en onderhouden door het Kijk of de gemeenten zyn openbare, de overige zijn bijzondere scholen." De Openbare Scbooi neemt het ontbrekende eenvoudig uit de Gemeentekas. Jaarlijks brengen de Katholieken honderdduizenden guldens gemeen telijke belasting op voor de Openbare School, waarvan zij uit beginsel geen gebruik maken. En hoe komt de Bijzondere School aan het geld, dat zij boven de Rijkssubsidie noudig heeft? Zij mag het niet uit de Gemeentekas nemen. Dat verbiedt de wet. Zij moet daarom onderhouden worden door Kerk- en Armbesturen, door Veree- mgingen als de St. Vinceutus- Vereenigingen, de St. Willibrordus-Vereemgingen, de schoolpenning »St. Cassianus". »St. Bonitacius," enz., m.a.w. De Katholieken moeten eerst hun aandeel in de kosten der openbare scholen betalen en daarna zich nog zware offers getroosten voor hun ei6en scholen, die door de Gemeente aan haar lot wor den overgelaten. t Zelfde geldt natuurlijk voor andere godsdien stige gezindten, die van de openbare school niet gediend zijn. Het is duidelijk, dat, wanneer de verschillende besturen hun bijzondere scholen sloten, de Ge meenten in hun plaats scholen zouden moeten oprichten en in stand houden. Jaarlijks besparen de voorstanders van het Bijzonder Onderwys aldus circa 7 milhoen gulden aan de gezamenlijke Ge meenten. Om op deze feiten de aandacht te vestigen, hebben ondergeteekenden een propagandavergade- ring belegd, waartoe zy U bij dezen beleefd uit- noodigen. Doel dezer vergadering isRoomsch 's-Gravenhage met klem te laten uitspreken. dat 't niet aangaat voor ieder kind van de openbare school f 40 en meer per jaar uit de ge zamenlijke belastingpenningen der Gemeente te besteden en tegelijk voor het kind van de Bijzon dere School Gemeentesteun in eiken vorm te weigeren j/ dat de Katholieken er weinig voor voelen nog langer de Gemeente ieder jaar een aanzienlijk bedrag te besparen, terwijl hun eigen instellingen vaak in nood verkeeren dat zij daarom te gelegener tijd een wetsont werp verwachten, dat op welke wyze wordt jn 't midden gelaten - een eind maakt aan de schromelijke bevoorrechting der Openbare School en de mogelijkheid schept, nieuwe Bijzondere Scholen te stichten en te onderhouden." Er heeft zich een eere-comité gevormd met den hoogeerw. heer deken en de zeereerw. heeren pastoors aan het hoofd, ter aanbeveling dezer actie der onderwijzers. Kamera van Arbeid. De Vereeniging van Voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbeid zal op 18 Maart te Utrecht bijeenkomen, ter verdere behandeling van het rapport van een commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar mogelijke reorganisatie van de Kamers van Arbeid. Ter bijwoning van deze vergadering zal worden uitgenoodigd prof. mr. H L. Drucker, voorzitter van genoemde commissie, terwijl het hoogst waarschijnlijk is, dat minister Talma zich zal doen vertegenwoordigen. De grensregeling op Nieuw Guinea. Het »Bat. Nwsbl." schryft Naar men ons uit Berlijn weet mede te deelen, zijn de voorstellen van de thans ontbonden grens regelingscommissie voor Nieuw Guinea zoodanig geformuleerd, dat de volledige afdoening van de gansche zaak door de diplomatieën van Duitsch- land en Nederland zonder meer kan worden te gemoet gezien. De door beide partijen ingediende kaarten en schetsen, die geheel overeenstemmen, zijn zoo uitvoerig en duidelijk, dat met behulp daarvan de definitieve grens op de kaarten kan worden aangegeven, zonder dat verder -verwikkelingen of geschillen behoeven te worden gevreesd. Van verdere besprekingen tusschen voormalige leiders van de expeditie te Berlijn of te 's-Gra venhage zal dan ook denkelijk geen sprake be hoeven te zijn. Het Vredespaleis. Men meldt uit 's-Gravenhage Prins Hendrik bezocht gister het in aanbouw zijnde Vredespaleis, waarbij hij werd rondgeleid door jhr. Ruyssenaars en mr. R. J. H. Patijn, leden van het bestuur der Carnegie-stichting, en den architect Van der Steur, welke laatste tech nische inlichtingen gaf. Vryzinnig-Dcmocratische Bond. In de op 18 en 19 Mei te 's-Gravenhage te houden algemeene vergadering van den Vrijzinnig- Democratischen Bond zal de verkiezing van drie Wen van het hoofdbestuur moeten plaats hebben Volgens rooster zouden aan de beurt van aftreding zijn de heeren Herman Snijders, voorzitter, dr. D. van Embden, vice-voorzitter, en mr. J. A. van Gilse, penningmeester. Intusschen heelt, zooals vroeger is gemeld, mr. C. Th. van Deventer, we gens zijn reis naar Indië, ontslag genomen als lid van het hoofdbestuur. Daar nu het hoofdbestuur één jaar voor de Kamerverkiezingen èn een wis seling van het voorzitterschap èn een gelijktijdig aftreden van het geheele dagelijksch bestuur ten hoogste onwenschelijk achtte, heeft het de beurt van aftreding van de heeren Van Deventer, die in 1914 moest aftreden, en Snyders verwisseld. De voorzitter heeft hierin op dringend verzoek van het hoofdbestuur berust. Er zullen dus thans opvolgers gekozen moeten worden van de heeren Van Embden, Van Gilse en Van Deventer. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 Febr. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.7 te Hornosand. Laagste barometerstand 752.1 te Nottingham. Verwachting tot den avond van den volgenden dagzwakke tot matigen zuidelyken tot zuid oostelijken wind, meest zwaarbewolkt, weinig regen, zelfde tempatuur. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 20 Februari, des namiddags 2 ure, ten Raadhuize. Volksbadhuis. In de week van 4-10 Febr. 1912 werden genomen 508 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 31 kuipbaden 63 regen t 27 regen 359 school kinder a 5 ct. 28 „Do Hemelsche Altaarwacht.'' Wij herinneren nog te dezer plaatse aan de opvoering van het zangspel »De Hemelsche Al- taarwacht," welke morgen (Woensdag)avond in de Bondsgehoorzaal plaats heeft. Zy, die de opvoering van dit stichtelijk zang spel willen bijwonen en nog niet van plaatskaarten voorzien zijn, zullen wel doen die zoo spoedig mogelijk aan te vragen, daar 't te voorzien is, dat wellicht 's avonds aan de zaal geen kaarten meer te verkrygen zullen zyn. De groote afname van plaatskaarten nog in de laatstverloopen dagen doet die gebeurlijkheid alleszins voorzien. Vertrouwen wij, dat de kunstavond morgen in de Bondsgehoorzaal te geven, een schitterend suc ces zal zijn, niet alleen voor de vaardige zange ressen, die de kunst met zulk een verheven doel beoefenen, maar ook voor het R. K. Parochiaal Armbestuur, dat met zooveel toewijding dezen kunstavond in het belang zijner armen onderneemt. Huishoud- on Industrieschool. De tentoonstelling en openbare les in de Huis houd- en Industrieschool aan de Prins Maurits- straat heeft ook ditmaal veel belangstelling ge wekt. Niet alleen tal van ingezetenen dezer gemeente, maar ook de be.sturen en leeraressen van huishoudscholen van elders zijn een kijkje wezen nemen. De toeneming van leerlingen op de school houdt nog steeds aan. De school telt thans 592 leer lingen, waarvan 498 uit Schiedam, 31 uit Rotter dam, 45 uit Vlaardingen en verder van verschil lende plaatsen in den naasten of meer verwijderden omtrek onzer stad. Telken jare groeit ook het aantal getuigschriften en diploma's dat behaald wordt. Van de lagere school komende vol gen de meisjes eerst een driejarigen cursus en doen daarna eene keuze van het vak waarin zij wenschen opgeleid te worden. Er zyn dagleer lingen en er is een middag- en avondschool. Zoo bezagen wij dan, de verschillende lokalen nagaand, de fraaie °n nuttige handwerken in de eerste en tweede klasse huishoudsters, o.a. ook een keurig gedekte tafel, de verschillende dagscholen met middag-en avondcursus en den cursus tot op leiding voor kinderjuffrouw, zeer doelmatig inge richt. Verschillende fraaie voorwerpen o.a. sier lijk bewerkte japonnen, maar ook tal van andere voorwerpen, o.a. zeer verdienstelijke teekeningen, die »an de vlijt en de vaardigheid der leerlingen alleszins getuigen, waren in die lokalen te zien. Overigens zagen wij zoowel boven als beneden weder de gewone bedrijvigheid in de verschillende huishoudelijke bezigheden, waarin in deze school theoretisch en practisch onderricht wordt gegeven. Behalve de keuken, wasch-, strijklokalen enz. is gelijkvloers ook een geheel lokaal uitsluitend voor de leermiddelen ingericht, welker groote verschei denheid bewijst dat niets verzuimd wordt om het onderwijs hier gegeven zoo practisch en doeltref fend mogelijk te doen zijn. Daaraan is zeker het groot succes dezer school te danken. ^Gemengd Koor." Bij de, door de Zangvereeniging ïGemengd Koor" alhier te geven uitvoering op Vrijdag 16 Februari a.s. van het Oratorium Judith van August Klieghardt zullen als solisten medewerken mevr. Marie DiamantTaverne, mezzo-sopraan mevr. Betsy Kieman v. d. Heil, sopraan de heer A. Chabot. tenor, en de heer Gerard Zals- man, baryton, allen te Rotterdam. Giste r-m iddag 3 ure is de 4-jarige Dolleman, wonende Hoofdstraat, op de Hoofdbrug aangereden door een flesschenwagen, waardoor een armpje eenigszins bezeerd werd. Het knaapje is daarop naar de ouderlijke wo ning gebracht. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 2—4 u. Stedelijk Museum Doeleplein. Woensdag 14 Feb*;. 8 u. Bondsgebouw „De Hemel sche Altaarwacht." Vrijdag 16 Febr. 8 u. S. O. V. Uitvoering Ge mengd Koor „Judith." Zondag 12i/2 u. Stedelijk Museum Doeleplein. De nierpijnen komen meer voor bij bejaarde lieden dan bij de jongen. Dat is erkend en dat is zeer begrijpelijk. Het .s de slijting van dat orgaan, die oorzaak is van de pijnen die hy ons doet ver duren en hoe ouder het is des te meer is het versleten. Denk aan den z waren arbeid dien de nieren zonder ophouden, dag en nacht, verrichten. Denk dat het de nieren zijn, die belast zijn het bloed te zuiveren en alle vergiften, door de voe ding achtergelaten, af te voeren. Denk ook dat, wanneer dit orgaan, belast vergiften af te voeren, niet meer werkt of onvolkomen werkt, een ge deelte dier niet afgevoerde vergiften in het orga nisme blijft en het lichaam vergiftigt. Men moet dus op zijne nieren letten en zoodra men lendepijn of pijnen in den rug voelt, wan neer men moeite ondervindt om zich op te rich ten, wanneer de urine troebel is, moet men tot zichzelf zeggen dat de nieren aangetast zyn en dat men ze moet verzorgen. Om ze te verzorgen, om haar kracht weer te geven behoorlyk haar filtreerwerk te doen, za! het gebruik der Pink Pillen u de de beste diensten bewijzen. Ziehier een bewijs daarvan De heer J. G. Plas, oud 62 jaren, wonende te Zwolle, Achterom 43, heeft ons de volgende ver klaring gezonden »Ik verklaar dat ik veel aan pijnen in den rug, aan lendepynen en hoofdpijnen heb geleden. Na zonder succes vele middelen te hebben beproefd, heb fk de Pink Pillen gebruikt, en ik kan getuigen dat dit uitmuntende middel zoo goed mijne kwa len heeft verminderd, dat ik reeds een volledige genezing voorzie." Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eehgenlaan 22, Amsterdamvoor Rot terdam Snabilé, 7 Groote MarktS. G. Wulff, Westnieuwland no. 8 voor Schiedam en Om streken bij de firma Kappelnof Hovingh, P. J. van der Sman, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prys: fl.75 de doos en f 9.de zes doozen. Ruiten stukgeslagen. Een man, die blijkbaar niet wel bij het hoofd was, heeft heden ochtend, toen hy het gebouw van het Duitsche gezantschap aan den Langen Vijverberg in Den Haag voorbijkwam, met een stok vijf ruiten van de benedenverdieping stuk geslagen. Hy werd gegrepen en aan de politie overgele verd. De dader is Britsch onderdaan. 10 0 j a a r. Te Maastricht lieeft gisteren on der groote belangstelling de oudste inwoonster der stad, Mevrouw de wed. Bloemendal, baren lOOsten verjaardag gevierd. B. en W. van Maas tricht en vele corporaties kwamen haar geluk wenschen. De Koninklijke Harmonie bracht eene serenadei. Mevrouw Bloemendal, die sedert benige jaren haar gezichtsvermogen heeft verloren, gaat niet meer uit, doch. geniet eene goeae gezondheid. Vissc:hersvaartuigen in het ys. Men meldt uit Texel: Zeven van ae twaalf door het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2