Dagblad, voor Schiedam en Van Houtens De beste voor den prijs! SdtsnrMbei,fiidc 35ste Jaargang. Donderdag 15 Februari 1912 No. 10245. oSSSt ffSSLl^ ,e '"":bte,, op Honderd tegen eem Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. F E UIL LEToir Het Spookkasteel jdat men na een proef j met daarvan voortaan een geregelde gebruiker) wordt. GOED en GOEDKOOP 1 Kg. /1.50 y<l - 0.80 y4Kg.f0.42I yio„ -0.18 JJe roovers van het kasteel d'Herneuse. Chariot Jacques Bonhomme (Wordt BKsoiaü, ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, tot voldoening aan art. 15 van het kiesreglement voor de Kamers van Arbeid, ter a'gemeene kennis, dat de op heden vastgestelde ujsten van patroons en van werklieden, kiezers ^an leden der alhier gevestigde Kamers van Arbeid voor de Bouwbedrijven en de Voedings- en Genotmiddelen, ter secretarie dezer gemeente, afdeeling- Bevolking (.Schoolstraat 12) voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Schiedam, 15 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris V. SICKENGA. De Burgemeester van Schiedam, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het suppletoir kohier der Grondbelasting dezer gemeente, over het dienstjaar 1912, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 14en Februari 1912 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van drie maanden ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15en Febr. 1912. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De berichten omtrent de handhaving' van gene raal Caneva in het opperbevel in Tripolis schij nen bevestigd te worden door wat de „Frank furter Ztg." uit Milaan verneemt, dat nl. de generaal beden of morgen Rome verlaten zal, °m naar Tripolis terug te keereti. ENGELAND. In de gister bij de opening van het parlement gehouden troonrede, zegt d^> Koning, na het voort duren van de vriendschappelijke betrekkingen met de andere mogendheden te hebben vastgesteld, dat ongelukkigerwijze de oorlogstoestand tusschen Italië en Turkije nog bestaat. Mijn regeenng zegt de Koning is bereid om zich, wanneer daartoe een gunstige gelegenheid geboden wordt, bij de andere mogendheden aan te sluiten tot het' doen van welke poging tot bemiddeling ook, die tot het beëindigen van de vijandelijkheden zou kunnen leiden. De troonrede maakt vervolgens een toespeling 0F Naar het Fransch van Noël Gaulois. 37) Een half uur later kwamen de twee troepen Sen ruimipatHe.n Z1uh °P dat eedeelte van de p ruimte, dat om bezet was gelaten. - Doet de toortsen uit Het bevel werd aanstonds opgevolgd. De dui sternis was volkomen en niets verried de aanwe zigheid van dit legertje, dan de machtige adem haling uit een duizendtal borsten Een groote schaduw teekende zich af op het voetpad; andere schaduwen zag men hem den weg versperren en snel werden met gedempte stem enkele woorden gewisseld. Men het hem door. De aankomende ging langs den troep en deiist° 16 m'dden van de aanvoerders bij den drui- Ben jij het, Ferré? at aden hier t komen ?emand ontbreekt- Zullen "j spoedig weinigennJ^I!ud'Cilt acbter m9- ZÜ hebben een op den toestand in Perzië, en dan wordt de hoop uitgesproken, dat de in China bestaande cris s een bevredigende oplossing zal vinden. In overeen stemming met de meening van het het Chinee- sche volk blijft de Engelsche regeering bij haar strenge politiek van niet tussehenbeide te komen, hoewel zij noodzakelijke maatregelen heeft ge troffen om het leven en de eigendommen der Engelschen te besehermen. De Koning is ver heugd mededeeling te kunnen doen van de op de jongste bijeenkomst in Den Haag tot stand ge komen overeenkomst met betrekking tot de re goling van den handel in opium en verwante verdoovende middelen. Een afschrift van de over eenkomst van 23 Januari zal bij het parlement worden ingediend. De rede maakt ook gewag van het koninklijke bezoek aan Engelsch-Indië. Dit had een schitte rend bewijs geleverd van trouwen eerbied bij de vorsten en het volk. De plotselinge opgewelde betoogingen van toewijding onder alle klassen van de bevolking hadden de souvereinen diep ge troffen. Ik sla met ernstige bezorgdheid vervolgt de Koning dan de mogelijkheid van geschillen tusschen werkgevers en werknemers in Engeland gade en hoop vurig, dot een redelijke geest aan beiden zijden zal heerschen, ten einde een loop van zaken af te wenden, die een ernstige uitwerking zou hebben op den handel van het land en de welvaart van het volk. De rede maakt onder andere maatregelen ook gewag van het wetsontwerp tot invoering van Home Rule in Ierland. Bij het debat over het adres van antwoord heeft Asquith in antwoord op een vraag van Bonar Law een belangrijke verklaring over de betrekkingein tusschen Engeland en Dutischland afgelegd. Hij zeide, dat het zonder twijfel een te betreuren feit was, dat de traditioneele gevoelens van vriendschap en goeden wil tusschen de twee landen gedurende de laatste, weinige maanden ernstig overschaduwd warcin. Waar een atmos feer van achterdocht was geschapen, nam de verbeelding de plaats in van de werkelijkheid en de legenden, die in andere tijden als ongeloof waardig zouden worden afgewezen, werden dan wijd en zijd geloofd. Men zegt ons, zeide de eerste minister, dat er een menigte lieden in Duitsch- land zijn, die gelooven, dat wij er op een oogea- blik, in den zomer of in den herfst van het vorige jaar, over gedacht hebben, of zelfs toe bereidselen hebben getroffen, om een aanval op Duitschland te doen. Dit is niet meer dan een verzinsel; ook was er niets uittartends in de bewegingen van onze schepen. De Engelsche zoowel als de Duitsche regeering is bezield met den oprechten wensch een betere verstandhouding te doen geboren worden en in den loop van de laatste maand hadden wij reden te vermoeden, dat een bezoek van een Engelsch minister te Berlijn niet onwelkom zou zijn en de bereiking van ons geimeenschapeplijfe doei zou 'kunnen vergemakkelijken. Lord Haldane zou in Daar komen zij. Op.het voetpad, waarlangs Ferré gekomen was, die de laatste woorden gesproken had, zag men een dame, twee priesters, edellieden, krijgslieden, burgers en boeren naderen, begeleid door toorts- dragers. Men liet een weg open en zij kwamen ongehinderd tot aan het altaar van onze Lieve Vrouw van Rhuis. Door de menigte werden de namen genoemd van degenen, die den kleinen groep vormden. Mevrouw de Béthencourt, dochter van den heer van Baint Martin-le-Guillame. Saint CorneiUe Je!m N°rrenget en de abbé van De heer Jean Hulst d'Estaneguy. Hij draagt een boerenkiel evenals wij, maar hij heeft zijn harnas er overheen gedaan,.... Kapitein Denisot Rebours.... En heer Lambert ole Hautefontaine, broeder van den president van 't Parlement. Wie is die burger? Dat is een rijke molenaar uit het o-raaf- en3™nD|erm°nt, Colart, een vriend der »Jacques" en van Jacques Bonhommel pD'e. andeFe is Bierre Gilles, een kruidenier uit Parijs, dat met driehonderd krijgers den i Laat hij met zijn soldaten naar Parijs terug- keeren. Waar zyn zij Zij zijn er nog nietmen heeft hen van Avignon ontboden. elk geval vroeg of laat voor zaken naar Berlijn zijn legaan in verband met de Londensche universi teit-commissie en wij' meenden, dat het goed was, dat hij zijn bezoek zou bespoedigen en voor deel zou trekken van de gelegenheid om in vriend schappelijke, vertrouwelijke verbinding te treden met de voor de Duitsche politiek verantwoordelijke personen. Dit beteekende een afwijking van die gewone wijzei van doen, doch aan heide zijden voelde men, dat openhartigheid in de verklarin gen en de gedachten wisseling gemakkelijker in eersten aanleg zou zijn, dan bij wat ik zou kunnen noemen diplomatieke onderhandelingen, waaraan de laatste hand gelegd is. (Toejuicmm- gen.) Die besprekingen zijn geheel verwerkelijkt. Er bestond algeheel® vrijheid van uitspreken en open hartigheid in het geven van uitlegging over het groote, bij de bespreking betrokken gebied. Het feit alleen al van een dergelijke wisseling van inzichten onder de vermelde omstandigheden moet de achterdocht doen verdwijnen, waar deze ook met betrekking tot de vrees, dat een van heide regeeringen aanvalsplannen tegen de andere koes tert, bestaat.' Dat alleen al zou een groote winst beteekenen, docih ik geloof, dat de besprekingen, meer zullen opleveren dan dit negatieve resul taat. Ik kan nu niet in bijzonderheden treden, doch ik mag zeggen, dat in den loop van Hal- dane's bezoek op onbedriegelijke wijze aan het licht is gekomen, dat aan beide zijden de oprechte en besliste wensch bestaat om een betere ver standhouding tusschen de landen te scheppen, zonder op eenigerlei wijze de betrekkingen, welke elk van ons met andere mogendheden verbinden, op te offeren of te verzwakken. Het is in dezen geest, dat wij beiden op zorgvuldige wijze de practische mogelijkheden onderzocht hebben. (Toe juichingen.) XiCTXEMBURG. In de laatste dagen deden zich bij den Groot hertog moeilijkheden bij het slikken voor, zoo dat de opneming van voedsel slechts moeilijk kan plaats hebben. Verlies van gewicht en van lichaamskracht werden gisteren bij den Groot hertog geconstateerd. Hij had een temperatuur van 39.9 graad, pols 120, ademhaling onregel matig. Hij bracht een onrustigen nacht door, tot 3 uur in den morgen. Vervolgens daalde de tem peratuur en werd de patiënt kalmer, 's Morgens was de temperatuur 37 graden, pols 96, en adem haling regelmatig. PERZIë. De „Times" verneemt uit Teheran, dat de Rus sische consul te Astrabad mededeelde, nog geen antwoord te hebben ontvangen van den ex-Sjah op de aan dezen gedane voorstellen betreffende amnestie en pensioen, aan Mohammed Ali te ver- leenen voor het geval hij er in toestemt Perzië voorgoed te verlaten. Vermoedelijk echter zal de ex-Sjah het aan- Dus roovers 1 Die hebben we niet noodig. Hél zie eens: Guilaume aux Alouettes.... De aandacht concentreerde zich ten slotte op een dikken boer met een reusachtig hoofd op athletische schouders. Hij had schitterende grijze oogen, scherp en doordringend. Een naam, of liever drie namen gingen van mond tot mond Guillaume Charlet... Chariot de Clermont.... Jacques Bonhomme. De opperste, aanvoerder van den boerenopstand was inderdaad zelf naar Rhuis gekomen om hun moed op te wekken en de beweging te leiden. Chariot was somber gestemd, Ofschoon de opstand nog smeulde en in voorbereiding was, was toch van Rouaan tot Amiens zijn gezag reeds erkend en wachtte men van hem het teeken tot den algemeenen opstand Hij aarzelde daar hij bang was, of hij die verspreide pogingen op één doel kon richten. Hij vroeg zich af of hij wel meester over zijn troepen kon blijven en of zij hein niet verder zouden meesleepen, dan hij wilde. Pastoor Norrenget ging naar het altaar van de H. Maagd en richtte een vurig gebed tot de Moe der van God. Allen knielden neer, blijde, dat zij een oogen- blik de gedachten aan wraak uit hun hoofd kon den zetten en zich onder Maria's bescherming konden stellen, voordat zij hun bloedige onder neming begonnen. Toen het laatste ïbid voor ons" door de ont- bladerde takken weerklonken h»d, werden de bod aannemen en voortaan ergens in Europa. maar buiten Rusland gaan wonen. CHINA. De „Times" verneemt uit Peking, dat de nieu we staat van zaken daar algemeen tevredenlieiu wekt, hoewel er feitelijk weinig veranderd is. -Het departement van buitenlandscihe zaken heelt de buitenlandsche gezanten ervan verwittigd, dat de ministers voodoopig in functie blijven, doch enkel in de kwaliteit van departementschef, ter wijl de Ghineesche gezanten in liet buitenland eenvoudig diplomatiek agent worden. Men verwacht algemeen do spoedige vorming van een coalitie-kabinet, waarin Joeansjikai zal optreden als premier. Dx. Soenja.tsen zou zich dan terugtrekken. De „Times" verneemt uit Nanking, dat vele revolutionairen scherpe kritiek oefenen pp de afstands-edicten, ofschoon Woetingfang en Tang- sjaoji deze goedkeuren. De ontevredenen verkla ren de edicten voor onaannemelijk en bepleiten een onverwijlde hervatting der vijandelijkheden, wijl zij Joeansjikai volstrekt niet vertrouwen. Een gister uit Tientsin verzonden telegram beschrijft de afscheidaudientie van Joeansjikai bij de keizerin-weduwe op roereude wijze. De keizerin weduwe heeft Joeansjikai hartelijk bedankt en Cacao toortsen weer ontstoken, de boeren stonden op en Guillaume Charlet sprak hen toe met een inge houden holle stem, zoodat ieder woord tot in de uiterste hoeken verstaanbaar was. Hij sprak over de ellende van de boeren ge durende twee eeuwen, over de afpersingen der krijgslieden, de plunderingen der roovers, de hon gersnood en de pest. De toespraak van Chariot was in ademlooze stilte aangehoord. Zij maakte een diepen indruk op de toehoorders. Chariot heeft de waarheid gesproken zeide de abbé van Saint-Corneille. De lasten van de landbouwers moeten verlicht worden. Ook mevrouw de Béthencourt sprak de menigte vervolgens aan. Welk voordeel kunnen wjj daaruit trekken vroeg de kruidenier uit Parijs, die een kapiten der avonturiers ter zijde had genomen. Ik be grijp niet, dat mijn makker Etienne mij hierheen heeft gezonden Welke wanordelijkheden bei eidt men hier voor, waarvan wjj partij kunnen trek ken Hebt ge ooit mannen op t land aange voerd Neen nooit I Als ge dat gedaan hadt, zoudt ge weten, dat het niet moeilijk valt, wanneeer men hen eenmaal in zijn macht heeft, hen tot allerlei wanordelijkheden te brengen 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1