Verspreide berichten. Binnenland. Kerknieuws. Kunst en Letteren. Stads- en Gewestelijk Nieuws. zyn aan den staat en aan haar persoon bewezen diensten met veel lof geprezen. Zij verklaarde, dat hij de levens van haar en den keizer gered had, brandmerkte het averechtsche beleid van den ouden regent en de taktiek der Mantsjoe- prinsen, en meende, dat het onnoodig was voor hun toekomst buitengewoon goed te zorgen. Joeansjikai heeft een brief ontvangen van Soen- jatsen, als vertegenwoordiger van de republikein- sche regeering te Nanking, waarin kennis wordt gegeven van de ontvangst van het edict en den brief van Joeansjikai,- waarbij deze zich voor de republiek uitspreekt. Soenjatsen zegt echter dat de vereenigde republiek de benoeming van een organisator van de republiek door den keizer van de Tsjing-dynastie niet kan erkennen en verzoekt Joeansjikai onmiddellijk naar Nanking te komen of een gevolmachtigde te zenden. Daar de Chineesche opstandelingen aan het protest van Japan tegen de schending der onzij digheid van het schiereiland Kwantoeng geen gevolg hebben gegeven, is uit Port Arthur een regiment infanterie tot handhaving dier onzijdig heid afgezonden. Graaf Horn heeft ontslag genomen als Bei- ersch minister van Oorlog. Dei generaal der cava lerie von Kress is tot zijn opvolger gekozen. Negen leden van den gemeenteraad te So fia zullen den 25n dezer te Parijs komen en de gasten der gemeente zijn. Zeer waarschijnlijk zal de Parijscihe gemeenteraad dit bezoek in de Bul- gaarsche hoofdstad beantwoorden. De Belgische minister van staat, Béernaert, is bij het verlaten van de Kamer uitgegleden op de tree van zijn rijtuig en gevallen, waarbij, hij een vrij ernstige hoofdwond opdeed. Paleis—Raadhuis. Voor Amsterdam was het gister een gewichtige dag, waut de Raad stond voor hel nemen van he1 groote besluit, of het Paleis wederom Raadhuis zdl worden. De belangstelling en de spanning der burgerij zijn dan ook buitengewoon. Het «Handelsblad' van eergisteravond spreekt nog eens den wensch uit, dat B. en W. bun begrij- pelijken schroom het te ondervinden het oog te slaan op een vorstelijke woning ten behoeve van een stadhuis, maar, nu de stad «op ridderlijke en behoorlijke wijze" voor een ander, waardig ko ninklijk verblijf zorgde, mag volgens het blad, het «stedelijk patriottisme" bij B. en W. en Raads leden den boventoon voeren. Ook financieel, acht het blad, de transactie volkomen te rechtvaar digen men weet dat t 3.UUU.UUU voor een nieuwe koninklijke woning beschikbaar gesteld zullen worden daar ook de inrichting van een ander stadhuis groote kosten zou meebrengen. Wij willen nog eernge data uit de Paleis Raadhuis-geschiedenis in herinnering brengen. Het beroemde bouwwerk van Jacob v. Dampen werd in April 1808 «tijdelijk" tot paleis bestemd en deze toestand bleef bestendigd tot 1873, van welk jaar de pogingen dagieekeneu om bet paleis weer tot raadhuis te maken. In dit jaar zuuUen Alberdmgk Thijm c.s. een door 1742 stadgenooten onderteekend adres bij den Raad in. Twee jaar later hoorde men dat B. en W. wel een oplos sing in die richting wilden, maar het bleef bij overwegen en de kwestie ging wederom in den dommel tot 1890. In dat jaar zond «Architectura et Amicitia" een adres in, waarin op een besluit in den geest van het Alberdmgk Thijm -adres werd aangedron gen. De Raadszitting van 25 Februari suste op. nieuw de kwestie in slaap, tot in 1901 een voor stel van J. F. L. Blankenberg c.s. de hardnek kige «schoone slaapster" nogmaals wekte. Hoewel B. en W. hoopvolle toezeggingen deden, ging toch de «schoone slaapster nota bene weer in den dut, zoodat de heeer D. Josephus Jitta 2 Febr. 1910 nogmaals den wekker liet afioopen, met het gevolg, dat heden de Raad van Amster dam zal beslissen over toekomst-verandering of dut-hernieuwing der schoone. Tot goed begrip der zaak laten wy de voor stellen, die gister-middag in behandeling kwamen nog eens volgen B. en W. stellen voor, dat de Raad besluit B. en W. uit te noodigen, om alvorens omtrent de voorziening in de behoefte aan een nieuw stad huis definitieve voorstellen te doen, zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken te wenden met de vraag. lo of bij de Hooge Regeering voornemens be staan, of wenschen in overweging zijn, die binnen afzienbai en tijd zouden kunnen leiden tot het ont trekken van het Koninklijk Paleis op den Dam aan zijn tegenwoordige betemming; zoo ja 2o. of de Regeering alsdan bereid zou zijn met het gemeentebestuur van Amsterdam in overleg te treden omtrent: a. de stichting van een waardig nieuw Ko ninklijk verblijf binnen de gemeente te Am sterdam b. het na voltooiing daarvan, wederom ter beschikking dier gemeente stellen van het Konink lijk Paleis op den Dam, opdat dit opnieuw tot Raadhuis zou kunnen worden bestemd". De heeren LambrechtseD van Ritthem, Schel- tema en Zwart hebben het volgende amendement op de voordracht ingediend te lezen in stede van de woorden «zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken te wenden met de vraag, enz." «zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken te wenden, met de mededeeling dat de Raad der gemeente Amsterdam op zeer hoogen prijs zoude stellen het nemen van maatregelen, waardoor het Koninklijk Paleis op den Dam voor zijn oorspronkelijke bestemming kunne beschik baar komen en met de vraag of de Regeering bereid is, aan de vervulling van dien wensch haar medewerking te verleenen, onder bereidverklaring van de zijde van den Raad, in de stichting van een waardig nieuw Koninklijk verblijf binnen de gemeente Amsterdam bij te dragen een som van drie millioen gulden. De heeren Vliegen, Wibaut, Van den Tempel, Van Kuykhof, Gulden, De Miranda en Wollring, hebben voorgesteld in het besluit gevoegd bij de voordracht te lezen in plaats van lo. en 2o. als volgt «te willen bevorderen, dat het Koninklijk Paleis op den Dam weder ter beschikking der gemeente worde gesteld". De heer J. De Vries stelt voor in het amende ment van de heeren Lambrechtsen van Ritthem, Scheltema en Zwart te lezen in plaats van de woorden «in de stichting van een waardig nieuw Koninklijk verblijf, enz. aan het Rijk voor het Prinsenhof te betalen een koopsom, gelijk aan de waarde van dat gebouw", Als van de meeste verre strekking kwam het voorstel-Vliegen c.s. (om het paleis terug te vra gen), het eerst in stemming. Het werd aangenomen met 23 tegen 19 stem men. De heer Boissevain had zich even vóór de stemming verwijderd. Hierdoor waren de voordracht en het amen- dement-Lambrechtsen c s. vervallen Het aangenomen voorstel Vliegen c.s. luidt aldus «De Raad besluit B. en W. uit te noodigen om, alvorens omtrent de voorziening in de be hoefte aan een nieuw stadhuis definitieve voor stellen te doen, zich tot den minister van Binnenlandsche Zaken te wenden met de vraag te willen bevorderen, dat het Koninklijk Paleis op den Dam weder ter beschikking der gemeente worde gesteld." Katholiekendag te Aken. Een der sprekers in de Hollandscha afdeeling van den in Augustus te Aken te houden Duit- schen Katholiekendag zal, naar de „L. K." ver neemt, het Kamerlid baron Van Wijnbergen zijn. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is benoemd in de orde van Oranje-Nassau tot officier de heer dr. \V„ J. Van Stockum, eerste geneesheer aan het gemeente ziekenhuis tet Rotterdam. Belastingwee. Onder dit hoofdje wordt uit Den Haag aan de «Stand." geschreven: Men begint zich hier, ten deele ook in officieele kringen, ernstig ongerust te maken over de be langrijke stijging, die de belasting ondergaat, daar deze de gegoede ingezetenen naar elders drijft. In korten tijd zijn niet minder dan zes rijke faini- (iën uit de stad weggetrokken, naar mag worden aangenomen ten gevolge der belastingstijging. Verwacht wordt, dat de exodus zal aanhouden, ja toenemen, daar door allerlei maatregelen de belasting nog wel sterker stijging zal gaan ver- toonen dan thans. W oning wet. Bij de Tweede Kamer is' ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de Woning weit. De grondslagen van de Woningwet worden in het ontwerp onveranderd' gelaten. Het ingediende ont werp heeft slechte de strekking eenigte leemten, die de practijk van de Woningwet heeft aan den dag gebracht, aan te vullen, en eenig© bezwaren te ondervangen. Het Mariaan-ch Congres. Men schrijft uit Maastricht. Uw bericht over de deelneming van drie kar dinalen aan het tweede Nederlandscih Lariaanseh Congres, dit jaar alhier te houden, kan bevestigd worden. Ook zullen de beste katholieke sprekers uit Noord- en Zuid-Nederland, zoowel' geestelijken als leekem, Maria's lof verkondigen op het con gres, waarvan de groote processie, welke d|Gor de straten van Maastricht zal trekken, een dier glanspunten zal vormen. De eerste voorbereidin gen voor eein en ander werden reeds in overleg met de kerkelijke overheden getroffen door Mgr. J. J. H. Menton alhier en den zeereerw. zeer gel. heer J. M. J. Knaapem, professor aan de abdij Berne te Heeswijk, die ook secretaris van liet éérste Mariaanseh congres was. Oorspronkelijk zou het congres gehouden wor den van 11—15 Augustus, maar wegens het sa menvallen dier datums met den Duitschen Katho liekendag te Aken, is het iets verdaagd. (Tijd). Prof. J. J. M. de Groot. Onze oud-landgenoot Prof. J. J. M. de Groot is benoemd tot lid der Academie van Wetenschap pen te Berlijn. Ongevallenverzekering van zeevaarders en zeevisschers. Het bestuur van dei Nederlandsche Reeders- vereeniging heeft, naai- de „Scheepv." meldt, aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ®ön memorie toegezonden, bevattende de opmerkingen, waartoe de bespreking van den leidraad ongevallenverzekering van zeevaarders en zeevisschers in de algemeen© vergadering van de vereeniging heeft aanleiding gegeven. Algemeen werd de weoschelijikheid erkend van een wettelijke regeling van deze aangelegenheid. Het beginsel, om de uitvoering van de verzekering te leggen in handen van een bedrijfsvereeniging, in tegenstelling met het ontwerp zeevaartonge vallenwet 1908, waarbij die uitvoering werd opge dragen aan de Rijksverzekeringsbank, werd al gemeen toegejuicht. De samenwerking van het eigenlijk gezegd zee vaart bedrijf, de koopvaardij: me.t de zeevisscherij in één en dezelfde bedrijfsvereeniging1, ontmoette bij vele leden bedenking. Na uitvoerige bespre kingen werd echter besloten om redenen van pjactischen aard niet aan te uTingen op het vormen van tweei afzonderlijke beurijfsvereeni- gingen, doch den minister te verzoeken, het daar heen te leiden, dat in de wet de noodige waar borgen zullen worden vastgelegd, waardoor een billijke regeling van den omslag mogelijk zal worden. Ook verschillende onderdooien van het ontwerp gaven aanleiding tot opmerkingen. Zoo werd de vraag gesteld, welke schepen zullen gerekend wor den te belhooren onder de Ned. zeeschepen. Ver der meende men, dat de omschrijving van den tijd, gedurende welken de werkman verzekerd is, aanleiding kan geven tot verwarring. Ook zou den de bepalingen moeten uitgebreid worden over meerdere werklieden, die niet behooren tot de bemanning van een schip-, doch in de Neu. ha vens in dienst van een reeder werkzaam zijn aan boord van Ned. schepen. Vaststelling bij de wet van het gedeelte van de gage, dat wegens equivalent van de aan boord verstrekte voeding in rekening moest wor den gebracht bij de bepaling van het dagloon, hetwelk als grondslag dieint van de schadeloos stelling, werd aanbevelenswaardig geacht. Tegen da bepaling, dat het aantal stemmen, door de leden uit te brengen, wordt berekend naar aantal, soort en inhoud van ue vaartui gen, ten name van het lid in het 1 reien i eg iser van de zeehedr^jfsvereeniging ingeschreven, werd bezwaar gemaakt. Men wil dit punt in ue wel vastgesteld zien en niet dat het aantal stemmen aan de statuten wordt overgelaten. Hierdoor kun nen, meende men, alleen de noodige waarhor- gen worden verkregen, dat niet door een meer derheid van kleine reeders de belangen van de grootreederij worden geschaad. De wensciheJykheid wordt betoogd, dat da wet voorschrijve, dat de statuten zullen bepalen, dal in speciale, bepaaldelijk te noemen gevallen de vermoedelijke aanslag by! de toetreding tot de zeehedrijfsvereeniging moet worden voldaan met het oog op de eigenaars van dit soort van vaar tuigen, welk© slechts gedurende korten tijd van de zeebedrijfsvereeniging deel uitmaken. Verder wordt er op aangedrongen, dat weds hij den aanvang van het zeievisschersbedrijf in een hoogeme gevaremklass© worde geplaatst in het zeevaartbedrijf (koopvaardij) en niet eerst indien de uitkomsten van de verzekering hiertoe aanleiding geven, zooals in de bedoeling schijnt te liggen. Heden-morgen is eene vrouw aan gehouden, die trachtte een zakje met oud yzer en pennen te verkoopen. Aangezien vermoed werd, dat een en ander van diefstal afkomstig was, werd het zakje in beslag genomen. Koperen Priesterfeest. De weleerw. pater L. B. Scholbrock, O.P., kape laan der St. Janskerk aan de Lange Haven alhier, had heden het voorrecht zijn koperen priester feest te vieren. Den 8n Juli 1871 te Utrecht ge boren, volgde, na de voorbereidende studiën aan de colleges zijner orde, zijne religieuse professie in St. Dominicus'orde den 23n Septembei 1893 in het klooster te Huissen, waarna hij den 15n' Au gustus 1899 door Z. D. H. mgr. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, priester werd gewijd. Na zijne H. Priesterwijding eerst eenige jaren o.a. als assistent aan de by kerk 0. L. Vrouw van den A. H. Rozankrans aan den Proveniersingel te Rotterdam werkzaam, was pater Scholbrock daar na gedurande 10 jaren kapelaan der St. Dominicus- kark aan de Spuistraat te Amsterdam, van waar hij begin December van het vorig jaar naar hier werd verplaatst. Het koperen feest van den weleerw. pater Scholbrock werd heden in de gemeente, waar hij nog zoo kort werkzaam is, op bescheiden, meest huiselijke wijze gevierd. Na heden-ochtend 7 ure onder de door hem gelezen H. Mis zijn dankstond gehouden te hebben, hield de geachte jubilaris in de bekende bestuurskamer der pastorie heden middag receptie, waarbij hem de sympathieke belangstelling van Schiedams katholieke ingeze tenen alleszins bleek. Met de eerw. geestelijkheid der stad kwamen de heeren kerkmeesters der St. Jans-paroehie, en vele andere Katholieken dezer stad hunne gelukwenschen bieden. Ook de koor knapen der kerk en de leerlingen van het patro naat deden hunne belangstellende deelneming blyken. Pater Scholbrock heeft toch in den konen tijd dal hy hier is, reeds duidelijk doen zien, dat hij der opgroeiende jeugd vooral een goed hart toedraagt. Tal van kaartjes, brieven en telegrammen, ook uit de vorige standplaats van den jubileerenden priester, waar men hem nog steeds dankbaar gedenkt, getuigden overigens van de veelzijdige deelneming die dit koperen feest zoowel hier als elders vond. Dat pater Scholbrock hier nog vele gelukkige priesterjaren beleve, zullen zeker mèt ons velen wenschen. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 Febr. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 766.9 te Vlissingen. Laagste barometerstand 747.6 te Horta. Verwachting tot den avond van den volgenden dagmeest zwakke winden uit zuidelijke rich tingen, betrokken later wellicht opklarend, weinig °f geen neerslag, zachter. H e d e n-o chtend is van Gemeente- wege het onlangs in de Raamgracht gezonken houten schip gelicht. Het schip werd eerst naar de Schie gebra ht en van daar door de sleepboot «Mentor" naar de Maas gesleept, waar 'top het droge werd gezet. Gister-avond deed een 17-jarig meis- ie J|ij de politie klacihte, dat zij op straat door twee meisjes van gely'ken leeftijd mishandeld was. Een onderzoek wordt ingesteld. De Y'ogelwet. Naar men van welingelichte zijde aan de „Gel 1. mededeelt, zou de nieuwe vogelwet binnen twee maanden, dus wellicht nog voor het Paasclireces in de Tweede Kamer in behandeling komen. Heden-morgen brak van de tram die te 9.40 van hier naar Rotterdam vertrekt, de beugel, waardoor ©ene vertraging van circa 10 minuten ontstond. De wagen werd door een andere tram meege nomen. Kunstavond R. K. Paro chiaal Armbestuur. In de gehoorzaal van het Bondsgebouw werd gister-avond de door het R. K. Parochiaal Arm bestuur alhier gearrangeerde Kunstavond gegeven. Genoemd bestuur mocht het gelukken, daarvoor de medewerking te verkrygen van eenige Leidsche dames, die onder aanvoering van de bekende zangeres en leerares aan de muziekschool van Toonkunst te Leiden, mejuffrouw Harry van der Harst, behalve eenige gedichten en liederen, zouden voordragen het zeg- en zangspel «de Hemelsche Altaarwacht." Dit werk van de beide Noord brabantsche priester-kunstenaars, den dichter Willem Smul ders en den kerkmusicus Ant. Hanssen, oorspron kelijk geschreven voor een meisjespensionaat en bestemd om by algemeene Communiefeesten in dergelyke inrichtingen te worden uitgevoerd, heeft van het begin tot het einde eene overtalryke schare sterk geboeid. Het gaat uit van deze grondgedachte, dat volgens het gevoelen van vele Kerkvaders bij iedere H. Offerande eene groep Engelen als eene wacht het altaar omringt. Vvanneer het scherm opgaat, zien we St. Michaël met gouden helm en kuras, met vlam mend zwaard en schild, omgeven door een zestal Engelen, wier wyde, witte gewaden zich helder atteekenen tegen den donkerrooden achtergrond en weerklinkt een inleidingskoor, dat de hoofd gedachte vertolkt en God looft voor het wonder, aan den «blanken kinderstoet" voltrokken. Dan' verhalen de Engelen beurtelings, wat zy aan schouwden en gevoelden, toen zij tegenwoordig waren by 's Heeren geboorte en bij het laatste Avondmaal, hoe zij Hem vergezelden en bewaak ten, toen Hij op aarde Zijn heilig leer verkondde, hoe zij hem troostten in den Oly venhof en op Golgotha het purpren bloed zagen stroomen uit Zijn heiige Hartewond. En als de Engelen hun bezorgdheid uiten voor het zieleheil der com- municeerende kleinen «blank als de lelies blank zijn", dan belooft vorst Michaël, dat hij hun helper en behoeder zijn zal. Afwisselend met deze verhalende strofen zingt het Engelenkoor een innig Kerstlied en aanbidt Jezus in Zijn H. Sacrament; een zacht-klagend lied vereert Zijn heilig Hart en eindelijk wordt in het slotkoor Zijn zegen voor de lieve bruidjes afgesmeekt. Dit is de korte inhoud van het zeg- en zang spel. Wanneer we ons nu trachten te verklaren den machtigen, niet licht te vergeten indruk dien dit werk, toch voor kinderen gedacht en geschreven, op het gemoed van ons, ouderen, maakt, dan zoeken wij vooral de oorzaak in den subliemen eenvoud der zachtvloeiende zoo aan doenlijk tot het katholieke hart sprekende verzen, die toch in al hun eenvoud zoo menig fijn trekje en nieuw, treffend beeld bergen en zoo menigen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2