Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. 35ste Jaapffan^. Zaterdag 17 Februari 1912 Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieele berichten. heunisge ving. Buitenlandsch Nieuws. l)e oorlog tusscheu Italië en Turkije. Binnenland. Gemengd Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan pas Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels 0.92elke Tegel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet Brengen ter" openbare kennis, dat_ bij hen een verzoek is ingekomen van DANIËL VISSER, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klem, voor gebruik elders, dan ter plaatse van verkoop in het benedengedeelte van het pand, Lange Haven 22. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 17 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKEN GA. Volgens de „Avanti" is men met de voorbe reidende maatregelen voor een nieuwe Italiaan- sche expeditie naar Tripoli, bestaande uit 40.000 man, gereed. Nu reeds heeft zich het eerste ge deelte der nieuwe troepen ingescheept. Het schijnt nu zeker te zijn, dat de door de Engelsche overheden op Malta in vrijheid gestelde Arabieren met de „Eïtna" naar Tripolis gebracht werden om daar gevonnist te worden; de „Gor- riere dei Sicilia" noemt hen zelfs de leiders van Jen opstand tegen de Italianen in de oase van Tripolis in de maand October van het vorige jaar, welke omstandigheid dan wel laat aan het licht zou zijn gekomen. IntUsschein hebben de Arabieren het buitengewone geluk gehad, dat de gezagvoerder van het Italiaansche schip de on voorzichtigheid heeft begaan het Engelsche eiland «mn te doen. De correspondent van de Temps" te Rome seint aa;n zijn blad, dat de beslissing van den ngelschen gouverneur steunt op oen verordening van het jaar 1882 van het bestuur van Malta, volgens welke de gevangenen aan boord van koop vaardijschepen, welke de haven van Malta Lin nen] oopen, in vrijheid gesteld moeten worden, indien zij van politieke misdrijven beschuldigd worden, terwijl zij alleen in geval van beschul diging van misdrijven tegen het gouw-ene, recht m verzekerde bewaring genomen worden. Daar nu de zich aan boord van de „Emna" bevindende 3-ie zapties (gendarmen in Turks Chen dienst) a sehuldigd werden van misdrijven, gepleegd te- &en het Italiaansche expeditieleger, hadden de aflezer overheden hen laten ontschepen, oin uit te maken of de gevangenen schuldig waren een misdrijf van politieken aard of aan een eigen het gemeen© recht. De beslissing was toen m eerstgemoemden zin uitgevallen met Jie-t be kende gevolg. De Italiaansche reigeering, voegt dezelfde cor respondent daaraan toe, betwist niet de wettig heid van de tusschehkomst der Engelschen op grond van de verordening van 1882, doch zij stelt zich op het standpunt, dat de drie gevan genen schuldig zijn aan een misdrijf tegen het gemeene recht. In een lange officieuze nota verklaart de „Tri bunal dat de kwestie gemakkelijk zal worden opgelost. „Doch" zoo wordt hier ook gezegd „de goede betrekkingen tussciben Italië en ugeland sluiten uit, dat de Maltezer overheid m deze zaak gevoelsoverwegingen Laat gelden, ie niet in het recht gegrond zijn." Naar uit Loheia (Yemen gemeld wordt, is de pre en ent Said Idriss druk bezig een troepen macht te organiseeren om de Farzau-eilanden, die onlangs door het leger van Mahomed Ali Pacba ontruimd werden, te bezetten. Tiet heet dat de pretendent, die in bet bezit is van twee mitrail- leuses, hierbij krachtig gesteund wordt door de Italianen. De Turken zouden van plan zijn on middellijk een expeditie daarheen te zenden en Said Idriss eens geducht de les te lezen. Dat bovenstaand bericht inderdaad waarheid bevat, blijkt uit het volgende telegram door de Turkschgezinden inam Yahya aan de Fort? de- zonden. Hij seint: Op den 13en Februari hebben mijn manschappen de Italianen, die bij het plaatsje Guezguez met 4 kanonnen, 17 kisten ge weren en 72 kisten ammunitie voor Said Idriss landden, overvallen. Er ontstond een hevig ge vecht, waarbij de onzen overwonnen. Aan Ita liaansche zijde sneuvelden er dertig, waaronder een officier; Said Idriss had 70 dooden en wij 50. Wij zetten onze waakzaamheid op de kust van Yemen voort; niet minder dan 60ü0 van mijn manschappen liggen daar op wacht om elke Italiaansche landing te beletten. Uit Jemen wordt nader bericlht, dat de Turksche gouverneur door dei opstandelingen verslagen is en belegerd wordt in een versterkte stelling. NOORWEGEN. Konow, Berge,^Darre-Jensen en Holtemark heb ben hun ontslag uit liet ministerie genomen. Brat- lie vormt een nieuw ministerie. ENGELAND. Minister Grey hield gisteravond te Manchester een redevoering, waarin hij voornamelijk sprak over ilaldane's reis naar Berlijn en de betrekkin gen tussciben Engeland en Duitschland. De zaak is deze, zeide Grey, wanneer wij op het oogenblik tot zwijgen zijn genoodzaakt, dan sluit dal niet in zicih dat er gebrek aan hartelijkheid zou be staan. Ik ben er zeker van, dat nu reeds iets gedaan is om de verdenking en het wantrouwen te doen verdwijnen. Terwijl de „Daily Chronicle" en anaere bladen nog eenigia hoop voeden, dat de bemiddeling van den minister van handel te elfder ure de nrei- gende algemeene staking zal kunnen afwendien, deelt de „Times" in een somber hoofdartikel me de, dat de groote meerderheid dér mijnwerkers aLerwege' de werkstakings-kennisgievingen aflever de, wat op algemeene staking wijst. De „Times" gelopft niet aan een crisis van korten duur in de kolenmijnen. Het blad neemt integendeel aan dat deze op zijn minst zes wéken zal duren en gedurende dien tijd zullen in de Engelsche indu strie millioenem arbeiders ophouden met wer ken, wat algemeene ellende zal veroorzaken, ook door de enormia stijging van den prijs der levens middelen, die er het gevolg van zal zijn. Want het raderwerk der Engelsche maatschappij is vol komen afhankelijk van steenikolen. Ontbroken deze dan moet alles stilstaan. De „Daily Mail" en andere bladen betoogien, dat de regeering een staking der mijnwerkers met geweld moeit beletten en wel op de zelfde gron den, waarop zij de algemeene staking der spoor wegen onderdrukt heeft. Uit Londen wordt nog geseind: De „Coal Conciliation Board'" van Zuid-Wales, heeft op dei beslissend© stem va,n den ompartij- digen voorzitter besloten, de mijnwerkers in het algemeen loonsverihooging toe te staan. De eige naars toonuen ziclh bereid opnieuw de crisis te bespreken, maar verklaarden geen minimum-loon te kunnen toestaan. Personen uit alle rangen der maatschappij drin gen er bij de regeering op aan een actie in te stellen teneinde een mijnwekkersstaking, die bin nen veertien dagen zal uitbreken, te voorkomen. Gister zijn de laatste pakken kennisgevingen der mijn werkers, dat zij- op den laatste dezer maand het werk zullen neerleggen, ingekomen. Uit al deze kennisgevingen blijkt, dat elk dis- tiict, bij den bond aangesloten, voor een alge meene staking is. vlootprogram en zeide: dit jaar hebben wij de kanonnen van alle eenheiden verwisseld en nog in den loop van dit jaar zullen dei granaten met zwart kruit door andere vervangen Worden. Van nu af aan kunnen wij alle gebeurlijkheden tegemoet zien. De minister zal al het mogelijke doen om de vloot tot machtige eenheden uit te breiden en het peil van het personeel te verhoogen. Delcassé beloofde' het program, dat hij thans aan het parlement had voorgelegd, op regel matige wijze te verwezenlijken, maar merkte daarbij op, dat, de vloot nu reeds een respectabele macht vertegenwoordigde, welke iedereen, die Frankrijk wilde aanvallen, wel zou doen aarzelen. De.senaat beeft na verder debat de begrooting OOSTENRIJK-HONGARIJE. Minister Aehreinthal was Donderdagavond bui ten bewustzijn. In dein middag hadden zich ken- teekenen van urjernic vertoon a en was ook het hart, zwakker geworden. Het bewustzijn werd min der en hij verviel tot een toestand van gevoel loosheid. Tegen het aanbreken van den avond echter waren dö Arachtem weer opgeleefd en de man, die de stormen van de Bosnische crisis over zijn hoofd had laten gaan, ook de: voldoe ning van de taai oevochten overwinning had ge kend, de minister die de felle campagnes tegen zijn persoon had moeten trotseeren, had zich opgericht en uitgeroepen zoo meldt de corres pondent van de „Times" „In Glück nicht iubcln, in Sturm nicht zagen". Toen was hij weer teruggezonken op zijn legerstede. frankrijk. De Senaat beraadslaagde gister over dei begxoo ting van Marine. Minister* Delcassé gaf een uiteenzetting van zijn CHINA. De „Times" verneemt uit Nanking, dat het telegram van Joeianisjikai aan Soenjatsen, waarin eerstgenoemde nadrukkelijk verklaart, de republiek, te aanvaarden, evenals de ontvangst in Nanking van den volledigen Ohimeesehen tekst der edicten nopens den afstand van dei Manfsjoe-dynastie, een merkbare matiging heeft teweeg gebracht in de houding van de republikeinen,. De houding der gematigde republikeinen zal ten slotte den door slag geven; en dezen erkennen aat zij, wat de hoofdzaak betreft a. i. de verwijdering van de Mantsjoe-dynastie hun zin hebben gekre gen. Het parlement te Nanking heeft unaniem Joean- sjikai tot president der Chineesche republiek ge kozen, maar het blijft er op staan, dat hij naar Nanking zal komen, om daar den eed af te leggen. Ook blijven de Republikeinen te Nanking vast houden aan den eisch dat Nanking de hoofdstad des Rijks zal worden. Enkel de minister van buitenlandscihe zaken zou dan te Peking blijven wonen, om er-4o onderhandelingen met bet bui tenland te voeren. De correspondent te Peking van de „Dailv Telegraph" beeft met enkele buitenlandsche ge zanten aldaar over den staat van zaken gespro ken. Hun opinies stemmen hierin overeen, dat lo. de edicten nopens den afstand geenszins een troonsafstand beteekenen in de Europeescihe op vatting van bet woord; 2o. er op het oogenblik in China geen wettige regeering bestaat, en 3o. Joeansjikai enkel in Noord-China dictator is, ter wijl de z.g. republiek Zuid-China niet bestaat. AMERIKA- De reeds langen tijd tusschen den Amerikaan- schen adjudant-generaal Ainsworth en den gene- ralen staf, aan het hoofd waarvan de generaal- majoor Wood staat, bestaande meeningsgeschillen zijn tot een uitbarsting gekomen, wat blijkt uit een bekendmaking, dat Ainsworth van zijn ambt ontheven is en voor een krijgsraad gebracht zal worden. De naaste oorzaak zou het door Ains worth gegeven antwoord zijn op een memo. ie van den minister van oorlog Stimson, waarbij den generaal last was gegeven een rapport op te stellen betreffende zekere voorgenomen hervor mingen. Dit antwoord was zegt men in heftige termen vervat, terwijl de bevoegdheid tot oordeelen in deze vraagstukken van den chef van den generalen staf en van den minister van oor log in twijfel werd getrokken. Dit is de eerste maal in de geschiedenis der Vereenigde Staten, dat een adjudant-generaal voor den krijgsraad gebracht wordt. P ERZIe. De Perzische regeering heeft zich thans bereid verklaard den vroegeren sjah 50.000 toman pen sioen te betalen, de helft van het vroegere. Daar Rusland dit voorstel heeft goedgekeurd, zal Mo hammed Ali offdanks zijn voorloopig verzet, zich daarmee tevreden moeten stellen. De tweede te genstander, Salar ed Dauleh, wiens verblijf op het oogenblik onbekend is, daar bij uit Kerman- sjah is gevlucht, zal opi gelijke wijze gepaaid worden. Inspecteur der cavalerie. Naar wij vernemen, heeft de oudste kolonel van het wapen der cavalerie, de heer H. C. P. L. Mathon, de meeste kans op bevordering tot gene raal majoor, inspecteur van het wapen. (N. Ct.) Pest op Java. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-ludlë, dd. lü dezer, betreflende pestgevallen op Java gedurende de veertiendaag- sche periode van 31 Januari tot en met 13 dezer At'd. Malang 12 doodelijke gevallen, Doeloe Gagoe 1, Madjoe 11 gevallen en Kedri 1 geval Haagsche belasting. De Haagsche correspondent van „De Standaard" schrijft, thans weer aan zijn blad: Naar aanleiding van wat ik schreef over belas tingwee in da hofstad, wordt mij thans van be voegde zijde medegedeeld, dat, zal de belasting over dit jaar 1912 reeds aanmerkelijk hooger zijn dan over 1911, er zal een stijging zijn met, voor zeer matige bedragen, 1 pCt. van het inkomen 1 over 1913 weer een enorme stij ging te verwachten is. Mij werden cijfers genoemd, waaruit blijkt, dat de belastingbedragen in 1912 met 1/3 a Vi zullen toenemen. Mooi vooruitzicht 1 De verloren zoon. Wij lezen dd. 15 Febr. het volgende in de „Dordtsche Ct.": Het geval Reinier Coster is in een nieuwe phase getreden. Onze lezers weten, dat het ouderpaar Jacob Koster en Neeltje van Waar denburg in den kleinen zwerver, die te Sint Maartesdijk werd aangetroffen, enkele weken geleden, hun 17-jarigen zoon Reinier hebben herkend, den jongen, die op 5 Juni 1900 plot seling uit de ouderlijke woning was verdwenen en van wien sedert niets meer is vernomen. De gronden, waarop de ouders tot de con- clusie gekomen zijn, dat ze werkelijk den ver loren gewaanden knaap hebben teruggekregen, zijn onzen lezers bekend 1 Absolute zekerheid is in dezen echter niet te krijgen voor het oogenblik, hoe sterk vele aan wijzingen ook zijn. Er blijft natuurlijk veel te vragen over, waaromtrent meer licht gewenscht zou zijn. Vooral vandaag is de twijfel sterker gewor- dan, is de oplossing van dit zonderling geval minstens verschoven naar lateren datum. Gister-avond arriveerde te 's-Gravendeel de zoon van den burgemeester van Sint Maartens dijk, de heer J. Polderman. Deze kwam in de eerste plaats als belangstellende, om te zien, hoe de jongen, die zoo liefderijk daar is verzorgd en naar wiens herkomst door zijn vader met zooveel zorg was gespeurd, het maakte. Maar ook had de reis van den heer Polder man een ander doel, n.l. om mede te deelen, dat namens de ouders van een vermisten jon gen uit een Belgische gemeente, Reinier Kos ter zou worden bezocht. Werkelijk heeft dit plaats gehad. Te elf uur arriveerde n.l. de commissaris van politie uit Beveren Waes, bij Antwerpen. Op het gemeen tehuis te 's-Gravendeel heeft deze geconfereerd over de kwestie met den burgemeester van 's-Gra vendeel, den heer Roodenburg Vermaat. Tegen den middag verschenen ter secretarie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1