Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kuist en Letteren. TELEGRAMMEN. Reicier Koster met zijn ouders eu pjn oom A. van Waardenburg. Het gaf een heelen oploop, een groote menigte verzamelde zich voor het Raadhuis, wat niet te verwonderen is, want het geval i9 er nog „the topic of the day." We hadden het genoegen, genoemden com missaris van politie na afloop enkele oogen- blikken te mogen spreken. Deze vertelde ons, dat ongeveer een maand geleden te Beveren Waes van zijn ouders is weggeloopen de 12-jarige August Janssens. Ook aldaar was de aandacht gevallen op de publicatie van den burgemeester van Sint Maartensdijk, dat daar een knaap van ongeveer dien lieftijd zwerven de was aangetroffen. Om de zaak nader te on derzoeken, was de commissaris heden te 's-Gra- vendeel. Volgens hem we geven hier bloot weer zoo hg het ons verklaarde vertoont Reinier Koster beslist gelijkenis met den vermisten August Janssens. De taal, welke de jongen spreekt, is zuiver het dialect van Beveren Waes. Hij noemde het geval een bijzonder in gewikkelde kwestie, welke door het gerecht onderzocht zal moeten worden. Tot zoover de commissaris van politie. Te 's-Gravendeel werd ons uit vertrouwbare bron nog het volgende medegedeeld. Dezer dagen vent in den Hoekschen Waard een handelaar in klompen, afkomstig uit Ant werpen. Gisteren was hij te Westmaas en ver nam daar van den kleermaker Vos, vroeger te 's-Gravendeel, wat daar is gebeurd. Daarom is hij heden ook naar 's-Gravendeel gekomen en daar hij den vermisten August Janssens persoonlijk kent en diens ouders ook met den jongen geconfronteerd. Hij meende positief August Janssens te herkennen. Men ziet het, het geval wordt zeer ingewik keld. Eenerzijds staan de talrijke personen, die beslist in den knaap Reinier Koster her kennen. Aan den anderen kant komt de twijfel nog om den hoek gluren en wordt versterkt door de verklaringen van den commissaris van politie uit Beveren Waes en den ventenden klompenhandelaar. We zullen dus kalm moeten afwachten, welk licht door nader onderzoek in deze zaak zal worden ontstoken. De ontvoering te s-G r a v e n h a ge. Uit de berichten aangaande de ontvoering van twee kinderen op den Loosduinschen Weg te 's-Gravenhage, zou men hebben kunnen opmaken dat de moeder hier in haar recht was, en dat de vader zijn kinderen in den steek had gelaten enz. Dit is, volgens de Res. 2ode, echter geenszins het geval. De vader, die naar Amerika ging om zijn brood te verdienen, heeft zijn kinderen uit besteed. Hij bleef zich echter steeds met hen bemoeien en zond geregeld geld voor hen'over. Het zaakje zal voor de vrouw in kwestie wellicht een staartje krjjgen, daar zij allerminst gerechtigd was tot haar optreden. Amsterdamsche bladen. Naar aanlei ding van de mededeeling van 4,De Tijd" omtrent een vermeende samensmelting van het „Handels blad" met de „Telegraaf," zegt het „Hbl.": „Het bericht is ten eenenmale onjuist, er be staat geen enkel voornemen bij onze directie of bij onze aandeelhouders om eenigen stap in een dergelijke richting te doen." „Het Volk" zegt naar aanleiding van het „Tijd" bericht „Ook ons waren dergelijke geruchten ter oore gekomen. Wij hadden echter niet genoeg grond onder de voeten, om er publiciteit aan te geven. Nu er intussehen toch over geschreven wordt, maken wij tevens melding van geruchten van nog wijder strekking, die de ronde doen. Men zegt hl., dat na de samensmelting van „Echo" en „Cou rant" nu ook een samensmelting van de „Courant" met het „Nieuwsblad voor Nederland" te wach ten staat en dat de gansche onderneming yan het „volksblad" dan gevestigd zou worden in het gebouw van het „Nieuwsblad" aan den Nieu- wezjjds Voorburgwal." Wolven in Spanje. Men seint uit Fer- rol, dat de overstroomingen in Spenje gevolgd zijn door zulk een verschrikkelijke koude dat de wolven door honger uit de bosschen zijn verjaagd en tot in de steden binnendringen. Verscheidene menschen op het land zijn reeds door wolven aangevallen; een hunner werd ver scheurd. Muiterij. Naar uit Norfolk (Virginia) wordt gemeld, zijn 200 man van het Amerikaansche oor logsschip „Vermontaan het muiten geslagen, 'Wegens het bevel, om zich met typhus-serum te laten inënten. De muiters werden door officieren en manschappen van andere oorlogsschepen over meesterd en in de boeien geslagen. Groote diefstal. Op het slot Ferrières (dep. Seine en Marne), waar koning Wilhelm in den jare 1870 een tydlang z\jn hoofdkwartier had en dat thans aan de familie Rothschild be hoort, is in den nacht van Woensdag, een brutale nbraak gepleegd. Niettegenstaande alle voorzorgs maatregelen zijn dieven erin geslaagd zich toegang te verschaffen en uit een brandkast 300.000 francs aan zilver te stelen. Daarmee waren de schurken nog niet tevreden; in het z.g. vorsten-salon heb ben zij een kostbare schildery geheel in stukken gesneden i Jeugdige booswichten. In de indus trieschool van Meath-County, Ierland, hebben Woensdag twee scholieren hun 27-jarigen onder wijzer, John Kelly, doodgeslagen. Toen de leeraar de speelplaats der school overstak, sloop een der jongens achter hem en bracht hem een hevigen slag met een stomp voorwerp op het achterhoofd toe, zoodat de ongelukkige bewusteloos ter aarde stortte, waarop de andere jongen met een knup pel op den hulpeloozen onderwijzer toesloeg. Zes andere scholieren moeten hem tegelijkertijd met hun hakken hebben bewerkt. De onderwijzer herkreeg zijn bewustzijn niet meerde jonge moordenaars hadden hem de hersens ingeslagen. De twee raddraaiers namen de vlucht, maar wer den later door de politie opgepakt. Geen der jongens is ouder dan 16 jaar. Door het rechterlijk onderzoek kwam uit, dat acht der knapen, vijf onder en drie boven zestien jaar, hadden samengespannen om den jongen onderwijzer te dooden, wijl hij hen af en toe sloeg. Een der knapen velde hem eensklaps neer door een geduchten slag met een bezem op zijn hoofd en op den grond liggende werd hij afge maakt met een slinger en een teerkwast. Andere knapen, die dat woeste tooneel aanzagen, werden bedreigd, als zij de misdadigers gingen verklap pen. Bevende van angst vertelden zij het gebeurde aan den magistraat, die alle acht kleine misda digers wegen» doodslag naar het crimineele gerecht verwees. Het speelhol-proces dat te Dussel- dorf is gevoerd, is thans geëindigd. Zooals men zich zal herinneren, stonden daar vier personen terecht, die ook in Amsterdam bekend waren uit de dagen der speelholen-kwestie, aangeklaagd van het gelegenheid geven tot hazardspel, wat door de wet is verboden. Dr. Schroeder, de hoofdschuldige, werd veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf en een boete van 1800 gul den. De andere beklaagden kregen 14 dagen of een maand. Door een neger gepakt- Toen een ren- teniersteir te Berlijn, mevrouw Alt, zich Maan dag op consult bij een dokter wilde begeven, werd zij op de trap van diens huis door een jon gen kerel overvallen, die haar een handtasch, waarin zich een portamonnaie met 300 Mark bevond, uit de hand rukte en de vlucht nam. Op het hulpgeroep der beroofde dame kwam ten neger toesnellen, die in hetzelfde huis in be trekking is, en begon den roover te achtervolgen. Pas verscheidene straten verder kon hij den vluch teling grijpen. Hij hield den dief zoo lang vast, tot er een agent kwam, die de goede vangst van hem overnam. Miniatuurstaatjes in Europa en de kleinste republiek. Europa bezit eenige miniatuurstaatjes, deels vorstendommen, deels republieken. Vorstendommen zijn de staatjes: Liechtenstein 132 K. M. 2 (pl.m. 9400 inwoners) op de grens van Zwitserland en Vorarlberg gele gen, een constitutioneele monarchie, en Monaco, een onbeperkte erfelijke monarchie 21.6 KM2. groot en met ruim 15.000 inwoners. Republieken zijn San-Marino in de Apennijnen en onder pro tectoraat van Italië, 60 KM2. met 9500 inwoners en Andorra aan de zuidzijde der oostelijke Pyre neeën, in het dal der Baliro (een bijstroom der Segre.) Deze republiek heeft een oppervlakte van 452 KM2. en bestaat uit 6 gemeenten, te zamen met ongeveer 5200 inwoners. Het is een boeren republiek, die als neutraal gebied wordt beschouwd, staande onder het gemeenschappelijk protectoraat van Frankrijk en den bisschop van Urgel. Deze republiek wordt door een algemeenen raad van 24 medeleden geregeerd president is de eerste syndicus, die de uitvoerende macht heeft. Evenwel, er beslaat een nog kleinere republiek in Europa, die zeker de kleinste der aarde is. Op twaalf K.M. alstands van de Sardinische kust ligt in de Middellandsche Zee het eilandje Tavolara, een der Bucinarische eilanden, slechts 2 K. M. breed, met een oppervlakte van 6.1 KM2., en be woond door pl.m. 180 zielen. Dit eilandje heeft een republikeinschen regeeringsvorm. Karei Albert erkende in 1836 de zelfstandigheid van dit eiland een zekere Bartoleomi trad er als koning op, onder den naam van Paul I en regeerde 50 jaren zijn koninkrijk. Hij stierf den 30en Mei 1882. Bij zijn overlijden sprak hij den wensch uit, dat met een van zijn bloedverwanten hem zou opvolgen, maar dat de bevolking zichzelf zou regeeren. Die wensch werd vervuld, en in 1886 werd openlijk door de Tavolaraners de republiek uitgeroepen. Volgens de staatsregeling wordt de president voor 10 jaren gekozen. Opmerkelijk is het dat in dezen staat ook de vrouwen het kiesrecht bezitten. Ten slotte noemen wy nog Moresnet, dat in het Z. O. bij Vaals aan Limburg grenst. Op de grens van Nederland heeft men hier het »vier- landenpunt," waar vier landenNederland, Prui sen, Moresnet en België samenkomenMoresnet, 550 HA. groot met pl.m. 1193 inw., was bij de vaststelling der kaart van Europa op het Weener Congres in 1815 over het hoofd gezien. Wegens de galmeigroeven was het een begeerd gebied. Het werd nu als een onzijdig gebied beschouwd, dat sedert 1841 een eigen bestuur heeft onder een burgemeester en een raad. Evenwel hebben België eu Pruisen er beide invloed. In 1905 zijn onder handelingen tusschen beide landen begonnen, om den politieken toestand van dit vergeten gebied te regelen. (Zie nader hierover in Hoch, Un terri- (Oire oublié au centre de 1'Europe (Bern 1881) en Spandau, Zur GeSchichte von Neutral-Moresnet, (Aken 1904) (Vr. v. d. D.) Weer bericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 Febr. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.2 te Munchen. Laagste barometerstand 742.0 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van den volgenden dagzwakke tot matigen meest zuidelijke wind, toenemende bewolking, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie: honden halsband, kimdersehoentje, ceintuur. Terug te beikomen aan de volgende adressen: damesportemon. met geld, de Haas, L. Nieuwstr. 31duif, gemerkt, Verhoedkx, Putterhoeksche str. 3; huissleutel, v. Rest, Hoogstr. 107; poirtemon. met geld, Verboom, Stationsstr. 16*idem, Sol- le veld, Nassaustr. 23; gouden oorknopje en zilv. collier, v. Noort, O. Sluis 8; gouden ring met letters, Bosman, Kethelweg 1; R. K. kerkboekje, Kloos, Oostsingel 37muziekboek, v. Slobbe, Kort- landstr. 3; jongensjasje, Krommenhoek, Adria- nastr. 17; sleutel, v. Hage; Grofbaan 17. Oraa j e- V ereeniging. Men verzoekt ons te willen meedeelen, dat dit jaar door de Oranje-Vereeniging voor hare leden in ieder getval een extra feest zal worden georga niseerd. Het dagelijfcsch bestuur der Oranje-Vereeniging meent van bovenstaande te moeten kennis geven, opdat hare leden niet zullen veronderstellen, dat tengevolge van de liquidatie der Officieren-Ver- eeniging een extra feest, waarbij hare leden groote voorrechten genieten, zou achterwege blijven. Devastgesteldekiezersl ij stenvoor de alhier gevestigde Kamers van Arbeid, welke thans ter gemeente-secretarie (afd. Bevolking) ter inzage liggen, bevatten voor de Kamer van de Bouwbedrijven, patroons 78 en werklieden 655 kiezers, en voor de Kamer van Voedings- en Genotmiddelep, patroons 63 en werklieden 453 kiezers. Giste r-m iddagisbijeenbewonervan de He ere nst raat een wekkerklokje ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. D o o r d e p o 1 i t i e z ij n g i s t e r-a v 0 n'd a a n- gehouden twee jongens van 13- en 15-jarigen leeftijd die bij; zich hadden een emmer en een partijtje oud ijizer dat zij van een wagen in de Baan hadden ontvreemd. De voorwerpen zijn in heslag genomen en de jongens voorloopig aan de ouders weergegeven. UIT ROTTERDAM. Bij het ophijschen van een ijzeren bak met duizend kilogram steenkolen, uit het laadruim van het in de Binnenhaven te Rotterdam liggende stoomschip „Hermina," is gisteren-nacht de staaldraad, waaraan de bak hing, gebroken. De bootwerkers H. C. van den B. en M. van der S. kwamen met den vallenden bak in aanraking. Eerstgenoemde, die ernstig aan het hoofd verwond werd, is in het Ziekenhuis opgenomen, de an dere is, na in die inrichting verbonden te zijn, naar zyn woning vervoerd. Hij werd inwendig gekwetst. AGENDA VAN V ERG ADERINGEN ENZ. Schiedam. Zondag 12i/a u. Stedelijk Museum Doeleplein. Dinsdag 20 Februari. 2 u. Gemeenteraad. Woensdag 24 u. Stedelijk Museum Doeleplein. Rotterdam. Zondag 18 Fob. 21/2 u. Concertvereen. Wolff-- Verhey". 5e namiddag-concert. „Gemengd Koor". Uitvoering van »Judith". De zangvereeniging vGemengd Koor" alhier, gaf gisterenavond in de flink bezette zaal der Officierenvereen. eene uitvoering van het oratori um sJudith" van August Klughardt. Deze com ponist, geb. in 1847 en gestorven in 1902 als hof-kapelmeester te Dessau, behoort tot de nieuw- romantische richting van Wagner en Liszt, en raakte eerst, nadat reeds vele liederen, eenige symphomën, ouverturen, opera's enz. van hem ver schenen waren, tot algemeene bekendheid door zijn oratorium »die Zerstörung Jerusalems". Daar in voerde hy dezen ouden kunstvorm op nieuwe banen, vooral door de pakkende dramatische be handeling der stof en het aanwenden van leid motieven. Dit werk veroverde in korten tijd alle groote concertzalen van Duitschland, en is ook hier te lande herhaaldelijk met groot succes uit gevoerd. sJudith", zijn volgend oratorium en laat ste groote werk, heeft niet dien verbazenden op gang gemaakt, ook niet in ons land, hoewel het in geen enkel opzicht voor het eerstgenoemde onderdoet, maar het in grootschheid van opbouw, in orkest- en koorbewerking zelfs overtreft. Het toonwerk behandelt de ons uit de H. Schrift bekende geschiedenis der vrome, schoone Israëlitische weduwe Judith, die zich, begaan met het lot van haar door eene aanzienlijke Assyri- sche legermacht bedreigd volk, in het legerkamp van Holofernes begeeft en dezen veld heer der Assy riërs met zijn eigen zwaard het hoofd afslaat. Deze stof is door Klughardt bewerkt in eene reeks drama tische tafereelen, waarin koor en solisten hande lend optreden, terwijl, waar de samenhang het vordert, eenige uitgebreide orchestrale tusschen- spelen verschillende scènes verbinden. Onder de leidmotieven, die het geheele werk door, al dan niet rhytmisch en harmonisch gewijzigd, telkens terugkeeren en waarvan er eenige reeds in t korte voorspel worden geëxposeerd, zijn wel de voor naamste het strakke, geweldige Holofernesmotief en het in scherpe tegenstellling daarmede zoo lieflijke, wonderteere Judithmotief. Klughardt heeft met zijne duidelijksprekende motieven en zijn gelukkig gevonden rijke thema's, met groote virtuositeit in de meest samengestelde contra- punctische vormen bewerkt, een grootsch werk gecomponeerd, dat aan solisten, koor en orkest de zwaarste eischen stelt, maar bij eene goede uit voering op het publiek een grooten indruk moet maken. En süemengd Koor" mag gelukgewenscbt worden, dat deze uitvoering over het algemeen aan deze zware eischen wèl heeft voldaan. Het zal wel overbodig zijn en 't zou ook te uitvoerig worden, een compleet overzicht van den muzikalen inhoud te gevenhet tekstboekje bevatte een duidelijke inleiding tot het werk. Van de solisten dient in de eerste plaats onge twijfeld genoemd de bariton, Gerard Zalsman. Prachtig bij stem gaf hij zijne echt dramatische Holofernespartij met alle vereischte gevoelsnuan- ceenngen weer: forsch en grimmig, als hij de Joden bedreigt (in 2); week, waar hij (in 5) medelijden met hen gevoelt, maar terstond weer opbruischend in ongetemde kracht en trots, waar hy zelfs hun God den krijg verklaartbeurtelings hartstochtelijk en teeder in zijn liefdesduet met Judith (in 7), gaf hij ons het plastisch beeld van den trotschen overweldiger. De tweede hoofdpartij, die van Judith, werd gezongen door Mevrouw Diamant—Taverne. Op een enkele kleine weifeling na, mocht ook de vertolking dezer partij zeer goed heetenvooral bekoorden de diepere tonen van haar mezzo sopraan geluid. Het best vonden wij haar in het duet met Holofernes en in het geestdriftige triomf lied (in 10). Mevrouw Keemanv. d. Hell, die de partij van Abra, Judiths dienstmaagd, vervulde, beschikt over een glanzende sopraanstem van grooten om vang, die zij met zeer goed ontwikkelde zang kunst weet te gebruiken. De coloratuur in het prijslied ter eere van holofernes (in 7) was een weelde voor het oor. Het ietwat vlakke orgaan van den tenorsolist, den heer A. Chabot, (Achior) scheen tegen het krachtige spotkoor der krijgsoversten (in 2) niet geheel opgewassen. Toch had hij in de meer ge dragen, lyrische gedeelten zijner party wel goede momenten. »Gemengd Koor" telt onder zijne leden zeer goede krachten van het dameskoor dienen vooral de alten genoemd, wier volle klank o.a. verras send schoon uitkwam in de passage nAssur kam vom Gebmge her" in het slotkoor no 10. Van het mannenkoor klonken de tenoren fraaier dan de bassen, die nog al eens aan adel van klank tekort schoten, 'tgeen vooral merkbaar was in de koor- baspassages der »Altesten von Bethulien". Overi gens weiden de meest zeer zware koreu met ze kerheid en zuiver gezongen, zoo het driemaal telkens in anderen toonsoort herhaalde koraal in 3 en 4, eindigend in het mooie polyphone slot, het door den componist in zoo prachngen climax opgebouwde ensemble van soloterzet en koor aan het einde van het eerste deel en het trots de coupure nog reusachtige slotkoor met de grootsche figurenryke slotfuga. Vermelding verdient nog het zeer fyn gezongen lieflijke vrouwenkoor in 6, door den Reigen van het orkest met heel mooien klank ingeleid. De begeleiding van het geheel was opgedragen aan strijkkwintet en piano. Het spreekt vanzelf, dat dit ensemble ons volstrekt niet al de schoon heden der volledige orkestpartituur kon geven aan deze omstandigheid zullen wy ook wel het gemis moeten wijten van een groot gedeelte der bovengenoemde orkestintermezzi. Maar wat het ensemble praesteerde, was meestal zeer goed, al merkten wy wel ons oneffenheden in snelle passa ges en al ontbrak het nu en dan aan lenige volg zaamheid bij geoorloofde (en ook soms ongeoor loofde) vrijheden in maat en rhytmus der zang solisten. Een afzonderlijk woord van hulde aan den solo-violist en -cellist, die menige fijne passa ge in begeleiding of obligaat smaakvol releveerden, en vooral aan den pianist, den he^r G. Marcus, die zijn zware taak uitstekend vervulde. Voor den directeur, den heer Diamant, die het geheel met vaste hand leidde, moet het een groote voldoening zijn geweest, dat de ongetwijfeld enor me moeiten, door hem aan de voorbereiding van koor en orkest besteed, door zulk een schoonen uitslag zijn bekroond. ANGERS, 16 Febr. Volgens berichten hieeft het mijn werkerscongres zich in beginsel voor de alge meene mijnwerkerss taking verklaard en bestond er slechts verschil van meaning over den .latum, waarop de staking zal beginnen. Over deze kwes tie was toen syndicaatsgewijze en hoofdelijk ge sterad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2