Dagblad voor Schiedam en Omstreken. TWEEDE BLAD. 35ste Jaargang Zaterdag 17 Februari 1912 No. 10247. Gemengd Nieuws. r FEUILLETON' Het Spookkasteel n 0F De roovers van het kasteel d'Herneuse. van dengene,die^rich* hee^m106^® luitena!lt van nw kanteel eeft meester gemaakt Nieuwe beproevingen wachten {Hhutit mrvolgfII. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal.' Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bi 1- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Relletjes. Te Noordwolde (Fr.) wordt een actie gevoerd tegen de huisindustrie. Nadat er reeds eerder gewelddadigheden waren voorgeko men, is Dinsdagavond de woning van den thuis werker K. Stuiver met steenen gebombardeerd, welke uit een weg waren opgebroken. De po litie, ofschoon onmachtig tegen een aantal van ongeveer 200 werklieden te kunnen optreden, wist toch één in arrest te nemen en beslag te leggen op een aantal petten en 3 fietsen, welke in overhaasten aftocht werden achtergelaten. Treinbotsing. Men meldt ons uit Drie bergen Gisternacht ten één uur heeft op het rangeer terrein der S. S. te Baarn Utrecht), een vrij ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, dat zich als volgt heeft toegedragen Trein no. 1046 van Emmerik reed op den ge wonen tijd binnen en liep door een verkeerden wisselstand in volle vaart tegen een gereedstaand treindeel van trein no. 1658, bestemd voor Am sterdam. Er hadden geen persoonlijke ongevallen plaats en het treinpersoneel kwam met den schrik vrij. De verwoesting is echter groot. Van het aangereden treindeel zit de eerste waggon boven op de locomotief, welke ernstig beschadigd is. Zes waggons van trein no. 1646 zijn totaal versplinterd en vele andere eveneens zwaar beschadigd en ontspoord. Seinpalen en palen der electrische verlichting werden omge worpen, zoodat alles in duister gehuld werd. Bet geheel levert een treurigen aanblik van ver nieling en verwoesting. Omstreeks drie uur arriveerde de werkwagen uit Utrecht met ingenieurs en werklieden en werd met het opruimingswerk aangevangen, zoo dat ongeveer 7 uur v.m. de hoofdsporen wederom vrij waren. De loop der personentreinen onder vond dan ook geen directe belemmering. Inbraak. In de tijdelijk onbewoonde villa van de wed. C. Terpstra, te Kortenhoef, is, naar thans Week, Zondag j.l. inbraak en diefstal gepleegd. Ontvreemd zijn eenige oud-Japansch porseleinen borden, kommen, enz., voorts zilveren voorwerpen, W-O- 2 gedreven zilveren Friesche boerenjongens bakjes, waarvan een met kraamkamer- en de ander met jachtvoorstelling. De totale waarde van iet vermiste wordt geschat op ongeveer f1500. De politie meent de daders op het spoor te zijn. (Hdbl.) Locomotief in brand. Men schrijft ons dd. 15 Februari Door het droogloopen der wielen van den Naar het Fraribch van Noël Gauloxs. 39) hfiMavan1 t£ïferneUSe raadde ongetwijfeld wat Si arm In zei^f' legde de hand °P Wie is die man van uw kasteel, die uwen vader en freule Isa bella uwe zuster gevangen houdt... Deze man. d en zijne gezellen Le Truand noemen, heeft ahes ontworpen en uitgevoerd. Hij heeft mijne viouw gemarteld, hij heeft allerlei misdaden beuren*311'Maai' DU Diet m66r ge~ wif.ATluand kon uit de beweging, die deze °lden vei'gezelde wel opmaken, dat zijn laat- stejrur geslagen was. 0"ev SI ?W hoofd> Zeide Marcel, ge spreekt me bied ip !fVen Van dezen ongelukkige. Ik ver fan oL i18111,.111111 teraken, Bind hemHij ons van dienst zijn. bad,6 naxrfhfi6 h°01 Zaa,1?die' Daar hi;i geen boeien daarmede !,grtel vaü Le Tmaild en bond ede zijn polsen en voeten vast. tender van sneltrein no. 147, die om 4.47 uit Assen moet vertrekken, geraakte het heele ach tergedeeite der locomotief in brand. De brand werd gebluscht, doch de trein moest met 25 minuten vertraging uit Assen vertrekken. Een vermetel plan. Dezer dagen zal de heer W. J. Kruyer, officier bij de Maatschappij Zeeland, in een open motorboot van 38 voet den overtocht probeeren van Folkestone naar Vlis- singen. Inbreker aangehouden. Sedert eeni- gen tijd leverden de ofl'erbussen in de katholieke kerk H. Antonius Abt, aan den Seheveningschen weg, tegen de gewoonte, weinig of niets op Op den dag werd een oog in 't zeil gehouden en men vergewiste er zich van dat 's nacht de kerk goed gesloten werd. Desondank bleven de bussen ledig. Ter oplossing van dit raadsel liet de inspecteur van politie Lenderink zich met twee agenten 's nachts in de kerk opsluiten. In den vorigen nacht te half twee ure hoorde men geritsel en werd de kerkdeur geopend. Er kwam iemand binnen die zich naar de offerbus sen begaf en terwijl hif nog met het ledigen er van bezig was, werd hij door de politie gegrepen. De dader bleek te zijn de waker N. van den Eer sten '»-Gi avenhaagscben Nachtveiligheidsdienst. Op hem werd een aantal zeer praktische werk tuigen bevonden om offerbussen leeg te visschen of leeg te halen op zoodanige wijze dat de pen ningen niet in de offerbus, maar in een door hem in de sleuf gestoken, van onderen gesloten, buis terecht kwamen. Hij was in de kerk gekomen met een valschen sleutel. Een n i e u w e m o d e. Als wij de dagbladen mogen gelooven, dan hebben de officieren van bet Pruisische garde-regiment te Potsdam iets nieuws Mntdekt, n.l. in plaats van met een hond, met een getemd wild dier te gaan wandelen. Het 's op 't oogenblik mode. Luitenant graaf Hoick, de bekende heerrijder, heeft een jongen leeuw getemd, die hem overal volgt. Luitenant graaf Hohberg heeft een beer afgericht, een ander of- ticier wandelt met een wilde kat. In het eerste garde-regiment heeft men een kraai, die de parademarsch bedriegelijk nabootst. In geïllustreerde bladen ziet men den keizer met zijn staf naar de verrichtingen van dezen kraai kijken. Zijne Majesteit schijm er dus veel plezier in te hebben, aldus schrijft de »Etoile Beige." Ontspoord. Uit New York wordt aan de Lokal-Anzeiger geseind: De Pensylvanische snel trein is in de buurt van Altona ontspoord. 10 wagens vielen van een steilen dijk naar beneden. Vier reizigers zijn dood uit de puinhoopen te voorschijn gehaald, terwijl, voor zoover men op het oogenblik weet, ongeveer 40 personen gewond zijn, w.o. eenigen zeer ernstig. Als oorzaak van de ramp wordt genoemd, dat bij het nemen van een steile helling de koppeling brak, waardoor de laatste 10 wagens met staede toenemende snelheid Goed, zeide de graaf. Later moet ge maar eens juist vertellen hoe alles gebeurd is. Rondom hen hoorden zij taxiën kraken, en het geluid van haastige stappen. De boeren, die bij de plotselinge verschijning van den rid der op de vlucht waren gegaan, kwamen weer terug. Toen zij Ferré zagen spreken met dengene, dien zij voor een spook hadden gehouden, ver dween hun schrik. De abbé van Saint-Corneille, pastoor Norren- get, ^mevrouw de Bethencourt en de edellieden, die gioote moeite hadden gehad om de boeren weei bij elkander te krijgen, naderden den drui- densteen. Mijnheer Marcel! riep de pastoor uit, toen n a deJlgerJe' met wien Ferré sprak herkend. a p ,God zij gedankt! Ge zijt dus niet dooi de Engelschen gedood niet veel1 SCheelde een maand of tien geleden mhn ^p,-h7nargewond en ik dacht dat ik bij mp oveibienging naar Londen er het leven ma'u omriatlleteni Ik heratelde echter spoedig, maai omdat ik het hooge losgeld, dat men eischte met wilde betalen, was ik bevreesd niet spoedig meei naar Frankrijk te zullen terug- keeien. Eindelijk na twaalf maanden in ge vangenschap te hebben doorgebracht, mishandeld en nauwkeurig bewaakt, heb ik kans gezien te ontsnappen en hier ben. naar beneden gleden en ten slotte uit het spoor liepen. Het geheugen verloren. Maandagnacht kwam een dame, in groote angst verkeerend, een politie-posthuis te Marseille binnenstormen. Zij vroeg om bescherming, daar zij door boosdoeners werd achtervolgd. Men begon haar vragen te stellen, doch kreeg daarop niet het gewenschte ant woord. De dame scheen plotseling haar geheugen te hebben verloren. Zij kon niet zeggen wie zij was, noch vanwaar zij kwam. Zij is ongeveer veertig jaar oud en zeer chic gekleed. Men meent, dat het een dame uit de hoogeie kringen is. Zij gaf uit het geen zij kon mededeelen blijk, van zeer ontwikkeld te zijn. Het eenige wat zij wist, is dat zij een weduwe is van een Engelsche graaf. In eeu portemonnaie, die zij bij zich had, bevond zich slechts weinig geld. In een ring, die zij aan den vinger droeg, stond gegraveerd 6 M. TO 7/6 April 1882. De ongelukkige is voorloopig onder dak gebracht. Spionnage. De onthullingen van den cor respondent van de Daily Express" hebben de »Hamburger Nachrichten" aanleiding gegeven een onderzoek in te stellen. Het blad meldt, dat Verrue dezelfde is als Rue. Hij moet 't beter hebben ge vonden zijn naam te veranderen na zijn avonturen in België en was dan ook te Hamburg bekend als Rue uit Aken. Volgens het Brusselsche gevange- nisregister heet hij Verrue, geboren te Kortrijk, Verrue s geschiedenis, door hem aan de uNach- richten" verteld, luidt als volgt In 1967 werd ik in Hamburg aangesteld als vertegenwoordiger van een Engelsche brouwerij. In November van dat jaar schreef een directeur dier brouwerij mij, of ik in dienst wilde treden van het Engelsche inlichtingendeparteinent. In 't begin van 1908 ging ik naar Londen, waar de directeur voornoemd, mij voorstelde op het minis terie van Oorlog. Ik werd tegen 250 per jaar aangesteld als spion. De volgende drie jaar woonde ik in Duitschland, en ofschoon ik verschillende rapporten zond, die meest over de algemeene politiek handelden, hoorde ik niets van het minis terie. Aan het einde van 1909 werd ik onder bevel van een anderen officier gesteld, die mijn salaris tot de helft verminderde. In April 1910 werd ik door de brouwerij ontslagen. Waarom weet ik niet. Een 14 dagen later werd mij door het Engelsche ministerie van Oorlog medegedeeld, dat mijn salaris ophield, doch dat men mij zou betalen, indien ik iets zond. In dienzelfden tijd noodzaakten familiegeschillen mij op reis te gaan. Ik kwam ook te Brussel, waar ik een engagement aan nam als spion in het belang van Duitschland. Ondanks dit, bleef Verrue nog in connectie met Engeland. Hij werkte voor het Engelsche minis terie van Oorlog in 1910 en 1911, maar werd slecht betaald. Terwijl ik in een klein Hollandsch grensplaatsje leefde, kreeg ik bevel van het Engelsche ministe rie om naar Borkum te gaan, om te zien, wat daar gebeurd was sedert 1910, toen kapitein Ik weet het Heb moed, mijn zoon, God zal u niet ver laten..,. Pierre Gille naderde Ferré. Deze man heeft onze geheimen vernomen. Hij moet dus sterven. De reus keek hem op zulk een manier aan, dat de kruidenier bang werd en achteruitweek. Hij ging weer naar den avonturier toe, met wien hij zich reeds langen tijd onderhouden bad. Een onbekende heeft zich hier ingedron gen, alles gehoord, wat we gezegd hebben en gezien wie hier waren. Hij kan ons herken nen alles over vertellen. Ik hoop, dat men hem op zal hangen te gelijk met dengene, die uit dien boom sprong. Men schijnt hiertoe niet gestemd te zijn Zoo! Zoo! Nu, we zullen zien. De avonturier en de burger gingen vervolgens van groep tot groep en zeiden overal zachtjes enkele woorden. De menigte werd opgewon den en men hoorde hier en daar een gesmoord rumoer. Guillaume zie toch eens wat die menschen willen zeide de de abbé van Saint-Corneille tot Guillaume aux Alouettes. Eenige oogenblikken later kwam deze terug met bezorgd uiterlijk. Onze makkers ei-clien dat terstond de twee mannen, die hier binnengedrongen zijn, worden ter dood gebracht. Zij vreezen verraad en zijn zeer opgewonden. Trinck en luitenant Brandon gearresteerd waren. Ik schreef terug bereid ye zijn', doch kreeg geen schriftelijk antwoord. Den 30en Juli echter kwam een man. die zich Martin noemde, bij mij. Hij deelde mij mede gezonden te zijn door den En gelschen inlichtingendienst. Toen hij later gear resteerd was, zag ik, dat Martin en Stewart een en dezelfde persoon was. Hij gaf mij 15 namens den inlichtingendienst en vroeg mij met hem te reizen naar Bremen, Hamburg, Kiel en Wilhelmshaven. Toen wij te Bremen aankwamen, bleef Martin daar, terwijl ik voor hem naar Wilhelmshaven ging. Dit ge schiedde om enkele vragen over de Üuitsche de- fentie te kunnen beantwoorden, die hij mij gesteld had. Dit was op 't oogenblik, dat de houding tusschen Duitschland en Engeland zoo gespan nen was. Verrue, die dus bekend had voor twee landen te spionneeren, ging nu als volgt verder Ik ben geen Engelschman en heb geen ver plichtingen jegens Engeland. Integendeel. De Engelschen hebben mij slecht behandeld. Ik werd veel beter behandeld door Duitschland en mijn plicht was dus om dat land te vrijwaren van spionnage. De Engelsche pers is verkeerd in haar oordeel, waar zij schrijft, dat Stuart alleen op mijn mon delinge verklaring verooi deeld werd. Mijn ver klaring was gebaseerd op onaantastbare schrifte lijke stukken. Engelschen mogen aan mijn geloof waardigheid twijfelen De uitspraak van het Hof te Leipzig bewijst mijn geloofwaardigheid. Verrue zeide onomwonden, dat Stewart schuldig was. Hij voerde daarvoor 7 punten aan lo. S ewart kwam tot mij namens de inlichtingendienst; 2o. ik zag onmiddellijk, dat hij zich vermomd had 3o. hij gaf mij 15, waarvoor hij twee kwitanties vroeg, die hij in mijn legenwoordigheid naar Londen stuurde; 4o. Stewart gaf oflj een tele gram-adres, waarvan ik gebruik kon maken voor telegrammen, bestemd voor den inlichtingendienst 5o. Stewart had in Bremen in twee hotels een kamer 6o. hij zeide mij zich uit te zullen geven voor handelsreiziger 7o. hij sprak met mij over een rapport, dat ik aan den inlichtingendienst had gezonden over den spion Schultz. Stewart kwam naar mij toe, zeide Verrue ten slotte. Hij beklaagde er zich over sedert 1911 gevolgd te wordt door Engelsche detectives. De Berlijnsche correspondent van de Daily- Express" voegt aan bovenstaand toe, dat het ver klaarbaar is, waarom Stewart werd gevangen ge nomen en men den spion en verrader Verrue liet loopen. 't Geheele verhaal behalve, de bekentenis omtrent hemzelf, is wat feiten-materiaal betreft waardeloos. Een ding mag wel goed in 't oog worden gehouden, zegt de correspondent, en dat is, dat Verrue eerst na de arrestatie van Stewart zag, dat deze en Martin dezelfde persoon was, ofschoon Martin er geheel anders uitzag. Dit was het cardinale punt in het proces en men begrijpt nu, dat men de verklaring van een man als Verrue in dezen als de juiste erkende. De kruidenier en de avonturier, die weer naar hun plaats gegaan waren bij den druidensteen tusschen den groep der aanvoerders wisselen een blik van verstandhouding. Marcel d'Herneuse ter dood brengen Maar zij zijn krankzinnigzeide mevrouw de Béthencourt, terwijl zij zich tot Guilaume aux Alouettes wendde. Mijne vrienden, voegde zij er op flinken toon aan toe, zich tot de menigte keerend, de ridder hier is heer Marcel d'Herneuse. Hij is een der onzen. Wat den andere betreft zij wees op Le Truand die op den grond lag uit gestrekt met hem kunt ge doen, wat recht en billijk is. Pardon, Mevrouwzeide Marcel. Deze man is de gevangene van Ferre, die hem aan mij gegeven heeft en ik verlang, dat hem geen leed zal geschieden. Zijt ge bfi ons gekomen om ons aan uw wil te doen gehoorzamen, antwoordde de avon turier brutaal, terwijl hij den kruidenier aan stiet. Die man zal ophangen worden Hij kwam vooruit om Le Truand beet te pak- ken. Marcel d'Herneuse glinlachte op een eigen aardige wijze en toen de avonturier zich bukte, greep hij hem in den nek en wierp hem een meter of vijf, zes verder voor den grond met de beenen in de hoogte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5