Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Vfaag bij Uw «Ji/ANflOUTEM'S en vergelijk oleze Zuiver Overal verkrijgbaar. winkelier een bus met andere soorten van olenzelfden prijs Het is zeker dat 6e ze dan blij ft drinken.- Goed en Goedkoop X K° bus ƒ1.50 X., -0.80 XK? bus/Ö.42 Xo.. -0.18 35ste Jaargang. Dinsdag 20 Februari 1012. No. 10249. Buitenlandsch Nieuws. FE ÜILLETON. Het Spookkasteel De roovers van het kasteel d'Herneuse. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50, PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst b i I- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DE OORLOG TUSSCUEN ITALIË EN TURKIJE. Uit Lohiea wordt d.d. Februari gemeld Er wordt bericht, dat de Italianen 500 man geland hebben te Farsan (.hoofdplaats van de gelijknamige eilanden); nog 200 man zijn voor eenige dagen uit Mide vertrokken. ENDELAND. Er blijkt nog een gedeeltelijke overeenkomst tusschen mijneigenaars en mijnwerkers mogelijk in Lancashire, -ée Midlanden en Noord-W ales. Vandaag komt de verzoeningsraad van de ver bonden Britsche kolenmijnen te Londen bijleen. Mocht het deziein niet geluüken een schikking te treffen, dan is,, volgens de „Times", het «ogenblik voor den minister van handel gekomen pm be middelend op te treden. Het blad vindt, dat de regeering alvast in het Lagerhuis een debat over de kwestie moet openen. De vertegenwoordigers van mijneigenaars en mijnwerkers, die er in zit ten, kunnen dan het land op de hoogte brongen, waar het precies om gaat. Inmiddels neemt de regeering militaire maat- tegel-ein, vooral vooï Zuid-Wales. De minister v,an binnenlaadsche zaken heeft de directeuren van gevangenissen aangeschreven om voor drie maan den voorraad in te slaan. DUITSCHLAND. De weigering van den keizer, om den voor zitter en dein tweeden voorzitter van den Rijks dag te ontvangen, wordt, zooals te begrijpen is, door de pers gecommentarieerd. De „Lokal Anzeiger" vroeg het oordeel van eenige politici. Graaf Posadowsky deed uitkomen, dat een onvoltallig Rijksdag-presidium de anti- monarchale opvatting der sociaal-democraten de monstreert. De, keizer zou door dit onvoltallig presidium te ontvangen, deze anti-monarchale de monstratie indirect hebben erkend. De nationaal- liberaai Paasclhe zeide, dat de aangelegenheid van absoluut particulieren aard is, en dat het 'bezoek aan den keizer een hoffelijk karakter draagt. De weigering is pijnlijk, doch heeft poli tiek geen beteekanis en zal alleen het gevolg hebben, dat mem een volgendein keer eerst even ten Hove informeert, of de aanvrage om ont vangst z,al worden aangenomen. Fisclhbeok, de leider der vooruitstrevende volkspartij zegt, dat de geheele kwestie van particulieren aard is en Parlementair noch politic-k van eenige beiteekenis. Het was een dwaasheid te geloo-ven, dat het pre sidium hierom zijn ambt zou neerleggen. Heken Ertzberger daarentegen zeide: De kei- zw zou aan de Duitsohe sociaal-democratie en baar Rijksdagfractie een privilegie geven, laat °hs zeggen, om 'hem te bruskeeren, en dit is toch absoluut buitengesloten. Waarschijnlijk zul ten de beide niet-sociaal-democraten in het pre sidium uit de weigering van den keizer de juiste nonsequentie trekken, en niet eerst den 13en Maart afwachten om heen te gaan. OF Naar het Franach van Noël Gaulois. 41) Reeds vroeg was hij weer op de been. Ferré Was reeds uitgegaan om wat eetwaren te halen, die hy op de tafel legde. kasteel^eiT^' Ze^e 8ra£H hem, ik ga naar het Ik 8a met u mede, antwoordde de reus en hy greep een bijl, die nog grooter en zwaarder was dan die Meri gevonden bad bij het huisje van den melaatsche. Neen, zeide de graaf. Gij moet den gevan gene bewaken en alle strijdbare mannen uit deze streek verzamelen. Mij kent de kapitein der roovers niet. Ik zal hem gastvrijheid vragen en me op de hoogte stellen van de krachten, waarover hij beschikt. Le Truand richtte zich op, opende den mond a s om te spreken, doch hij schudde het hoofd en ml op den grond terug zonder een woord ge zegd te hebben. Hn als men er achter komt wie ge zijt 1 l ,[P berré tegen. Er zijn op het kasteel nog n v.a" uw va(ter; byna het geheele keu- keupersoneel is er nog. De „B. Z." heeft evenwel in het communiqué gelezen, dat de keizer het presidium wel zou hebben ontvangen, indien Sciheidemann er hij geweest ware. De sociaal-democratische partij in den Rijksdag zon haar philister-achtige beden kingen maa,r op zijde moeten gooien. Het trekt verder zoo de aandacht, dat Kaempf, voorzitter van den Duitschen Rijksdag, gisteren op zijn zeventigsten verjaardag, niet door den keizer is gefeliciteerd, en dat onder de talrijke eerbewijzen van alle zijden de universiteit benoemde hem tot doctor honoris causa in de rechten - een simpel visitekaartje van Bethmann diens gevoe lens moest vertolken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De koning van Bulgarije is gistermorgen te Weenen aangekomen en beeft voor bet stoffelijk overschot van Aehrenthal gebeden. De Fransche gezant heeft graaf Berchtold en gravin Aehrenthal de betuiging van deelneming van zijn regeering overgebracht. In de Kamer heeft de voorzitter op warme wijze hulde gebracht aan de nagedachtenis van graaf Aehrenthal. De minister-president heeft zich daarbij aangesloten. De Kamer zal, voor de begra- lenis plaats heeft gevonden, niet vergad ren. Baron Buriau, de voor beide staten van de monarchie gemeenschappelijke minister van fi nanciën, heeft den Keizer verzocht hem van zijn ambt te ontheffen, opdat er niet twee Hongaren een gemeenschappelijk ministerie zullen bezetten, wat het geval is sedert de benoeming van graaf Berchtold. Over graaf Berchtold, den opvolger van Ae- renthal als Oastenrijksch-Hongaarsch minister van Buitenlandsche Zaken, kunnen wij, nog het vol gende mededeelein. Hij werd in 1863 geboren als zoon van den Rijksraad-afgevaardigde graaf Sigismund Berch told en gravin Josefine Xrauttmansdorf, Hij be gon zijn diplomatieke loopbaan als secretaris van het Oostenrijksch-HiOiigaarschei gezantschap' te Pa rijs, ging in 1899 ais gezantscihap&raad naar Lon den en in 1903 in gelijke functie naar Peters burg. Destjjds was von Aenemfhal Oostenrijksoh-Hon- gaarsch gezant in de tsarenstad en toen deze in 1906 als minister van Buitenlandsche Zaken naar Weenen geroepeni werd, benoemde hij Berdh- told tot zijn opvolger. In Maart 1911 vroeg Berch told ontslag uit den diplomatieken dienst cm ziclh ge-heel te wijden aan het bestuur' van zijn uitgestrekte landerijen in Hongarije. Op zijn land goed B-uclilau had in September 1908 de samen komst van von Aerenthal met den toenmaiigen Russischen minister van Buitenlandsche Zaken, Iswolsky, plaats, die twee weken later door de annexatie van Bosnië en Herzegowina gevolgd werd. Graaf Berchtold wordt beschreven als een zeer beschaafd en ontwikkeld man, met groote voorliefde voor kunst en wetenschap. Hij is ge huwd met gravin Karolyi, een dochter van den Die zullen mij niet verraden I Maar als ge plotseling tegenover uwen vader komt te staan? Ja I Als God me niet helpt, zijn al mijn pogingen tevergeefsch. Ik vertrouw er gelukkig op, dat Hij mij zal bijstaan. Wanneer zult ge terugkomen Luister. Ik zal den nacht op d'Herneuse doorbrengen, het koste wat het koste. Verzamel gij zoo spoedig mogelijk onze vrienden. Kies degelijke en dappere menschen uit. Wanneer het goed donker is komt ge met hen bij den toegang tot het kasteel. Ik zal me dan bij u voegen of u de poort openen. Als ge mij vannacht niet ziet, trekt dan tegen den morgen af, wacht dan een dag, d -n zal ik hier bij u ko men, of mijn onderneming zal mislukt zijn en zal ik in handen van Valrocca gevallen zijn. Dan moet ge maar doen wat uw genegenheid voor en de mijnen u ingeeft te doen. Goed, heer. Maar ik zou toch liever heb ben, dat ge u niet in het hol van den leeuw zoudt wagen... Tot ziens Ferré. Bewaak uw gevangene goed en wees tijdig op de afgesproken plaats. De ridder ging heen. Ferré keek hem langen tijd na, en keerde slechts geluimd in zijne hut terug, waar hij Le Truand weer vond. Mijnheer Marcel wil, dat ge blijft leven ik zal u levend aan hem overleveren. Maar ik zweer je, als ge pogingen aanwendt om te ont snappen of een of andere streek wilt uithalen Oosten rij'ksch-Hongaarscben gevolmachtigde bij: het Congres te B-erlijm. MAROKKO. De „Matin" zegt, dat die onderhandelingen tus schen Frankrijk en Spanje betreffende hun rela ties in Marokko voor beide partijen in bevredigen den zin worden voortgezet. Spanje erkent het beginsel van ve-rgoeding voor de opofferingen door Frankrijk gedaan, ten einde de goedkeuring van Duitsdhland te verkrijgen voor de instelling van een Fransch protectoraat in Marokko. Spanje zal een deel van het gebied afstaan, dat voor haar gereserveerd werd door liet Spaanscih-Fransche verdrag van 1904. D-e be doelde streek ligt in het Zuiden van liet Feri- gebied. Het verdrag, waarover de heer Regnault, de Fransche gezant te Marokko met sultan Moelay Hafid zal onderhandelen bedoelt de erkenning van het Fransche protectoraat voor geheel Ma rokko. Nadat een overeenkomst tusschen Frankrijk en Spanje zal zijn tot stand gekomen zal de eerste den sultan mededeelen, dat hef Spaansche ge bied zal worden bestuurd door vertegenwoordigers van Spanje in samenwerking met een ambte naar dooi- Moelay Hafid aangewezen. PERZIë. De „Times" verneemt uit Teheran, dat Engte- land en Rusland een gezamenlijke nota hebben doen toekomen aan de Perzische regeering, waar in zij een program hebben omschreven, 't welk Roina Cacao die u eigen zijn, dan breek ik je armen en bee- nen. Dan zal de wil van den graaf geëerbiedigd zlJn> gij zult niet gevaarlijk meer wezen en ik zou een begin gemaakt hebben met de afbetaling van een rekening, die ik nog met je te vereffenen heb. Je bent dus gewaarschuwd. Ik hoor het. zeide Le Truand. Maar luister nu op uw beurt. Is de man, die daareven ver trokken is, u zeer dierbaar Wat zou dat Hij stelt zich aan een groot gevaar bloot. Wat weetje Spreek gauw. Ik kan hem nog inhalen. Dat heeft geen nut. Zijn plan kan slagen, maar evengoed mislukken. Zoo, maar wat beteekenen je woorden dan Dit alleen, dat. als hij gevangen genomen wordt, slechts één man hem redden kan, en die man ben ik. De reus haalde de schouders op en keerde Le Truand den rug toe. Kameraad, hernam deze, breng me naar Onze Lieve Vrouw van Rhuis, bij den boom, waaruit ik gevallen ben. Dan zal ik u zeggen, wat van u voor belang is. Daar wilde je dus toe komen Wat wantrouwt ge Alles l u vooral. Er niet veel verstand voor noodig om in te zien, dat men van een verrader slechts verraad kan verwachten. Luister toch. Laten we een overeenkomst maken. Men sluit geen overeenkomst met zijn hond men muilbandt hem, als hij bijt, men slaat hem als hij ongehoorzaam is en doodt hem als hij dol wordt. Marcel d'Herneuse zal dezen nacht het kas teel niet verlaten I Zootrouwelooze kerelje weet dus dat hem gevaar dreigt, maar ik heb je lessen ont houden en zal je wel aan 't spreken krijgen. Ik weet op het oogenblik niets meer, dan wat Igij gezegd hebt. Het keukenpersoneel kent den zoon van hunnen heer. De graaf en zijne dochter kunnen in zijne tegenwoordigheid gebracht worden, dat is voldoende I Maar als ge mij brengt op de plaats, waar ik gevangen genomen ben, zal ik meer kunnen ver- We zullen later zien. Als Marcel niet te rugkomt. Dat is de overeenkomst, die ik u wilde voorstellen. Als de ridder niet komt, breng me dan by den eik, waarin ik mij verborgen had en ik zweer het u, ge zult er geen spijt van hebben l Ferre vestigde langen tijd zijn blik op den luitenant van Valrocca; een gedachte kwam in hem op. (Wordt. vervolg4l>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1