Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 35ste Jaargang. Donderdag 22 Februari f912. No. 10251. Boitenlandsch Nieuws. EUI LLET O N. Het Spookkasteel Verspreide berichten. Binnenland. Gemeenteraad. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- Irjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. ENGELAND. De f,Times" schrijft over de kansen van een vergelijk niet bemoedigend. De gisteren gehou den vergadering van vertegenwoordigers van pa troons en mijnwerkers van de Engelscthe en Wel- sche mijnen, behalve die in Noord-Wales, Dur ham en Northumberland, liep: op niets uit, hoewel de mijneigenaars een volledig voorstel deden om gedurende twee jaar, te beginnen met 1 Juli a-s., een minimum loon te geven; de mijnwer kers acjhtten de voorwaarden onaannemelijk. De „Times" vreest, dat de regeering niet veel zal kunnen doen, te: minder aangezien de mijneige naars in Zuid-Wales en Schotland den mininmm- eisch volsrtekt afwijzen. Daarom voorziet het blad, dat de onderhandelingen morgen zullen mista ken. De regeering zou dan maatregelen moeten nemen om bij staking ongeregeldheden te voor komen en werkwilligen te beschermen. De „Daily Chronicle" meldt, dat de regeering de Engelsche mijneigenaars voorstelt, drie maan den lang een minimum loon te geven. De staat zou verlies dat ze dan lijden, vergoeden. DUITSCHLAND. De „Lokal Anzeiger" bevat een artikel van hijzonder diplomatieke zijde, over de reds van Haldane naar Berlijn. Na de regeling van de Marok'ko-kwestie ver wachtte men in Europa ieen ontspanning der di plomatieke atmosfeer. Deze ontspanning bleef uit door bet Turkse li-Italiaans che conflict. De beur zen bleven slecht gestemd. Die toestand moest zorg baren ook in Engeland. Die) koning, die nooit had willen erkennen^ dat er tusschen Duitsch- land en Engeland belangrijke conflicten beston den, had reads vóór zijn reis naar Indië den wiensch te kennen gegeven, aat hierover bespre kingen zouden plaats vinden. Gedurende de reis des konings heeft men met den Duitschen geizant gesproken. Het gevolg daar van was, dat terstond na den terugkeer van den koning, op den 6en Februari, ue ministerraad hesloot tot een openlijke uiteenzetting met Duitsch land. Men had bedenkingen of het niet te- vroeg was na de pas gebleken ontstemming. Boven dien was het niet zonder gevaar, als de bespre kingen zouden mislukken. Op dit moment kwam een wenk van Berlijn. Wie hem gegeven heeft, is in Londen niet be kend. Het gevolg was het bezoek van Haldane, die geen officieele lastgeving had en zijn bespre kingen met politici dan ook bij niet-officieele gelegenheden voerde. In die gesprekken is de geheele wereldpolitiek besproken en nergens heeft men klippen ontdekt, die niet met goelenj wil te omzeilen waren. Van die besprekingen LS verslag gemaakt, waarin de meening van heide regeeringen over alle kwesties der we reldpolitiek is neergelegd. De bedoeling der De roovers van het kasteel d'Herneuse. Naar het Fransch van Noël Gaulois. 43) Zoo zullen de geesten u geen kwaad doen 1 Hij de verbinding van dezen weg met den weg ^du Crucifix" zullen wij een anderen sloot aan treffen, waar twee kleine heuveltjes zijndaar Zetelen de rechters der geesten... Kijk ge kunt ze reeds zien. De rechters der geesten vroeg Leleu. Waar is je verstand, kameraad? Ik bedoel hie heuveltjes. Maar er zijn schaduwen bij die heuveltjes constateerde meester Maes onder teekenen van de grootste vrees. Inderdaad, zeide Vandenbroun. Men zou zeg den, dat er tuenscheu zitten. Meester Vandenbroun, het is verraderlijk ons Jangs dezen weg gebracht te hebben 1 Waarom ebt ge den straatweg Brunehout niet genomen Een mooi idéé om zich in den tegen woordi- °en - Hi"* te wagen op de groote wegen, waar men ooitdurend geheele benden roovers aantreft. Het gste wat ons hier kan overkomen is, dat we omen te staan tegenover |eenof anderen dief, we gemakkelijk tot reden zullen kunnen verdere, besprekingen js niet een entente over een bepaald onderwerp, maar een bepaald© politieke .overeenstemming over alle bestaande strijdvragen. Frankrijk wordt voortdurend op de hoogte gehouden. De hoofdzaak wordt niet gevormu door koloniale kwesties, want de be- langenssferen in Zuid-Afrika zijn door het ver drag van 1890 reeds begrensd en de kwestie van de oorlogstoerustingen moet zich. regelen naar de ontspanning, die langzamerhand tus schen Erageland en Duitschland zal intreden. De onderhandelingen nemen een bevredigend verloop. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Aan de „Vossische Zeitung" wordt uit Weenen geseind, aat de telegrammen, gewisseld tusschen graaf Berchtold en dein markies San tiuiliano, aldaar algemeen worden opgevat als een be vestiging van het gerucht, dat de vernieuwing van den Driebond verzekerd is. Nu worde ook bekend, dat tusschen von Aebrenthal en den troonopvolger Frans Ferdinand, kort na het af treden van den chef van den gen er alen staf, Conrad von Hötzendorff, eon zeer belangrijke politieke bespreking heeft plaats gehad over de noodzakelijkheid der vernieuwing van acn Driebond. De gewijzigde opvattingen van don aartshertog over den internationalen toestand en het belang van Oostenrijh-Hongarije hebben de onderhandelingen met Italië vergemakkelijkt. geheel andere basis berusten, waardoor het be lang der betrokken mogendheden meer in over eenstemming zal worden gebracht met aal van O o sten rijk-'l ion gar ijle Uit Weenen wordt aan verschillende bladen ge meld, dat graaf Berchtold, de nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken in Oosten rijk-li ongarije, binnenkort naar Berlijn komt om met aen rijks kanselier van Biethmann-Hollweg en den minis ter van Buitenlandsche Zaïten, von Kiderien Wach ter, besprekingen te houden. Terstond daarna reist hij naar Romei. Reuter seint uit Weenen Graaf Leopold Berchtold heeft naar aanleiding van zijn benoeming tot Oostenrijksch-Hongaarsch minister van Buitenlandsche Zaken aan den Duitschen rijkskanselier von Bethmann Holl weg'n telegram gericht, waarin hij zegt, dat hij onvoor waardelijk rekent op den krachtdadigen steun van Duitschland als vriend en bondgenoot. MONTENEGRO. Hei verblijf van koning Nikolaas van Monte negro te St. Petersburg zou volgens een tele gram aan de „Frankf. Ztg." uit Kous ta.nl Luopel niet zeer ten genoege van den koning geweest zijn, wien duidelijk de Wensch van Rusland is kenbaar gemaakt, den vrede op den Balkan te handhaven en de avontuurlijke politiek van Mon tenegro gestaakt te zien. Voor de eerste maal brengen.... Nul lk verklaar u, dat ik niet verder ga en dat ik uwe rechters der geesten niet wil zien. Goed gesproken, zeide een stem aan de lin kerzijde van den weg-. Voor de verbaasde oogen der kooplieden kwam uit het dichte kreupelhout een man te voorschijn, donker van haar en huid en met helm en kuras, die zich midden op den weg plaatste. Laten we op dit canaille losrennen, riep Moes, aan wien het dreigende gevaar moed gaf. die des te minder verdienstelijk was, daar men slechts een man zag, die te voet en ongewapend was. In galop, commandeerde Vandenbroun op hetzelfde oogenblik en hij gaf zijn paard de sporen. Ongelukkig had Maes zijn paard midden op den weg aan 't steigeren gebracht en stond hij dus de vlucht van zijn gezellen in den weg. Een tiental pijlen snorden door de lucht en vier ge wapende dienaren storten zwaar gewond ter aar de de anderen, die inzagen dat zij tegen de aan vallers niet opgewassen waren, verspreidden zich door het bosch. De kooplieden waren in minder geen tijd om ringd door een twaaftal leden van minder ge ruststellend uiterlijk. Zoudt ge zoo goed willen zijn van uw paard af te komen vroeg de persoon die reeds gespro ken had met ironische beleefdheid. zou de Monteraeigrijnsdhe souverein met, ico.de indrukken de Newastad verlaten hebben CHINA. Uit Moekden wordt officieus gemeld, dat de republikeinscihe opperbevelhebber van Mandsjoo- rije, Lan-Tien-Wei, aan den vroegeren gouver neur-generaal, commandant van de vroegere kei zerlijke troepen, bericht heeft gezonden, dat de republiek d:e krijgsoperaties zou staken in alle steden, waar de autoriteiten de republikeinsche vlag heschen. MEXICO. Volgens officieele berichten heerscht in Mexico een bijna algemeene anarchie, verschillende groot tere en kleinere steden zijn in de handen der revolutionnairen. Steeds komen meer klachten van Amerikanen over gepleegde rooverijen in bij de consuls die onmachtig zijn iets daartegen te doen. Uit Constantinopel wordt aan het „Berliner Tageblatt" gemeld: In marinekringen verluidt, dat door bemid deling van de Banquei nationale de Turque hij drie Engelsche scheepswerven een aanvraag is ingekomen, of een hunner, of alle drie, be reid zou zijn binnen zes jaar zeven-.en-twintig nieuwe schepen van verschillende typen voor J'urKije te bouwen. De daarvoor benoodigd© leening zou ook in Engeland, worden geplaatst. Er zullen groote werken moeten uitgevoerd worden aan de Kathedraal van Straatsburg. Men weet,, dat dit prachtige bouwwerk gekroond wordt door een torein van 142 M. De fundamenten van dien toren zijn zoowat 650 jaren .oud. Ze rusten op eiken palen, geheid in de ondergrondsche moerlagen. Nu schijnen die heipalen niet sterk genoeg meer en de fundeeringen zijn aan het verzakken. De toren is gescheurd en sinds vijf jaren worden de scheuren steeds wijder. O ogenblikkelijk gevaar is er niet. Maar een in ternationale commissie van bouwkundigen heeft geadviseerd tot verwijdering der oude fundeering en tot versterking der nieuwe door het aanbrengen van nieuwe heipalen. Inmiddels wordt onder den toren een elzen houten vloer aangebracht, sterk genoeg om het gewicht van acht millioen kilo's, die de toren weegt, te: kunnen dragen. Heden wordt het besluit van den Duitschen Bondsraad over den internationalen aardappel- handel verwacht. Delbrück zeide gistermiddag in den Rijksdag, in antwoord op een interpellatie betreffende het duurder worder der levensmid delen, dat van aardappelen, die van den oogst van 1911 tot 30 April zouden worden ingevoerd geen invoerrechten zouden worden geheven. Zonder het antwoord der kooplieden at te wachten kwamen ze naderbij en trokken hen zon der omwegen aan de beenen van hun paarden af. Maes klaagde hartroerend en overlaadde Van denbroun met bittere verwijten. - Ik bezweer u, makker een beetje kalm te blijven; Zonder uwe dwaasheid zouden we ge makkelijk aan de handen van deze roovers ont snapt zijn met onze paarden, waaraan we echter niets hadden door uw toedoen. Zijt ge soms kwaad, dat ge u in het ge zelschap bevindt van den dapperen kapitein Mau- grabin Zoo vroeg de bandiet, die den kleinen troep midden op den weg had aangehouden. O, de hemel beware mij, dat ik niet ver rukt ben, antwoordde Maes met zulk een over tuiging, dat de donkere oogen van den kapitein roet een kwaadaardigen glans schitterden. Waar is de jood zeide Maugrabin tot een zijner mannen. Hij is er als een haas van door gegaan, maar twee van de onzen zijn hem achterna en zij zullen hem wel hierheen brengen. Sedert eenige oogen blikken bekeek V ndenbroun met een uiterlijk zeer neerslachtig gezicht het gaan en komen dergenen, die zich op de heuvel tjes bevonden van den stoot der geesten. Hij zag hen duidelijk naderen, een paar woorden met elkander spreken en zich in verschillende richtingen begeven, zeodat zij een cirkel moesten vormen rondom de kooplieden en den troep van Maugrabin. Militaire rechtspraak. Men verzekert, dat thans overeenstemming is verkregen tusschen de ministers van oorlog, van marine en van justitie, betrekkelijk het reeds se dert de zitting 1903/1904 bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp betreffende de wijziging van de rechtspleging bij de landmacht en van die bij de zeemacht, alsmede van de Provisio- neele Instructie voor het Hoog Militair Gerechts hot. Als dit wetsontwerp zal zijn tot stand gebracht zal ten slotte kunnen worden overgegaan tot invoering van de reeds in 1903 door de Staten- Generaal goedgekeurde herziening der militaire strafwetgeving. Uitvoering Militiewet. Binnenkort zal de eerste bestuursmaatregel tot uitvoering van de militiewet uitgevaardigd worden. Eerste Kamer-verkiezing. Volgens het „Hbd." is het bericht, dat de linkerzijde der Staten van Noord-Holland zich vereenigd heeft op de can di datuur van den heer P. B. J. Ferf, niet geheel juist; zeker zullen ook stemmen worden uitgebracht op den heer mr. E. Fokker (V.-D.) De kerkdijken, zegt het blad, zullen vermoe delijk stemmen op den heer prof. mr. D. D. Fabius. i Dr. Kuyper. Volgens het „N. v. Neid." bestaat het voorne men bij het Centraal comité der Anli-Revoiution- naire Partij, om dr. A. Kuyper op 1 April a.s. bij het 40-jarig jubileum -van „De Standaard" in een groote bijeenkomst te huldigen. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdags 20 Febr. 1912, des namiddags 2 uur. (Slot). Subsidieregeling Bewaarscholen. De heer De Bruin begrijpt eenigszins de be vreemding van hen die de discussie in de vorige vergadering niet hebben bijgewoondmaar 't doet hem toch genoegen dal de heer Van Wes tendorp de- courage had, den aanval waaraan hij van katholieke zijde blootstond, af te slaan hjj was dat aan zich-zelven verplicht, al betreurt spr. 't dat geen der partijgenooten van dien wethouder den moed had een woord van protest te laten hooren. Spr. komt overigens op hetzelfde feit als de heer Van der Meer. in de vorige vergadering is 't van verschillende kanten ronduit gezegd, dat 't hier louter een centenkwestie is; wij zien in alles de St. Willibrordus-Stichting die verlangt en eischen stelt, hoewel spr. niet haar goed recht erkent hier evenals de andere stichtingen mede te deelen maar de wethouder van onderwijs heeft terecht gezegd, dat als men zich op de Wet op het Lager Onderwijs baseert, men met een artikel maar alle 18 artikelen van het bedoelde Kon be sluit moet nemen. Spr. hoopt, dat de wethouder Jacob, meegesleurd door twee kerels, die er duivelachtig en afschrikwekkend uitzagen in hun krijgsuitrusting, kwam daar aan, terwijl hij de lucht vervulde met zijn geschreeuw. Ach heeren, laat me losIk ben maar een arme jood, die geen cent bezit en niet waard om de aandacht te trekken van edellieden, zoo- als gij zijt.... Laat me loopen I Hier is de Jood, kapitein. Jacob wilde weer met zijn jeremiaden begin nen. Stop hem een prop in den mond, beval Maugrabin, U vooral wachtten wij hier, zeide hij tot den jood, ofschoon ook die kooplieden een met te versmaden prooi zijn. Ik weet dat ge kost bare edelgesteenten bij u hebt voor Parijs. Die moet ik hebben. Helaas 1 Mijnheer, ik zou u niet willen be driegen. Die kostbare steenen zijn met meer in mijn bezit, ik heb ze te Compiègue by Samuel -TefooThem niet, kapitein, zeide een der mannen. Toen we op het punt stonden hem te grijpen - hij liep nog al hard zagen wij dat hij de hand naar zijn mond brachtik geloof vast, dat de jood die paarlen en diamanten ingeslikt heeft Wordt vervolgd.) OF Z-lCUi lAKéh AAiUCiVV \S KJjJ Vl.Ul ap hrprcrplat.pn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1