Ia onze Vroedschap. den afgetrokken om den zuiveren tyd door ieder gemaakt, vast te stellen. Aldus was de uitslag voor het twaalftal prijs- winners als volgt 1. G. Holzwilder 1 m. 10 sec. 24 p. 12 sec 0.58 sec. 2. J Collignon 1 H 2010 1.01 3. W. v. d. Sluijs 1 13 22 11 1.02 4 Th. Mulder 1 18 2311$ 1.06$ 5. A. v. d. Berg 1 j 18 b 20 10 1.08 6.M.Krommenhoekl 20 2211 1.09 7. W. de Veld 1 23 24 12 1.11 8. M. Verboom 1 25 23» 11$» 1.13$» 9. S. Leeflang 1 25 23» 11$» 1.13$» 10. C. de Jong 1 27 23 11$ 1.15$» 11.L.Vermunnichtl 26 21 10$ 1.15$ 12. A. Ris 1 27 23» 11$» 1.15$» De prijzen werden daarna als volgt ter be schikking gesteld4 eerste, 5 tweede en 3 derde prijzen. De winners van de prijzen in de onder scheidene rangen werden daarop naar volgorde opgeroepen en hadden dan meerendeels te kiezen tusschen de verschillende fraaie voorwerpen voor huiselijk en persoonlijk gebruik die tot pryzen bestemd bleken. De voorzitter van de Schiedamsche Brandweer- lieden-vereeniging «Vriendschap zy ons doel", de heer J. Collignon, opmerkend dat na lyden verblijden komt, zag met voldoening terug op dezen welgeslaagden wedstrijd, op initiatief zijner vereeniging gehouden. Wel had hij verwacht er meer donateurs zouden zijn opgekomen, maar de tijd van het jaar leidde wel eenigszins tot hun afwezigheid. Daarna dankte hij den commandant, den heer Krijger, en de juryleden, de heeren Ris, Mak, De Koning en Krijger, die allen te zamen tot het welslagen van den wedstrijd hadden medegewerkt. Waar er voor de 30 d^lnemers 12 prijzen beschikbaar waren, moesten er natuurlijk 48 teleurgestelden zijn, maar den teleurgestelden moest het nu verkregen resultaat niet terugschrikken, integendeel aansporen om zich te bekwamen om ook op hu» beurt prijzen te kunnen winnen. Den secretaris, den heer A. Ris, dankend voor zijne wel willendheid en de verslaggever der pers voor hun welwillend hier zijn, sprak voorz. den wenschuit, dat na het verkregen resultaat zich meerdere leden bij de Vereeniging der Brandweerlieden zouden aansluiten, besluitend met een »Leve de Brandweer, leve de Brandweerlieden-vereeniging t Vriendschap zy ons doel", dat geestdriftvolle instemming vond. Nadat hiermede de uitreiking der pryzen ten einde was gebracht bleef het bestuur der ver eeniging met den commandant, de hoofdlieden der brandweer en de verslaggevers der pers, daartoe Vriendelijk mede genoodigd, nog bijeen en ge tuigde een gezellig samenzijn van de vriendschap die de brandweerlieden onderling verbindt en de goede verstandhouding die er tusschen brandweer- hoofden en -lieden bestaat. Dat onze kranige brandweer met haar wak keren commandant waar hare groote vaardig heid nog in den laatsten tijd zoowel bij wedstrijd als bij brand is gebleken steeds hare zwaar wichtige taak met voldoend succes, onder alge- meene waardeering van Schiedams ingezetenen, moge volbrengen, zullen met ons zeker velen wenschen. Voor onder 2 genoemde en waarvan de leve ring bestaat in ongeveer 1500 M. band, waaronder begrepen ongeveer 150 M. boogvormig, waren inge komen 10 biljetten en wel van L. van Gent, te Nijmegen, voor rechte band f 2.06, gebogen f 2.29De Beer Gnirrep, te Amsterdam, voor rechte band f2.20, gebogen f2.30; L. J. J. Sentin, te Ay wille, voor rechte band f 2.21, gebogen f 2.25G. W. Sanckes, te Amsterdam, voor rechte band f 2.22, gebogen f 2.72V. H. J. Troupin, te Haarlem, voor rechte band f 2.23, ge bogen f 2.43Pelt en Hooykaas, te Rotterdam) voor rechte band f2.24, gebogen f2.45J. B. Petit, te Breda, voor rechte band f 2.29, gebogen f 2.29M. Dufrasne, te Luik, voor rechte band f 2.52, gebogen f 2.52 Ed. van der Wal, te Rot terdam, voor rechte band f 2.52, gebogen f 2.52, alles gewoon hardsteenIdem voor rechte band f3 05 gebogen f3.60 graniet steen N. V. Bouwm. voorheen M. Lwyten, te Lekkerkerk, voor rechte band f2.75 gebogen f2.75, gewoon hardsteen. De gunning van deze aanbesteding werd aan gehouden. Giste r-av ond meldde zich bij de politie een man om nachtverblijf aan, die in het Alg. Politieblad gesignaleerd bleek voor twee boeten, resp. van f5 en f3. Daar de man de boete niet kon betalen, werd hi> naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Febr. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.2 te Nice. Laagste barometerstand 740.9 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dagmeest krachtige tijdelijk stormachtige zuid-westelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, regenbuien, zelfde temperatuur. „Katholiek Leven." Heden-(Vrijdag) avond 8 uur zal de gewone debatvergadering der vereeniging «Katholiek Le ven" plaats hebben. Als inleider zal dan optreden de weleerw. pater Bartijn O. P. met het onderwerp; De H. Mis. Aanbesteding. Boor Burgemeester en Wethouders werd giste ren middag ten Raadhuize in het openbaar aan besteed de levering van 1. Gegoten yzeren trottoir- en straatkolken» putranden, padpalen en balusters, verdeeld in vijf perceelen. 2. Trottoirbanden van hardsteen of graniet, een en ander te leveren gedurende het jaar 1912. Voor onder 1 genoemde perceelen waren inge komen 5 biljetten en wel van .2 1*3 2 2 Kon. Ned. Grofsmederij, te Leiden voor: per stuk. per stuk. per stuk. per stuk. per stuk f 14.75 f15.10 f 15.90 f6.25 f8.25 Fa. Gebr. van der Sloot, te Tilburg voor: ff 16.35 f 16.49 f6.18 f5.10 J. Zimroer Zn., te Amsterdam voor f 19.50 f-.- f 19.65 f6.75 f5.50 J. G. Snoek, te Doetinchem voor: f21.57 f22.58 f2175 f7.65 f7.30 Post Co., te Schiedam voor f_.— f_._ f 17.61 f5 94 f6.10 De perceelen 1, 2 en 3 werden toegewezen aan de Kon. Ned Grofsmederij te Leiden, perceel 4 aan de Fa Gebr. van der Sloot te Tilburg en per ceel 5 aan Post Co., te Schiedam. UIT DELFT. B. en W. hebben den raad, inzake de water voorziening der gemeente, doen toekomen de tus schen hen en het dagelijksch bestuur van Schie dam gehouden briefwisseling over levering van water aan Delft door Schiedam en van electrischen stroom aan Schiedam door Delft. Zou een dergelijke overeenkomst tot wederzijdsch dienstbetoon zijn te treffen, dan zou Schiedam stroom behoeven voor zijne waterleiding en rio leering en voor het gebruik door particulieren, Schiedam zou dan het water leveren voor 3.5 ct. per Ms. en van den aan particulieren gelever- den stroom zeker bedrag genieten. Terwijl de directeur van het gemeentelijk elec- triciteitsbedryf de voordeelen voor Delft uit deze wederkeerige praestatie hoog aanslaat, komt de directeur van de waterleiding van Delft met na druk op tegen waterlevering door Schiedam. Na zeer uitvoerig te hebben gerapporteerd zoo uitvoerig als dit met het oog op het dringende van de zaak mogelijk was komt hij tot een aantal conclusiën, waarin o.a. de ligging van het Schiedamsche waterwerk, onmiddellijk beneden het bevolkingscentrum Rotterdam waarvan alle faecale en andere afvalstoffen op de rivier worden geloosd bij uitstek ongunstig wordt genoemd. Het Rotterdamsche rioolwater stroomt bij eb vloed opgestuwd en stroomt dan in tegenge stelde richting met Delfland's boezemwater, geloosd aan de Vijf Sluizen en met Schiedamsch rioolwater, opnieuw langs de prise d'eau. Bij elk volgend getij herhaalt zich dit spel. Terwyl de verloopen tijdruimten en de door- loopen afstanden te gering zijn voor zelfreiniging, neemt de totale vervuiling langs den rechteroever door de schommelende beweging van het afstroo mende water toe. Door voortgaande uitbreiding van de bebouwing van voornoemd centrum zal de vervuiling van het rivierwater toenemen. De Schiedamsche prise d'eau is aan hare te genwoordige plaats gebonden. Hare verlegging naar gunstiger plaats is, practisch, uitgesloten. De moderne techniek maakt het mogelijk ver vuild rivierwater, als hiervoren omschreven, te bereiden tot goed drinkwater, als dit geschiedt onder voortdurende contróle en onder gebruikma king der toepassingen, welke de vooruitgaande wetenschap biedt. Deze overtuiging mag echter voor een gemeen tebestuur geen aanleiding zijn om, b ij keuze, tot den aanleg eener prise d'eau op een ongun stig riviergedeelte te besluiten, of om hare wa tervoorziening b ij voorkeur aante sluiten aan een waterwerk, dat zoo ongunstig is gelegen als dat van Schiedam. Het Schiedamsche waterwerk werd in 1886 voor een vermogen van 2400 M3 per etmaal, naar goede beginselen door den ingenieur Halbertsma gebouwd, maar is sedert jaren voor de behoefte te klein. Het waterverbruik van Schiedam bedroeg in 19111.131.107 M3 of gemiddeld 3090 M3 per etmaal. Het grootste etmaal-verbruik was 5032 M3. In het laatstverloopen 10-jarig tydperk kwamen herhaaldelijk storingen voor in het bedrijf, ver oorzaakt door zakkingen en zettingen van filters en andere onderdeelen. Bij een werk van geringen omvang en beperkte reserve, als het Schiedam sche waterwerk is, zyn storingen in het filterbe- dryf niet uitgesloten. Volgens ingesteld onderzoek is op dit oogenblik de hoedanigheid van het Schiedamsche leiding, water en dus ook de werking van het waterwerk goed. Een onderzoek over meerdere maanden, om te kunnen beoordeelen in hoeverre deze gun stige toestand blijvend is, bleef achterwege. Maar al zou zulk onderzoek thans een gunstige uitkomst opleveren, dan zou dat nog geen waar borg geven voor de komende 25 jaren. Delft zou, met eenige omschreven waarborgen, worden groot-afnemer van Schiedam. Waar beide gemeenten van ongeveer gelijken rang zijn, moet eene dergelyke transactie practisch onuitvoerbaar worden geacht. Delft zou voor de bereiding en den aanvoer van haar drinkwater concessie ver- leenen aan Schiedam, met al de nadeelen aan concessieverleening verbonden. Delft heeft, waar zij de centrale voor technisch hooger onderwijs en andere rijks-inrichtingen herbergt, andere eischen aan hare watervoorziening te stellen dan Schiedam. Op deze gronden ontraadt de directeur ernstig het sluiten van eene overeenkomst met Schiedam voor het betrekken van water gedurende de ko mende 25 jaren. De directeur gaat dan na in hoeverre het rap port-Schotel voor de gemeente van waarde is. Hij herinnert aan het plan der water-commissie van 1909 om een waterweg aan te leggen in de verlaten baan van den Holl. IJzeren Spoorweg tus schen de laan van Nieuw Oost-Indië en de land scheiding van Rijnland. Dat plan zou in de be hoefte van Delft geheel kunnen voorzien. Omtrent aansluiting bij Rotterdam, hoewel zijn advies dienaangaande niet werd gevraagd, merkt de directeur op, dat de prise d'eau van Rotterdam boven het bevolkingscentrum ligt. Wel stroomt bij vloed een deel van het rioolwater langs het waterwerk, doch omtreeks 2 uur na het invallen van de eb is dit weder teruggevloeid, zoodat om streeks gedurende 12 uur per etmaal bovenwater langs het waterwerk stroomt. Rotterdam is niet aan haar prise d'eau gebon den, maar kan deze, zonder groote bezwaren naar de Lek, b.v. by Streefkerk verleggen en de Lek biedt wegens de geringe scheepvaart een groote mate van zekerheid tegen watervervuiling. Voor een wereldstad als Rotterdam klemt de eisch, dat zij onberispelijk water distribueert, veel sterker dan voor Schiedam, terwijl het gevaar voor be drijfsstoringen bij het Rotterdamsche waterwerk, wegens het groot aantal eenheden, uiterst gering is. De wetenschappelijke contróle van het bedrijf met eigen personeel is te Rotterdam op ruimen voet ingericht. Die eisch aan Schiedam te stellen ware aldaar dus overbodig. Wegens de groote waarborgen, die het Rotter, damsche bedrijf als zoodanig biedt, kan het ver band met Delft zijn dat van een groot-afnemer. Van concessie behoeft geen sprake te zijn. Alleen waren enkele eenvoudige bepalingen omtrent drukking e. a. te stellen. De kosten van aanleg van transportleidingen c. a. zyn bij levering door Schiedam hooger dan bij levering door Rotterdam. De meening van den directeur van het gemeen telijk electriciteitsbedryf te Delft, in zijn rapport neergelegd, dat aansluiting bij Schiedam tegenover Rotterdam een jaarlijksch voordeel van f 26,000 voor het Delfsche waterbedrijf biedt, is onjuist en berust op foutieve grondslagen. Üat, omgekeerd, aansluiting bij Rotterdam een jaarlijksch voordeel biedt, is geenszins uitgesloten. Conclusiën ter zake mogen echter nog niet worden getrokken. Tegenover het voordeel der mogelijke stroom- levering aan Schiedam, staat het voordeel van den mogelijken verkoop van het waterwerk onder Monster aan Rotterdam en welke transatie voor Delft de meest gunstige is staat nog niet vast. Op grond van een en ander zouden ook me1 Rotterdam onderhandelingen zijn te openen, daar bij in het oog houdende, dat ten opzichte van Monster ook Naaldwijk nog altijd gegadigde is. Inmiddels wordt nog ingewacht het advies der gezondheidscommissie te Delft over de levering door Schiedam. Naar vernomen wordt, is in een der jongst gehouden geheime zittingen door meer dan een spreker met nadruk gewaarschuwd tegen aanslui ting bij Schiedam. In elk geval moet zijn aange drongen op het losmaken van de stroomlevering door Delft van de waterlevering door Schiedam, iets waartoe laatstgenoemde gemeente, blijkens nader ingekomen schrijven, ten eenemale niet bereid is. UIT ROTTERDAM. Mr. I. van Heukelom, oud-president van de Rotterdamsche Rechtbank, is gister-avond halfzes overleden. Carnavalszitting. - Geloofsbrie ven-onderzoek. Bewaarscholen-sub sidie. Vuilnis-vertooning. t Leek Dinsdag 11. wel een Carnavalszitting eene zitting waarin de Carnavalsgebruiken in eere kwamenwant, men heeft elkaar geducht »de waarheid" gezegd, niet achter het gesloten masker in het huis Groote Markt no. 1 worden »geen gemaskerden" toegelaten maar met open vi- z'er, wat zeker veel beter is. Alvorens tot deze belangwekkende scènes in het gemeentelijk bedrijf te komen, had de Raad die ditmaal vrij wel voltallig was de heeren mr. von Briel Sasse, Evers en Smit waren weder present en ontvingen eene felicitatie van den voor zitter met hun gelukkig herstel nog tal van andere onderwerpen van meer of minder belaDg af te doen. Na het uitstellen van de later te bespreken interpellatie van vroede De Bruin na tuurlijk allereerst het onderzoek van de geloofs brieven der nieuw gekozen leden, de heeren J. van Katwijk en C. H. Scheffers. Vroede De Bruin had de eer in de «commissie" benoemd te worden, oen eer die hem niet zoo druk in den Raad ten deel valt. Hij had dus alle gelegenheid zyn op en aanmerkingen te maken maar 't scheen dit maal puik in orde te zijnde commissie advi seerde by monde van den heer De Graaff, die met mr. Kavelaars mede van de commissie deel uitmaakte, blijkbaar unaniem tot toelating van de nieuw gekozen leden, waartoe de Raad dan ook overging. In de volgende zitting hopen wij ze dus aan de groene tafel te zien. Na afdoening van enkele onderwerpen van min der belang, waaronder dat tot ruiling van per ceelen aan de Westvest 't viel op dat geen der bekende voorstanders van erfpacht zich ver zette tegen den teitelijken verkoop van den grond tusschen de beide panden, toch zoo gunstig aan 't water gelegen kwam weer aan de orde het onderwerp subsidieregeling bewaarschoolonderwijs. De behandeling van dit veelbesproken onderwerp is een ware cause célébre in onze Raadszittingen geworden. Het dagelijksch bestuur heeft in het feit dat een paar vereenigingen, die reeds voor haar bewaarschoolonderwijs gesubsidieerd werden verhooging van subsidie vroegen, na langdurige beraadslaging eene geheele nieuwe verordening ontwerpen, die ook voor de katholieke bewaar scholen, totnogtoe daarvan verstoken, gelegenheid geeft van de beoogde subsidie te genieten. Intusschen hebben de veelzijdige, ingewikkelde voorwaarden aan de subsidie verbouden alleszins aanleiding tot langdurige herhaalde beraadsla gingen gegeven. Onze vroedschap heeft er hare bekende breedsprakigheid aan bot gevierd en dat te meer, waar het hier een bijzonder kluifje met een pikant sausje gold, waarbij de scherpe tegen stellingen op onderwijsgebied overduidelijk aan den dag traden. Na herhaald uitstel werd dit roerig onderwerp nu voor de derde maal bij voortzetting behandeld. Allereerst weru herstemd over het amendement—De Bruin, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten 't «kel derde met 12stemmen, doordat een paar leden van rechts, die er in de vorige zitting uit bijzondere overweging hun stem aan gaven, nu meer stemden in den zin, die alle gedachte aan «subsidiejacht" uitsloot. Daarna kwamen in behandeling verschillende amendementen om de subsidie voor de surnume rairs, de onderwijzeressen boven het verplichte getal, te bepalen. Na verwerping van het amen dementDe Jong en terzijdestelling van dat van heer Koopmans heeft dat van den heer Evers, waarbij voor die onderwijzeressen de subsidie op f75 met een maximum van f150 (2) bepaald wordt, ten slotte s Raad s instemming gekregen. De heer Evers, die wel zijn gelukkige dag had, zag ook unaniem zijn voorstel aangenomen om den termyn als basis voor de subsidie een maand - 1 April veranderend in 1 Mei te verschuiven. Een uitgebreid debat werd ook gevoerd over de inrichting van en de ruimte in de schoolloka len. Zeker was dit geen onbelangrijk puntwant 'tis maar al te waar dat bewaarscholen, slecht ingericht, dikwijls ware besmettingshaarden voor allerlei ziekten zyn en 't is zeker beslist af te keu ren, dat 70 of meer leerlingen in een lokaal zit- ten't is toch de kwestie niet of ze er in gaan, maar of zij met voldoende ruimte zitten om van elkaar niet de onaangenaamheden over te nemen, waarmee kinderen dikwyls maar al te veel behept zijn. Ook voor het onderwijs is een te groot ge tal kinderen in éen lokaal bepaald storend te achten. Daarom is 't zeker alleszins goed te keu ren, dat ten slotte uit den smeltkroes van amen dementen en voorstellen een product is te voor schijn gekomen, waarbij een regeling is getroffen, die met alle betrokken belangen rekening houdt' en toch geen overdadige eischen voor de inrich ting van en ruimte in de schoollokalen stelt. Dat ook wat de ruimte betreft, niet de strenge letter der wet is gehandhaafd, maar voor de milde toepassing door het College gelegenheid is gege ven, is zeker alleszins te prijzen. In den loop vooral van hetgeen wij het inrich tingsdebat zouden willen noemen, heeft de scherpe gedachten wisseling plaats gehad, waarop wij in het begin van dit overzicht doelden. Nadat de heer Evers nadrukkelijk het verwyt van «subsi- diejacht" had afgewezen, terecht opmerkend dat den voorstanders van het openbaar onderwijs de subsidie slechts in den schoot valt, kwam de heer Van der Meer er toe het zeker weinig doordacht verwyt van tegenwerking aan katholiek adres te richten, wat blijkbaar koren was op den vrijzin nigen molen. Daarna kwam wethouder Van Wes tendorp de Katholieken en hun St. Willibrordus- Stichting de les lezen, daarbij wrakend een aanval waaraan hij van katholieke zijde blootstond in een ingezonden stuk in het katholiek or gaan. De wijze waarop de heer Van Westen dorp zich ook bu weer over de «subsidiejacht" der Katholieken uitliet, maakt zeker alleszins begrij pelijk de inderdaad weinig streelende manier waar op hij in bedoeld stuk besproken werd. Nadat de heer Evers op afdoende wyze zoowel den aanval van den betrekkelijken medestander als van den beslisten tegenstander had afgewezen, daarbij den heer Van Westendorp terecht wijzend' op zijn Volksbadhuis, waarvoor hy de subsidie- jacht zoover dreef, dat hy de verhoogde subsidie als van den Raad afdwong, verliep het verder debat in kalmer sferen. De verdere kwestiesont heffing College, toelating Raadsleden en inrichting speelplaatsen, werden vrij coulant behandeld. Na afdoening nog van enkele overgangsbepalingen werd de eindstemming tot de volgende vergade ring verdaagd. Een poging om de verordening voor het geheele jaar 1911 terugwerkende kracht te geven, kon vooralsnog niet slagen. En ten slotte kwam in deze veelbewogen zit ting de interpellatie van vroede De Bruin over het niet aanplakken van de biljetten van den t ui M R M O O 3 «o 2 H 2 c R o langs de Schiedamsche prise d'eau bet WOrdt bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2