Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. Van Houten s jOe beste voor den prijs! 35ste Jaargang. Zaterdag 24 Februari 1912. So. 10253 Stel iets goeds^g niet uit. Buitenlandse!! Nieuws. FEUILLETON. Het Spookkasteel ABONNEMENTSPRIJS,: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan pas Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst b i 1- lijke overeenkomsten aangegaan. Bureau: BOTERSTRAAT 50. Telefoonnummer 85. Postbus no. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Bij de beraadslaging over het wetsontwerp tot bekrachtiging van het inlijvingsbesluit heeft mi- nistër-president Giolitti vastgesteld, dat een groot© meerderheid in de Kamer met het ontwerp in. stémdë. Hij erkende, dat aan een stemming op dezen dag niet de'beteekenis van een motie van vertrouwen in de politiek der regeering moest worden toegekend. Men had met den meer verhe ven kwestie te doen, waarbij het hoogste belang van het vaderland betrokken was. Het koloniale probleem drong zich aan Italië op als een hoog ste noodzakelijkheid. De minister wenschte, dat er geen andere oorlogen dan koloniale waren, die beschavingsoorlogen waren. Hij zette de redenen uiteen, welke het ministe rie er toe geleid hadden, de onderneming te be ginnen als een ware noodzakelijkheid voor het volk, om zeer ernstige gevaren af te wenden, voor welke men anders binnen korten tijd had moeten vreezen. Italië zou nooit hebben kunnen toestaan, dat een andere mogendheid bezit had genomen van Tripolitanië, dat steeds zijn doel geweest was. Nog langer te wachten zou tot hebbén. l Met het inlijvingsbesluit werd de souvereini- teit van Italië afgekondigd, welke door bijzon dere wetten voor bepaalde plaatselijke toestanden en fnetbetrekking tot de godsdienstige gezind heid van de inwoners van Tripolitanië bevestigd zóu worden. Italië kon er niet in toestemmen, dat de politieke souvereiniteit van Turkije over déze streken bleef bestaan. Om te toonen, dat het land tot eiken prijs besloten was, op dit punt niets toe te geven, opdat vrienden, bondge noten en tegenstanders het zouden weten, had het inlijvingsbesluit zich als een noodzakelijkheid opgedrongen. Italië had van de zijde van geen enkele mogendheid tegenstand of ook niaar be lemmering in zijn optreden ondervonden. Indien de krijgsverrichtingen begrensd waren, dan was dat geschied om het gevaar voor een ernstigen terugslag elders te vermijden. Italië deed het uit eigen beweging. Giolitti besloot met de Kamer aan te sporen, het wetsontwerp goed te keuren, als een vastbe sloten verklaring van den wil der Kamer de ge il ouwe tolk te zijn van den eenstemmigen wil van het land. (Levendige toejuichingen). De Kamer heeft daarna met 423 togen 9 stemmen onder herhaalde toejuichingen het wetsontwerp tot bekrachtiging van het ko- 0F De roovers van het kasteel d'Herneuse. Naar het Franech van Noêl Gaulois. 45) Later was het Wilhelm, die hem zijn wraak need ondervinden. De logge Duitscher liet zich ^vijs maken, dat Le Truand hem haatte en achter zijn rug allerlei lasterlijke dingen over nem vertelde. Op zekeren avond, toen hij veel wijn gedronken had en flink kwaad was, wierp nij zich op zijn makker en zou hem gewurgd lebben, als niet een der bandieten zich tus schen hen geworpen had. Le Truand trok zijn dolk. Wilhelm, totaal ontnuchterd, bleef onbewege lijk staan. Er volgde een verklaring en de Luitschers stortte tranen Bij de gedachte, dat hij zijn „gute Druand" had willen dooden. Maar sinds dien tijd wantrouwde dezen allen, behalve La Ribotte. Aldus was de toestand op het kasteel d'Her- .euse, toen Masgrabin er binnen kwam ondanks zich .zeiven. v Libotte vertelde aan Yalroca het verloop van zyne onderneming. den kapitein hier! beval hij. f** Hé, mijn vriend, zeide hij, toen deze in ninklijk besluit van 5 November 1911 aange nomen. De vergadering is verdaagd. ENGELAND. De mijneigenaars en mijnwerkers hebben te Londen gister atzonderlijk vergaderd, teneinde over den toestand te beraadslagen. De patroons brachten vervolgens een bezoek op het departement van Buitenlandsche Zaken, waar zij met de ministers confereerden. Een mijneigenaar uit Wales verklaarde aan een dagbladreporter, dat de conferentie is uitgesteld, zonder dat er eenige voortgang kon worden ge constateerd. FRANKRIJK. De openbare meening in Frankrijk heeft zich reeds sedert gëruimen tijd bezig gehouden met de kwestie van de ontbossching van Frank rijk. De geweldige overstroomingen, die enkele jaren, geleden het gebied der groote rivieren en, zooals men zich herinneren zal, ook Parijs he vig geteisterd hebben, hebben voor de gevaren van het uitroeien der bosschen vele oogen ge>- opend. De aan het ministerie van binnenlandsche zaken bestaande commissie voor overstroomin gen had dan ook de regeering uitgenoodigd om maatregelen te nemen voor het behoud en de ver. betering van de bosschen in Frankrijk. In ant woord op het verzoek dezer commissie heeft de minister van landbouw onlangs de agenten en opzichters bij het staatsboschbeheer hun mee- ning gevraagd en nu heeft Gerdil, inspecteur bij het bosohwezen. het resultaat van die enuuêto in een rapport samengevat. Op enkele uitzonderingen na zijn alle ambte naren bij het boschbeheer van meening, dat de staat een beroep moet doen op de medewerking van de eigenaars van bosschen, op industneelen en handelaars, die belang hebben bij de produc tie, de verwerking, den verkoop van alles wat een bosch oplevert. De ambtenaren meenen, dat uien het best zal doen met bet instellen van consutatieve commissies, die zouden bestaan uit ambtenaren bij het boschbeheer en vertegenwoor digers van alle groepen van belanghebbenden, wier taak het zou zijn van advies te dienen in alle algemeene kwesties, die verband houden met het bezitten van bosschen, de industrie en den handel in hout en verdere bosch-producten. Een covsultatieve hoofd-commissie zou te Parijs aan het ministerie van landbouw zetelen en in streken, waar veel boscih is, zouden gewestelij ke commissies ingesteld worden. De bosschen beslaan in Frankrijk meer dan negen millioen hectaren, waarvan 1,1899,112 H.A. staatsdomein, bijna twee millioen hectaren ge meentelijk bezit zijn en de rest, dat is meer dan zes millioen hectaren, aan particulieren toebe hoort. Gerdil herinnert er in zijn rappoit aan, dat de regulariseering der rivieren, het behoud der zijn tegenwoordigheid gebracht was. Weet ge wel, dat er bij de poort van dit kasteel een galg staat, waaraan ik u kan laten ophangen Ik kan niet bij u blijven, maar reken op mij, binnenkort kunt ge misschien mijn hulpnoodig hebben. Parbleu, kapitein, wij zullen vrienden zijn 1 Maar zeg me eerst hoe uw medewerking mij nuttig, zou kunnen zijn. Ik zal het u uitleggen. Geef intusschen bevel dat mijne mannen goed behandeld zullen worden en dat men onze buit onaangeroerd laat Het zal gebeuren, zooals ge wilt 1 De vriendschap der twee avonturiers werd bevestigd tijdens een overvloedigen maaltijd. Kameraad, zeide Maugrabin tot Valrocca, er zijn groote gebeurtenissen op handen, waar van gij den terugslag zult ondervinden. Ge weet, dat het hoofd der Parijsche kooplieden in openlijken strijd is met den dauphin Karei en dat deze getracht heeft aan zijn burgerij te ontkomen door zich buiten Parijs een schuil plaats te zoeken. Maar hij kan geen plaats vinden, waar hij niet bedreigd werd door deze moedige kameraden te worden opgelicht. Ja 1 Het land is in onze macht! De dauphin is dus naar Parijs teruggekeerd er dreigt een conflict tusscben zijn lieden en die van Etienne Marcel. Maar deze is niet zeker meer van zijn burgers en wacht op een onwenteling. bronnen, bescherming van terrein en dorpen in de bergen tegen aardstortingen, zandverstuiving aan de zeekusten, openbare gezondheid, enz. enz., ten nauwste met het behoud der bosschen samen hangen. De consultatieve commissies zouden ook hun oordeel uitbrengen over de bij het parle ment ingediende wetsontwerpen, die verband hou den met het boschwezen, maar algescheiden daar van zouden ze zich ook uit moeten spreken over allerlei vraagstukken, die voor eigenaars van bos schen belang hebben. Zoo wijst Gerdil er op, dat de belasting op de bosschen algemeen be streden wordt, omdat zij, naar gezegd wordt, op een ondeugdelijken grondslag berust. Sommige bosschen worden veel te sterk getroffen en de eigenaars somwijlen gedwongen hun bezittingen grondig te bederven en onder vele anderen dringt bijv. ook de nationale maatschappij van land bouw op herziening der wet aan. Aan het slot van zijn rapport zegt Gerdil, dat alleen samenwerking van overheid en particulie ren de verschillende vraagstukken kan oplossen, die zich voordoen in verband met den toestand, waarin het boschwezen in Frankrijk verkeert. En door het instellen der consultatieve commis sies, zal men, zoo meent Gerdil, die samenwer king het best verwezenlijken. MAROKKO. De Spaansch-Fransche onderhandelingen zijn over het dooile punt heen en maken nu goeden voortgang. Bij de dezer dagen gehouden con ferentie tusschen den Spaanschen minister van Buitenlandsche Zaken Garcia Prieto, de Franschen gevolmachtigde Geoffray en den vertegenwoordi ger der Engelsche regeering sir de Bunsen verklaarde de Spaansche regeering accoord te gaan met de volgende door Frankrijk voorgestelde punten. le. Alle kwesties, die op het verdrag betrekking hebben, worden door internationale arbitrage beslecht. 2e. Eenheid in tarieven van invoer. 3e. Spanje verplicht zich tijdelijk afstand te doen van de rechten, die het op zijn gebied in Marokko heeft. 4e. Herziening van het verdrag van Madrid over de bescherming van inboorlingen. 5e. Alle eischen om schadevergoeding worden door internationale arbitrage bijgelegd. De voornaamste punten, waarop nog geen overeenkomst is verkregen, zijn de benoeming van den khalif en de spoorwegkwestie. Spanje wil van het khalifaat een instelling maken, geheel afhankelijk van de mogendheid, die het protecto raat uitoefent, en wenscht dat de benoeming van den titularis slechts voor korten tijd geschiede Wat de spoorwegkwestie aangaat, vraagt Spanje twee exploiteerende maatschappijeneen Spaan sche en Fransche. Daar echter de lijnen geheel op elkaar zijn aange wezen, wil de Spaansche regeering, dat de Fransche maatschappij 30% van haar inkomsten aan de Spaansche maatschap pij afstaat, terwyl deze 30% aan de Fransche zal geven. Ik begrijp niet, wat ik daarmede te ma ken heb. Die omwenteling, heeft hij tot stand gebracht. De boeren staan gereed een Moedi gen opstand te beginnen. Overal staan zij op. Voor de week om is niisschien zullen z(j de kasteelen overvallen en niemand zal gespaard worden. Dank u voor uw waarschuwing, kameraad, maar hoe weet ge dit alles Omdat ik hier kom, betaald met de mooie soldij van Etienne Marcel, wijl ik voor hem in Avignon driehonderd man heb aangeworven, die hier in de buurt zich bij mij zullen voegen, omdat ik morgen moet tegenwoordig zijn met den afgevaardigde van het noofd der kooplieden, een kruidenier uit Parijs bij een belangrijke samenkomst der Jacques zoo noemen de oproerlingen zich en daar moet ik een voor name rol spelen. Ge ziet het, we kunnen macht tegen macht stellen. De brasserij was ten einde. Allen waren door den wijn bevangen. Wilhelm en Sir John waren nog het meest frisch van allen en maakten daarvan gebruik. Bij het begin der maaltijd had ieder met den ander gewed meer te kannen eten en drinken dan hijDuitschers en Engelschen tegen el kaar. Ach 1 Nooit I hoort ge, nooit. Wil zult ge zooveel drinken als ik I Tarteifle, Ich .kan meey trinken dan gij. Daar het Fransche gedeelte van het spoorweg net belangrijk grooter is, spreekt het van zelf, dat deze bepaling voor Frankrijk zeer nadeelig zou zijn. DUITSCH ZUID-WEST AFRIKA. De voor de maand Mei aangekondigde reis van den Duitschen minister van Koloniën naar Zuid- West-Afrika staat in betrekking met de ongun stige economische verhoudingen, waarmede deze Duitsche kolonie te kampen heeft en waarover gedurende den laatsten tijd veel geklaagd is. Men zal zich wel vergissen, als men de reis van dr. Solf naar de Duitsche kolonie beschouwt als de eerste vrucht der besprekingen tusschen Duitsch- land en Engeland. Dr. Solf zal, zooals reeds ge meld, op zijn reis ook Kaapstad aandoen en daar met de regeering der Zuid-Afrikaansche Unie spreken. Afgezien van de kwestie der Waivisch- baai, die volgens de »B. Z. am Mittag" zoo goed als zeker aan Duitschland zal worden afgestaan, zal de Duitsche minister onderhandelen over het aanleggen van een zijlijn tusschen Swakopmund of Ludentzbucht en den Zuid-Afrikaan-chen spoor weg. Verder zal dr. Solf zich op grond van zijn te Londen en Amsterdam verkregen inlichtingen met een regeling der bestaande moeilijkheden in de diamantindustrie en met de bezwaren tegen de diamantveldenbelasting bezig houden. Koop dus nog heden jbij Uw winkelier een bus 1 Kg. ƒ1.50 -0.80 y4Kg. 0.42^| Mo., - 0.18. De kolos stond op en wankelde naar de tafel, waarvan hij twee groote kruiken kruidenwijn nam, die nog waren blijven staan. Trink dass in één teug uit 1 Hij bracht een der kruiken aan de lippen. Sir John volgde dit schoone voorbeeld na en de geestelijke drank werd met volle teugels door die twee verzwolgen. Toen hij de kruik half geledigd had, zakte sir John met een vloek op den grond neer. Ich awist wel, dat gij nicht zooveel zoudt trinken als ichl Na dit geconstateerd te hebben dronk Wil helm het overschot uit de kruik op en viel toen tegen de tafel. Alles draaide om hem heen en de flambouwen dansten voor zijn oogen. Tarteifle, mompelde hy en hij zakte ook in elkaar, in zijn val de grooten eiken houten tafel meesleepend. Valrocca en zijn gast waren naar bed gegaan. Den volgenden dag begonnen de braspartijen opnieuw, maar Maugrabin vei liet tegen den middag zijn nieuwen vriend om den afgevaar digde van Etienne Marcel te Verberie te ont moeten. Dezen nacht, zeide hij, zullen wij bij Rhuis te zamen komen. Daar zal de beweging be slist worden. Valrocca dacht lang na over deze onthul lingen. Wordt vervolgd.) eèn betrourenawaardig oonïlict gevoord kunnen Cacao

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1