Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 35ste Jaargang. Dinsdag 27 Februari 1912. i\o. 10255. Officieele berichten. Openbare Verkoopiug. het wrak van het aakschip „FOKEXIT." Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiferst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat van Woensdag 28 Februari a.s. tot nadere aankondiging, de ryweg loopende langs den Rotternamsehen djjk Noordzgde, (tusschen Achtersingel en het Roode Hek; voor het verkeer met rij- en voer tuigen zal zijn afgesloten. Schiedam, 27 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens, ten overstaan van den deur waarder G. S. MONTFOORT, op Vrijdag den I Maart 1912. des namiddags te 2 uur, op de Ar- beiderstuintjes nabij de Spuihaven te Schiedam, pnbliek a contant te verkoopen met de op het schip nog aanwezige inventaris» liggende voornoemd schip in de rivier de Maas; achter voornoemde arbeiderstuintjes. Te voren te bezichtigen. Informatiën te bekomen iederen werkdag van des voormiddags 912 uur, zoowel ten Bureele van Gemeentewerken aan de Korte Haven als ten kantore van den voornoemden Deurwaarder aan de Lange Haven no. 90, telefoon 112. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Het bombardement van Beiro-et. De „Figaro" bevat een artikel, waarin der Italiaansehe vloot bet recht wordt toegekend om te handelen gelijk zij, deed voor Beiroet, docih waarbij het blaa wijst op de g'roobe schade, waar mede Italië door rlit optreden van zijn marine in de eerste plaats de handelsbelangen van Euro Pa in den Levant bedreigt, terwijl Turkije er zich weinig van aantrekt. In de eerste plaats ziet de „Figaro" verband tusschen de vaderlandslievende, betoogingen en oorlogzuchtige ovaties, welke de regeering van Italië in en voor bet Kamergebouw mocht onder vinden, en diet plotselinge bedrijvigheid van de Italiaauisclhe zeemacht, die tot nu toe zich had ■vergenoegd met het spelen van een zieer onder geschikte rol op helt oorlogstooneel. De stemming van Montecitorio vond haar weerklank in de kanonnade van Beiroet. Wat het goed recht der Italianen betreft om to handelen gelijk zij! deden ter reede van Bei- toet, zoo volstaat het blad melt een verwijzing Uaar ,een tractaatsartikiel, ter Tweede Vredescon ferentie ontworpen, volgende op bet artikel, dat verbiedt om onverdedigde havens, steden of ne derzettingen te beschieten. Immers een zeer be langrijke beperkende bepaling komt onmiddellijk na dit algemeen verbod. En als bijzonderheid rnag nog worden medegedeeld, dat die beperking voorgesteld werd door de Fransclhe gedelegeerden. 2ij luidt aldus: „In dit verbod zijn niet begrepen militaire gebouwen, inrichtingen, arsenalen enz., n°Qh oorlogsschepen in de haven liggende, welke do bevelhebber eener scheepsmacht na een waar schuwing en na eein redelijk tijdsverloop zal mogen vernielen met geschut, indien andere mid delen niet mogelijk zijn. Indien een bijzondere °°rlogsnoodzakelijkheid, welke onmiddellijk ban delen vereisdht, niet toelaat eenigen termij'a in ^cht te nemen, zal de gezagvoerder alle maatre gelen treffen, welke hij geschikt acht en Waardoor 200 min mogelijk schade voor dei stad zal ont staan." En aan het eind van dit artikel is nog te lo- z<3ri, dat de gezagvoerder niet verantwoordelijk ls voor schade, die onwillekeurig wordt toege dacht bij de beschieting, De tekst van deze be palingen laat dus geen twijfel over aan de be- Voegdheid der Italiaansehe oorlogsvloot, om in de aven van Beiroet Turfcscihe oorlogsschepen onder vuur te nemen na waarschuwing. De aangehaalde togelen van oorlogsrecht, welke ter Vredesconfe- tontie m-et 24 tegen 1 stem en 10 onthoudingen vverden aanvaard, zijn duidelijk genoeg om Italië "rechtvaardigen in zjjn jongste vloóthedrjjif. Maar er is meer, zegt de „Figaro". Ttalië moet zich wel bezinnen voor het begint met beschie tingen van havens in den Levant. Reeds nu trekt Italië, door Beiroet uit te kiezen voor zijn actie ter zee, Beiroet, de voornaamste haven ter Syri sche kust, waar de Europeesche belangen zoo talrijk en zoo groot zijin, de aandacht van Europa» om zijn gevaarlijke oorlogshandelingen, die groote verkeershelangen bedreigen. Italië behoort uit hoofde van de schadei, die de handel en de Euiopeescihe belangen in de Klein-Azische of furkscihe havens kunnen loopen bij verdere vijan delijkheden van dezen aard, zijn vroegere gedrags lijn niet te veranderen. Het handhave den vrede in het Oosten der Middellandscibe Zee. Laa,t het toch denken aan de groote beweging-, die zijn optreden, bij: het begin van den oorlog, in de haven van Prevesa wekte in Oostenrijk. Reeds toen werd de regeerimg te Rome er op gewezen, welke ernstige gevolgen de beschieting van een Turksch© haven zou kunnen hebben voor het Europeesch verkeer. En de onaangenaam heden, die het gevolg zouden kunnen worden van vijandelijkheden in groote havens als Beiroet, zij:n nog geduchter dan de ellende, die Oostenrijk vreesde van het schieten op een kleine haven als die van "Prevesa. Met hun kanonnades doen de Italianen, als zij de Levantijnseihe havens gaan bedreigen, niet het meeste kwaad aan de Turken. Omtrent het bombardement van Beiroet volgen hier nog' eenige nadere bijzonderheden Aan de „Vossische Zeitiing" wordt uit Kon stan tin opel geseind Men beschouwt hier het bombardement van Beiroet als het resultaat van het jongste bezoek van generaal Caneva aan Rome. Hij zou aanbe volen hebben' het oorlogstooneel uit te breiden naar hét oostelijk gedeelte van de Midde-llandsebe Zee, daar de: toestand in Tripolis zelf een spoe dige beslissing van den oorlog, hoogst onwaar schijnlijk maakt. De correspondent van de „Daily Telegraph'1' te Konstantinopel heeft een onderhoud gehad met den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, die volhield, dat het bombardement van Beiroet althans gedeeltelijk tegen de stad gericht was. De Turksche regeering ziet in, dat de daad der Italianen een uitvloeisel is van de bekrachtiging, die het Italiaansehe parlement aan de toeëige ning van Tripolis geschonken heeft, maar de Turksche regeering is minder bereid dan ooit tot een vrede mode te werken, waarvan inlijving van Tripolis een voorwaarde zou zijn. De sanctie van het Italiaansehe parlement maakt inderdaad vredesonderhandelingen onmogelijk. De correspondent te Konstantinopel va:n dc „Lokal Anzeiger" seint: De Arabieren in Beiroet hebben de wapens, die zij gisteren uit de dépots genomen 'hadden, weer afgeleverd. Officieel wordt medegedeeld, dat ten gevolge van het bombardement 30 personen ge dood en ongeveer 100 menscben gewond zijn. Volgens een consulair telegram zijn tot Zater dagavond geen buitenlanders gedood of gewond De buitenlanders zijn ook niet in gevaar. Het telegraafbureau in Beiroet is buiten het bereik van het Italiaansehe geschut ingericht. Uit Konstantinopel wordt aan de „Lokal Anzci- g'er" geseind: De wali van Beiroet heeft aan den minister van binne-nlan-dsclhe zaken getelegrafeerd Heden heb ik de schade opgenomen, die door het bombardement aangericht is. De Ottomaan- sclhe Rank is door 5 schoten getroffen. De EuitsChe Palestina Ranlk, die daarnaast ligt door 3, dei maga zijnen van de Kademaatschappij door 5, te Salo- niki Bajnk, het stadsbure.au en de particuliere bank van Sjahal ieder door één schot. Verschei dene handelshuizen zjjn beschadigd. Bij het hos pitaal en bij de kunstschool zijn 6 granaten neer gevallen. Eén projectiel viel in een dorp van de Libanon, dat 6 K.M. van de haven lig!t, en ontplofte daar zonder schade aan te richten. De waren, die in de douanekantoor liggen,, zijn bescha digd. Gedurende de verwarring werd een wapen- winkel geplunderd. De plunderaars werden ge zocht. Het getal dooden en gewonden heeft men nog niet kunnen vaststellen. Van d© „Avnillah" worden vijftig man vermist. De Italianen moeten ook twee torpedobooten op de „Avnillah" gelost hebben. j - De Duitsche Palestina Bank in Berlijn beeft een telegram ontvangen van haar filiaal in Beiroet, dat de berichten van de „Lokal Anzeiger" van gistermorgen in alle opzichten bevestigt. Slechts wordt in het telegram van de Bank het aantal dooden op 300 geschat. De correspondent van de „Lokal Amzeigter" in Beiroet seinde Zondagmorgen om 3.45: De vijf Italiaansehe oorlogsschepen, in den vroe gen morgen hier voor de stad verschenen, zon den parlementairs om de overgave van de twee hier liggende Turksche oorlogsbodems te eischen. Toen deze- geweigerd werd, begonnen de krui sers „Volturno" en „Garibaldi" een vreeselijk bombardement, waardoor de Turksche schepen vernield werden. De rest van de bemanning' van het eene schip liet dit in de lucht .springen. Bij het bombardement werd het gebouw van de Banque de Salaniqu© zwaar beschadigd. Er vlo gen zelfs granaatsplinters in de Italiaansehe post kantoren, die zoo snel mogelijk ontruimd moes ten worden. Het huis van de Duitsche Pales- tina-Banfc werd slechts licht getroffen. Toen de Italiaansehe kruisers terugkeerden om de overblijf selen van de Turksche schepen tot zinken te brengen, gaven zij nog eenige schoten af op de Banque Ottomane, die zij zwaar beschadigden. Het getal dooden en gewonden wordt op 150 ge schat. Er is ook een Belgisch onderdaan gewond. De Turksche overheid geeft zich alle mogelijke moeite om de orde te handhaven. Sterke militaire patrouilles trekken door de straten. De consulaten, de Europeesche hotels en de missies zijn onmid dellijk door militairen bezet. Het Italiaansehe es kader bleef na het bombardement op volle zee manoeuvreeren, zoodat men voor een blokkade vreest. Duitsche- onderdanen zijn hij het bombar dement niet gewond. Zondagavond seinde dei correspondent te Wee- nen nog het volgende: De nacht verliep te Beiroet rustig'. De Italiaan sehe oorlogsschepien zijn uit het gezicht verdwe nen en dei soldaten kampeeren in de straten. De havens bieden een schouwspel van verwoes ting aan. De straten zijn met granaatsplinters be zaaid. De Banque dei Salonique is bijna geheel vernield. Thans blijkt, dat de Banque Ottomane door 5 granaten getroffen is, die groote schade aangericht hebben. Een projectiel vloog door den buitenmuur van de Banquei Ottomane Leen en drong in het gebouw van de Duitsche Palestina Bank, dat er naast staat. De banken werden onmiddellijk na het begin van het bombardement gesloten. Geen enuele beambte is gekwetst. Dé scboone gevel van het nieuwe gebouw van de Palestina Bank is ernstig beschadigd. Niet slechts in de nabijheid van de haven, maar ook boven de andere deelen van de stad barstten de grana ten, De militaire schade is aanzienlijk. De actie van de Italianen heeft alle Europeanen, die hier wonen, in het grootste gevaar gebracht, want de grenzeloos opgewonden menigte was tot alles te genover de vreemdelingen in staat. Dat geen ernstige ongelukken voorgekomen zijn, is de ver dienste van de- regeering, die groote voorzichtig heid en bekwaamheid aan den dag gelegd heeft. Alle pogingen tot moordpartijen zijn onmiddel lijk met kracht onderdrukt. Uit Damaskus zijn twee regimenten infanterie en één regiment dragonders ontboden. De clor'respondelnt te Konstantinopel van de „Times" verneemt, dat de bemanningen van de twee Turksche oorlogsbodems voor Beiroet deze zelf tot zinken gebracht hebben, omdat legen- stand onmogelijk bleek. Zeer zeker hebben de Italianen de stad beschoten, misschien echter on- Volgens telegrammen uit Konstantinopel heerscht daar groote opwinding. Alle bladen eischen met nadruk, dat nu eindelijk alle Italianen uit Tur kije gezet worden, omdat bij de jongste politieke gebeurtenissen in Italië gebleken is dat het heele volk achter de regeering staat. De Turken vree zen echter, dat ook thans weer Duitschland den Italianen de hand boven het hoofd houden zal, vooral omdat het de Italiaansehe arbeiders voor den bouw van den Bagdadspoorweg noodig heeft. De stemming tegenover Duitschland moet dan ook zeer geprikkeld zijn. Dat blijkt zelfs uit de bladen, die anders Duiischgezind zijn. Assim-bei, de minister van buitenlandsche zaken, begaf zich, onmiddellijk nadat het bombardement bekend geworden was, naar den Duitschen gezant. De »Tanin" en de ïlkdam" schreven gisteren, dat Duitschland, dat tot nu toe Turkije tot gematigd heid geraden had, thans ook dezen raad eens aan Italië geven moet. - Een groot aantal Italiaansehe families heeft, volgens den uLok. Anzeiger" de laatste dagen Constantinopel verlaten. Uit Beiroet wordt nog geseind: De orde te. Beiroet is geheel weergekeerd. De minister van financiën zal hedern naar de dorpen van Syrië, naar Beiroet e-n Aleppo het voor de inscheping der Italianen benoodigde geld zendein. Volgens de „Jeini Gazetta" is tot de uitzetting van de Italianen besloten tengevolge van de vrees voor betreurenswaardige gebeurtenissen, indien zij niet uitgezet zouden worden. ENGELAND. Een ambtelijke bekendmaking, ua de gister tusschen Asquith en eenige ministers met mijn eigenaars gehouden besprekingen, bevat slechts de namen van de leden der regeering en de ver tegenwoordigers der mijneigenaars, die er aan hebben deelgenomen. Geen mededeeling betref fende het verhandelde was te verkrijgen. In ant woord op hem gestelde vragen heett een amb tenaar, die als secretaris bij deze samensprekingen is opgetreden, gezegd, dat al wat morgen zal ge beuren in Gods handen is. Minister Churchil heeft in het Lagerhuis in antwoord op een vraag verklaard, dat twee maan den geleden maatregelen waren getroffen, welke de vloot in de Engelsche wateren en daarbuiten voor een aanzienlijk tijdsverloop onafhankelijk hadden gemaakt van de gevolgen van een staking aan de steenkoolmijnen. willekeurig, omdat schieten in de haven van Beiroet de gebouwen en de stad wel treffen möe-t. Uit Constantinopel wordt bericht, dat de Turk sche regeering aan de oorlogsvloot, gestationneerd in de Dardanellen, *bevel gegeven heeft zich ge- vechtsklaar te houden. Bij het verschijnen van de Italiaansehe vloot moet zonder waarschuwing vuur gegeven worden. Aan de Lokal Anzeiger" wordt uit Constanti nopel geseind De Porte verklaarde, dat zij na den aanval van de Italianen op Beiroet de Dardanellen met alle middelen beschermen moet. Zij wijst daarom alle verantwoordelijkheid var, zich af voor schade, die het leggen van mijnen enz. den internationalen handel zou kunnen berokkenen. BELGIS. De »Bien Public" deelt mede, dat koningin Elizabeth de som van 240.000 francs die door de sbloemendames" in 1911 is bij elkaar gebracht, als volgt heeft verdeeld le. Voor het bouwen van een klein model hospitaal te Leopoldville 100.000 frs. 2e. Voor dertig uitzetten voor missionarissen, in de hospi. talen werkzaam f45.000 francs. 3e. Een subsidie van 10 000 francs aan de missies van de Witte Paters, van de Jezuïeten en van de missionarissen van Scheut. Verder subsidies van 5000 francs voor de missies van de Trappisten, de Paters van den H. Geest, de Paters van het H. Hart, de Paters Redemptoristen, de Dominicanen, de Nor bertijnen, de Capucijnen, de Benedictijnen en de Zweedsche Protestanten. 4e Voor de opleiding van 20 zwartjes als ziekenoppasser 1000 francs. 5e. Onkosten en onvoorziene uitgaven 10.000 francs. LUXEMBURG. De overleden groothertog van Luxemburg was in 1852 als erfprins van Nassau geboren, maar verliet zijn land toen het door de Pruisen was genomen. Hij diende als officier in het Oosten- rij ksche leger. Hij huwde in 1893 met prinses Maria Anna van Braganza en kreeg zes dochters, waarvan de oudste, Adelheid, die in Juni 18 jaar wordt, thans opvolgt. Dat vrouwen opvolgen strijdt eigenlijk met het familie-statuut, maar om het groot hertogdom voor regeerend geslacht te behouden, nam de Kamer in April 1907 met 41 tegen 7 stemmen der socia listen een wetsontwerp aan waarbij het familie- statuut van den groothertog zoodanig gewijzigd werd, dat zijn oudste dochter hem als groother togin en hoofd van het huis Nassau kon opvolgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1