Verspreide berichten. Biunenlaudt &tads- en (gewestelijk .Nieuws. Kerknieuws. Er is echter nog een pretendent, een zekere heer von Merenberg die deze verandering niet erkent. De nieuwe groothertogin is evenals haar moe der en al haar zusjes katholiek. Onmiddellijk na het vernemen van den dood van den groothertog van Luxemburg telegrafeerde president Faillières, dat hij deel neemt in den rouw der hertogelijke familie. Naar aanleiding van het overlijden van den groothertog van Luxemburg heeft het Belgische hof den rouw aangenomen tot 16 Maart. Koningin Albert liet op de Luxemburgsche le gatie zijn deelneming betuigen. De souverein zal aan de begrafenisplechtigheid deelnemen. De koningin begaf zich gister naar Luxemburg om haar leedwezen te gaan betuigen. Gisteravond had in de buitenste wachtzaal van het Engelschei Lagerhuis een opzienbarend inci dent plaats. Een man, als geestelijke gekleed, schoot plot seling zijn revolver op de zoldering af. De man, die naar alle schijn krankzinnig is, weird on middellijk gearresteerd. Te Portsmouth is de kruiser Powerfulaan gekomen met 't stoffelijk overschot van den in Egypte overleden hertog van Fife. De hertogin en haar üeide dochters waren aan boord. De Koning en de Koningin, en de ex Koningin Alexandra waren hun tegemoet gereisd. Cliuieezen-opsioot j es. Ter nadere toelichting van het in de aStaats- courant" van 24 dezer vei melde Indische telegram van 23 dezer is by het departement van koloniën het volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Nederl -indië dd. 25 dezer ontvangen. Macao- en Keh-Gluneezen te öoerabaja veroor zaakten 17 dezer ongeregeldheden en vernielden den inboedel van den kapitein-Lnuiees. Een poging tot vernieling bij den majoor-Chi nees werd door de politie verijdeld. Het doel was hen te dwingen de Chineesche repuolikeinsche vlag te hijsciieu. Van den 2Usteu af bedreigden de benden de Oiiineesohe winkels met plundering, indien zij met sloten. Bij die gelegeuiieid zijn velen gearresteerd, een gedood en twee gewond. De actie werd door ouiuststukers voortgezet, Het grootste deel van de Cruneesciien handel beweer de de Macaoërs te vreezeu en sloot de zaken thans zyu slecnts enkele zaken heropend. Overi gens is net rustig. Verscheidene onruststokers zijn opgevatande ren worden opgespoord. JL> e slaat van De- leg is niet afgekondigd, fiet kuiakier der onlusten is een anarchistische beweging der Macao- en Keh-Oüineezen, in geen direct verband met de vlag staande, aangezien van het uitsteken der republikeinsche vlag te Öoerabaja door de politie geen notitie genomen was. Uit öoerabaja wordt dd. 26 Febr. geseind Er zyn in het geheel 8UU Macaoërs gearres teerd. Aan hen is een onderzoek van de grieven toegezegd. De winkels zijn lieden heropend. Er is thans ontsnapping ingetreden. Het handels verkeer herleeft, doen het gaat langzaam. Reuter seint uit Nanking d.d. gisteren Het republikeinsche kabinet besprak heden de beweerde slechte behandeling der Chineezen dooi de Nederlandsche autoriteiten op Java. Oificieele telegrammen meldden, dat drie Chineezen werden gedood en honderden gearresteerd en gevangen gezet, zonder eenig verhoor te hebben ondergaan, omdat zy het uitroepen van de republiek vierden. San-Yat-Öen deelde deze zaak aan Yuan öhikai mede en meende, dat men in deze zoo streng mogelijk moet optreden. Het kabinet overweegt den eisch van onmiddellijke vernietiging van het met Nederland gesloten verdrag en van het te rugroepen van den Chineeschen gezant in Ne derland. De verontwaardiging is groot. De leden van het kabinet zeggen, dat de Chineezen op Java als wilde beesten worden behandeld. Zij beweren, dat ongeveer een half millioen echte Chineezen op Java leven en byna zeven millioen, die met andere rassen zyn vermengd. Deze laatsten zou den met de Chineezen sympathiseeren. De eersten zyn aan de politiewet onderworpen, die arrest en gevangenneming zonder verhoor toelaat. Suriname. Naar ïde West" verneemt, zal in Nederland een Ötaatscommissie worden benoemd om uitvoe ring te geven aan de voorstellen der Welvaart commissie, voorzoo ver die door de hooge regeering worden overgenomen. Het gerucht wil, dat de minister een der voor stellen van de Welvaartcommissie - het voorstel namelyk dat 5 percent van de opbrengt der in voerrechten aan Nederland zouden moeten worden afgestaan heeft geschrapt. Anti-revolutionnaire partydag. Naar de „Rott." verneemt, zal Donderdag 14 Maart te Bodegraven vanwege de centrale antireiv. kiesvereeniging een party dag worden gehouden. In de morgenveiTgaderkiig zal mr. J. A. de Wilde, van 's-Gravenlbage, spreken over: De politieke toestand, en des middags prof. mr. P. A. Diepen horst, van Amsterdam, over: Vrijhandel en be scherming, terwijl nog een spreker zal worden gevraagd voor de avondvergadering. De Haagse he Inkomstenbelasting. Te 's-Gravenhage begint de Inkomstenbelasting te drukken en de gemeentelijke belastingpolitiek, die de Amsterdamsche op den voet volgt, begint er dezelfde gevolgen te vertoonen, n.l. een uittocht van de welgestelde ingezetenen naar elders. De «Nieuwe Courant" publiceert een lijstje van 16 voorname personen en familiën, die reeds ver trokken zijn of binnenkort zullen vertrekken, maar kan er niet voor instaan, dat het volledig is. De inkomstenbelasting, met een percentage van 2^ pCt. begonnen, is thans geklommen tot 4 pCt., maar zal onvermijdelijk het Amsterdamsche peil gaan bereiken. Ook de enorme willekeur en de strenge spionnage zijn reeds in gang en beginnen gelijken tred te houden met de knoeierij en de listigheden der aangeslagenen om eraan te ont- komén. Jan Kalf. Naar wij vernemen heeft de Senaat der Rijks universiteit te Utrecht het doctoraat in de Ne derlandsche letteren honoris causa toegekend aan den heer Jan Kalf, secretaris der rijkscom missie voor de bescherming van Nederland sche monumenten van geschiedenis en kunst. Deze eervolle benoeming zal met bijzondere vol doening worden vernomen in katholiek-weten schappelijke en kunstbeoefenende kringen, waarin de heer Kalt zich vele vrienden verwierf zoowel door zyn opneming en bestunr van den K. K. Kunstkring »De Violier" als door de talrijke waar devolle artikelen, die hij aan onderwerpen van kerkelijke en profane kunst wijdde in roomsche organen. Tot de voornaamste werken van den nieuwbenoemden Doctor, dien wij van harte met zijn onderscheiding gelukwenschen, behooren de beschrijving der R. K. Kerken in Nederland en de beschrijving der Monumenten in de Baronie van Breda. (Tyd) De Ruyter Medaille. In 4907 werd uit gelden, bijeengebracht ter gelegenheid van de herdenking van Michiel Adri- aansz. de Ruytei's geboortedag het «Fonds voor de Ruyter-medaille opgenent, waarvan Z. K. H. de Prins der Nederlanden het eere-voorzitterschap aanvaardde. Deze siicütiiig beoogt, alle vyf jaar de gouden «De Ruyter-uiedailie" uit te reiken aan hem die naar het oordeel van het bestuur, op voordracht van de commissie van beoordeelmg, daarvoor op grond van zyue verdiensten voor de zeevaart het meest in aanmerking komt. De eerste keuze is tnans, 5 jaar na de oprich- tiug van het fonds, gevallen op dr. J. P. van der ötok, vroeger directeur van de Meteorologische Inrichting te Batavia, en thans een der directeu ren van het Koninklijk Nederlandsche Meteoro logisch Instituut te De Bildt, uit hoofd van zyue bijzondere en allerwege erkende diensten, aan de scheepvaart bewezen door zijn studiën van de getij bewegingen in Nederlaudsch-lndiö en de Noordzee. De plechtige uitreiking van de medaille door den eere-voorzitter zal op 27 Maart a.s. te Am sterdam plaats vinden. Weer Der icüv Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 Febr. 191z, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.2 te Coruna Laagste barometerstand 741.2 te Christiansund. V erwachting tot den volgenden dag; stormachtige tot krachtigen westelijken tot zuidwesielyken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, regenbuien, zelfde temperatuur. Electriciteit. Het schrijven door het gemeentebestuur van Rotterdam tot den gemeenteraad van Schie dam gericht, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, luidt woordelijk als volgt »Het medegedeelde in de bladen heeft ons doen vernemen, dat tusschen Uwe Gemeente en de Gemeente Delft aanhangig zyn plannen, die ten doel hebben bet treilen eener regeling, waar bij door Uwe Gemeente aan Delft water zoude worden geleverd en Uwe Gemeente daartegenover door tusschenkoms't van Delft in staat zou wor den gesteld in de verschaffing van electriciteit aan hare ingezetenen te voorzien. Wij vinden daarin aanleiding ons spoedshalve rechtstreeks tot Uwe Vergadering te wenden en in aansluiting aan ons schrijven aan Burgemeester en Wethouders Uwer Gemeente van 20 Septem ber 1910, No. 2466, mede te deelen, dat wij be reid blijven om hetzij door het aanvaarden eener concessie, hetzij op andere wijze, electriciteit op het gebied Uwer Gemeente te leveren. Als voorbeeld en louter om te doen blijken, dat regeling te dien aanzien op verschillende wijzen mogelijk ware, voegen wij te Uwer voor lichting hiernevens een afdruk van de overeen komst die sedert ons schrijven van 1910 met de Gemeente Overschie werd aangegaan." St. Vincentius- Vereeniging. De jaarlijksche algemeene vergadering der St. Vincentius-Vereeniging, voor weldoeners en belangstellenden toegankelijk, bracht gister-avond» behalve de leden van de verschillende conferen- tiën te dezer stede en de zusterconferentie te Vlaardingen, een aantal belangstellenden in het gewone lokaal te zamen. Met eerw. heeren gees telijken der verschillende parochiën en eerw1 broeders werd het lokaal door leden en belang stellenden geheel bezet. Met genoegen woonden wij ook nu weder deze jaarlijksche vergadering bij, welke ditmaal in het teeken stond van de heuglijke herdenking die nog onlangs de leden der verschillende conferentiën in het zelfde lokaal te zamen bracht. De voorzitter de heer A. C. A. Nolet, herdacht in waardee- rende bewoordingen de oprichting voor 65 jaren van de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo door een zestal ijvervolle ingezetenen dezer stad, waarvan thans nog de heer G. A. J. Beu kers in leven is. Hem toewenschend dat hij de enkele jaren die hij naar menschelijk inzien nog te beleven heeft, in goede gezondheid mag door brengen, vertrouwde voorz., dat de hooggeachte nestor met dezelfde onkreukbare trouw, ijver en toewijding als tot hiertoe de belangen der ver eeniging zou blijven behartigen. De verslagen van de verschillende conferentiën en liefdewerken deden overigens weer zien in wat uitgebreiden zin de St. Vincentius-Vereeniging de liefdadigheid beoefent, hoe zij niet alleen voor het stoffelijk welzijn van den arme werkzaam is, maar hem ook geestelijk tracht te verhellen, dikwijls uit den staat van diep zedelijk verval waartoe hij ge komen is. Moge de St. Vincentius-Vereeniging steeds meer de sympathie onzer katholieke stadgenooten win nen 1 Gevoelen velen zich getrokken om haar te steunen niet alleen dooi' geldelijke bijdragen maar ook door persoonlijke toewijding vinde in onze zich steeds meer uitbreidende stad de St. Vin centius-Vereeniging vele katholieke jonge mannen vooral bereid zich onder hare banier te scharen en aldus door hot beoetènen van de werken van cnrisielyke naasteliefde aan eigen heiliging te arbeiden I Moge zij aldus haar 65-jang zegenrijk bestaan met tallooze heilvolle jaren verlengd zien I Volksbadhuis. In de week van 18-24 Febr. 1912 werden genomen 489 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 29 kuipbaden 61 regen 28 regen 343 school kinder a 5 ct. 28 Gister-avond 7 ure geraakte een schip oy het varen van de Lange naar de Korte Haven, doordat het schip te lang was, in de brug van de Korte Haven vast. Het verkeer was daardoor circa ili uur ge stremd. Giste r-m iddag3ure viel het 3-jarig zoontje van schipper Van der Linden van de loopplank van het schip in de Buitenhaven. De schipper sprong zyn kind na en wist 't be houden weer aan boord te brengen. Giste r-m iddag 3 ure werd brand ontdekt in de goot van de keuken van pand 37 aan de Fabristraat. Een brandweerman bluschte den brand met eenig water. Vermoedelijk was de brand door vonken uit den schoorsteen veroorzaakt. Van nacht werd door de politie een minderjarig meisje zwervende op straat ge vonden. Heden-morgen werd zy bij haar hier wonende moeder teruggeoracht. Heden-morgen 7 ure viel aan de Korte Haven een paard, gespannen voor een zand- wagen, tegen de straat, waardoor het iemoe* van den wagen brak. Het paard werd door den voerman, geholpen door anderen, weer op de pooten georaent. DIT ROTTERDAM- De inspecteurs van politie M. van Fenema en C. van de Dol heDoen ten kantore van Tne Ant werp Grain Work Corp., op de Leuvehaven alhier, gearresteerd den aldeelingschef P. J. Ph., een Belg, verdacht van verduistering van partyen tarwe, van de lading van het stoomschip ïkenley," fiat in de Maashaven alhier gelegen heeft. Van fie lading van dit stoomschip moest zyu firma 21.0U0 zakken Kuraciieelarwe, uit Voor-ludië herkomstig, voor ontvangers in Duitschiand ver- scnepen. in pakhuizen alhier is op ongeveer 15U zakken tarwe, van deze lading afkomstig, op ver moeden dat zij verduisterd zyn, beslag gelegd. De aangehoudene is ter beschikking van de justitie naar het huis van bewaring gebracht. De verduisterde tarwe was bestemd voor de Hlkncher Miihlenwerke, te Straatsburg. Nadat het aan boord vau het stoomschip »Kenley" op de gebruikelijke wyze gewogen was, werd van het gewogene, zoo dikwyls men de gelegenheid schoon zag» een gedeelte verduisterd. Dit verduisterde graan werd dan later, als zoogenaamd monster, over boord gezet en per motorboot naar de Wijn haven en van daar per handwagen in het pakhuis gebracht. De hoeveelheid verduisterde tarwe wordt op ongeveer öUUU kilogram geschat. Verdacht van medeplichtigheid wordt opgespoord J. van K., sedert Donderdag voortvluchtig. DIT OVERSCHIE. In de gisteren te 's-Gravenhage gehouden open bare vergadering van Gedeputeerde Staten in Zuid-Holland, werd door het lid van dat col lege, Jhr. mr. von Fisieinne, rapport uitgebracht over het bezwaar van den heer J. Post te Over schie tegien de door Gedeputeerde Staten ambts halve ontworpen wijziging van den ligger der wegen en voetpaden dier gemeente, voor zoovéél betreft dein Hofweg, voorkomende op dien ligger. Zooals uit het rapport van den heer von Fisenne bleek, was het bezwaar van den beer Post in hoofdzaak, dat de Hofweg ten onrechte op den ligger was gebracht. Z.i. was de Hof weg geen openbare weg. Als openbare weg in de betrokken buurt, moest z.i. aangemerkt wor den de Doeinlkade. Verder had de beer Post in zijine memorie o.a. mededeelingen gedaan om trent verkoop van een gedeelte Hofweg aan dé thans krankzinnige wed. Post, eene zuster van reclamant Post en over wie hij als curator op treedt. Aanleiding tot de ambtshalve wijziging1 van den ligger haddein Gedep. Staten gevonden in klachten over het doen afgraven van den weg en vernieling van de bermen er van. Nadat reclamant nog eene korte mondelinge toelichting had gegeven van zijne bezwaren voer den het woord de burgemeester van Overschie en de secretaris van den polder Schieveen, dia beiden dei hoop uitspraken dat reclamant indien eeite voor hem ongunstige beschikking mocht worden genomen, zich daarbij zoude neerleggen en het afgraven van den weg zoude staken. Zij vroegen dit tei meer wijl ook reclamant op eene spoedige beslissing had aangedrongen en men verlangde naar beëindiging; van de moeilijk heden te dezer zake. De secretaris van den pol der wijdde nog uitvoeriger uit over de moeilijk heden van de zijde van den heer Post ondervon den en over de volgens spreker geheel onjuiste beschouwingen in de door dezen ingezonden 1119 moriën. De heer Post, daarna nog het woord voeren de, beweerde o.m. dat de burgemeester opzet telijk den legger vervalscht had. Laatstgenoemde verklaarde op die aantyging niet te zullen ingaan wijl hiji den heer Post als een ontoerekenbaar mensch beschouwde. Toen daarna niemand meer het woord ver langde, verklaarde de voorzitter van Ged. Sta- ten, de Commissaris der Koningin, het onder zoek der zaak gesloten, doch deelde, alvorens de vergadering te sluiten, mede, dat hij liet betreurdei, dat de heer Post door eene persoon lijke heleedigende uitdrukking jegens een aan wezige in deze vergadering waarin ieder be langhebbende gelegenheid heeft gehad zyne be langen uiteen te zetten, zyue zaak had bedorven. Den heer Post, die daarop nog weer 't woord vroeg, werd dit nu geweigerd, omdat het on derzoek in openbare vergadering gesloten was. De beslissing van Gedeputeerden volgt later. Het tweede Nederlandsche Maria-congres. Zooals reeds uit verschillende mededeelingen bleek, zal het tweede Nederlandsche Maria-con gres, onder goedkeuring van het Nederlandsch en Belgisch episcopaat, van 15 tot 18 Augustus aanst. te Maastricht gehouden worden. Op het eerste Maria-congres, het vorig jaar te Averbode (Belgiö) gehouden, werd besloten om beurtelings Belgie en Nederland het voorrecht dezer byeenkomst te gunnen, en geen stad scheen zoo aangewezen voor een Mana-congres als Maas tricht, de zetel van 21 heilige bisschoppen te be ginnen met St. Servaas, den Apostel dezer lan den; Maastricht, waar de H. Bernardus, die groote dienaar van Maria, den Kruistocht predik te Maastricht, dat van eeuwen herwaarts aan de Moeder Gods kapellen en kerken heeft gewijd waar nog die eenige Lieve Vrouwekerk, bewon derd door zoovele geslachten, zoo heerlijk geres taureerd, verrijst. Gemakkelijk te bereiken van uit het Zuiden, zoowel als uit het Noorden, heeft het grootsche kerken en vergadeizalen, voldoende gelegenheid om duizenden congresbezoekers te herbergen en is geschikt tot openbaar feestbetoon en huldiging. Maar het bergt ook een kostbaren schat, een eeuwenlang gehuldigd Mariabeeld, onder den wei sprekenden titel van Onze Lieve Vrouw «Sterre der Zee", door de inwoners der stad eeuwenlang vereerd in trouwe liefde als een heilig Paladium En die stad eeuwen geleden gekozen tot een uit verkoren plek, waar Maria hare gunsten en won derkracht heeft willen toonen, zal de eerste zjjn, waar in Nederland, de nieuwe zaligprijzing op de Dienstmaagd des Heeren wordt aangestemd. En geheel het Katholieke Nederland zal dan van Maria's verheerlijking getuige zijn en met de trouwe dienaars en wachters om haar troon, Maria de Zeesterre begroeten mogen, die in zoo donkere uren en bij zooveel stormen vertroosting bracht en die nu nieuwen luister en glorie win nen zal door de heilige hulde, welke Haar in die dagen zal gebracht worden. Het wonderbeeld van Maria «Sterre der Zee" zal tijdens de congresdagen op last van Z. H. Paus Pius X plechtig gekroond worden door Z. D. H. Mgr. Drehmanns, bisschop van Roer mond. Had het eerste congres tot grondgedachte by al zyne werkzaamheden de voorspelling van Maria van nu af zullen alle geslachten My zalig prij zen en werd het bij de keuze der te behandelen onderwerpen geleid door het verlangen om een algemeen overzicht te geven der Maria-leer, van den invloed der Onbevlekte op het persoonlyk en openbaar zedeleven, terwijl aan de geschiedenis en de kunst was toevertrouwt de taak om aan t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2