Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Van Houten's Cacao 35ste Jaargang. Woensdag 28 Februari 1912. No. 10256. in Smaak in Kracht in Geur in Kleur dan alie andere goedkoope merken. Hoe geheel ANDERS en hoeveel BETER Officieele berichten. Openbare Verkooping. het wrak van het aakschip „FOK EXIT." Boitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Het Spookkasteel De roovers van het kasteel d'Herneuse. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. zijn voornemens, ten overstaan van den deur waarder G. S. MONTFOORT, op Vrydag den 1 Maart 1912, des namiddags te 2 uur, op de Ar- beiderstuintjes nabij de Spuihaven te Scniedam, pnbliek a contant te verkoopen met de op het schip nog aanwezige inventaris, liggende voornoemd schip in de rivier de Maas, achter voornoemde arbeiderstuintjes. Te voren te bezichtigen. Informatiën te bekomen iederen werkdag van des voormiddags 912 uur, zoowel ten Bureele van Gemeentewerken aan de Korte Haven als ten kantore van den voornoemden Deurwaarder aan de Lange Haven no. 90, telefoon 112. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Het bombardement van Beiroet. De „Temps" meent te weten, dat Poincaré d!en Fransc'hen gezant te Rome, Barrère, opgedragen beeft minister di San Giuliano te spreken over het incident te Beiroet en de mogelijke gevolgen met betrekking tot de onder Fransc'hc bescherming staande personen in dat gebied. De Turksdhe bladen deelen mede, dat bet pro test van de Parte- tegen de beschieting van de Turksche oorlogsschepen voor Beiroet, zonder dat het einde van den toeges tanen termijn is afge wacht, een gunstig onthaal bij de mogendheden heeft ontvangen. De Weener »Neue freie Presse" meent, dat Italië door het bombardement van Beiroet Europa heeft willen verschrikken en Italië dwingen den vrede te vragen, maar het succes van een derge lijke staatkunde is zeer twijfelachtig en nauwelijks te. verwezenlijken. Italië moet niet uit het oog verliezen het belang van het behoud van den vrede in het Oosten en zijn strijd om Tripoli moet een koloniale oorlog blijven. Volgens het »Neue Tageblatt" is Oostenrijk- Hongarije niet voornemens een vaartuig te zenden in de wateren van Beiroet. In Barka. Uit Konstanfinopel wordt geseind: Een officieel telegram uit Dema meldt, dat bij den nachtelijken aanval van de Turken twee Itali aansche versterkingen vernield én eenige hon derden Italian en gedood zij n Vele kanonnen en geweren vielen den Turken in handen. De Tur ken en Arabieren hadden 30 dooden. en '50 ge wonden. Een telegram uit Saloiniki meldt: Volgens eein bevel uit Konstantinopel wordt hier met groote haast aan de verdedigingswerken gearbeid. Alle officieren zijn op hun post geroepen. De maatregelen tot krachtige verdediging van de OF Naar het Franxch van Noël Gaulois. 47) Laat men den graaf d'Herneuse uit zijn gevangenis halen en hier brengenOok zijn dochter en de schildknaap moeten hier komen. Cavalcanta ging heen. Sedert een jaar heb ik hen niet gezien, hernam - de kapitein, ik ben benieuwd om te zien hoe die trotsche edelman het maakt. Een jaar reeds 1 Wat gaat die tijd snel voorbij I En wat is er toch veel gebeurd in die weinige da gen. Allen gehoorzamen slechts aan mij in dit dit kasteel, waaruit ik eens schandelijk verjaagd ben en de uren zijn zoo gauw voorbijgegaan, dat ik geen gelegenheid heb gevonden mij met den kasteelheer bezig te houden. Maar hoeveel tranen van spijt en woede zal hij gestort hebben voor iederen beker, die ik zoo vreugdevol geledigd heb. Cavalcanta trad binnen, gevolgd door de drie gevangenen. De graaf, bleek door de droefheid en het vree- selyke lijden, dat hij ieder oogenblik te verduren had in zijn duisteren kerker, waar hij zijne doch ter Isabella zag verkwijnen, kon zich slechts met moeite overeind houden. Zyn baard en haren haven zijn reeds genomen. Er is eeni lijist gemaakt van de hier wonende Italianen, die uitgezet moe ten worden. Van een vijandige stemming tegen over de vreemdelingen merkt men hier overigens niets. De te Konstantinopel verschijnende »Tanin" bevat een belangwekkend onderhoud met Dzje- mil bei, den uit Tripolis naar Turkije terugge keerden afgevaardigde van het Comité van Eenheid en Vooruitgang. Op de vraag, of de Ottomaansche broeders in Tripolis gebrek aan het een of ander hadden, en welke hun materieele en moreele toestand was, heeft Dzjemil geantwoord »Ik bevond mij behalve in Tripolis in alle streken van Barka ik doortrok de districten van Derna en Tobroek, heb aan verscheidene aanvallen deel geno men, en kan de eerlijke verzekering geven, dat er aan niets gebrek is." De vraag naar den stand van den schietvoor raad heeft Dzjemil op de volgende wijze beant woord»Wij hebben meer dan verbruikt wordt. De Turksche soldaat is een uitmuntend schutter; hij verspilt geen patronen. De hulzen worden steeds verzameld en s avonds door bemiddeling van de sjeichs aan de aangewezen plaats afge geven, om weer gevuld te worden. Elke huls wordt zes tot zeven maal gebruikt. Ons stelsel den vijand te besnijden veroorlooit ons, met on zen schietvoorraad twee jaren toe te komen- Bovendien helpen de Italianen ons. Enver bei heeft n.l. bekend gemaakt, dat voor Italiaansche geweren twee pond en voor iedere patroon vijf para betaald zouden worden Wij hebben heele compagnieën en bataljons met Italiaansche gewe ren uitgerust. Voedsel is overvloedig voorhanden. De grond van Barka is uiterst vruchtbaar men js er reeds in de volle lente bij de meest aange name temperatuur, en de stemming onder onze gelederen blijft vertrouwend." LUXEMBURG. In de gister gic-lhoudm Kamerzitting bracht Je voorzitter de hulde der nationale vertegenwoor diging aan de nagedachtenis van den verschei den soiuverein en zei de, dat do laatste a-gnaat van het Huis Nassau in het graf daalt, omgeven met eein aureool van smart en goedheid en ver gezeld van aller droefenis, zonder dat het hem gegeven was, het ideaal van rechtvaardigheid, arbeid en eendracht, dat hij zich gesteld had, te verwezenlijken. „De overdracht van de macht", aldus de pre sident, „wordt voltrdkkon, terwijl de natie rustig en vertrouwend is. Het land kan de toekomgt veilig tegemoet zien, een nieuw tijdperk zal zich ontwikkelen onder den levenswekkenden gloed der vrijheid, voorspoedig en op den weg van den vooruitgang." De president beschouwt het als een gelukkig voorteeken, dat groothertogin Marie Adelaide op groothertogelijken bodem geboren is, want alius leerde zij de denkbeelden, de verlangens en tra dities van haar volk kennen. De scepter verliest niet in aanzien in de han- waren geheel wit geworden en zijn groote ge stalte was gebogen. Maar zijn blik was helder gebleven en ergeniek, zoodat Valrocca zijn oogen moest neerslaan. Isabella steunde tegen zijn borstzij was doods bleek en zag er zwak uit in haar wit gewaad, bezoedeld door de schimmel. Ondanks zijn hoofdwonde had de ridder de Serre weinig geleden door zijn gevangenschap. Jong en krachtig als hij was, had hij de ziekte evengoed weerstaan als de ontberingen. Valrocca keek de twee mannen en het meisje langen tijd aan. Heer d'Herneuse zeide hij tot den graaf, het is een jaar geleden, dat ik tot u zeideneem weer bezit van het kasteel, neem mij aan als uw getrouwe en toegewijde vasal, laten de ge wijde banden des huwelijks ons vereenigen en laat er geen tweedracht meer tusschen ons blij ven. Ge hebt toen niet willen antwoorden op myne woorden. Ge hooptet zeker, dat de koning u zou teruggeven, wat ik veroverd had, of dat uwe vrienden met mij zouden afrekenen doch i weken en maanden zijn verloopen en niemand heeft mij mijn buit betwist, ge zijt door allen vergeten. Wat niemand mij ooit heeft willen betwisten wil ik u nog teruggeven slechts één woord en uw wil zal hier wet zijn en ik zou slechts de eerste uwer dienaren zijn. Geef mij de hand uwer dochter Isabella, en ik zal voor u slechts een onderworpen en eerbiedige zoon zijn. den eener vroow, indien hij met wijlsiheid, beleid en omzichtigheid gevoerd wordt, onder het toe zicht eener moeder, die zoovele bewijzen harer genegenheid voor het land gaf. „Marie Adelaide zal als constitutioneele sou- vereine waken voor het handhaven der onafhan kelijkheid en de vrije instellingen van ons land.':' De zitting' werd hierop', ten teeken van rouw, opgeheven. Bij de hervatting1 werd een deputatie be noemd om naar het kasteel te Berg1 te gaan en daar den eed der regentes voor den duur der minderjarigheid der vorstin, die de teugels van het bewind op 14 Juni in handen zal ne men, in ontvangst te nemen. ENGELAND. Gister werd uit Londen het volgende geseind De samensprelkingen der ministers met 'Ie ver tegen w ooi digers der mijneigenaars en mijnwer kers hebben tot hedenavond voortgeduurd. De omtrent de uitkomsten uitgelekte berichten zijn geenszins betrouwbaar gebleken, doch de laat ste geruchten" over een bevredigende schikking luiden ten slotte1 hoopvoller. Hedenmiddag ver luidde, dat de grondslag van een zeker tot stand gekomen schikking 'hedenavond bekend zou wor den gemaakt, doch de besprekingen hebben zulks niet bevestigd. De mijnwerkers en mijneigenaars zijn integendeel uiteengegaan onder de verkla ring, dat* de samensprelkingen morgen zouden worden voortgezet, terwijl zij middelerwijl wei gerden iets mede te deelen. De „Westminster Gazette" schrijft, dat de eerste minister eein krachtig beroep heeft gedaan op beide partijen om haar geschillen in het openbaar belang op minnelijke wijze te vereffenen, daar de geschilpunten eigenlijk onbeduidend waren ge worden. Mochten niettemin de onderhandelingen falen, dan is het plan der regeering een debat in het Lagerhuis uit te lokken en een wetsontwerp door te zetten, waarbij het minimum loon in de steen- koolnijverheid wettelijk wordt vastgesteld. De „Pall Mall Gazette" meldt, dat de verga dering der mijneigenaars heden de omstandigheid aan het licht heetft gebracht, dat de mijneige naars van Durham, Northumberland en Schot land het minimum loon met dezelfde kracht be strijden als die van Zuid-Wales, terwijl de anderen er allesbehalve eens over zijn, of het minimum loon op de aangekondigde voorwaarden bewilligd moet worden. De mijneigenaars klagen in het algemeen over den door hoogstaande bewindslie den op hun lütgeoefenden druk, ten einde hun overgave te bewerken. RUSLAND. Alarmeerende berichten komen voortdurend in uit de distrcten van de Wolga en den Oeral ter zake van den hongersnood die deze Russische districten bij voortdHring blijft teisteren. Officieel schat men op 12 miilioen het getal der bewoners lijdende door dezen staat van zaken maar 't schijnt, dat er in waarheid 30 miilioen ongelukkigen ten prooi zijn aan den verschrikke- lijken geesel van den hongersnood. Al het vee en het meerendeel der paarden zijn RONA (5ö) Ik zal u antwoorden zonder toorn. Ge biedt mij aan, wat mij toebehoort, en voor dit geschenk wilt gij dat ik mijn wapenschild met schande besmeur, dat ik bij mijn naam dien van een ver achte voeg. Dat is iets wat geheel onmogelijk is, zelfs al zou mijn dochter er niet de prijs voor zijn. Dat zijn lichtzinnige woorden heer. Ge moet eerst nadenken. Morgenavond zal ik u vragen, waartoe gij besloten hebt. Op een teeken van den kapitein voerden twee mannen den graaf weg. Isabella die hem wilde volgen, voelde zich bij de hand gegrepen en keerde zich om. Het was Valrocca, die haar nu naar het mid den van de zaal leidde. Freule Isabbella, uw vader'draagt het hart hoog. Ik bewonder zijn moed, en het zou mij spijten, wanneer hem daardoor leed zou moeten worden aangedaan. Help mij hem te redden. Mijne makkers zien met ongerustheid, dat een gevaarlijke vijand ongedeerd te midden van ons leeft. Zij zullen hem dooden, wanneer hij niet het eenige middel aangrijpt, dat in staat is om hun vrees te doen verdwijnen. Als morgen ons een priester niet te zamen verbindt, zal hij als hun slachtoffer va'len. Stem toe in de verbintenis, die alle gevaar van zijn hoofd afwendt en hem alles terug schenkt, wat hij verloran heeftzijn eer zijn macht.... Keer naar hem terug, dwing hem uw offer aan te nemen, als het tenminste voor u een offer is den man te huwen, die u lief heeft en u ge leven zal hoogschatten. De ongelukkige had deze strade uitg met een goed geveinsde ontroering; bij de laat ste woorden had hij de hand van Isabella losge laten, die met gesloten oogen naar hem luisterde en haar hand tegen het hart drukte, dat zoo hevig klopte. Zij vertrok bevend, en de wachters moesten haar ondersteunen toen zij naar den kerker te rugging. Wat u betreft, ridder de Serre, hoeveel tyd hebt gij noodig om een aanneembaar losgeld bij elkaar te hebben Wat mij betreft, dienaar van den duivel, ik verwacht niets van je. Heel goed, ridder. Ik zal het touw laten gereed maken, waaraan ge morgen zult benge- le"— Zorg dan maar, dat het stevig is, want als het soms zou breken, beloof ik er u een, dat beter in elkaar gestrengeld is Bluf maar, ge zult wel op mmder hoogen toon gaan spreken 1 Voor het oogenblik was Valrocca wat opge lucht en vroolijker dan ooit. Hij ledigde beker na beker met zijne luitenants. Later evenwel, naarmate de nacht vorderde, werd hij weer neer slachtig. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1