Binnenland. V.erspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. reeds sedert lang verbruikt, de prijs van het meel is in sommige streken verzesdubbeld. In een dorp van de streek Busuluk stierven 500 personen van honger. De ongelukkigen voeden zich met wortelen en planten. De hongertyphus maakt er talrijke slachtoffers. Talrijke ongelukkigen bezitten volstrekt niets meer en wonen in holen en spelonken evenals in de voor-historische tijden. In Westelijk-Siberië omvat de hongersnood twintig provinciën. In verscheidene provinciën ducht men ongere geldheden, vooral te Kazan, waar de groote grond eigenaars besloten hebben brood tot geringen prijs te verkoopen, teneinde te voorkomen dat de uit gehongerde boeren hun eigendommen in de asch zouden leggen. KRETA. Uit Athene wordt aan de( „Lokal-Anzeiger" ge seind, dd. 26 Februari: Van Kreta wordt gemeld, dat hedennacht drie Mohammedanen door onbekende daders gedood en in de buurt van Kanna gevonden zijn. De Turtecihe troepen dragen ae lijken in optocht naar Kanea, om ze dan ctonsul te toonen en om onder dreigende betoogingen tegen de christenen te protesteeren. Bij de pogingen om de orde te handnaven en de betoogingen te verhinderen, raakte de gendarmerie met het volk in strijd, waarbij een Mohammedaan gedood werd. Kanea is in groote opwinding;. Men vreest voor verdere opstootjes. De consuls beraadslagen over den toe stand. De- consuls hebben eergisteren aan de Kreten zer regeering een motie overhandigd, waarin ge zegd wordt, dat de mogendheden besloten hebben den status quo en dei capitulaties te handhaven. Indien de regeering blijft bij1 haar voornemen o.n afgevaardigden naar Athene te zenden of de Mo- hammedaanscbe beambten ontslaat, of, indien de Mohammedanen op Kreta mishandeld worden, zul len de mogendheden maatregelen nemen, welke noodzakelijk zijn om de gevolgen te voorkomen, die dergelijke daden zouden moeten hebben, D;e nota besluit met dei verzekering dat, indien de Kretenzers niet ziclhzelf 'kunnen regeer,en, op. vreed zame wijze zonder den vrede in Europa in ge vaar le brengen, de fnogendheden stappen zullen doen, die geen rekening; houden met de wen- sclhen der Kretenzers. Het overhandigen van de nota viel samen met de botsing, die gisteren tusschen Mohammeda nen en gendarmen plaats had naar aanleiding van een moord, op drie Mohammedanen gepleegd. De Engelsche kruisers „Lancaster" en „Mi nerva" zijn voor Kanea aangekomen. Minister Knox is te Panama aangekomen, daarbij hartelijk begroet. Hij heeft met betrekking tot de opening van bet Panama-kanaal verklaard, dat het doel van de, Vereenigde Staten was, in vriendschap met de Latij'nsche zusterrepublieken in Amerika te leven. De Noordamerikaanscihe repu bliek verlangde noch naar souvereniteit noch naar grondgebied in Latijnsch Amerika. De onlusten, die; te Jamaica gerezen zijn naar aanleiding van de ontevredenheid der bevolking over de tramtarieven, bereikten gister het top punt in een ernstigen opstand, die in den afge loopen nacht plaats had. De menigte tastte de gievangenis aan en viel den gouverneur en diens aide-de-camp aan, die niet'ernstig gekwetst werdein. De politie voeirde ©en chargte uit m vuurde, waardoor een man gedood en één doedel ijk ge wond werd, terwijl 30 anderen gekwetst werden. Later werd de orde hersteld. Voor verdere onlusten wordt niet gievreesd. De politie is ver sterkt met manschappen van elders. De Chineezen-relletjes te Soerabaja. Een officieel door de regeering ontvangen te legram, betreffende de ongeregeldheden onder de Chineezen te Soerabaja luidt Thans zijn ongeveer 800 Macao-Chineezen te Soerabaja, zonder verzet, gearresteerd en nage noeg alle winkels heropend. De handelsbeweging wordt normaal. Een verzetshoofd neergelegd. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië aan het departement van Koloniën ontvangen telegram is het bekende verzetshoofd Teungkoe di Barat in boven. Kenreutoe (onderafdeehng Lbo Soekoen, afdeeling Noordkust van Atjeh, gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden) neergelegd. HollandBelgië. Men verzoek te berichten, dat bet aan de Bel gische bladen ontleende en in de avondbladen van Zaterdag medegedeelde bericht omtrent de NederlandschBelgische Commissie niet juist is tot dusver is alleen voorloopig besloten dat de vierde algemeene vergadering in Juni te 's-Gra- venhage zal plaats hebben noch omtrent de als dan te behandelen onderwerpen, noch omtrent eenige te houden vergadering, noch omtrent het gebouw waarin de vergadering zal plaats hebben is tot nog toe iets vastgesteld. AMERIKA- De minister van marine in de Vereenigde Sta ten, Meyer, heeft in de vergadering van de vloot- comaussie van het Huis van afgevaardigden krachtig gepleit voor de voortzetting van bet slagschipprogram, dat in twee nieuwe slagschepen per jaar voorziet. Volgens dit program zouden de Vereenigde Staten in 1917 de vierde vioot- mogeudheid üer wereld zijn, terwijl zij bij slechts één setup per jaar op de vyfUe plaats zouden terechtkomen, met Japan op de derde. Meyer verlangde verder een bedrag van 1 millioen dol lar om een over de geheele aarde reikend stelsel van draadlooze telegrafie in te richten en het daardoor den Amerikaanschen slagschepen moge- lyk te maken, overal in verbinding met eikaar te blyven. MEXICO. Eefl telegram uit El Pa,so meldt, dat de revo- lutionnairen om tien uur gistermorgen begonnen met het beschieten van Juarez, terwijl ziji hun vuur even wy dig met de grens richten. De Mexicaanscha consul te El Paso verklaarde dat, teneinde een inbreuk op de rechten dar Amerikanen te voorkomen, aan het garnizoen van Juarez gelast is', gieen tegenstand te bieden en de revolutionnairen de stad te laten inneijnen. De verdedigers hielden dan ook na de eer ste paar salvo's met vuren op. Een nader telegram uit El Paso meldt: De evolutionnairen hebben Juarez, nadat eenige ka nonschoten gelost waren, ingenomen. Zij onder vonden geein tegenstand, uitgezonderd een paar hier en daar vailende schoten. Maandagmiddag zijn opnieuw onlusten aan de universiteit te Petersburg uitgebroken, die va.n s morgens af door een sterke politiemacht om singeld is. Tqgen twee uur 's middags hielden verscheidene duizenden studenten pro testmee tings tegen bet onwettige optreden van den mi nister voor de Volksverlichting. Deze staatsman wil namelp de universiteit, in tegenspraak met de haar door den czaar verleende autonomie, dwingen om de door hem zelf benoemde pro fessoren aan te nemen. De colleges dezer pro fessoren hadden Maandag' onder politietoezicht plaats. Omstreeks drie uur drong de politie het gebouw der universiteit binnen en begon links en rechts arrestaties te doen. Bij de 200 studenten werden gearresteerd. Reeds in den loop van den nacht waren 'n aantal studenten gearresteerd, die aan sommige Russische bladen berichten omtrent de vroegere stormachtige voorvallen in de uni versiteit en de algemeene opgewondenheid der studenten over het reaciionnair optreden van den minister hadden gezonden. Het overlijden van den groot-hertog van Luxemburg. Men meldt uit Dein Haag "Wegens het overlijden van den1 groot-hertog van Luxemburg zal het Hof drie weken rouw aannemen. H. M. de Koningin-Moeder zal, als nicht va,n den overledene, tot 7 April rouwen. II. M. de Koningin heeft persoonlijk Hare deelneming betuigd aan de grootJhertogin-regen- fes.De reigeering1 deed haar deelneming door den gezant te Brussel en Luxemburg aan de I.uxemburgsche reigeering overbrengen. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder zullen zich bij de begrafenis doen ver tegenwoordigen. W oor DencU V Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 Febr. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.0 te Clermont. Laagste barometerstand 742.4 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag toenemende tot krachtigen tijdeljjk wellicht stormachtig© zuidelijke tot zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt waarschjjnlyk regenbuien, zelfde temperatuur. de heer F. J. Smit. 2. de heer T. A. J. Zoet mulder. b. voor lid-patroon (vacature-J. H. Scheuer- man) 1. de heer J. H. Scheuerman. 2. de heer A. Bubberman. c. voor lid-werkman, vacature—G. Breure 1. de heer G. Breure. 2. de heer W. Klop pers. d. voor lid-werkman, vacature—Th. C. Pluym I. de heer Th. C. Pluym. 2. de heer J. van Kampen. 4. Benoeming van een klerk ten kantore van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. 5. Wijziging van de Gemeente-begrooting, dienst 1911. 6. Voorstel om ten laste van het Grondbe drijf voor straataanleg een crediet te verleenen van f 450. 7. Voorstel om goed te keuren af- en over schrijvingen op de begrooting van 1911 van de Commissie voor het Burgerlijk Armbestuur. 8. Voorstel om naar aanleiaig van door den Minister van Binnenlandsche Zaken gemaakte bezwaren de Verordening op de heffing van schoolgeld aan den Handelsavondcursus ten aan zien van de gedeeltelijke vrystelling van het schoolgeld te wyzigen en deze Verordening en die op de invordering onder nieuwen datuin vast te stellen. 9. Voorstel om de formuleering van het Raads besluit tot overneming van het Oude Volksbad huis aan de Broeisvest van de Vereemging »8chiedamsch Volksbadtiuis" te wijzigen. lü. Voorstel om de Verordening regelende de voorwaarden waarop aan de Besturen van be- waarscnolen te Scniedam subsidie uit de Ge meentekas kan worden verleend, thans detinmef vast te stellen, met eenige wijzigingen aangege ven en toegelicht in een in de bijlagen opgenomen tweede lezing. II. Verzoek van de Schiedamsche Voetbalver- eeniging Hennesom haar het Sportterrein aan de Uamlaan in uitsluitend gebruik af te staan, met advies van Burgemeester en Wethouders. 12. Aanvrage van S. C. Waalwijk van Doorn q. q. tot grondaankoop aan de Van ömalevelt- en Veeulantstraat. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8£1 en van 2—4^ uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrydagavoud van 7 8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Behanger (hajfw.) Behangers j ongen. Brander sknecüts Forceur. Ketel makers j ongein Kistenmakersjongen. Loopjongens. Metaalscihaver (halfw.) Metaaldraaier (halfw.) Jongen vomr bloemisterij. Jongen v. kurkfahr. Jongen voor rywielzaak Schoenmaker (halfw.) Schoenmakersjongen. Scb ademj ongen, Sigarenmaketrsjongen. Xeiegi ambes teller (16 a 17 jaar). Timmermans jongen. V uur-werker (hekw.) W agmniatoert) jongen Behanger en Stofieer- der (halfwas). j Gemeenteraad. Op de agenda voor de Openbare Vergadering van den Gemeenteraad op 5 Maart 1912, des n- m. 2 uur, staat o. a. Beëediging van 2 nieuw benoemde Raadsleden. 1. Voorziening in de vacaturen ontstaan in de vaste Raadscommissiën. a. In de Commissie voor de Strafverordenin gen (vacature—Mr. W. H. Jansen). b. In de Commissie voor de Gemeente-Werken (Vacature C. Klein) c. In de Commissie bedoeld bij art. 176 der Bouwverordening (vacature—Mr. W. H. Jansen> Voorzitter.) N. B. Volgens de desbetreffende Verordening mogen de leden dezer Comissie niet tegelijk zit ting hebben in de Commissie voor de Gemeente- Werken. 2. Benoeming van Raadslid tot lid der Com missie voor het Stads-Ziekenhuis, in de vacature C. Klein. 3. Benoeming van leden in de Commissie van Toezicht op de Arbeidsbeurs. Van Patroons- en Werkliedenorganisaties, hoe wel by openbare kennisgeving herinnerd aan hun bevoegdheden aanbevelingen te doen, zijn geen aanbevelingen ingekomen, zoodat die over- komstig de Verordening nu van de Kamers van Arbeid moest worden gevraagd. Door de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en genotmiddelen en die voor de Bouwbedrijven, worden nu aanbevolen a. Voor lid-Patroon, vacature—F. J. Smit: 1. Te Melbourne (Australië) 10 a 12 bekwame sigarenmakers. Loon 3 per week. Te Utrecht: 2 metaaldraaiers. 3 machine-monteurs. 1 motoren-monteur. 2 s toom ketel m akers 3 bekwame vormers. 1 machine-zetter (invaller). 2 vuurwerkers. 2 modelmakers. Aangeboden Arbeidskrachten. Bakker (halfw.) Bankwerker (halfw.) G ereedschapsstyper Grondwerker:. Koetsier. Maciliinfrtoelkeinaar (aanikommd). De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zy aan een opgegeven adres zyn geslaagd, bedoeld bericht tea spoedigste te bezorgen. Mandenmakers. Motordryvers. Sjouwers. Stoker-machinisten. Timmerlieden. Metselaars. R. E. T. M. Be dienstregeling der R. E. T. M. op lyn 8 is, met ingang van 1 Maart a..s, gewyzigd. Van Schiedam naar Beursplein vertrekken de trams als volgtvan 5 u. v.m. tot 7.30 u. v.m. om de 10 min.van 7.30 u v.m. tot 10 u. n.m. alle 7^ min.; van 10 u. n.m. tot 11.30 n.m. alle 10 min., bovendien10.1510.35 11.40 11.50 12 uur 's nachts, 12.10 en 12.30 (tot remise Delftshaven). Van Beursplein naar Schiedam 5 u. en 5.7 v.m. en verder alle 10 min. tot 7.57 v.m.van 7.57 v.m. tot 10.27 n.m. alle 7£ min.van 10.27 n.m. tot 11.47 n.m. alle 10 min., daarna 12 u. 's nachts. Op Zon- en Feestdagen vangt de dienst's mor gens 2 uur later aan. Gezondheidscommissie. Aau het verslag over 1911 van de Gezondheids commissie ontleenen wij het volgende Ook dit jaar werden de ingekomen klachten over slechte toestanden van woningen enz., voor zoover daarvoor vatbaar, verwezen naar den In specteur van het Bouw- en Woningtoezicht. Dit bleek steeds afdoende te zyn. De misstan den waarover werd geklaagd, werden geholpen wanneer dit mogelijk was. De toegang tot de Grofbaan bij de Blauwe Steeg, waarover wy reeds in ons vorig verslag rapporteerden, is niet verbeterd. Dit gaf ons aan leiding B. en W. te verzoeken maatregelen te willen voorschrijven. In 1911 hebben plaats gehad 445 sterfgevallen, waarvan 219 mannen en 226 van vrouwen. De bevolking bedroeg 31 December 1910 32489 en op 31 December 1911 33235 zielen, zoodat de gemiddelde bedroeg 3286'j en de sterfte 13.54 per duizend. Aan factoren, die op de volksgezondheid een slechten invloed konden uitoefenen, als slechte toestanden van woningen, ondeugdelijke faecaliën- afvoer en luchtverontreiniging door fabrieken wordt nog steeds onze aandacht gewijd. Van invloed van buiten ons ambtsgebied uit geoefende bedrijven op de volksgezondheid, werd hier mets vernomen. Uit den aard der zaak is een morbiditeitssta- tistiek niet te geven. Over de afvoering naar de Buitenhaven, van het z.g. Singelkwartier, kan nog geen definitief oordeel worden geveld. De stukken laag liggend terrein in de Fabri- straat, waarover wij in ons vorig verslag rappor teerden, zijn thans ten deele opgehoogd, doch de toestand is slecht gebleven. De sloot aan de Buitenhaven is thans gedempt en genoieerd. In onze vergadering van 14 December werd door ons behandeld het voorstel van B. en W., om de brandsloot te ontlasten van de riolen, die daarin uitmonden, door de bewoners te verplich ten tot den aanleg van een riool in het brandpad, benevens om eenige particuliere straten daar ter plaatse over te nemen om deze behoorlijk te rio- leeren en van bestrating te voorzien. In de Gemeenteraadszitting van 7 Februari 1905 werd dit plan reeds in uitzicht gesteld en spoed beloofd. Naar wij hopen, zal het plan, waarmede wij ons zoo geheel kunnen vereenigen, in 1912 worden uitgevoerd. Een groote verbetering is dit jaar aangebracht in de Stations- en Spoorstraat. Deze straten zyn thans genoieerd en bestraat. Helaas was het met mogelijk een anderen afvoer te vinden dan in de polderslooten en bleek het noodig beerputten te maken. Aangezien deze van het stelsel zijn, van eemgszins als septic taak te kunnen dienen, is het te verwachten dat in elk geval ook de toe stand der slooten zai verbeteren. Van B. en W. ontvmgen wy het verzoek om advies op hun voorstel tot verbetering van den waterafvoer in het gedeelte der gemeente liggende ten Oosten van den Buitentiavenweg vanaf den Rotterdamschen dijk tot de Bakkershaven. Het plan was om de slooten te behouden voor afvoering doch deze bij boog water van af de Bak kershaven door te spuien naar de Buitenhaven bij de uitmonding van het riool van het Singelkwartier. Aangezien onze Commissie van oordeel was dat de waterberging in dat gedeelte te klein is om vol doende doorspuiïug te verkrijgen, zoodat bemaling dient te worden aangebracht, meende zy niet gunstig te mogen adviseeren. Door den Gemeenteraad werd het voorstel even wel aangenomen. Aangezien de uitvoering van het werk nog niet is atgeloopen, kan over het resultaat nog niet worden geoordeeld. Een open bouwterrein aan de Warande, dat door het opspuiten van de omliggende gronden geen afwatering meer had, werd op ons advies opgehoogd. Het riool Broersveld 62 is thans in orde. Alle woningen sluiten aan op het riool in het Broers veld. De heul liggende tusschen Broersvest en Broers veld is nog steeds in gebruik, niettegenstaande alle huizen thans aansluiting kunnen vinden op behoorlijke riolen. De moeilijkheid in de afvoering van faecaliën en menagewater voor de nieuw te stichten wo ningen aan de Damlaan, heeft ook eene oplossing gevouden in het aanbrengen van beerputten. Deze zijn echter waterdicht en zoo ingericht dat zy eenigszins als septic tank kunnen dienen. Een open riool aan de Nieuwstraat werd op ons advies in goeden staat gebracht. Over het terrein van de Gemeente-Reiniging valt geen nieuws te rapporteeren. De toestand wordt steeds meer onhoudbaar, doch, waar het vraagstuk van de vuilverbranding nog geen defi nitieve oplossing heeft gevonden, kan door ons moeilijk op verplaatsing worden aangedrongen. Moge, bij gunstige windrichting, de Chemische fabriek niet veel hinder veroorzaken, toch wordt bij noordelijke wmd veel hinder ondervonden. Aan de Glasfabrieken is thans o.a. voorgeschre ven de schoorsteenen te verhoogen. Hieraan is voldaan. Door een onbekende werd ons bericht dat de eigenaar van de lompenbewaarplaats aan de Lange Achterweg zonder vergunning verbouwde. Wy meenden dit schryven aan B. en W. ter kennis neming te moeten toezenden. Deze hebben ons geantwoord dat wel vergun- nung was verleend voor verbouw, doch niet voor uitbreiding. Een klacht werd by ons ingediend over hinder door stof en gedruisch van de Magnesietmalery aan de Lange Nieuwstraat. By een onderzoek, ingesteld door onzen Secretaris met den Inspec teur van het Bouw- en Woningtoezicht, bleek, dat wel dat het «tot flink werd weggezogen, doch

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2