Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Posterijen en Telegrafie. Uitlotingen. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. Handelsberichten. rekening gehóuden met het resultaat, hetwelk de Werkzaamheid van den propagandist .zou hebben, wijl hieromtrent onmogelijk vooraf eenige raming was te maken. Gehoopt mag dus worden, dat het tekort ver beneden de raming zal blijven. Over de plaats, waar dit jaar de Sociale Week zal worden gehouden, ontspon zich een debat, waarin de namen genoemd werden van Breda, Zwolle, Enschede, 's-Bosch. Daar echter volgens de nieuwe Statuten de organisatie van de Sociale Week geheel tot de taak van het Centraal Bu reau behoort, kwam het hierover niet tot een beslissing. Binnen enkele dagen zal hieromtrent echter door het Centraal Bureau een beslissing Worden gepubliceerd, zoodra de goedkeuring van den betrokken Bisschop zal zjjn ontvangen. Door enkele leden werd betreurd, dat het Jaar boek voor de K. S. A., om financieele redenen, niet meer wordt uitgegeven. De Directeur beloofde te zullen onderzoeken, ot een eenvoudiger uitgave misschien mogelijk zou zijn. In de nieuwe Statuten is de samenstelling van den Centralen Raad gansch veranderd. Immers alle erkende nationale Katholieke Sociale vereeni- gingen of bonden hebben het recht, een afge vaardigde te benoemen, die gewoon stemgerech tigd lid zal zijn. Daarom werd overgegaan tot het erkennen dier vereenigingen, welke thans een uitnoodiging zullen ontvangen, om een afgevaar digde te benoemen. Zoo zal dan thans de Centrale Raad inderdaad worden het centrale lichaam van onze geheele Katholieke Sociale beweging, waar van voor de toekomst veel ten goede mag ver wacht worden. Als onderwerpen voor de wintercampagne wer den alsnog goedgekeurd: de invalidfteits- en ouderdomsverzekeriug, en onderwijs aan R. K. schipperskinderen. Ten slotte werd overgegaan tot de vaststelling van de Ontwerp-Diocesaan Statuten, wat noodig Was geworden door de totale wijziging der Alge- meene Statuten. Met slechts zeer geringe wijzi ging werden ze zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Ze moeten thans nog door de Diocesane Comité's worden goedgekeurd. Hierna werd deze zeer opgewekte en goed be zochte Centrale Raads-vergadering (slechts 3 leden waren afwezig), welke te 11 uur was was geo pend, om half vijf door den Voorzitter gesloten met den christelijken groet. Gerustehjk kan getuigd Worden, dat deze eerste vergadering onder de nieuwe Statuten, waardoor alle misverstanden en meeningsverschillen op voor alle bevredigende wijze zijn opgelost en uit den weg geruimd, het bewijs heeft geleverd, dat onze K. S. A. een nieuw tijdperk is ingetreden, waarin zij met frisschen moed haar schoone taak heeft hervat en voortzet. Laten nu ook allen, die kunnen, onze K. S. A. steunen, opdat niet door geldgebrek ongedaan blijve, wat in 't belang onzer katholieke sociale beweging zoo dringend noodig gedaan moet wor den. Wear benefit Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 1 Maart 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 te Nice. Laagste barometerstand 735.7 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dag: meest krach tige, later tijdelijke afnemende zuidelijke tot zuidwestelijken wind, betrokken met regen, later opklarend, zelfde temperatuur. Schietoefeningen. Aan de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht, die van 1 Mei tot ultimo Au gustus worden gehouden, kan worden deelgeno men a. door miliciens, landweerplichtigen en kader- reservisten met groot verlof b. door alle mannelijke ingezetenen van 16—35 Jaar, indien zij reeds eenig voorbereidende schiet- onderricht hebben ontvangen. Wie aan deze schietoefeningen deelneemt, is in do gelegenheid zich een bewijs van schietvaardig heid te verwerven. Dagen en uren der oefening (zelfs desverlangd °P Zondag) door de deelnemers in onderling overleg te regelen. Aanmelding vóór 20 Maart a.s. op de secretarie dezer gemeente (afdeeling Militie). Bosman en Den Arend. De firma Bosman en Den Arend, die reeds se dert een kleine halve eeuw in het Broersveld haar bekenden manufacturenhandel dreef de tegen woordige firmant sedert 22 jaar heeft die zaak overgebracht naar het pand aan de Hoogstraat Oo. 28, waar vele jaren de heer D. Maltha, dro gist, zjjne zaken uitoefende. Het pand is voor het doel waarvoor 't thans bestemd is en gros en en détailhandel in manu facturen geheel en al ingericht. Boven den öot ingerichten winkel is het magazijn met af zonderlijke opgang, terwijl ook het sousterrain tot magazijn is ingel icht. De wijze waarop deze oieuwe uitgebreide zaak is opgevat, getuigt wel Van den kloeken handelsgeest, waardoor de be trokken firma zich altijd onderscheiden heeft. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Febr. 1912 f 39356. nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Febr. f 24664.15 deelnemers geheel afgeschreven. Gister heeft de minister van Ko loniën, gelijk gemeld, aan de werfGusto" den grooten slibzuiger bezichtigd, welken genoemde firma voor het departement van koloniën heeft gebouwd. Het vaartuig, bestemd tot verbetering van het Westgat van de haven van .Soerabaja, heeft de Vólgende afmetingen: lengte tusschen de loodlijnen 70.56 meter, breedte 11.47 meter, holte 4.88 meter, baggerdiepte 5 tot 25 meter. Het is voorzien van twee triple expansie machines elk van 280 l.P K. voor het drijven der zandpompen en twee triple expansie machines van 450 I.P.K. voor de voortstuwing van het schip- Stoom wordt geleverd door 2 ketels elk met een verwarmend oppervlak van 125 MJ. en een werkdruk van 12 atmosfeer. Bij de proefbaggering welke plaats vond op de Zeeuwsche stroomen, werd het laadruim van 700 Ms. inhoud, in 15 minuten met dikke slib gevuld, Het schip zal onder eigen stoom de reis naar Nederlandsch-Indië volbrengen. Gister-middag is een 19-jarig va rensgezel aangehouden, die 1 maand gevange nisstraf nog te goed had. De man is ter beschikking van de justitie te Rotterdam gesteld. Gister-middag reden een viertal jongens met een handwagen tegen een lantaarn paal aan de Broersvest, die daardoor zeer be schadigd werd. Gister-avond zijn door de politie aangehouden 4 jongens, die op een handwagen een paar zakken steenkolen vervoerden,welke steenkolen ontvreemd bleken te zijn van de bergplaats ach ter de branderij van de firma Van Woerden en De Kroes aan den Noordvestsingel. Na verboor werden de jongens weer op vrije voeten gesteld. H e d e n-m orgen is een man aange houden, verdacht ijzer ontvreemd te hebben ten nadeele van een fabriek alhier. Na vei hoor is de man, die verklaarde het ijzer gevonden te hebben, weer op vrije voeten gesteld. Bij den heden-middag gehouden verkoop heeft het wrak van het aakschip »To- rexit", dat indertijd in de Raamgracht door ont ploffing grootendeels is vernield, de som van f 22 opgebracht. DIT DELFT. Op uitnoodiging van den burgemeester aldaar, had eergisteren te Delft een vergadering plaats van ingezetenen uit Delft, Hof van Delft en Vrijenban, bijeengeroepen, om te vormen een ^plaatselijk comité Plan 1913." Aanwezih waren o.a. dc reetor-magnificus en verschillende professoren en de bibliothecaris der Technische Hoogeschoolde praeses van den Se naat van het D. S. C.de gemeente ontvanger de architect en de archivarisde voorzitters van »Delfia," van ^Nijverheid" en van de Handels vereniging kunst-industrieelen en industrieelen- Het comité is onderverdeeld in een commissie van uitvoering, een voor de kunst, kust industrie en oudheden, een voor de Technische Hoogeschool. een voor de geschiedenis van Delft en een voor de Delftsche industrie. Het centraal-bureau bestaat uit de heeren mr. L. W. C. van den Berg, burgemeester, voorzitter M. A. C. Hartman, gem -architect, en mr. A. A. Kuiler, gem.-ontvanger, secretaris-penningmeester. Deze commissies zullen afzonderlijk vergaderen en in een op 3 April a.s. te houden algemeene vergadering rapport uitbrengen van de door haar ontworpen plannen. Ongelukken, Jongens uit het Frederiks- hofje te 's-Gravenhage vermaakten zich gister namiddag met het schieten met pijl en boog een hunner kreeg een pijl in het rechteroog en werd voorloopig verbonden in de Roode Kruiskliniek. De jongen zal vermoedelijk het gekwetste oog moeten missen. Vreesaa u jaging. Eergisteren werd de hulp der politie te Haarlem ingeroepen, omdat de luitenant der infanterie M. zijn hospita met een revolver bedreigde. De luitenant zou vandaag ver huizen en weigerde een tafelkleed te vergoeden, waarin vlekken waren gekomen, en nu wenschte de hospita zijn fiets niet af te geven. Schapen doodgebeten. Te Onstwedde zijn gisternacht 14 schapen van den landbouwer Hoddingh door honden doodgebeten. De lotingskwestie. De Amsterdamsche otingskwestie heeft gisteren haar oplossing ge vonden. Zooals men weet, hadden bij de jongste loting voor de nationale militie te Amsterdam vier lotelingen, twee aan twee hetzelfde nummer uit de lotingsbus getrokken. De betrokken lote lingen protesteerden. Gedeputeerde Staten hebben echter de gehouden loting gehandhaafd,doch voor de vier bovengenoemde lotelingen een nieuwe loting uitgeschrevendie nieuwe loting heeft, naar het Hbl. meldt, gisteren plaats gehad. De vier lote lingen hadden te trekken uit de nummers2459, 2559, 3o48 en 3648, alle dienstplichtige nummers. A u to's te P a r ij s. De prefect van politie te Parijs heeft een dienstorder uitgevaardigd, waarbij den agenten gelast wordt de luchtbanden van de auto's door sabelsteken te doen springen iederen keer dat de bestuurders zich door de vlucht aan de verantwoordelijkheid voor gepleeg de misdrijven of overtreding zouden traclften te onttrekken. Op de Zigeunerjacht. Sedert ruim een week houdt een bende zigeuners het district Fulda, in de buurt van Frankfort, in de grootste angst. De opschudding is te grooter, wijl men van de drie aanvoerders der benden weet, dat zij wegens verscheidene moorden gezocht worden. De 24-jarige zigeuner Wilhelm Ebenden schoot midden op den rijksweg een gendarme dood, die hem wilde arresteeren daarop verdween de ge heele troep zigeuners, tot zij eenige dagen gele den bij Fulda weder opdook. Te Fritzlau kreeg dezelfde Ebender met zijn vader ruzie over een paardenhandel en stak den ouden man op het markplein dood. Nogmaals slaagde de moorde naar er in, met zijn bende te ontkomen. De zigeuners namen de wijk in de bosschen bij Kammerztll, maar waagden zich toch weder in een dorpsherberg en ontmoetten daar een gen darme, die hen wilde arresteren. De bandieten trokken nu bliksemsnel opvouwbare geweren yan onder hun kleeren, en op den weg had nu tus schen den gendarme en 'n aantal leden van de vereeniging van veteranen van Kammerzell, die zich gewapend hadden, 'n geregeld vuurgevecht plaats, waarbij een paar boeren schampschoten kregen en de gendarme zwaar gewond werd. De zigeuners trokken zich vervolgens in het bosch terug en ontmoetten daar den niets vermoedenden boschwachter Romann. Wilhelm Ebender doodde den beambte door een schot midden in het hart. Nu werden 60 man artillerie uit Fulda gealarmeerd. De zigeu ners waren echter met een geforceerde marsch op Weimarsch grondgebied gevlucht, waar zij in het dorp Borsch een boer overvielen en den man door twee schoten in het hoofd zwaar verwond den. Des nachts keerden zij in de buurt van Fulda terug. Intusschen waren verscheiden hunner vrouwen gearresteerd. Daar men vreesde, dat de roovers slechts teruggekeerd waren om die vrouwen te bevrijden, werd de gevangenis van Fulda door een sterke afdeeling gendarme bewaakt. Sinds dezen tijd verging er geen dag, waarop de zigeuners niet van zich deden spreken, 's Nachts drongen zij in afgezonderd staande huizen, en dwongen de boeren met gewapende hand, hen 'evensmiiddelen en geld te geven. Bij Bengerode overvielen zij ter sterkte van twaalf man het houtvestershuis en dwongen den houtvester met voorgehouden geweren, een ge- stroopten reebok voor hen te bereiden. Niemand van de geheele bevolking, ook in kleinste steden niet, waagt zich na het invallen der duisternis op straat. Zondag zijn honderd man van het bataljon jagers te Marburg uitgerukt om dat gevaarlijk geboefte te gaan achtervolgen. Zij zijn van scherpe patronen voorzien. Voorts is een vrij willig houtvesterskorps gevormd, dat de bosschen doorkruist. Tenslotte heeft de politieoverheid 50 gendarmen te Lauterbach verzameld, om van 't noorden 't opdrijven der boeven van uit het zui den te steunen. In de kleine plaatsjes hebben alle oud-strijders en brandwachts zich gewapend. De hoop, dat de zigeuners van honger wel ge dwongen zouden worden in de dorpen te komen, is niet vervuld, daar de bandieten juist eergisteren een geheelen hoenderhof bij een boer hebben leeggestolen. Smokkelarij in gedistilleerd. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch deed in hooger beroep uitspraak in een strafzaak tegen J. C. M. 60 jaar, distillateur te Maastricht, wegens het in zijn distilleerderij hebben van een geheime of verborgen pijp of buis, aan een bij de aministra- tie bekenden distilleerketel of slang, in strijd met 1 art. 54 der wet van 20 Juni 1862 St bl. no- 62), waarvan is bewezen, dat zij heeft gediend, althans klaarblijkelijk is bestemd geweest tot het ongeoorloofd wegvoeren van gedistilleerd en het aanvoeren van grondstof, in welk misdrijf is voorzien en gestraft bij de art. 54 1 en 133 13, in verband met artikel 111 2 der voormelde gedistilleerdwet, in verband met art. 7 der wet van 15 April 1886 (St.bl. no. 64.) Het Hof vernietigde het vonnis der rechtbank te Maastricht van 7 November j.l, wegens gebrek in den vorm en veroordeelde beklaagde tot f 1000 boete, invorderbaar bij lijfsbedwang, subsidiair een maand hechtenis. Nederland en China. Reuter seint heden uit Londen: De Londenschn j>Daily Telegraph" bericht, dat er uit Nanking mededeelingen zijn ontvangen, volgens welke een in krasse termen vervat ultimatum naar Den Haag is gezonden omtrent het beweerde gewelddadig optreden der Hollandsche politie te Soerabaja. Zoo binnen een week geen bevredigend antwoord was ingekomen, zou als eerste vijandige stap de Hollandsche han del worden geboycot. Uit Den Haag seint men ons Naar aanleiding van het bericht uit Nanking voorkomende in de süaily Tel.", aangaande het zenden van een ultimatum naar Den Haag, heb ben wij ons gewend tot het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken om inlichtingen. Men achtte het echter niet wenschelijk op het oogenblik mededeelingen te doen. LONDEN, 1 Maart Het aantal stakende myn- werkers bedraagt nu reeds een millioen. De onder handelingen over een vredelievende oplossing van het geschil duren nog voort. Naar verluidt, stijgt de kans dat de onderhandelingen een gunstig resul taat zullen hebben. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor te Schiedam en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd ge durende de maand Febr. 1912 ingelegd f 17718.75 terugbetaald f 12526.89. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 8598. LOTEN HONGAARSCHE HYPOTHEEKBANK 3 pet. a Kr. 200 van 1894. Trekking 26 Febr. Betaalbaar 25 Mei. Prijstrekking. Serie 1457 no. 85 Kr. 75.000serie 1070 no. 58 Kr. 3000; serie 1122 no. 89. serie 1652 no. 12 en serie 2035 no 86, elk Kr. 1500. De volgende elk Kr. 400: Serie 612 no. 58, serie 1163 no. 81, serie 1718 no. 19, serie 1779 no. 9, serie 2417 no. 69, serie 2666 no. 32, serie 2705 no. 41, serie 3140 no. 51, serie 3380 no. 16 en serie 3500 no. 22. Premietrekking van Kr. 220 (premie Kr. 20). Serie 599 no. 1100, serie 755 no. 1100, serie 1567 no. 1-100, serie 1687 no. 1—100, serie 2098 no. 1100, serie 2916 no. 1100. Geboren: 28 Febr. Reinerus Lambertus Josephus, z. v. R. L. v. Lingen en G. A. v. Lit- senburg, Mariastraat. Hendrika Helena, d. v. S. Boelen J. Diest, Groenelaan. Overleden: 28 Febr. Adrianus Hendrikus Johannes Peters, oud 1 j. en 2 mnd., Pernissche- straat. Maria Sara Klein, oud 3 mnd., Laan ons Genoegen. Ondertrouwd: 29 Febr. K. v. d. Geer» 41 j., en P. C. Jongsten, 42 j. P. Crama, 26 j., en H. J. Timmermans, 29 j. S. Golhof, 45 j., en H. Zwarten bol, 38 j. Binnengekomen schepen. 26 Febr. z. s. ïDemocraat", A. de Jonge, van Londen, geladen met 130.000 KG. sulphaat, lig plaats Buitenhaven. Gedurende de maand Februari arriveerden te Schiedam 2 stoomschepen en 1 zeilschip, tegen 2 stoomschepen, 1 zeelichter en 1 zeilschip in de zelfde maand van 1911. BEURS VAN SCHIEDAM, 1 Maart. 1912. Moutwijn. Officieele noteering ran de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 1 Mrt. fiöy, belasting. Nament de Commissie voor de noteering B. A. I. WITTKAMPK, Bond ran Distillateur* i 27 Feb. 28 Feb. 29 Feb. 29 Feb 151/a 191/2 21— 1.80. 1 Mrt. 151/2 191/2 21 1.90. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus 1 Mrt. f 27i/j a f27 3/4 Moutwijn:. Je never: Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op hedenvast. SpirituB. 29 Feb. f 271/s a f28- f 221/a a f f 13— a f Stemming op heden: kalm. PARIJS, 29 Febr. Spiritus: kalm per hectoliter per Febr. fr. 59.75 betaald, per Maart fr. 60.25 a 60.75, per Maart. April tr. 60.75 a 61, per 4 md. van Mei fr. 62 betaald, per 4 laatste md. fr. 52.25 a 52.50, per 3 md. van Oct. fr. 50.50 betaald. HAMBURG, 29 Feb. Spiritus zeer vast. Feb. mk., 31-, Mrt. April 31koop (zonder fust.). NEW-YORK. Mais: Western in loco 29 Febr. 73'/. 28 Febr. 73-. CHICAGO. Mei Juli Sept. Dec. 693/g 691/2' 691/2' 69 69 69 vast. Loco 90ys Mai s 29 Febr. 28 Febr. Rogge 29 Febr. 28 Febr. Beurs van Ainiterdam. Vrijdag 1 Maart. Carren 518/4 Steels 61 'A Atchisons 105Den vers 22- Eries 303/« Kansas gew. 267/,„ Roc- ky's 23,5/16; South Pac. - - South Rails 27"/,e Unions 165Wabash Gr. Trunk gew. Marine gew. Marine pref. VorstelandenHandeim. resconto A'dam Deli A'd. SerdangJ)eli- cul tKrapoh Langk. A.—Medan N. Asahan Rd Deli 533' 4. Kon. Petr 4807/,6Enim 218—; Perlak Sumpal 175s/8 Z. Perlak -. Prolongatie 3®/<t f 151/2 f 151/2 f 15i/2 f22»j a f f 121/2 a f 123/4 8H/2

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 3