Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. 35ste Jaargang. Zaterdag 2 Maart 1912. No. 10259. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETÖN. Het Spookkasteel ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiferst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Belasting op het houden van honden Burgemeester en Wethouders van Schiedam. brengen ter aigemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 4 der verordening op de invordering der belasting op de Ronden, gehouden in de gemeente Schiedam (^Gemeenteblad no. 12) de 1ste lijst over het jaar 1012, bevattende de namen van houders van honden binnen deze ge meente, op heden is gesteld in handen van den Gemeente Ontvanger ter invordering der belasting. Wordende voorts de belastingschuldigen er aan herinnerd, dat overeenkomstig art. 5 der Veror dening de belasting moet zijn voldaan veertien dagen na de dagteekeniug van het aanslagbiljet op strafle van vervolging volgens de wet. Schiedam, den 2den Maart 1012. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. De öecretarw, V. SICKEN UrA. DE OORLOG TimOHEN ITALIË EN TURKIJE Do correspondent van de „T.emps" te Rome seint, dat Italië op de vragen der mogendheden, op welke voorwaarden het vrede zou witten slui ten, zal .antwoorden, dat Italië, onverzettelijk blij vende op ,het punt van de souvereiniteit iii Ly- bië, wat ,het godsdienstvraagstuk betreft, een soort gelijke formule zal aanvaarden al's die van het Oostenrijksc'h-lurksoh verdrag betreffende Bosnië en Herzegowina, zonder dat dit eenige, souvereini teit van het Chalifaat over Sripoli en Barka ten gevolge kan hebben. Italië zal dus aan de Lo- hamedanen volkomen godsdienstvrijheid verzeke ren volgens italiaansdh recht en de Moharaeda- nen zuilen als Italiaanscihe onderdanen als l:un geestelijk hoofd erkennen, wien zij; willen. Italië zal de inlandsdhe bevolking met groote edelmoedigheid behandelen en wanneer de vrede eenmaal gesloten js, zal zij kwijtschelding1 ver- leenen aan hen, die de wapenen tegen haar heb ben opgenomen. Italië belooft het geloof, liet gezinsleven en den eigendom te eerbiedigen. Wat de financieel e zijde van het vraagstuk be treft,' is Italië bereid aan de administratie van de Turksdhe staatsschuld een kapitaal terug te betalen, naar evenredigheid van de jaarlijksche op brengsten van de Afrikaansclhe provinciën. Betreffende dje overige schadeloosstellingen, kroon- en staatsdomeinen, en godsdienstige in stellingen zou men tot een vergelijk kunnen ko men, evenals over den wapenstilstand en de be lastingen op de vreemdelingen, die in het Turk sdhe rijk verblijf houden. Dit is in groote lijnen het antwoord van Italië aan de mogendheden. Daarenboven zou, als een maal de .Afrifcaansclhe kwestie opgelost is, Tur kije in Italië een belangrijken steun vinden voor de handhaving van de onschendbaarheid van het Turkisclhe rijk. De bezetting van Mergheb. Gisteren maakten wij reeds melding van de verovering van dezen strategisch zoo belangrijken heuvel. Hier volgen eenige interessante bijzonder heden, uit ltaliaansche brbn gemeld. Dinsdagmorgen om zes uur rukten drie ltaliaan sche colonnes uit Horns, met mitrailleuses, berg- geschut en pionniers op tegen Mergheb. De hoofd- afdeeling zou Mergheb in het front aanvallen. De rechter- en de linkervleugel vau deze colonne zouden gedekt worden door de beide andere colonnes. Deze zouden ook een aanval doen op de oostzijde, maar vooral zorgen, dat zij het cen trum konden te hulp komen, als dit noodig mocht zijn. Een drietal batterijen bleven in Hems achter als reserve. In stilte, bijna onopgemerkt, naderden de Italianen den voet van den heuvel van Mergheb. Vol geestdrift overvielen zij den vijand, die door een 1 urksch kapitein en een sjeik aangevoerd werd. De Turken en Arabieren boden een wan- hopigen tegenstand, maar zij konden den hard- nekkigen aanval der Italianen niet afslaan, want deze voerden onmiddellijk een bajonet-charge uit, waarbij zeer veel Turken vielen. Onder de slacht- ofiers waren ook de Turksche en Arabische bevelhebber. Omstreeks 8 uur waren de Italianen meester van het terrein. Zij begonnen onmiddellijk den heuvel te versterken. legen halt tien keerde de vijand terug. De aanval was het hevigst tegen halt drie in den middag. Op dit uur waren talrijke Turksch- Arabische troepen uit Slitero, waar' zij geconcen- tieeid waren wegens een voorgenomen landing der Italianen, aangekomende vijand was toen 5000 man sterk. JJe ltaliaansche troepen echter openden over het-geheele front een ontzettend vuur, dat vooral onder de Arabieren groote verwoestingen aan richtte. De ltaliaansche artillerie wachtte den vijand af tot hij zich op een korten afstand van haar bevond. Ook zij begon dan te vuren, waar door de aanvallers groote verliezen leden. Zoo gelukte het ten slotte de groote Arabische strijdmacht geheel en al te verslaan. Na drie uur verminderde de strijd, en laat in den nacht eindelijk was alles weer rustig. Men schat de verliezen aan de zijde van den vijand op meer dan vijfhonderd dooden en een zeer groot aantal gewonden. Hoewel de vijand, zooals gewoonlijk, zijn doo den, verwonden en wapenen met zich medenam, was toch het heele dal ten Zuiden van Mergheb bezaaid met lijken en met weggeworpen wapenen, die door Italianen werden bijeenverzameld. On danks het aanhoudend verbitterd gevecht wisten de Italianen voor zonsondegang nog verdedigings werken op te richten en hun munitie en voorraden asn te vullen. Ook talrijke kanonnen werden in de versterkte positie opgesteld. Den volgenden morgen beproef de de vijand een aanval, die door de artillerie alleen werd afgeslagen. De Italianen hadden den vorigen dag 14 doo den, waaronder 2 officieren, en 100 gewonden, waaronder 14 officieren. Een en zestig verwonden zijn reeds in Tripolis aangekomen en aan boord van het hospitaalschip »Regina d'ltalia" gebracht. Generaal Caneva sprak zijn goedkeuring uit over de welgeslaagde operatie en de bewonderens waardige dapperheid van alle manschappen. Op het terrein van den strijd werden talrijke mau sergeweren met veel ammunitie en een aantal bouw- en steekwapens gevonden. Een opzienbarende beschuldiging. In de Italiaansch socialistische bladen werd de bewering uitgesproken, dat 't resultaat der stem ming over het annexatie-decreet door de regeering ten hare voordeele vervalscht is. De stemming was geheim, zoodat men de namen der voor- en tegenstemmers niet kent. Door de afgevaardig den op hun eerewoord te laten verklaren hoe zij gestemd hebben, hopen de socialisten het z.g. be drog der regeering aan het licht te brengen. Eergisteren kwam deze kwestie in het ltaliaan sche parlement ter sprake, wat tot stormachtige tooneelen leidde. De stemopnemers protesteerden tegen de uiting der socialisten en werden met hun aanklagers handgemeen. De oorlogskosten. In het wetsontwerp, Zaterdag j.l. bij de Kamer van Afgevaardigden ingediend, wordt voorgesteld een bedrag van ruim 200.000.000 lires beschik baar te stellen ter bestrijding van de kosten ver bonden aan de expeditie naar Tripolis. Hiervan zijn 100.000.0Ü0 lires bestemd voor de expeditie corpsen van het einde van September j.l. tot het einde van Februari. Onder dit bedrag is dan be grepen het transport en het geheele onderhoud der troepen. De waarde van al het naar Tripolis vervoerde materiaal wordt op 20.320.000 lires ge schat, de vermeerderde uitgaven ten behoeve der vloot op 24.800.000 lires. Bovendien zal een be drag van 19.200 000 lires noodig zijn voor het herstel van het materieel, dat zich op het oor logsterrein bevindt, terwijl ten slotte 14.400.000 lires bestemd zijn voor het aanschaffen van muil ezels, kameelen etc., noodig voor de vorming van nieuwe koloniale corpsen. In genoemd bedrag van 200 000.000 lires zal worden voorzien door het saldo der schatkist van Juni 1911, groot 53.470 000 lires, door het saldo van 1912, terwijl het resteerende in zes gelijke deelen over de begrooting van 1912 tot 1918 ver deeld zal worden. V oorzorgs maatregelen. Uit Saloniki wordt aan het „Berliner blaft" geseind: Be militaire overheid herft uit Konstantinopel lastgevingen ontvangen voor het geval, dat de Italianen een aanval doen op een van de havensteden in Albanië. Bij een eventu- eelen eiseh tot overgave moeten zrj op art. 1 van de Haagsche conventie wijzen, dat een bom bardement van ,een niet-versterkte haven niet toelaat. Op alle moskeeën, kerken en ziekenhui zen moet het internationale roode en zwarte ken- teeken gehesehen worden. De troepen moeten zich terugtrekken buiten het bereik van het vuur van den vijand, maar zich zoo opstellen, dat iedere poging tot landen verhindert, kan worden. De Oriënt-spoorweg heeft een groot deel van zijn rollend .materiaal uit het station van Salo niki verwijderd. Uitzetting. Uit Beiroet .wordt aan de „Lokal-Anzeiger" ge seind: Het officieel© hevel van de regeering tot het uit het ,land zetten van alle ltaliaansche onder danen in Syrië en Palestina is hier aangeko men. Be overheid treft alle maatregelen, dat Je Italianen binnen 14 dagen het land verlaten. Tage- De roovers van het kasteel d'Herneuse. Naar het Fransch van Noêl Gaulois. 50) Een leelijke geschiedenisDe kerel heeft zich zeker afgevraagd hoe die tak toch wel kon ge broken zijn. Ik moet het land verlaten, dat is beter voor mijn gezondheid en ik weet iets, waar de kapitein niets mee noodig heeft.... Marcel d'Herneuse in den buurt van het kasteel met flinke boeren bij zich, dat belooft niet veel goeds. La Ribotte, als je wijs bent, verlaat je het kasteel, na van Jacob een flinke-som te hebben afgeperst, die je in staat stelt je laatste levens jaren onbezorgd en rustig door te brengen. Zoo in zich zeiven pratend liep hij de trappen af die naar de kelkerholen voerden, toen hij haastige stappen achter zich hoorde. Hola 1 Zou de kapitein nu al op mijn hielen zitten Hij kroop in een hoek en wachtte. Hij zag Uavalcanta en vier Navarreezen voorbijgaan, die naar de gevangenis gingen van den graaf, diens a och ter en den ridder de Serre. Even later kwa- men terug met de gevangenen. Zoo, als de kapitein een praatje gaat ma ken met den graaf, heb ik allen tijd met Jacob af te rekenen Valrocca en de graaf zullen het zoo gauw niet eens worden. Valrocca was ongeduldig om te vernemen wat hij bij den graaf en Isabella d'Herneuse bereikt had. Om meer plechtigheid aan dit onderhoud bij te zetten, dat het laatste kon wezen tusschen den graaf en hem, liet hij alle lichten, die in de wapenzaal waren, ontsteken. In die wapenzaal verzamelde Valrocca al zijne mannen, die niet noodig waren voor den dienst op 't kasteel. Ook zijn gast was hem gevolgd. Toen hij deze zaal, die hem zoo goed bekend was en waar de bewijzen van den moed zijner voorvaderen te vinden waren, binnentrad, 'sid derde Marcel d'Herneuse en zijn blik bleef lan gen tijd rusten op de wapenrustingen en wa penverzamelingen. Hij herinnerde zich het veiledene om zich in het tegenwoordige en de toekomst te verplaatsen. De aankomst van Cavalcanta en de gevan genen onttiok hem aan zijn overpeinzingen. Hij keerde zich haastig om, teneinde niet door zijn vader en zuster gezien te worden- Hij had hen bemerkt, toen zij den drempel van de wa penzaal overschreden en zijn bloed begon te koken, toen hij hen daar zag. zooals zij gewor den wa'en gedurende de lange maanden van een harde gevangenschap Zijn plotselinge bleekheid en verstrooidheid ontgingen aan Valrocca, die naar voren trad en op de graaf en zijne dochter toeliep. Marcel liep naar een wapenrusting, die hem verborg voor de oogen van hen, door wie hij niet her kend wilde worden. Valrocca zeide Graaf van Herneuse, ik had u tot dezen avond tijd gegeven om te overwegen of gij mijn voorstel al dan niet wilt aanvaarden. Voordat ik u vraag welke beslissing uw geest en uw hart u hebben ingegeven, wil ik u in herinne ring brengen, dat niet alleen uw lot op het spel staatook dat van uwe dochter zal van uw antwoord afhangen en uw schildknaap indien ge u eenigszins om dezen dienaar be kommert kan zijn leven slechts aan u dan ken. Als gij de hand van freule Isabella in de mijne legt, zult gij hier weer heer en mees ter op het- kasteel worden, dan zal iedereen zich voor uwen wil buigen en zal ik al de uwen als vrienden behandelen. Als gij weigert zal voor de veiligheid van mij en alle dapperen, die mij omringen het noodig zijn, dat om onze oneenigheid te doen ophouden gij en al degenen, die uwen naam dragen of aan uw familie verbonden zijn, ver dwijnen... Zeg ons nu hoe ik u moet behan- len, als een verafschuwden vijand of als een geërbiedigd vader? Al zou mijn antwoord onbeslist zijn ge weest, zeide de graaf met edelen eenvoud, dan zou de plaats die gij uitgekozen hebt om mijn antwoord te vernemen zulke treffende herinne ringen, bjj mij opgeroepen hebben, dat iedere ENGELAND. In alle kolenmijnen in Engeland is thans het werk gestaakt. Over het algemeen gedragen' de stakers zich zeer rustig. Voor de verschillende districten luiden de cijfers der bij: de staking betrokken arbeiders als volgt: Midlands 88.000, Lancashire en Cheshire 104,000, Yorkshire, Eer- byshire en Nottinghamshire 241.000, Cumberland, Gloucestershire en Somersetshire 26.000. North umberland en Durham 230 000, Zuid-Wales en Manmouth 213.000, Noord-Wales 15.000, Schot land 136.000. De noodige maatregelen zijn getrof fen, dat een voldoend aantal arbeiders op bun post blijft om de mijnen in orde te houden voor het geval, dat het werk hervat mocht worden. De meeste paarden zijn evenwel uit de mij nen gehaald. Uit Londen wordt nog gemeld, dat' de sta king thans in vollen gang is. Een millioen mijnwerkers heeft den arbeid neergelegd. De onderhandelingen van gister lieten hef! mijn werkersgeschil onveranderd. Tijdelijk worden de besprekingen gestaakt. Zoowel de mijneigenaars als de leiders der werklieden keeren naar huis terug, de eersten om op hun eigendommen het oog te houden, de laatsten om den moed op te wekken der stakers, die den grooten strijd rustig maar met beslistheid begonnen zjjn. Het parlementslid Harvey, de zoo gevestigde leider uit Derbyshire, verklaarde, dat de stakers niet bevreesd zijn ©n dat zij; in geen geval iet hun arbeid zullen terug keeren alvorens een do finitieve schikking getroffen is. Wij willen niet gedwongen worden, zeide hij, tot 'n niet bevre digenden compromis, zooals de spoorwegbeamb ten. De „Evening News" zegt dat de leiders dor aarzeling zou verdwenen zijn. Zie deze wapen rustingen Zij hebben de ledematen bedekt van den christenridders, die hun leven gewijd hebben aan God en aan de eer. Zij hebben mij. behalve de landen, die zij door hun diensten aan godsdienst en koning verdiend hebben een geheel verleden nagelaten, dat ik niet vermag uit te wisschen. De plicht alleen moet mij zeggen wat ik te doen heb, en die plicht is duidelijk omschreven I Als God wil dat gij uw plannen ten uitvoer brengt, zullen wij, mijn dochter en ik en onze edele de Serre, morgen stervenDe wegen der Voorzienigheid zijn on naspeurlijk! - Freule Isabelle, zeide Valrocca. gij kunt uw vader nog redden. Wilt gij mij toestaan, wat uw vader mij weigert, wilt- gij mijn vrouw worden - Vader Smeekte het meisje. Ge ziet wel, dat hij u zal dooden, zooals hij zegt. Laat mij u redden... De graaf had den tijd met om te antwoorden Isabella slaakte een kreet en viel achterover. Zij S'oot de oogen en haar pols klopte niet meer. Haar vader had haar in zijn armen op gevangen. De graaf keek de richting uit, waar naar zijn dochter gezien had, toen zij bewusteloos werd en een groote verbazing stond op zijn gelaat te lezen. Wordt vervolgd.) OF

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1