Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. mijnwerkers «en uitnoodiging van Asquitli tot een nieuwe conferentie met de mijneigenaars ran de hand weezn, daar niets nieuws te hespreken was en geen nieuwe voorstellen omtrent den minimum-looneisclh gedaan konden worden. Gistermiddag had te Londen de grootste raid van suffragettes plaats, nog ooit sinds het begin der beweging op touw gezet. Groote benden vrouwen trokken in optocht langs Whitehall, Piccadilly, Haymarket, Bond- street en andere verkeerswegen van het West End, zich onderwijl bezighoudend met het ver nielen van de ruiten van winkels en magazijnen. Een aantal vrouwen drong het departement van Buitenlandsche Zaken in Downmgstreet binnen en wierp de vensters van Asquith's bureau en van de regeeringsbureaux in. Tot dusverre hadden 60 arrestaties plaats. Onder de arrestanten bevindt zich o.a. mistress Pankhurst, de bekende leidster der suffragettes. Een der vrouwen loste een revolverschot, waar door een ruit in het departement van Koloniën verbrijzeld werd. In Regentstreet deden de 'suffragettes een nieu wen aanval, waarbij zij menige winkelruit ver nielden. Alleen in Regentstreet deden ongeveer 50 politie agenten dienst. De winkeliers zaten in zak en asch. FRANKRIJK. Reuter seinde gister uit Parijs De Kamer .bespreekt het voorstel van den afge vaardigde Piou, om het artikel van de grondwet te herzien, waarbij den president van do repu bliek het ,recht gegeven worat c,e onderhandelen en verdragen te sluiten met de vreemde mo gendheden, onder verantwoordelijkheid der mi nisters. De minister-president, Poincaré, verzoekt de Kqmer ,om het voorstel-Piou te verwerpen. „De behoefte ,aan een grondwetsherziening1 doet zieih niet gevoelen en laten wij niet vergeten, dat de grondwet Frankrijk in slaat stelt zijn rampen te .boven te' komen. De regeering wei gert pertinent de prerogatieven van het. hoofd van den staat Le verkleinen." Porntcaré geeft dan nogmaals de verzekering, dat hij zooveel mogelijk de verdragen aan de controle van de Kamer zal onderwerpen. Een overeenkomst heeft slechts dan werkelijk kracht, als ze de toestemming van heit volk heeft. Dit is het geval met de Russische alliantie en met de „entente cordiale". De regeering zal o-verwei- gen, hoe zij haar plicht zal nakomen, de diplo matieke actie voeren in overeenstemming met de wenschen van het parlement en het land. De motie van Piou woidt hierop met 372-146 stemmen verworpen en de Kamer gaat over tot de bespreking, der interpellaties over ae buiten landsche politiek. LUXEMBURG. Het stoffelijk overschot van den groothertog van Luxemburg werd gisteren te midden van een groote pracht van het kasteel van Berg naar Luxemburg overgebracht. ITALIë. Reuter seint uit Rome De Kamer heeft alle artikelen van het wets ontwerp, volgens hetwelk «het levensverzekerings bedrijf een staatsmonopolie wordt, goedgekeurd. PORTUGAL. Door het gerechtshof te Lissabon is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen den patriarch van Lissabon, zoo deze niet bereid is een borgtocht te stellen. Verzekerd wordt, dat de patriarch de eerste zal zijn, die voor het gerecht gedaagd zal worden, terwijl na hem twee aarts bisschoppen en zes bisschoppen eveneens voor de rechtbank zullen moeten verschijnen. Voor het oogenblik hebben alleen de bisschoppen van Braganza en Evora zich nog niet het genoe gen van het republikeinsche gouvernement op den hals gehaald. De prelaten beklagen zich er over, dat, terwijl de minister van Justitie hen reeds voor twee jaar uit hun diocesen verdreven heeft, zij nu eerst voor de rechtbank worden gedaagd. Drie honderd priesters uit het Guarda-district hebben bij het parlement een verzoek ingediend, waarin zij protesteeren tegen de tydelijde ver banning van den bisschop van Guarda en vragen in naam der rechtvaardigheid en der vrijheid, hem naar zijn diocese te laten terugkeeren, terwijl zij tevens verklaren, dat zij geheel de kosten voor zijn arbeid voor hun rekening nemen. PARAGUAY. Telegrammen uit Asumcion, melden,, dat de president der republiek, Rojas, gevangen is geno men door leden van de Colorado-parti], en ge dwongen werd af te treden. Het congres nam dit ontslag aan en wees Pedro Péna als voorloopig president aan. CHINA. De «Times" verneemt uit Peking, dat de derde divisie van het noorderleger, welke totdusver als de meest betrouwbare beschouwd werd, gister avond aan het muiten is geslagen, onder voorgeven, dat hun de soldij niet uitbetaald was. De muiters begonnen onmiddellijk op groote schaal te plun deren en brand le stichten, zoowel in de Chinee- zenstad als in de zakenwijken. Zij konden dit ongestraft doen, wyl de geheele politiemacht de vlucht nam naar de wyk der buitenlanders. De buitenlanders bleven ongedeerd, evenals de bewa kingstroepen der buitenlandsche legatiesmaar voor het overige is er onberekenbare schade aan gericht. Zoo zijn alle juwelierswinkels leeggeplun derd, doch er zijn weinig verliezen aan menschen- levens. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat, voor zoover men weet, de opstand gericht is tegen Joeansjikai. Sommige personen uit de omgeving van Joeansjikai gaven hem den raad. de vlucht te nemen. Doch Joeansjikai wist zijn kalmte vol komen te bewaren en verklaarde, dat hij pal zou staan. Het gerucht doet de ronde, dat andere regee- ringstroepen, w.o. de voormalige keizerlijke garde, zich bij de muiters hebben aangesloten. Vele plun deraars zijn neergeschoten. Ook wordt verteld, dat troepen, die aan de dynastie waren trouw gebleven, Peking van het 2uiden zyn binnengedrongen. Dat de uit Mantsjoes bestaande stedelijke po litie van Peking bij een en ander werkeloos is gebleven, heeft onder de Europeanen te Peking algemeene verontwaardiging gewekt. De Euro peesche kolonie te Peking dringt aan op een militaire bezetting van Peking, die onvermijdelijk lijkt. Het Chineesche volk verwacht blijkbaar een onmiddellijk krachtig ingrijpen door het buiten land. Zedeljjkheidswetten. Het «Weekblad van het Recht" ontving dezer dagen een schrijven van een lid der Amsterdam- sche magistratuur, waarin wordt gewezen op den grooten steun, dien de nieuwe Zedelijkheidswet- ten bieden tegen de gruwelijken praktijken der zoogenaamde aborteuses. In Amsterdam werden eiken dag drie door deze praktijken mishandelde vrouwen in het Ziekenhuis gebracht, waarvan er één stierf. Dat de redactie van het «Weekblad" daaraan een noot toevoegt, waarin twijfel wordt uitge sproken, of dit resultaat wel met bijval te be groeten is, kan ons daarbij koud laten. Het is het oude betoog, dat strafwetten de oorzaak van het kwaad niet wegnemen. Daarop past altoos weer het oude antwoord, dat de strafbaarstelling van diefstal evenmin de oorzaken van het stelen wegneemt, maar dat zonder die strafbaarstelling zeker de helft meer zou worden gestolen. Het is juist, om zoo te zeggen, deze laatste helft d$r bedoelde praktijken, die thans evenzoo door de wet kunnen en zullen worden terugge drongen. De oorzaken van het kwaad moeten zeker langs anderen weg worden bestreden dan door straf wetgeving. Maar dat feit ontneemt aan de straf wetgeving niets van hare waarde. En het getuigenis van bovengenoemden magi straat heeft voor ons te grooter waarde, naarmate wij het meer betreuren, dat de meeste geluk kig met alle liberale bladen voortgaan met ,de bedoelde wetten, vooral de bepalingen tegen zin nenprikkelende uitstallingen tegen te werken en bespottelijk te maken. Juist van de liberale bladen kan hier zooveel lnvloed ten goede uitgaan. Er zijn een aantal personen, wier zedelijk besef steeds krachtig weikt. Er is een tweede groep, die er ganschelijk niet om maalt. Maar het gros van het kranten-lezend publiek, dat de gewone liberale bladen leest, be hoort tot geen dier beide groepen. Zij zijn zeer vatbaar voor leiding. En gebruikt men nu een paar onhandigheden der politie, om de Wet on sympathiek te maken, dan mist zij veelszins haar werking op het publiek bewustzijn. En dit laatste is zeker niet de laatste van de vele zegenrijke gevolgen der wetten. («De Rotterdammer.") Het Tarief. De Tariefvereeniging verspreidt het volgende geschrift Een dikwijls herhaalde grief tegen het Kabinet Heemskerk is, dat de kosten der sociale wetten, zullen worden betaald door verhooging van het Tarief. Dat eene dergelijke regeling niet zóó vreemd is als men het dikwijls tracht voor te stellen, kan blijken uit voorbeelden van elders. Zooals men weet, draagt in Denemarken de staat de helft in de kosten van het ouderdoms pensioen, dat is ongeveer 5,400,000 Kronen. Wat minder bekend is, omdat men de mede- deeling daarvan misschien te veel in overeen stemming acht met de plannen onzer Regeering, is het feit dat de invoering van een bieraccijns, de prijs is geweest, die de Deensche regeering voor het ouderdomspensioen heeft bedongen. De bieraccijns bracht in het jaar 1909/10 op 5,999,608 Kronen, dit is meer dan het gansche aandeel van den Staat in het pensioen. Voegen wij hier nog bij dat voor 1909/10 de totaal gewone staatsinkomsten bedroegen bijna 82 Mill. Kronen en dat daarvan alleen ruim 50 Mill, uit invoerrechten voortsproten. Een tweede voorbeeld van elders is het vol gende De part. cor. van de »N. Rott. Crt" te Zürich, deelt in het nummer van 3 Feb. mede dat Zwit serland op het gebied der sociale wetgeving steeds bij alle natiën vooraan heeft gestaan vooral wat arbeidsbescherming betreft, krachtens eene wet reeds in 1877 aangenomen. Sinds kwam er even wel stilstand, en leden herhaalde pogingen om door verzekering de gevolgen van ziekte en onge val te regelen, schipbreuk. Een nieuw ontwerp kwam evenwel onlangs in, en volgens een bekend Staatsman zegt de correspondent «vordert dit nieuwe ontwerp van onze zuiver democratische gemeenschap, dat zij toone niet alleen dingen tot stand te kunnen brengen, die de medewerking van allen vereischen. doch ook zulke sociale wer ken, die een waarachtig altruïsche overtuiging en van enkelen ook een persoonlijk offer vragen". Verder deelt de corr. mede dat het ontwerp voorschrijft, dat het Rijk uit diep gevoelde over tuiging met ruime middelen zal bijdragen. Deze jaarlijksche subsidie door de Bondsregee- ring uit te keeren, wordt berekend op 7 8 Mill. frs. De middelen hier «worden gevonden uit dé opbrengsten der «inkomende rechten de per soonlijke financieele druk is dus niet zoo zwaar". Tot zoover de corresp. der N. Rotterd. Als men nu weet, dat de Invoerrechten, die in Nederland f 2.15 per hoofd bedragen en door de verhooging van Minister Kolkman tot ongeveer f4.— zullen klimmen, in Zwitserland reeds f 10.22 per hoofd bedragen, dan is de nieuwe druk der 7 a 8 Mill frs. voor de intusschen aan genomen ziekte- en ongevallen wet, alleen daarom reeds «niet zoo zwaar" te achten, omdat men in dit «zuiver democratisch land" reeds lang aan het bij ons zoo fel bestreden systeem, gewend is. Nederland en China. Aan de «Tel." werd dt. gisteren uit Den Haag gemeld Van een ultimatum of een dergelijke bedreiging vaq^ de zijde van China, als in het bericht van de «Daily Telegraph" vermeld, is aan het departement van Buitenlandsche Zaken niets bekend. Volgens een officieel telegram zijn te Batavia alle arrestanten door het bestuur vrijgelaten de laatste vier op Maandag jongstlieden (26 dezer;, nadat daartoe stappen gedaan waren door afge vaardigden der Chineesche gemeente, die beloof den, alles in het werk te zullen stellen ter voor koming van een herhaling van de ongeregeldheden. D.d. 29 Februari wordt aan de «Agence de l'extrême Oriënt" uit Peking gemeld Yoean-Sji-Kai ontkent, dat er sprake is van eenige vijandelijkheid tegenover Nederland ofNe- derlandsch-Indië, naar aanleiding van de troebelen te Soerabaja. De ontstemming te Nanking is het gevolg van gekwest nationaliteitsgevoel en van de belangstelling, die men voor dp in de Archipel woonachtige Chineezen koestert. Yoean-Sji-Kai hoopt, dat de Nederlandsche regeering de Chi neezen een rechtvaardige behandeling zal verze keren en dat zij zal trachten, de incidenten op vriendschappelijke wijze bij te leggen. Yoean-Sji-Kai zal op vriendschappelijke wijze bij de Nederlandsche regeering stappen doen, daar hij rekening moet houden met het nationaliteits gevoel en de openbare meening. Hij wenscht echter niets liever, dan dat er vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen bestaan. Er is geen sprake van de terugroeping van den Chi- neeschen gezant te 's-Giavenhage. Staatsscholen, eene stichting van den vorigen Katholiekendag, terwijl eene andere zich met het Missiewerk zal bezighouden. Deze 59e Katholiekendag, de derde welke te Aken gehouden wordt, 50 jaren nadat de Duit- sche Katholieken den eersten keer in deze stad samen kwamen, zal in het bijzonder gewijd zijn aan de nagedachtenis van den grooten Wind- horst, wiens 100ste geboorstedag dit jaar gevierd wordt en die in 1879 te Aken voor het eerst in het openbaar, optrad bij gelegenheid van eenen Katholiekendag. Ongetwijfeld zullen zeer velen uit Nederland opgaan naar het naburige Aken, om daar getuige te zijn en te genieten van het greotsch en stich tend tafereel, dat de Duitsche Katholieken telken jare te aanschouwen geven tot eigen profijt en tot voorbeeld van de geheele Katholieke wereld. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Maart 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 766.8 te Perpignan. Laagste barometerstand 736.4 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag meest krach tige, tijdelijke wellicht stormachtige zuidelyke tot zuidwestelijken wind, betrokken met regen, later opklarend, zelfde temperatuur. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie ring met sleutel, metalen busje Nieuwe Testament rozenkrans. Bij de volgende personenportemon. met ro zenkrans, wed. Kerdel, Singel 2022hondenzweep, Vermeulen, L. Haven 16ring met sleutels, v. Katwijk, Boterstr. 29bril, Poolman, Rotterd. dijk 114, zilv. halsketting, Collignon, K Achterweg 9bov.portemon. met geld, naalden enz. v. d. Lee, Helenastr. 25kinderschoentje-, schort- en jurkje wed. v. d. Krogt, Broersveld 149; rijwiel- pomp, v. d. Windt, Fabristr. 38; sponsenknijper Muller, Westmolenstraathondenpenning van 1912, gemeente den Haag en hangslotje, Hemann, St- Liduinastr. 44. Onze Waterleiding. In verband met dé gehouden besprekingen om water uit onze leiding' aan de gemeente Delft te leveren, heeft hedenmorgen de commissie van bijstand voor de Delftsclhe drinkwaterleiding met den directeur een bezoek aan onze waterleiding gebracht. De heeren werden op het terrein rondgeleid door den heer J. H. van Westendorp JDzn., wet houder-voorzitter van de commissie voor de Gasfabriek en de Drinkwaterleiding, en den heer dr. W. H. van Rietschoten, directeur van de beide bedoelde gemeente-bedrijven. Lichamelijke opvoeding. Naar het »Vad." verneemt, wordt aan het Mi nisterie van Oorlog de laatste hand gelegd aan een ontwerp, regelende de lichamelijke opvoeding. Het blad kan hier nog aan toevoegen, dat in dit ontwerp aan de kwestie der spelltiding zeer de aandacht is gewijd. De malversaties te Doornspijk. Naar «Het Volk" meldt, heelt het Kamerlid Duys tot den Minister van Justitie de volgende vraag gericht: »ln de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk IV der Staats begrooting voor 1912 heeft de Mi nister van Justitie medegedeeld, dat door de Justitie een onderzoek was ingesteld naar de beweerde malversaties, gepleegd in de gemeente-administratie te Doornspijk. Is de Minister bereid mede te deelen of dit onderzoek reeds is afgeloopen en zoo ja, de resuL taten van dat onderzoek aan de Kamer bekend te maken Duitsche Katholiekendag te Aken. Aken, de oude Keizerstad, staat reeds geheel in het teeken van den Katholiekendag, welke van 11 tot 15 Augustus binnen hare veste zal ge houden worden. Volgens een vroom gebruik werd over het pas begonnen werk Gods zegen afgesmeekt met een Pontificale H. Mis, opgedra gen in den beroemden Dom van Karei den Grooten. Tot het plaatselijk^ Comité, dat zich gevormd heeft, zijn 700 katholieke mannen uit alle rangen en standen der maatschappij toegetreden. Ook hebben zich de verschillende commissies samen gesteld, door wier ijver en toewijding het voor- bereidingswerk reeds flink is gevorderd, zooals prins zu Loewensteyn, de tweede president van het Centrale Comité, op de algemeene vergade ring van 4 Febr. j.l. kon getuigen. De feeststoet, die op Zondag 11 Aug. zal uit trekken, belooft schitterend te zullen worden. Indien de voorteekenen niet bedriegen zal hij dien van het vorig jaar te Mainz, waaraan 56000 personen deelnamen, nog overtreffen. Voor het eerste zal eene afzonderlijke verga dering gewyd worden aan de Schoolvereeniging tot behoud van het godsdienstonderricht op de Jaarverslag Gezondheidscommissie. (Slot). Het verslag maakt uitvoerig melding van, de kwestie betreffende het bouwtoezicht, waarom trent in den Gemeenteraad breedvoerig is ge sproken. Verder ontléenen wjj aan het verslag nog het volgende: Een geval van overbevolking, waarover wij in ons vorig verslag rapporteerden, heeft blijkens schrijven van Burgemeester en Wethouders, door verhuizing' van een deel van het gezin, opge houden te bestaan. Een ander geval vqn overbevolking1 dat onze aandacht vroeg werd door, verhuizing opgeheven. In het laatst van het jaar werd ons gerappor teerd dat opi een zolder een appelsdhillerij was ingericht en dat de trap die naar dezen zolder voert, aanleiding had' gegeven tot ongelukken. Deze toch. bleek onbegaanbaar te zijn, voor al daar te werk gestelde zeer bejaarde vrouwen1, zoodat ongelukken reeds waren voorgekomen. Er werd niet een andere trap aangebracht, doch der oude vrouwen werd het werk ontnomen. A. Ziekten genoemd in de Wet van 4 December 1872 (S. 134). Het aantal ter onizer kennis gebrachte gevallen van febris typihoïdea bedroeg 4, waarvan één in het Ziekenhuis werd verpleegd'. Sterfgevallen 2. i Het aantal ter onzer kennis gébrachte gevallen van roodvonk bedroeg 6. Geen sterfgevallen. Het aantal ter onzer kémnis gebrachte geval len van diphtheritis bedroeg 1. Geen sterfgeval. i Van de andere in de Wet genoemden ziekten werden geen gevallen aangegjeven. Bi. Andere Ziekten'. In December kwamen, meerdere gevallen van mazelen voor, de oorsprong moest weder bij één school worden gezocht. De kwestie van het bouwen van een nieuw Ziekenhuis is dit jaar niet in het openbaar be handeld. Op Uw verzoek, namens dein Minister, om. me dedeel ing of verpleging van aan lepra lijdende landsdienaren alhier mogelijk is, hebben wij, na informatie bjj het Gemeentebestuur, moeten ant woorden, dat dit hier ter stede niet mogelijk wordt geacht. Drinkwatervoorziening. Wij ontvingen geregeld de rapporten van het bacteriologisch onderzoek van het urinkwaber.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2