Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Van Houten's Cacao 35ste Jaargang Maandag 4 Maart 1912. No. 10260. Offideeto berichten. Kennisgeving. Buitenland sell Nieuws. FEUILLETON. Het Spookkasteel De zuivere pittige Cacaosmaakl HEEL GOEDKOOP in het gebruik. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50, PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- 1 y k e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Waarschuwing tegen het lokken van Nederlandsche werklieden naar üuiischland. De Burgemeester der Gemeente Schiedam, waarschuwt tegen de berichten in de Nieuws bladen of daartoe uitgezonden agenten, die soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve van industriëele ondernemingen Nederlandsche Werklieden naar üuitschland lokken. Bij hunne aankomst te dier plaatse toch is herhaaldelijk gebleken, dat zij daar niet ge bruikt kunnen worden. Het is daarom gei aden, dat die werklieden al vorens werk aan te nemen in Duitschland, zich tot de Arbeidsbeurs in de plaats hunner inwo ning of, bij gebreke van dien, rechtstreeks tot de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen (Duitschland) Arndstrasse 56, om inlichtingen wenden, omtrent de vooruitzichten, in het beko men van werk, de looneu en de huurprijzen der woningen aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote teleurstelling en schade. Schiedam, den 4den Maart 1912. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Italiaansche oorlogsschepen. Uit Saloniki wordt aan de Lokal-Anzeiger ge seind Volgens berichten van koopvaardijschepen, die hier aangeloopen zijn, heeft men gisteren 4 Ita liaansche oorlogsschepen tusschen de landtongen Longos en Cassandra de baai van Cassandra zien binnenvaren. De schepen voeren later om de landtong van Cassandra heen en namen koers naar de golf van Saloniki. Verliezenin den oorlog. De Italiaansche minister van oorlog maakt bekend, dat sedert het begin van den oorlog 37 officieren en 499 soldaten gedood en 1 officier en 323 soldaten vermist werden. Vredesgeruchten. Uit Konstantinopel wordt aan de »Vossische Zeitung geseind De nieuwe pogingen van de mogendheden om een vrede tot stand te brengen, worden hier scep tisch opgenomen. Men wijst er op, evenals vroe ger het geval is geweest, dat alle feitelijke grond slagen voor het sluiten van een vrede ontbreken. De Turken houden op het oogenblik meer dan ooit aan het standpunt vast, dat een vreda onmo gelijk is, zoolang de Italianen de inlijving hand haven. Daarbij komt nog, dat de oorlogzuchtig heid van de Arabieren een belangrijke factor is bij een mogelijke neiging tot vrede bij de Turken. In gesprekken tusschen Duitsche politici duikt weer de vraag op, of niet een grondslag voor De roovers van het kasteel d'Herneuse. Naar het Fransch van Noël Gaulois. 51) Op weinige passen afstand was van achter de Wapenrustingen een ridder te voorschijn gekomen met open vizier en een blik vol woede, terwijl niemand acht geslagen had op zijn beweging. Welke moeite hij ook gedaan had om zijn toorn in te houden, hij kon zich zelf niet genoeg mees ter blyven om onbewegelijk te blijven bij dit too- neel, en ongemerkt was hij genaderd tot den groep, die gevormd werd door de gevangenen en Valrocca Toen Isabella haar oogen op den bandiet richtte had zij plotseling den ridder bemerkt en haren broeder herkendDe graat was niet minder diep getroffen toen hij zijn zoon in de nabijheid van Valrocca terugvond. Daar hij zijn onstuimige gevoelens niet langer kon meester blijven wilde Marcel zijn woede koe- 00 en den kapitein treffen. Een gebiedende oog wenk van den graaf, die hem wees op zijn be- wustelooze zuster, herinnerde hem gelukkig aan zyne voorzichtigheid. Als Valrocca gedood was, zouden vijftig dolken hem en de zijnen treffen. Dat zou een zekere dood voor allen zyn. vredesonderhandelingen zou kunnen geschapen worden, doordat de Italianen afstand deden van een deel van het land, dat zij nominaal in bezit genomen hebben. Barka zou daarvoor in aan merking komen, waar de Italianen in de zeer weinige kustplaatsen, die zij veroverd hebben, thans belegerd worden, zoodat men daar niet eens in beperkten zin, zooals in Tripolis, van een in bezitneming van het land spreken kan. Het gevecht bij Mergheb. Volgens een mededeeling van het Turksche ministerie van Oorlog hebben de Italianen in het gevecht bij Mergheb meer dan 1000 dooden ver loren. De Turksche verliezen bedroegen 30 dooden en 80 gewonden. Het telegram uit Constantinopel volgens het welk Italiaansche troepen, die bij Zalotin aan land gegaan waren, gedwongen werden zich we derom in te schepen, wordt door de Italianen tegengesproken. Het ging om een schijnbeweging, die 't den Italianen mogelijk maakte Mergheb te bezetten. ENGELAND. De mijnwerkersstaking. De staking der mijnwerkers in Engeland breidt zich ernorm uit. 30,000 arbeiders zijn- Zaterdag in de Cannaclk- chase-'mijn in Staffordshire tot staking overge gaan. Het meerendeel der mannen scheien een staking als een vrijen dag te beschouwen, die zeer welkom was na de krachtsinspanning der laatste maanden. Alle nrijndistrioten boden eer gister trouwens het beeld van. een algemeenen vrijen dag. De mijnwerkers brachten den tijd met voetbalwedstrijden, in de schouwburgen, of met andere vermaken door. Een zeer vredelievende stemming had de overhand. Ofschoon de regeering de stakers niet wenscht te prikkelen, en daarom openlijk machtsvertoon achterwege laat, zijn Zaterdag-avond allesbehalve overbodige lastgevingen verstrekt aan de troe pen bij Aldershof, waar de telefoonkantoren den geheelen naclht open gehouden moeten worden, terwijl de voetbalwedstrijden zijn afgelast, daar do t roepen in die 'kazernes beschikbaar' blijven. In dien het noodzakelijk blijkt, zal de eerste gard er brigade naar Zuid-Wales gezonden worden, waar het meeste gevaar dreigt. De mijnwerkers van verschillende mij'nen in heit district New Castle hebben zich bereid verklaard, den mannen toe te staan, de mijnen gedur&hde de staking: in goeden staat te houden, doch an deren hadden bezwaren, op grond, dat een derge lijke houding de mijneigenaars zou aanmoedi gen de staking te rekken. De mijnwerkers van een der mijhen hebben eeni motie aangenomen, waarbij zij bun sympathie betuigen met het publiek en de armen, die het onschuldige slachtoffer zijn van het geschil. Rampspoedige, doch geenszins onverwachte be richten blijven uit het geheele land inkomen over de noodlottige gevolgen van de staking voor- an dere bedrijven. Overal sluiten fabrieken en wordt Hij hield zich in, maar zijn plotselinge ont roering was niet ontgaan aan Valrocca, die zich die plotselinge bezwijming van Isabella niet kon verklaren. De kapitein bekeek zijn gast opletten der en nam zich voor hem nauwkeuriger te doen bewaken, want zijn achterdocht was opgewekt. Weldra kwam het meisje weer bij kennis. Laat ons terugbrengen naar de plaats, van waar men ons gehaald heeft, zeide de graaf tot Valrocca. Als ge lat genoeg zijt om vrouwen te dooden, dood haar ten minste niet tweemaal door haar te martelen in haar genegenheid. Nooit zal Isabella d'Herneuse uw naam dragen en ik ver loof haar hier aan ridder de Serre. Daarenboven zal Isabella nooit mijn naam of bezittingen ver werven: deze behooren aan Marcel d'Herneuse, die de eerste wel onbesmet zal weten te dragen en de laatste zal kunnen terugnemen. Gij zult morgen sterven, na aan den galg uw dochter en haar toekomstigen echtgenoot te hebben zien hangen... Cavalcanta, naar de ge vangenis. Een koud zweet parelde op het gelaat van Marcel, terwijl Cavalcanta de gevangenen naar de deur der zaal bracht en met hen verdween. Valrocca keerde zich tot den jongen man. Welnu! kameraad, dit schouwspel schijntu byzonder getroffen te hebben. Inderdaad Ik had reeds vroeger de gele genheid mij hier op te houden. De heer d'Her neuse en zijne dochter waren mij niet geheel on bekend MM het werkvolk afgedankt. 600 folikfabrieken in Zuid- WaJes moeten sluiten, waaruoor 40,000 arbeiders werkeloos worden. Honderden arbeiders aan de ijzerwerken in het district Northampton zijn door de staking wer keloos geworden. Even zoo hebben duizenden ar beiders aan de havens van Cardiff, Penrith en Barry op dezelfde wijze den arbeid moeten neer leggen tot het einde van de staking daar is. Per soneel van den goederendienst op den Groeten Noorder Spoorweg, die zeer veel steenkolen ver voert, heeft last gekregen den arbeid een week neer te leggen. In enkele districten hebben de stafceirs een mo tie aangenomen, waarin zij de overheden dan ken, dat deze geen buitengewone politiemacht gezonden hebben, en verzekeren, dat zij ordelijk zullen blijven. Volgens een telegram uit New Castle hebben leden van de Amalgamated Society of Railway Servants (de grootste vereoniging van spoorweg personeel) verzocht, dat hun beivel zou' worden gegeven, het vervoer van troepen gedurende de staking' t© weigeren. Sir Askwith heeft voor Maandag' een verga dering van den arbeidsraad bijeengeroepen, die het vorige jaar in het leven is geroepen tot het beslechten van arbeidsgeschillen. In het buitenland ondervindt men groote moei lijkheden tengevolge van deze staking. De eigenaars van die fabriek Berrsgaard te Sarpsborg hebben aan alle arbeiders, 2000 in getal, kennisigeven, dat zij over 14 dagen werkeloos zullen zijn, daar de fabriek door de mijnwerkers- staking in Engeland wegens gebrek aan kolen buiten staat is het bedrijf gaande te houden. Te Boulogne sur M. ligt geen enikel kolenschip meer. De gevolgen der staking doen zich daar geducht voelen. LUXEMBURG. Eergistermorgen legde de groothertogin-regentes in het kasteel Berg den grondwettelijkeu eed af voor een delegatie der Kamer. Tegenwoordig waren de jeugdige groothertogin, haar zusters, en de minister van Staat Eyschen. De ceremonie was zeer indrukwekkend. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De strijdvraag betreffende de regeling der re servetroepen is thans van overwegenden invloed geworden. De Oostenrijksche regeering, het mi nisterie van oorlog en de geheele pers zijn in oppositie met het gezamenlijke parlement. De troonopvolger bezocht eergisteren den minister van oorlog, hetgeen ongetwijfeld met deze aange legenheid in verband staat. De »Neue Freie Presse" is van meening, dat Oostenrijk door deze kwestie achteraf baron Tejérvary wil treffen, de »Magyaar Hirlf' denkt dat het Oostenrijksche protest de doodbloedende obstructie zal doen op leven. Beide meeningen zijn echter onjuist. Hon garije wil maatregelen treffen tegen vermoede lijke vijandelijke voornemens en elk Oostenrijksch ambt dat te recht of ten onrechte het ont werp eener verordening betreffende de verhouding tusschen Oosterijk en Hongarije wordt toever trouwd, geeft sprekende bewijzen van het tegen deel. De geheele diplomatische|handigheid van graaf Kluen zal noodig zijn, om hierin met succes als bemiddelaar te kunnen optreden. En hun lot interesseert u Hun lot is in de handen van Hem, Wiens wil alleen boven het recht van den oorlog gaat. Het eene is voor mij en die andere zal niet tusschenbeide komen 1 Hij heeft niet veel tijd meer om zijn macht te toonen. Laten we dus die vreemde gedachte van ons afzetten. De twee mannen gingen naar de eetzaal terug. Zij traden daar juist binnen toen zij de stem van Maugrabin hoorden. HaZijt ge daar, kapitein Maugrabinriep Valrocca uit terwijl hij zijn nieuwen vriend tege moet trad. Waar heb ik die stem gehoord, vroeg Mar cel zich af, die zich op den achtergrond hield. Ik heb u laten wachten, kameraad, zeide Maugrabin. Maar ge zult u er niet over beklagen, wanneer ge de reden ervan gehoord hebtde meesten onzer dapperen zijn aangekomen en ik heb bevel gegeven hen te laten kampeeren onder de muren van d'Herneuse. De wachters kwamen op hetzelfde oogenblik aan Valrocca mededeelen, dat een groote troep gewapenden naderde. Dat zijn vrienden, zeide de kapitein. Geef hun alles wat zij noodig hebben om bij het kas teel een kamp op te slaan. Wij zullen hen gaan ontvangen met kapitein Maugrabin. De twee mannen vertrokken en hielden een toeziend oog op de inrichting van het kamp. Het is een geluk voor u, kameraad, dat myn gezellen hun aankomst vervroegd hebben, want ge loopt oogenblikkelijk gevaar. Hoe zoo Wist ge het niet? Inderdaad, uw mannen laten zich vangen als spreeuwen en dat zij niet meerdere malen zyn ophangen komt zeker om dat de duivel over hen waakt. Degene, die in den afgeloopen nacht bij de vlakte van Rhuis was, mocht op bijzondere wijze de bescherming van mijnheer Satan ondervinden. Is hij dan niet dood Hij 1 Hij is vast bezig aan Marcel d'Her neuse alles te vertellen wat voor den zoon van uwen gevangene van belang kan zijn. Houdt ge mij voor den gek Wat hebben Le Truand en Marcel d'Herneuse nu met elkaar te maken., de laatste is immers dood. Er komen wel eens dooden terug en als spook is deze daarin voldoende geslaagd. Hij heeft ons aardig laten schrikken, toen hij uit zijn graf oprees Komaan, vriend, dat is onzin. Ge zyt aardig aan het spotten. Ik spot niet. Dezen nacht Is dicht by het altaar van Onze Lieve Vrouw van Rhuis uit een soort graf te voorschiju gekomen, die iedereen eerst voor een spook hield, Die man was Mar cel d'Herneuse. Een groote boer herkende hem evenals eenige edellieden, die daar waren. Wordt vervolgd.) OF RQNA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1