Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 35ste Jaarffan^. Dinsdag 5 Waart 1912. No. 10261. Officieel© berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. Het Spookkasteel Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. M ILI I IE. De roovers van het kasteel d'Herneuse. ABONNEMENTSPRIJS: Dit Wad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Burgemeester van Schiedam, voldoende aan eene ontvangen aanschrijving, roept bij deze op de lotelingen dezer gemeente van de lichting 1911, JAKOB ZWAAN behoorende tot het korps Torpedisten, garnizoenplaats Brielle, om op 22 iMaart 1912, TEUNIS JACOBUS PRONK behoorende tot het 4de Regiment Vesting-Artillerie, garnizoensplaats den Helder, om op 28 Maart 1912 en WILHELMUS JOSEPH FIJEN behoorende tot het 3de Regiment Vesting-Artillerie, garnizoenplaats Gorinchem, om op 28 Maart 1912 krachtens art. 114 der Militiewet (Staatsblad 1912 no. 21), onder de wapenen te komen en uiterlijk des namiddags ten 4 ure bij hun korps tegen woordig te zijn, voorzien van hun zakboekje en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting hun bij vertrek met verlof medegegeven. Genoemde verlofgangers worden er op gewezen, dat zij door deze openbare kennisgeving geacht worden met de vorenstaande oproeping bekend te zijn, zoodat later geen onwetendheid ten deze door hen kan worden voorgewend. Tot het ontvangen van daggeld en vervoer- bewijs, voor zoover zij daarop recht hebben, kunnen zij zich twee dagen vóór hun vertrek met hun zakboekje vervoegen aan het bureau Militie, Schoolstraat 12. Schiedam, den 5den Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de aanvrage van K. E. Oosterlioff Zoon, houdende verzoek om vergunning voor het bouwen van een concertzaal op het terrein gele gen aan de Tuinlaan, kadaster Sectie L 377 en 378; Overwegende, dat het onderzoek met betrek king tot die aanvraag nog niet geëindigd is Besluiten Op grond van artikel 164 der Bouwverordening de beschikking op de aanvrage te verdagen voor den tijd van hoogstens een maand. Schiedam, 4 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Doen te weten le. Dat de Raad in zijne openbare vergade ring van den 29sten December 1911 heeft vast gesteld de VERORDENING regelende het afzon derlijk geldelijk beheer van de Ge meentereiniging naar aanleiding van de bepaling van art. 1145ts der Ge meentewet. OF Naar het Fransch van Noël Gaulois. 52) Marcel d'Herneuse, hier in de buurt? Ja, op eenige pijlschoten afstands van zijn kasteel en van zijn vader en op weg om u beiden te ontnemen, als wij er geen maatregelen tegen nemen. En wat die Truand betreft, zooals gij uw waar- digen afgezant noemt, hij is in de handen van dien ridder. Als uw vriend Maugrabin er niet geweest was, zoudt ge een leelijk avontuurtje be leefd hebben waaraan denkt ge, kapitein. De kapitein luisterde niet meer naar Maugra bin. Hij zocht zijn gast, daar hij een voorge voel had, dat hem ook van die zijde gevaar dreigde. Waar is de man. vroeg hij, die hedenavond hier is aangekomen en Wilhelm verslagen heeft? Aoh 1 antwoordde sir John, hij is zoo even naar buiten gegaan. Laat men hem opzoeken en dadelijk hier brengen. Zeg eens, Maugrabin, hoe ziet die Marcel d'Herneuse er uit? O I het is een geducht tegenstander en ik hoop nooit met z\jn krachtige armen kennis te VERORDENING regelende het afzon derlijk geldelijk beheer van het al gemeen Handels-Entrepót der Ge meente Schiedam naar aanleiding van de bepaling van art. H45is der Gemeentewet. 2e. Dat deze verordening is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Hol land den 30sten Januari 1912. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5den Maart 1912. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE" GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het Kohier No. 5 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1911/1912, door den gemeenteraad vastgesteld in zijn vergadering van den 2Uen Februari 1912 en den 2östen daaraan volgende door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in af schrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is neaergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5den Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. DE OORLOG TUSSCUEN ITALIË EN TURKIJE Admiraal Aubry-j- Admiraal Aubry, opperbevelhebber van de ver- eenigde Italiaansche zeemacht, is gistermiddag te 3 uur 20 aan boord van de Vittorio Emmanuele'' aan een hevige ziekte overleden. Een verwoed gevecht. Uit Derna wordt geseind Gisterochtend bezetten de Arabieren, niettegen staande door de Italianen heftige tegenstand werd geboden, eenige dichtbijgelegen sterke stellingen, maar werden later, toen er versterkingen waren komen opdagen, met belangrijke verliezen terug geslagen. Honderd vijftig Italianen werden buiten gevecht gesteld. Zieke soldaten. Uit Milaan wordt, d.d. gister, aan de Voss. Ztg." geseind »De eergisteren door het ministerie van oorlog gepubliceerde verliezenlijsten bevatten niet de ge vallen van cholera en andere ziekten met doode- lijken afloop. Dat de gezondheidstoestand dei- troepen in Tripolis echter te wenschen overlaat, blijkt uit het voortdurende transport van zieke soldaten. Eergisteren o, a. zijn aan boord van maken. Hij heeft mij er een proefje van laten onder vinden. Vloeken, tieren en smartkreten verstoorden eensklaps de stilte van den nacht. Valrocca, Maugrabin en alle roovers, die in de eetzaal wa ren liepen naar de verschansingen. Daar stond één man alleen tegenover tien of twaalf aanvallers en de afloop van den strijd was niet twijfelachtig geweest als er geen hulp was gekomen. Twintig dolken werden op Marcel d'Hernause gericht. Treft hem niet, riep Valrocca. Ik moet dien man levend hebben Marcel werd gegrepen en stevig gebonden. Toen drie mannen, die moeite hadden hem te dragen, hem in de eetzaal voor Valrocca en Mau grabin hadden neergelegd, boog deze laatste zich vol verbazing over hem. Hij brulde hij. Marcel d'Herneuse, zeide de kapitein. Ik twijfelde er reeds aan 1 Zoo I kameraad, besloot de Navarreesche avonturier, de hel werkt zeker goed tegen je III. Hoe herhaalde pogingen schipbreuk leden en hoe het mogelyk was, dat alles goed ging, terwijl het niet goed ging, en omgekeerd. Ferré en Le Truand waren op korten afstand van de vlakte van Rhuis. De reus greep den het hospitaalschip 452 zieken naar Palermo ge bracht. Vliegmachines en de oorlog. Be oorlogscorrespondent van de „Frankfurter Zeitungwijst in een brief aan zijn blad op het groote nut der vliegmachines voor de Itali anen. Geen verkenning, of zij wordt gedaan met behulp der aëroplanes. Italiaansche cavaferie-pa- trouilles of andere verkenners-a f dodingen ziet men slechts in de onmiddellijke nabijheid van de Ita liaansche verschansingen. Daarentegen brengen de vliegers den legierautoiiteiten voortdurend berich ten over de Turksche troepen. Voortreffelijk wa ren de diensten, die de aëroplanes de artillerie bewezen in bet gevecht op 18 Januari, toen de Turken üe Italianen bij Gargaresj aanvielen. Een vlieger bewoog zich circa 400 tot 500 M. boven de igeveclhtslinie, nam do bewegingen der vijan den zorgvuldig' ,op en bracht de artillerie voort durend van zijn bevindingen op de hoogte, gaf de richting aan, waarin zij schieten moest oh had het daarbij vooral gemunt op de Turksche officieren, die gemakkelijk van de Arabieren te onderscheiden waren. Toch moet men de be- teekenis van de vliegmachine als verkeinnings- middel niet te hoog stellen, omdat de aëroplanes in Tripolis ongestoord hun gang kunnen g:aan en door de Turken niet in hun werk gestoord kun nen worden. Eerst dan, wanneer ook dezen over eenige vliegmachines beschikken, zou men een juist oordeel kunnen vellen over waarde van vliegmachines bij een oorlog1. ENGELAND. De mg nwerkersstaking. Eerste minister Asquilh deed in het Lagerhuis gister uitvoerige mededeelingen omtrent de sta king in de kolenmijnen. Ilij gaf een overzicht van den loop der onder handelingen, sedert d,e regeering tussehenbeide was getreden. De minister bracht hulde aan de bekwaamheid en kalmte, waarmede beide partijen de kwestie he-bben behandeld en verder deelde hij de con clusies mede, tot welke de regeiecing was geko men en die reeds vroeger bekend zijn gemaakt. De minister legde er den nadru*. op, dat de nei- geering de aanvaarding van het beginsel van een redelijk minimum-loon afhankelijk had gesteld van twee voorwaarden n.l., dat dit loon in ieder district verschillend zou zijn en dat de noodige waarborgen zouuon worden gegeven om de werk gevers te vrijwaren tegen misbruiken en hen te verzekeren tegen een vermindering van de pro ductie, die op den duur voor alle betrokkenen en voor de industrie zelf noodlottig zou Worden. De arbeiders hadden beide voorwaarden aange nomen, maar tevens verklaard, dat de door den mijnwerkersbond op 2 Februari opgemaakte loon lijst de laagste tarieven bevatte, en dat daar over niet meer onderhandeld kon worden en zij ook niet meer herzien zouden worden. Asquith ze tie daarna uiteen welke bezwaren luitenant, dien hij totnogtoe vrij had laten loopen, bij den arm beet. Ge hebt gewild dat ik u hierheen bracht, en ge hebt mij bezworen, dat het heil van mijn heer Marcel afhing van den tocht, die wij nu gemaakt hebben. Misschien hebt gij geen ander doel, dan mij in een hinderlaag te lokken. Het hindert niet, dat ik mijn leven waag voor mynen heer, maar ik zeg je van te voren, dat bij het minste verdachte voorval, ik je zonder omwegen zal dooden.'... Als daartegen blijkt, dat ge niet gelogen hebt en gij mij helpt om mijnheer Mar cel aan het gevaar te ontrukken, zal ik je al het kwaad dat je me gedaan hebt. vergeven en ook de martelingen, die mijn vrouw van je te verdu ren heeft gehad. Kom, antwoordde Le Truand, terwijl hij Ferré meenam tot aan den voet van den eik waaruit hij gevallen was. Een gróote tak, bijna geheel van den boom afgebroken, hing eraan, slechts nog vastgehouden door eenige houtvezels en de schors. Gelooft gij. zeide Le Truand, dat een tak als deze kon breken onder het gewicht van een man Hij zou mij wel hebben kunnen dragen, zeide Ferré, en gij zoudt hem niet eens hebben doen buigen. Le Truand naderde den eik, sloeg zijn armen eromheen en in een oogwenk klom hij erin, zon der dat Ferré den tijd had gehad zijn arm vast te grypen om hem tegen te houden. Voordat hy de mijndirecties tegen die lijst hebbeai; hij ont hield zich echter angstvallig' van mede ie doe len, wie volgens hem gelijk had. Het punt ech ter, dat hij in zijn rede tot de mijnwerkers op 29 Februari nad aangeroerd ©n dat hij nu 'even eens onder de aandacht van het Huis en het land bracht, was net volgende: „Kan een regeering, na het gerechtvaardigde van een minimum-loon te hebben entend, met parlement voorstellen om de mijneigenaars, nadat deze zoo giegrond© opmer kingen hebben gemaakt tegen de door de mijn werkers gegeven cijfers, te awingen niet alleen het beginsel maar tevens deze: tarieven aan te nemen en dan nog zonder verder onderzoek pf nadere onderhandelingen." De regeering hoopt, zoo vervolgde de; eerste minister, dat de tijd beide partyen nader tot elkaar zal brengen en dat tevens een wijze zal worden gevonden, waarop de kwestie gerege.d kan worden. Intussdhen bestudeert de regeering nauw keurig de door beide partijen medegedeelde cij fers. De minister drong er verder bij het Huis op aan de kwestie heden niet in behandeling te nemen en hij wees met nadruk op de; verant woordelijkheid die de regeering of elk der par tijen in het geschil op zich zou Iaden, wanneer zij niet van hun geiieeie bevoegdheid gebruik maken om de vreeselijxe ramp tot haar kleinste) afmetingen terug te brengen. Bonar Law bracht daarop aan Asquith dank voor zijn duidelijke en vrijmoedige verklaring en voegde daaraan toe, dat de oppositie heden de kwestie niet zou behandelen. Het onderwerp was daarmee voorloopig afge daan. In een groote vergadering der spoorwegamb tenaren te Sheffield is besloten aan den Mijn werkersbond mede te deelen, dat zij besloten zijn de mijnwerkers te steunen, zelfs zoo het noodig mocht wezen, door zelf in staking te g;aan. De eene fabriek na de andere in het Ver. Koninkrijk moet worden gesloten. De bemanningen van de kolenschepen in de havens moeten worden ontslagen, daar de schei- pen geen lading kunnen krijgen. Het spoorwegper soneel lijdt eveneens, door de vermindering van den dienst. Op een lijntje in Yorkshire is de dienst geheel gestaakt. In enkele gevallen hebbein de mijnwerkers ver gunning geweigerd, dat memsc'hen in de mijnen gaan om de paarden te voederen en voor het onderhoud van de mijninriohtingen te zorgen. Over het algemeen echter heerscht een uit stekende stemming tussejhen de mijnwerkers en de patroons. Een telegram uit Liverpool deelt m«fie: Uit officieele bron verneemt men dat de bond van transportarbeiders, die heden te Londen bijeen komt, mede zal deelen, dat, bijaldien naar een of ander district militairen worden gezonden om kolentreinen of mijnen te beschermen, de fede- zich rekenschap kon geven van deze handeling, sprong Le Truand reeds weer op den grond. De reus ondervroeg zijn gevangene met zijn oogen. Uit dezen eik ben ik gisteren tusschen uwe vrienden gevallen. Op dezen tak zat ik om u te bespieden. Voordat ik er mij op had gezet, had ik hem nauwkeurig onderzochthij was groot en kon zeker niet breken. Trek hem er maar eens af. Ferre greep den tak, draaide hem een paar keer rond en trok hem toen geheel en al van den boom. Kijk, ging Le Truand voort. Hij liet aan den boer het gedeelte van den tak zien, dat aan den boom gezeten had, het was precies tot op drie vierde van zijn dikte gebro ken, of beter nog, doorgehakt. Begrijpt ge nu hoe die tak kon breken en hoe ik gevangen genomen ben Wie heeft hem dan wel achter u doorge- zaa^ Wie Mijn beste vriend, degene, dien ik bevrijd héb, toen hij gebonden in uw hut lag La Ribotte. Gij zijt dus nog minder dan wolven, die elkander niet verscheuren? Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1