Gemengd Nieuws. Gemeenteraad. Laatste Berichten, Mandeis bene ten. 2 Mrt. 4 Mrt. f 16 Be ilabij de Oosterhaven opgesla gen partijen „rolletjes hout", hier aangebracht door de s.s. „Fridjof Nansen" en „Maashaven" zijn thans met Rijnschepen van Schiedam naar Mannheim vervoerd. Gister-avond is een man naar het bu reau van politie, aan de Markt, overgebracht, die op de Oude Sluis de orde verstoorde en rumoer maakte omdat hij niet in een tapperij: aldaar werd toegelaten. Gi s terJmidd a,g is een 5-jarige j o'n gen op den Singel door een tramwagen aangereden. Het paard liep over hem heen zonder hem ech ter te bezeeren. De knaap bekwam ook door de aanrijding bijna geen letsel. g is- In de Overschieschestraat is termiddag een wagen, beladen met hooi, omge slagen. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor, maar het verkeer werd daar ter plaatse eenigen tijd belemmerd. UIT ROTTERDAM. In de Rotterdamsche haven was Zondag en gisteren het aantal aanvragen om steenkolen te laden voor eigen gebruik a,a,n boord van Engel sdie en ook Russische en Fransche stoomsche pen zoo talrijk, dat daaraan slechts gedeeltelijk ko.n worden voldaan. De aan boord van die sche pen' geleverde steenkolen zijn Duitsche. Intusschen blijft het aantal aanvragen uit En geland, om i;n Rotterdam1 steenkolen te kunnen laden, toenemen. (N. R. Ct.) Oud-President Stein. „Neerlandia", hot orgaan van het Algemeen Nederlandsch Verbond, opent haar Maart-aflevering, met de portretten van oud-president en mevrouw Steyn, die 10 Maart hun zilveren bruiloft zullen vieren. De portretten zijn voorzien van een hartelijk onderschrift, dat aldus besluit: „Op den feestdag' die nadert, zullen zij even stilstaan, diep getroffen door al de uitingen van innige waardeering, die tot hen zullen komen. En velen in ons land en daarbuiten, ook al heb ben zij niet metterdaad blijk gegeven van pun g'evoelens, zullen even aan hen denken a,ls wel het heerlijkste paar oudere menschen, dat ge meenschappelijke glorie is van heel den Neder- landschen stam." Om de 3 200 jaren een schrikkeljaar minder. De Gregoriaansche tijdrekening bevat nog' een onjuistheid, die in den loop der eeuwen gemakkelijk zou kunnen worden opgeheven. Er is bepaald, dat van de eeuw-jaren bijvoorbeeld 1700, 1800, 1900 en 2000, alleen 2000 een schrik keljaar zal zijn, zoodat 1900 geen schrikkeljaar was, ofschoon 1900 doop vier deelbaar is. Deze berekening zou juist zijn, als iu 400 jaren 3 dagen moesten worden ingehaald, maar die drie dagen worden reeds in 384 jaren bereikt blijkens de volgende berekening. De aarde volbrengt haren loop om de zon in 365 dagein, 5 uren, 48 minuten en 45 seconden. Er is dus een jaarlijksch verschil van 11 min 15 sec,, bij de toepassing van de gewone schrik keljaren eens1 om de 4 jaren zijnde 4 maal 6 uren is 24 uur, is 1 dag, 29 Februari. Nu is 11 min. 15 sec. is li1/* minuut, gedeeld in 24 uur of 1440 minuten 128, zoodat in 12S jaren een dag wordt ingehaald, dus in 384 ja ren 3 dagen. In 400 jaren zal dus het verschil zijn niet 3 dagen, maar 3Vs dag', dus in 3200 jaren 25 dagen terwijl volgens de Gregoriaansche tijdre kening wordt gerekend op 8 maal 3 is 24 dagen. Om de 3200 jaren- zou dus het schrikkeljaar met één moeten worden verminderd. Men zou deze fout kunnen herstellen, door het jaartal 3200, dat onder de gewone omstan digheden een schrikkeljaar zou zijn, als een ge woon jaar te beschouwen. Eveneens de jaartallen 6400, 9600, enz., zijnde de veelvouden van 3200. Een fout in de Gregoriaansche tijdrekening' zou hierdoor zijn hersteld. Een aanslag. Gistermiddag werd in Swit- hins Lane te Londen, waar de kantoren van Rothschild gevestigd zijn, door iemand geschoten op de automobiel van Leopold Rothschild. Deze bleef zelf ongedeerd, een detective echter, die zich aan de andere zijde van de laan bevond( werd gewond in den mond, den nek en de borst. De aanvaller werd gearresteerdnaar beweerd wordt, heeft hij viermaal door het raam van de automobiel geschoten. Auto in brand. Nabij de vallei van Sollo in het bosch van Fontainebleau bij Parijs is Zondag een automobiel in brand geraakt. Het rijtuig bevatte zeven personen, vier heeren en drie dames. Mm. Janvier, modiste te Parijs, wo nende op de Place du Combat,, vond den doodhet lijk was geheel verkoold. De zes an dere reizigers bekwamen brandwonden, die bij vier hunner van ernstigen aard bleken. Zij zijn naar het hospitaal te Fontainebleau overgebracht. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 5 Maart 1912, des namiddags 2 uur. Voorzitterde Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Beeediging Raadsleden. Na opening der vergadering, stelt de voorzitter voor, alvorens tot de behandeling der gewone werkzaamheden over te gaan, allereerst te beslui ten tot beeediging van de twee nieuw benoemde Raadsleden, de heeren J. van Katwijk en C. H. Schelïers. Den secretaris wordt verzocht de heeren Van Katwijk en Schelïers ter vergadering binnen te leiden. Beide heeren plaatsen zich voor des voorzitters zetel en leggen de bij de Gemeentewet gevor derden eeden af, nadat de voorzitter hen geluk heeft gewenscht met hun intreden in stads re- geerzaal, nemen zij de voor hen bestemde zetels in. Aanwezig zijn thans 19 leden. Afwezig zijn de heeren Kavelaars en v. d. Vel den met kennisgeving, voorts de heeren Ris en Houtman. Notulen. Hierna worden de notulen van 30 Januari goed gekeurd en die van 20 Februari verdaagd. Ingekomen stukken. Vervolgens deelt de Voorzitter mede. dat bij het College van B. en W. zijn ingekomen de vol gende stukken Van Ged Staten dezer provincie, missive ten geleide van een uittreksel uit het Kon. besluit van den 22 Febr. jl. no. 19 en uit den daarbij behoorenden staat, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit dd. 12 Dec. 1911 tot vaststelling eener verordening tot heffing van een recht onder den naam van Havengeld (gem.bl. no. 11 van 1907) Idem missive ten geleide van de door hen goed gekeurde raadsbesluiten dd. 20 Febr. jl. a. tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven, dienst 1912 ten be drage van f575. b. tot wijziging van de begrooting van in komsten en uitgaven, dienst 1911, meteen bedrag van f 1320. c. tot idem met een bedrag van f2200.— en d. tot idem, dienst 1912 met een bedrag van I 624.45 Idem missive ten geleide van het door hen goed>- gekeurde kohier no. 5 der pi. dir. belasting n/h. inkomen, dienst 1912 Idem missive, ten geleide van het door hen goed gekeurde Raadsbesluit van 20 Febr., waarbij aan B. en W: machtiging werd verleend met de N. V. Stoommolen »De West", op de met haar overeengekomen voorwaarden, een overeenkomst van ruiling aan te gaan. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen.— Van B. en W. missive, ten geleide van een af schrift van hun besluit, dd. 29 Febr. jl., waarbij aan G. van der Laan, opperman bij de straatma kers in dienst bij de gemeente, met ingang van 1 Juli 1912, een pensioen is verleend van f316. Kennisgeving. Van de commissie van Toezicht op de Gem. Arbeidsbeurs missive, ten geleide van de rekening en verantwoording dier commissie over 1911. Wordt gesteld in handen van de Financieel© Commissie om advies. - Van de commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, missive, houdende mededeeling van de data's, waarop aan de openbare scholen de jaar- lijksche examens zullen worden gehouden. Kennisgeving.— Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken missive, ten geleide van de rekening en verant woording over 1911 over die Kamer. In handen gesteld van de Financieele Commis sie om advies. Van de Gezondheidscommissie, missive, waarbij den Raad wordt aangeboden een afdruk van het verslag dier commissie over het jaar 1911. De heer De Bruin vestigt de aandacht op hetgeen in het verslag der Gezondheidscommissie is gezegd over den toestand in de Fabristraat. Spr. wijst op de onaangenaamheden van de vuil nisbelten, welke daar ontstaan doordat er allerlei soorten van vuilnis met karrevrachten op het land tusschen de huizen wordt neergeworpen. De Commissie noemt dat ophoogen, maar spr. vindt het beter, dat het dan maar onopgehoogd was gelaten. De heer v. Westendorp is het met den heer De Bruin eens. dat die toestanden minder gewenscht zijn De zaak zal echter spoedig tot oplossing ^komen, nu de bouwgrondmaatschappij Kor tl and een straat gaat aanleggen evenwiidig met de Fabristraat. De heer De Bruin vraagt of de politie niet kan beletten dat daar vuilnis wordt neergeworpen. De Voorzitster vraagt of de heer De Bruin de menschen daarop heeft betrapt. De heer De Bruin zegt. dat men geen bij zondere rechercheur behoeft te zijn om te kunnen zien, dat het vuil met paard en wagen er wordt heen gebracht De heer v. d Drift ondersteunt het betoog van den heer De Bruin en zegt dat er met de verordening in de hand wel wat aan te doen is, dat daar ter plaatse geen vuilnis meer wordt neer geworpen. De Voorzitter belooft strenger politietoe zicht en hoopt, dat de door den heer v. Westen dorp in uitzicht gestelde straataanleg zal tot stand komen. De heer v. Westendorp zegt, dat hij, naar aanleiding van hetgeen in het verslag der Gezond heidscommissie voorkomt over de kwestie betref fende de uitlating van den wethouder van Open bare werken inzake het peil bij het uitbreidings plan (noordelijk deel), opkomt tegen de eenzijdig heid van het verslag. Men had ook zijne weer- legging daarbij moeten opnemen. Het verslag wordt voor kennisgeving aangeno men en zal worden opgenomen als bijlage in het verslag omtrent den toestand van de gemeente over 1911. Van B. en W. van Rotterdam missive, betref fende de levering van electriciteit aan Schiedam. De voorzitter doet, naar aanleiding van dit schrijven eeuige mededeelingen over deze aan gelegenheid. Hij weerlegt aan de hand van ver schillenderapporten de bewering, dat het Schiedam- sche leidingwater van minder goede kwaliteit is dan dat van andere gemeenten. (Wij., zullen mor gén de mededeelingen uitvoerig in ons blad op nemen). Op voorstel van den voorzitter besluit de Raad de beslissing over de vraag van welke cen trale (Rotterdam of Delft) stroom zal worden betrokken, nog eenigen tijd uit te stellen. Van het Dag Bestuur van de A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, missive van Maart 1912, waarin het de aandacht vand en Gemeente raad vestigt op het feit, dat door het steeds meer en meer zich ontwikkelende verkeer,in het bij zonder dat met rijwielen, automobielenen motor rijwielen de behoeften van een goede plaats aan duiding zich steeds krachtiger doet gevoelen, waarom het de vrijheid neemt de vergadering te wijzen op de wenschelijkheid om op verschillende openbare gebouwen, aanplak- en waarschuwings borden de plaatsnaam te doen vermelden. In handen van B. ên W. ter afdoening. Agenda. Benoeming Raadscommissiën. 1. Voorziening in de vacaturen ontstaan in de vaste Raadscommissiën a. In de commissie voou de strafverordening (vacature mr. W. H. Jansen); De Raad benoemt tot lid dier commissie mr. Kavelaars. b In de commissie voor de Gemeentewerken (vacature C. Klein Benoemd wordt tot lid de heer J. v. Katwijk met 13 stemmen, tegen 5 op den heer ICoopmans, 2 op den heer de Bram, terwijl 2 stemmen in blanco werden uitgebracht. c. In de commissie bedoeld bij art 175 der Bouwverordening (vacaturemr. W. H. Jansen vooi z De Raad benoemt tot lid-voorzitter mr. Ka velaars. Commissie Stadsziekenhuis. Benoeming van een Raadslid tot lid der comm. v. h. Stads-Ziekenhuis (vacature C. Klein). De Raad benoemt tot lid den heer v. d. Drift met ll stemmen, de overige stemmen waren ver deeld. Commissie Arbeidsbeurs. 3. Benoeming van leden in de commissie toezicht op de Arbeidsbeurs. Van Patroons- en Werkliedenorganisaties. wel bij openbare kennisgeving herinnerd hun bevoegdheden aanbevelingen te doen. geen aanbevelingen ingekomen, zoodat die over komstig de Verordening nu van de Kamers van Arbeid moest worden gevraagd. Door de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en genotmiddelen en die voor de Bouwbedrijven, worden nu aanbevolen a. Voor lid-patroon, vacature—F. J. Smit: 1. de heer F. J. Smit; 2. de heer T. A. J. Zoet mulder. Herbenoemd wordt de heer Smit. b. voor lid-patroon (vacature-J. H. Scheuer- van hoe- aan zijn man) 1. de heer J. H. Scheuerman2. de heer A. Bubberman. Herbenoemd wordt de heer Scheuerman. c. voor lid-werkman, vacatureG. Breure 1. de heer G. Breure2. de heer W, Kloppers. Herbenoemd wordt de heer Breure. d. voor lid-werkman, vacatureTh. C. Pluym 1. de heer Th. C. Pluym. 2. de heer J. van Kampen. Herbenoemd wordt de heer Pluym. De heer Van Westendorp verlaat de vergadering. Klerk Arbeidsbeurs. 4. Benoeming van een klerk ten kantore van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Door de commissie wordenhiertoe aanbevolen 1. P. van der Most2. W.'^arbus. Benoemd wordt P. van der Most. Wijziging Gemeente begrooting. 5. Wijziging van de Gemeente-begrooting, dienst 1911, een tweetal besluiten model (B. en C.) worden goedgekeurd ten bedrage van in uit gaaf f3855 en op uitgaven en inkomsten f 470,88. Goedgekeurd. Crediet Straataanleg. 6. Voorstel om ten laste van het Grondbe drijf voor straataanleg een crediet te verleenen van f 450. Aan L. Vervoort, werd eenigen tijd geleden een stuk verkocht van de Z zijde van de Hellevoetsche straat. Deze verkoop maakt het noodig de straat nu ongeveer 20 Meter verlengen de kosten hier toe worden geraamd op f450.om die reden verzoeken B. en W. bovenstaand crediet toe te staan Hiertoe wordt besloten. Begrooting Arm bestuur. 7. Voorstel om goed te keuren af- en over schrijvingen op de begrooting van 1911 van de commissie voor het Burgerlijk Armbestuur. Overeenkomstig het voorstel wordt bedoeld af- en overschrijving op de posten van uitgaaf de begrooting dier instelling voor 1911 met een be drag van f238.goedgekeurd. Schoolgeld Handelscursus. 8. Voorstel om naar aanleiaig van door den Minister van Binnenlandsche Zaken gemaakte bezwaren de Verordening op de heffing van schoolgeld aan den Handelsavondcursus ten aan zien van de gedeeltelijke vrijstelling van het schoolgeld te wijzigen en deze verordening en die op de invordering onder nieuwen datum vast te stellen. Door den Minister wordt de opmerking ge maakt, dat uit het tweede lid van art. 2 der heffingsverordening, schijnt te volgen dat B. en W. met inachtneming van de daar aangegeven grens, zullen bepalen welk bedrag aan schoolgeld door de desbetreffende belastingplichtigen zal verschuldigd zijn. Op grond van art. 232 der Gemeentewet zou hiertegen volgens de Minister bezwaar zijn. De verordening behoort het te heffen bedrag vast te stellen. B. en W. stellen voor aan het bezwaar tege moet te komen, door in bedoeld art. de woorden sgedeeltelijk tot op" te vervangen door het woord ïvoor" en de verordening op de heffing aldus gewijzigd en de verordening op de invordering ongewijzigd onder nieuwen datum vast te stellen. Hiertoe wordt besloten.— Wijziging Raadsbesluit Volksbadhuis 9. Voorstel om de formuleering van het Raads besluit tot overneming van het Oude Volksbad huis aan de Broersvest van de Vereeniging »8chiedamsch Volksbadbuis" te wijzigen. In de vergadering van 6 Dec. 1910, werd aangenomen het voorstel om aan de vereeniging »8chied. Volksbadhuis" tegen overneming van het oude badhuis, daarvoor aan te bieden een schade vergoeding van flU.UOO waarop de waarde van dat gebouw voor de werken der gemeente waar door het schade leed, was ge-chat; In een later geformuleerd besluit werd gespro ken van een koopen van hel gebouw ofschoon was aangegeven dat de 110.00U geen koopsom doch als schade vergoeding te besctiouwen was en zou tengevolge dezer formuleering nu een evenredig registratierecht moeten worden betaald van 2% dier flO.UOO, dat hij overgang van on roerend goed verschuldigd is B. en W. stellen derhalve voor de foutieve formuleering, die in het later besluit werd over genomen, te verbeteren, opdat daar uit de oor- sprongkeiijke bedoeling blijke, dat voor de overna me van het gebouw een schadevergoeding wordt toegekend wegens het onbruik worden van dat baunuis tengevolge van het uitvoeren van werken door de gemeente in de nabijheid. (De zitting duurt voort.) Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente heeft in zijne verga dering op heden de behandeling van het voor stelSubsidieregeling Bewaarscholen ten einde gebracht. Het voorstel werd met 146 stemmen aangenomen. Tegen stemde de geheel e lin kerzijde. Het voorstel om de verordening terug werkende kracht tot 1 Juli 1911 te geven, zal in do vol gende Raadszitting nader geformuleerd worden. Het verzoek omtrent het Sportterrein aan de Damiaan en de grondaanvragen aan de Van Srna- levelt- en Veenlantstra,at werden overeenkomstig de voorstellen van B. en W. toegestaan. Aan de abonné's onzer Courant wordt dringend verzoent bij verhuizing daar van uitsluitend kennis te geven aan het bureau van ons blad Boterstraai 5l) ooven. üok voor klachten over de bezorging ais anderszins wende men zich rechtstreeks tot het bureau van de »N. Schied. Grt." BEURS VAN SCHIEDAM, 5 Maart. 1912. Moutwijn, noteering van de Commissie sit dg Koophandel voor de Beurs. 5 Mrt. fl6i/4 iust en zonder belasting. de Commissie voor de noteering H. A. J. SHÏTKAMPE, Bond van Distillateurs Officieel© hamer van 1 Mrt. t lSi/a per f 151/2 Hectoliter zonder flamens Moutwijn:. Jenever: Amsterdamsche proef. Spoeling: Stemming op hedenwillig. Spiritus. 4 Mrt 16— 20— SU/a 1.90. 5 Mrt. I6V4 20'/* 21 s/4 1.90. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus Mrt. f 27i/a a f 273/4 f22», a f fI21/2 a 1123/4 Stemming op hedenvast. 5 Mrt. f27 i/j, a f 27'/i f 221/a a f f 12i/, a f 13_ PARIJS, 4 Maart. Spiritus kalm per hectoliter per Maart fr. 62.50 betaald, per April fr. 62.75 dito, per 4 md. van Mei fr. 63 dito, per 4 laatste md. fr. 53 a 53.50. per 3 md. van Oct. fr. 51.50 betaald. HAMBURG, 4 Maarl. Spiritus zeer vast. Feb. mk., 31—, Mrt. April 31koop (zonder fust.). NEW-ÏUKK. M a i sWestern in loco 4 Maart. 73% 2 Febr. 74%. Mai s 4 Maart. 2 Maart. Rogge 4 Maart 2 Maart. CHICAGO. Mei 7H/4 711/, prijsh. Juli 713/s 715/o Loco 90— 90- Sept. 715/a 713/4 Dec. ROTTERDAM, 27 Feb. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 80 paarden, veulen, ezel 1210 magere en 593 vette runderen, 224 vette en graskalve ren, 64 nuchter kalveren, 4 schapen of lam meren 8 varkens 196 biggen, bokken. De prijzen van het vee. besteed ter markt van heden, waren als volgt Vette runderen le kw. 80 a 76 ct2e kw. 70 3e kw. a ct., ossen le kw. 76, 73,2e kw. 72, 3e kw. 68 ct., stieren lekw. 72, 2e kw. 68, 3e kw. 64 ct.,kalveren le kw. 120,125, 2e kw. 115, 3e kw. 105. Melkkoeien f190 a f265. kalfkoeien f160 a 280, stieren f130 a f310 pinken 190 a f120. graskalveren faf vaarzen f110 a 160, biggen f7 a f 14, slachtpaarden f 60 a f 130, nuchtere kalveren f7 a f 13, fokkalveren 13 a 19 hitten f a f werkpaarden f 100 f160 Handel over 't algemeen matig in nuchtere kalveren redelijk. Botermarkt. Op de botermarkt waren aangevoerd48/8 ton K.G., 26/16 ton; 180 stukken van j KG, De prijzen waren als volgtle kw f 70.—, 2e kw f 66 3de kw 64.—. Voor stukken van kilo werd 85 a 90 ct betaald. Eierenveiling. Aangevoerd 62278 stuks kippeneieren f3.35 a a f4.85 Eendeneieren f4.35 a 4.80 ganzeneieren f 13.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 3