Verspreide berichteu. btads- eu Gewestelijk JNieuws. Binnenland. Gemeenteraad. leger, Zejfs de gedelegeerden der repubUkeinaohe regeering, die naar Nanking terugkearen, .achten het zenden van de soldaten uit Zuid-China naar het noorden onraadzaam. Ook de correspondent te Peking van de „Daily Telegraph" oordeelt in dezen geest. Hij meent dat de veel hetere noordelijke troepen die uit het zuiden gemakkelijk zullen 'kunnen in da pan hakken. Deze correspondent voorspelt nog, dat Joeansjikai nooit naar Nanking zal vertrekken. De buitenlanders te Peking achten een inmen ging door het buitenland onvermijdelijk. De „Daily Mail" vertieemt uit Peking, dat de inwoners op groote schaal de republikeinsche vlag gen wegdoen. Dit zou er op wijzen, dat de repu bliek op haar eind loopt. - De suffragettes te Landen nemen nog steeds een tartende houding aan tegenover de inhechte nisneming van het echtpaar Pethick Lawrence en hun verschijning voor den politierechter in Bow street met de dames Pankhurst eni Tuk©, aangeklaagd van misdadige samenspanning, door de suffragettes op te hitsen op stelselmatige en moedwillige wjjze spiegelruiten ta verbrijjzelen. De zaak werd voor één week verdaagd. De politie is er nog niet in geslaagd Chris- tabel Pankhurst op te sporen. Welingelichte sbem- rechtvrouwen hebben verklaard, dat Ch ris tabel zich schuil houdt, totdat zij de nieuwe leiding van de partij der strijdbaren geregeld zal hebben, hetgeen gemakkelijk zou gaan. Daarna zou zij zich aan de politie overgeven. De tartende houding der stemrecht vrouwen bleek gisteravond mede uit het feit, dat zij op nieuw in verschillende West-Londensche. buurten de ruiten hebben ingegooid. Uit Frankfurt am Main" seint men, dat het onderzoek, tegen de arie personen, verdacht van spionnage, ingesteld, zooveel bezwarend bewijs materiaal aan het licht heeft gebracht, dat de rechter van instructie reeos met een voorloopige ondervraging der gevangenen oegonnen is. Men vermoedt, dat er sensationeel® onthullingen zul len gedaan worden. De „Etoile Beige" deelt mede, dat koning Albert bij zijn terugkeer naar België (de koning bevond zich eergisteren te Parijs op doorreis naar de Riviera) waarschijnlijk te Parijs een onderhoud zal hebben met president Fallières over verschil lende koloniale kwesties. In Stettin is gistermiddag om 12 uur een pont omgekanteld, die dicht bezet was met men- schen. Omstreeks 30 personen vielen in het wa ter. Van alle kanten kwam hulp opdagen, maar er moeten toch 4 personen verdronken zijn. Uit Charviile (Frankrijk) wordt van 6 dezer gemeldDoor aanhoudende stortregens is de Maas sedert gisteren belangrijk gestiegen. Een storm woedt in de Ardennen. Naar men uit Rijssel meldt, heeft de storm gisteren te Louches den val van een grooten fa brieksschoorsteen ter hoogte van 50 meters ver oorzaakt. De overblijfselen zijn in de bureaux ger vallen. Een werkman is gedood. Er is veel schade aangericht. Dinsdagavond is admiraal de Cuverville te Parijs door een rolwagen overreden. Hij brak het rechterbeen en een vinger van de rechterband werd verbrijzeld. De admiraal werd naar zijne woning gebracht. De ljjken van de vier artisten van den schouwburg te Angers, die bij het uit visschen gaan verdronken, zijn nog niet gevonden. Zij; waren allen gehuwd en laten meerendeels kinde ren na. Eene inschrijving is voor de nagelaten betrekkingen geopend. Teekenend voor den huidigen toestand in Portugal is hetgeen den Engelschen gezant Har- dinge Zondag j.l. te Beja, in de provincie Alem- tego overkwam. Vergezeld van de gezantschapssecretaris, de consul en zjjn echtgenoote, begaf hij zich naar de kerk. Plotseling werden zij door een agent van politie gearresteerd, die bun beval hem naar hel politiebureau te volgen. De gezant protesteerde natuurlijk, waarop de agent door een sein de republikeinsche garde te hulp riep. Deze was zeer spoedig ter plaatse. De Britsche gezant legde aaarop aan den sergeant der garde uit, wie hij was, waarop deze hem en zijn gezellen terstond in vrijheid stelde en den al te jjverigen politieagent, die meende dat het samenzweerders waren, in hechtenis liet nemen. Een telegram uit Guyaquil te New-Pork ontvangen, meldt, aat generaal Julio Andrade, mi.itair commandant van Guyaquil (Equator) Rins- dag-avond door zijn soldaten is vermoord. Electrieiteitsvoorziening in de provincie Groningen. Is de „Prov. Gr. Ct." goed ingelicht, dan' zal thans 't ingevolge opdracht van het provinciaal bestuur in bewerking' zijnde ontwierp van een plan van oprichting eener electriciteitsfabriek voor de geheyle provincie, vermoedelijk reeds de vol gende maand gereed zijn. In verband hiermede mag de verwachting ge koesterd worden dat in de a.s. zomerzilting der Staten definitieve voosstellen ter tafel zullen ko men en dat bij aanneming daarvan tot een spoe dige uitvoering zal worden overgegaan. Uitbreiding Werking Ongevallenwet. Naar wij vernemen, zal door het Nederlandseh Verbond van Vakvereenigingen binnenkort een adres aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid worden gezonden, waarin zal wor den verzocht de werking der wet uit te oreiden, hooi dzakelijk met betrekking tot de uitkeeringen en tevens aangedrongen zal worden die catego rieën van arbeiders in de wet op te nemen, die er thans nog buiten vallen. 1913. De „Nederl." verneemt, dat het Departement van Landbouw in 1913 ons Onafhankelijkheids jaar een geschiedenis van den Landbouw in Nederland over de laatste 100 jaar zal uitgeven. Kinematograaf voor schoolgebruik. Gisternamiddag heeft te 's-Gravennage een de monstratie plaats gehad van het reeds in dit blad beschreven kinematograpnisch toeslel voor huis- en scnoolgebruik. Aanwezig waren o.a. de commandant van de HaagsChe biandweer, en de heeren Couvée, Thomson, dr. v. Gelder, dr. v. Gapelle en D© Vletter, ailën leden van de gemeen teraadscommissie voor het onderwijs, die zich tot taak bad gesteld het gebruik van de kinema tograaf voor onderwijsdoeleinden te bestudeeren. Met neiang.stelling werd vooral door den heer Couvée geïnformeerd naar de beste wijze, waarop het toestel op een groot aantal scholen in ver schillende gemeenten van ons land kon worden gebruikt, waarbij dan dezelfde films op alle scho len konden circuleeren. Het bleek, dat de firma Pathé bereid was, om, wanneer een voldoend aantal scholen zich voer deelneming opgaf, met de commissie etn de school besturen in overleg te treden omtrent de te ver vaardigen films voor paedagiogische doeleinden. venzaal van het Bondsgebouw, des avonds half negen, en is toegankelijk voor alle Katholieken, dames en heeren. Zaugvereeniging „St. Cecilia". In hare vergadering op Dinsdag-avond is door de Zangvereeniging »St. Cecilia," onderafdeeling vaD den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, besloten deel te nemen aan den wedstrijd die van wege de Kon. Nat. Zangschool op 1, 8 en 15 September a.s. te 's-Gravenhage zal worden ge houden. Het „S tbJ. no. 78 beva,t een Kon. be- sluit van den 13den Februari, waarbij, in afwijk king van het advies van den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, ongegrond wordt verklaard het beroep, van J. A. de Heer te Schie dam tegen de uitspraak van den directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Rotterdam, in za|ke personeel© belasting. Een compagnie van het vierde regiment infanterie uit Delft trok heden, een mi litairen marsch makend, door onze stad. Omstreeks half twaalf werd op de Groote Markt voor het stadhuis rust gegeven, waarna de marsch omstreeks twaalf ure werd voortgezet. Het ongewoon schouwspel lokte veel bekijks in onze stad, waar ook enkelen van den troep bleken thuis te behooren. OIT ROTTERDAM. Gisternacht is de groote orgelfabriek van de firma J. van der Tak Co., aan den Hoogen- boezem, alhier, totaal uitgebrand. De brandweer tastte het vuur met 20 stralen aan, doch kon alleen de aangrenzende panden beschermen. De fabriek is verzekerd voor f50.000. Tot hedenmorgen zijn de ruïnen der fabriek onder bewaking gebleven van manschappen der reservebrandweer. Heden wordt aan de zijde van den Hoogen Boezem op eenigen afstand van de afgebrande fabriek een schutting; geplaatst waardoor langs dein waterkant alleen een voetpad overblijft, en het verkeer per as ter plaatse wordt stop gezet. Mocht de voorgevel instorten., dan hoopt men, dat de brokstukken binnen net ooor de schut ting afgezette terrein zullen vallen. WeerDcncut. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Maart ïyiz, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Hiidt. Hoogste barometerstand 770.4 te Coruna. Laagste barometerstand 746.6 te Skagen. Verwachting tot den volgenden dag meest matige westelijke tot zuidwestelijken wind, aanvankelijk licht, later meer bewolkt, mogelijk nog enkele buien, kans op nachtvorst, overdag iets zachter. Sociale Week 1912. Met goedkeuring van Z D. H. Mgr. den Bis schop van Breda, zal dit jaar de Sociale Week gehouden worden te Breda. In overleg met bet Bestuur van het Diocesaan Comité is als tjjd vastgesteld 1 tot 8 September, en als algemeen onderwerp „Rechtvaardigneid en Naastenliefde". Plan 1913. Het bestuur der „Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer" te Middelburg heeft besloten het initiatief te nemen om ook te Middelburg in 1913 eene tentoonstelling te organiseeren. De nachtarbeid in de glaanfj verheid. Gisteren heeft er ©en vergadering van patroons en arbeiders van de flesschenfabri-eiken plaats ge had, onder voorzitterschap van den heer D. C. van Deventer. De arbeiders verzochten afschaffing van den nachtarbeid in die voege, dat er 's nachts in het geheel niet gewerkt zou worden, terwjjl de ovens zouden worden aangehouden, hoewel de productie geheel zou stilstaan. Van de invoering van een drie-ploegen-stelsel, waardoor althans üe productie zou worden gehandhaafd, terwijl de arbeiders één week van elke drie weken nacht arbeid zouden hebben te verrichten en dan noch sleehts gedurende 8 uur, wilden zij niets wieten. De beer de Meester betoogde uitvoerig aan de hand van cijfers, dat ons land onmogelijk als kleine industrieel© natie dp eerste kon zijn, die zulk een fundamenteele verandering in het be drijf bracht, en dat, 'waar de groote industrie landen als Engeland, Frankryk, Duitscbland en België den nachtarbeid behielden, Nederland on mogelijk kon voorgaan. De wensohen van de arbeiders lagen geheel ouiten de practjjk. De heer A. M. F. van Deventer ontlokte, na herhaald krachtig aandringen op een openhartige behandeling, van de arbeiders ten slotte de mede- deeling, dat ook ingrijpende looneischen op bet programma stonden; wanneer eenmaal de arbeids tijd door afschaffing van den nachtarbeid zou zijn ingekort. Tijdens de conferentie bleek, dat er geen een stemmigheid bestond lusschen de verschillende organisaties. De patroons zullen binnen enkele dagen de gestelde vragen schriftelijk beantwoorden. Tariefwet. Achttien agenten en handelaren in Belgische gist. in Nederland hebben tot de Tweede Kamer het verzoek glericht het ontwerp-Tariefwet niet aan te nemen. Sociale Cursus. Vrijdag 8 Maart zal .weder de gebruikelijke vergadering van den Socialen Cursus worden ge houden. In de plaats van den heer mr. Kave laars, door ongesteldheid verhinderd, zal dan als spreker optreden de weleerw. pater Bartjjn met het onderwerp: De H. Mis en Oude gebruiken. Deize vergadering wordt gehouden in de bo- De toestand in de haven te Rotterdam was gisteren, naar de „N. R. Ct." meedeelt, hetzelfde als eergisteren. De prijzen der bunkerkolen zijin weer «enigszins gestegen. Volgens te Rotterdam ontvangen berichten zou er tegen Maandag een meer algemeene staking in de mjjnen in Westfalen verwacht worden. Door de soci.-dem. Raadsleden van Rotterdam, de heeren Spiekman, van Hinte, HeyKoop en Stolle is aan den Raad een schrjjven gericht, waarin o.a. het volgende wordt meegedeeld: lo. dat genoemde Raadsleden bezwaren hebben te gen de wijze, „-waarop het dd. 1 Maart bij den gemeenteraad ingediende voorstel onder den ti tel „Onteigening tusschen Blaak en Van Hogen- dorpsplein" bij den gemeenteraad in behandeling wordt gebracht; bezwaren, die zoowel betreffen de wijze van voorbereiding als en in verband daarmee den grooten en door niets gehioti- veerden spoed, waarmee dit veelomvattende voor stel aan de orde zal worden gesteld." Waar het in de Bedoeling ligt bedoeld voorstel reeds in de vergadering van 21 Maart aan de orde te stellen, meenen genoemde Raadsleden, dat het onverantwoordelijk zou zijn, den Raad reeds bin nen zoo korten termijn te stellen voor ©en be slissing, waa rt>ij zulke enorme financieele belan gen der gemeente, zooveel belangen van een aan tal burgers en een zoo diep in het aspect der binnenstad ingrijpend voorstel zijln betrokken. Zij meenen voorts, dat de wjjlze van voorbe reiding door het gemeentebestuur, van dien aard is geweest, dat de gemeenteraad dubbel reden heeft, zich tegen een zoo geforceerde behandeling te verzetten." Nadat de schrijvers deze bezwaren nader heb ben gemotiveerd, geven zij als hun meening te kennen, dat de strekking van het voorstel, nl. een diep ingtjjpende verandering aan te brengen in de geheel© binnenstad, ter beoordeeling, behoort te worden gegeven ook van deskundige kringen on der de burgerij 1 althans dient, naar zijl meenen, ook het publiek de gelegenheid te hebben, van dit plan kennis te nemen. Immers, ook al wiordt thans van den Raad niet meer gevraagd dan een principieele beslissing; toch brengt een beslissing als thans gevraagd wordt, consequentiën met zicih, die ondergeteekenden meenen dat eerst na ern stige voorbereiding aanvaard rrvogen worden. Ten slotte stellen zij voor, het voorstel van B. en W. eerst in de afdeelingen te doen be handelen. e Van den Raad der gemeente Sell ledum op Dinsdag 5 Maart 1912, des namiddags 2 uur. (8lot). Grondaan vraag. 12. Aanvrage van S. C. van Waalwjjk van Doorn Veenlantstraat ank°°P de Van Smalevelt- en Adressant vraagt 1. het perceel bouwgrond aan de noordoostzijde van de Veenlantstraat ter groote van 80 X 20 M. tegen den prjjs van f7.M3. om daarop te bouwen beneden- en bovenhuizen 2. het perceel bouwgrond aan de noordoostzijde van de Van Smaleveltstraat ter groote van -U 46 X x0 M. voor f7.50 per MJ. eveneens tot het bouwen van beneden en bovenhuizen B. en W. stellen voor, in overleg met de com missie voor het Grondbedrijf, hen te machtigen den gevraagden grond tegen dien prijs in koop af te stddD .De heer Koopmans merkt op, dat hij van dit voorstel niets anders weet dan wat er bii de ?Pen'n£, van is. medegedeeld. Hij weet niet wat t bedoelt ook in zake den prijs en had gaarne meerdere inlichtingen. De Voorzitter zegt, dat dergelijke adres sen zeer zeker ter visie worden gelegd. De heer Koopmans verklaart, dat hij niet in de gelegenheid is geweest het betrokken adres na te zien. Voorzitter zegt, dat B en W. er in t algemeen niet voor zijn, al dergelijke zaken te Jateu drukken en rond te zenden. B. en W hebben zich echter ter zake van dit voorstel ver- zekerd, dat zij 't eens waren met den kooper over de gestelde voorwaarden en den prjjsdaardoor is dit voorstel met vroeger ingekomen. Voorz. geelt dan nog eernge inlichtingen over den prijs en de afmetingen en zegt, dat de gevraagde grond aan de Veenlantstraat ligt tegenover de woningen van »Eigen Haard" en bijna de geheele straat beslaat de kopstukken uitgezonderd. Er zullen ook volgens het advies van Grondbedrijf, komen beneden- en bovenwoningen of geheel vriie huizen. v inlichtke6r ^00Pmans dankt voor de gegeven De heer De Bruin merkt op, dat de grond aan de Van Smaleveltstraat en de Veenlantstraat in elkaar loopt, waarom wordt dan voor den eersten f7.50 en voor laatstbedoelden f7.— gevraagd De Voorzitter zegt, dat de kwestie'van den prijs in Grondbedrijf besproken is in de eerste plaats met 't oog op de gesteldheid van den grond en dan er op lettend of alleen een stukje of een geheel complex gevraagd wordt. In het laatste geval kan men met den priis altijd coulanter zijn. r J J De heer Evers m-rkt op, dat de prijs ook geregeld wordt met 't oog op de bestemming van den grond. De heer Ris meent, dat 't een misstand zal zijn, aan de Veenlaudstraat aan den e^nen kant \iye huizen en aan den andere zij étage-woningen zullen staan. Daarom zou hij aan die straat geen beneden- en bovenwoningen, maar alleen vriie huizen willen toestaan. De heer De Bruin kan niet zeggen, dat de gestelde prijs hem bevredigt. Voor den grond aan de Van Smalleveldstraat zal nu 50 ct. meer moe ten gegeven worden dan voor die aan de Veen landstraat, zoodat men in de Veenlantstraat die toch meer het aanzien heeft van een def tige straat, nog zooveel goedkooper uit is. Spr. vergelijkt den prijs met dien door iEigen Haard indertijd betaald en meent dan te meer dat de gestelde prijs voor de Veenlandstraat te laag is. De Voorzitter zegt, dat er in Grondbedrijf over gesproken is, de grond hoe verder van het midden der stad verwijderd te minder kon op brengen sEigen Haard" heeft met fö.75 voor den voor den met opgehoogden grond te betalen, niet meer betaald; het kwartje dat hier meer wordt voorgesteld, wordt voor het ophoogen van den grond gerekend. De heer Koopmans kan ook niet op den gestelden pi ijs ingaan. Hij zegt, dat de grond aldaar opgehoogd, aan sEigen Haard" meer ge kost heelt dan den nu gestelden prijs. Hoewel hij ontkennen moet, dat de grond der beide betrokken straten in elkaar loopt, vindt hij het prijsverschil toch te sterk. De Voorzitter houdt ondanks de ontken ning van den heer De Bruin vol, dat de prijs geöveuredigd is aan dien aan ïEigen Haard vroeger berekend en wijst op de dringende behoefte aan woningbouw, den nijpenden nood aan arbeiders woningen. De heer Ris wijst op den kazernebouw nabij zijne woning (plein Eendragt) en meent, dat de gemeente zich absoluut niet met den woningbouw bemoeit. De voorzitter zegt, dat adsoluut wel teekeningen worden gevraagd van bouwplannen op gemeente grond en die zeer dikwijls worden teruggezonden en houdt tegenover de nadere opmerking van den heer Ris dit volop anderen grond niet, wel op gemeentegrond. De heer De Bruin meent ook dat ongere gelde bouw de straten leelijk maakt. De heer Smit zegt, dat in den tijd hij in Cremeen te werken was, het schoonheidsgevoel zeer zeker woog en dikwijls ook aan particulieren wij ziging van teekeningen werd gevraagd. De heer R i s meent, dat men aldus »als 't u belieft speelde. De heer Smit zegtja, op anderen grond. De heer De Bruin doet een voorstel tot prijs- verhooging, wijl hij den gestelden prijs hoogst onbilljjk vindt; hij stelt voor, ook den grondaan de Veenlantstraat voor f7.50 te verkoopen. Dit voorstel vindt geen ondersteuning. De Voorzitter brengt nu het voorstel, in tweeën gesplitst in stemming. lo. het perceel bouwgrond aan den noordoost zijde van de Veenlandstraat voor f 7 per M* te verkoopen. Dat voorstel wordt aangenomen met 11—4 stemmen. Tegen stemmen de heeren Ris, De Bruin, Ger- lach en Koopmans, 2o. het perceel bouwgrond aan den noordoost zijde van de Van Smaleveldstraat voor f7.50 per M2 te verkoopen. Het voorstel wordt aangenomen met 15—3 stemmen. Tegen stemmen de heeren Gerlach, Koopmans en Ris. De heer De Bruin heeft de vergadering reeds verlaten. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. De electriciteitslevering en de Schiedamsche waterleiding. Wij laten hieronder volgen hetgeen de bur gemeester in de Raadszitting heeft medege deeld omtrent de kwestie der electriciteitslevering Zooals U bekend is uit de besprekingen in comité, is deze zaak reeds zeer lang hangende. Nu hier nog eens door B. en W. van Rotterdam door hun schrijven de aandacht er op wordt gevestigd, wil spr. ook het een en ander daaromtrent in het publiek mededeelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2