Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Van Houten's Cacao 35ste Jaargang. Maandag 11 Maart 5912. No. 10266. Baitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Van deze krachtige cacao is zoo u/einig noodig voor een ^eerlijken kop Chocolade. Daarom zoo voordeelig. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50, PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst b 11- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De Fransche bevelhebber in Tripolis meldt, dat de Turken den /den Maart AïnZara aangevallen en de telefoonlijnen vernield hebben. Volgens te Londen ontvangen berichten zouden de Italianen den kabel van Smyrna gekapt hebben. Uit Konstantinopel wordt aan het vBerliner Tageblatt" geseind De verklaring van Italië, dat het zich volle vrijheid van actie in de Middellandsche Zee, met uitzondering van de Turksche kusten aan de Adnatische en Ionische Zee, voorbehoudt, vei- strekt in diplomatieke kringen de opvatting, dat Italië waarschijnlijk niet alleen zal probeeren één of meer eilanden in den Archipel te bezetten maar ook iets tegen Saloniki ondernemen zal. Het kan daarbij, zoo meent men, de hoop koesteren, dat de nieuwe Oostenrijksche minister van bui- tenlandsche zaken niet zoo scherp zal optreden tegen een aanval op Europeesch Turkije als Aehrenthal dat gedaan heeft. ENGELAND. De staking veroorzaakt ook schaarschte van visch, daar de stoomtreilers uit gebrek aan kolen de vischvangst beperken. De prijs van visch is sterk gestegen Naar de »Times" meldt,zendt Nieuw-Zuid-Wales steenkolen uit tegen zeer hooge prijzen. Ook de vrachten zijn hoog gestegen. Verder zegt het blad dat Engelsche reeders, de staking ziende aankomen, bijtijds schepen hebben gezonden naar Amerika, om vandaar Viiginiaan- sche steenkool te halen, die even goed heet te zijn als Newcastlesche. Uit Norfolk worden Virginiaansche steenkolen ook grootscheeps verzonden naar Port Said, Gi braltar en Zuid-Amerika. FRANKRIJK. Naar uit Parij's wordt gemeld, zullen de Fran- schen manoeuvres dit jaar van bijzonder gnooten omvang zijn. Zij zullen plaats hebben ten zuiden van de Loire tusschen Thouet en Viemne. Hot aantal troepen, dat aan de manoeuvres deel neemt, zal ongeveer 140.000 man bedragen, nus circa een vijfde gedeelte van het Fransche leger. Het 9de, 10de en 11de legerkorps zullen voltallig aan de manoeuvres deelnemen, het 4(le en 5<le voor een gedeelte, alsmede de derde divisie der- koloniale infanterie. Ook zullen 20 vliegtuigéska- ders, elk uit 6 vliegmachines bestaande, in totaal dus 120 vliegtuigen, aan de oefeningen deelne men. DUITSCHLAND. Nadat minister D'elbrück vergeefs getracht heeft bemiddelend op te treden in het Roergebied en daarmede niets bereikte, heeft de regeei ing ook alle hoop opgegeven en is zij daardoor blijk baar zeer ontstemd. In de iNorddeutsche Allgemeine Zeitung heet het Zaterdagavond o.a.»De arbeidersoiganisaties, die weigeren met de patroons te onderhandelen door bemiddeling van de arbeiderscommissies stel len zich daardoor onvoorwaardelijk in het ongelijk Zij zouden zich echter nog meer in het ongelijk stellen, als onder den invloed van haar besluit tie staking a.s. Maandag, alles zonder zich te storen aan den wettelijken termijn van opzegging, uit zou breken. Aan wiens zijde bij een dergelijke, onder contractbreuk begonnen staking de open bare meening staan zou, kan niet twijfelachtig zijn. De regeering zal in ieder geval alle wette lijke middelen aanwenden, om den arbeidswilligen mijnwerker te beschermen." Van alle kanten worden dan ook politie en gendarmes naar het Roergebied gezonden. Naar het heet, zal de regeering het echter zoo lang mogelijk zonder militaire hulp zien te stellen. Volgens de laatste mededeelingen schjjnt de staking in het Roergebied door de 3 vereenigde bonden van mijnwerkers, n l. door den sociaal- democratischen, den Poolschen en dien van Hirsch- Dunker, voorgenomen te zjjn en op het punt van uit te breken. De mijneigenaars hebben zich be- .reid verklaard over de wenschen der arbeiders met de commissie uit de arbeiders te onderhan delen. Een deel van de mijnbesturen heeft der gelijke onderhandelingen reeds aangevangen, ter wijl de overige tot dergelijke besprekingen met de wettelijk ingestelde arbeiderscommissies bereid zijn. Ook de regeering, uit wier naam, naar be kend is, staatssecretaris Delbrück den 7den Maart met eenige Rijksdagafgevaardigden den toestand besproken heeft, heeft er met bijzonderen nadruk op gewezen, dat het volgen van dezen weg tot het bereiken van een vergelijk des te meer ver wacht kon worden waar de staking hoofdzakelijk om de loonvraag gaat en mijneigenaars zich bereid verklaard hebben tot een verhooging van de loonen. Ook de vereenigingen van christelijke mijnwerkers zijn van meening, dat het mogelijk zal zijn op deze wijze tot een vergelijk te komen. In tegenstelling hiermede zullen de volgens de berichten in sociaal-democratische bladen voor Zondag 10 Maart door de 3 vereenigde bonden van mijnwerkers bijeengeroepen bijeenkomsten van mijnwerkers weigeren door middel van de arbeiderscommissies over de eischen te onderhan delen. Daarmede zouden deze bonden het recht beslist niet aan hun zijde hebben, evenzoo wan neer onder invloed van tiun besluit de staking op Maandag dadelijk, zonder eerbiediging van de bij overeenkomst vastgestelde opzegging, zou uitbre ken. De regeering zal in elk geval met alle wet telijke middelen de werkwillige mijnwerkers be schermen. MEXICO. Te New-York komen allerlei min of meer sen- sationeele berichten uit Mexico binnen over den daar heersdhendein toestand. De minister van Oor log der Vereenigde Staten beeft opnieuw een be vel uitgevaardigd, twee regimenten soldaten naai' de Mexicaansche grens te zenden. Dé Amerikaan- sdie ingezetenen van Mexico-City moeten zich georganiseerd hebben, om zich in geval van nood tegen de Mexicanen te kunnen verdedigen; tot voorzitter van hun bond zouden zij den Ameri- kaanschen gezant benoemd hebben. der waterwegen de gemeenschap bracht, de scheepvaart zelf niet mochten belemmeren. Hij betreurt het, dat de proef, om te zien of de scheepvaarttolen recht van bestaan hadden, beperkt werd tot een rivier, die bijna geheel door Pruisisch grondgebied stroomde. Hij hoopt met den ontwerper van de tollenwet, dat deze een zegen zal zijn en niet een verkeerbe- lem mering op de waterwegen van Duitschland. Zijn partij constateerde met vreugde de vermeer dering van het scheepvaartverkeer op het Dort- mund-Eemskanaal en in de Pruisische zeehaven Erabden. Hij hoopt, dat de tariefvermindering op die kanalen ook op het Stettiner-kanaal zal ingevoerd worden. De aanleg van het Dortmunt-Emskanaal heeft van Embden een nieuw groot handels en scheep vaartcentrum gemaakt. Hij begrijpt echter niet dé plannen die uitgewerkt zijn om een Maas- Schelde, een Ems-Weser-kanaal aan te leggen. Hij meent, dat de aanleg van de waterwegen het onmogelijk verlangde resultaat zal hebben dat het verkeer naar Antwerpen geleid wordt, terwijl de bedoeling, om Hamburg te bevoordeelen, daar door totaal verkeerd uitkomt 1 De politieagent Glaus, uit Wilhelmshaven, werd tot zes jaar tuchthuisstraf en tot tien jaar eerverlies veroordeeld. Prinses Stephanie van België (gravin Lonyay) heeft bij het gerechtshof van het Seine-departe- ment te Parijs de aanvrage lot onder curateele stel ling van prinses Louise van België ingediend. Uit St. Petersburg wordt aan het „Berliner Tageblatt" geseind, dat ook in het Dombrowa- bekken een staking in de 4 grootste kolenmijnen uitgebroken is. De stakers eischen hooger loon. In St. Petersburg en in de Russische Oostzeehaven zal de kolenvoorraad in 2 weken opgebruikt zijn. De minister-president heeft reeds beraadslaagd met de groote mijnen over maatregelen om de Oostzee-havens en St. Petersburg van Russische kolen te voorzien. mandant van de cavalerie-'mitr.-sectie W. J. Jel- tes, die in 1910 in Oostenrijk is gedetacheerd geweest ,/jer bestudeiering van, het wapen, gaf aan het hooge gezelschap de gewenschte inlich tingen. Na in de manegekamer verschillende foto's te hebben bezichtigd, betrekking hebbende op de mitrailleurs, begaven II. M. en de Prins zich naar de buitenmanege, waar een oogenblik weru vertoefd bij de daar gegeven rijlessen aan de ordonnansen. Met veel belangstelling werden hier gevolgd het balspel te paard en anuere oefenin gen. Hierna werd een 'bezoek gebracht aan eenige stallen, de cantine en eenige lokalen. Het was het uitdrukkelijk verlangen van Hars Majesteit geweest, dat alle oefeningen enz. haar gewonen gang zouden gaan. AMERIKA- In de Vereenigde Staten is thans weder een nieuwe kwestie gerezen, waarover de verschil lende meeningiein der politieke partijen niet min der uiteenloopen, dan over de trustkwestjo en die thans vooral van gewicht is, omdat men staat aan den vooravond der presidents-verkiezing. Be- ze nieuwe kwestie is de inkomstenbelasting. De gezamenlijke meerderheid der democraten in het Congres heeft een wetsvoorstel in behan deling genomen, waarbij' bepaald wordt, dat een inkomstenbelasting1 van 1 o/0 betaald moet- wor den door hen, wier inkomen meer uan 5000 bedraagt. Door deze nieuwe belasting zal bet verlies ge dekt worden, dat de schatkist lijdt door de op heffing der invoerrechten op1 suiker, die jaarlijks 50 millioen dollar opbrachten. Men schat de op brengst der nieuwe belasting op circa 60 millioen dollar. De belasting zal niet geheven worden van de biuto-ontvangsten. Alle exploitatiekosten en te be talen schulden zullen eerst van genoemde ont vangsten worden afgetrokken, evenals de honds-, staats- en gemeentebelastingen en de verlizeen, geleden tengevolge van ongelukken, waartegen de aangeslagenen niet verzekerd zijn. Het wetsontwerp is heftig1 door socialisten en revolutionnairen bestreden. De democratische meerderheid zal waarschijn lijk voor het wetsontwerp stemmen, maar in den Senaat zal het, naar men verwacht, van dei zijde der republikeinen en democraten eien heiligen tegenstand ontmoeten. Wanneer de Vereenigde Stateni op dezen weg zullen voortgaan, zal er een geheele ommekeer plaats vinden in het fiscaal systeem der groote republiek, waarvan de invloed tot zelfs in Europa zal worden gevoeld. In het Duitsche huis van afgevaardigden sprak Zaterdag dr. Lippmann, volkspartij, over de groote kosten van het Rijn-Hannover-kanaaldie 25 000.000 mark hooger beliepen dan het geraamde bedrag van 250.000.000 mark. Over de scheepvaarttollen zeide hijdat de voordeelen, welke de verbetering Koninklijk bezoek aan de kazerne. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik. vergezeld van den cihef van Hi. Ms. Mili taire Huis, den gep. luit.-generaal graaf Dumon- ceau, den sous-chef van het Iluis, generaal-ma- joor baron Van Tuyll van Serooskerke, en Hr. Ms. adjudant kapitein graaf Eumonoeau, hebben zich Zaterdagvoormiddag naar de cavaleriekazer- ne aan het Alexanaerveld in Den Haag begeven, waar Hare Majesteit en Z. K. H. werden ont vangen door den kolonel Twiss, met d'en ritmees ter-adjudant Maas Geesteranus, en den majoor baron Van Hardenbroek van AnimerstoT. In de eerste plaats werd aan Hare Majesteit getoond een paard met een mitrailleurbepakking1, waarna deze werd afgenomen, verschillende be wegingen werden uitgevoerd en de mitrailleur tot vuren werd gereed gemaakt. De luit.-adj., coma- Een strikvraag. Door den heer Roodhuyzen is de volgende vraag tot de Regeering gericht: Mag er op gerekend worden, nu de Eerste Kamer ter tegemoetkoming wegens duurte van levensmiddelen heeft geweigerd, dat de Regeering ten spoedigste de indiening van wetsvoorstellen bevoi deren, waarbij aan die catagoriën van ryks- werklieden, wier traktement blijkens de indiening zelve der toeslagvoorstellen door de Regeering te gering wordt geacht, om, bij welken tegenslag ook, in het levensonderhoud te kunnen voorzien^ verhooging van bezoldiging wordt toegekend De Minister van Bmnenlandsche Zaken ant woordde hierop De Regeering heeft tegen deze wiize, waarop deze vraag is gesteld bezwaar. Het is een strik vraag. Immers, zij is gebouwd op de daarin uit sproken onderscheiding dat het traktement van eenige categonëu van Rijksambtenaren en Rijks- werklieden door de Regeering legering wordt ge jacht, om, bij welken tegenslag ook, inhetlevens- onderhoud te voorzien. De Regeering heeft echter zoowel bij het schrif telijk als bij bet mondeling debat, verklaard, dat zijn hare voorstellen slechts in zeer bijzondere omstandigheden aanleiding heeft gevonden, en dat ook na loonsverhooging gelijke bijzondere om standigheden gelijke ongelegenheid zouden kun nen te voorschijn roepen. Hieruit volgt, dat de vraag, zooals zij is gesteld, niet voor beantwoor ding vatbaar is en dat loonsverhooging niet ter zake van de verwerping der toeslagvoorstellen verwacht kan worden, maar de Regeering, gelijk reeds meermalen is medegedeeld, voortgaat, ge leidelijk, waar noodig, verhoogingen aan te brengen. U. 11. van Kol. Uit Den Haag wordt ons gemeld, dat de heer H. H. van Kol, oud-Kamerlid voor het kiesdis trict Enschedé, iedere Kamercandidatuur voor de algemeene verkiezingen van 1913 weigert. De heer Van Kol is van plan in Mei of Juni a.s. een studie-reis naar Japan te aanvaarden. Waarschijnlijk zal hij daarna ook China bezoe ken. (Tel.) RONA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1