Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De BESTE voor den prijs. Van Houten's Cacao 35ste Jaargang. Donderdag 14! Maart 1912. i\o. 10269. Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsck Nieuws. FEUILLETON. Het Spookkasteel Bevoegde beoordeelaars vinden hierin terug den smaak en geur, die goed gefabriceerde cacao moet bezitten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1-6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst biI- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis dat, behoudens door Burgemeester en Weihou ders te verleenen ontheffing, de Laurensstraat voor het verkeer daarover met molen spoeling-, verhuis- en sleeperswagens en door paarden getrokken hout- en gistwagens gesloten zal zijn. Zijnde deze bepaling gesteld krachtens artikel 13 der verordening op het rijden te Schiedam. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14den Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voor norma M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V SICRENGA. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE A i n Zara. Uit Constantinopel seint men nog voortdurend uitvoerige berichten over de gnoote nederlaag, die Italië bij Ain Zara heeft geleden. De vereenig- de Turken en Arabieren vielen de Italianen aan en verdreven hen uit zeven loopigraven. Velen werden gevangen genomen, terwijl ook enorme hoeveelheden wapens en ammunitie veroverd wer den. Een bericht van 10 Maart zegt verder, dat de Italianen in wanorde gevlucht zijn en Ain Zara ontruimd hebben. Een officieuze Italiaansche mededeeling logen straft de ontruiming van Aïn-Zara op den lOn dezer door die Italianen. Gevecht bij Benghasi. Men seint uit Benghasi: De Italianen vielen de Arabieren in de oase van Falat aan en joegen hen op de vlucht. De Arabieren verloren duizend" dooiden. Van Italiaan- sohe zijde sneuvelden 3 officieren en 25 solda ten, terwijl 7 officieren en 55 soldaten gewond werden. De „Agencia Stefani" meldt: EergiSitermorgen om t halfnegen kreeg men in Bengazi bericht, dat twee oasen in liet. Noord westen van Fojat door den vijand bezel waren. Generaal Ameglio ontving, het bevel' de oasen aan te vallen en te bezetten. IIij kreeg' daartoe 7 bataljons infanterie, 3 batterijen bergarliberie en twee batterijen veldartillerie mee. Deze troepen gingen uit de verschansingen, stelden zich snel onder een krachtig vuur van den vijand in ge vechtsstelling op en rukten toen moedig tegen de vijandelijke linie voorwaarts. Zij: slaagden er in een groot© menigte Turken en Arabieren op do vlucht te jagen. Daarop achtervolgden zij de vluchtenden met de bajonet door de beide oasen heen, Bij dezie actie werd de infanterie door bet vuur van de bergartillerio ondersteund. Bovendien namen Italiaanscihe cavalerie en de Arabische ruiters, die aan den Italiaanschen kant vechten, a,an den strijd deel. De beweging, die goed voorbereid was1, werd met groote kracht door generaal Ameglio geleid. De verliezen van den vijand waren buitengewoon groot. Alleen in de oasen vonden dte Italianen meer dan 400 dooden, waarvan 91 op één: enlkele hoop; allen waren met die bajonet gedood. Talrijke lij ken lagen ook in den pmtrek van de veroverde oasen. Bovendien had da vijand vele dooden en gewonden medegenomenhet geheele verlies van den vijand bedraagt zelk-er meer dan 1000 man. Het getal gewonden is nog veel grooier. Om 2 uur was de strijd afgeloopen. Toen Kon het. meereindeel van de Italiaanscihe Iroeipen in de veroverde1 stelling uitrusten, terwijl taiiijke patrouilles het terrein doorkruisten. De cavalerie zette de vervolging van den vijand tot in den nacht voort. De Italianen hadden 29 dooden, waaronder 3 officieren, en 62 gewonden, waar onder 7 officieren. Aan de zijde van den vijand hadden 5000 man en ©enige kanonnen aan het gevecht deelgenomen. In Italië. In d© Italiaanscihe Kamer herinnerde gister de minister van oorlog aan ue gevechten van 27 Februari bij Homs, van 3 Maart bij: Derna, van li Maart bij Tobroek en van gisteren bij- Bengazi. Onze wapenen hebben ppnieuw de overwinning behaald, zeide de: minister. De troepen hebben de algeheel© izege weggedragen, die nog duidelijker aan het licht js gekomen door de reusachtige verliezen van den vijand. Laat ons aan alle strij ders den dankbaren groet zenden van hun wa penbroeders en het geheel© vaderland. Alle Kamerleden stonden op- en juichten de woorden van den minister geestdriftig toe. In den Senaat heeft de minister een dergelijke verklaring afgelegd, die met langdurig© toejui chingen ontvangen is. De roovers Tan het kasteel d'Herneuse. Naar het Fransch van Noël Gaulois. 58) Marcel, die de laatste hoop van zijn vader niet wilde ontnemen en zijn smart niet vergrooten, had opgepast niet te schreeuwen, wat de ongeluk kige afloop van zijn stoutmoedige poging zou be kend gemaakt hebben. Toen La Ribotte weer voorzichtig van de trap afkwam, weerklonken zijn stappen door de lange gangen. Hoor, zeide Jacob. Daar is hij zeker. Hij had zonder twijfel zijne kleine comedie van te voren in elkaar gezet om La Ribotte zoo ver mogelijk te krijgen en hem te laten beven voor zijn tien duizend francs. Waar wachtje op? vroeg de luitenant van Val- rocca" Iedere verloren minuut vermindert onze kans van slagen. Ik heb nagedacht. Ik kan zoo niet weg gaan.... Pas op. Ik heb nog lonten over.... Ge zijt een vreeselijk mensch.... Ik zal u volgen. Maar luisterwilt ge nog vijf duizend francs meer verdienen t - Zoo 1 kunt ge vyf duizend francs meer geven ENGELAND. Een officieele mededeeling over d© van mijn eigenaars en werklieden gister gehouden gecom bineerde conferentie zegt, dat de algemeene dis cussie over den toestand-werd voortgezet en dat door de verdaging; van de conferentie den'afge vaardigden gelegenheid wordt gegeven, zekere voorstellen, door Asquith geda,an, te overwegen. DUITSCHLAND. De m ij nwerker s s ta,kin g. Uit, Essen wordt gtesednd: Onder normale omstandigheden zouden gister morgen met de gecombineerde moirgenptoeg 312.277 arbeiders a,an het werk gegaan zijn. Ten gevolge der staking meldden zich slechts 123.268 arbeiders ,aan. Er ontbreken dus 60.23 o/0 In een groote vergadering te Essen verklaarde de leider der mijnwerkers, Hue, dat de staking zich voor de arbeiders buitengewoon günstig liet aanzien. Meer dan 220.000 mijnwerkers staken, d.i. meer dan 75 <y0 Van alle arbeiders. De ,,Rheinisch-Westfalischei Zeitung" schrijft, dat het boven-Rijnsche afzetgebied, volgens het Dan zal ik je niet in vrijheid stellen dan voor vijftien duizend francs. Waar denkt ge aan, vriend Hoe zou ik aan zulk een aanzienlijke som moeten komen Ik zal ze u niet geven. Wie dan Deze gevangene hier. De graaf van Herneuse Ja- De bandiet dacht even na. Vijl duizend francs voor een heer 1 Dat is niet genoeg. De graaf heeft geen kasteel en geen geld meer I Het is niet genoeg. - Het wordt dan vijftien duizend francs. Laten we er twintig van maken, dan zal ik het probeeren. Ge weigert uw fortuin. En ik zet mijn hoofd op het spel. Over uw persoon mag ik vrij beschikken, de kapitein heeft u aan mij gegeven. Maar de graaf en zijn dochter Als ik gesnapt word, zal ik veroordeeld worden tot een afschuwelijke straf. Ge loopt geheel geen gevaar. Wie zou u verdenken Twintig duizend francs of de graaf blijft hier. Ge zult ze van hem niet zoo gemakkelijk los krijgen als van mij, maar ik zal trachten hem over te halen. Ga maar gauw kleedingstukken zoeken voor kolensyndicaat, is aangewezen op kolenvoorraden, die hoogstens voor twee weken toereikend zijn De productie van de Ruihrkolen bedroeg vóór de staking 260,000 ton per dag; na den#eerslen stakingsdag was zij' gedaald tot, 160,000 en na den tweeden tot 120,000, terwijl men haar thans, na den derden dag, op nauwelijks 80,000 schat. Uit Duisburg seint men, dat twee der grootste ijzer- en staalsmelterijcn aldaar nu reeds sterk onder het gebrek aan steenkolen lijden. Spoedig zal ©en deel der smederijen stopgezel moeten woiden, waardoor 600 man zonder werk komen. Uit Gesöke wordt neriehl, dat twee cementfa brieken haar werkvolk afgedankt hebben. Uit Essen wordt geseind, dat dei vereen.igi.ng der mijnbezitters van heden af alle inlichtingen aan de pers weigert. De mijneigenaars beweren, dat deze zich schuldig gemaakt heeft aan stem mingmakerij ten voordeele der stakers. Door het hoofd der politie te Hamborn wordt medegeat-eld, dat vier personen gearresteerd zijn, die op patrouilles geschoten hadden, terwijl nog één persoon gevangen- genomen is, omdat hij den commissaris van politie met een stuk ijzer ge gooid had. Naar door het hoio-fd der politie te- Buer mede gedeeld wordt, heeft gisternamid-dag een gendarm den mijnwerker Zapolla doodgeschoten. Naar de gendarmen werd met steenen geworpen, toen zij iemand, die aan het opstootje deelnam, wilden arresteeren. Zij werden door een achttal perso nen aangevallen, zoodat zij van hun wapenen gebruik moesten mak-en. Half officieel maakte gister de regeering be kend, dat er geen aanleiding bestaat, om zich bezorgd te toonen over den' toestand in liet Ruhi- gebied. De agenten en gendarmen hebben de strengste bevelen ontvangen, om alle arbeidswil- ligen te beschermen. Wanneer het provinciaal be stuur mot de aanwezige agenten den toestand niet zou kunnen beheers dien, dan zal het on middellijk door militairen worden bij-gestaan. Het door de Beriijnsche bladen gepubliceerde bericht, dat het kolensyndicaat voordeel uit de staking tracht te slaan, is, naar het kolensyndi caat mededeelt, niet in overeenstemming met de waarheid. Het syndicaat verklaart, aat het voor leveranties uit zijn opslagplaatsen slechts de prij zen berekent, welke het indertijd zelf aan ue mijndirecties heeft moeten betalen onder bijre kening van betaalde vrachten van het vervoer naar de opslagplaats en van de kosten voor laden en lossen, terwijl tollen, enz., in het geheel niet medegerekend zijn. Onaer deze omstandig heden kan van een profiteeren van de situatie, geen sprake zijn. MEXICO. De Amerikaanscbe Senaat heeft met algemeene stemmen een besluit genomen, waarbij president, Taft gemachtigd wordt den uitvoer van wapens naar Mexico te verbieden. hem en zijne dochter. Intusschen zal ik trach ten te verkrijgen, wat gij vraagt. Binnen een kwartier ben ik terug. Dan moet alles geregeld zijn. La Ribotte ging haastig heen na de drie ge vangenen te hebben opgesloten. Oefl zeide hij op de trap. Het is een zwa re dag, maar de vergoeding is mooi. Hij bracht de kleederen. Eindelijk waren de graaf en Isabella klaar. Het meisje had haar lange blonde haren samengebonden en ondereen muts gestoken. De vluchtelingen en hun gids deden de deur open, die hen in de openlucht bracht toen door de onderaardsche gangen eenige slagen weerklonken met een hamer op ijzerwerk toegebracht. De graaf bleef staan. Laten we gauw vlachten, zeide La Ribotte en sleepte hem mede. Wat kan dat zijn vroeg de graaf. Wat hindert dat. Laten we ons niet op houden. De gevangenen volgden hem. Vijf minuten later waren zij bij de poort Voordat hij die liet openen, keerde La Ribotte zich naar den graaf. Ge geeft mij uw woord, dat ge mij zult volgen naar de plaats, waar gij gevangen zult blijven, tot ik mijn geld gehaald heb? Goed, zeide de graaf. Hij stond nu onder de muren van zijn kasteel en ging door het kleine kamp van Maugrabin Zijn dochter liep dicht tegen hem aan, in doods angst bij de gedachte, dat zij haar broeder had achtergelaten. De heer van Herneuse liep vlug zonder een woord te spreken hij overwoog de middelen om Marcel te verwittigen en later schitterend wraak te nemen op Valrocca, Jacob en La Ribotte liepen vlug en vroolijk voort. Ik ben nu rijk, dacht de een. Ik ben nu vrij, dacht de ander, zonder dat het mij een cent kost en ik verdien nog vijf dui zend francs aan het zaakje. De drie mannen en het meisje gingen het bosch van Cuise in, hetwelk Guillaume aux Alouettes met zijn troep reeds verlaten hadden Ferré en Le Truand stonden voor de deur van den onderaardschen gang en het was de eerste bijlslag van den reus, die den graaf had doen stilstaan op het oogenblik, dat hij in de open lucht kwam. Toen de bandiet en de boer bij den ingang van den onderaardschen gang gekomen waren, had de laatste zijn bijl genomen. Probeer ze met je schouder in te duwen zeide Le Truand. Die bijlslagen zullen alarm maken. Wordt vervolgd.) OF RONA (62)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1